Sporthirlap, 1933. augusztus (24. évfolyam, 61-69. szám)

1933-08-28 / 68/a. szám

Hétfő, 1933 augusztus 24. Az amatőröknél: Az első osztályban a BSE vereséget szenvedett a Turul TE-től Kikapott a két tavalyi másodosz­tályú bajnok — Pontot vesztett a MÁVAG Budafokon — Nagy for­mában a Testvériség Az alsóbb osztályokban az UTSE, a PTESC és a T. Előre formája kimagasló Sok kiállítás volt a meccseken! — Saját tudósítónktól — 6: 2-1*5! nyert a Turul te TTE—BSE 4:3 (0:2). L osztály Bíró-csoport: sekkel hívja ki a közönség harag­ját. A rosszul kifutó Brinkus jó­voltából Boskovitz állítja be a végeredményt, 5:2 (38. p.). A Testvériség halfsora, a III. ker. TVE Hesko—Paluch hátvéd­párja érdemel dicséretet. Millenáris. Bíró: Hertzka. ÚTE: Budai — Barna, Mrov­csák — Tauzin I., Himmer, Pálin­kás — Puncsengruber, Tauzin II., Farkas, Filzi IV, JuHer. BSE: Bástyás — Füstös, Su­hási — Pázmándy, Lengyel, Pit­­rick — Nagy I., Kiss, Dvoracsek II, Szűcs II., Kozma. Nagy meglepetés az újonc TTE győzelme, de még nagyobb meg­lepetés az a játék, amivel még sok csapatnak kellemetlen percet szerez majd ez a jeles együttes. Végig jobban játszottak s csak a balszerencsés kezdet tette kétessé győzelmüket egy félidőn keresz­tül. Nehezen melegszik be a TTE s a kezdeti bizonytalanságban sok helyzetet hagynak ki, öt korner sem hoz eredményt. A 20. percben Kozma lesgyanús helyzetben kap egy labdát és lapos lövéssel az ellenkező sarokba küldi. 0:1. Négy perc múlva Kozma 25 méterről sza­badrúgást lő, Budait a nap zavarja s mellé üt: 0:2. Fordulás után a TTE nyomasztó fölénybe kerül. A 10. percben Füzi IV. 1:2-re javít, majd öt perc múlva Puncsengruber a kifutó kapus mellett egyenlít. A hajrát a TTE jobban bírja és si­kerül bebiztosítani a győzelmet. A 30. percben Farkas a félpályáról elfut és a kapust is kicselezve lövi be a harmadik dugót. 3:2. Négy perc múlva Tauzin II.­ lövése a lécről­­pattan a hálóba. 4:2. A BSE­­a 42. percben Kiss fejesével szé­pít az eredményen. A TTE hatalmas lelkesedése mellett más értékes erőket is fel­vonultatott. Barna, Himmer, Pá­linkás és Farkas nagy nyeresége az első osztálynak. A BSE-ben Füstös és Suhaji nagyon jó. Na­gyobb arányú vereségtől mentet­ték meg a BSE-t. mim nauvoim is tette­tett voltra a gólaráni Testvériség—III. ker. TVE 5:2 (2:0). Amerikai­ út. Bíró: Hirrler. Testvériség: Brinkus — Kálozi, Kraiser —Vigh, Tamás, Steer — Ottavi, Linke II, Keresztes, Nagy 11, Krebsz. III. ker. TVE: Hauer — Hefkó, Paluch — Bauer, Agendorfer, Stettinger — Krajina, Lencsés, Boskovitz, Dinnyés, Lakner. Nehezen kap lábra a hazai csa­pat, de aztán nagyon belemeleg­szik. Keresztes kiadásával Ottávi fut a hálóba, 1:0 (8. p.), majd Ottávi beadását értékesíti Nagy I­. pompás góllá, 2 :0 (29. p.). A vendégeknél Boskovitz véteti ész­re magát lövéseivel, majd Dinnyés veszélyes labdája lesz Brinkus zsákmánya. Csere után Krajina tálalását Boskovitz futtából lövi a sarokba, 2:1 (9. p.) és most a III. ker. néhány percre kétessé tudja tenni a Testvériség győzelmét, olyan fenyegetően támad. Kapus­hiba a következő, egyben döntő gól. Hauer kiejti Ottavi labdáját és a befutó Krebsz belövi, 3:1 (27. p.). Krebsz lapos beadását Keresztes szemfülesen juttatja a hálóba, 4:1 (29. p.), majd Nagy I­. szép egyéni játéka hoz gólt, 5:1 (32. p.). A Testvériség-csa­társor három helyzetben nem ta­lál az üres kapuba most, a bíró pedig most már sorozatos elnéző­ A tavalyi utolsó fél kezdett VI. ker. FC—HAC 3:2 (1:1). Pozsonyi­ út. Bíró: Barna B. VI. ker. FC: Szotér — Czem­ber, Zweng — Kápolna, Lerovits, Schőn —­ Kohn, Czeliil, Füzi, Ge­­lányi, Gáspár. HAC: Padkovits — Makovszky, Vajda — Krnács, Drotár, Szabó — Savanyó, Tóth, Kukonya, Ja­kab, Csutorás. Élvezetes, szép sportot nyújtó mérkőzést vívott a két csapat. Meglepetésre a határtalan lelkese­déssel játszó kerületiek biztosan győztek elbizakodott ellenfelük fö­lött. A 10. percben Savanyú szép beadásából Jakab HAC nyitja meg a dugók sorát, melyet Füzi félórai játék után egyenlít. Szünet után a kerületi együttes rákapcsol és a 3. percben Gerányi óriási lövésére hiába vetődik Padlovits. Az iram fokozódik és Czeliil a 19. percben 3:1-re emeli a gólarányt, míg Tóth ü­resből elért dugójával csak szépíteni tud. Jó: a győzteseknél a támadósor és Lelövi IS, illetve Drotár, Savanyú és Csutorás a HAC-ból. A nagyoim rutin győzedelmeskedett URAK—TLK 3:1 (1:1). Tatai­ út. Bíró: Lőwy Z. URAK: Neuhaus — Jeney I, Kulcsár — Vicla II, Oberhauser, Vida III. — Szabó, Kármán II, Vajda, Janzsó, Szűcs. TLK: Németh — Czeisel, Ug­­róczky — Reiner, Hirger, Makov­­nik — Pfandler, M­­arkó, Érti, Já­­ger, Stahl. URAK kezd. TLK támad, Jäger szökteti Stahlt, akinek közeli lö­vése már az első percben a háló­ban ül (0:1). Makovnik Markó elé játszik, aki Neuhaussal egy­szerre ér a labdához. A kapus Pfandler elé üti a labdát, amit a befutó Jeney I. csak a kapuvonal­ról tud menteni. A 20. percben Szűcs tisztán állva nagy helyzet­ben hibáz. A 43. percben Ober­hauser a sorfal fölött 20 méterről bombáz a hálóba (1:1). Markót kiállítja a bíró, majd vége a fél­időnek. Szünet után a TLK támad tíz emberrel is, Pfandler elől csak Neuhaus tud menteni. A 10. perc- JÓ FUTBALL felszerelés a legolcsóbb BMAIRDED sportüzletében illHUilEBV Teréz­ körút - ben Czeisel már csak kézzel tudja megakasztani a büntetőn belül a labdát. A 11-est Vajda értékesíti (2:1). Gól után a közönség amúgy is Markó túl szigorú kiállí­tása miatt a bírót lehülyézi, mire az a pálya kiürítését kívánja. Csak hosszas rábeszélés után haj­landó tovább vezetni a mérkőzést. Vajda kicselezi a védelmet, de tisztán is fölé lő. A 40. percben Czeisel felvágja Szűcsöt s a meg­ítélt 11-est Vajda juttatja rendel­tetési helyére (3:1). Az URAK- ból a halfsor, Oberhauserral az élén, Neuhaus, Jeney I. és Vajda, míg a TLK-ból Németh, Czeisel és Makovnik vált ki. Pártos-csoport A Kelenföld biztosan győzött Kelenföld—WSC 3:1 (2:0). Kelenföld. Bíró: Csárdás. KFC: Simon — Lieber, Varga- Papp — Kunt, Németh, Szajlai II. — Barna, Vörös, Görög, Nagy, Bádogos. WSC: Simonits — Horváth II, Muzsik — Stolik, Maczai, Kántor — Szatmáry, Gaál, Ujváry, ősz, Kovács I. Kemény küzdelem után megérdemelten győzte le a lel­kesen küzdő WSC-t a kelenföldi együttes. A mérkőzés végig nagy iramban, helyenként durván folyt le. Mindjárt az elején kavarodás támad a WSC kapuja előtt, de Si­monits biztos kézzel hárítja el a veszedelmet. Sorozatos támadások után Barna beadásá­ból Nagy kapu­ra fejeli a labdát, amely a védőjá­tékosokról Vörös elé kerül, az ösz­­szekötő lövése gól. 1:0. A KFC szorongatja ellenfelét, Muzsik faultolja Barnát, a megítélt 11-est Varga-Papp értékesíti. 2:0. Szünet után a 15. percben Bar­na—Vörös—­Nagy a labda útja s utóbbi belövi. 3:0. Majd Horváth II. szabadrúgását ősz nagy kava­rodás közben befejeli. 3:1. A mérkőzés utolsó perceiben Barna beadását Vörös hajszállal kapu fölé fejeli. Győzött a lelkesedési „33” FC—MTK 2:1 (2:0). Budafoki­ út. Bíró: Vas A. „33”FC: Raffai —­ Halanda, Károlyi — Wéber, Darvas, Huszár — Milán, Major, Varga, Katona, Kiss. MTK-­ Szuhai — Okos, Mészáros — Bondár, Hűvös, Semsey NI. — Bihari, Erdős, Pesti, Haluska, Sas. A .33”FC igen pompás lendület­tel rohamoz és az MTK-védelem az első percekben csak kapkodva, bi­zonytalanul végzi feladatát. Az MTK részéről Pesti távoli lövése foglalkoztatja Raffait. A 13. perc­ben Okos a 16-oson belül luftol, majd a lendülettől kezével a labdá­hoz ér. 11-es, amit Varga biztosan helyez a bal sarokba. (1:0). Utána Kiss jó helyzetből a kapus kezébe gurít. Az MTK támadásai terv­szerűtlenek és minden lendületet nélkülöznek. Annál gólratörőbb a fiatal budai csatársor. A 34. perc­ben Varga csaknem a félpályáról indulva elfut és a nehezen mozduló Szuhai mellett a sarokba gurít. (2:0). A fordulás után jóideig meddő MTK-kísérletezés folyik. Tetszetős „33”-as támadások után a 14. perc­ben Hűvös a 16-os sarkából lőtt szabadrúgása Raffai kezeit érintve gólba suhan. (2:1). Innen meg­lehetősen változatos, hullámzó játék folyik és csak az utolsó percekben kerül fölénybe az MTK. nehéz dolga volt a MÁ­VAG-nak Budafokon BMTE—MÁ­VAG 2:2 (1:1). Budafok. Bíró: Rubint. BMTE: Nemesek — Wincz­heim, Beer — Frei, Varga, Ki­rály — Ábel II, Müller, Borhy, Lindmayer, Kardos. MÁVAG: Országh — Köves, Zimmermann — Meyher, Opata, Fáczán I. — Ivanics, Éber, Plá­­vics, Pintér, Fáczán II. Meglehetős erős iramban kezdő­dik a játék és lassan hullámzó me­zőnyjáték alakul ki. A 28. perc­ben Kardost szöktetik, Országh kifut és Borhy a becenterezett lab­dát az üres hálóba fejeli (1:0). A MÁVAG erős támadással felel a váratlan gólra, aminek az ered­ményeképpen országdízil gólt ér el, amit a határbírók megkérde­zése után annukál Rubint bíró. A 42. percben Ivanics megfut és ki­egyenlít (1:1). Fordulás után a 21. percben Müller ismét a BMTE részére szerzi meg a vezetést (2:1). Innen a BMTE meglehetős fölényben játszik, de a MÁVAG erőteljesen védekezik. A 43. percben Valjea fordulásból akarja kivágni a lab­dát azonban megcsúszik. Ivanics ott terem és a sarokba vágja a ki­egyenlítő gólt (2:2). 7 A Ripensia 16-osán folyt le az egész meccs és mégis Ripensia— Ferencváros 2:1 (2:0) A Fradi fényesen futballo­zott — a Ripensia vereke­dett és­­ győzött Góllövő: Schwarcz, Zombory (11-esből), Sárosi — Tele­fonjelentés­ünk —­­ Bukarest, augusztus 27. Nem­ lehet megmagyarázni! Ezt a­ meccset látni kellett volna ... De még aki látta, az előtt is szinte érthetetlennek tűnik fel a Fradi veresége... Meccs előtt: zsúfolt pálya. A Juventus kisméretű sporttelepe tényleg kicsinynek bizonyul... 6000 néző. A közönség egészen a határvonalon ül. Xilandó bíró síp­jelére áll fel a két csapat: Ripensia: Zombory — Bürger, Hoksáry — Deheleanu, Hrehuss, Kotormány — Bindea, Schwarcz, Ciolac, Raffinszky, Dobay. Ferencváros: Hada — Korányi, Papp — Laky, Moóré, Lázár — Táncos, Toldi, Sárosi, Kemény, Kovács. (A Fradi nagy úr!) Rögtön a játék elején Bindea egy kis zavart támaszt a Fradi ka­puja előtt, de azután a zöld-fehé­rek jönnek. Irányítanak! Mooré egyenesen kiemelkedik. A 12-ik percig már négy szögletrúgást ér­nek el a zöld-fehérek. A lövések azonban nem sikerülnek. Nincs szerencse!... Mellé mennek, de többnyire a kapus védi őket s gyakran lép közbe a két hátvéd is. A Ferencváros fedezetsora pompásan működik. Az első fél óra végén újabb három szöglet­rúgás jelzi a pestiek fölényét. És gól? Azt a Ripensia rúg. A 38. percben Ciolac labdát ad Schwarcz­nak, aki nagyszerűen visz a hálóba. 1:0. A 41. percben Bindea viszi a labdát, Lázár rátámad, Bindea a labdában megbotlik, elesik. A föl­dön marad. 11-est akar. Az egyéb- ítént pompás Xirandó bedül. 11-es. Zombory, a kapus beteszi. 2:0. (9 emberrel védekezik a Ripensia) Szünet után Kemény és Kovács helyet cserél. Egyhangú játék fo­lyik. Hol a Fradi támad, hol a Ri­pensia védekezik. A román bajnok kilenc emberét hozta hátra véde­lembe. A 10-ik percig már újra három szögletrúgást ér el a Fradi. Gólt nem. Majd a Ripensia tá­­mad, Bindea újra 11-est akar, de a bíró most már nem dől be. (Még egy bírói tévedés!). A 15. percben Sárosi végre hálóba fejel, sőt, a menteni akaró Kotormány még jobban a hálóba kotor. Gól! Rendes. A bíró azonban lesállást ítél. Ez volt a második hibája. Többet nem csinált. De a­ kettővel éppen annyit ért el, hogy fordított lett az eredmény. Most újabb hat Fradi-szöglet­­rúgás következik. A Ripensia úgy­szólván pályán sincs. A Ferenc­város csatársora nem tud kibonta­kozni. 15—17 ember van össze­­sűrűsítve a Ripensia 16-osára. Végre a 40. percben Sárosi labdája utat talál a hálóba. 2:1. Szögletrúgások aránya 18:2 a Fradi javára. (Két nyilatkozat) Blum Zoltán: A vereség ellenére meg vagyok elégedve. Jobb fut­ballt az a csapat sem tudott volna nyújtani, amely ma megveri a Ri­­pensiát. Konrád, a Ripensia edzője: Na­gyon szép, érdekes meccs. Megér­demelten győztünk. (A meccs meglepetése: Moóré) Olyan balszerencsével játszott a Fradi, amilyennel talán még soha­sem. És amíg a Fradi játszott, addig a Ripensia verekedett. Néha vérig menően. Különösen Binden volt erőszakos. Egyénileg Mooré jelentette a meccs szenzációját. Fényesen játszott. De az egész ki­tett magáért. A Ripensia játéka messze járt a futballtól. * A Ferencváros hétfőn este indul haza és kedden délelőtt 11-kor ér­kezik a Keleti pályaudvaron. Stössel Nándor. ­ izgalmas küzdelem FVSK—Cs. MOVE 4:3 (2:2). Csepel. Bíró, Gellért. FVSK: Ferenczi — Velicskó, Márta — Marányi, Szoják, Daru­ba — Szabó, Hérics, Füzessy, Hábermann, Csiszár. Cs. MOVE: Vági — Martin, Versitz —­­ Jovanovits, Berzéti, Majevszky — Uitz, Horváth, Stel­­czer, Faragó, Kmerczer. Gyönyörű, élvezetes küzdelem­nek volt tanúja a nagyszámú kö­zönség. A játékot zászlócsere előz­te meg. A játék ferencvárosi támadá­sokkal kezdődik. Mégis a hazai együttes éri el az első gólt. Stel­­czer ívelt labdáját Ferenczi fogja ugyan, de a résen álló belsők lab­­dástól benyomják. Nyomban utána Hőrics nagy lövéssel kiegyenlít. Nemsokára ugyanő a vezetést is megszerzi. A Cs. MOVE belefek­szik. Uitz beadását Faragó szen­zációs lövéssel érvényesíti góllá. Szünet után Hőrics lapos lövésével megint a vasutas csapat kerül egygólos előnybe. Majd Faragó megugrik és 3:3. Nagy küzdelem folyik most a döntő gólért. A Fér­ Vasutasnak sikerült is ez a 40. percben. Hőrics kiugrik és szén gólt lő. Jól játszott Szoják, Hő­rics, Ferenczi, Velicskó és Márta, illetve Versitz, Faragó, Uitz és Vági. , II. osztály Kárpáti csoport: BRSC—FSE 4:0 (0:0). Rákosfalva. Bíró, Gébért. BRSC: Nagy — Brun­­ner, Mayer II. — Suga 111., Mayer I., Tornyai — Suga IV., Kovács, Czumpf, Mühlbacher, Borbán. — FSE: Fiath — Weiland, Fleischmann — Márton, Krausz, Szűcs — Patkós, Bozsár, Csánk, Kovács, Király. A rá­­kosiak az­ első félidőben sokat támad­nak, de csatáraik gyengén működnek a kapu előtt. Fordulás után Fiath súlyos hibájából Czumpf eredményes. Pár perccel később egyéni gólja je­lent újabb eredményt. A félidő vé­gén Tornyai és Czumpf lő újabb gólt. 4:0. A bíró Mayer­­-et és Márton FSE-t kiállította. Ganz — ÚTE 4:2 (3:0). Simor­ utca. Bíró: Helischauer. Ganz: Pósa — Meskó, Horváth L — Horváth II, Klimics, Musitz — Müller, Paschkál, Ambrus, Fischer, Tóth. — ÚTE: Szél — Kronenberger, Wimmer — Perger III., Végh, Spitzer — Grinezel, Pele­­schek, Banikovits, Babrányi II, Sági. — Az első félidőben az ÚTE tá­mad többet. A Ganz csak lefutások­kal operál. Ambrus három ilyen le­futásból mesterhármast csinál. Szü­net után Klimas, illetve Peleschek, ma­­d Banikovits a gólszerző. CsTK—RSC 3:2 (1:2). Wekerle­­telep. Bíró: Topscher. CsTK: Aug — Sterk, Dávid — Krist, Kujek, Geiger