Lovász Tamás István: 115 év a Mátraalján. A gyöngyösi labdarúgás története 1906-2021 (Gyöngyös, 2021)

Első évek a Nemzeti Bajnokságban (1940-1945)

A GYÖNGYÖSI LABDARÚGÁS TÖRTÉNETE 1906-2021 „Az NB III Északi csoportja két részre oszlik és a következő beosztással játszik a két alosztály 10-10 egylete: Kárpát alosztály: Ungvári AC, Nyíregyházi TVE, Nyíregyházi KI SE, Mun­kácsi SE, Beregszászi FTC, Aknaszlatinai MTE, Nagyszőlősi Beszkid, Várpalánkai Turul, Kassai Törekvés, Ungvári MTE, Mátra alosztály: Losonci AFC, MOVE Egri SE, Hatvani VSE, Gyöngyösi AK, Pálfalvai BVSE, Salgótarjáni BTC IT, DiMAVAG II., Pestszenterzsébeti MTK, III. ker. TVE, Há­lókocsi. Az Északi csoport bajnokságáért a két alosztály győztese fog mérkőzni. A rajt szeptember 8-án lesz. A sorsolást még e héten megejtik az MLSZ-ben. ” Végre a sorsolás is elkészült, és a bajnokság is elrajtolhatott az alábbi párosításban: DiMÁVAG II.-Hatvani VSE II., Hálókocsi-Pálfalvi BVSE, MOVE Egri SE-Losonci AFC, Gyöngyösi AK-III. ker. TVE, Salgótarjáni BTC II.-Pesterzsébeti MTK. A GYAK hazai pályán játszhatta első NB-s mérkőzését. Jóhírű fővárosi ellenfél volt a vendég. Gyöngyösi AK-III. ker. TVE 0:2 (0:1) NB III, 1. forduló, 1940. szeptember 8., Gyöngyös. Vezette: Mészáros. GYAK: Újvári - Botka, Somodi - Kovács, Juhász II., Agócs - Udvarhelyi, Földi, Bozsik III., Bágyi, Mavrák. A budapestiek nem voltak tekintettel a hazai csapat bemutatkozására. A 16. percben veze­téshez jutott a kerület. Börzsei II. lapos lövését Újvári kapus elvétette és a befutó Faragó a hálóba lőtt, 0:1. A második félidő elején növelni tudta előnyét a vendégcsapat. Az 54. percben egy beadást követően Fint fejese nyomán került a labda a gyöngyösiek kapujába, 0:2. A nyitómérkőzés kudarcát a második játéknapon sem sikerült kijavítani. Szeptember 16-án ismét hazai pályán lépett pályára a GYAK. Az SBTC II. látogatott a Mátra lábához. Az eredmény megismétlődött: GYAK-SBTC II. 0:2. A két vesztes mérkőzés után megyei „rangadó” következett, Egerbe látogatott a gárda. MOVE Egri SE-Gyöngyösi AK 4:2 (1:0) 1940. szeptember 22., Eger. Vezette: Palotás. MESE: Grónai - Zagyvár, Korcsmá­­ros - Juhász, Nagyszalóki, Molnár - Hegyi, Pléh, Szamosi, Dési, Varga. GYAK: Újvári - Juhász, Somodi - Kovács, Agócs, Gyurcsó - Udvarhelyi, Mátyási, Földi, Bágyi, Szegedi. Gólszerző: Szamosi 2, Korcsmáros (11-esből), Hegyi, ill. Bágyi, Udvarhelyi. Az I. félidő 20. percében szerezte meg a vezetést az Eger. A vendég védő szabályta­lansága miatt megítélt 11 -est Korcsmáros értékesítette, 1:0. A második félidőben még na­gyobb lett az egriek fölénye és az 55. percben Szamosi góljával növelték előnyüket, 2:0. Néhány perccel később Bágyi révén a GYAK szépített, 2:1. A hazaiak azonban gyorsan