Sporthirlap, 1928. május (19. évfolyam, 51-63. szám)

1928-05-31 / 63. szám

Csütörtök Bud­apest, XIX. évf. 63. sz. 1928 májagff­oly 16 fillér Szerkesztőség és Kiadóhivatal: Budapest, V. kerület, Rózsa ucca Itt. 111. emelet Távirati cím: Sporthírlap Budapest, 1­elefonszám: Szerkesztőség: Apót 996—61 Kiadóhivatal: Teréz 113—41 Slfdzetési árak Beltaidre egy negyedévre 5 pengii (egy hónapra 2 nemről Ausztriába 6 pengi. Egyéb külföidre egy negyedévre 7­50 pengi. VEGYELEMIK HÉTFŐN, CSÜTÖRTÖKÖM ÉS SZOMBATON. Egyes szám ára: Belföldön 16 fillér. Ausztriában 25 gr. Jugoszlávia 3 dinár. Csehszlovákia 150 KA Románia 10 lej. Franciaország 1-50 fr. Olaszország 1-50 g. Német­ország 25 a. pl lengyelország 30 gr. Amerika 5 c. Levélcím: Budapest 62., postafiók 82. Hollandia hősies ellentállás után kénytelen volt meghajolni az uruguayiak nagy tudása előtt Uruguay-Hollandia 2:0 (1:0) A párisi olimpiász hőse Amszterdamban is nagyszerűen mutatkozott be A hollandusok védelmi taktikája nem vált be a kitűnő délamerikai amatő­rökkel szemben . Mindkét gólt a tüneményes formában Leve Scarone lőtte Negyvenezer ember előtt folyt le a futballolimpiász első slágermérkőzése Spanyolország 7:1-re győzött Mexikó ellen — A Sporthírlap olimpiai tudósítójának telefonjelentése — Szerdán érkezett az amsterdami futballtorna az első kulminációs pont­­jához. Az olasz és német tömegeknek az első napokon történt felvonulása után ezen a napon pályára lépett a hollandok nemzeti együttese is, ame­lyet annyi reménységgel küldtek csa­tába az olimpiász rendezői. Erre a mérkőzésre valami elkeseredett han­gulat feküdt rá már előre is, azok után, hogy a sorsolás Uruguay ellen állította Hollandia csapatát. Kemény és elszánt dacban jutott kifejezésre a hollandok érzése és a játékon is ezek az érzések lettek úrrá. A stadion első telt háza Az előjelek nem csaltak. A stadion valóban szűknek bizonyult a felvonult roppant tömegek számára, amelyhez foghatót Hollandiában eddig közelről sem tapasztaltak. A stadion felé eső városrészen szerdán a késő délutáni órákban elakadt minden más élet, csak a forgalom, a stadion felé mutató nagysodrú, ellenállhatatlan népván­dorlás hömpölygette a tömegeit. Negyvenezer ember szorult a a pályára, amelyet a tervek sze­rint 35.000 ember számára gon­doltak kényelmesnek. De mit sem jelentett ez akkor, amikor a hollandusok szinte a gyász elkesere­dett hangulatában várták az uruguayi együttest, amelyben alig láttak mást, mint udvarias, kecses, de mégis olyan ellenfelet, amely a maga félelmetes erejének biztos tudatában van és vég­eredményben kíméletes külsőségek között a holland reménységek legázo­­lására indul. Mindenki ott volt a stadionban, aki Amsterdamban csak számít. A sport­telepen kívül csaknem ugyanakkora tömeg szorult meg az autósokadalom és rendőrök sorfala mögött, mint amennyi számára a sors jegyet jutta­­ttt. Bent a pályán pedig megjelent mndenki, aki számot tart Hollandiá­ban arra, hogy tekintélyes embernek lássék. öt miniszter, Amsterdam pol­gármestere, a követségek, a futball­­szövetségek, a holland hadsereg és tengerészet csillogóruhás tábornokai, tisztjei, a közélet előkelőségei, általá­ban már az előkelőségek sorában olyan népes tömeg, hogy a fentartott helyek felé emelkedő lépcsők mentén és a pálya bejáróinál megerősített lo­­vasrendőr-osztagokat helyeztek el, mert félő volt, hogy a helyén szorongó és látni sóvárgó tömeg nem lesz többé visszatartható. Pontosan háromnegyed hét órakor megérkezett Henrik herceg is, aki a díszpáholyban a legelőkelőbb ariszto­kraták társaságában foglalt helyet. Zene üdvözölte a pályára lépő herce­get, majd a felvonuló csapatokat. Azután a holland himnusz akkord­jaiba csapott a zenekar és az óriási tömeg helyéről felpattanva, fedetlen fővel úgy énekelt, hogy látszott, hogy minden nemzeti érzésük, vágyuk és reménységük összesűrűsödött ebben az olimpiai mérkőzésben. Megjelennek a csapatok Elsőnek az uruguayi együttes fu­tott ki a pályára. Égszínkék ingben, fekete nadrágban. Futva sorakoznak fel a két tribün előtt, feltartott kar­ral üdvözölték a közönséget s az ak­tust megismételték a szemben fekvő oldalon is. Pontosan a párisi metódus szerint. A közönségnek tetszett a teátrális bemutatkozás, tapssal fo­gadta. Azután kivonult a, hollandul csapat, narancssárga ing, fehér nad­rág. A közönség extázisban fogadja, a tömeg sóvárgó vágyakozása átresz­ket a levegőn és megüli a sorokat. Előjön a belga Langenus bíró. Ma­gas, szikár alak. Sorsolnak. Hollandia választ, erős hátszéllel játszik az első félidőben. A csapatok felállanak. Uruguay: Mazari — Nasazzi, Arispe — Andrade, Fernandez, Ge­­stride — Urdinaran, Scarone, Borjas, Cea, Arromon. Hollandia: Van der Meulen — De­­nis, Van Kol — Van Boxten, Massy, Van Heel — Elfring, Buitenweg, Freeze, Oehring, Weber, a túloldalon, de lövés nem kiséri egyiket sem. A 11. percben megint kornert szereznek a hollandusok, ezúttal a jobbszárnyuk révén. A 12. percben Scarone nagyszerűen kitör, élesen lő, a holland kapus pompásan véd. Arromon rohan le, Oxel már nem bírja szerelni, erő­szakosan elnyomja, amiért 25 mé­teres szabadrúgás jár ki. Ez is eredménytelen Egyre erő­södő vészes nyomás nehezedik a hol­land kapura, amelyet lelkesen és jól védenek a hollandok. A negyvenezer néző hallatlan lármával segíti, űzi, buzdítja a nemzeti csapatot, amely valóban olyan elánnal dolgozik, hogy a nézők nem tudnak hova lenni az el­ragadtatástól. Senki ilyen nagyszerű fellépésre nem számított. Ám a szak­értő ugyanakkor látja, hogy az uruguay-i csapat mintha feltartva ve­zetné akcióit, csak tempót tart és ha­lálos biztonsággal szinte a vérét szedi ki a verítékező holland csapat­nak. Az uruguay-akciók szisztematiku­san fejlődnek, veszélyesen, de szem­beötlő erőbeosztással. A 16. percben Arromon fut meg, centerezését Cea kapja, pompásan lő, a kapus felütés­sel véd, Borjas befutva gólt lő, de elkésett, mert a bíró már előbb le­fújja ofszájd címén. A 18. perc­ben egy holland kitörés után túl­­hosszú a center labdája, a kapus el­fogja. A hollandok rendszeresen igyekeznek ofszájdra játszani az uruguay-csatárokat. Most Urdinaran percei következnek. Először ofszájd­ra fut, másodszori kornert szerez, harmadszori támadásánál a kapu fölé lő. A másik szélen Arromont állítják ofszájdra. Az urugay nyomás most már ellenállhatatlan. A 21. percben Arromon villám­gyorsan elfut Van Boxen mel­lett, bead, Scarone egyetlen villanó húzást csinál, valamics­két fordul és a labda már bent ül a hálóban (1:0). A hollandusok nagyszerű lendületét lassan felőlti az uruguayiak jó erőbeosztása mint Weber támad, offszájdról in­dul, Andrade nem is tehet mást, kornerre szereli. Ebből a kapu fölé lő a holland center. A legközelebbi holland akció pedig a centerhalf offszájdján akad fenn! Eddig két nagy meglepetés volt: a hollandok várakozáson felül jók és támadnak, a bíró pedig igen ke­veset lát. A 10. percben végre meg­indul az első igazi uruguay-akció, de a bíró a tömörülő emberek között nem lát semmit. Az 5. percben me-Kornert szerez a jobbszárny, majd vehemens nagystílű támadás indul Uruguay azonnal támadólag lép fel, de kitűnik mindjárt az is, hogy a holland ellenállás nagyon ke­mény. Az 1. percben Masali fogja W­eber beadását. Uruguay-kombiná­­ciók, amelyek nem jutnak el a ka­puig. A 4. percben Andrade súlyos gikszere nagy feltűnést okoz, a hollandok komért szereznek ebből. A balszélső rúgja, eredménytelenül. Közben Fernandez kézzel stoppol. Ma, csütörtökön: FARAG HITVESE ! VAN ISTENI Jannings, Bassermann | J. Schildkraut, Jetta Goudal Előadások V.7 és 9 órakor OMNIA OR­NIA