Sporthirlap, 1939. augusztus (30. évfolyam, 60-68. szám)

1939-08-16 / 64. szám

SZERDA, 1939 AUGUSZTUS 16. SPORTHIRLAP: A WMFC játéka helyen­ként még döcögött WMFC—Fülek­ TC 5:0 (2:0) Fülek, 200 néző. Vezette: Tóth (Salgótarján) Nagy esőben játszottak. WMFC: Barna — Győry, Tóth fi. — Keresztes, Gere, Nyilas — Rock, Szirmai, Szuhai, Jávor, Tóth m. Fülek: Gordos — Pálfi, Varga — Zupkó, Havran, Szabó — Galbács, Mihók, Kovács, Egri, Gyuracsek. A WMFC kezdi a játékot és rögtön támad is. A támadások eleinte a helyi csapat fedezet­során, később pedig a csatársorá­nak a pepecselésén akadnak el. Végre a 34. percben Tóth III. nagyszerű keresztlabdáját Szir­mai pompás fejessel a hálóba jut­tatja. 1:0. A 40. percben Jávor 30 méteres bombája köt ki a jobb felső sarokban. 2:0. A második félidőre a WMFC-ben Tihanyi áll a kapu­ba, Tóth II. helyére Valentik, Tóth III. helyére pedig az amatőr Jáger kerül. Valentik rögtön nagyszerű fel­szabadító rúgással mutatkozik be. Tihanyi viszont hibával, de a szerencse megmenti hálóját a gól­tól. A 12. percben Szirmai élesen lő, Jávor azonban beleteszi a lábát és a labda irányt változtatva jut a hálóba. 3:0. A 21. percben Jáver keresztlabdáját Szirmai értékesíti. 1:0. A WMFC nagyon beszorítja ellenfelét, de a tömörü­lésben nehezen találják a csepeli csatárok a rést. A 40. percben Szuhai (Szirmai átadásából) 5:0-ra növeli a WMFC előnyét. A WMFC-ben Jávor, Rock, Szirmai és a fedezetsor játszott jól, itt-ott azonban még döcögött a csepeli csapat játéka. A helyi csapatból Gordos volt a legjobb. Néhány nagyszerű védést muta­tott be. Rajta kívül Pálfi, Varga és Havran tűnt ki. Nyilatkozatok: Lukács Gedeon, a WMFC ed­zője: Az eső nagyon lerontotta a játék színvonalát. Most már job­ban játszottunk, mint a legutóbb, de azért még nincs minden rend­ben. Farkas Mihály, a Füleki TC intézője: Az eső tönkretette a játékot. „Én kellő időben mondtam fel“ — mondja a szegedi Tóth, aki nem hajlandó többé a Szegedben védeni . A Sporthírlap tudósítójától — Tóth György, a Szeged FC vá­logatottjelölt fiatal kapusa öt nappal ezelőtt felmondott az egyesületének, a szegedi vezetőség szerint azonban Tóth elkésett a felmondással és így nem hagy­hatja el a Szeged FC-t. Amikor tegnap a fővárosban találkoztunk Tóth Györggyel, a fiatal kapus nagyon elkeseredet­ten újságolta: — Nincs igaza a vezetőségnek, mert én igenis kellő időben mond­tam fel a klubnak. Tessék csak megnézni, itt vannak a levélmáso­latok. Ezzel három levelet, illetve le­vélmásolatot mutat. Az egyiket a Szeged FC-nek írta, augusztus 10-i keltezéssel. (15-ikéig is ráért volna felmondani.) A másodikat az MLSz-nek, a harmadikat vitéz Ginzely szövetségi kapitánynak. Az MLSz-nek is bejelenti, hogy nem óhajt tovább játszani a Sze­gedben, Ginzery­től megkérdi, hogy mint „csapatnélküli“ játé­kos, hogyan készüljön a lengye­lek elleni válogatott mérkőzésre. — Egyetlen egyesülettel sem tárgyaltam, tehát kíváncsi va­gok, hogy a szegedi vezetőség melyik klubot akarja feljelenteni játékoscsábítás miatt. Engem ugyan sehová sem csábítottak. — Dehát maga is elismerte, hogy olyan klubhoz akar menni, amelyik nyugdíjas állást ad. — Ez igaz. De ismétlem: velem még senki sem tárgyalt. Én már sejtem, hogy hol fogom folytatni a futballt, de ezt nem mondhatom ■meg. Ha nem profik­ abban, akkor amatőregyesületben, inkább kivá­rom azt az egy évet. A Szegedben semmi esetre sem maradok. Egy kis szünet után így foly­tatja: — Mindegy nekem, akárhol játszom! Akár Kiskundorozsmára, vagy bármelyik községbe el­megyek, csak egy szerény állást kapjak valahol. Miután felmond­tam, a Szeged 50 százalékos fizetésjavítást ígért, de ezt sem fogadhatom el. Tóth az előbb azt mondta, hogy akárhol szívesen futballozna tovább, most viszont egy kicsit megfontoltabban jelenti ki: — Azért, úgy hiszem, Szegedet mégsem hagyom ott. Persze, a várost értem ezalatt és nem az egyesületet. Benszülött szegedi fiú vagyok, mégis csak nehéz volna másutt megszoknom. Már 15 éves koromban szegedi csapat­ban játszottam... A DiMÁVAG tartalékos csapattal is könnyen verte a Bocskait DiMAVAG—Bocskai 4:1 (2:1) Diósgyőr, 1500 néző. Vezette: Zsidai. DiMÁVAG:. Horváth — Bán, Fel­földi — Kőhalmi, Szemann, Barta — V. Mészáros, Liptai, v. Bohus, Barna, Magyar. Bocskai, Veres — Csókai, Nádas — Elek, Pocsai, Békési — Kristóf, Sándor, Pásztói, Szilassy, Hajdú. A mérkőzés elég alacsony szín­vonalon mozgott. A DiMÁVAG még tartalékos együttessel is meglepő könnyen verte a debrecenieket. Az első negyedóra a Bocskaié. A 21. percben Kristóf kavarodás után gólt szerez, 0:1. Ezután feljön a DiMÁVAG. A 35. percben Mészáros egyenlít, majd a 41. percben Liptai lapos lövése jut a hálóba. 2:1. Szünet után a DiMAVAG-ban Bán helyett Kolumbán játszik, Horváth helyett pedig Gáspár. A Bocskai­ban Csókáit Janzsó, Sándort pedig Palotás váltja fel. A debreceniek még jobban visszaesnek és csak a DiMÁVAG-csatárokon múlott, hogy nem lőttek több gólt. Ebben a fél­időben Liptai és Barna volt ered­ményes. Jó: Gáspár, Felföldi, Barna és Magyar, illetve Pocsai, Békési, Hajdú. KÜLFÖLDI EREDMÉNYEK Berlin: Sparta (Prága)—Tennisz Borussia 3:0 (2:0). 8000 néző. Karlsruhe: Slavia (Prága)—Karls­­ruher FC 10:1 (4:0). 4000 néző. Frankfurt: FSV Frankfurt—Lyn (Oslo) 3:3 (2:2). PALA­TINUS sántán is öt gólt lőtt a Szol­ Törekvés-Szolnoki MÁV 7:2 (5:1) Góllövő: Korom, Palatínus, Déri (11-esből), Palatínus, Pala­­tinus, Palatínus, Palatínus, Zörgő, Kispéter (11-esből) Vasutas bajnoki döntő, Bihari­ utca, 1000 néző. Vezette: Galambos A Szolnok öltözőjében Tóth Bertalan dr, a MÁV Sportliga alelnöke üdvözli a szolnokiakat. Sárkány mégsem játszhat a szol­noki csapatban. Helyette Szűcs a balösszekötő. A Törekvésnél Keszei II. le­mondta a játékot. Palatínus a középcsatár. A játékvezető fütty­jelére így áll fel a két csapat: Törekvés: Kiss — Lőrinczi, Bánkuti — Szűcs, Róják, Garam­­szegi­­— Horváth, Tóth, Palatí­nus, Zörgő, Dóri. Szolnok: Horváth — Kispéter, Draskóczi — Csabai, Selmeczi, Fazekas — Szántó, Kövesdi, Lu­kács I., Szűcs, Korom. Nagy lendülettel kezd a Törek­vés, Tóth lövése már az első percben a lécről pattan kapu mögé. A 10. percben Palatínus és a szolnoki kapus összefut, Hor­­váthot a kapu mögött ápolják. Helyére Draskóczi áll a kapuba. A 13. percben Szántó lefut, beadását a lesen álló Lukács Korom elé adja, aki nyugod­tan lő a hálóba. 1:0-ra vezet a Szolnok! Egy perc múlva Dórit Csabai gáncsolja. A szabadrúgást Dóri a kapu elé emeli és Palatínus éles fejese a hálóba talál. 1:1­ A 15. percben Horváth vissza­menye alapján tehát a Törekvés 7:5-ös gólaránnyal nyerte a Vas­utas-bajnokságot. BÍRÁLAT A Szolnok vasárnap szerzett 3:0-ás vezetésének tudatában túl­ságosan magabiztosan kezdett. Sőt három gólja után teljesen le­becsülte az ellenfelét. A Törek­vés azonban az első gól után nagy lendülettel feküdt a játékba és Palatínus páratlan gólképes­sége révén megérdemelten fordí­totta meg a mérkőzést és ezzel a Vasutas-bajnokság sorsát. Egyénileg a Törekvés védel­mében Bánkuti, a fedezetsorban Raják volt a legjobb. A csatár­sor legjobbja a fiatal Zörgő. Kár, hogy túlzásba viszi a cselezést. Palatínuson látszott, hogy nincs még teljesen rendben, de a kapu előtt azért a régi veszélyes lövő. A többiek szürkén játszottak. A Szolnok védelmében és az egész szolnoki csapatban Kis­péter volt a legjobb. A fedezet­sorban Selmeczi, — bármennyire is akarta — nem tudta fogni Pa­latínust. A csatársor teljesen széteső. Néha-néha horom muta­tott valamit. Szántó csak a já­­­tékvezetővel vitatkozott. NYILATKOZATOK: Tasnády József Törekvés: Az újra feltámadt Palatínus döntötte el a mérkőzés sorsát. Wéber Lajos Sz. MÁV: Ilyen mérkőzés után nem nyilatkozom. jön. A játék kiegyensúlyozott. A 28. percben Horváth az őt zavaró Tóthot megüti, a játékvezető 11-est ítél. A büntetőt Dóri bevágja, 2:1-re vezet a Törekvés. A 32. percben Tóth Palatínust szépen kiteszi, a középcsatár a „beteg“ lábá­val óriási bombát küld 20 méterről a felső sarokba. 3:1. A 44. percben gyors Horváth— Tóth összjáték után Palatínus a sarokba gurít. Már 4:1-re vezet a Törekvés. Az utolsó percben Dóri lefut, begurít Palatínus­nak, aki biztosan talál a há­lóba. 5:1! A szünet után a szolnoki Horváth már nem jön ki. Rosszul érzi magát. Helyette Draskóczi véd. Az 5. percben Lőrinczi sza­bálytalanul szerel, Kispéter sza­badrúgását Kiss és a kapufa egy sült erővel védi ki. A játék kemény. A 15. percben Palatínus kitör és­e máris 6:1-re vezet a Törekvés! A játék ellaposodik. A 28. percben Palatínus kiteszi Zörgőt, az összekötő nyugodtan lő a hálóba. 7:1. A Szolnok csereberél. A 40. percben Kövesdi lövését Lőrinczi kézzel üti ki. A II-est Kispéter bebombáz­za. 7:2. Az utolsó percekben már csak csapkodás van a pályán. A két mérkőzés együttes ered­ Ennél többet vártak a KAC-tól. Szegedi Vasutas SE— Kassai AC 2:1 (1:1) Barátságos: Kassa, 500 néző. Vezette: Balog. .. A szegedi csapat kemény és jó futballal lepte meg a KAC-ot. A 20. percben Tóth, a KAC tartalékhát­védje öngólt vét. 1:0-ra vezet a Szegedi VSE. A kassaiak a 38. percben nagy rohamok után Vitéz góljával még egyenlíteni tudnak. A 3. félidőben azonban teljesen ösz­­szeroppan a KAC és a 37. percben Borbély 11. góljával megérdemelt győzelmet aratnak a szegediek. A győztes csapatban Pap, Szé­kely, Baloghi, Sulyok és Borbély játszott jól. A KAC csapatából csak Jeles kapust dicsérhetjük és a jobb­fedezet Nepkó játéka volt elfogad­ható. --------------------------­ Nehezen győzött Kecskeméten a Budafok-Gamma Buda­fok-Gamma FC—RAC­KTE vegyes 2:1 (2:1) Kecskemét, 500 néző. Vezette: Rozsnyai. Budafok-Gamma: Vági — Szebe­­helyi, Megyeri — Borhy, Sós, Ki­rály — Fodor, Szegedi, Sütő, Ta­kács, Kovács III. Vegyes: Rozsnyai — Bozsó, Bor­sodi — Hargittai, Magyar, Tarr — Kaufmann, Karazsia, Barakonyi, Kozma, Molnár. A profik “meglepik“ a kecskemé­tieket. A 4. percben Sütő megszerzi a vezetést, sőt két perc múlva Sütő ismét eredményes, 2:0. Most ma­gára talál a hazai csapat, de csak a 35. percben ér el gólt Karazsia révén. 2:1. A szünet után Szebehelyi és Sós kiáll, Beretvás és „Próbajátékos" áll be a profik csapatába. A játék ebben a félidőben változatos, de gól nem születik. Kitűnt: Vági, Sós, Sütő és Takács, illetve Rozsnyai, Magyar és Karazsin. KAC-kölyök—KTE-kölyök 3:1 (2:0). KAC-KTE vegyes—Bugaci mun­katábor 2:0 (1:0). KECSKEMÉTRE HÍVJÁK AUGUSZTUS 20-RA A MAGYAR VÁLOGATOTTAT A magyar válogatott csapat szö­vetségi kapitányához meghívást küldtek a kecskemétiek. A kecske­métiek azt szeretnék, ha a váloga­tottak a KACAETE vegyes csapat ellen tartanák utolsó edzésüket a varsói mérkőzés előtt. Vidéki eredmények A SalBTC SZÉP GYŐZELMET ARATOTT LOSONCON SalBTC—SAFC 5:1 (3:1) Vezette: Kostyál. Zuhogó esőben került sor a két csapat találkozójára. A losonciak nem tudtak ellentállni a jó formá­ban levő salgótarjániaknak. A ven­dégek csapatából a közvetlen véde­lem játszott elsőrangúan. Góllövő: Lackó (2), Jeneffy, Ruskó, Balázs, illetve Paragi. SZOMBATHELY: SZFCI—NAGY­­KANIZSAI ZENTE 1:0 (0:0) Barátságos. Vezette: Keresztényi. A kanizsai csapat az első félidő 24. percétől tíz emberrel játszott, mert tiszteletlenségért Godán kapust ki­állították. Góllövő: Hände. — SzFC II.—Szombathelyi leventék 6:2 (3:0). Vezette: Balogh. CELLDÖMÖLK: SOPRONI VAS­UTAS—C. VASUTAS 4:2 (0:2) Barátságos. Vezette: Szakos. A vendégcsapat a második félidőben felülkerekedett. Góllövő: Horváth (2, egyet 11-esből), Erzinger (2), illetve Havas (2). KAPOSVÁR: PÉCS IFJ. VÁLO­GATOTT—KAPOSVÁR IFJ. VAL. 1:1 (0:0) Vezette: v. Adorján. Góllövő: Pádi, illetve Korbé (11-esből). Jó.: Bene, Czigler, Katona és Pádi, Ill. Kalmár, Horváth és Györgyi. KAPOSVÁR: KPSE—KRAC 4:0 (1:0) Barátságos. Vezette: Trenka. Gól­lövő: Horváth II. (2), Horváth I., Miklós. GYŐR: DAC-EGYETÉRTÉS IFJ. 5:3 (1:2) Érem­mérkőzés. Vezette: Böröndi. Szünet után összeroppantak a zöld­fehér ifik. Góllövő: Regenye (2), Györgyi, Szenes és Kovács II. (ön­gól), illetve Radics (2) és Kovács II. Kitűnt: Kövecses és Szenes, 111. Köcse. — II. ker. SC—GyAC 2:1 (2:1). Érem­mérkőzés. Vezette: Pek­­inger. Érdekes játék, szerencsés győzelem. Góllövő: Hiba II. és Szabó, illetve Csap. Jó: Hiba I. és Juhász I., illetve Horváth és Csap. ROZSNYÓ, RSC—ÓZDI VTK 3:1 (2:1) Barátságos. Vezette: Adorján. A gólokat Béres (2) és Pólyák, illetve Róth lőtte. Hegedűs RSC súlyosan megsérült a fején. — Edelény— Rozsnyóbánya 2:2 (2:1). Barátsá­gos. Góllövő: Littai és Varga, illetve Demkó és Strausz.