Sporthirlap, 1933. július (24. évfolyam, 52-60. szám)

1933-07-17 / 56/a. szám

y Amatőr középdöntő 34 fokos melegben, langyos színvonallal, hűvös kritikákkal Hajós edző: „A Törekvés az olasz B­ divízióban középcsapat lehetne.* — Saju­t tudósítónktól — Na, de most hat góllal nyer a Törekvés! — ebben körülbelül megegyezett minden Törekvés­szurkoló, amint tegnap délután a Törekvés-pálya felé tartott, meg­ismételt országos amatőr közép­döntőt nézni. Abban is megegyeztek, hogy­­ nem az a kimondott futballidő. 34 fok meleg árnyékban. (Bíztat a „jövő”) Előmeccs: a Törekvés és a MÁVAG apróságai mérkőznek. Gudenus Hugó báró, a BLASz if­júsági kapitánya, örömmel szemléli az ügyesen mozgó gyerkőcöket. Lelkesedve mondja: — Nagyon helyes, hogy végre bajnokságot írnak ki a 17—14 éve­sek részére. Mennyi tehetséges gyerek futkos itt is, másutt is, akik közül azután sok elkallódik, mert nem törődnek velük. Pedig Sárosi Gyurka is feltűnt már ilyen fiatal korában. (Déri szurkol) A Törekvés-táborban ott volt Déri is, aki újpesti profi létére kitart anyaegylete mellett és ami­kor tippet kérnek tőle, kijelenti: — Győzünk! A tartalékos balszárnyukkal elé­gedetlen hazaiak karban sóhajtják. — Azért nyugodtabbak lennénk, ha te játszanál balszélsőt. (Olasz—magyar össze­hasonlítás) A hazai csapat csakugyan nem bír gólt rúgni, széllel hátban sem. Pedig 11-est is kap. Szünetben lógnak a hazai orrok. Hajós, a régi Törekvés-centerhalf, aki Olaszországban edzősködik, csó­válja a fejét: — Nem jól játszanak a fiúk. Két évvel ezelőtt sokkal jobbak voltak. Akkor az olasz túrájukon szenzációsan futballoztak. Tanítot­ták az olaszokat. Most nem megy a játék. Kis összehasonlítást kérünk. Azt feleli Hajós: — Ez a Törekvés eljátszhatna Olaszországban a Nemzeti Divízió B) csoportjában. Lenne úgy nyol­cadik. De a csabai csapat? Olasz­országban a II. osztályban (ami a mi IV. osztályunknak felel meg) sem élne meg ezzel a játékkal. De aztán elgondolkozik Hajós: — Igaz, hogy Olaszország az más. Ott a II. osztályban is 1500 lírás fizetések vannak. Ami nálunk sztárgázsinak számít... (Magvas kritikák) A Törekvés szünet után már vesztésre áll, de a végén mégis­csak nyer. A Törekvés örül az eredménynek, de a játék miatt nagy az elégedetlenség. Beszélge­tés: — A Törekvés nem érdemelte meg a győzelmet. — De az Előre megérdemelte a vereséget. Ebben megegyeznek. Egy óvatos Törekvés-szurkoló megjegyzi: — Azért, ha nem muszáj, ne menjünk Salgótarjánba... Itthon szívesebben játszanám a döntőt. (Francia vigasz) Nyúl Feri, az egykori válogatott 4 A Törekvés-csatárok (Nemes!) majdnem „eltologatták" a mérkőzést A mérkőzés nem valami jó fényt vet az amatőrfutballra. Sem a Törekvés, még kevésbé az Előre nem játszott úgy, mint ahogy a legjobbnak tartott fővá­rosi és vidéki csapattól joggal elvárhatta mindenki. A Törekvés játékában néha-néha még csak kicsillant némi klasszis, az Elő­­rénél azonban hiába kerestük ezt Mindkét csapatnál a csatár­sor körül vannak komoly bajok. Ez a meccs bebizonyította azt, hogy az amatőrök sem tudnak lőni. A Törekvésnél a fiatal Rátkai kivételével, mind „tolo­­gatós” csatár. Az Előre csatár­sora pedig egészen szánalmasan működött ezen a mérkőzésen. Egyénileg a Törekvésnél feltűnően jól mozgott az újonc Rátkai. Komoly futballtehetség, akire, ha nem ragad rá társai betegsé­ge (a tologatás), akkor hamaro­san komoly sikereket arathat. A mezőnyben egyedül ő tudott lőni. A második félidőben jól ját­szott­ ­ Keszei II. is, az elsőben azonban sehol sem volt. Nemes rémes azokkal a driblikkel, Kádárnak volt né­hány jó beadása, de azért többet rontott, mint használt. Regős II. a gólján kívül nem sokat muta­tott. A fedezetsorban a két szélső felülmúlta Keszei I.-et, különö­sen Dezső. A védelemben Gergely a főérték, de jól működött Regős I. is. Szollárnak komoly dolga nem volt, így is sikerült bebizonyíta­ni, hogy nem lehet valami fé­nyes formában. Az Előre játéka alapos csaló­dást hozott azoknak, akik vidéki betörést reméltek ettől a mérkő­zéstől. A csapat főereje a lelkese­dés, a harcolni tudás, technika és taktika dolgában azonban még sokat kellene tanulniok. A csapat legjobb része a vé­delem. • Kucsmik most is bebizonyította, hogy jog­gal tett szert kitűnő hírnevére. Volt néhány bravúros védése. Jó erő a két bekk is, a Törekvés megújuló rohamai azonban fel­őrölték az ő erejüket is. A fedezetsor tagjai között Csi­­csely, Nagy, Szpevár a rangsor. (Szpevár alaposan elmaradva.) A csatárok közül a két szélső tetszett. Valentinyi egészen gyen­ge, Milyó is kevés babért aratott Sajben I.-nek volt egy pár ügyes húzása, általában azonban ő is be­lemerült a tehetetlenségbe. Mikolovics néhány hibát elkövetett (melyik bíró nem követ el?), általában azonban jól vezette a mérkőzést s nem szolgált rá arra a tüntetésre, amelyet a Törekvés közönsége ren­dezett ellene egészen addig, amíg vezetéshez nem jutott a kőbányai csapat. Hol lesz a döntő? A mérkőzésen jelen volt László Imre is, a Salgótarjáni BTC in­tézője s a mérkőzés után tárgyalá­sokat kezdett a Törekvéssel a dön­tő színhelyének a kérdésében. László igen kedvező ajánlatot tett arra, hogy a Törekvés menjen fel Salgótarjánba, a Törekvés azonban hallani sem akar erről. Az utolsó szót tehát csak ma este az orszá­gos intézőbizottság fogja ki­mondani. MTK-centerhalf, aki Nizzában él, megvigasztalja a magyar amatőr­­futballért aggódókat: — A Törekvés még mindig sok­kal jobb, mint a francia amatőr­­csapatok. Ez is valami. Miért kell magun­kat mindig az olaszokkal össze­hasonlítani?. .. Újabb Nemzeti-győzelem Skopljeban — Saját tudósítónktól — A Nemzeti túracsapata tegnap is­mét Skopljeban játszott és 1:0-ás fél­idő után 3:2-re győzött az SK Skoplje ellen. Óriási melegben folyt le a mérkőzés. A helyi csapat egyik gólja kétablakos, S­S szoba úri családnál (kapu alatti bejá­rattal) esetleg ellátással is, azonnal kiadó. Ugyanott ízletes házikoszt kapható. (Cím : Vili., Csepreghy­ utca 1. fsz. 3.) tizenegyesből esett, a másik pedig úgy, hogy a labdával együtt belök­ték Csikós kapust. Kedden Kraguje­­vácban játsza utolsó mérkőzését a csapat. Szerdán érkeznek haza Buda­pestre. A Kolozsvári AC súlyos vereséget szenvedett Diósgyőrött — Saját tudósítónktól. — Diósgyőr, július 16. A Kolozsvári AC csapata ma itt vendégszerepelt és nagy gólarányú vereséget szenvedett a DVTK-tól. DVTK—KAC 7:2 (3:0). DVTK: Tóth — Dudás, Gottre — Krajnyák, Mikula, Kádár — Koisch, Rácz II., Szaniszló, Rácz L Kuza. KAC: Fábián — Kinizsi, Földvári — Bakos I., Rámay, Szabó — Tu­­logdi, Tunyogi, Horváth, Szaniszló, Bakos II. A DVTK már az első percben megszerzi a vezetést Rácz I. révén. Továbbra is frontban marad a diós­győri csapat és Koisch meg Sza­niszló rövidesen háromra szaporítja a gólok számát. Szünet után a kolozsvári csapat erősen belefekszik, mégis a DVTK eredményes Szaniszló révén. 4:0. Ezután Bakos II. szépít. 4:1. Most gyors egymásutánban ismét három DVTK-dugó következik. Rácz II., Rácz I. és Szaniszló sorrendben. 7:1. A 40. percben Tunyogi beállítja a végeredményt. A két csapat között nem volt olyan nagy különbség, mint azt a gólarány mutatja. A DVTK-csatár­­sornak azonban nagyon jó napja volt és ez eldöntötte a mérkőzést. K. E. Az Ungvári MTE nyeri Keletszlovenszkó bajnokságát Kassai AC-UMTE #.1. Ungvár, 1200 néző. Bíró: Sponer. A keletszlovenszkó­ bajnoki elő­­döntő hatalmas küzdelmet hozott. A két csapatot Fodor Károly, a pozso­nyi központ kiküldötte üdvözölte a mérkőzés előtt. A játék igen szép időben kezdődött. A kassai csapat nap ellen is igen szépen játszik tíz percig, de egyre jobban küzdelemmé alakul a játék, amelyben mind a két félen főleg a védelmek tűnnek ki. Az ideges harc­ban nem egy jó helyzet akad mind a két kapu előtt, de egyik csatár sem elég nyugodt az adott pillanat­ban. Az UMTE csapatából, de az egész mezőnyből kiemelkedett Pánczél bekkjátéka. Kívüle Horváth, Komén­da és Balogh volt az ungváriak legjobbja. A kassaiak közül Bar­­tovszky, Darabos az, aki kiemelke­dett, míg csatársorukban Vitéz a mezőny legjobb csatárjátékát ját­szotta. A körmérkőzés élén az UMTE áll a a mögötte levő Füleki TC-nek nagy győzelmet kellene a Kassai AC ellen aratnia, hogy megelőzhesse. Ez nem valószínű. Munkács: MSE—VÁC 3:2 (2:1). Bíró: Roth. Barátságos mérkőzést játszott a két csapat, de a játék — részben Róth bíró hibájából — kissé elfajult. Mindkét csapat tizenegye­seket rúgott s mindegyikből ki kel­lett egy-egy játékost állítani. a­tóképességű balszélső futballista bármilyen munkára vidékre is elmen­ne. „Azonnal igazolható” jeligére a kiadóba kér választ. Hétfő, 1933 július 17. A­ttila-győzelmi sorozat Erdélyben — 2­elefonjelentésünk -­ Marosvásárhely, július 16. Az Attila ma újra itt játszott és beszámolt legutóbbi sikerei­ről: 12-én Dicsőszentmártonban az üveggyári csapat ellen 12:3 (7:1) arányban „hengermunka”, 14- én Medgyesen az „M 11” ellen 7:3 (3:2), 15- én Szászrégenben a Viktó­ria ellen 5:1 (1:1). Ma Marosvásárhelyen: Attila—Mures 3:1 (2:0). A Mures a középliga bajnoka és most jutott be a Nemzeti Li­gába. Az első gólt a 12. percben Simonyi lövi Szabó III. passzá­­ból, a másodikat Mátéffy egyéni akcióból, a harmadikat szünet után a 9. percben ugyanő, ugyanígy. A Mures gólja a 32. percben esik, öngól. Bán saját kapujába rúgja a labdát. A mezőny legjobbjai Búzássy, Szabó III., Simonyi, Sas, Má­téffy. 18-án Kolozsvárt az Universi­­tatea ellen, 20-án vagy ugyanitt a Románia ellen, vagy Gyulafe­­hérvárott játszik az Attila. A jövő hét végén otthon lesz. ■i ■■■■—i i A BLASz reformpártjának törekvései Vita az OTT küldöttség körül A jövő tervek­ ­ —■ Saját tudósítónktól — A reformpárt csütörtöki küldött­ségjárása igen nagy port vert fel a futball világában. Különösen nagy izgalmat és idegességet váltott ki a BLASz házatáján, ahonnan a leg­különbözőbb módon igyekeznek félre­­magyarázni az egész akciót. Egy­részt azt állítják, hogy a szövetség­től távol állók csoportja alkotta a küldöttséget, másrészt azt a hírt terjesztik, hogy az egész reformpárt teljesen komolytalan alakulat. Utánajártunk a dolgoknak s meg­tudtuk, hogy a csütörtöki küldött­ség öt tagja Papp Dénes, Szecsey Lajos dr., Führer László, Kertész Elemér és Ujváry József volt. A reformpártra vonatkozóan pedig a párt egyik vezetője a következőket mondotta: — Azok a hírek, amelyek több ol­dalról napvilágot láttak a csütörtöki küldöttséggel és a reformpárttal kap­csolatban, teljesen tévesen állítják be a dolgokat. A reformpárt 1932 december 20-án alakult meg. Húsz alapító egyesület megbízottja írta alá , hitelesítette egyleti pecséttel azt a programot, amit az alakulat helyesnek lát a futball érdekében. Párhuzamos ellenességről ekkor még annál kevésbé lehetett volna szó, mert hiszen akkor még módjában állott volna a BLASz főtitkárának, aki állítólag — saját szavai szerint — a BLASz 130 egyesületét képviseli, a párhuzamosra vonatkozó­­határo­zatot a hivatalos lapban m­egjelen­­tetni. ő azonban három hónapig tak­tikázott — hiszen fel sem tételezhető, hogy a főtitkár az alapszabályokat nem ismeri — és ezzel a taktikázás­sal tette lehetővé, hogy az egy­süle­­tek panasszal támadják meg a pár­huzamot. — A reformpártnak a párhuza­mos ellenesekhez tehát ilyen értelem­ben semmi köze sincs. De helytelen az a beállítás is, hogy ez a frakció reformellenes volt valaha is. Hiszen éppen a Postás, Törekvés, Elektro­mos volt az, amely már 1931-ben beadványban kérte a Nemzeti Liga felállítását. S ezek az egyesületek mind a reformpártban vannak, abban vezető szerepet játszanak. Sőt éppen a küldöttségben résztvevők kezde­ményezésére dolgoztat­ ki még 1931-ben olyan reformokat, amelyek­nek keresztülvitelét az úgynevezett „menedzseri frakció” hiúsította meg. S éppen azért fordult a refor­mok pártja az OTT elnökéhez, mert a BLASz elnöksége az összes re­formterveket szinte olvasatlanul utasította vissza! Annyi bizonyos, hogy a reform­párt küldöttségjárására adott min­den válasz és nyilatkozat, cikk és nyílt levél reformokat ígér, a futball átalakítását sürgeti. Kíváncsian várjuk, várjon ebben a gondolatban mikor találkozik a futball egész vezérkara, még nagyobb várakozás­sal lessük azokat a komoly és in­tézményes cselekedeteket, amelyek az ígéreteket már meg is valósít­ják ... A Bratislava verésége Pozsony, július 16. Szlovenszkó országos bajnoki küz­delmei során a Bratislava vasárnap Pozsonyban az SK Russj csapatával került össze. Eredmény: SK Russj—Bratislava 3:2 (1:1). Bíró: Melicher. Az első félidő 15. percében nagy vihar támadt. A fel­ázott pályán az SK Russi csapatá­nak ment jobban a játék. A három dugó közül kettő öngól volt: Boncz és Streba a szerzője, a harmadikat Krajnyák szerezte. A Bratislava gólját Sors lőtte. (N. K.) Jugoszlávia Belgrád: Beogradski—Ajax (Hol­landia) 3:1 (2:1). Szombat esti mér­­kés: Surdonya, Glisovics és Tirnanics lőtte a belgrádiak góljait. A hollan­dus csapatban a kapus volt a leg­jobb ember. Szabadka: Nagykikindai válogatott —SAND, ZsAK, Villany­telep vegyes 5:1 (3:1). Szombat esti mérkőzés: — Kikinda kitűnően, a vegyes csapat elbizakodottan játszott. A szabad­kaiak gólját Sifics II. lőtte. — Va­sárnap: FAKÓ—SzMTC 1:1 (0:1). A FAKÓ csak a szünet után jött fel. — Bácska—ZsAK 1:1 (1:0). Az olimpiai alap javára rendezett mér­kőzés. Góllövők: Gyurkovics, illetve Miatovics. Nagybecskerek: ZsSK—Kossovo 1:2 (0:1). Bajnoki mérkőzés: Vojvo­­dina—Radnicski 4:1 (2:1). Zenta: Radnicski—ZsAK 2:1 (2:1). Pancsova: Bánát—Viktória Versec 6:1 (3:1). Újvidék: N­AK—Radnicski és Pos­tás vegyes 7:0 (2:0). Nagykikinda: Electrica Temesvár —ZsAK 2:1 (0:1). KÖVÜlül mos, fest, tisztit ! " garantált vízmentes kivitelben vadász­, CS­IC­HMÜN­ ISTVÁN ezüstkoszorús mesternél GOLF- ív., Irányi­ u. 5. Tel.: 87­0­91. * Kitűnő képzettségű hentes és mészárossegéd üzleti legényként al­kalmazást kaphat 30 pengő havi fi­zetésért, koszt, lakással, Hódmezővá­sárhelyen. Az illető azonnal igazol­ható elsőrangú csatárjátékos legyen. Leveleket Elek Andor, Hódmezővá­sárhely, Kinizsi­ utca 11. szám alá kell küldeni.