Sporthirlap, 1933. október (24. évfolyam, 79-86. szám)

1933-10-30 / 86/a. szám

Hétfő, 1033 október 30. KÉZILABDA Szép, izgalmas küzdelemben győz­tek a rutinosabb osztrákok a nagyszerűen küzdő magyarok ellen Ausztria—Magyarország 6:4 (3:1) — Saját tudósítónktól — Latorcza­ u. 1500 néző. Bíró: Sass (A mérkőzés előtt benéztünk mind­két öltözőbe. Az osztrákoknál nagy a nyugalom, egykedvűen készülődnek. Nem tippelnek. Játszani fognak — mondják. A magyar öltözőben már nagy az izgalom. Galgóczy beteget jelentett, helyette Házi játszik bele­ket, Boda balhalfot. A mérkőzésen megjelent Zsindely Ferenc dr. kép­viselő, az MKKSz elnöke, valamint a BLASz képviseletében Gefehl titkár. A pályám először a téglavörös ujjas osztrák csapat jelenik meg. Udvarias taps fogadja őket. Nyomuk­ban a magyar tizenegy: fehér mez címerrel, fekete nadrág, zöld haris­nya. A csapatot zúgó taps és huj, huj, hajrá fogadja. A szokásos fény­képezés után Zsindely Ferenc dr. üdvözli keresetlen szavakkal az oszt­rákokat. Haas dr. osztrák elnök Vá­laszol s a bíró a csapatkapitányokat sorsolni hívja.) A rajthoz a következő csapatok sorakoznak fel: Ausztria: Paar — Wurm­bock, Rukhardt — Bobenberger, Krista, Lew — Vollak, Knoblich, W. Meisl, Bobnowek, Vojta. Magyarország: Kubai — Kisfaludy, Házi — Boda, Sebő, Zalai — Czi­­gány, Koltai (Cséffay), Salgó, Friss, Endrei. Borús, szeles, csepergő időben indul a játék s a magyar támadósor mindjárt belevág. Salgó passzal in­dítja Czigányt, aki irdatlan irammal hagyja faképnél a védelmet, lövése azonban Paar kezébe fut. Az osztrá­kok választámadása veszélyesen in­dul, azonban a jól működő védelem ment. Máris a magyar csapat jár elöl. Frisst csak faulttal tudja sze­relni az osztrák védelem, szabad­­dobás, melyet Paar biztosam fog. A kidobással a vendégek indulnak ro­hamra. Knoblich lövése Kubai biz­tos zsákmánya. Mezőnyjáték követ­kezik s a 15. percben soron levő oszt­rák támadást Kisfaludy fault árán szereli, a megítélt szabaddobást W. Meisl biztosan küldi a gólba, 1:0. Alig indít Friss, máris a magya­rok támadnak s a 17. percben sza­baddobásból Salgó a fejek fölött jól irányított lövéssel egyenlít. 1:1. Az egyenlítés után az osztrákok nagy iramot diktálnak, gyönyörű játékkal közelítik meg Kubai hálóját s a 19. percben W. Meisl dupláz. 2:1. A magyar csapat önmagát múlja felül, azonban részben a jól működő osztrák védelem, részben pedig a nagy balszerencse megakadályozza, hogy­­eredményes legyen. Mezőny­játék folyik, melyet az osztrákok nagy lerohanása ismét W. Meisl ré­vén a 20. percben góllal fejez be, 3-1. A hátralevő idő a magyar csapat támadásaival telik, azonban, sajnos, eredménytelenül. A második félidőben a lassú Kol­tai helyén Cséffay játszik. Már a 2. percben Cséffay kitűnően szökteti Czigányt, ak­i káprázatos iramban lefutja a védelmet s a jobb alsó sa­rokba bombagólt ragaszt. 3:2. A magyar fölény folytatódik. Friss nagy lövését még kornerre nyomja Paar, azonban az 5. percben Salgó átadását Czigány nagy lövéssel az egyenlítő góllá értékesíti, 3:3. Most Kubai gyengeségi perióduson megy keresztül, ami a magyar csa­patnak két góljába kerül. A 10. perc­ben ugyanis Knoblich eredményes, 4:3, míg a 15. percben W. Meisl lövését nézi csúnyán el kapusunk, 5:3. A magyar csapat újra meg újra támadásba lendül, azonban sok a rossz passz s végül is a nagy hévvel játszó osztrákok valószínűleg afeletti örömükben, hogy a bíró egy tiszta 13-ast terhükre meg nem adott — a 20. percben Knoblich révén ismét gólt lőnek. A magyar fiúk utolsó rohamra in­dulnak s sikerül is nekik Cséffay nagy szabaddobása révén az ered­ményen szépíteni. 6:4. Nyilatkozatok: Tilchner osztrák szövetségi kapi­tány: A magyarok javulása feltűnő, a fiúk nagyon szépen játszottak, megérdemelték az eredményt. A bíró­val nem voltam megelégedve. Nagyon sok téves ítélete volt é s az mind bennünket sújtott. De azért nincs semmi baj. Juhász Attila dr.: A fiúk önfel­­áldozóan küzdöttek. Lelkesedésük döntetlent érdemelt volna. A bíró egy lesgólt igen, de egy jogos 13-ast nem adott meg. IHOKEN­ Kefe...... · Második meccsén 5:6-ra győzött az AHC Prágá­ban A hölgyek 0:0-ra játszottak — Telefon jelentésünk — (A prágai túrán lévő AHC szomaton 3 :1-re győzött, hölgyei 0:6-ra kikaptak. Vasárnap megint játszottak. Jelentésünk­: Prága, október 29. Sáros pályán, egészen gyér kö­zönség előtt állottunk ki vasárnapi mérkőzéseinkre. AHC—DWW Aussig 5:0 (2:0) Bíró: Löri és Nespor. A 4 DEHG játékossal megerősített Aussig ellen fölényes győzelmet arattunk. A 10. percben Konoroth kitör, s lövése gól. 1:0. A 18. percben Kiskornerből Liska I. eredményes. 2:0. A II. fél­idő 12. percében Tipold bombája talál a hálóba. 3:0. Nagy fölényben játszunk, s Konoroth egyéni játék után negyedik gólunkat szerzi. A 32. percben Czerva az egész védel­met kicselezi. 3:0! A csapatból a közvetlen védelem, Konoroth, Nobel, Hoffmann és Czerva játéka emelkedett ki. A he­lyiek nem tudtak a kitűnően játszó magyar bajnokjelölt csapattal szem­ben eredményesek lenni. AHC hölgyek—Zensky SK 0:0 Bíró: Tamás és Löri. Váratlanul szép játékot mutattak a magyar hölgyjátékosok, s j­óvátették a szom­bati gyászos eredményt. Különösen Hlavay, Gaálné, Jirkovszky J., Na­­zarevna és Cohen A. játéka dicsér­hető. A csehszlovákok a II. félidő 10. percében érvénytelen gólt lőttek. Este háromnegyed 9-kor vonatra ülünk s hétfő reggelre hazaérke­zünk. AHC — Nobel. GYEPHOKKI-BAJNOKSÁG FTC—MAC 1:0 (1:0). Bíró: Bikár. Meglepetés. Góllövő: Mik­lós II. Mindért és Miklós II-t ki­állította a bíró. MHC—BHC 1:1 (1:1). Bíró: Farkas M. Meglepetés. Góllövő: Révay gr. MHC, illetve Rekovitz BHC. BBTE—SzHC 5:0 (4:0). Bíró: Weinberger. Góllövő: Rényi (3), Háray (2), Kovács (2), Zse­­linszky és Van Bake. I HeiliflitiuluG&pain Kardpenge, i* Hungária.. p 2.03 Vivókard k­omplett...............P 4.20 Kard-fejvéd 5valódi bőrözést­el 11 80 Vívónadrág, fekete wotból p 5.50 Kardkesztyű jSzarvasbőr ten­yő14.50 Kérje árjegyzékünket ^ HAAS SPORTHAZ ANDRASSY-II’i 15 / Motorhő és téli hideg. A gazdaságos és zavarmentes téli üzem legfontosabb előfeltétele az idejében történő olajcsere, a motor, hajtómű és alváz idejében való ellátása a helyes téli kenéssel. Vannak olajok, melyek a téli hidegnek ellenállnak és könnyű indítást biztosítanak. Vannak olajok, melyek ellenállnak a motor hőmérsékletének, mely télen sem alacsonyabb, mint nyáron. Azonban ennek kettős teljesítőképességű motorolajra van szüksége. MOBILOIL ARCTIC-ra plombált kannából! Ez úgy a téli hidegnek, mint a motorhőnek egyforma kiváló módon ellenáll. Ez az ideális téli olaj, mely még északsarki fagyoknál és a hajszolt motor magas hőmérsékleténél is zavarmentes üzemet biztosít. Mobiloil Arctic VACUUM OIL COMPANY R. T. BUDAPEST A világ autóiparának hatal­mas demonstrációja a 27-ik párisi autószalon Rengeteg új ötlet, új típusok jellemzik az idei szalont Páris, október A párisi őszi automobilszalonok jelentik az automobilévad megkez­dését. A francia lapok egybehang­zóan megállapítják, hogy az eddig megnyílt kiállítások közt az idei, a huszonhetedik a legteljesebb. Megállapítható, hogy a vezető márkák visszatértek a négyhenge­res típushoz, amelyek nemcsak kis­kocsikba vannak beépítve, hanem a nagyobb kocsikba is. Jelentős újí­tásokkal nem találkoztunk, hanem apró tökéletesítések és útvonalú karosszéria kísérletek uralják az új típusokat. Az angol M. G. gyár ál­tal kihozott „Mistral” II. modell, amely a légellenállás legyőzését tűzte ki céljául, igen érdekes, zárt karosszériával rendelkezik, mely még a kerekeket is magába foglal­ja. Rengeteg bámuló akad a Zep­pelin-motorok gyárának, Maybach­­nak hasonló új típusa előtt, mely állítólag 60 százalékkal mérsékeli az eddigi légellenállást. A hatalmas anyaggal felvonuló francia gyárak közül Renault egyes mechanikai egyszerűsítése­ket és újvonalú karosszériákat ál­lít ki. A legnagyobb francia gyár nagy felkészültsége igazolja, hogy Franciaország még mindig jó pia­ca az autóknak, mivel a most ki­adott hivatalos statisztika szerint minden huszonnegyedik embernek van kocsija Franciaországban. A Citroennél semmi újság. A régi modellek maradtak, még karosz­­szériaváltozás sem történt, viszont annál nagyobb, 60t gyökeres válto­zás a Peugotnál. Az új karosszé­riák a legmodernebb áramvonalel­­mélet szerint készültek és a kere­kek rugózása is teljesen újszerű. Nagy nézőközönsége van Delage „D 4” kocsijának, mely az új négy­­hengeres elmélet egyik legszebb darabja. Az olasz Alfa Romeo fel­tűnő nagy és színes kiállítással képviselteti magát. Az amerikai kocsikból rengete­get adtak el, különösen a régi típu­sokból, mert a dollár esése követ­keztében a tavalyi árért kétszer­­annyi frankot kapnak, tehát lénye­ges engedményeket tehetnek, ők az egyedüliek, akik nagyobb mennyi­ségben tudják kocsijaikat eladni. A kiállítás előtti parkban állan­dóan nagy tömeg tolong egy ellip­szis alakú hatalmas kocsi előtt.­­ Egy Maybach-motor van beleépít­ve ebbe a kolosszusba, mely a „L’Auto-Maison” (autóház) nevet viseli. Végigjártuk az érdekes autót, melyben a hálószobától für­dőszobán át a rádiófülkéig minden található. 8 (!) nyolc szoba van beépítve, valósággal mozgó lakó­ház. Úgy hirdetik, mint a „jövő week-end háza”. Jónak igen jó vol­na, de az áráról jobb nem beszélni. Árakról beszélve, az az összbe­nyomásunk alakult ki, hogy az ösz­­szes márkák 20—25 százalékkal­­mérsékelték áraikat. Még a Rolls- Royce-gyár sem képez kivételt.­­ Úgy látszik, hogy évről-évre köze­lebb jutunk a gyakorlatban is ahhoz az amerikai felfogáshoz. n mely szerint az autó többé nem luxuscikk, hanem közhasználati tárgy. Súlyosan büntetnek az olaszok — Saját tudósítónktól — Már pár hónapja, hogy lefutották Angliában a nemzetközi hatnapos motorkerékpárversenyt, ezt a klasz­­szikus csapattúrát, az eredmény nyo­mán támadt hullámok azonban még nem ültek el. Az RMCI, az olasz motorkerékpáros szövetség kivizs­gálta az olasz csapat gyengébb sze­replésének okát. Úgy találta, hogy az olasz csapat két verseny­zője nem látta a feladat fon­tosságát és nagyságát, a vártnál jóval rosszabb teljesít­ményt nyújtott, ezért mindkettőt súlyosan megbüntették. Giordaro Aldrighettit ez év végéig eltiltották a versenyzéstől, azonkívül 2000 líra pénzbüntetéssel sújtották, Aldo Pi­­gerini pedig dorgálásban és 1600 líra pénzbüntetésben részesült. Érdekes, hogy milyen súlyos bün­tetést kapott Aldrighetti, akiről köz­tudomású, hogy nem tartozik a meg­bízhatósági, a többnapos versenyek résztvevői közé, hanem inkább gyor­sasági versenyeken tűnt ki. Most is az olasz GP egyik favoritja volt, de két nappal a verseny előtt érte a felfüggesztés. Mord-motorkerékpárt gyártanak az olaszok! Az egyik olasz gyár tartott ti­tokban néhány próbát új 500 kcm-es motorkerékpárjával a monzai pályán. Hír szerint fe­lette jó időt értek el: a kimért 500 méteres szakaszon 186 kilométeres sebességet. Diák. A Bak TK a vasasok béke­utcai pályán tart edzést szerdán­­kint.