Sporthirlap, 1930. augusztus (21. évfolyam, 85-94. szám)

1930-08-16 / 89. szám

4 kezdi erősen megközelíteni egri ellen­féljét. De már nem sikerül behoznia, mert Baranyayban is maradt valami a finisre. Halasy már konkurrencián kívül finisei és a drukkerek rekord ja­vítást követelnek. Halasy iparkodik, de hasztalan. Mindamellett Halasy ha­talmas tapsot kap a célban, ahova Ba­­­­r­anyay előtt öt méterrel érkezik. Mi­­­lályffy egy méterrel harmadik. Vég­eredmény : Bajnok: Vitéz Halasy Olivér UTF, 5 p. 20 mp. 2. Baranyay Károly MESE 5:24.4 mp, 3. Mihályffy 5 p 25.8 mp. . A 4-iknek beérkező Tarródy ideje '5-rp 41. mp. — Figyelemreméltó ,Mi­­h­élyffy javulása és örvendetes, hogy ' Baranyay végre' kezd formába jönni. 400 méteres hölgy gyorsúszó­­bajnokság. :Világrekord: M. Novelius (USA) 5 p 39.3 mp. Európai rekord: M.­­ Braun (Hollandia ) 6 p 53.6 mp. Or­szágos rekord: Tóth Ilonka (MUE) 6 p 35.2 rep. — Indulnak: Tóth Ilon­ka (MUE), Lenkei Magda (Ill. ker. TVE), Csányi Borbála (FTC). Mindenki nagy versenyt vár a két rivális: Lenkey és Tóth között. Kez­detben úgy is látszik, mintha nagy küzdelem, előtt állnánk. Az első száz métert Tóth és Lenkey egymás mel­lett teszik meg. Csányi Boriska egy­­pillanatig sincs a versenyben. Már száznál húsz méterrel van hátrább. A százas fordulóban a következők az­­ idők: 1. Tóth Ilonka 1 p 25 mp, 2. Lenkey Magda 1 p 26 mp. A forduló után Lenkey már lema­radozik. 200 méternél 1. Tóth 3 p 06 , mp,­2. Lenkey 3 p 10 mp.­­ Az előny egyre nagyobb, Tóth Ilonka győzelme már kétségtelen. A MUE kiváló hölgyúszója most már a rekordjaví­tásért úszik. Háromszázon még van rá kilátás. Ideje 4 p 57 mp, Lenkeyé 5 p 06 mp. A közönség lelkes bizta­­­tása közben Tóth Ilonka be is ér a­­ célba, kitűnő idővel, de a rekordjává­­­lás nem sikerül. Lenkey 25 méterrel van hátrább,­­ Csányi pedig egész uszodahosszal. Bajnok: Tóth Ilona MUE 6 p. 36.2 rep. 2. Lenkey­ Magda III. ker. TVE 6 p 57 mp. 3. Csányi Borbála FTC 7 p 36.6 mp. 3x100 méteres ifjúsági vegyes sta­­féta. indulnak: az FTC, MAC, MTK és a BBTE csapatai. A start után­­jókora vízalatti úszással .Pázmán, a­­ BBTE mellúszója, kerül az élre, de­­ ötvenen Nuber (FTC) fordul elő­­ször. A váltásnál ismét Pázmán van a f­­elől és egy méterrel hátrább az MTK Jónása. A hátrányt Hazai ,jó váltással­ behozza és ő váltja először Brandyk Három méterrel utána ér be Lovász (BBTE), majd Nagy, az FTC és Kánási, a MAC úszója. A gyorsúszók szép versenyt vívnak de az MTK előnyéből már semmit sem sikerül behozni, sőt Brandi még nö­veli azt és öt méterrel győz Laki előtt. 1. MTK (Jónás, Hazai, Brandi) 4 p 00.8 mp. 2. BBTE (Pázmán, Lo­vász, Laki) 4 p 04 mp. 3. MAC (Me­­leghy, Kánásy, Pauer) 4 p 08 mp. Hölgyek műugró bajnoksága. Indulnak: Lenkey Magda III. ker. TVE: Erdős Vera BEAC. A két hölgy műugró hatalmas fej­lődésről tett tanúságot. A közönség — a szokástól eltérően — egy pilla­natig sem unatkozott versenyük közben, mert mindketten valóban pompás ugrásokat mutattak be. Az első ugrás Lenkeinek sikerül job­ban, a másodiknál mind a kettő csupa nyolcast kap, a harmadiknál m­ind­­a kettő elcsavar. Pont-pont mellett haladnak a szabadon választott ug­rásoknál és sok megérdemelt tapsot kap mind a kettő, végül is Erdős győz. Bajnok Erdős Vera REAC 91.50 pont. SPORTHÍRLAP SZOMBAT, 1930 AUGUSZTUS 16. 2. Lenkei Magda III. ker. TVE 87.30 pont. 3x100 méteres vegyesstaféta bajnokság. (A legjobb országos eredmény 3 p 40.8 mp NSC.) Indulnakt UTE (Hild, Nagy, Sza­bados), SzUE (Gál, Herendi II., Wannie II.), MESE (Mezei, Bitskey II., dr. Bárány), FTC (Forrai, Huf­­mann, Zentay.) A nap legizgalmasabb versenye. A Bárány elleni tüntetés megismétlő­dött, de már sokkal gyengébben. Min­denki azt leste, be tudja-e hozni azt az előnyt, amit az UTE biztosan szerez. A közönség kilencven százaléka az új­pestieket biztatta és az első két­ UTE- úszó hozta is a métereket. Hild öt méterrel váltja Nagyot Hufmann előtt és még két méterrel hátrább jönnek az egriek. Nagy Károly még növeli az előnyt a közöérség lelkes biztatása közben. Remekül úszik 1 perc 14 mp-es idejével már 12 méterre növeli az előnyt, Bitskeynek viszont sikerül a második helyen váltania Bárányt, aki nyomban Szabados üldözésére megy, harmadik helyen Wannie II. úszik, az FTC már utolsó helyre szo­rult s Bárány hatalmas iramban tör előre. Méterről méterre kevesebb a hátrány, de 8 mp-et behozni lehetet­lenség. Pedig Szabados gyengén úszik. Hiába hibáztatják a drukkerek. Bárány már nagyon a nyomában van, a célt mégis az újpesti úszó érinti meg előbb. Egy testhosszal van mögötte Bárány, aki 58.4 mp-et úszott. Még húsz­ méter és Eger a bajnok! Az UTE így is a legjobb országos eredményt érte­ el és Eger is a régi rekordon belül úszott. Végeredmény: Bajnok az UTE csapata 3 p 38.8 mp. Legjobb országos ered­mény! 2. MESE 3 p 40 mp, 3. SzUE 3 p 47 mp. A részidők a következők voltak: ■ Újpest: Hild 1:19.6, Nagy 1:14, Szabados 1:05.2. Eger: Mezei 1:25.8, Bitskey 1:15.8, Bárány 58.4. A SzUE-úszók közül csak Wannie II. úszott jól. Ideje 1 p 00.4 mp. Egy kés jóakarattal el lehetett volna kerülni a botrányt — mondja Bárány István Nyilatkoznak a verseny hősei: Bárány István dr., a 400 m-es ver­seny előtti botrány szenvedő hőse a történtekről így nyilatkozott: — A MESE—MUE pólómérkőzé­sen bokaficamot kaptam és ez bizony fájt kissé. Egész héten borogattam a bokámat, valamennyire rendbe is jött, de mivel még éreztem némi nyomást, nem mertem vállalni a versenyt,­­ már a vegyesstaféta érdekében sem. Sérülésem miatt egyetlen 400 méteres tréninget sem vehettem a héten. Én megértem a közönség méltatlankodá­sát, de ezt az incidenst egy kis jóaka­rattal el lehetett volna kerülni. Meg­kértem ugyanis Méray főtitkárt, hogy megafonon tudassák a közönség­gel azt, hogy nem indulok és hogy miért nem startolhatok. Szerintem, ha ezt megteszik, úgy a közönség fel­háborodása nem öltött volna ilyen mé­reteket. A zsűri azonban ezt a kéré­semet — nem tudom miért — nem ta­lálta teljesíthetőnek, ennek tudom be az ellenem irányított tüntetést. Kódy, a műugrás bajnoka: — Végtelenül boldog vagyok, hogy a szeniorok között is helyt tudtam áll­ni. Ezt­­elsősorban is Nagy Károlynak, a tréneremnek köszönhetem, nélküle, az ő fáradságot nem ismerő munkája nélkül nekem nem sikerülhetett volna a bajnokság megszerzése. Lenhardt­­tól és Kovácstól tartottam legjobban, de ezúttal én bizonyultam jobbnak. Hild, a 100 m­. mellúszás bajnoka: Őszintén szólva nem bíztam magam­ban. Nem az ellenfelektől féltem, ha­nem­­ a standardtól. Hála Kárpáti trénerem munkájának és biztatásá­nak, legyőztem az­­ időt. Nem, nem is én győztem, a trénerem győzött. Halasy, a 406-os bajnok: — Nem vagyok formában, csak győzelemre mentem, az idő nem érdekelt. Rettentő sokat dolgoztam, tíz nappal ezelőtt hat kilométert úszni, most négyszá­zat, ezt nem lehet... Képtelen vol­tam komolyan készülni ... Tóth Ilonka, a 400 m. gyors női bajnoka: — Azt mondják, hogy ha erősebben megyek, rekordot úszhat­tam volna. Őszintén szólva, a négy­százast nem ambicionálom és így a rekord sem érdekel túlságosan. Száz­ra és kétszázra készülök erősen ... Erdős Vera, a hölgy műugró baj­nok: — Nagyon drukkoltam, főleg azért, mert nem készülhettem úgy, ahogy szerettem volna. Zongoratanár­nő vagyok, tanulmányaim és instruá­­lásom nagyon lekötnek, hiába, a mű­ugrás nálam csak nyári foglalkozás... Persze, győzni akartam feltétlenül, lehet, hogy ezért sikerült . . . Szabados, az UTE bajnok vegyes­­stafétájának gyorsúszója: — Pft, de melegem volt­ a startnál ... Cite­­ráztam egy kicsit, aztán amikor a víz­ben éreztem magamat, mintha lehűl­tem volna. A fordulónál úgy éreztem, mintha Bárány mellettem lenne, na­gyot fohászkodtam és alaposan bele­vágtam. Vissza se­ néztem, csak ki­lencven méternél . . . Itt mindent beleadtam, aztán már csak a közönség ujjongását hallottam ... Ha nem drukkolok annyira, egy másodperccel jobb időt úszom. . Somogyi Vali, a 200 m­. hölgy mell­úszás bajnoka: — A soproni Benkő Margittól féltem. Dehát azért titok­ban persze — ha nem is vártam — szerettem volna ... Dióst végtelenül boldog vagyok ... (A Sporthirlap fényképésze felé:) Mosolygok már ké­rem, mosolygok . . . Ivády, a győztes MAC csapat hát­védje: — Többet tudunk, mint amennyi kijött. A hatos tornára ké­­­szülünk, persze, a tréningünket is ennek megfelelően osztottuk be, két hete alig láttunk labdát. Ha nagyobb a tréningünk, jobban győzünk. Vértessy: — Egyenlítettünk. Ez némileg vigasz a bajnokságban szen­vedett vereségünkért. Úgy érzem, nem ment úgy nekem, ahogy szeret­tem volna, egy kis szívszúrásom volt, egy hete nem treníroztam, per­sze, nem mehetett úgy a játék... Nekem különösen Ivády játéka impo­nált, Németh mellette nem érvénye­sülhetett úgy, amint rendesen. Kiss Zoltán, az UTE úszószakosz­tályának vezetője: — Fáradt a csa­pat — nem ment semmi. A MAC jó volt. Befutottak a csapatösszeállítások a nürnbergi Klebelsberg Kupa-mér­kőzésre. Valamennyi résztvevő be­­küldötte már nevezését a Klebels­berg Kupa-mérkőzésre, csupán a MUSz nevezése hiányzik még. A franciák Cuvelier és Padou nélkül vesznek részt a versenyen, a belgák pedig Matthieut nélkülözik. A ki­tűnő belga játékos bírósértés miatt el van tiltva és őt a szövetség sem szerepelteti.­­ Végleges a bírák névsora is: két-két magyar, belga és német, továbbá egy angol bíró vezeti a meccseket. A MUSz ezúton is felkéri azokat, akik a nürnbergi európai vízipóló tornát meg akarják tekinteni, hogy vasárnap este a MUSz-nak a Császárfürdőben levő he­lyiségében jelenjenek meg. Hétfő este lesz a MUSz-ban a BBTE augusztus 23—24-iki országos versenyé­nek nevezési zárlata. A BBTE erősen dolgozik a verseny sikere érdekében, mert a Balaton UE — mely tudvalevőleg beolvadt a BBTE-be —, ekkor ünnepli fennállásának 50 esztendős jubileumát. A kaposvári vízi póló­­csapat kettős veresége Pécsett Két másodosztályú ,bajnoki vízipóló­­mérkőzést játszottak pénteken Pécsett. Az egyik meccs idejét délelőttre tűzték ki, Kaim Frigyes bíró azonban elkésett és így azt is délutánra kellett halaszta­ni. Ezért fél ketőkor tartották meg az egyiket és fél hatkor a másikat, ezen a délelőtti meccstől fáradt kaposváriak meghendikepelve játszottak. A két mérkőzésről pécsi tudósítónk a következőket telefonálja: Pécsi Atlétikai Club—Kaposvári Turul SE 3:2 (2:1) PAC: Vadon — Némedi, Brucker — Kaflic — Perler,, Várnagy dr., Nemes. Kaposvári Turul: Haidekkor — Hernet I., Lengyel I. — Simonics — Andorján, Hernet II., Lengyel II. A PAC a 3. percben éri el vezető gól­ját dr. Várnagy doppleréből, majd ugyancsak Várnagy juttatja csapatát a második gólhoz is a 6. percben szép öt­méteres lövésből. Lengyel faultja miatt négyméterest ítél a bíró a PAG ellen, melyből Adorján 2:1-re javítja a félidőt. Közvetlenül a szünet előtt a bíró Poriért kiállítja. A második félidőben a PAC hat ember­rel kezd és mindjárt gólt kap, amennyi­ben Herner egészen közelről védhetlen gólt dob. 2:2. Ezután óriási iramot diktál a PAC, nagy fölénybe kerül és a 4. perc­ben meg is szerzi a győzelmet. Várnagy dr. ugyanis jó labdát ad Nemesnek, aki nyolc méterről pompás gólt dob. MAFC—Kaposvári Turul SE 2:1 (1:8) MAFC: Répa — Litvay, Kádár — Gne­­dig — Terédi, Sípos, Mayer. A Kaposvári Turul ugyanazzal a csa­pattal játszott, mint a PAC ellen. . Az első félidőben a MAFC nagy fölény­­nyel játszik és bár állandóan támad, négyméteresből tudja a vezetést és a fél­idő egyetlen gólját megszerezni. Szünet után a Kaposvári Turul nagy fölénybe kerül és úgy látszik, hogy nemcsak ki­egyenlít, de a győzelmet is megszerzi. Azonban a 6. perc 15. mp-ében Gnedig szerencsésen leúszik és egészen közelről a kapuba dobja a labdát. 2:0! A 6. perc 45. mp-ében Kádár faultja miatt szabad­dobás a Turul javára, amiből Lengyel II. gólt dob és beállítja a végeredményt. Két másodosztályú vízipólóbajnoki meccset játszottak pénteken Debrecenben Az első mérkőzést az Egri TE 8:2 (3:1) arányban nyerte a Debreceni EAC ellen. Az ETE Török és Baix nélkül állt fel, mégis könnyen szerezte meg a győzel­mét. Góldobó: Bieber (4), Kardos (2), Horváth (2), illetve Szentkirályi és Bes­senyei. A másik mérkőzésen a Debreceni TJE sokáig sikerrel állt ellent az Oros­házai TK-nak, sőt Lőwy révén a II. fél­időben a vezető gólt is megszerezte, mégis végül 3:1 (0:0) arányban megadás­ra kényszerült. Az orosháziak góljai kö­zül Tóth EL kettőt, míg Tóth III. egyet dobott. A két mérkőzést Kreismer kifo­gástalanul vezette. Az MTK nyeri a vizipóló szövetségi díjat. Az MTK csapata, mely a bajnok­ságban nagyszerűen kezdett, de az utol­só mérkőzéseken erősen visszaesett, a szövetségi díj és az ifjúsági bajnokság megnyerésével igyekszik magát kárpó­tolni. A szövetségi díjban a III. ker. TVE a legerősebb ellenfél, de miután az MTK-nak jobb a gólaránya, valószínű, hogy a végső győzelem is az övé lesz. Az ifjúsági bajnokságban augusztus 19-én, kedden játszik az MTK és az UTE veretlen ifi csapata, favorit az MTK. Zavarok voltak a MESE—SzUE mér­kőzés színhelye körül, de pénteken vég­legesen megállapították, hogy a mérkő­zést augusztus 20-án az Úszókoalíció versenyén bonyolítják le, mert a MUSz ragaszkodott a mérkőzés megtartásához. Ez a verseny ugyanis félig-meddig a MUSz égisze alatt kerül megrendezésre, egyrészt a svéd-magyar válogatott mér­kőzésre való tekintettel, másrészt azért, mert az Úszószövetség anyagilag is job­ban van érdekelve, mint a rendezők. A BEAC a legjobb fővárosi III. osz­tályú csapat. Vasárnap délelőtt döntő jellegű III. osztályú mérkőzést játszott a BEAC a BSE ellen. A BEAC 4:2-es félidő után 7:5 arányban győzött. A győztes csapat: Duger ■— Fröhlich, Fr­iedüs — Litvay — Füredi, Thaler, B’­nár összeállításban állott, fel.