Sporthirlap, 1929. július (20. évfolyam, 75-87. szám)

1929-07-06 / 77. szám

SZOMBAT, 1929 JÚLIUS 6. SPORTHÍRLAP Bíróküldés a szombat—vasárnapi amatőr mérkőzésekre Az amatőrök szombat-vasárnapi mér­kőzéseire a BT pénteken este jelölte ki a bírákat. A program tehát a követ­kező: SZOMBAT Lucius serleg Bejelentő V. Üzem, Pozsonyi-út, 4. Bíró: Benkő, Áramelszámolás—Közvilágítás, Po­zsonyi-út, 6. Bíró: Mandl. VASÁRNAP Bajnoki mérkőzések II. osztály. Kárpáti-csoport. Ganz—BEAC, Simor-u., 5. Bíró: Gé­bért. III. osztály. A bajnoki címért.. Turul Mote—TLK, Amerikai-út, 6. Bíró: Iváncsics. A negyedik helyért. Nyomdász—X. ker. SC, Kőbányai-út, 6. Bíró: Stein J. VI. ker.—Főv. TKör, Szent László­­tér, 6. Bíró: Révész. Az ifjúsági díj első helyéért. TLK—RAFC, Amerikai-út, 2. Bíró: Benkő. IV. osztály­ú bajnokság negyedik helyéért. Fo­lyamőrség—Uránia, Kőbányai-út, 4. Bíró: Stem T. II. osztályú ifjúsági díjért. B. Vasutas—Zugló SE, Amerikai-út, 4. Bíró: Steiner O. A harmadik helyért. 1. kpr. SC—SzAC, Kőbányai-út, 2. Bíró: Vozik. MOVE bajnokság II. osztály Bajnoki döntő. Köb. FC—KPSE, Kereszturi-út, 9. Bíró: Brünner. Terézvárosi Előre—B. Testvériség. Szőnyi-út, 4. Bíró: Horváth III. J. Újpest—ATE, Szőnyi-út, 6. Bíró: Bendenritter dr. BFC—BSC, Vörösvári-út, 10. Bíró: Weininger. Szövetségi díj: Terézvárosi Előre—B. Testvériség, Szőnyi-út, 8. MILL bajnoki döntők. FTC—M. Pamutipar, Lóversenytér, 6. Bíró: Szél. MÁV—Textília Spárta, Lóversenytér, 4. Bíró: Róna L. Postás—BMTE, Lóversenytér, 2. Bíró: Zimmermann. USK—K. Remény, Lóversenytér, 12. Bíró: Balázsi. UTE—Testvériség, Lóversenytér, fél 11. Bíró: Boskovitz. TTK—ETC, Lóversenytér, fél 9. Bíró: Vozik. EMTK—Törekvés, Erzsébet­ u., 5. Bíró: Rottmann. TSC—BTE, Lenke-út, 6. Bíró: Noch. V­asutas-ba­j­nokság: Törekvés—Sz. Haladás, Bihari­ út, 5. Bíró: Klug. Válogatott mérkőzés Szeged, 5. Bíró: Dél—Délnyugat, Gombos. Barátságos mérkőzések Csepel—Wekerletelep, W­ekerletelep, 6. Bíró: Biró S. Vidéki mérkőzés Veszp. TC—TSC, Veszprém, fél 6. Bíró: Barna B. Kenyeres Árpád, az országos szö­vetség főtitkára, hétfőn kezdi meg négyhetes szabadságát. Hivatalában Kertész Elemér fogja helyettesíteni. A vigalmi és forgalmi adó csökken­tése, valamint az átalány­ozási rendszer további fenntartása céljából az MLSz elnöksége a fővároshoz, illetve a pénz­ügyminisztériumhoz sürgős felterjesz­tést intézett. Házasságközvetítőnél Fodor dr. (mint vőlegény): — Megjárja, megjárja, csak egy kis formahibája van. Csányi (mint közvetítő): Ugyan már, ugyan már ... Fodor dr.: Egy kicsit vastag sluszban. A Ferencváros éjféli mérkőzésben dön­tetlenül játszott a brazil bajnokcsapattal A Ferencváros második túramér­kőzésének eredményét még nagyobb várakozással lesték Budapesten, mint az elsőt. Arról volt szó, hogy a kezdeti szenzációs siker után most a brazil fővárosban, a bajnokcsapat ellen kellett állani a próbát és az első távirati híradás nyomán most örömmel állapítjuk meg, hogy a Ferencváros Vállalkozását itt is a legtökéletesebb siker kisérte. Saj­nos, a mérkőzésről, amely tegnap a késő esti órákban ért véget, lapunk zártáig közelebbi értesítéseket "nem kaptunk. Csak egy sovány sürgöny áll rendelkezésünkre, amelyet úgy látszik a játék befejezésének órájá­ban adtak fel, a későbbi híradások azonban érthetetlen okokból elma­radtak. Maga az eredmény azonban annyira örvendetes, hogy egyelőre megelégszünk a legszűkszavúbb je­lentéssel is, ami a magyar együttes sikerét jelzi. Ferencváros—FC Flumínense 1:1 (0:0) Rio de Janeiro, július 5. A brazil bajnokcsapattal, az FC Fluminense-vel 1:1 (0:1) arányban döntetlenül mérkőztünk. Óriási kö­zönség jelenlétében, nagy iramban zajlott a mérkőzés. A Ferencváros csak a szünet után talált magára, amikor már megszokta a vakító ív­lámpák fényét. A vezetést az ellenfél szerezte meg a második félidő 18 percében. A Ferencváros Turay révén a 22. percben kiegyenlített, a győzelmet azonban a jól védekező Fluminense ellen már nem bírta megszerezni. A mérkőzés este tíz órakor kezdődött. Vasárnap Rio válogatottjaival mér­kőzünk, Ferencváros. A régi Sz­TK-pályán kezdi osztályozómérkőzését a Sabaria ha a profiszövetség mai vizsgálata nem talál hiányosságot Vasárnap kerül döntésre a legújabb hathetes osztályozó küzdelem első mér­kőzése. A Sabaria és a Rákospalota együttesei állanak ki, nem valami túl­ságosan meggyőződve arról, hogy ennek a küzdelemnek van-e értelme. Ott lebeg például a szemük előtt az elmúlt bajnoki év, amelyben az elsőosztályú egyesületek 22 mérkőzést vívtak és erről is utólag tűnt ki, hogy hiába, a kiesést máskép­pen rendezték — szintén utólag. Aztán elkezdődött a Vasas—Attila páros­ mér­kőzés. A mai helyzetben erről kell meg­állapítani, hogy hiába történt. És a jövő héten esetleg az MLSz megsemmi­síti a létszámemelő határozatot és ak­kor meg éppen a vasárnapi Rákospalota —Sabaria mérkőzésről fog kitűnni, hogy hiábavaló volt és visszatér a régi álla­pot, amely mellett viszont a Vasasnak és az Attilának kell mégis csak kiállani arra a harmadik mérkőzésre, amelyről a dolgok ismeretében megint csak nem lehessen tudni, hogy szükséges dolog-e lejátszani, mert hiszen tényleg jöhet az új és hibátlan létszámemelő közgyűlés, amely azután egészen bizonyosan feles­legesnek fogja a kiesést minősíteni. Egyelőre azonban ott tartunk, hogy a vasárnapi mérkőzést Szombathelyen le­játszák. Komoly készülődés folyik mind a két oldalon. Rákospalota szombaton már utazik is. A csapatok még nincsenek egés­zen készen. Legalább Palotáé nem. Nem­ tudják, mit csináljanak a beteg Pénz­váltó helyével. A Sabaria viszont szor­galmasan trenirozik, de csak könnyebb­fajta mozgásokkal. Pesovnik betegsége miatt reá már nem számítanak s így az összeállításban Hajós, Vámos, Bass ma­rad a fedezetsor. A hirtelenében elrendelt mérkőzésnek azonban még van egy akadálya. A régi SzAK-pályát kellett ugyanis előránci­­gálni, de erről meg az tűnt ki, hogy nincsen engedélyezve, mert a tavalyi botrányok miatt bizonyos berendezése­ket kellett volna megcsináltatni, amelye­ket azonban nem végeztek el, lévén ak­kor az a helyzet, hogy a SzAK-pályán a mérkőzéseket be kellett szüntetni és „különben is nagyméretű új sporttele­pet kap Szombathely”. A Sabaria kérésére most újra elküldi a PLASz Faragó Lajost Szombathelyre, hogy győződjön meg a pályán végzett javításokról és ennek megfelelően mondja ki bajnoki mérkőzésekre alkal­masnak. Faragó Lajos­­szombaton uta­zik Szombathelyre, hogy ezt az utolsó gátat is félreállítsa az osztályozó mér­kőzés útjából. A mérkőzésre az eddigiek szerint a következő csapatok állanak ki: Sabaria: Biri — Nagy, Prém — Ha­jós, Vámos, Bass —Buresch, Mészáros, Szofián, Holzbauer, Tárnok. Rákospalota: Hosszú — Roskopf, Boiwver — Fassler, Laukó IV., Mödl — Trini, Laukó (HL, Szandalszky, Seidl, Dénes. 9 Csak egy helyes pályázat akadt az utolsó tip-versenyen Az utolsó heti pályázatunk könnyű feladat elé állította olvasóinkat, mert csak két — még csak nem is szám­szerű — eredményt kellett megfej­­teniök, ám nagy meglepetéssel láttuk, hogy a közel ezer pályázat közül csak egy helyes megfejtő akadt. Csak egy olvasónknak sikerült az eredményt, megjósolnia és pedig azt, hogy az Attila-Vasas mérkőzés nem hoz dön­tést a feljutás kérdésében. Az Újpest Középeurópai Kupa eredményét ter­mészetesen annál többen találták el, mert általában bíztak abban, hogy a Sparta még otthon sem tud oly nagy gólarányú győzelmet aratni, mint amilyent az Újpest aratott felette Bu­dapesten. Heti és egyben utolsó futballpályá­zatunk egyetlen győztese Kollárovits Imre Budapest,­ X. ker., Onódi­ u. 10. lett, aki az első díjat (10 pengőt) nyerte meg. Miután a többi pályáza­tok a helyes eredményt nem találták el, a további díjakat nem sorsolhat­tuk ki. Ezzel az őszi szezon kezdetéig szü­neteltet­j­ük futballpályázatunkat. Az augusztus havában sorra kerülő vizipólótorna azonban arra indított bennünket, hogy a futballpályázat he­lyett vizipólópályázatban való részvé­telre adjunk olvasóinknak alkalmat és ezért azt a feladatot adtuk olva­sóinknak, hogy a vizipólótorna végső helyezéseit tippeljék meg. Ezzel kap­csolatosan felhívjuk olvasóink figyel­mét arra, hogy a pályázatok beküldé­sét három időpontban szabtuk meg. Azok a pályázók, akik szelvényeiket július 15-ig beküldik, a sorsolásnál előnyben részesülnek. A második ter­minus augusztus 1, míg a beküldés végső határideje augusztus 10 A szombati és vasárnapi amatőr program Az amatőrök frontján , vasárnap már csak a bajnoki szezon utóküzdel­­mei vannak soron. Az osztályozó mérkőzéseken kívül a bajnoki szezon legutolsó mérkőzése is lebonyolításra kerül. A II. osztály Kárpáti-csoportjában a bajnok BEAC a Ganzgyári TE csa­patával kerül össze. Egyik fél szá­mára sincs már jelentősége a bajnoki pontnak és így alighanem mindkét fél — de különösen a fáradt egyetemi együttes — megelégszik a tisztes döntetlen eredménnyel is. A III. osz­tályban a bajnoki címért a Turul MOTE és a TLK csapatai találkoz­nak. A T. MOTE csapata masszívabb, a TLK fiataljai technikásabbak. A Turul MOTE a szezon végére vesz­tett formájából, ám a csapat képes­ségei még­ így is elégségesek a győ­zelemhez. A negyedik helyért a Nyomdász és a X. kerület együttesei ütköznek meg, kiegyenlített esélyek­kel. A IV. osztály negyedik helyéért a Folyamőrség és az Uránia csapatai találkoznak. Favorit a Folyamőrség csapata.­­ Holnap már megindulnak a bajnoki döntőmérkőzések a MILL-liga osz­tálygyőztes csapatai között is. A ma­gyar futballsport rezervoárjának küzdelmei iránt nagy érdeklődés nyilvánul meg, különösen a profi­vezérek körében, akik minden bajnoki év végén innen szerzik az „utánpót­lást”. Lekötötték jövő csütörtökre az egyiptomiakat. A fővárosi egyesületek egy csoportja között létrejött a meg­állapodás, melynek értelmében Kairó válogatottja jövő csütörtökön Buda­pesten vendégszerepel. Ellene egy profi­kombinált áll ki, körülbelül a követ­kezőképen : Dénes — Werner, Dudás ~— Laukó (HL, Szandatszky, Seidl, Borsányi, Magyar, Wilhelm — Koszta Asner, Kalmár, Skvarek, Hirzar.