Dr. Joó Ernő et al. (szerk.): A BMTE 75 éve 1912-1987 (Budapest, 1987)

I. A budafoki munkásság szervezett sportolásáért

Az 1932/33-as bajnoki évadban a II. osztály Kárpáti-csoportjának vég­eredménye: 1. Csepeli MOVE 38 pont, 2. BMTE 37 pont (26,16,5,5,37(71%) 67:40, 3. VSC 34 pont, 4. Kelenföldi FC 34 pont, 5. BTK 31 pont, 6. Ganz TE 30 pont, 7. BRSC 29 pont, 8. Kőbányai TC 28 pont, 9. Kőbányai AC 27 pont, 10. Szentlőrinci FC 21 pont, 11. BTC 17 pont, 12. Felten SC 16 pont, 13. Hun­gária SC 10 pont, 14. Ferencvárosi SE 10 pont. 1933. június 25-én és július 2-án a II. osztály 3. helyéért mérkőzött a BMTE, valamint a Turul TE. A budafokiak az Amerikai úton 5:1 (1:0) arányú vereséget szenvedtek, Budafokon azonban jelentősen visszavágtak, 7:0 (4:0)-ra győztek. A BMTE labdarúgócsapata tehát bejutott az I. osztályba. Az I. osztályban Az I. osztályba jutással a BMTE történetének új szakasza kezdődött 1933. őszén. Az I. osztályú Pártos-csoport együttesei komoly erőpróba elé állították az egyesület labdarúgóit. Az első években az alapvető célkitűzés a bennmaradás volt, s ezt a célkitűzést — ha némi szerencsével is — teljesítették. 1933. augusztus 27-én kissé borús hangulatban gyülekeztek a budafoki szurkolók a BMTE­ sporttelepén. Dudán hiánya és a bajnoki rajt addigi ,,hagyo­mányai” bizony nem sok jót ígértek. A rajt azonban sikeres volt, a jóképességű MÁVAG ellen 2:2 (1:1) arányú döntetlen eredménynél hagyták el a játék­teret. Az immár első I. osztályú BMTE csapat így kezdte a játékot: Nemesek — Winczheim, Beer — Frey, Varga, Király — Ábel II., Müller, Borhy, Jand­­mayer, Kardos. Az I. félidő 28. percében Kardos beadásából Borhy fejelte az első gólt, majd a II. félidő 21. percében Müller bombája kötött ki a vendégcsa­pat hálójában. A MÁVAG egy perccel a befejezés előtt egyenlített — Varga hi­bájából. A jó rajtot két balszerencsés vereség követte. Az FTC-től 2:1 (1­-0)-ra, a 33 FC-től 2:1 ( 1:1 )-re kaptak ki. Az első 4:0-ás győzelem szeptember 24-én hazai pályán született, a Kelen­földi FC ellen, Kardos (2), Varga, Lindmayer góljaival. Október 15-én Budafokon 5:1 (1:1 )-re verték a Csepeli MOVE együtte­sét, s a győzelmi arány az egyesület vezetőit is meglepte. A gólokat Lind­­mayer (2), Kardos (2), és Varga szerezte. Takács János, a BMTE intézője így nyilatkozott : „Tavaszi adósságunkat sikerült letörleszteni.­’ November 26-án a Hungária úti sporttelepről is sikerült elhozni a két pon­tot, az MTK-t 2:1 (2:0) arányban legyőzték. Az I. félidő 18. percében Kardos rúgta az első gólt és egy perc múlva Varga bombázott a kék-fehérek kapujába. A csapatösszeállítás az alábbi volt: Nemesek - Winczheim, Beer - Király, Mayer, Wimmer — Obermayer, Borhy, Varga, Lindmayer, Kardos. 37