Sporthirlap, 1933. december (24. évfolyam, 95-103. szám)

1933-12-04 / 95/a. szám

0 PSzFC—Nyomorék SE 6:1 (1:1). Gubacsi-út. Bíró: Klein Mi­hály­. Az újonc pesterzsébetiek jó csatársoruk révén biztos győzelmet arattak. Góllövő: Sasinka (3), Pavlinszk­y (3), iletve Németh. MOVE-bajnokság I. osztály MAFC—Gránit SE 4:0 (1:0). Bertalan­ u. Bíró: Szekuli. Szép já­ték alakult ki a két nagynevű csa­pat között, amelyet a hazai pályát jobban biró MAFC nyert meg. Góllövő: Kis? (2), Kemény, Né­meth. Jól játszott: Király, Ná­­násy, Horváth, Szűcs II. MAFC, ül. Kecskés GSE. PTESC—PFK 3:1 (1:0). Pasa­­réti­ út. Biró: Schürle. Góllövő: Tamássy, Rajnai I. és Czetz, ill. Farkas. Izgalmas játék: P. Iparos—BVSC 10:2 (4:1). Pesterzsébet. Bíró: Hutter. Fölé­nyes játék után könnyen győzött a honi együttes. Góllövő: Horváth (2), Holler (2), Czakó (2), Szalay Martini és Husmann II., illetve Grosz és Bolik (11-esből). FKSC—Szt. IFC 3:1 (2:1). Fo­­rinyák­ utca. Bíró: Szikszai. Válto­zatos játék után a gólképesebb csa­pat biztosan győzött. A­TE—PSzSE 4:1 (1:1). Albert­falva. Bíró: Chmelik. Megérdemelt győzelem. Góllövő: Bakos, Horák (2) és Rajna, illetve Marsi. II. osztály ATE—PLA 5:1 (4:0). Kőbá­­nyai­ út. Bíró: Nagy. Góllövő: Szarka (2), Szeiger (2) és Papp, illetve Kovács. III. osztály SzISE—P: Akarat 3:2 (2:0). Pasaréti-út. Bíró: Balla. Szeren­csés győzelem. Góllövő: Marko­­vits, Csillag és Szklenár, illetve Vajdi és Erhardt öngól. ISMÉT „SZÖVETSÉG” LESZ AZ MFSE A Magyar Főiskolai Sportegyesü­letek Egyesülése vasárnap délelőtt a Magyar Testnevelés Házának nagy tanácstermében tartotta rendes évi tisztújító közgyűlését. Az elnöki megnyitó után Garam Jenő dr.,az Egyesülés főtitkára is­mertette részletes beszámolójában az elmúlt év történetét és röviden vá­zolta az 1935. évben Budapesten ren­dezendő főiskolai világbajnoki ver­seny első elgondolását. A benyújtott alapszabálymódosító javaslatok elfogadása után a Közg­­EAC javaslatára elhatározták, hogy az Egyesülés ismét felveszi a Főis­kolai Sportszövetség elnevezést. Az elnök bejelentette, hogy a ta­nárelnökök szenátusa az 1934. évre Neubauer Konstantin dr.-t újra meg­választotta az Egyesülés tanárelnö­kévé. A tisztújítás során a következő hi­vatalos névsort fogadták el: Ifjúsági elnök: Bay Béla BEAC. Alelnökök: Schober Ciril, Szabó Zoltán, Szabó Pál dr., Lében István és Kardhordó Sándor dr. Főtitkár: Garam Jenő dr. Titkár: Rasztovich Imre. Főpénztá­ros: Bácsay János, pénztáros: Vizy László. Háznagy: Mancsuska József. olvasói szelvényün­ke ellenében árengedmény­­ben részesülnek GORECZKY FERENC, bőrönd- és bőrdíszműgyártó. Vill., József­­körút 59/61. (5%). GRÜNWALD ÖDÖN (MTK) úri­­szabóterme Andrássy­ út 31. (Tel.: 19.—42.) 5%. KOZMA LAJOS, VII. Károly­ körút 3% a sarkon. Férfikalap, ing, nyak­kendő, pizsama s a férfidivat összes cikkei. (10%) MAURER SPORTÜZLET VI., Teréz­­körút 4. Sí- és túra felszerelés stb. 10%, futballfelszerelés 5%. NEUMANN GÉZA SPORTÁRU­­HÁZA 1, VL, Nagymező­ u. 50. és VIII. Rákóczi-út 45­­Palace-szálló mellett. HÁTIZSÁK MINDEN FORMÁBAN készül olcsón Nedelkó Sándor utó­dánál. Budapest Károly­ körút 15. 94 éves cég, ve a­e­erel­ménye A II. ligában : Szeretődne és a Szürke­­taxi gólszüretet tartott — Saját tudósítónktól — A II. liga állása: VISSZAESETT A MILLENÁRIS Budafok—Millenáris 5:2 (1:1) Millenáris. Bíró: Pohlenz. Budafok: Buchbauer — Blei­­cher, Karlbauer — Habermann, Donkó, Urbanek — Gottlieb, Horváth,­ Tritz, Králl, Nick. Millenáris: Marosi — Müller, Prell — Szente, Hajszán, Kis — Vesper, Jákó, Tüköri, Solt, Czé­­tényi. A budafoki csatársor azonnal támadólag lép föl és sorra ve­zeti a veszélyes akciókat a Mille­náris kapuja ellen. A 8. percben Tritz egy jobbról kapott labdá­val egyedül cikázik át a védők között és a vagy tíz méterről a kiugró Marosi mellett hálóba vágja a vezető gólt (1:0). A gól után továbbra is Budafok rohamoz, Gottlieb elfut a védők­től, már egyedül áll szemben Marosival — a helyzet biztos gólt ígér —de a szélső meg­csúszik és a jobblábas lövés messze elkerüli a kaput! A fél­idő utolsó perceiben feljön a Millenáris és a 35. percben nagy védelmi hibából Solt révén kiegyenlít (1:1). Fordulás után a 2. percben gyors támadást vezet a Millená­ris csatársora, a labda Solt elé kerül és máris kész a vezető gól (1:2). Az öröm azonban nem tart sokáig, mert két perc múlva Tritz közelről kiegyenlít (2:2). A fedezetsorától jól támogatott szeretet Lusztiggal s az utóbbit ki kell vinni. A csaterhall csak 10 perc múlva tér vissza. A 22. percben Hor­váth egyéni játék után nagy lövést ereszt meg, a bomba azonban a léc fölött süvít el. A következő percben egyenlít a Bak. Knyazoviczky lero­han s beadását Satek kényelmesen befejeli. l.1. Ezután nagy fölénybe kerülnek a hazaiak. Molnár, majd Horváth révén kapufát is lőnek. Szünet után még inkább erősödik a csepeli csapat fölénye. Teljesen be­szorítják a védekező Bak­ot és a 6. percben Molnár szögletrúgását Tóth a léc alá vágja. 2:1. Most húsz per­cen keresztül jól védekezik a Bak, sőt közben veszélyes támadást is ve­zet A 28. percben Tóth hatalmas sza­badrúgása a hálóban köt ki. 8:1. A 42. percben ismét Tóth lövése hoz dugót. 4:1. A csepeli csapat, ha na­gyon megerőltette volna magát, két­számjegyű vereséggel küldhette vol­na haza a Bak-ot. Az egy ember­hát­ránnyal kiálló Bak csapata szárnya­­szegetten küzdött. Müller, a Csepel intézője: Ellen­felünket lehengereltük. Steiner György, a Baki TK el­nöke: Csonka , csapattal, abnormális pályán, csak vergődtünk. Vác FC—Budatétény mérkőzést nem tartották meg, mert a jéggel takart Berlini­ utcai pálya játékra alkalmatlan volt. HÁROM DUGÓT FEJESBŐL ÉRTEK EL A TAXISOK Szürketaxi FC—Váci Remény 9:2 (3:1) Vác, Bitó, Kohányi. Szürketaxi FC: Retz — Moharos, Berger — Bodor, Illyés, Varga II. —­ Rémay III.,­Fézser IV., Odri, Ne­mes, Juhász. • Váci Remény:­ Mezey — Rácz, Je­­ney — Horváth, Molnár, Köbl I. — Urbán, Köbl II., Tóth, Brandt, Új­helyi. A vendégcsapat pompás formát játszott le. Már az első percben nagy a Taxi fölénye. A 7. percben Rémay III. bead, Nemes fejese a hálóban akad meg. 1:0. Ezután nyílt egy­­ideig a játék. Varga II. fejese a kapufát éri. A Szürketaxi ismét len­dületbe jön. Nemes bombája a kapu­fát találja, a lepattanó bőrt Odrn el­vetődve fejeli a léc közé. 2:0. A 28. percben Retz hibájából Tóth ered­mény. 2:1. A 35. percben Fezler IV. harminc méterről szúrja a bőrt a há­lóba. 3:1. Fordulás után még nyomasztóbb a Taxi fölénye. A 4. percben Rémay bead, a labdát Nemes kapásból to­vábbítja a gólba. 4:1­, majd Juhász eredményes. 5:1. Kavarodás a Taxi kapu előtt, Újhelyi dugót lő. 5:2. Bodor ügyesen keresztbe ad, Nemes nem téveszti el a lövést és 5:9. Hi­báz a váci védelem, Odri kihasználja és 7:2. Kezdenek és Odri nyomban utána gólt rúg. 8:2. Bodor szabad­rúgást vág előre, Nemes befejeli. 9:2. A Taxi legjobbjai: Varga II., Ré­may III., Nemes, Bodor és Illyés. A Váci Reményben Jeney, Köbl I. és Rácz elégített ki. Deutsch, Szürketaxi, Takács I. ed­zői munkája ma meglátszott a csapat játékán. Jobb talajon még nagyobb arányban is győzhettünk volna. Burghardt, V. Remény: Irreális talaj. A rutinosabb csapat győzött. EGYRE — HETET SzNFC­—Nagytétény 7:1 (3:1) Nagytétény. Bíró: Koós. SzNFC: Déri — Lengyel, Reisner — Gegus, Senger, Búza — Szebe­­helyi, Paksi, Páli, Schuszter, Mézes. Nagytétény: Hajdúk — Pilis, Ta­kács — Pintér, Hasszán, Lindmayer II. — Friss, Urbán, Schwarz II., Hali, Kludák. Nagytétény kezd, de rögtön a szentlőrinci csapat veszi át az irá­nyítást. Páli előtt óriási gólhelyzet nyílik, de félre lövi a labdát. A 19. percben Nagytétény feljön és Schwarz II. átadását Urbán bevág­­ja (0:1). A 21. percben Takács ha­zaadását Hajdúk elnézi és a labda a hálóban köt ki, öngól (1:1). Lanyha SzNFC-támadások és még lanyhább nagytétényi akciók után a 40. perc­ben hirtelen rákapcsol a szenlőrinci csapat és Páli labdáját Schuszter a gólba lövi (2:1). Utána két perc múlva 11-es Nagytétény ellen, amit Reiner bevág (3:1). A második félidő első felében lany­ha, eseménytelen játék folyik. A 25. percben szép támadás után Mézes beadását Szibh­elyi belövi (4:1)­ A 80. percben Páli távoli lövését Haj­dúk tehetetlenül beengedi. Potyagól (5:1). Ráadásul a 33. percben Hasz­­szán a saját kapujába rúgja a lab­dát. öngól (6:1). Az­ utolsó percek­ben két tizenegyest ítél a bíró. Az elsőt Nagytétény ellen, ezt Reisner belövi (7:1), míg a másodikat az SzNFC ellen, ezt­ Takács lövi, de Déri kivédi! A győztes csapatban Déri, Reis­ner, Paksi, Páli és Szebehelyi, míg a veszteseknél Hajdúk, Pilis, Friss és Schwarz II. játszott jól. Koffler, az SzNFC intézője: Lehe­tetlen talaj. Olyan szívélyes és ked­ves fogadtatást, amiben­ itt része­sítettek bennünket, a második ligá­ban még nem tapasztaltunk. Kiss, Nagytétény intézője: Rossz talaj és még rosszabb bíráskodás. ERZSÉBET NEM ERŐLTETTE MEG MAGÁT Erzsébet—Droguisták 3:0 (1:0) Erzsébet-u. Bíró: Veigl. Erzsébet: Léderer —­ Kovács, Laky — Seres, Simon, Csóka — Uitz, Urbancsik, Létai, Berecz, Bereczky I. Droguisták: Verő — Sőtér, STol­­czer — Kristóff, Basky, Hegedűs — Tarr, Nussbaum, Ferstl, Kisutzky, Béres. Az erzsébeti gárda azonnal tá­madólag lép fel és Verő ügyesen védi Uitz, majd Urbancsik erős lö­vését. A túlsó oldalon Tarr beadá­sát Ferstl fölé küldi. Utána Béres összecsap Kováccsal és a kis szélső megsérül, csak negyedóra múlva áll be. A 23. percben Bereczky Létai elé tálal s 5 a sarokba lő, 1:0. Nem sokkal később Uitz kapura lő, Verő elvetéssel védi a labdát és a befutó Létai a hálóba sodorja. Tiszta gól, amit a bíró meg is ad, de később visszavonja s­­zabadrúgást ítél az erzsébetiek ellen. Fordulás után Bereczky hagyja el öt percre a pályát sérülés miatt. A helyiek állandóan ott tanyáznak a pestiek kapujánál, de ezek jól védekeznek. Most Verő feléve öklözi el Létai lába elől a labdát, majd Urbancsik lő a léc mellé. A 30. percben Uitz beadását Basky fejjel menti, de a bőr Bereczky elé esik, a­ki bevágja a második gólt, 2:0. Az utolsó per­cekben Bereczky kiteszi Létait, kinek gyilkos lövése még a hálót is kiszakítja, 3:0. A győztes csapat­ban Laky, Seres, Simon, Uitz és Létai volt jó, míg a Droguistákban Verő, Sőtér, Basky játéka érdemel említést. Weisz, az Erzsébet elnöke: Ért­hetetlennek tartom a Soroksár múltheti 7:0-ás győzelmét a Dro­guisták ellen. Kollmann, a Droguisták edzője: Hála Istennek, hogy a jövő héten már befejezzük a szezont. Molnár II., Molnár L, Haraszti, Brunecker, Stanzl II. A Vasas kezdi a játékot. A fagyos talajon sokat csúszkálnak a játékosok, így rendes akció nem is tud kialakulni. Holczer szabadrúgása az első esemény. Ligeti védi. Soroksár lassan fö­lényt harcol ki. Gárdos jó hely­zetből alig szúr fölé. Rövid ideig a Vasas támad többet. Molnár I. Pécsit támadja, aki kiejti a lab­dát. Vadász és Schimdt egyesült erővel ment a gólvonalról. Meleg helyzet volt! Schweier és Schmidt helyet cserél. Zimonyinak van két helyzete, de Ligeti önfelál­­dozóan ment. Félidőben a Vasasnál vitatják, hogy Pécsi kiejtett labdája túl volt a gólvonalon. A második félidő 3. percében Horváth a jobbszélen elfut, be­kanyarodik , kapufát lő, a ki­pattanó, labdát Szeder begurítja (1:0). A 7. percben Zimonyi be­adását Gárdos értékesíti (2:0). A 13. percben Szeder beadását Zimonyi kapásból továbbítja a hálóba (3:0). Haraszti lövését védi Pécsi. Molnár I. fejese ve­szélyeztet. A másik oldalon Zi­monyi kitör, tiszta helyzetben van, lapos lövését azonban Li­geti vetődve védi. Soroksár jobb fedezetsorával könnyen nyerte a mérkőzést. Jók a fedezetsor tagjai, Vadász, Zi­monyi és Szeder.­­ A Vasasnál Ligeti, Kovács, Vági és a jobb­szárny volt jó. Erdős, Soroksár, Kelemen hiá­nyát megérezte a csapat. A Va­sas a második félidőben megle­pően jó volt. Kiss, Vasas: A bíróval nem voltunk megelégedve. Minden íté­lete a Vasast sújtotta, ami el­vette a fiúk kedvét. Pick Lajos lemondásét a Szeged FC választmánya elfogadta és a köz­gyűlésig Markovics Szilárdra ruházta az ügyvezető alelnöki tisztséget. Távbeszélő: 87-9—95. LXVIII. ÁLTALÁNOS AUKCIÓ K'&LITáS: 1933 decenkw 3-án is -a* it- e in Víf, december 4- és 5-én d-­e- 0-V*2 és d. n- 4-Vs8 órát kilőtt Mii ms: 933 december 1-eiüi c2-él8 nagoata ‘/a4 Arai Kezdettel. Vasárnapokon nincs ánerés. ÁRVERÉSRE KERÜLNEK: Mű becslé­leetmények, szobrok, rajzok, porcellinok, keleti szfinye­gek, milvészi és közhasználatra szánt bútorok, ékszerek, kézimunkák, keletázsiai tár­gyak és könyvek. Katalógus a helyszínen 1.50 P-ért kapható. 1. Soroksár 12 12------39:10 24 (—) 2. Erzsébeti 12 11 — 1 35:11 22 (2) 3. Szentlőrinc 12 7 2 3 30:21 16 (8) 4. Budafok 12 11 3 3 24:18 15 (0) 5. Szürketaxi 12 6 1 5 32:24 13 (11) 6. Vao PC 11 6 — 5 20:21 12 (10) 7. Csepel 12 4 3 5 16:22 11 (13) 8. Vád­ Remény 12 4 2 6 21:32 10 (14) 9. Vasas­­ 11 3 3 5 25:23 9 (13) 10. Millenáris 11 3 3 5 22:26 9 (13) 11. Budatétény 11 4 — 7 20:19 8 (14) 12. Bak TK 12 3 2 7 25:33 8 (16) 13. Drojzuisták 12 3­­ 9 13:35 11 (18) 14. Nagytétény 12 — 1 11 9:12 1 (23) (A hátralévő mérkőzéseket lásd a heti műsorban.) „Recorf fele"ásv­a modern (ilc-és fek­vő bútor már ©55 pengőtől SCI!»0591*3 ffSCSBPilíSI. Budapest, tv. xaHs-hoz a budafoki csatársor ismét rend­kívül erős tempóban támad. Nick lapos beadását Horváth jól elta­lálja és a labda csak a hálóban köt ki (8:2). A 18. percben Gott­lieb beadását Kiáll közelről be­teszi (4:2). Budafok további fölénye három nagy kapuralövés­ben mutatkozik, majd a 21. perc­ben Nicket faultolják: a meg­ítélt 11-est Králl először belövi, de mivel Marosi kiugrott, a bün­tetőt újra löveti a bíró, Králl másodszorra messze kapu mellé rúgja a labdát. A 33. percben Szente a 16-oson belül kézzel fog egy labdát, a 11-est Karl­bauer lövi, de Marosi kiöklözi a labdát. Az ötödik gólt Nick sza­badrúgásából Tritz fejeli a ka­puba (5:2). Fekete, Budafok intézője: A gólarány nem fedi híven az erő­viszonyokat, legalább tíz góllal kellett volna győznünk. Klement, Millenáris intézője: Két tartalékkal álltunk ki, de még így is jobb eredményt kel­lett volna elérnünk, ha a máso­dik félidőben nem esik vissza a csapat. Jó FORMÁBAN VAN A CSEPEL Csepel—Bak TK 4:1 (1:1) Csepel, Bíró, László. Csepel: Grieger — Fekete, Szabó — Varga, Gergely, Krist — Molnár, Pflum II., Horváth, Tóth, Schaffer. Bak TK: Enyedy — Sárkány, Ud­varos —­Jerzsabek II— Lusztig, Ko­­lontár •* Knyazoviczky, Károlyi, Kuti III., Satik. A tíz emberrel játszó Bak kezdi a játékot, de azonnal a hazai csapat támad. Az 5. percben Molnár kiug­rik, de szögletre szerelik. A labdát ugyanő küldi be, amely a rosszul he­lyezkedő Fnyedy mögött a hálóba hull 1:0. A 7. percben Horváth ész- A VASAS SEM VOLT AKADÁLY SOROKSÁRNAK Soroksár—Vasas 3:0 (0:0) Soroksár, 700 néző. Bíró: Széll. Soroksár: Pécsi — Vadász, Schmidt — Elblinger, Szolár, Holczer — Schweier, Zimonyi, Horváth, Gárdos, Szeder. Vasas: Ligeti — Kovács Stanzl I. — Sipőcz, Vági, Pataki — Hétfő, 1938 december 4. Ifjúsági bajnokság I. osztály HI. ker. TVE—Turul TE 4 :2 (2:1). — UTSE—BVSC 5:1 (3:0). — Postás—BSzKRT 2:0 (1:0). — KAOE—„33” FC 4:2 (3:0). — Elek­tromos—MTK 5:1 (2:0). é FEUCHTWANGER: A ZSIDÓ HALAID Gigantikus körkép az, amit Feuchtwanger elénk tár a Zsidó háborúban, egy ősi kultúrának és egy népnek a tragikus bukása. Fő­szereplője nem is ember, hanem egy szimbólum, a jeruzsálemi templom; tartalma két világnézet, a haladó, mindent eltipró nyugati, római és a hagyományokban gyökerező, miszti­kus, keleti zsidóság összeütközése. Egy kis nép reménytelen küzdelme a világ leghatalmasabb birodalmá­val. Feuchtwanger, akár­csak a regény emberi hőse, a zsidó József papból Josephus Flauviusszá vedlett római történetíró igyekszik pártatlan kró­nikása maradni ennek a vad, véres, forrongó korszaknak, az ókor eme legdrámaibb felvonásának. A két egyformán elszánt és kegyetlen had­viselő fél egyformán követ el szósze­gést, öli halomra a védtelen ellen­felet, rabol és gyújtogat, egyformán hősies és egyformán aljas. A zsidó nép szabadságát védi és egyistenhi­­tét, a római légiók azzal a tudattal indulnak harcba, hogy egy sötét ba­bona, a láthatatlan isten babonája ellen küzdenek és ezenkívül Róma világuralmi elhivatottságáért. Ezernyi alaknak a külön törté­nete, bukása, avagy felemelkedése, milliónyi ember sorsa szövődik ebben a regényben. Vallások, kultúrák, világnézetek és világrészek kezülnek szembe egymással. Megismerjük belőle a Krisztus halála körüli egész ismert földterületet, a barbár ger­mán és britann­iai törzsek határaitól Indiáig, valamennyi népet, országot, jelentősebb városokat, szokásokat, összefogva egyetlen gyújtópontba: A zsidó háború keretébe. Mec4-ríme a „Jó Kö­vvek” re­génysorozatban. A kettős kötet ára fűzve P 1.80, vászonkötésben, finom papíron P 1.80. PROTIISON KIADÁS! i ■— i' ilimrin Ilim