Sporthirlap, 1932. február (23. évfolyam, 10-17. szám)

1932-02-04 / 10. szám

4 Hároméves­­huza­vona után szerdán délben aláírták a BLASz-Cégliga kartellt­­ -­ Ezentúl csak a cég alkalma­zottai szerepelhetnek a Cég­liga egyesületeiben A magyar futball egyik legkíno­sabb problémája volt a cégcsapatok ügye. Élt és virult egy futballszö­­vetség, amely a nehéz gazdasági időkben is aránylag elviselhető gon­dok között folytatta a sportolást és rendezte bajnokságait. Tény, hogy a megalakulásának idején a Cégliga nagy számban hódított el futballistá­kat az MLSz táborából, miután itt a játékosoknak rendes polgári meg­élhetést is tudtak adni. Ez volt a viharpont, ami miatt megegyezés a CLL és a BLASz között több eszten­dős fáradozás ellenére sem jöhetett létre és így az a fonák helyzet ala­­kult ki, hogy a két futballtestület között hivatalosan semmilyen vi­szony nem állott fenn és a játékosok igazolásra, vagy fegyelmi kitiltásra való tekintet nélkül átléphettek az egyik oldalról a másik oldalra. A két szövetség között a békét az idő hozta meg. A CLL táborában lassan kint alaposan leolvadt az úgy­nevezett „közös” játékosok létszáma (ezek voltak a játékosok, akik ra­gaszkodtak részben régi egyesületük­höz is, de részt kellett venniök a CLL bajnoki mérkőzésein és így so­kan egész szezonokat úgy játszottak, hogy hetenként két bajnoki mérkő­zésen vettek részt) és idők folya­mán a CLL annyira megerősödött, hogy a BLASz játékosanyagát ma már alig érinti és így elérkezett az idő, amikor a paktumot meg lehetett kötni. Újabban az OTT főtitkárának, Prém Lóránd doktornak a hathatós ösztönzése is siettette az eseménye­ket , és szerdán délben végre alá­írták a megegyezés okmányát. Ebben többek között az foglaltatik, hogy a CLL és BLASz közös játéko­sainak felét az egyik, felét a másik oldalra igazolják át vég­legesen. Ennek a rendelkezésnek ma már csak teoretikus a jelentősége, mert ilyen közös játékos ma már alig van, mi­után a futballisták az idők során már csaknem valamennyien végleg megállapodtak az egyik, vagy a má­sik egyesületük mellett. A jövőben pedig úgy fog történni az átigazolás, hogy a BLASz játékosai csak egy évi szünet után kerülhetnek a CLL egyesületeihez. Egyebekben az egyezmény olyan helyzetet teremt, hogy a CLL az MLSz-szel szemben ugyanolyan vi­szonyban lesz, mint a MOVÉ és a MILL. Van az egyezményben egy ki­vételes intézkedés, amely szerint a CLL egyesületeihez csak olyan játékosokat fognak igazolni, akik a kérdéses cégnek tényleg alkal­mazottjai. Ha pedig lesznek mégis nem alkal­mazott játékosok is (mint például a gyárigazgató fia, stb.), akkor min­den ilyen esetben közös bizottság fogja eldönteni, hogy a szóbanforgó játékos igazolható-e, vagy sem. SPORTHÍRLAP CSÜTÖRTÖK, 1932 FEBRUÁR 4. Fél lábbal itthon, fél lábbal külföldön ... Ú­jabb tíz mérkőzést játszik a Budai „11“ Franciaország­ban és Itáliában Bizonyos, hogy a legszorgalma­sabb túracsapatunk a Budai „11” lett. Alig tért vissza „földkörüli” téli túrájáról, máris készül az újabb kirándulásra, amely öt mér­kőzésből áll és az utazás már jövő kedden kezdődik. Ugyanakkor pe­dig már készen áll a húsvéti újabb öt mérkőzésnek a programja is — erről a Sporthírlap már hírt adott — s így a Budai „11” csa­patának februárban és március­ban nem kevesebb, mint tíz nem­zetközi mérkőzést kell lejátszania — az eddigi tervek szerint. Érdekes, hogy míg a húsvéti túra részletei már véglegesek, ad­dig a jövő héten kezdődő februári francia—olasz túráról Faragó mester még nem ad ki részleteket. — Van még olyan pont, ahol belelőhetnek a terveinkbe ■ — je­lentette ki Faragó Lajos a kérde­­zősködésre. Egyelőre csak annyi bizonyos, hogy a Budai túracsapata kedden utazik el Budapestről. A továb­biakra nézve pedig a következő párbeszéd zajlott le a budai mene­­zser és a Sporthirlap munkatársa között. — Melyik vonattal indulnak? , ■— Még nem tudom. — Milyen irányban? — Erről nem nyilatkozhatom. — Hol lesznek a túramérkőzé­sek? — Csak annyit mondhatok, hogy Francia- és Olaszországban. Február 11—14—17—21—23-án összesen öt mérkőzést játszunk. — Melyik országban kezdik? — Később dől el. — Kik vesznek részt a túrán? — Honnan tudhatnám? Nálunk ez nagyon nehéz kérdés. Annyi szabadságot, amennyi a mi játé­kosainknak kell, nem tudunk sze­rezni. Még nem tudom, ki jöhet. Az ilyesmi alighanem megint az indulás utolsó negyedórájában dől el. — Hány játékost visznek? — Még azt sem tudom. Nem is sürgős. Mi mindig útrakészen ál­lunk és keddig még egyébként is rengeteg az idő. — Mi lesz a február 28-ára sorsolt Sabaria—Budai „11” baj­noki mérkőzéssel? — A Sabaria nem fog ellenve­tést tenni, ősszel mi az ő kedvü­kért előrevittük a mérkőzést, most meg a mi kedvünkért hátravisz­­szük. Az április 17-i v*1''­ ' ' ’t napon fogjuk ezt a mérkőzést le­ bonyolítani. Ez máris elintézett dolog. — És a húsvéti túra? Az is olyan bizonytalan, mint a feb­ruári? — Nem. Annak a körleveleit már meg is mutathatom. Tessék! A húsvéti túra levelezéséből az­után érdekes részletek bontakoz­nak ki. Egy anyagilag nagyon tisztesen megalapozott kirándulás­ról van szó, amely szintén öt mér­kőzésből áll. Két héttel a februári hazatérés után már újra túráznak a Budaiak. Március 19—20-án az FC Rouen rendezésében előbb Dieppe, majd Rouen élcsapatával mérkőznek. 24-én, nagycsütörtö­kön Párisban játszanak, 27— 28-án, húsvét napján pedig St. Malo városában négyes serleg­mérkőzésen vesznek részt. A részt­vevők között első a rendező U. S. Servannaise et Malouine, ez az At­lanti tengerparti erős csapat, amely legújabban tűnt fel és ja­nuárban a marseilles-i Olimpique csapatát kiverte a kupából; máso­dik az északi első osztályban ve­zető szerepet játszó RSC Dinárd csapata, harmadik pedig Notting­­ham angliai futballkerület ama­tőrválogatott csapata. A húsvéti túrára a program szerint március 16-án indul el a Budaiak együttese. Vasárnap már a Ferencváros is mérkőzést játszik A Ferencváros csapata szerdán tartotta első pályatréningjét, ame­lyen az elutazottak kivételével mindenki megjelent és szorgalma­san végezte az előírt gyakorlato­kat. Készülődnek a vasárnapi első szezonbeli mérkőzésre, mikor is a Fér­ Vasutas csapata ellen játsza­nak fél háromkor az üllői úti pá­lyán. Megjelent a tréningen Bi­hari, a BTC egykori híres kapusa is, aki trénernek készül és ezért szeretne kissé ismét belejönni a játékba. Korányi a jobbszélső A Ferencváros csapata a követ­kező összeállításban fog játszani: Angyal (Háda) — Takács I., Papp — Lyk­a (Fuhrmann), Bu­­kovi, Berkessy — Korányi, Takács NI., Szedlacsik, Bodnár, Kohut. Kispest már az Attila elleni nagy csatájára készül Még a tavasszal ellátogat Újvidékre A belgrádi vendégszereplés után a túrák szerint kedden Újvidéken kellett volna játszani a kispesti csapatnak. Ez a mérkőzés azonban elmaradt, mert — mint megírtuk — nem volt végleg lekötött játék, hanem csak kombináció, ami az ol­vadás folytán teljesen alkalmat­lanná vált újvidéki pályán nem is kerülhetett sorra. Kispest tehát a belgrádi mérkőzések után — me­lyek tudvalevőleg a BSK-val szem­ben 1:0, a Jugoslavija ellenében 5:2-s vereséget hoztak számára — hazatért, de érintkezésben maradt az újvidéki vezetőkkel és értesülé­sünk szerint tavasszal egy későbbi időpontban létre is fog jönni az új­vidéki kettős mérkőzés. Kispest egyébként készül a ta­vaszi első bajnoki mérkőzésre az Attila eben. Február 28-án a Sárkány­utcában lesz ez a mérkőzés, a megelőző vasárnapokat tehát valószínűleg otthonában fogja töl­teni a Kispest csapata. Első tré­ningmérkőzését február 7-én a Bak TK ellen játszó, délután fél 3 órai kezdettel és előmérkőzésként háromnegyed 1 órakor a KAC— Gránit mérkőzést bonyolítják le. A Budai „11” vasárnap játsza hosszú idő után első budai mérkő­zését. A Feltén csapatával annak pályáján játszik ugyanis barátságos mérkőzést, amikor is, hír szerint, a Pesten időző Remmer is engedélyt kapott arra, hogy a budaiak tréning­­mérkőzésén résztvegyen. A Hungária tizenegy „barátságos"gólt lőtt a rákoskeresztúriak­nak A keddi tréningmérkőzések A kedvező időjárást kihasználva, csapataink egy része tréningjellegű barátságos mérkőzést tartott a keddi ünnepnapon. A pályák ugyan nek­i nagyon feleltek meg a komoly játék céljainak, mert a felengedett talajuk vendégmarasztalóan sáros volt, de azért a futballisták élénk kedvvel játszottak és egyik-másik csapat — így többek között a Hungária is — nagy gólképességről tett bizonyságot. A keddi barátságos mérkőzésekről tudósítóink a következőkben számol­nak be. Hungária—Rákoskeresz­túri TE 11:2 (6:2) Hungária: Szabó — Nagy, Kocsis — Rebró, Kompóti, Sebes — Ha­raszti (Rökk), Cseh I­., Sárvári, Lenkey, Titkos. Keresztúri TE: Ár­­vay — Róth, Paulovics — Idei, Recs­­nik, Fekete — Horváth, Hádfi, Ur­­bán, Szeifert, Merz (Galovcsik). A Turul elleni Magyar Kupa­­mérkőzésre készülő kék-fehér gárda kedden délelőtt tréningmérkőzést játszott a Rákoskeresztúri TE-vel. Nagy lendülettel kezdenek a rákosiak és rögtön a Hungária kapuja előtt teremnek. Rebró csak hazaadással tud menteni. De nem sokáig várat magára ez első Hungária-gól. Titkos elfut, ívelt labdát küld a kapura, amely a meglepett Árvay feje fölött hálót ér. (1:0). Nyomban utána a jobbszárny rohamoz, Lenkeyhez ke­rül a labda és a tréner előírásosam vágja a léc alá a labdát. (2:0). A kö­vetkező percben pompás Haraszti— Cseh II. támadás fut végig a pályán, Cseh II. sarokkal hátrapasszol és Sárvári a felső sarokba lő. (3:0). A keresztúriak csak szórványosan tá­madnak, balszélsőjüknek pompás gól­helyzete támad, de a nagy idegesség­ben Szabót találja. Cseh a félpályá­ról indul a labdával, lefut és a sarok­ba gurít. (4:0). Most Titkos száguld a szélen, védők nem bírják tartani a szélsőt, aki nyugodtan kapuba vágja az ötödik gólt. (5:0). Ez már kedvét veszi a keresztúri kapusnak, aki szo­morúságában átmegy a Hungária kapujába, míg Szabó az RTE háló­jának őrzője lesz. A Hungária jobb­­szárnyának nagyon megy a játék. Haraszti Csehnek tolja a labdát és az összekötő a kapuba sétál vele. (6:0). Most kissé enged az iramból a Hun­gária és az RTE is feljön. Horváth elhúz Nagy mellett és Árvay elő­zékenyen beengedi a labdát. (6:1). Ezután­ Szeifert magas lövése is be­megy. (6:2). Az utolsó percben Titkosnak van nagy helyzete, de a szélső az üres kapu fölé bombáz. Szünet után Rökk lesz a Hungária jobbszélsője, Cseh II. áll balhallnak, míg Sebes előremegy a helyére és Szabó ismét a Hungária kapuját védi. Rökk mindjárt jól mutatkozik be, elfut és közelről gólt lő. (7:2). Ezután 11-eshez jut a Hungária, ezt Sárvári értékesíti. (8:2). Rökk itt néhány percre kiáll, de akció azért mégis van: Sebes magas labdája be­megy (9:2), sőt Rebró is húsz méter­ről célozza meg a kaput. (10:2). A kék-fehérek már csak félgőzzel ját­szanak, Kocsis előremegy egy kicsit a balszélre és Titkos játszik hát­védet. A végeredményt Sebes állítja be. (11:2) A mérkőzést Schlosser Imre ve­zette. Képre ad és a mély sárban tanksze­­ríjen robogó Mester a 16-osról a sa­rokba bombáz. (1:0). Pár perc múlva ismét Kertész robog, a labdát áttolja Mesternek és a nagy lövés most sem marad el (2:0). A BEAC most kissé fékezi a tempót és a tabániak is ve­zetnek egy-két formás akciót, azon­ban a gólig egyelőre nem jutnak el. Fordulás után a 14. percben egy bal­oldali támadás után Vass közelről megszerzi a TITE első gólját. (2:1). Utána pompás BEAC-támadás indul, Borbély—Fülöp—Ivány a labda útja és a balösszekötő kapáslövése a jobb felső sarokba suhan. (3:1). A TITE szép összjátékkal közelíti meg Szi­geti kapuját, a védelem kényelmes­­kedik és a szemfüles Martsa gurulós labdája gól. (3:2). Most a BEAC nagy tologatást rendez a tabániak kapuja előtt, majd Mester megunja ezt és a kapuba vágja a labdát, (1:2). Később Fülöp egyéni akciózása vezet eredményre (5:2) és végül Szántó centerét ismét Mester vág­ja a sarokba. (6:2). — Bíró: Horváth. RUAC—Bőrös 5:0 (2:0). REAC: Valenta — Zuber, Kristóf — Ötvös, Székely, Gug — Lukovich, Magyar, Cser, Lakatos, Viola. — A nehéz talajú pályán az erősebb fizikumú rendőrújoncok mozogtak otthonosab­ban. Az első félidőben még néha a Bőrös jobbszárny is veszélyeztet, de szünet után már teljesen egyoldalú a játék. A mérkőzés gólszerzői: Cser (2), Lukovich, Gug és Viola. A REAC legjobbjai Cser, Ötvös, Gug és Zuber, a Bőrösöknél a jobbszárny dicsérhető. —­ Bíró: Krebsz. BTK—BTVK 3:1 (egy félidő). Mindkét csapat több tartalékost sze­repeltetett. A BTK biztosan győzött. Góllövő: Eibenstein (2) és Pfeil, il­letve Erdős. A II. félidőre már nem álltak ki a csapatok. — Bíró: He­­cker. A Soroksár—SAC barátságos mér­kőzés a pálya használhatatlansága miatt elmaradt. Helyette mindkét csapat­­játékosai a pálya szélén öt kört futottak, majd a pálya melletti tisztáson viktoriázást rendeztek. MTK—Rákosligeti AC 1:1 (1:0) MTK: Toldi — Kállai, Koretz — Hellmann, Iványi, Semsei — Klamár, Benkő, Ferenczy, Rácz III., Sass. — RAC: Matus — Foltin, Fehér — Har­­nos, Petresics, Zelenák — Csiszár, Papp, Szép, Csajka, Kaltenecker. — A kétezer 35 perces játékban végig a kék-fehérek az irányítók, de a csa­társor nem tudta a fölényt gólokra váltani. Ferenczy szerzi meg az első gólt. A RAO csak lefutásokkal kí­sérletezik. Szünet után sem változik a játék képe, egy támadásból azon­ban Csiszárnak sikerül egyenlíteni. — Bíró: Frischer. BEAC-TITE 6:2 (2:0) Az egyetemisták a T­TE elleni első kétszer 30 perces mérkőzésére a kö­vetkező csapattal álltak ki: Takács (Szigeti) — Vigh J., Németh N­. — Izák, Bartók, Marék (Borbély) — Kertész, Mester, Fülöp, Ivány, Szántó. — Az első támadást Izák lab­dájával Kertész vezeti. Ügyes drib­­iivel elmegy a védelem mellett, kö­ Újpesten is vége a téli vakációnak Szerdán még „diétás" tréning volt, de ma már „teljes leosztot" kap a labdaéhes gárda Újpesten is véget ért a téli va­káció. Az első behívóra az újpesti játékosgárda teljes számmal meg­jelent a szerdai tréningnapon, sőt létszámszaporulat is volt, amennyiben a Kispestnek köl­csönadott Darmos is régi baj­tár­sai között trenírozott. Sok munka nem igen terhelte a gárdát, mert Bányai mester mindössze néhány kört és rövid ideig tartó kötélmunkát írt elő s hiábavaló volt néhány „csörtető” abbeli igyekvése, hogy labdát kapjanak, Bányai szigorúan ra­gaszkodott a „diétához”, amit masszázzsal és fürdővel fejez­tek be. Ma azonban már teljes gőzerő­vel megindul az élet, mert a já­tékosok labdát is fognak kapni, annál is inkább, mert vasárnap futballmeccs lesz, amennyiben az Újpest lejátsza a TSC ellen ese­dékes Magyar Kupa mérkőzését. Pénteken újabb kondiciótréning lesz és ekkor állítják össze a ta­tabányaiak ellen kiálló csapatot is. Zilahy és Beretvás a francia túrán szerzett apróbb sérüléseikkel lábba­­doznak, de azért a tavaszi első tré­ningeken minden bizonnyal már ők is ott lesznek. * Sovány marad, ha valódi tenger­sós és szibériai fenyőkivonatos Pila­­vinban fürdik, 40 fillér. Ma délután Lenkey tréner vezetése mellett együttes könnyű kondíciótré­­ninget tartanak a Hungária és az MTK játékosai. Labdát ezúttal nem kapnak a játékosok, mert a keddi tréningmérkőzéseken a labdagyakor­latra elég alkalom nyílott. A mai tréning tehát könnyű futásokból, masszázsból és fürdőből fog állani.