Sportul Sălăjean, iulie-decembrie 2012 (Anul 6, nr. 335-360)

2012-11-14 / nr. 354

Nicușor Pop, mai mult atlet, decât arbitru! ♦ Tânărul cavaler al fluierului a fost fugărit vreo 300 de metri, cu hoții de cai, de un jucător de la Sportul Șimleu După revenirea în Liga a IV-a, reprezentanta orașului Șimleu Silvaniei a făcut meciuri bune, în care ghinionul le-a luat multe multe. Din păcate, toate eșecurile au fost refulate, de oficialii grupării de sub Măgură, către arbitri, indiferent dacă au greșit sau nu, în partida cu Benfica Ileanda, elevii lui Eugen Crișan chiar au protestat din acest motiv, astfel că Sportul a plecat la vestiare după primul fluier, de unde au revenit după vreo 10 minute! Din păcate pentru ei, formația de pe Someș a fost “vioara întâi”, deschizând scorul prin Lucian Ardelean, după o centrare de la stânga a lui Andrei Ciurar. Șimleuanii au egalat, prin Emil Șimon, care a dejucat apărarea adversă la ofsaid și l-a învins pe portarul Cristian Bokor, ieșit în întâmpinare. La pauză, tot Hu­șimleuanii s-au oprit, aștepând fluierul arbitrului Nicușor Pop. Cum acesta nu a venit, jocul continuat. Cosmin Bene­a a luat o minge la centru, a trecut ușor pe lângă adversari, a urcat în careu și­­ a marcat! Cu 20 de minute înainte de final, Sportul a egalat, prin Mihai Tătar, dar echipa condusă de Adrian Pop a plecat cu toate punctele acasă, după un nou gol al lui Cosmin Bene! Dominarea sterilă a gazdelor nu a dat emoții portarului Cristian Bokor, iar Benfica aștepta ultimul fluier. Acesta s-a amânat, însă, deoarece nervii din tabăra simleuană s-au revărsat în minutul 90, la un banal fault pentru oaspeți. Jucătorul Dorel Pop l-a bruscat pe centralul Nicușor Pop, după care a încercat să îl lovească. Au urmat momente unice, în care tânărul arbitru a fost Benfica era în avantaj, după un gol ce a fugărit de jucătorul de la Șimleu, aproape încins spiritele sub Măgură, Florin 300m prin teren, dar și pe după poartă, ca Mateșan era căzut la pământ, iar să-i dea o... lecție. Astfel, pentru Nicușor, fuga a fost ca ruptă din Rai, iar agresorul a fost oprit de alți colegi! Meciul s-a terminat după două minute, fără alte incidente. La final, antrenorul Adrian Pop a declarat: “Gazdele au jucat foarte dur și au fost iritate tot timpul, mai ales după ce Cosmin Bene a marcat acel gol pentru 1 - 2. Sigur, ar fi fost fair-play să dea mingea afară, dar tinerețea și elanul l­­au dus spre gol. Dar Benfîca a jucat fotbal și a câștigat meritul. Suntem fericiți că am terminat turul pe locul 4! Noi am fost out-siderul Ligii a IV-a, dar uite că Benfîca joacă bine, iar noi suntem cea mai bună formație de deplasare, cu patru victorii din patru partide!”. □ Călin ONICAȘ Portarul Kovács István, de neînvins ♦ Cetatea Almașu a plecat de la Gâlgău Almașului neînvinsă, chiar dacă Dumbrava a avut o “ploaie“ de ocazii Jucătorii de la Dumbrava se joacă cu nervii fanilor, astfel că Vasile Fărăcaș și compania au avut, în ultimele cinci etape, meciuri chiar nebune! Primul a fost cel cu rivala Rapid Jibou, când care scorul a fost 5 - 1, dar, imediat, a venit eșecul de sub Măgură. Dacă ce au revenit de la 0 - 3 cu AS Chieșd, câștigând cu 9 - 3, a venit partida cu codașa Gloria Bobota, când formația condusă de Aurel Pintican a pierdut cu 3 - 2, chiar dacă avea 0 - 2, în minutul 25! Duminică, reprezentanta comunei Bălan s­­a jucat cu ocaziile, astfel că scorul final a fost 1-1, deși tabela putea să fie modificată de multe ori în dreptul gazdelor! Florin Sestraș a deschis scorul în minutul 8, astfel că spectatorii de pe Arena Gâlgău visau la un recital. Atacantul a fost prins de mână în careu, de către Antal Robert, iar centralul Cătălin Roșu a indicat ferm punctul cu var. Același jucător a marcat, moment urmat de numeroase ocazii la poarta lui Kovács István - cel care a fost îngerul păzitor al celor de la Almașu. Contrar jocului, Cetatea a egalat, prin Toader Dragoș, cel care l-a “executat” pe portarul Mihai Lung, printr­­un șut parabil. Dumbrava a avut două șuturi în bară, câteva ocazii clare de gol, în situații de unul la unu cu portarul Kovács, dar tabela a rămas intactă. Ratările l-au iritat pe managerul Aurel Pintican, cel care a fost trimis în tribună, cu un sfert de oră înainte de final, când a șutat violent într-o su­rcă de apă de lângă banca tehnică, după care a protestat la unele decizii ale arbitrilor. Mai mult, în final, Cetatea putea să dea lovitura­ în minutul 87, când goal­­keeper-ul Mihai Lung putea îngropa Dumbrava, ieșind în față careului mare, de unde a prins mingea în mâini! Mihai Burz a executat lovitura liberă de la 17m, iar șutul său violent a izbit bara transversală! Astfel s-a terminat și turul Ligii a IV-a, unul în care Dumbrava a ocupat un loc modest, departe de dorințele fanilor. La final, să spunem că brigada de arbitri a fost monitorizată de un observator CCA - Costin Toma (Piatra Neamț), iar calificativele arbitrilor au fost bune, ceea ce îi dă speranțe arbitrului Cătălin Roșu pentru Liga a III- a! □ BIRTALAN Attila Dumbrava Gâlgău - Cetatea Almașu 1 - 1 (1 - 1)! Au marcat: Florin Sestraș (‘8 - l­m), respectiv Toader Dragoș (‘23) Dumbrava, Mihai Lung - Adrian Călăcean, Marius Cheța, Iuliu Rus, Adrian Pop, Florin Sestraș, Flavius Ilieș, Vasile Fărăcaș (cpt.), Mihai Breban, Alin Mierea și Costel Chira. Rezerve: Liviu Bot - Alexandru Răcășan, Mihai Mureșan, Ionuț Fechete, Gabriel Mărcean și Vlad Maghiar. Manager: Aurel Pintican Cetatea: Kovács István (cpt.) - Mihai Crețu, Marian Potra, Bukovszki Szilard, Bogdan Trifan, Antal Robert, Mihai Bruz, Fraviu Badiu, Augustin Ilea, Alexandru Moldovan și Toader Dragoș. Rezerve: Cristian Ignat, Safar Botond, Mădălin Mudure, Cosmin Savu și Bob­ Lehel. Delegat: Cristian Ignat Cartonașe galbene: M. Breban (‘81) și M. Lung (‘90+2), respectiv M. Crețu (‘53) și Antal R. (‘72) Au arbitrat: centru: Cătălin Roșu (Var); asistenți: Maria Precup (Cluj-Napoca) și Asztalos Lorincz (Deja) Observator AJF: Birtalan Attila (Crasna) JucătoriH meciului: KOVÁCS ISTVÁN Sportul Șimleu - Benfica Ileanda 2-3(1 - 2)­ Au marcat: Emil Șimon (‘16) și Mihai Tătar (‘70), respectiv Lucian Ardelean (T0) și Cosmin Bene (‘42 și 78) Sportul: Mihai Blidar - Vasile Oros, Marius Păcurar, Florin Breazdău, Emil Șimon, Mihai Tătar, Marius Șireag (cpt.), Mălin Sabău, Vlad Pop, Călin Balotă și Marius Cherecheș. Rezerve: Eduard Vereș - Vlad Cămăran, Alin Sabău și Dorel Pop. Antrenor: Eugen Crișan Bențica, Cristian Bokor - Eusebiu David, Andrei Bene, Daniel Mureșan, Lucian Ardelean (cpt.), Adrian Popan, Florin Mateșan, Bogdan Cioca, Cosmin Bene, Robert Ciurar și Andrei Ciurar. Rezerve: Cristian Rezmireș - Adrian Pop și Ionuț Duma. Delegat: Horațiu Vaida Cartonașe galbene: A. Sabău (‘44), M. Sabău (‘86) și V. Cămăran (‘90), respectiv A. Bene (‘44), D. Eusebiu (‘49) și R. Ciurar (‘56) Au arbitrat: la centru: Nicușor Pop (Zalău), asistenți: Florin Păușan (Crișeni) și Bogdan Mureșan (Zalău) Observator. AJF: Nicolae Chiș-Ciure (Zalău) Jucătorul meciului: COSMIN BENE Fotbal: Liga a IV-a - etapa a XI-a Gloria Bobota a pierdut contactul cu campioana CS Barcău Nușfalău . Rapid Jibou a surclasat formația de pe locul 2, chiar dacă Gabriel Gorgan a marcat în minutul 4 Surpriza ultimei etape din tur s-a întâmplat la Jibou, acolo unde Rapid a bătut la scor Gloria Bobota - formație care a fost și pe fotoliul de lider, și care putea să împiedice CS Barcău Nușfalău spre un nou titlu. Bobota a deschis scorul în minutul 4, prin Gabriel Gorgan, și se părea că Gloria putea să ia cele trei puncte. Bogdan Pinte a egalat, însă, înainte de pauză. Pentru formația de pe Someș a urmat o perioadă de 6 minute, în care Rapid s-a distanțat decisiv, prin trei goluri! Acum, jibouanii­ s-au apropiat de adversara din Bobota și se bat în retur pentru locul secund, dacă nu cumva și pentru prima poziție. Până atunci, elevii lui Adrian Damian și Ciprian Grecu iernează pe locul 1, la o diferență de cinci puncte. în ultimul meci, CS Bateau s-a impus la Halmășd, destul de greu, deoarece juniorii campioanei Sălajului au jucat cu ardoare, în așeptarea derby-ului de la seniori. Scorul etapei a fost la Gâlgău Almașului, acolo unde Dumbrava a marcat de 17 ori în poarta celor de la Almașu. Interesant, 14 dintre gouri au fost semnate de patru jucători, astfel că Darius Panna și Andrei Ianchiș au reușit câte o “triplă”, în timp ce Bogdan Pop și Samuel Lingurar au marcat câte patru goluri! CS Crasna urcă în clasament, iar elevii lui Todor Attila arată că știu fotbal, câștigând la limită la Treznea. în fine, Sportul s-a impus în repriza secundă, în fața celor de la Benfica. □ Călin ONICAȘ CLASAMENT Liga IV seniori]^ 1. FLACARA H. 10 9 0 1 47- 16 27 2. CS Barcău Nușfalău 10 8 0 2 36 - 8 24 3. Rapid Jibou 10 7 1­2 31 - 15 22 4. Benfica Ileanda 10 6 0 4 27-27 18 5. AS Chieșd 10 4 2 4 28 - 29 14 6. Dumbrava Gâlgău 10 4 1 5 30 - 24 13 7. Meseșul Treznea 10 4 0 6 16 -29 12 8. Cetatea Almașu 10 2 3 5 13-23 9 9. Sportul Șimleu 10 2 2 6 12-25­­ 8 10. Gloria Bobota 10 2 2 6 11-30 8 11. CS Crasna 10 1 1 8 12 -40 4 Prima etapă din retur, a XlI-a, se va juca în primăvară, după programul: Cetatea Almașu - CS Crasna______(in tur 1 - 2) FlâcarâTHmIș!!r**^5ofln^imf^S!1vam!^^^^ Gloria Bobota - AS Chieșd (1-1) cmvas,Hl^ r^ ^ m iMraLi "i,mi-ra'"3T Meseșul Treznea -Rapid Jibou (0-5) Clasamentul golgeterilor: 1. ADRIAN GHEȚI (Flacăra Halmășd)............12 2. Boșka Arnold (CS Barcău Nușfalău).................11 3. Flavius Ilieș (Dumbrava Gâlgău).........................9 Tudor Ulmeanu (Flacăra Halmășd)....................9 4. Orbán Robert (CS Barcău Nușfalău)....................8 Romulus Gherman (Rapid Jibou)........................8 5. loan Moșincat (AS Chieșd)..................................7 6. Doru Rus (Rapid Jibou)....................... 6 Petrică Lăcătuș (AS Chieșd)................................6 Emil Borz (Flacăra Halmășd)...............................6 Adrian Dregan (flacăra Halmășd)......................6 Florin Lestra(ff DjjÎlj.brava Gâlgău)......................6 7. Ovidiu Cătană (AS Chieșd)..................................5 Alin Mierea (Dumbrava Gâlgău).........................5 Rezultatele și marcatorii etapei a X-a din Liga a IV-a - juniori, programată duminică: Flacăra Halmășd - CS Barcău Nușfalău 0 - 2 (0 - 1) Au marcat: Vlad Vluiaș'^ilîV ș'TAsa Tiivan­­ W ' | Rapid Jibou - Gloria Bobota 4-1 (1-1)1 iîiT*Twarc371 W&kn Plife' ("Jg Tfl». Tămășan (‘54) și Florin Cernucan (‘56), respectiv Gabriel Gorgan (‘4) Meseșul Treznea - CS Crasna * 2-3(2-3)! * 2 3 4 5 6 7 8 9 10 1 A^marca­t: M!,HAW!u(M4!J ) IAW respectiv Juhas Barnabas (T5), Sergiu Deac (‘27) și Adrian Mureșan (‘32) Sportul Șimleu - Benfica Ileanda 5 -1 (1 -1) Au marcat: PilirMzl(l­­Bl^4W!!!.­»ifMÎW),ji Călin Inocan (‘68 și 69), respectiv Gianni Rezmireș (‘8) Dumbrava Gâlgău - Cetatea Almașu 17 -1 (9 -1). Au marcat:^artifs j­ j TV și 18), Andrei Ianchiș (‘23, 39 și 63), Bogdan Pop (‘28, 31, 50 și 52), Samuel Lingurar (‘37, 45, 60 și 65) și Raul Micle (‘48), respectiv Ovidiu Horvat (‘4) Dumbrava, Cornel Ch­merean - Lucian Groza, Cătălin Mureșan, Victor Cheța, Raul Micle (cpt), Darius Parna, Szász Vasile, Bogdan Pop, Samuel Lingurar, Andrei Ianchiș și Paul Haș. Rezerve: Adrian Gârbovan și Razvan Solomonean. Antrenor: Mircea Breban Cetatea: Both Lehel (cpt.) - Andrei Moisi, Gabriel Zagor, Marian Mic, Varga Rudolf, Bogdan Pintea, Ovidiu Horvat, Bogdan Balint, Mircea Corda, Tiberiu Tegea și Denis Coș. Rezervă: Marius Nerțan. Antrenor: Andrei Moisi Au arbitrat: Radu Pop­­ la centru; Daniela Tripon și Nagy Ferencz -asistenți Jucătorul meciului: DARIUS PARNA —­CLASAMENT Liga M­­unior 1— 11. CS BAMCAM­U ȘIF. 10 9 0 1 42- 7 27 2. Gloria Bobota 10 7 1­2 35 - 18 22 3. Rapid Jibou 10 6 2 2 27 - 18 20 4. Dumbrava Gâlgău 10 6 0 4 39 - 30 18 5. CS Crasna 10 5 2 3 28 - 18 17 6. Benfica Ileanda 10 3 3 4 39 - 23 12 7. Sportul Șimleu 10 4 0 6 15-20 12 8. AS Chieșd 10 3 1 6 16 -24 10 9. Meseșul Treznea 10 3 1 6 13-29 10 10. Cetatea Almașu 10 1­1 8 12 - 45 4 11. Flacăra Halmășd 10 1­1 8 10 - 32 4