Pluhár István (szerk.): Magyarországi sportegyesületek története (Budapest, 1942)

III. rész. Személyi adattár

és megalakította az abaújszántói is­kolai gyermekzászlóaljat, amelynek veztője és tornatanítója A volt. Jelen­leg a Miskolci Levente Egyesület számvizsgáló-bizottságának elnöke. Palánkai István, az újvidéki vill­­művek forgalmi főnöke, Újvidék. Az Újvidéki AC tagja. A szerb meg­szállásáig az UAC színeiben szerepelt mint labdarúgó és atléta. Kiutasí­tásai után, mint műegyetemista, a MAFC-ba lépett, ahol mint rövid­távfutó, közepes eredményt ért el. Tanulmányainak befejezése után a Weiss Man­fred-vál­l­al­a­t leventeegye­sület főoktatójaként működött, majd Kispest megyei város II. körzetének volt parancsnoka. Innen a Budapest XII. ker. katonai parancsnokságá­hoz helyezték át, ahol a Magyar Optikai Művek leventéivel országos viszonylatban is kiváló eredménye­ket ért el. Palásti (Polovits) Ferenc szfév. vízműellenőr, Budapest. Mint labda­rúgójátékos az URAK­­Színeiben kezdte meg szereplését, majd a Her­­minamezei AC színeiben folytatta. Jelenleg a Vízművek SE tagja. Mint labdarúgójátékos több bajnoki ér­met nyert. Egyesülete — mint egyik legjobb játékosát — ezüst plakettel tüntette ki. Játékvezetői vizsgát tett és mint játékvezető is több kitünte­tést kapott. Palencsár József banktisztviselő, Szabadka. Az atlétika-, vívó-, evező­sportban szerepelt. Aktív sportsze­replését betegsége miatt kénytelen volt abbahagyni, de mint vezető tovább működött. Jelenleg a Sza­badkai Egyetértés vezetőségi tagja, az АТС alelnöke és birkózó-szak­osztály elnöke. Mint ilyen a szabad­kai sport fejlesztése körül elisme­résre méltó érdemeket szerzett. A felszabadulás alkalmával beszer­vezte az összes szabadkai egyesüle­teket, amelyek futárláncként Buda­pestre indultak a Délvidék üzeneté­vel. A délvidéki birkózók gyors be­kapcsolása — a visszatérés alkalmá­val — az anyaországi szervezetekbe részben az ő érdeme. A vezetése alatt álló asztalitenisz egyesület, melynek előmozdítója, szervezője volt, ma már országos hírű. Palkó István városi I. nyilván­tartó, Szombathely. A Szombathelyi Sportegylet labdarúgójátékosa volt. Mint játékvezető 1932-ben vizsgá­zott és csakhamar I. o. mérkőzése­ket is vezetett. 1933-ban I. fokú, majd soronkívül, 19­35-ben I. fokú játék­vezető lett, 1936-tól kezdve pedig az NB játékvezetői keret tagja. 1934-ben a Magyar Futballbírák Testü­lete nyugati alosztályának elnökévé választották. Részt vett a JT újjá­szervezésében. 1937. évtől kezdve a szombathelyi játékvezetői csoport vezetője lett. 1941-ben pedig az MLSz, JT., az Északdunántúli ke­rület JT oktató- és vizsgáztató­­bizottság tagja. Számos kitüntetés tulajdonosa. Palotas István MÁV segédtiszt, Barcs. A Barcsi SE labdarúgócsa­patának három év óta jobbösszekö­tője. Palotás Antal városi tisztviselő, Budafok. A labdarúgó-, tenisz- és atlétikai sportban a BSE színeiben kezdte meg szereplését. Jelenleg a MOVE-BSK tagja. 120 drb. érem tulajdonosa. Mint labdarúgó ötször volt KISOK válogatott, kétszer BLASz válogatott. Négy éven ke­resztül állandó játékosa volt a Bu­dafoki SC válogatott csapatának. Mint KISOK atléta, az orsz. KISOK mezei versenyen kétízben lett har­madik. Háromszor volt tagja az öt­ször egymásután bajnokságot nyert csapatnak. Rúdugrásban pestvidéki kerületi bajnokságot nyert. А ВТК teniszcsapatának tagja. Csapata 1939-ben I0­. o. bajnokságot nyert. Palotás József dr. vegyész, Békés­csaba. Sportszereplését a labda­rúgó-, tenisz- és asztaliteniszsport­ban a MAC színeiben kezdte meg, majd az FMSz színeiben folytatta. Jelenleg a Csabai AK tagja. Aszta­liteniszversenyen számos érmet nyert. E sportágban három éven keresztül győzött a KANSz páros bajnoksá­gában. Palotás József segédtiszt, Diós­győr. Sportszereplését a labdarúgó-, atlétika és teniszsportban a Diós­győri AC színeiben kezdte meg 1913- ban. Mint labdarúgó, többízben volt válogatott különböző helyeken. Mint teniszversenyző, számos díjat és he­lyezéseket ért el. Több mint 25 éves versenyzése után még ma is aktív játékosa egyesületének. A régi egyesületében (DAC) a labdarúgó­­szakosztálynak intézője, az ÉLASz­­nak tanácstagja és a válogatottnak tagja volt. Jelenleg az egyesület te­nisz-szakosztályának vezetője. Palotás Mártha, Diósgyőr. 1934 óta a DiMÁVAG tenisz-szakosztá­lyának verseny­játékosa. A felvidéki kerület ifjúsági bajnoka, aki egye­sületében ma is veretlen. Eddigi versenyein számos helyezést ért el. Palotás Péter Pál sütőporkészítő, Hódmezővásárhely. A labdarúgó­sportban szerepelt. Jelenleg a Hód­mezővásárhelyi MTE labdarúgó­­szakosztályának elnöke. Palócz Endre banktisztviselő, Bu­dapest. A MAC tagja. A vívósport­ban szerepel. Kiváló eredményeiért számos kitüntetést kapott, többek között a Toldi Miklós ezüstérem ér­mét is. Az 1939. évi bécsi főiskolai világbajnokság kard egyéni győz­tese. Pansinger Andor m­. kir. áll. iro­dafőtiszt, Szászrégen. Labdarúgó szereplését a Székesfehérvári TC szí­neiben kezdte meg. A megszállás ideje alatt a Szászrégeni Viktória vezetőségi tagja volt. Jelenleg a Turul Sport Egyesület vezetőségé­ben dolgozik az egyetemes magyar sport érdekében. Papp Béla magántisztv., Kolozs­vár. A Kolozsvári KE tagja. A lab­darúgó- és gyorskorcsolyasportban szerepelt. Négyszeres román bajnok. Számtalan díj nyertese. 1935-ben el­ért román országos csúcseredménye 1500 m-en 2 p. 42.8 mp. Mint a KKE versenyzője, ez évben is több vidéki bajnokságban indult és több győ­zelmet aratott. A helyi rossz körül­mények folytán edzéseit kénytelen Budapesten végezni. Versenyzései mellett elvállalta az egyesület ifjú­sági csapatának edzéseit is. Minden erejét latba veti az utánpótlás fej­lődésének érdekében. Papp Emil MÁV segédtiszt­jei. Szeged. A Szegedi Vasutas SE lab­darúgócsapatának kapusa. Pap István dr. MÁV főintéző, áll. főnök, Püspökladány. A vívósport­ban szerepelt. Jelenleg a Püspökla­dányi MÁV TK vezetője. Papp István táb. pilótaőrm. Sze­ged. A Szegedi Vasutas SE atlétája. A kiváló súlyemelő, aki nemzetközi viszonylatban is elismerésre méltó eredményeket ért el,­ megszerezte Budapest örökös súlyemelő bajnok­ságát, Dél-Magyarország örökös bajnoka. Országos vidéki örökös bajnok. Magyarország súlyemelő re­kordere. Többszörös országos vas­utas bajnok. Több verseny győztese, kb. 18 első helyezéssel. Több ízben szerepelt nemzetközi versenyeken, II. helyezéssel. 1936-ban olimpiai válogatott volt. Alapítója a Kőszegi Súlyemelő Egyesületnek. Érdemei elismeréséül a Birkózó Szövetség ezüst jelvénnyel tüntette ki. Papp Károly dr. közs. főjegyző, Gádoros. A labdarúgó- és a motor­sportban szerepelt. Ez utóbbiban öt díjat nyert. Mint labdarúgójátékos 1929-ig játszott a KTSOK csapatok­ban. Tagja volt a szentesi diákválos