Sporthirlap, 1933. november (24. évfolyam, 87-94. szám)

1933-11-20 / 91/a. szám

. 6 Az amatőröknél: Az Elektromos nyerte a derbit, a HAC meg­­verte a BSE-t (Bajnokjelöltek fekete napja az alsóbb osztályokban) KESERVES GYŐZELEM EMTK—„33” FC 1:0 (0:0). Buda­­foki­ út. Bíró: Szigeti. EMTK: Turschl — Fortuna, Hamburger — Zimmermann, Nagy, Kovács VII. — Oszluczky, Antal, Koroncay, Schuck, Kemény. 33FC: Herendi — Károlyi, Szenczy — Feketehegyi, Darvas, Huszár — Milán, Major, Wéber, Varga, Kiss. Élénkiramú küzdelmet, de nívótlan játékot hozott a mérkő­zés. Az EMTK-balszárny veszélyes lerohanásaival indul a meccs, ám csak Schuck remek kapuralövése je­lent veszélyt Herendi kapujára. (15. p.) A hazai csapat lerohanásai jóval fenyegetőbbek a vendégek szemre szebb támadásainál, azonban a budai csatárok is kínosan tehetetlenek a lövés pillanatában. Csere után Koron­cay bombája Herendi ölébe ragad, viszont Tursch is szépen menti Wé­­ber nagy lövegét. Az EMTK nagy fölénybe kerül, de a 33-as védelem nehezen adja meg magát. Koroncay közelről helyezett labdáját Herendi remekül védi. A gólt közvettést közel­ből Koroncay szerezte védelmi hibá­ból. 1:0. 25. p. A gólra elkeseredett hajrá következik, Szenczy is csatár­nak megy, de az EMTK-védelem derekasan állja a végküzdelmet. Pálffy EMTK: Megérdemelten győz­tünk, mert a 33FC csatársora még­ a mienknél is rosszabb volt. Zsoch 33FC: őrült pechünk volt! AZ FTC-NEK MEG KELLETT DOLGOZNI A GYŐZELEMÉRT FTC—Cs. MOVE 5:4 (2:3). Cse­pel. Bíró: Simonyi. FTC: Pintér — Deák, Wimmer — Füzér, Lendvai, Kelchem­ — Rátkai, Kiss, Fuhrmann, Bihami, Barna. Cs. MOVE: Kratoch­­will — Martin, Goda — Jovanovits, Berzédi, Lábl — Uitz, Horváth, Juhász, Faragó, Pollákovits. Rövid FTC-fölény után a 14. percben Hor­váth átadásából Uitz m­egszerzi a vezetést. 0:1. A 25. percben Kiss szökteti Rátkait, akinek éles lövése a jobb sarokban köt ki. 1:1. Kezdés után fél perc múlva Fuhrmann a felső hálóba ragaszt. 2:1. A 36. perc­ben Pollákovits leszalad, centerez és Uitz közelről egyenlít. 2:2. A 42. percben Faragó ballal megszerzi a vezetést. 2:3. Szünet után a mérkőzés eldurvul. A nagyobb technikával rendelkező ferencvárosi csapat fel­nyomul. A 20. percben Wimmer és Horváth összecsap, a felizgatott né­zők berohannak a pályára. Wimmert ütlegelni kezdik, de a bíró rendet teremt a pályán. Két perc múlva folytatják a mérkőzést. A 23. perc­ben Rátkai passzából Fuhrmann ered­ményes. 3:3. Majd Kiss felső lécet lő. A 35. percben Juhász kitör, Deák orszájára szalad, a kapus füttyöt vár s a labda védés nélkül hálót ér. 3:4. Goda és Uitz helyet cserél. De a csere helytelennek bizonyult, mert ez okozta a lelkes csepeli csapat vere­ségét. A 40. percben Fuhrmann át­­verekszi magát a védőkön, felvágják, de mégis van ideje áttolni Rátkaihoz, akinek lövése hálót ér. 4:4. A 44. percben Deák szabadrúgását Bihari bevágja. 5:4. Kitűnt az FTC-ből: Wimmer, Lendvai és Rátkai, a Cs. MOVE-ból Martin, Goda és Uitz. Honigberger (FTC): Éljen a pár­huzamos első osztály! Hauser (Cs. MOVE): Pechünk van. NEM VOLT SZÉP JÁTÉK Kelenföld—FVSE 1:0 (1:0). Ke­lenföld. Bíró: Gottlieb. KFC: Vatai — Dobrova, Varga-Papp — Szajlai, Németh, Szabó — Laki, Vörös, Görög, Nagy, Takács. FVSK: Ferenczy — Márta, Velicskó — Hilácz, Szoják I., Darula — Füzesi, Honthi, Szoják II., Csiszár, Popovics. A mérkőzés 90 per­ces küzdelem volt a mélyen felázott, bokáig süppedő talaj ellen, így nem alakulhatott ki szép játék és igazi futball egyik csapat részéről sem. A Fér­ Vasutas volt a többet támadó fél, a hazai csapat azonban a pálya nagyobb ismerője, ez a körülmény győzelmének titka is. A játék a ven­dégcsapat ostromával indult, majd a KFC is magára talált és a 17. perc­ben szép támadás során Takács éles lövéssel megszerezte a mérkőzés egyetlen és csapatának győzöts gól­ját. A szünet előtt rész és a II. fél­idő is szürke játékkal, a sárral való viaskodás közben telt el. Helyenként a védelmek bizonyíthatták jó formá­jukat. Kitűnt a győztes csapatban Vatai és Takács, a Fer. Vasutasban Ferenczy és Velicskó. Kovács Gyula, a KFC intézője: Öt hete nem játszott Elektromos: Újvári — Kulcsár, Kocsis — Melicharik­, Steczovicz, Lengyel ■— Reiter, Buzássy, G. Tóth, Kolozsvári, Sas. Törekvés: Kamanetzky — Né­meth Regős I. — Szűcs, Készéi I., Dezső •— Magó, Nemes, Készéi II., Baráth, Hárai. Párperces mezőnyjáték után a Törekvés lendül előre. Melicharik rendszer, majd Nemes fejese ad munkát Újvárinak. — Hajrá Művek! Hajrá Mű­vek! — zúg a tölcsérekkel felsze­relt Elektromos Közép. Készéi jól indít támadást, de Magó ront. Most frontban van a Törekvés. Maga sarokrúgása nyo­mán meleg helyzet támad, ide-oda pattog a labda, de a védelem még idejében tisztáz. Az Elektromos idegesen játszik. A csatársor nem bírja tartani a labdát. Végre Sas vezet támadást, beadása Melicha­­rikhoz kerül, de a half emberbe lövi a labdát. Reiter elől a keresz­tező Németh ment az utolsó pil­lanatban. Szép Elektromos-táma­dás siklik végig Kolozsvári és G. Tóth lábán, utóbbi átengedi a lab­dát, Buzássy lő, de Kamanetzky a helyén van. Sas vonja magára most egymásután a figyelmet. Nagyszerűen elfut, laposan bead s G. Tóth tiszta helyzetben a ka­pus kezébe lövi a labdát. Kolozs­vári szökteti a fürge Elektromos­­balszélsőt, jól száll a beadás, ám G. Tóth most is hajszálnyira mellé helyezi a bőrt. A másik oldalon Keszéi II. előtt nyílik gólalkalom, de ő is kihagyja. Steczovicz egyre jobban belemelegszik a játékba. Remek labdával teszi ki G. Tóthot, aki pár lépést fut, aztán félmagasan helyezi a hálóba. Kamanetzky hiába­­ vetődött. 1:0. Ismét Készél hibáz, majd Buzássy fejel fölé. Elektromos­ támadások közben ér véget a félidő. Szünet után a Törekvésben Ba­ráth játszik balszélsőt. _ Szemmel láthatóan belefekszik most a kő­bányai gárda. Kulcsár megsérül és a jobbszélre kénytelen állni. Melicharik vonul hátra és Buzássy lesz a balf. Egyre keményebb a játék, szaporodnak a faultok. Bo­­ronk­ay hagyja a „dörgölést”. Ne­mes Újvári kezébe lövi a labdát. Sast lesről engedi el a bíró, a kö­zönség zúg. A 30. percben eldől a mérkőzés sorsa. Kulcsár átvágja a labdát Sashoz, a szélső bead, Reiter és G. Tóth egyszerre ugrik a labdára. Mindketten elhibázzák, de­tünk bajnoki mérkőzést, ennyi pihenő után megérdemeltük a győzelmet. Góliáth Béla, az FVSE intézője: Lehetetlenül rossz talajon a szeren­csésebb csapat győzött. A BMTE TÁMADOTT TÖBBET BMTE—WSC 0:0. Budafok. Bíró, Hajós. BMTE: Nemesek — Wincz­heim, Beer — Király, Mayer, Wim­mer — Poszmik, Borky, Varga, Lind­­mayer, Kardos. — WSC: Simonits — Horvát, Csesznák — Ősz, Sterk, Sán­dor — Szabó II., Rajnai, Tóth, Zumpft, Csapó. Változatos támadások után a 14. percben Lindmayer a ka­pust akarja támadni, de Horvát fel­vágja: a megítélt tizenegyest Wincz­­heim Simonits kezébe rúgja! Az el­szalasztott gólszerző alkalom után a BMTE fokozza az iramot. A kemény összecsapások sorozatosan ismétlőd­nek. Az eredmény Simonits és Mayer kiállítása. A második félidőben a BMTE valósággal kapuhoz szegezi ellenfelét. A sarokrúgásokat egymás után lövik a budafoki szélsők, de a WSC védelme derekasan ver vissza másodszorra Reiternek jön jobban lábra és biztosan küldi a hálóba. 2:0. Sas szalad, Boronkay tévesen állítja meg. A közönség zajong az ítélet miatt. A bíró meg is állítja a játékot s csipőretett kézzel vár­ja, míg lecsillapodik a nézők ha­ragja. Amikor az Elektromos­­közönség elhallgat, a Törekvés­szurkolók kezdenek rá és így jó pár percig eltart, míg újra kez­dődhetik a játék. A 42. percben veszélytelennek látszó Törekvés-támadás végén Keszei II. fordulásból javít 2:1. G. Tóth gólját les miatt nem adja meg a játékvezető és újra zúg a tribün. A Törekvés most szoron­gat. Az utolsó percben Hárai le­teríti Buzássyt, nagy kavarodás támad a pálya szélén, egyáltalán nem épületes jelenetek, Újvári is odafut a kapuból és csak a bíró füttye vet véget az incidensnek. Nagy izgalom mellett vonulnak le a csapatok. A Törekvés a bírót szidja s ebben mindenki egyetért. J­eutsch intéző mondja: Ilyen kemény játékot azért mégsem lehet megengedni. Az Elektromosnál nagy izgalmat kelt,­­amikor kitűnik, hogy a bíró Hárai és Újvári mellett Buzássyt is kiállította. Kovács dr. nyilatkozik: Végre sikerült legyőznünk a Törekvést! Az első félidei játékunk után — azt hiszem — megérdemelten. KRITIKA Az Elektromos védelmében Ko­csis nyújtott jó teljesítményt. Kulcsár hamar kidőlt, Újvári so­kat bizonytalankodott a kapuban. A halfsor és a csapat lelke és esze: Steczovicz lassan melegedett bele a játékba, de azután jó volt. A két szélsőbalf jól rukkolt. Elől Sas játéka keltett kellemes meg­lepetést. Ha megerősödik, nagy játékos lehet ebből a 18 éves fiú­ból. Reitert nagyon fogták. Egyre jobban kibontakozik G. Tóth te­hetsége is. Kolozsvári erénye, hogy sokat segít hátul. A Törekvés védelméből csak Regős I. játéka magaslott ki. Né­meth nem ér fel hozzá. A halfsor szürke. Hol van a régi nagy Tö­rekvés-csatársor? Nem csoda, hogy nem ment ennek a sornak, amikor négy szélső játszik benne. Készél I. is hiába igyekezett. Boronkay bíróra nem ok nélkül haragudott a két csapat. Nagyon kiengedte kezéből a játékot Szépen indult, de az utolsó perc­ben botrányos véget ért az amatőr derbi Elektromos­ T­örek­vés 2:1 (1:0) Latorca­ utca, 1200 néző. Bíró: Boronkay Góllövő : Tóth, Reiter, Keszei //. Pártos-csoport 1. MÁVAG 9 5 3 1 23:15 13 2. Elektromos 7 5 11 17:6 11 3. BMTK 8 3 4 1 18:13 10 4. BMTE 9 3 3 3 18:13 9 5. MTK 8 3 2 3 12:16 8 6.33FC 8 3 1 4 14:17 7 7. Törekvés 5 3 1 2 18:8 6 8. FTC 6 3­­ 3 14:16 6 9. Kelenföld 7 3 — 1 4 14:19 6 10. VSC 7 2 2 3 6:8 6 11. FVSE 8 2 1 5 11:20 5 12. Cs. MOVE 8 11 6 11:25 3 ^ __ *» i minden támadást. Lindmayer hagy ki nagy helyzetet, majd Kardos kö­zelről fölé lő. A túloldalon Csapó lö­vése a kapufáról pattant le. Takács, a BMTE intézője: Győznünk kellett volna! — Ehrlich, a WSC intézője: az eredményt igazságosnak tartom. A 46. PERCBEN EGYENLÍ­TETT A MÁVAG MTK—MÁVAG 2:2 (1:1). Kőbá­­nyai­ út. Bíró: Hinm­ler O. MTK: Szuhaji — Kubinyi, Mészáros — Bondár, Hűvös, Balogh — Bihari, Haluska, Pesti, Sas, Dorogi II. MÁVAG: Hajnal — Köves, Szigeti — Mayherr, Opata, Plávics — Kürti, Stift, Pilcsik, Antal, Gállos. Egyenlő erők küzdelme. A MÁVAG többet, az MTK szebben támadott. A 2. perc­ben Pilcsik érvénytelen gólt lő. Mezőnyjáték. Pesti—Bihari—Halas szép összjáték után Halas gólt lő. 1:0. MÁVAG egyénileg kísérletezik. Kürti nagy helyzetben mellé lő. Hul­lámzó játék. Sok a fault. Mayherr ívelt szabadrúgását Pilcsik befejeli. 1:1. A bíró elnézi a durvaságokat, a játék elfajul. Stift és Balogh a bíró háta mögött ökölvívást rendez. Szü­net után a MÁVAG erősen szorongat, az MTK védekezik, de csatársora szórványos lefutásai veszélyesek. 22. perc: Bondár 35 méteres szabadrúgá­sát Mayherr a kifutó Hajnal felett befejeli. Öngól. 2:1 az MTK javára. Nagy MÁVAG-nyomás a mérkőzés végéig. Gállos három méterről Szu­­hajiba lő. Himmler elnézi az időt. 46. perc: Antal kitör. Szuhaji kifut Antal begurít. 2:2. Jók MTII-ból: Kubinyi, Hűvös, Bihari, Halas. MÁVAG-ból: Köves, Stift, Pilcsik, Szigeti. Oszvald, a MÁVAG intézője: Öt újoncom bevált. Meg vagyok elégedve. Weisz­egi MTK: Pech! A bíró egy perccel hosszabbított. Külön­ben győzünk. MI VOLT A BSE-VEL? HAC—BSE 4:2 (4:0). Millenáris. Bíró: Fenichel. HAC: Padlovits — Kovács, Vajda — Makovszki, Táncos N­., Szabó — Savanyó, Tóth N­., Drotár, Jakab, Csutorás. BSE: Bás­tyái — Szűcs I., Füstös — Bunyik, Lengyel, Soponyai — Száger, Kiss A., Ardai, Nagy J., Kozma. A herminamezeiek törekvő együt­tese­­megérdemelt győzelmet aratott. Ardai indítja el a labdát másfélórás útjára, de csakhamar a HAC veszi át az irányítást. Savanyó fedális be­adását a nagy rohammal érkező Csutorás már a 4. percben a léc alá vágja. A vendégek támadásai állan­dósulnak és Csutorás a 20. percben ismét eredményes. (2:0). A 31. perc­ben Savanyó lefut, okosan középre ad és Drotár labdája védhetetlen. A 38. perc ismét keserű emlék a BSE-nek. Savanyú magas labdáját Csutorás juttatja rendeletési helyére. (4:0­) Szünet után a vendégcsapaton a fáradtság jelei mutatkoznak, védel­mük azonban egyelőre sikerrel állja a harcot. A honi együttes továbbra is fölényben van és a 32. percben Nagy J., majd két perc múlva Ardai szé­pít az eredményen. Jók: Táncos II., Savanyó, Drotár és Csutorás, illetve Szűcs, Száger és Ardai. Fenichel nagyon rosszul bíráskodott. Pócz HAC intéző: Az I. félidőben mi voltunk jobbak, míg fordulás után kifulladtak a fiúk. Egyébként kimondhatatlanul boldog vagyok. Kovács dr. BSE: Szív nélkül és ilyen gyenge bíróval nem lehet játs­zni. KAPUS NÉLKÜL VESZÍTETT A TURUL TE TLK—Turul TE 2:1 (0:1). Tatar­ét. Bíró: Vass Antal. TLK: Németh — Makovnik, Ugróczki — Simcsó, Nagy, Trautmann — Pfandler, Lada, Markó, Jáger­ II., Jáger I. Turul TE: Budai — Mrovcsák, Pálinkás — Zimmermann, Tauzin I., Nagy — Picskó, Füzi IV., Tauzin II., Barna, Eller. A 10 emberrel kezdő TLK támadásával kezdődik a mérkőzés. Nagy nagy lövése azonban arasszal megy fölé. Két sarokrúgással veszé­lyeztet még a TLK, majd lassan fel­jön a TTE. A 10. percben beáll Lada s átcsoportosít a TLK s ettől kezdve állandóan változtat az összeállításán. A 12. percben súlyos védelmi hibából vezetést szerez a Turul. Németh egy könnyű lövést kiejt s a résen áll. Tauzin II. belövi. (0:1). Közben a TLK megint csereberél s a Turul támad. Csapkodó, nívótlan a játék. A félidő végén feljön a TLK, de nincs egy rendes akció. Szünet után a 4. percben Pfandler összeütközik Budai­val, akit kivisznek s izomzúzódással a mentők elszállítanak. Barna áll a kapuba s ez eldönti a meccs sorsét. A 25. percben Pfandler 20 méteres könnyen védhető szabadrúgását be­engedi, majd a 36. percben egy könnyű labdát kiejt s azt Jäger II. befejeli. (2:1). Közben mindinkább eldurvul a mérkőzés s megváltásként hat a bíró befejező sípja. Alacsony nívójú mérkőzést játszott a két csa­pat. A TLK-ból Trautmann, a Turul­ból Mroscsák és Tauzin H. nyújtott elfogadható játékot. Vass Antal a nehéz mérkőzést jól vezette. Bischitz TLK: A TLK fölényben volt s meg­érdemelten győzött. Király Turul: Az ellenfél durva játéka döntötte el a mérkőzést. HÉJAS NÉLKÜL IS TUD A BSzKRT BSzKRT—BEAC 3:1 (1:0). Cip­rus­ utca. Bíró: Hertzka. BSzKRT: Régi — Belcsik, Léhrter — Szaller, Őri, Király — Bartos, Gergely, Weisz, Berecz, Tóth. — BEAC: Szigeti — Mester, Lukscheider — Bartók, Bar­­ogh, Gábry — Lengyel, Rein, Vigh, Ivány, Zudla. A BSzKRT nagy len­dülettel kezd és már a 3. percben van eredmény: Gergely lapos lövése hálót ér (1:0). A villamoscsapat technikai fölényét a BEAC lelkesedéssel ellen­súlyozza — kevés sikerrel. Gergely három kapufát lő, Tóth egyet, míg Berecz a hatosról fölé emel. A túl­oldalon Vigh veszélyeztet, de Régi kidobással ment. Szünet után a BEAC följavul, de a szerencse, no meg a kitűnő BSzKRT védő hármas min­dent ment. Zudla átemel a kifutó Régin, de Király a vonalról tisztáz. A BEAC balszélső ismét bead, de Lengyel ordító helyzetben ront. A BSzKRT rohamoz, Tóth beadása za­vart csinál a kapu előtt , Gergely a hálóba gurítja a bőrt (2:0). A villamos halfsor úr a pályán, Berecz szögletet rúg, a jól helyezkedő Szal­ler pompás gólt fejel az „E” betűsök hálójába (3:0). Az utolsó percekben Zudlát szabálytalanul akasztják, a büntetőt Rein belövi (3:1). — Den­­hoffer, a BSzKRT intézője: Ha egy kis szerencsénk van, legalább hat gólt rúghattunk volna...! — Kertész, a BEAC h. intézője: Szünet után leg­alább egyenrangúak voltunk, sőt kis szerencsével pontot vehettünk volna el a BSzKET-től. NEM VOLT ROSSZABB A KERÜLET ELLENFELÉNÉL Postás—III. ker. TVE 2:0 (2:0). — Nagyszombat­ utca. Bíró: Barna B. — Postás: Lendvai — Jelen, Kerényi — Héthelyi, Gombos, Bokor I. — Kása, Kertész, Bodrogi, Dobos, Horgos. — XII. ker. TVE: Zoch — Heskó I., Paluck — Csetneki, Agendorfer, Stettinger — Lencsés, Boskovitz, Man­sh­eim, Dinnyés, Sugár.­­ Már a 4. percben megszerzi a Postás a ve­zetést, Csetneki faultol a 10-os táján és Bodrogi szabadrúgása Heskóról irányt változtatva a bőr a hálóba jut, öngól! (1:0). Ezután Dinnyés hagy ki nagy helyzetet. Majd Hor­gos labdáját Zach rávetéssel menti. A 33. percben Kása nagyszerű beadá­sát Kertész továbbította a hálóba. (2:0). A gólra a kerület erősen tá­mad, de a csatárok lövését nem kí­séri szerencse. A 40. percben Slettin­­ger szabadrúgását Moscheim mellé fejeli. Fordulás után mindjárt Ker­tész lövését fogja a kerületi kapus bravúrosan. Majd Dobos lövését teszi ártalmatlanná. Az utolsó negyed­órában a vívók erősen ostromolják a Postások kapuját, de minden ered­mény nélkül. Kitűnt a győztes csa­patból Bokor I., Gombos és Kertész, míg a vesztesben Lencsés, Moscheim és Zoch játszott jól. — Illés, a Postás intézője: Csatársorunknak nem ment a góllövés. — Lem­ ért, III. ker. TVE intézője: Voltunk olyan jók, mint a Postás. ÚJPEST JÓL VÉGZETT UTE—VI. ker. FC 6:0 (1:0). UTE-p. Bíró: Weigl. — UTE: Gulyás — Tor­nya, Troyer — Mészáros, Váradi, Ko­lozsvári — Ungvári, Aranyossy, Kál­lai, Róna II. Sándor. — VI. ker.: Szelér — Czember, Kápolna — Bo­dor II., Mikula, Werlein — Kohn, Ibi II., Rátonyi, Hirsch, Prokop. Az első félidőben valahogy nem megy­­a­ lila-fehéreknek a játék. A tartalékos kerület nagy igyekezettel tartja fél­ az állandó újpesti offenzivát. Köz­ben 11-est vét, amit azonban Kolozs­vári nem értékesít, majd Sándor fut Bíró-csoport 1. UTE 10 7 2 1 37:8 16 2. BSzKRT 7 6 1 — 22:8 13 3. Postás 7 5 1 1 32:10 11 4. URAK 10 4 3 3 16:15 11 5. BSE 8 4 2 2 27:19 10 6. HAC 8 3 2 3 18:19 8 7. Turul TE 10 4 — 6 19:30 8 8. Testvériség 10 3 2 5 18:32 8 9. III. ker. TVE 9 3 — 6 14:23 6 10. TLK 9, 2 1 6 8:25 5 11. BEAC 7 2— 5 14:19 4 12. VI. ker. FC 9 1 2 6 10:27 4 Hétfő, 1933 november 20. Egész Baidanesz a Terézkfill Szinnay szenzációs műsoráról b beszél ! László Rontolói Telefon 265-54 Legdráva 6 Hely 4.50