Sporthirlap, 1935. február (26. évfolyam, 10-17. szám)

1935-02-20 / 15. szám

2 SPORTHIRLAP SZERDA, 1935 FEBRUÁR 20. 17 Kupa-gól a Hungaria-úton Végre nem maradtak el... Február 10-én, szép havas téli vasárnapon nem játszották le a Ferencváros—Attila és Hungá­ria—Budai „11” mérkőzéseket (a Magyar Kupáért), mert a vezé­rek attól féltek, hogy nem lesz közönség. Elhalasztották a két meccset a következő vasárnapra, február 17-re. Akkor is szép idő volt, éppen csak játszani nem le­hetett az Üllői­ út szörnyen sáros talaján. És szép idő volt tegnap, kedden is, amikor végre (néző­számra való tekintet nélkül) mégis le kellett játszani ezt a két kupameccset. Tavasz a tél­ben: ragyogó napsütés, tavalyról átmentett, de nagyon puha pázsit a Hungária-pályán és sok gól... Nagy ferencvárosi győzelem a zöld-fehér tábor örömére és nem nagy (nehogy elbízzák magukat), de azért biztos Hungária-győze­­lem a kék-fehérek megnyugtatá­sára. Ezzel a két megkésett Ma­gyar Kupa mérkőzéssel kezdődött a főváros idei futballévadja. Sáros­ nagy kedvvel játszott, a miskol­ciak még mereven mozogtak Ferencváros-Attila 9:2 (7:1) Sáros­ és Toldi 4-4 gólt lőtt, Kemény, Simonyi és Bodnár 1-1-et Hungária-út, Magyar Kupa mérkőzés, 7500 néző. Bíró: Fenichel­ ­ S — A Sporthírlap tudósítójától — "Néhány perccel háromnegyed egy után, napsugarak fényében kezd az Attila, mert a Ferencvá­ros választotta a villamosremiz felőli kaput. Ott ugyanis a pálya talaja meglehetősen süppedő. A másik kaput támadni sokkal in­kább élvezet. A két csapat felállítása a következő: Ferencváros: Háda — Polgár, Korányi — Laki, Bán, Hoffmann — Táncos, Toldi, Sárosi, Lázár, Kemény. Attila, Barna — Kővágó, Sziklai — Seregi, Buzássy, Dóczé — Szegő, Egri, Simonyi, Molnár, Bodnár. Simonyi (az öregeb­bik) elindítja a labdát és Szegő máris villámgyorsan támad, a nyomába eredő Hoff­mann csak taccsra tudja sze­relni. Bedobás után Korányi labda helyett a levegőt rúgja, de már vitt Van Polgár és a játék — a zöld-fehér fedezetsoron ke­resztül­­— átterelődik a miskolci kapu közelébe. Táncos rohama után Búzássy ment. Azután Sá­­rosi tálal pazar labdát Lázár elé, de ez nem tud mihez kez­deni vele. A 3. percben Attila­­támadás és Molnár éles lövését Háda épphogy a kapu fölé üti. Bodnár sarokrúgása után újabb ferencvárosi támadás fejlődik ki, Táncos beadását Sárosi tovább engedi, Lázár azonban centerbe tolja vissza, mire Sárosi most már kiteszi balszélre a labdát, Kemény elfogja, viszi előre s azután futtából a kapuba vágja. 1:0 a 4. percben. A miskolci kapus, Barna kiug­rott Kemény elé, de nem tudta megzavarni. Az Attila játékán látni, hogy győzelmi remények nélkül állt ki a Ferencváros ellen. Ferencvá­rosi támadások sorozata kezdő­dik, hogy kis megszakításokkal egészen a szünetig tartson. Sá­rosi a lelke a zöld-fehér támadó­­sornak, Toldi is belefekszik a já­tékba, viszont Lázár elmarad tő­lük. Bizonytalan is, gyönge is a kemény miskolci védelemmel szemben. A 8. percben Toldi jó helyzetben kapja a labdát, de nem lő, Lázár­nak ad, ő félmagasan vissza Toldi­hoz, aki kézzel üti le a labdát, a bíró azonban nem veszi észre. Seregi tisztázza a helyzetet, a kis­­tribün felé rúgja a labdát. De egy perccel később Seregi beavatkozása rosszul sikerül: Lázár elől hazaadja a labdát, de Sárosi fürgén ugrik utána és belövi. 2:0. A ferencvárosiak lendülete alább­hagy, kezükben a meccs, tologat­nak. Egyszer Sárosi és Lázár cse­rél helyet, majd Toldi a jobbszélső, Sárosi jobbösszekötő és Táncos a center. Azután Toldinak hirtelen eszébe jut a futball igazi célja, tökéletes keresztpasszt ad Kemény elé, de a szélsőt Kővágó­­ fogja. Táncos lövését Barna vetődve védi. A 15. percben Táncost hosszan szöktetik, egész a sarokban csípi el a labdát, beadja, Lázár jobbra teszi vissza, a kapus Lázár elé ugrik, Sziklai fut helyére a kapu­ba, de csak nézi, hogy Sárosi megfordul a labda után és belövi. 3:0. Két perccel később Sárosi Toldinak ad, a jobb­összekötő azonnal lő. 4:0. Sárosi meglepően góléhes, minden labdára rámegy a 16-oson belül. A 20. percben Toldi Sárosihoz ad, a center Lázárhoz passzol, Lázár egy pillanatig magánál tartja álló helyzetben a labdát — mintha a támadás elromlott volna — de a miskolci védelem tétováz, Lázár­nak marad ideje, hogy visszaadja a labdát Sárosinak, aki a kapu elé teszi, Toldi 15 a jobbkapufa irá­nyából a balsarok felé, de Sárosi nem vár, kifut a vo­nal előtt haladó labdára és bevágja. 5:0. A 23. percben ártalmatlannak látszó miskolci támadás közben Egri lábáról Simonyi elé csúszik a labda és a miskolci center váratlan éles lövését Háda nem tudja védeni. 5:1. Egy gólra kettővel felel a Ferenc­város. Sorozatos zöld-fehér táma­dások után a 28. percben Bán előreadja a labdát, Toldi fejjel küldi középre, ahol Sárosi fejeli kapura, de a labda a kapufáról visszapat­tan újra Sárosi elé, mire a center most már lábbal lövi 6:1. Sárosi és Barna a 31. percben összeugranak, Sárosi a derekát ta­pogatja. Kissé tartózkodóbban is játszik. Helyette Bán bombázza a felső kapufát. Hoffmann még a földön fekve is szereli Szegőt. Most sok a rövid ferencvárosi passz, a művészi futball. Nincs is eredmény. A 39. percben Toldi egyedül átverekszi magát Buzássy és Dóczé között, erős lövése meglepi Barnát. 7:1. A 43. percben Simonyi tiszta helyzetből Háda kezébe lövi a lab­dát. A Ió félidőt nem lehet összehasonlítani az elsővel A Ferencváros már nem érezte szükségét, hogy megerőltesse magát, de egyébként is most a zöld-fehér támadások folytak a nehezebb félpályán. Toldi mindjárt a 3. percben elcsúszott egy biztos gólhelyzetben. Sárosi érzi, hogy ezen az oldalon több erőt kell adni a lövésekbe, de így meg kapu fölé küldi a labdát. Viszont most az Attila támad száraz talajon s ott a ferencvárosi védelem is jobban mozog. De nem sokkal! A két hát­véd bizonytalan. A 9. percben Simonyi nagy hibát vét a ferenc­városi kapu előtt, Bodnár rádupláz, de a Ferencváros csak nem tudja tisztázni a helyzetet és Bodnár addig forgolódik, míg mégis lövéshez jut. 7:2. Változatos, de kevéssé izgalmas játék alakul. A 17. percben Sárosi viszi a labdát Toldi helyén, Toldi középen fut, Sárosi neki ad, Toldi még tesz egy lépést, aztán lő. 8:2. A 83. percben Laki hosszan adja előre a labdát, Barna kifut, Toldi rámegy a labdára — a miskolci bek­­kek támadják —, de ő fejjel csúsztatja a kapuba. 9:2. Még Kemény sarokrúgása követ­kezik, azután semmi. Utolsó perc­ben Sziklai adja haza a labdát... A Ferencváros csapata könnyű mérkőzést játszott, de hogy így alakult a játék, az elsősorban Sárosi érdeme, aki oroszlánrészt vállalt a támadá­sok építéséből, társai helyett is rengeteget dolgozott. Ezúttal nem csillogott, de annál többet robotolt. És ugyanezt lehet elmondani Toldiról is, akinek ezen a meccsen nem kellett hátul segíteni, de azért mégis gyak­ran hátrament labdáért. Lázár még nem igazi balösszekötő, általá­ban még nem csatár. Táncos szép támadásokat vezetett, beadásai is pontosan szálltak középre. Kem­é­­nyen még látszanak hosszú kény­szerpihenőjének nyomai. A zöld­fehér fedezetek közül Hoffmann volt legfürgébb. A mezőny legalacsonyabb játékosa, mégis ő fejelt el minden labdát miskolci ellenfelei elől, rugalmas­ságának bizonyságára. Laki néha szépen és hasznosan, néha könnyel­műen játszott. Bán sokat dolgozott s résztvett a támadásokban is. A közvetlen védelemben a két hátvéd egyformán ingadozott, de Hódénak is akadtak gyenge pillanatai. Az Attila még csak tréningje elején áll A játékosok kondíciója — egy­két kivétellel — még egészen, fogyatékos, mozgásuk lassú és merev. A csatársorból Szegő eleinte kitűnt néhány gyors le­futással, azután teljesen vissza­esett. Egri csak a második félidő­ben javult fel, Simonyi és Molnár tehetséges játékosok, de még sokat kell tanulniuk. Bodnár a balszélen jóformán nem is volt játékban. A fedezetsor három játékosa sokat dolgozott, de ritkán jól. Kővágó volt a megbízhatóbb hátvéd, de Sziklai rúgásai is erőteljesek. Barna a kapuban néha hajmeresztő hibákat követett el, azután várat­lanul nagyon szépen is védett. Könnyelműség lenne az Attila bajnoki­ ellenfeleitől, ha a keddi játék után ítélnék meg a miskolci csapatot. Komoly Kupa-csata, rossz bíráskodás, izgalmak, Cseh mesterhármasa Hungária—Budai „11“ 4:2 (3:1) Cseh három gólján kívül csak egy fe­dezet (Kárpáti) rúgott gólt, a Budai gól­jait Kis (öngól) és Pozsonyi érte el Hungária-út, Magyar Kupa mérkőzés, 2000 néző. Bíró: Gellért —* A Sporthírlap tudósítójától . Pontosan háromnegyed három van, amikor azúrkék trikójában kifut a Hungária csapata. A kevés néző derekas tapsvihart rendez, de marad az üdvözlésből a Budainak is. A középpontnál Kocsis, Sztancsik és Gellért bíró találkozik, repül a pénzdarab és Sztancsik választ. A Hungária játszik nappal szemben, az enyhe szél is a Budait támogatja és a pá­lya kevésbé mély része is a ven­dégeknek jut osztályrészül. A két csapat: Hungária: Újváry — Kocsis, Kis — Kárpáti, Sebes, Dudás — Sas, Kardos, Turay, Cseh, Titkos. Budai Havas — Szilágyi, Fekete — Magda, Megyeri, Sztan­csik — Rökk, Schuszter, Hadrévi, Lyka, Pozsonyi. Remekül kezd a Hungária Turay pöccinti a labdát Cseh­­nek, ő egy csel után hátrapasszol Dudásnak és már rohan is előre, úgy látszik tudja, hogy Dudás jó fiú, visszaadja. Dudás valóban eléje passzol és Cseh meglepő ener­giával törtet előre. Átmegy Magdán, Szilágyi előtt balra kanyarodik és máris a tizenhatoson belül van. Még egy-két lépést tesz, aztán laposan, ballábbal 16 és Havas hosszú vetődése is rövid: a labda a kapu bal­sarkában pihen meg. Tíz másodperc múlt el a kezdési óta. 1:0. A gyors siker szárnyakat ad a Hungária csatársorának és kedvét szegi — legalábbis egyelőre — a budaiaknak. A Hungária egymás­után ostromolja támadásaival az ellen kapuját, a fekete-fehérek védelme állandó munkában van, a játék irama gyors, gyönyörköd­tető. Az egyik pillanatban Rökk kornerét fejelik mellé a belsők, a következő pillanatban már Cseht faultolják a másik oldalon. Most Titkos cselez ki néhány embert a pálya széltében, majd Kárpáti ment hazaadással a kitörő Lyka elől. A 6. percben járunk, amikor Turaytól jó labda száll Sas­hoz, Sas továbbítja Kardos­hoz, 5 remek csavarással emeli át a közép felé, ahol a kissé centerbehúzódott Cseh kapásból akkora gólt rúg, hogy a kék-fehér tábor alva­­dozik a gyönyörűségtől. 2:0-ra vezet a Hungária! A Budai „11” kissé megzavaro­dik, a Hungária pedig megeléged­ve a kétgólos vezetéssel, csökkent a lendületén. A Budai erre magá­hoz tér és hatalmas lelkesedésével fokozatosan átveszi a játék irá­nyítását. Pozsonyi remek labdával tör Újváry kapuja felé s a nagy lesállás Gellért bírót nem készteti intézkedésre. A szélső végül is eleget tesz az igazságnak: remek helyzetből is mellé tud lőni. Utána Hadrévi rúgja Rökk kornerét alig mellé, majd ismét a Budai-balszél támad­­gat s a közönség soraiban egyre jobban gyökeret ver a meggyőző­dés, hogy a mérkőzés a kétgólos vezetés mellett sem elintézett ügy. A Hungária szerencséje, hogy el­lenfelének lelkesedése jóval felül­­múlja kombinációs képességeit s így Kocsis és Kis, akik remekül állják a sarat, minden gólszerzési igyekezetet megsemmisítenek. Gellért bíró határozatlan ítélkezései háborítják a kedélyeket. Turay jó labdájával Sas gólt ígérően fut el, ami­kor Fekete eléri s átkarolja. Nincs senki sem, aki tagadná a tizenegyest, csak a bíró nyilvánítja az átkarolást a szeretet jelének. Sípja néma marad. Nem úgy a Hungária-közönség ! Súlyos szavak röpködnek a levegőben, de a Budai Rökk révén veszélyes ellen­­támadást indít s ez az ajkakra fagyasztja a kék-fehérek elkesere­dését. Jó labda pattan Pozsonyi elé, szokásához híven mellélövi. Dudás utánarúgása miatt van újra vihar, Kocsis tizenegyesgyanúsan szerel és előrevágott labdájával Titkos rohan el. Beadása Sas elé száll, ő a külső hálóba lő. Lanyha a játék, a kezdeti iram­nak nyoma sincs. A Titkos—Caeh­­tendem ugyan leverekszi magát, de Havas véd, aztán Turay is jól szökik ki, de az ő lábát meg Megyeri marasztalja. A 24. perc­ben vagyunk, amikor Dudás kor­­nerre szereli Rökköt A berúgás után Lyka körül­belül húsz méterről lő, Sztan­csik 8 méternyire áll a kapu­tól, az ő lábáról a labda Kis elé pattan s ő oly rosszul ta­lálja el, hogy a labda a meg­dermedt Kocsis és Ujváry között a hálóba perdül. 2.L