Sporthirlap, 1929. július (20. évfolyam, 75-87. szám)

1929-07-29 / 87. szám

4 A MAC került a vízipóló-bajnokság élére 3:1 arányban legyőzte az MTK-t, amely a harmadik helyre esett vissza — Döntetlenül végződött a 111. kör.—UTE vizipóló-derby A Beszkárt kiverte az NSC-t az I. osztályból — Az egriek legyőzték az FTC-t Nagy napja volt tegnap a vizipóló­­sportnak. Délelőtt 3000, délután 2000 ember izgult a mérkőzéseken. A le­játszott négy elsőosztályú bajnoki mérkőzés a bajnokság kérdését csak annyiban tisztázta, hogy egy bajnok­jelölt — az MTK — elbukott és he­lyét a MAC foglalta el, amely most a bajnokság favoritja. A derbi jellegű UTE—III. ker. TVE találkozás dön­tetlenül, végződött. ,A MESE folytatta pontszerzését, tegnap az FTC-től vette el a két pontot. A kiesés szo­morú sorsára az NSC jutott, amely — úgy látszik,— már előre is bele­nyugodott a „sorscsapásba”, legalább is úgy játszott,­ mintha semmi érdeke nem fűződnék a mérkőzés kimenetelé­hez. Mint érdekességet említjük meg, hogy a III. ker. TVE—UTE-, MAC— MTK-mérkőzés szombaton megismét­lődik a „Vizipóló-Kupa” elődöntőjé­ben, míg vasárnap már a kupa dön­tőjére kerül sor. A második osztályban a MUE újabb vidéki ellenfelét győzte le fölé­nyesen. Az elsőosztályú bajnokságban a MAC került az élre, megelőzve jobb gólarányával az UTE-t, az eddig ve­zető MTK visszaesett a­­harmadik helyre.­ A MESE biztosan tartja a negyedik helyet. A BSzKRT meg­előzte jobb gólarányával az FTC-t. A nagymúltú zöld-fehér csapat az utolsó előtti helyen fekszik. Az NSC „pontatlan”. A második osztályban a MUE halad az első hely felé, jelen­leg a második helyezett. I. osztályú bajnokság állása: három, méter előnye van, d© meg­áll, Németh kapufát lő. Rögtön utána Czele perdülő labdáját Wag­ner Kornerre menti. Az UTE táma­dásban marad. Németh egyéni játékkal kicse­lezi Holbát és Sárkányt és egé­szen közelről gólt lő. 1:0, (3 p. 51 mp) A gól után Halassy előtt tiszta, az út. Ismét megáll, Róbert kerül jó helyzetbe, csavarja veszélyes. A labda Halassyhoz, onnan Né­methez kerül, akinek bombája védhetetlen. 2:0. (4 p. 52 mp.) Most lenne alkalmuk az­­ újpes­tieknek arra, hogy a meccset vég­leg a maguk számára döntsék el, azonban a III. ker. nem engedi, ma­gát, sőt támadásai most lesznek igazán veszélyesek. Németh kapufa,­jára Róbert egy meg nem adható góllal felel, majd Németh dob meg nem­­ ítélt gólt. Czele­ Róbert ügyes összjátéka Róbert kapuralövésével végződik. Majd Barta remek védé­sével befejezi­ a bíró a félidőt. A második félidő elején Czelének két jó helyzete van, azonban mind a kétszer kapu fölé lő, egy harma­dik lövését pedig Wagner ügyesen kornerre menti. Halassy rövidre sikerült passza Musitzot szökteti, Barna habo­zik, a jól átadott labdát Czele belövi. 2:1. Unalmas középjáték, több fault­tal tarkítva, míg a 140-ik mp-ben - '­ . .­­ -Kaufmann átúszik a kapu előtt, álló Czelén. A bíró 4 méterest ítél, melyből Czele megszerzi a kiegyenlítést. Most lendületbe jön az UTE is­, Némethit jó helyzetben Sárkány elfaultolja. Téves bírói ítélet Sár­kányt juttatja szabaddobáshoz. Az utolsó két percben megindul a finis. Barta hibásan jön ki a kapu­ból és Németh majdnem gólhoz jut, a labda közvetlenül a fa mellett süvít el. Ismét szabaddobás-özön. Czele kapu mellé lő, majd változa­tosság kedvéért kapu fölé. UTE tá­mad. Bozsi a kétméteresen belül helyezkedik el. A bíró kiállítja. Mám már úgy látszik, hogy a III. ker. nyer, azonban Heida feleslege­sen leúszik, kapura lő, Wagner véd, a labda Némethez kerül, ez kidrib­­lizi Sárkányt és a kapujából ki­úszó Bartát, repül a labda az üres háló felé — és ebben a pillanatban megszólal az időmérő sípja.­ Vég­eredmény: 2:2. A bírói tisztet Speisegger Ernő jól­ töltötte be. 1. MAC ‘ 4 4 — —n 28 2. UTE’ 3 3 2­­36 98 3. MTK 6 3 2 1 27 108 4. MESE 4 3 1-15 47 5. SzRE 3 2 — 1 9 114 6. III. ker.. TVE 2 11 — 8 33 7. BSZKRT 6 1—-5 10 262 7. FTC 6 1 — 5 8 272 9. NSC 6 — — 6 3 35— II. osztályú bajnokság állása: 1. TSC 3 3 - -19 5­6 2. MUE 2 2 — -­ 21 14 3. OTE­­4 2 — 212 154 4. BTE 3 1— 2 7­ 142 5. TAC 4 — — 4 6 30— UTE—III. ker. TVE 2:2 (2:0) UTE: ■ 1 .Wagner — Kaufmann, Barna — Halassy — Bozsi,­ Németh, László. — 111. kér. TVE: Barta — Hejda, Sárkány — Jipsztrovich I., Musitz, Czele, Róbert. Ezer fizető- és kétezer ingyennéző előtt „zajlott le”, az izgalmas, ,de a vizipólójáték szépségeit meglehetősen nélkülöző mérkőzés, mely végered­ményében a két csapat játékerejének megfelelően döntetlenül végződött. Az UTE csapata csak az első' fél­időben mutatott lendületes játékot' és ekkor’ sikerült' is két' gól ■ előnyt sze­rezniük.­A második félidőben, azután az újpestiek a taktikai hibák egész sorozatát követték el,­ úgy, hogy a fi­.­két, könnyen kiegyenlített,, sőt a győzelem is szinte a kezében volt­­már, amennyiben az utolsó percet heten játszották hat ellen Az újpesti csapat szembetűnő hibája, hogy minden lab­dát Némethnek adnak, és önálló ak­cióba senki sem bocsátkozik. Még Halassy sem kísérelt meg egyetlen leúszást sem, így azután az ellenfél védelme előre tudja, miképpen he­lyezkedjék. Újpest játékosai közül­­ felsősorban Némethet kell kiemelni. Egyenesen az ő javára írandó, hogy sikerült a meccset döntetlenné tenniük. A másik két csatártársa igen gyengén ját­szott. A legnagyobb kiábrándulást Halassy játéka hozta, aki szinte vé­­gigállta az egész mérkőzést, ahelyett, hogy — régi szokásához képest — végigúszta volna, mely esetben az UTE mind a két pontot­­haza,vihette volna. A két hátvéd keményen dolgo­zott, de nem elég okosan.­A kapuban az ifjúsági Wagner jól megállotta a helyét. A III. ker. csapatában a Barta—Sárkány—Czele­tk­ó volt a legjobb. A többiek is igyekeztek és határozottan a javukra írható, hogy sokkal több gólhelyzetet tudtak ma­guknak teremteni, mint az újpestiek. De­—különösen az első félidőben — elhagyta őket­ a szerencse. Szünet után — bár néhány­­játékosuk nem bírta az iramot — jól kihasználták az újpesti védelem gyengeségi periódu­sát­­ és idegekkel is , lényegesen­­ job­ban­ bírták a mérkőzést, mint­­ellen­feleik. Egyénileg Sárkány volt a legjobb, aki­ Németh lefogásával kitünérmun­kát végzett. Barta- -néhány labdát nagyszerűen védett, a gólokról nem­ tehet. Heida szürkén játszott. A csa­társorban Gzel'ét 'illeti dicséret és ha lövései csak kissé is jobban sikerül­nek,' ő lehetett' volna a mérkőzés hőse. Róbert' ‘telkesen játszott és munka­bírásával is sokat használt, míg Mu­sitz és Lusztrovich hamarosan el­készültek az erejükkel. Külön meg kell emlékeznünk ar­ról, hogy a második félidő utolsó pillanatában, amikor Németh­­ki­játszotta Sárkányt és Bartát és az üres kapu felé dobta a labdát, az időmérő a meccs végét jelezte, ami miatt a­ közönség tekintélyes része nagy botrányt rendezett. Az idén már nem az első eset, hogy az idő­mérő egy század (!) másodperccel a gól előtt jelez időt, ami különféle meggy­anusításra ad okot. A MUSz-nak okvetlenül oda kell hat­nia, hogy­ addig is, amíg a nyilvá­nos időmérő órát­ bevezetik. ■ leg­alább'két' időmérő mérjen időt, hi­szen a szabály, is két funkcionáriust ír elő az időméréshez. A mérkőzés A mérkőzés némi UTE-fölénnyel indul. Az­ első­ helyzet Czeléé, mert Kaufmann a kapu előtt súlyos hi­bát vét, amit azonban Czele későn vesz észre. UTE támad, Braun ka­pu felé lő. Szabaddobás következik özönével. Halasi, Sárkány, Róbert, Helda, László,­ Susztrovich jutnak egymásután szabaddobáshoz. Majd a bíró Lászlót és Susztrovichot el­­úszás miatt egy gólig kiküldi a pá­lyáról. Utána Róbert kerül jó hely­zetbe. Wagner véd, azonban rosszul adja­­ ki a labdát. Halassyt szöktetik. CSÓNAK­ALKATRÉSZEK DIÓSY JÁNOS Budapest VII. Rákóczi­ út 24 AZ URÁNIÁVAL S­Z­ERBEK SPOR­THIRLAP HÉTFŐ, 1929 JÚLIUS 29. Kerékpárok újak, szabadonfutók, felszere­léssel, jótállással P *28.—tól Használt kerékpárok P 55.­­től. Varrógépek P 35.-től jótállással. Alkatrészek, gumik olcsón kaphatók. ESSENFELD műszerésznél VIIL, Dobozi­ utca 7—9 MAC—MTK 3:1 (2:0)­ ­MAXII Buday. —­ Ivády, Csorba Hisszek — Turnovszky, Halász II., Zboray. — MTK: Bory —­ Boros I., Róth — Szabó. — Schlenker— Keserű L, Hom­on­nai II. Az eredmény, óriási meglepetés mindenki számára, aki nem tudja,­­ hogy Boros I. teljesen formán kívül van és hogy Hom­onnai nem való csa­tárnak. . Az MTK vezetősége igen nagy hibát követett el tehát, amikor Borost szer­epeltettte, de még nagyobb hiba volt Homonnait előretenni a csa­társorba, így azután a MAC minden­ különösebb megerőltetés nélkül nyer­te meg a meccset és ezzel az MTK­ minden bajnoki esélyeit elveszítette. A győztes csapatban a közvetlen védelem — élén Ivádyval — reme­kelt, Hisszek és Turnovszky megbíz­hatóan, Zboray és Halász II., meglepő ügyesen játszottak. Az MTK-ban az egész csapat széteső és rossz játékot folytatott. Bory igen nagy hibákat­ követett el. Boros I. sehol sem volt. Róth és Szabó szürkén játszottak. Schlenker már régen, veteránsorba­ került. Homonnai nem­ csatár, míg Keserű I. hihetetlenül, puha volt. Homonnai távoli­ lövésével kezdődik a mérkőzés. Homonnai—Schlenker—­ Keserű összjátékából utóbbi dopplert küld a MAC-kapura, melyet­­1 Buday szépen véd. Halász II. ügyes torna­,­dása kapufalövéssel végződik, újabb Homonnai-bomba Után­­ Zboray úszik le egyedül, rossz lövését Bory védi és ismét Zbo­ray­nak adja át a labdát, aki azt a hálóba helyezi. 1:0. A gólra Homonnai kapufával válaszol, majd Csorba és Homonnai messziről dobálódznak. Halász—Zboray ügye­sen megközelítik a MTK kapuját, azonban Zboray fölé lő. Hisszek szabaddobást,kási. A jól irányított labda Halászhoz ke­rül, aki védhetetlenü­l belövi. 2:0. A második félidőben ,Schlenker, majd Keserű hagynak ki jó gólhely­zetet. Az MTK kornerhez jut. Az MTK,védelem is gólt akar dobni és az egész együttes felúszik. A szabadon maradó Halász II.. hoz kerül a labda, aki megszerzi a MACS harmadik gólját 3:0. Most Keserűre játszik az MTK, ,akit­­azonban Ivády biztosan szerel. Egyik szerelés szabálytalan, a bíró négyméterest ítél, amely­ből az MTK megszerzi a­­tisz­teletgólt. Most kissé beverekszik az MTK is. Homonnai nagy helyzetet hagy ki, majd kapufát lő. Utána Keserü hibáz kétszer is. A meccs most már végleg elveszett, sőt a MAC-nak újabb gól szerzésére is lenne alkalma. A mérkőzést vitéz Jónás István ki­fogástalanul vezette be. MESE—FTC 3:1 (1:0) MESE: Mártonffy — Bolyky II, Mátrai — Tarrodi — Baranyai, Bá­rány, Harvay.- •• 1--. ’i FTC: Nagy- —- -Haaz, Farkas ,Vencel — Bartók, Vékony, Wenk. Az egriek megérdemelten győz­tek. A csapat gyors, de a kapu előtt még bizonytalan. A védelemnek nem volt nehéz dolga, Tarrodi nem mutatta ki igazi képességeit. Bá­rány fölényes úszásával jeleske­dett, de­ a kapu előtt gólképtelen. Baranyai,­­és Harmay ügyesek. A zöld-fehéreknél Nagy védett, amit lehetett, a két hátvéd túlerő­­sen játszik. Wenknek a csatársor­ban nincs megfelelő partnere. Változatos játék folyik eleinte, az egriek gyorsak, de túl sokat kombinálnak. Az első félidő vége felé megszületik az első gól. Har­ray­ leúszik, passzát Tarrodi be­dobja. (6 p 12 mp.) Szünet után az FTC is támad, de csatársora tehetetlen. Tarrodi egyé­ni játék után újabb gólt dob. (2 p 40 mp.) Továbbra is a MESE van nAfl VII., Do­hány-utca 84. Tel.: J.424-41. Előkészít polgári és középiskolai magánvizsgákra, érettségire Szakorvosi renslelé vér- és nemibetesek részére VII„ Rákóczi- iU 32. I. ?■ || Ezüstsalvarsarkoltás Rókussal s­ze­mb­en | Rendelés egész nap orvos dr. Hágóddá, fogbe­tegségek szakorvosa. Rendet Baross-u­tca 129. szám . “ FOG délelőtt 9 órától este 9 órtig. MOSonak szájpadlás nélkül. Fogtömés, fogházé., 30 évi gyakorlói. Régi tógák olcsó átalakítása. Havi rész­letfizetésre­­.