Sporthirlap, 1934. február (25. évfolyam, 10-17. szám)

1934-02-05 / 10/a. szám

Hétfő, 1934 február 5. A Soroksár kiköszörülte a csorbát Soroksár—Nemzeti 3:0 (2:0) Soroksár, 300 néző. Bíró: Vogel R. Soroksár: Pécsi — Vadász, Schm­idt — Holczer, Szolár, Túri — Kelemen, Zimonyi, Páli, Hor­váth, Szeder. Nemzeti: Gallina — Flóra, Tompa — Vadas, Szenes, Belcsik — Palágyi, Balogh, Odry, Bihami, Vajda. Mezőnyjátékkal telnek el az első percek. Majd Páli szép lövését védi Gallina. A másik oldalon Bi­hámi lövése alig csúszik mellé. Enyhe fölényben van most a Nem­zeti. Bihámi, majd Odry lövése ve­szélyeztet. Változatos játék közben éri el első gólját a Soroksár. A 26. percben Kelemen—Zimonyi—Kele­men akció végén a szélső Páli elé szálal, akinek csak a lábát kell be­tenni és 1:0. A 39. percben Hor­váth labdájával Szeder elfut és a bal sarokba lő (2:0)­. A második félidőben a Soroksár­ban Elblinger játszik Túri he­lyett. A Nemzetiben Szecsei lesz a center, Balogh a középfedezet és Szendrő a balhátvéd. Már az első percben Szeder középre kígyózik és jobblábas lövése a felső sarokban köt ki (3:0). Zimonyi nagy ka­­puralövése még az esemény. Soroksár megérdemelten nyerte a mérkőzést. Jó­ a közvetlen véde­lem, a jobbszárny és elsősorban Szeder. A Nemzetiben Flóra, Tom­pa, Odry, Bihami és Balogh (mint fedezet) volt jó. Nyilatkozatok: Erdős, Soroksár: A csapat egy hét alatt sokat javult. Használt a fiúknak a fejmosás. Balogh, Nemzeti: Első edzésünk NQtt. Soroksár nagyszerű csapat. Drogisták amatőr—Fér. Törekvés 7:1 (6:1). Simor­ utca. Bíró: Szőke. A Drogisták máris jó formában bizto­san verte ellenfelét. Kiemelkedett K­eek, aki egymaga öt gólt rúgott. — Kívüle Tőris és Gransz volt eredmé­nyes. A vendégcsapat gólszerzője Ko­vács volt. MÁVAG—Kisp­ AC 7:1 (5:1). Kőbányai­ út. Bíró: Berger. MÁVAG: Országh — Zimmer­­mann, Fáczán II. — Fáczán I., Opata, Györkös — Stift, Pilcsik, Ébner, Pintér, Klavics. — KAC: Lesó — Schmiedt, Fait — Klein, Hosd­a, Andráskó — Almásy, Mádi, Friedvaldszky, Lapanya, Tóth. A MÁVAG technikai fölé­nyét a kispesti csapat lelkesedés­sel­ igyekezett egyensúlyozni. A vezetőgólt a vendégcsapat éri el szép akció nyomán Friedvaldszky révén. Pintér egyenlítő lövése a válasz. Ezután Ébner mesterhár­mast csinál. Majd ismét Pintér a gólszerző. Stift és Ébner zárja a gólok sorát. MÁVAG MILLÉRAC ifj. 2:2­­(2:2). Góllövő: Muszka és Mar­­czinek, illetve Molnár és Vin­­czenti. — MÁVAG II.—Spárta 8:2 (3:1). Góllövő: Moravetz, Mayer és Sörös, illetve Braun (2). — MÁVAG ifj.—Spárta ifj. 8:3 (2:1). PTBSC—BEAC 3:0 (2:0). Lágymá­nyos. Bíró: Kertész. — PTBSC: Lu­kács — Paulin, Bajnai — Jager, Hor­váth, Gelencsér — Schaffer, Bodor, Ondrus III., Ondrus IV., Borbély. — BEAC: Sándor — Lovag dr. Sarug (Csida) — Gábri (Németh), Balogh, Barczen — Petrasevits (Rigler), Bein, Csida (Vig), Iván, Indla dr. — A hó­borította csúszós pályán nem tudták a csapatok teljes képességeiket ki­fejteni. A PTBSC támad és már a 2. percben Schaffer sarokrúgását Ond­rus III. befejeli, majd az 5. percben Ondrus IV. 20 méteres lövése talál utat Sándor kapujába.­­ Szünet után is a PTBSC a többet támadó fél, meglátszik rajtuk, hogy már a harmadik meccstréningjük, míg a BEAC-isták nagyobb része ma van először edzésen. 28. percben Borbély beadását Ondris III. értékesíti. Csatárpróba volt Miskolcon — biztató eredménnyel Attila—DVTK 5:2 (2:1 — Saját tudósítónktól — Miskolc, 300 néző. Bíró: vitéz Szűcs. A nagy hideg ellenére is szép számmal vonult fel a közönség az Attila első edzőmérkőzésére. Tegyük hozzá, érdemes is volt kimenni. Az Attila is, de ellenfele, a DVTK is egészen jól játszott. Az Attilában három próba­játékos is szerepelt, mégpedig mind a három csatár. Az egyik Melicher volt (mégsem késte le a vonatot), a másik pedig két titokzatos amatőrjátékos. Az egyik amatőr, aki az első félidőben jobbössze­kötőt játszott, leégett, a másik és Melicher ellenben bevált. Kettőjük közül nehéz lesz választani (mind a kettő jobbszélső ugyanis). Így álltak fel a csapatok: Attila, Tóth — Miskolci, Sziklai — Szabó, Buzássy, Virág — Meli­cher, Próbajátékos, Zilahi, Mester, Magyar. DVTK: Meixner — Gottre, Du­dás — Krajnyák, Kertész, Mikula — Padányi, Koisch, Szaniszló, Ká­dár, Rácz. Az Atilából tehát hiányzott Hidasi, Bán és Seper, a diósgyőriek pedig Kertésszel megerősödve jöt­tek ki. A 22. percben Szaniszló lövi az első gólt, ezt a 29. percben Mester egyenlíti, majd tíz perc múlva ismét Mester eredményes. Szünet után változnak a csapa­tok. Új jobbszélső jön be az Attilá­hoz és Melicher összekötő lesz, a DVTK-nál pedig Dudást Blázs, Mikulát pedig Kiss váltja fel. A 13. percben Koisch egyenlít, majd Szabó szabadrúgásból szerez dugót, utána pedig Mester és Melicher biztosítja be a profik győzelmét. Az Attilában Sziklai, Virág és Mester, a DVTK-ban pedig Kertész és Szaniszló magaslott társai fölé. Könnyen győzött a BLASz válogatott az edzések elején tartó EMTK ellen BLASz válogatott—EMTK 6:1 (4:0) Góllövő: Héjas, Keszei, Héjas, Héjas, Antal, Héjas, Kállai Pesterzsébeten nagy reklámot csináltak a mérkőzésnek, öles pla­kátokkal van teli a város, ennek ellenére kong a nézőtér az üres­ségtől. Talán százan állják körül a pályát, amikor a BLASz csapata kivonul. Itt van ellenben csaknem az egész BLASz-vezérkar, Zsarnó­­czay Jánossal az élén. Az EMTK is megjelenik a pályán, mire Ará­nyi Raul sípjelére a két csapat a következő összeállításban kezdi meg a játékot. BLASz-válogatott: Raffay —­ Belcsik, Füstös — Pázmándy, Steczovits, Király — Kovács, Hé­jas, Keszei II., Bihámy, Barna. EMTK: Turschl — Fortuna, Hamburger — Kovács V., Nagy, Kovács VT. — Fekete, Antal, Ko­­ronczay, Schuck, Kemény. A pályáról gondosan letakarítot­ták a havat, a keményre fagyott talajon azonban sokat bukdácsol­nak a játékosok. A válogatott ha­marosan feltalálja magát s gyors egymásután pompás akciókat lá­tunk tőlük. A 12. percben Kovács megszalad. Héjashoz játszik, a jobbösszekötő még néhányat lép a labdával, majd nagy lövést ereszt meg, ami után hiába dobja magát Turschl. 1:0. A gól után is a válogatott ma­rad fölényben. Az EMTK csak ritkán veszélyeztet lefutásokkal, ezeket azonban a Füstös—Belcsik hátvédpár fölényesen rombolja szét. Készél kap most hátulról jó labdát, messziről ívelten kapura lő s a meglepett erzsébeti kapus beüti a bőrt. 2:0. Élénk most már a játék, a pest­­erzsébeti védelem állandóan mun­kában van. Bihámy vezet táma­dást, tőle Készél kapja a labdát, ő továbbjátszik Héjashoz, a nyur­ga válogatott összekötő a kifutó Tursch mellett a BLASz harmadik gólját lövi. — Héjas nagyon jó — állapítja meg elégedetten Lénárt kapitány. Héjas meghálálja a kapitányi dicséretet, mert a következő akció­nál is kitesz magáért: nagy lövést ereszt meg a kapura, amely után hiába vetődik az erzsébeti kapus. 4:0. Bihámy, majd Héjas lövése ke­rül alig kapu mellé. Utána a bíró­val elégedetlen a helyi közönség. — Hogy hívják? — kiáltják be többen. Arányi nem mutatkozik be ne­kik, mire valaki bekiáltja: — Ismerlek szép maszk! Még néhány BLASz-támadást látunk, majd vége a félidőnek. A szünetben Zsarnóczay elnök belátogat az öltözőbe. — Jobb lenne a második félidőt az öltözőben lejátszani, mit fiúk? — kérdi az összefagyott játéko­soktól mosolyogva Zsarnóczay. A fiúk csak mosolyogva súgják egymásnak: — De mennyire! Szünet után mindkét csapat több ponton megváltozik. A válogatott­nál Herendi kerül Raffay helyére a kapuba, centerhalfnak pedig Lendvay áll be. Az EMTK-nál ez a változás: Kemény a jobb­, Schuck a balszélső, Fekete a jobb­­half, Floszmann pedig a center. A második félidő elején az EMTK jobban rákapcsol és job­ban is megy az erzsébetieknek a játék. Kemény szabadrúgást lő, amit Antal az ellenkező sarokba továbbít. 4:1. Negyedórás játék után újra a BLASz van többet támadásban, de a belsők sokat tologatnak. A 20. percben Bihámy helyére Kál­lait küldi be Lénárt. Az UTE- csatár mindjárt szép lövést küld kapura, de ezt az erzsébeti ka­pus kornerre védi. Újra Héjas vonja magára a figyelmet: ka­pásból, fordulásból bombagólt lő. 5:1. Nem sokkal később Kállai kerül tiszta helyzetbe és máris 6:1 az eredmény. Az EMTK reszeli a sok gólt és keményebb játékba kezd. Ham­burger összecsen­gészeivel, a válogatott center sántikálva le­ Hihetetlenül hangzik, de tényleg 50%-kal tudta mérsékelni a világhírű Morisson borotválókrém­gyár a víz, szappan és ecset haszná­latát feleslegessé tevő Dr. Morisson borotválókrém árát. A két perc alatt jó és kényelmes borotválkozást bizto­sító Dr. Morisson borotválókrémet 60 fillér, 1 pengő 20 és 2 pengőért áru­sítják a szaküzletek. megy a pályáról, helyére Bihámy áll be. Még néhány eredményte­len BLASz-támadást látunk s vége a mérkőzésnek. Mit mondanak a BLASz­­- vezérek a csapatról? Zsarnóczay János: Még nyers a csapat, remélhetőleg azonban rövidesen eléri legjobb formáját. A védelem sokszor bizonytalanko­dott. Nem hinném, hogy ennél a jobbszárnynál ne lenne jobb. Lénárt Ernő, szövetségi kapi­tány: Most kezd feljönni a csa­pat. Biztos vagyok benne, hogy mire elérkezik a túra, a csapat formája teljében lesz. Bírálat A BLASz csapatából a védelem­ben Füstös messze kimagaslott, Raffai jól védett. A fedezetsor­ból elsősorban Stecovits érdemel dicséretet, hihetetlenül nagy am­bícióval és jól játszott. Páz­mándy formája is megnyugtató. Királynak gyengéje a passzolás, ez most kiütközött rajta. Kovács nagyon gyengén játszott, ment­ségére szolgál,­ hogy a meccs előtti napokban két napig lázas beteg volt. Héjas remekül moz­gott, lövő formája egyenesen bá­mulatos. Készés masszívabb volt a szokottnál, de néhány remek le­adást azért megcsodáltunk nála. A Bihamy—Barna szárny szokott jó formáját mutatta. Az EMTK-ról nehéz véleményt mondani. A csapat nagyon elején van edzéseinek, tud az együttes lényegesen többet, mint ameny­­nyit a BLASz-válogatott ellen mutatott! SzJSE—SFC 6:2 (3:1), Pasaréti­ út. A kórházi csapat biztosan, győzött Markovics (3), Pécsi és Kellner gól­jaival. Az SFC gólszerzője Bagits (2) volt. GSE—Kelenföld 5:1 (1:9). GSE-pá­­lya. Bíró: Nagy J. Az elsőosztályú Kelenföld tavaszi bajnoki mérkőzé­seire készülődve a harmadik osztályú GSE-t választotta első edző­társul. — Ellene az alábbi csapatot állította ki: Tatay — Dorogi, Varga-Pap — Szí­jártó, Szajlai, Juhász II. — Medgye­­si, Mátyási, Juhász I. (Görög), Ta­kács I., Bádogos. A GSE játékán már az első félidőben érezhető volt a téli szorgalmas tornatermi edzés és a Féltén elleni edzőmérkőzés hatása. — Míg a kelenföldi játékosok csak eset­­lettek-botlottak, addig a GSE játéko­sai igen rendes összjátékkal roha­­mozgatták a kelenföldi kaput, ami­nek az eredménye Láng gólja van (1:0). Fordulás után Kelenföld még úgysem állta az Iramot, mint az első félidőben és minden komolyabb ellen­állás nélkül szedte be a gólokat, ilyen sorrendben: Mészáros (2:0), Richtscheid (3:0), Richtscheid (4:0), Varga-Pap (4:1), Mészáros (5:1). Féltén—Orv. Műszerész 8:9 (5:8). GSE-pálya. Bíró: Nagy. Féltén: Ga­lambos I. — Molnár, Ekkor — Kriszt, Benkö, Eiser — Ott I., Galambos II, Bok­szega, Gudra, Boros. A Féltén már valamivel jobban mozgott, mint az első edzőmérkőzésén és az egészen kezdetleges formában lévő Műszeré­szek ellen aránylag könnyen győ­zött. Góllövő: Galambos N­. (3), Boros (3) és Gudra (2). BSzKRT—Rákoskeresztúri TE 8:0 (1:0). Sport-1. Bíró: Denhoffer. — BSzKRT: Ladányi — Zöld, Léhner — Ellbogen, Szollár, őri II. — Bar­­tos, Gergely, Weisz, Berecz, Tóth.­­ RTE: Matus — Adél, Nagy — Ma­zuga I, Rezsnik, Hasenger — Mayer, Mazuga II., Hakó, Hammer, Salzber­­ger. Az első félidő egyenlő erejű el­lenfelek küzdelme némi BSzKRT technikai fölénnyel. Az RTE határta­lan lelkesedéssel ellensúlyozza a szemmel látható tudásbeli különbs­é­get. Ám a II. félidőben kifulladva, sorban kapja a gólokat, úgy hogy a végén a villamoscsapat könnyű séta­lépésben nyer. Góllövő:­­Gergely (4), Berecz (2), Tóth (2). UTE—„33” FC 4:0 (3:0). Me­­gyeri­ út. Bíró: Preiszler. UTE: Gu­lyás — Tordai, Róna I. — Mészáros, Váradi, Kolozsvári — Ungvári, Ker­tész, Aranyossy, Róna H., Sándor. — „33” FC: Havas — Károlyi, Ha­­landa — Horváth, Huszár, Sári — Darányi, Tamás, Radó, Szenczy, Ved­res.­­ A „33”-as tartalékos csapatot szerepeltetett és így a mérkőzés fo­lyamán csaknem t­endig az újpestiek támadtak. Az UTE gyorsan éri el az első gólt. A szélről jó labda száll Aranyossy elé, aki menthetetlenül gólt bombáz. Pár perccel később Ker­tész eredményes. Ezután jól tartja magát a bari védelem, és csak a 41. percben esik újabb gól." Sándor szé­pen bead és Aranyossy kapásból du­gót vág. Fordulás után Sándor lő kapufát. Majd egy túl szigorúan meg­ítélt 11-esből Róna II. állítja be az eredményt. 5 I Ma vonul be a közönség­­ szívébe MAE WEST NEM VAGYOK ANGYAL c. Paramount filmben RÁDIÓS Rökk pompás játékává­ hengerelt a Budai „11“ Budai „11”—WSC 9:0 (4:0) Üllői­ út. Bíró: Faragó. Ötven főnyi érdeklődő volt kiváncsi vasárnap a budaiak for­májára. A Budai „11” így állt fel : Fábián — Wéber, Ligeti — Czumpft, Burger, Schuszter — Rökk, Sztancsik, Kárpáti I., Hegyes, Pozsonyi. A vendégcsapat: Simonits —­ Horváth, Szabó I. — Szabó II., Sterk, Mágócsi — Szatmári, Ko­vács, Zuzánszky, Gál, Csapó. Az elég tűrhető állapotban levő pályán nehezen melegszik bele a két csapat, de Rökk fürgesége mindjárt élénkséget visz a játékba. Az ő lefutást­ jelenti az első budai kapufát is. (Volt még hét!) Kár­páti hibázza el az első „biztos” helyzetet, amikor egy lépésről fejel mellé. Rökk annál biztosabb, mert 12 méterről remekül helyez a háló­ba. Később Kárpáti — minden „régi bűnt feledtetve” — fejel a sarokba, majd egy WSC-passzt fog el és küld rendeltetési helyére. Rökk „szólózik”, de remek lövését a kapufa és a kapus együttesen védi. Következő akciójánál már ezek sem segítenek, a labda élesen suhan a lécek közé. A WSC egyszer­­kétszer átvergődik a félpályán, de csatárai képtelenek átmenni a Wéber—Ligeti kettősön. Legfeljebb átesnek. Szünet után a Budai „11” át­csoportosít. Fábián helyére Budai áll be, Wéber és Czumpft helyet cserél, a center pedig Hegyes lesz. Pár percnyi játék után Sztancsik lő hatalmas dugót. Rökk beadását Hegyes átlépi, Czumpft tudja a dolgát. Végre a WSC is életjelt ad magáról, de a csatárok addig tolo­gatnak, hogy a budai védelem min­dig közbeléphet. Rökk lő még két dugót, aztán az utolsó percekben Hegyes lövi az utolsó gólt. . A wekerletelepiek szép hajrát vág­nak ki, de javításra már nincs idő. A Budai „11” máris jó formá­ban van, de Rökk még így is kiemelkedik közülük. A wekerle­telepiek szívvel játszottak, de tudá­suk még nagyon hiányos. ISOChiMie^ most még sokkal jobb és mégis sokkal olcsóbb ____________|