Sporthirlap, 1933. január (24. évfolyam, 1-8. szám)

1933-01-05 / 1. szám

­ A kis Takács ismét dupláz, Székely rá­adást ad , azután vége az erőnek Szünet után is az első percek a hollandoké. A center kerül lövésre, de a tizenhatosról a kapu fölé küldi a labdát. Aztán elfut a jobbszélső Wels, átjátsza magát Lykán és Ko­rányin, csak Háda áll már szemben bele, a kapus gyönyörű kifutással éppen tempóban érkezik, a csatár elé vetődve megszerzi a labdát, kirúgja Takácsnak, ez Turay­­val összejátszik, a végén me­gint Takács ugrik ki és lapos lövése ismét gól. (3:0). A holland közönség hangosan biztatja a csapatát, de újra csak a Ferencváros támad, a jobbszárny fut le, a centerezést Takács gólba vágja,­a bíró orszájhot fúj — ez­úttal helyesen. Köd ereszkedik egyre sűrűbben. . A 24. percben Lázár a fedezetsor­ból előnyomul, öt emberen játsza át magát, m­ár lövésre készül, mi­kor az utolsó ellenfélen elakad. Nagyon, szép, szólózás volt. A 25. percben Turay jó lab­dával indítja Kohutot, az le­fut, centerez, Takács II. is­mét pontosan érkezik, lövés futtában és gól. (4:0). Mezőnyjáték, esemény nélkül, az­tán a 30. percben még egy neki­rugaszkodás, Lyka kiszökteti Táncost, az lefut, centerez és Székely a hátvédek között kiugorva, szép gólt helyez. (5 :0.) Eddig tartott a Ferencváros ereje. Most hirtelen jelentkezni kezd a fáradtság. Hosszú volt a 2 De Zwaluwen: v, d. Me.ulen — Horsten, LelievJed —* I.. Paauwe, Hermens, Huiseiing — Wels, v. d. Merkt, Ophorst, v. d. Tűin, Roeg. Nem nagy játék, de azért kifut két szép Takács-gól A játék legelején a hollandok lendültek neki jobban. Első akció­jukat a balszárny viszi, a 3. perc­ben már át is törnek, Háda erős lövést kap és kifutással is kell za­varnia. Csak ezután kezd rá a fe­rencvárosi csatársor. Az 5. percben Székely kiszök­teti Takács II-t, aki vagy tíz méterről lapos lövéssel meg­indítja a gólokat. (1:0). Aztán a 8. percben Sárosi lő húszméteres bombát, amit bravú­rosan véd a holland kapus Rögtön utána korner, amit öklöz a kapus, hogy ezután néhány percre fel is szabaduljanak a kezdeti nyomás alól. A 14. percben ismét kecseg­tető akció a magyar jobbszárnyon, Táncos lapos lövése a kapufa tövé­nek fut, onnan kornerre. Rögtön utána a holland balszélső szökik meg, kornerre szerelik, de ebből ♦parázs jelenet támad, Háda is ki­fut, a lövést a gólvonalon csak Hunyadi fogadja, az is csak ex­­­­fordrúgással menthet — de sike­rül! Most elég zavaros a kép. A játék ismét visszaesik. Két holland kor­­nerrúgás! Háda kétszer is bravú­rosan lép közbe. De erre is hama­rosan megvan a válasz, Turay ■pompás lövését szép elvetéssel kor­nerre tolja­­ a kapus, abból gól is esik, de a bíró Takács felállása cí­mén ánnidálja. Tévedés! Ettől fogva a hollandok egyre sűrűbben igyekeznek­ a magyar csatárokat orszá­bra állítani s a taktika egy ideig jól be is válik. A 30. percben azonban ellenállha­tatlanul rohan Kohut, hogy a Szé­kelytől kapott labdával meg se áll­jon, a hatalmas lövés azonban felső kapufának vágódik. Aztán Székely kiszökteti Takácsot, ciki futtában elhúz a kirohanó kapus mellett is, a háló üres, de a nagy sebességben lőtt labda a kapu mellé megy. A 42. percben Kohut­—Turay —Kohut akció, a végén pon­tos beadás, Takács II. bom­balövése, amit a kapus csak érint, de beviszi a kezét. (2:0). Erőteljes holland ellentámadás, korner, jó lövés a balszélsőtől, Háda elvetéssel védi a párisi út, a csapat a mécs 75 per­cében kiadta minden energiáját. A hollandok persze fel is nyomultak , ha a közvetlen védelmi trió há­rom tagja nem játszik olyan pom­pásan, ebben a periódusban gólt kaphattunk volna, így is a 42. percben Roeg a kapufa tövét ta­lálja el, majd Tavi vagy hat méter­ről kerül lövésre és Hádát a leg­szebb robinzonád bemutatására kényszeríti.. A védelmi trió, a fedezetsor és Takács II. válogatott formában A ferencvárosiak győzelme a 10.000 főnyi közönség soraiban óriási tetszést aratott. Az első fél­idő még nem ment jól, rendetlen játék folyt, a csapat némileg merev volt. A második félidő első félórája azonban azt a legkifogástalanabb adogatójátékot mutatta, amilyenre a jól diszponált Ferencváros képes. Félóráig tartott ez, de tökéletesen elég volt, hogy az ellenfél minden erejét felőrölje. A lelkes és időn­­kint jól játszó hollandoknak sok volt ez a futballstílus. Ezek­ még mindig a régi angol játékot foly­tatják, hosszú labdákkal, de mérsé­kelt pontossággal. Ez a játék a nagyszerűen játszó ferencvárosi fedezetek stílusával szemben meddő maradt. Sárosi uralkodott­ a mezőny fölött és első­rangúan segítették halftársai is. Kifogástalanul nagy,játékot foly­tatott a közvetlen védelem három tagja is, másképpen el nem kerül­hettek volna néhány gólt. A csatár­sor már nem volt ilyen egységesen jó. Székely betegen játszott, Ko­hut sem tökéletesen frt, noha jól játszott. De kiemelkedett az átla­gos csatár­játékból Takács II. fürge és gólképes teljesítménye." A hollandok csapatában elsősor­ban Hortens hátvéd játéka emelke­dett ki. Nagyszerű még Hermens középfedezet és a két szélsőcsatár. Ritter von Rappan bíró elsőran­gúan vezette a mérkőzést. " Ami a válogatott csapatunkat illeti, ott a mai formák alapján a komplet védelem­, a komplet fede­zetsor és Takács II. játéka jöhet számításba. Klement Sándor. ­ A III. kerület mai palermói szerep­lése után Vízkereszt napján ismét teljes üzem lesz a túrafronton A Hungária Svájcban, a Ferencváros Hollandiá­ban, az Újpest és a Bocskai Németországban, a Budai „11“, a HL kerület és a Vasas Itáliában, a Nem­zeti török földön igyekszik javítani az újévkor el­romlott túramérlegen Újév napján mérsékelt sikert könyvelhetett el a magyar futball. Minden jó, ha a vége jó­l vigasz­talják magukat a túrázó egyesüle­tek itthonmaradt­, vezetői. Ha fenn­tartással bár, de elfogadjuk ezt az elvet, akkor az szükséges, hogy vi­lágot járó csapataink a túrák fini­sében olyan eredményeket vívjanak ki, hogy feledtetni tudják a gyen­gébb napok eredményeit. Annyi bizonyos, hogy a hosszúra nyúló túrák, ha még oly kényelme­sen is bonyolítják le, rendszerint a végük felé, feltűnően éreztetik a hatásukat, mert a megszokott ott­hontól való hosszú távollét nem­csak a lelki, de a testi kondícióra is kihatással van. A sportoló csak ak­kor tudja igazi képességeit kifej­teni, ha megszokott, kiegyensúlyo­zott körülmények között sportolhat. Minden változás, még ha többet nyújt is a megszokottnál, károsan befolyásolja a versenyzőt tudásá­nak kifejtésében. A leghosszabbra nyúló túra is rövid ahhoz, hogy a futballista szervezete az új körül­ményekhez idomulhasson. Az eredmények elbírálásánál eze­ket a szempontokat figyelembe kell venni. Gondoljunk csak arra a tényre, hogy az angol elitcsapatok a kontinensre lépve megközelítően sem tudják azt nyújtani, amit oda­haza. Túrázó csapataink közül ma csak a III. kerület játszik Palermóban. Ellenfele, az FC Pa­lermo az első klasszishoz tartozik és az olasz I. osztályt jelentő A­ Serie 12-ik helyén áll. Az óbudai csapat tehát nehéz feladat előtt áll.­­ Pénteken, Vízkereszt napján 8 csapa­tunk szerepel. A Ferencváros Hágában játszik az oda átránduló Zaandami FC csapa­ SPORTHÍRLAP Az ötödik magyar esti vendég a hágai VUC-pályán Rotterdam, január 4. A Ferencváros még egy mérkő­zést játszik Hollandiában. Lekötöt­tük pénteken esti mérkőzésre a Zaandam FC csapatát. A mérkőzést este nyolc órai kezdettel villanyvi­lágítás mellett játszák Hágában, a VUC pályáján. Mutters úr és az én közbenjárásomra sikerült a Feijenords—ZFC mérkőzést ké­sőbbre halasztani, mert egyébként a ferencvárosiak mérkőzése nem jöhetett volna létre. Itt vasárnap ugyanis teljes bajnoki forduló van, emiatt hétközben már senki sem vállalt volna nemzetközi mérkőzést. Zaandam FC szívesen vállalkozott a hágai esti játékra, miután Zaan­dam városka csak hatvan kilomé­terre fekszik onnan. Közlöm, hogy a Zaandami FC Nyugathollandia I. csoportjában a harmadik h­elyen fekszik, meglehe­tősen leszakadva. A Ferencváros­nak tehát itt is szép játékot és nagy győzelmet „kell” felmutatnia. Egyebekben a magyar csapatok megbecsülésének újabb jele ez az esti mérkőzés. A Ferencváros sor­rendben az ötödik magyar együt­tes, amely ezen a pályán, esti mér­kőzésen vendégszerepel. Az elődök: 1931 december Csikók—Fecskék 3:2, 1932 május VAC—Újpest 1:1, 1932 július Vegyes csa­pat—Hágai válogatott 5:1, 1932 augusztus Bocskai—Hágai kombinált 6:1. A sort a Ferencváros pénteki mérkőzése remélhetően méltó mó­don fogja folytatni. Klein Ignác. tával és­ remélhetőleg megismétli rotterdami szép eredményét. A Hungária a svájci Luganóban kemény ellenfelet kap. A Új­pestnek a jóképességű SSV Ulm­ lesz az ellenfele s az újpestiek bizonyára igyekezni fognak reván­­sot venni a nürnbergi vereségért. Németországban játszik pénteken a Bocskai is. A debreceni együttes Würzburg számottevő erőt repre­zentáló válogatottjaival méri össze erejét. A Bocskai utolsó mérkőzé­sén szenvedett első veresége min­denesetre ambicionálni fogja a győzelemre és igyekezni fog a szépséghibát kijavítani. Olaszországban a 111. kerület, a Budai „11” és a Vasas játszik. Az óbudaiak ellen­fele az US Palmese lesz. Reméljük, hogy Palmiban éppen úgy, mint a Bocskai (4:0), a III. kerület is győzni fog. — A Budai „11” Cag­­liariban játszik a B­ Serie utolsó­­előtti helyezettjével s igy alkalma lesz a két utóbbi gyenge eredmé­nyét korrigálni.­­ A harmadik olasz földön játszó csapat a Vasas. Ellenfele az osztályában vezető­helyen álló Foligno lesz. Törökországban, Szmirnában a Nemzeti ellenfele az Altay és Guistep csapataiból össze­válogatott tizenegy lesz. Valószínű, hogy a Nemzeti a kombinált csa­pat ellen is győzni fog. (A pénteki napon eldöntésre kerülő mérkőzésekről részletes tudósítást­ közöl a Sporthírlap szombati száma.) Mi volt eddig, — mi van még hátra Ferencváros XII. 15. Fez: Városi válog. 22:0. XII. 17. Rabat; Városi válog. 11:1. XII. 18. Casablanca: US Marocaine 2:0. XII. 25. Genova: FC Genova „1893” 1:3. XII. 26. Marseille: Olimp. Mar­seille 4:2. XII. 29. Saint Malo; Saint Malo 12:0. I. 1. Páris: Racing Club 2:2. I. 4. Rotterdam: „Fecskék” 5:0. I. 6. Hága: Zaandami PC. I. 8. Düsseldorf: Városi vál. Hungária XII. 25. Milánó: Ambrosiana 5:6. XII. 26. Genova: Satnpierdarenese 1:1. XII. 29. Cannes: AS Cannes 7:1. I. 1. Napoli: FC Napoli 0:1. I. 6. Lugano: FC Lugano. Újpest XII. 22. Antibes: Olympique 7:3. XII, 25. Barcelona: FC Barcelona 4:0. XII. 26. Barcelona: FC Barcelona 3:1. I. 1. Nürnberg: IFC—Fürtih 1:3. I. 6. Ulm: SW Ulm. I. 8. Pforzheim: FC Pforzheim. Budai „11” XII. 25. Padova: AC Padova 2:0. XII. 26. Alessandria: US Alessam­­dria 1:4. XII. 29. Nizza: OGG Nice 3:1. I. 1. Séte: PC Sete 1:4. I. 2. Montpellier: SC Montpellier 1:3. I. 6. Cagliari: CS Cagliari. I. Í5. Brescia: FC Brescia. III. kerület XII. 24. Catanzaro: 2:2. XII. 25. Messina: AC Messina 1:1. XII. 26. Bari: FC Bari 2:0. I. 1. Cosenza: Cosenza 4:1. I. 5. Palermo: FC Palermo. I. 6. Palmi: US Palmese. I. 8. Agrigento: Agrigento. Bocskai XII. 25. Palermo: Palermo 3:2. XII. 26. Reggio-Calabria: US Reggione 3:2. XII. 29. Messina: US Palmi 4:0. XII. 31. Trapani: Juventus 3:0. I. 1. Catania; SS Catania 2:5. I. 6. Würzburg: Városi vál. I. 8. Schweinfurt: Városi vál. Kispest XII. 24. Lorient; FC Lorient 5:2. XII. 25. Brest; AS Brestoise 2:0. Xn. 29. Pontivy: AS Pontivyl9:3. I. 1. Quimper: St. Quimperois 5:2. I. 2. Caenais: SM Caenais 5:3. I. 7. Nantes: FC Nantes. I. 8. St. Brieau: St. Brieau. I. 15. Marseille: Brigittenau (Becs). I. 26. Casablanca. I. 28. Fez. I. 29. Rabat. Nemzeti XII. 25. 'Athén: Enossis 1:1. XII. 26. Athén: Panatineikos 1:1. XII. 27. Athén: Olimpiakos 0:1. XII. 30. Szmirna: Altay SC 3:1, I. 1. Szmirna; Guistep 7:2. I. 6. Szmirna: Városi komb. Szeged XII. 25. Valenciennes: FC Valen­ciennes 5:3. XII. 26. Bruay: US Bruay 5:2. Xn. 31. Lokint 4:1. I. 1. Rennes: St. Rennes 3:1. I. 2. Páris: Cl. Francais 2:5. I. 7. Lorient: FC Lorient. I. 8. Brest: AS Brestoise. Somogy , XII. 17. Malta: Floriana 3:2. XII. 18. Malta: Tengerészek 5:6. XII. 22. Malta: Hadsereg 3:3. Xn. 24. Malta: FC Kladno 2:2. XH. 25. Malta: Sliema Wand. 1:3. XII. 27. Malta: Kladno 2:2. XII. 29. Malta: Floriana 1:2. XH. 31. Malta; FC Kladno 1:4. I. 1. Siracusa: Siracusa 3:4. Vasas XII. 25. Sas,sári: US Sassari 4:1. XII. 26. Cagliari: CS Cagliari 5:2. I. 1. Reggio: US Reggione 0:1. I. 6. Foligno: Foligno. I. 8. Bastia: Bastia. I. 10. Ajaccio: Ajaccio. Profiválogatoít „ I. 15. Drezda: Középnémetország. I. 22. Páris: Bpest—Páris. I. 29. Lisszabon: Portugália. I. 31. Oporto: Bpest—Oporto. II. 5. Nürnberg: Délnémetország, CSÜTÖRTÖK, 1933 JANUÁR 11. „A­mire még sohase szavaztak" Pályázati szelvény 2. Kit nevezne ki Ön a futball­sport diktátorának? És miért? 3. Ki az Ön kedvenc futball­­bírája? És miért ? 4. Kit tart a legjobb hölgy­­versenyzőnek? És miért? 5. Melyik a legrokonszenvesebb vidéki futballcsapat? És miért ? 1. Melyik az Ön kedvenc sport­ága? És miért? Név: Lakás:.............................................. Lesz-e harc a Közép BT közgyűlésén ? Az ominózus javaslatot eddig nem vonták vissza A Középmagyarországi BT pénteki közgyűlése viharosnak ígérkezett, mert a fiatalabb bírák olyan javas­lattal fordultak a közgyűléshez, hogy a középmagyarországi mérkőzésen csak olyan bírák bíráskodhassanak, akik az alszövetség területén laknak. Ez az indokolatlan leépítés negyven százalékkal csökkentené az alosztály bírói létszámét, amely kis létszám nem biztosíthatná a BT zavartalan műkö­dését és kérdéses, hogy ilyen csök­kentett létszám mellett el tudja-e lát­ni az alosztály a bíróküldést. Vájjon gondolnak-e arra a javaslatot benyúj­tó ifjabb bírók, hogy ha ez az eset bekövetkezik, a Központ szükséges­nek láthatja, hogy a csekély létszám miatt az egész alosztályt beolvassza a Központi BT-be, amikor­­ az érvé­nyesülési lehetőségek elé új akadá­lyok gördülnek. A két tábor között lefolytatott tár­gyalás egyébként arra enged követ­keztetni, hogy bizonyos kompromisz­­szum jön létre s a javaslat egy ké­sőbbi közgyűlésen azzal a módosítás­sal kerül a plénum elé, hogy a meg­szorítás csak azokra a bírókra vonat­kozik, akik 1928 óta működnek a tes­tületben. A mozgalom vezére a Közép BT ülésén már ki is nyilatkoztatta, hogy a javaslatot eredeti formájában visz­­szavonja és mint értesülünk, a jelölő­lista is úgy készült el, hogy azok a bírák is szerepelnek rajta, akiket az eredeti javaslat mellőzni akart. Tény azonban az, hogy a javaslatot mindezideig nem vonták vissza s így csak a közgyűlésen dől el, hogy lesz-e harc. A Bertóthy-vándordíj mérkőzé­sek megrendezését ismét pro­gramba vette a Csabai AK. Bele akarja azonban vonni a küzde­lembe Gyula és Orosháza csapa­tait is. Most folynak ez irányban a tárgyalások.