Sporthirlap, 1930. augusztus (21. évfolyam, 85-94. szám)

1930-08-28 / 93. szám

CSÜTÖRTÖK, 1930 AUGUSZTUS 28. SPOR­THIRLAP Fogy a közönség, megvonták a városi szubvenció­kat, trénerekre nincs pénz: alaposan meggyengyült a lengyel futballsport, amely azonban így is rejteget néhány nagy értéket Villáminterjú Fürst Bélával, a lengyel bajnok Warta magyar trénerével, akit nagyszerű pozíciójától megfosztott a lengyel gazdasági helyzet (Fürst Béla,, az UTE egykori ki­tűnő fedezet játékosa a napokban ér­kezett haza Lengyelországból, ahol a poseni Warta csapatát trenírozta — a bajnoki címig. Fürst 1921-ben Krakkóban kezdte tréneri működését a­ Makkabinál, onnan a W­artához került, ahol már kerületi bajnoksá­got „nyeretett” a csapattal. Tizenöt hónapig­­működött Posenben, azután Strassburgon, Düsseldorfon, Mün­­steren és Barmenen keresztül, tavaly ismét a Wattát vette kézbe. Csapata bajnokságot nyert. Hol is lehet hirte­­len­ben megtalálni Fürstöt? Hát a Stadionban, ahol a lila-fehérek tré­­ningjét figyelte.) Néhány kérdés, persze felelettel: — Mért jött vissza Lengyelország­ból? — Nagyon rosszak ott a viszonyok. Klubom vezetősége az évvégi elszá­molásnál rájött arra, hogy­­*30.000 zloty a deficitje. De ez még nem lett volna baj. Közben azonban kiderült, hogy Posen városa, amely eddig évi 15.000 zloty szubvenciót adott a Warta-nak, beszüntette a segélyki­utalást. Ez az összeg körülbelül az én évi fizetésemet fedezte, így történt, hogy bár az én vezetésemmel nyerte meg a Warta fennállása óta első ízben az országos bajnoksá­got, mégis el kellett jönnöm. — Itt van egyébként a bizonyít­ványom ... Mutatja. Az elnök elragadtatással nyilatkozik Fürst tréneri működésé­ről és mélyen sajnálja, hogy a rossz gazdasági viszonyok miatt meg kell válniok egymástól... — Nívó? — Most nagyon gyenge. A közön­ség egyre fogy, a kétzlotys helyárakat nem tudják megfizetni, a négyzlotys jobb helyre alig megy valaki, így persze az egyesületek tele vannak adóssággal, nem tudnak trénereket alkalmazni és hát az erő csökken ... Ennek az állapotnak lehet tulajdoní­tani, hogy a töbszörös bajnok lembergi Po­gon majd kiesett az első osztály­ból. — Professzionizmus ? — Szó se lehet róla. A legtisztább amatőr alapon megy minden, de még így sem tudnak boldogulni az egyesü­letek. Egyedül a Legia felől hallat­szottak ilyen dolgok, de ezt nem is lehet csodálni. A Legia katonacsa­pat, ezen a réven is kap támogatást, meg azután egyedüli a bajnokságért küzdők sorában, amely szubvenciót is kap ... — Hogy áll a bajnokság? — A Krakovia vezet, nyomában van a Legia és a Warta. A legérde­kesebb a Garbarnia szereplése. Ez az egyesület először nyolc mérkőzésen 14 pontot vesztett, most pedig egy­másután nyeri mérkőzéseit és jelen­leg az ötödik helyen fekszik. Hívei nagy reményeket fűznek a negyedik helyen fekvő Polonia szerepléséhez, amely most két sziléziai játékos — Malik és Pazarek — leigazolásával tényleg nagyon megerősödött. — Milyen a játékosanyag? — Van néhány nagy tudású fiú, Radojevszky, Fliger és Niola a War­­tában, Pazurek és Kozák, aki a Krakoviában játszik. Ezekkel bár­melyik középeurópai proficsapat jól járna. De abban a környezetben nem lesz belőlük semmi... — Néhány szót magáról? ... — Mit mondhatok. Szívesen ma­radtam volna Posenben, ahol nagy­szerű pozícióm volt. De hát az ottani gyenge anyagi viszonyok miatt saj­nos, ez lehetetlen. Itthon nem lehet elhelyezkedni... Megyek tovább ... Külföldre... (Mit is csinálhat egy tehetséges magyar futballtréner ? Megy kül­földre.) FTC pálya VESOI-úS Vasárnap, augusztus 31-én d. u. fél 5 órakor FEKMIS­FALI ÍI1VEII (New York) nemzetközi mérkőzés A Slavia jutott a csehszlovák kupa középdöntőjébe A vasárnapi Spartak Slavia kupa­­mérkőzés tudvalévően döntetlenül vég­ződött. A szövetségben szerdán este tartották a sorsolást, amely a Slaviá­­nak kedvezett. A Slavia következő kupaellenfele a Cechie Karim­ csapata. Óriási érdeklődés várja a tepli­­tziek második mérkőzését Bécsben. A TFK keddi szereplésének hatalmas sikere volt. A bécsi sajtó egyhangúan a legnagyobb tetszéssel ír a teplitziek csapatáról, amelynek csütörtöki újabb mrkőzje a WAC ellen nagy közönség­sikert ígér. LAFC—BSzKRT 4:3 (2:1). Kölcsö­nös üdvözlések és zászlócsere után Zde­­horda Ferencet, a LAFC jobboldali fe­dezetét — aki ezen a mérkőzésen ünne­pelte 10 éves jubileumát — köszöntötte fel a LAFC vezetősége, a BSzKRT és a drukkerek serege. Azután megkezdődött a mérkőzés, amelyet a tempót jobban álló losonci egyesület nyert meg. A LAFC már a harmadik percben Szirák révén megszerezte a vezetést, amit a 24. percben Bíró szép keresztlövései ki­egyenlített. A 37. percben Parraghy gyors fordulattal szökteti Schleichert, akinek beadását a belső csatárok tisztán kapják, de a lőni készülő centert hátul­ról elgáncsolják. A bíró 11-est ítél, amit Rajniss a balsarokba küld. 2:1. A máso­dik félidőben a BSzKRT kezdi diktálni a tempót és Olmacher (Oli) a 9-ik perc­ben kiegyenlít. A LAFC egymásután vezeti a veszélyes akciókat, aminek eredménye a 13. percben Parraghy, majd a 24. percben Szirák gólja. A BSzKRT harmadik gólját a 39. percben 11-esből éri el Szőnyi révén. A második félidő 20-ik percében Biró zavarja a LAFC kapusát, aki emiatt nem tudja a labdát kirúgni, Mazár dr. szabálytalanul aka­dályozza Birót, aki erre Mazárt meg­­rúgja, a bíró — helyesen — mind a két játékost kiállítja. A BSzKRT legjobb embere Menően T., Herceg és Szőnyi volt, míg a LAFC-nál Eszter, Mazár, Zadrobilek és Szirák tűnt ki. —­ Az elő­­mérkőzés eredménye: LAFC B)—SLA­VIA B) 3:0. A vasárnapi mérkőzések határ­­bírái: Kispest—Nemzeti: Pohlenz, Vasas-Bak TK: Not­. SzDVE— Győri ETO: Nyugati ker. III. ker.— BSzKRT: Reiner. URAK—BTC: Po­­povics. Törekvés—Postás: Szigethy. Fér. Vasutas—FTC: Kupferschmidt. 33 FC—NMSE: Handl. BSE—UTE: Sándor B. RÁC—P. Remény: Korá­nyi. Összetett téli bajnokság Bécsben. A bécsi háromfordulós bajnokság vé­gül is holtpontra jutott. A szövetség nem tett eleget a ligaegyesületek kí­vánságának, de a háromfordulós baj­nokság­ helyett a szerdai tanácsülésen megvetette a téli egyfordulós bajnok­ság alapjait. Ebben az I. és a II. liga valamennyi csapata részt fog venni. Ugyanakkor döntöttek az osztálycsere kérdéséről: 1931-ben egy csapat esik ki és egy csapat jön fel az I. ligába. A futballtilalom­ megszűnt és az el­múlt szombaton és vasárnap már vala­mennyi proficsapatunk sorompóba állt, sőt az amatőrfronton a bajnoki mérkő­zések is megkezdődtek. A Ferencváros Belgrádban játszott és győzött a Beo­­gradski SK ellen 3:0 (3:0) arányban, a Jugoszlavija ellen 5:2 (4:1) arányban. További eredmények:­ Teplitzer FK— Újpest 1:1 (1:0), Sabaria—Slovan (Bécs) 0:0; Budai „Il”—Kispest 5:2 (2:1); Pécs-Baranya—Vasas 6:2 (1:1); Bástya—III. ker. FC 2:0 (0:0); Bocs­­kay—Nemzeti 4:1 (1:1); Attila—DVTK I 9:1 (4:1); Vác FC—Újpest B) 2:1 (0:0); Terézváros—Rákospalota 5:0 (2:0); Soroksár—Turul 0:0; Nemzeti B)—Fer. Vasutas 3:2 (3:0); Salgótar­jáni SE—MI­LL-vál­ogatott 2:2 (0:0). Amatőrbajnoki mérkőzések: UTE—Tö­rekvés 3:2 (1:0); NMSE—MTK 2:0 (0:0); Postás—33 FC 5:0 (2:0); BSE— FTC 5:3 (1:1); III. ker. TVE—BTC 1:0 (0:0). * Új fiókot nyitott Blockner J. hir­dető irodája, VI., Vilmos császár­ út 33. szám alatt. Ez a fiók is, mint a vállalat többi irodája, a reklám­­minden fajával foglalkozik és ugyanabban a szellemben fog működni, amely ennek a patinás, világrelációban is jelentékeny nagy­üzemnek a vezérelve volt most már közel egy fél évszázad óta: becsületes­ség, pontosság, lelkiismeretesség és — szokatlanul hangzik — nagy önzetlen­ség. A Füleki TC Vasárnap jubileumi ün­nepség keretében a Bak TK-t látta ven­dégül és szép küzdelem után 3:2 (2:0) arányban legyőzte. Valójában eggyel több gólt lőtt az FTC, de az első gólt a bíró nem ítélte meg, mert az egyik Bak TK-játékos a gólvonalról kézzel ütötte be a labdát a saját kapujába. A bíró — helytelenül — tizenegyest ítélt gól helyett és a büntetőt Kovács (FTC) nem tudta berúgni. A 20-ik percben új tizenegyes a Bak TK ellen, amelyből most már Zupkó gólt ért el. Tovább is az FTC marad frontban és a­ 40-ik perc­ben Galbács perinás gólt fejel. A II. félidőben a Bak TK erősen támad és az 5. percben Fieger tizenegyesből gólt ér el, majd újabb öt perc múlva védelmi hibából kiegyenlít a Bak TK. Erős iram következik, nagy harc a győzelemért, amit a 37-ik percben Mihok II. szerez meg a helyi csapatnak.­­ Vasárnap a Miskolci VSC lesz a Füleki TC vendége. A Vasas közgyűlése a következő tisztikart választotta: Elnök: Szomody István. Társelnökök: Kiss Lajos, Nádor József. Alelnökök: Lelkes Ede, Neuwelt Pál. Főtitkár: Schreiber Mátyás. Pénz­táros: Farkas Sándor. Háznagy: Spie­gel Jenő. Ügyész: Nádor László dr. Orvos: Biró Sándor dr. Jegyző: Singer Andor. Gazda: Singer Imre. Ellenőrök: Frank Ernő és Molnár I. Bírótanfolyam a MILL-ben. A MILL a bírójelöltek részére ma este 7 órakor a BT Rákóczi­ út 47., I. em. 14. szám alatti helyiségében tanfolyamot rendez és felhívja az összes bíró jelölteket, hogy azon okvetlenül jelenjenek meg. A Nemzeti B­ csapata vasárnap délután fél 5 órakor a Soroksárral játszik barátságos mérkőzést. Ma este lesz a kézilabdabajnokság sorsolása. A BLASz értesíti a kézilabda­bajnokságon résztvenni óhajtókat, hogy a sorsolást ma este 7 órakor ejtik meg. Felkérik az egyesületi intézőket, hogy az ülés előtt jelenjenek meg és esetle­ges kívánságaikat még előzőleg közöljék a bizottsággal, hogy azokat, ha lehet, megfelelően elintézhessék. A BLASz amatőrzenrije pénteken délután 6 órakor tárgyalja a követ­kező játékosok ügyeit: Varga István (Zuglói AC), Ellbogen Imre (BSE), Fodor Vilmos és Kaufmann Pál (VÁC), Stahl Jenő (TLK), Stemler István (Főv. TKör), Makovnik János és Supalek György (Terézváros), Fischer Béla (Pesterzsébet) és Volentik Mihály (WSC). Elmaradt a szerdára tervezett Vác FC—VAX mérkőzés, mert az amatőrök nem jelentek meg a Simor­ utcai pályán. Stadmüller Gyula temetése. Az I. ker. SC centerhallját, aki vasárnap a Zuglói SE elleni mérkőzésen tra­gikus körülmények között elhunyt, szombaton délután 5 órakor temetik a farkasréti temető halottasházából. A Zuglói SE játékosai, akik vasár­nap a kelenföldi pályán játszottak, megjelennek a temetésen. A MILL szeptember 4-én tartja ta­nácsülését, mely után megejtik a baj­noki év sorsolását. A MILL-bajnokságot szeptember 14-én kezdik. 9 VEGYES HÍREK BIRKÓZÁS Szekfü László a MAC-ban foly­tatja versenyzői karrierjét. Szekfü László, a Kaposvári Turul bajnok ver­senyzője, országos bajnok és olimpiai helyezett, Budapestre költözött és a MAC-ba lép. Az erre vonatkozó átiga­zolási kérelmet a szigeti egyesület a napokban adja­­ be a szövetséghez. Szekfü­vel a MAC csapata lényegesen megerősödik, a kitűnő versenyzőnek pedig alkalma lesz állandó komoly tréninget folytatni. Végleges a MAC erdélyi túrája. A MAC-birkózók szeptember 6-án Lugo­son vendégszerepelnek, ahol az er­délyi nagyobb városok reprezentán­saival kerülnek össze. A legjobb ma­gyar birkózógárda erdélyi bemutatko­zása elé nagy érdeklődéssel néznek az ottani sportkörök. Az MBSz bíróbizottsága ma este 7 órakor ülést tart. Az MBSz tanácsa hétfőn este 7 óra­kor tartja ülését az alkotmány utcai szövetségi házban levő helyiségében. A Ceglédi MOVE vasárnap meghívá­sos birkózóversenyt rendez Cegléden; a versenyre öt város: Szeged, Nagykáta, Kecskemét, Nagykőrös és Cegléd ver­senyzői neveztek. A verseny győztese a Ceglédi MOVE által kitűzött ezüst­serleget nyeri. KERÉKPÁR A stettini Carpus, aki gyors kezdéssel — akárcsak Szekeres — az első körök­ben az élre hajtott és nem engedett senkit a közelébe, mind a három futa­mot megnyerte kedden. Istenes lett má­sodik, az indiszponált Sieronsky harma­dik. A páros versenyben a Pelvássy— Németh pár brillírozott. Az ötnapos versenyre eddig közel hetven nevezés érkezett. A külföldiek­­ számára csak szeptember 3-án van­­ a nevezési zárlat s így még néhány jó­nevű krekk indulása várható. Eddig csupán két nagyváradi versenyző, Biró és Timkó, valamint a kiváló trieszti Manglio Piazza távirati nevezése fu­tott be. Az MTK siófoki versenyére ma este zárul le a nevezés. Az országút kitűnő állapotban van s így szélcsendes idő ese­tén a 100 km-es rekord megdöntése várható. A versenyzők nagy része — ép­pen az út jóságának hatása alatt — nem vasúton, hanem kerékpáron fog visszajönni Budapestre.