Sportul Sălăjean, iulie-decembrie 2021 (Anul 15, nr. 805-830)

2021-12-22 / nr. 829

___________________ Sporturi _______ INEDIT. Cel mai bun sportiv de la CSS Zalău este... o echipă! Echipa de lupte libere ce în acest an a cucerit medalia de bronz la Campionatul Național pe Echipe se află în fruntea topului celor mai buni sportivi din acest an de la Clubul Sportiv Școlar Zalău. Pe locurile 2 și 3 se află tot sportivi de la secția de lupte libere, secție ce-și păstrează supremația în club, așa cum o face din 2018 încoace Cristian Moldovan După un an 2021 plin de încercări și provocări, un an în care sportivii, în special cei de la nivelul de copii și juniori, veneau după un an 2020 în care pregătirea a suferit mult din cauza pandemiei, rezultatele au fost mulțumitoare pentru CSS Zalău. Clubul Sportiv Școlar a avut performanțe la nivel național, în special cu secțiile de lupte libere, atletism și volei. în acest an, echipele de volei, categoriile de vârstă juniori I și minivolei, s-au calificat la turneele finale, reușind un loc 6, respectiv un loc 5 pe țară. Și la atletism au fost înregistrate rezultate bune, iar elevii lui Nelian Ianchiș au obținut medalii naționale. Maria Csiki și Răzvan Sabo au reușit să urce pe podium la Naționalele de sală sau în aer liber.Și secția de lupte libere a avut un an bun, un an în care Vasile Moldovan a obținut medalia de argint la Cupa României (juniori), medalie pe care a obținut­­o și George Prodan (copii­i). CSS Zalău a cucerit bronzul și la Naționalele pe echipe, în timp ce la individual, luptătorii au obținut alte trei medalii de bronz la Cupa României.“A fost un an bun atât pentru sporturile individuale, cât și pentru sporturile de echipă. Am reușit calificări la turnee finale cu două grupe de volei, la handbal am participat cu trei echipe în Campionatele Naționale, iar la atletism avem două medalii de bronz. Secția de lupte libere a avut un an bun, reușind medalie de bronz la Campionatul Național. Din cauza pandemiei, sportivii își vor primi premiile la sediul clubului, nu vom organiza o gală. Mulțumim sportivilor și le urăm Sărbători Fericite”, ne-a declarat Dorian Faur. Cât despre topul celor mai buni sportivi, să spunem că acest an a fost unul mai diferit, având în vedere că pe locul 1 nu se află un sportiv, ci... echipa de lupte libere ce a obținut medalia de bronz la Naționale. Echipa a fost formată de Darius Șerban, Claudiu Gozman, Sergiu Pop, Emil Moldovan, Bogdan Lazăr, Paul Purcăraș, Andrei Recean, Emanuel Oros, Sergiu Chiorean și Szabó Robert, sportivii fiind antrenați de Gheorghe Pane. Pe locul 2 s-a clasat tot un sportiv de la lupte, Vasile Moldovan, sportiv care se menține la un nivel ridicat, fiind desemnat cel mai bun sportiv al clubului în anul 2018. Podiumul celor mai buni sportivi de la CSS Zalău în 2021 este completat de sportivi de la... lupte libere. Paul Purcăraș și Sergiu Pop împart locul 3, sportivi ce au obținut medaliile de bronz la Cupa României. Astfel, secția de lupte libere își păstrează supremația din cadrul clubului, fiind pentru a patra oară consecutiv când oferă cel mai bun sportiv al clubului. în anul 2018, pe locul 1 a fost Vasile Moldovan, în timp ce în 2019, Andreea Bulgăr a fost pe primul loc. 2020 a fost anul Casianei Tișea. mai Din topul celor mai buni sportivi fac parte Maria Csiki (atletism), George Prodan, Sebastian Ghiran (ambii de la lupte libere), echipa de volei - juniori I - Andrei Bărbânță, Cristian Pop, Sebastian Hidigan, Vlad Vasian, Alex Jurge, Daniel Bode, Victoratos Theodor, Luca Opre, George Tresca și Răzvan Beldean, Răzvan Sabo (atletism), echipa de minivolei - Matei Chiba, Bogdan Bone, Dragoș Crișan, Răzvan Mic, Andrei Olar, Ovidiu Pataki, Alexandru Domuța, Alexandru Morar, Rareș Lupșe și Alexandru Nosa, Andreea Serencu (handbal), Vlad Vasian, Daniel Bode, Alex Jurge și Marius Nemeș (volei), Denisa Pașcalău (lupte libere), Denis Pop și Daria Pușcaș (handbal), Sorin Ardelean (lupte libere), Gheorghe Domuța (fotbal) și Dragoș Crișan (volei). Sportivii au primit premii în bani, fondul de premiere fiind de 8.600 de lei. Pachețele de Crăciun pentru copii La finalul săptămânii trecute, copiii de la CSȘ Zalău au primit o vizită din partea directorului clubului­­ Dorian Faur, aceștia primind câte un pachețel pentru Crăciun, plin cu dulciuri. în total, 216 copii au primit pachețele, directorul deplasându-se personal la locul de antrenament al fiecărei secție pentru a le înmâna darurile micuților sportivi. Acțiune caritabilă La finele săptămânii trecute a avut loc și un eveniment caritabil în “familia” CSS Zalău, un meci între echipa juniorilor I și o echipă formată din generațiile 2000, 2001 și 2002. Scopul întâlnirii a fost unul caritabil, strângere de fonduri pentru cazul Andei Ciobanu. Acțiunea a fost una reușită, strângându-se peste 3.000 de lei, dar și câteva pachete cu jucării ce urmează să fie distribuite la familiile nevoiașe. CSS Zalău, pe primul loc în Campionatul de minivolei Echipa pregătită de Dan Onuțe a câștigat și al doilea turneu, consolidânu-și poziția de lider în campionat. Și juniorii­­ au un sezon bun, în timp ce speranțele se luptă pentru locul 1 cu Academia de Volei “Lazăr Marius” Cristian Moldovan în acest sezon, CSS Zalău participă cu câte o echipă la fiecare nivel de vârstă în Campionatul Național de Volei, fie că vorbim de juniori, cădeți, speranțe sau minivolei. începând din acest sezon, sistemul de desfășurare al competiției a revenit la cel clasic, sub forma unor turnee. La juniori I, CSS Zalău are parte de un sezon bun, fiind în prezent pe primul loc în Seria D, având 12 puncte acumulate, cu trei mai mult decât CSS LAPI Dej, echipă ce are două meciuri mai puțin disputate. Pe locul 3 se află LPS Bistrița, următoarele două poziții fiind ocupate de Academia de Volei “Lazăr Marius” și LPS Bihorul Oradea. La cădeți, CSS Zalău este repartizată în Seria B, alături de CSS LAPS Dej, LPS Bihorul Oradea, ACS Provolei Oradea și CSS Avram Iancu Ștef. Zălăuanii se află pe locul 3,în ceea ce privește Campionatul Național de Speranțe, Academia de Volei “Lazăr Marius” se află pe primul loc în Seria F, cu 9 puncte acumulate, în timp ce CSS Zalău se află pe poziția a II-a, cu trei puncte mai puțin. Locurile 3 și 4 sunt ocupate de CSS 2 Baia Mare, respectiv CSS Viitorul Cluj-Napoca. La minivolei, CSS Zalău tocmai ce a câștigat și al doilea turneu, după ce la primul obținuse 7 puncte, după două victorii și un eșec. De această dată, elevii lui Dan Onuțe s-au impus cu 3 - 2 cu Academia de Volei “Lazăr Marius”, 3 - 1 cu CSS 2 Baia Mare și 3 - 1 cu CSS LAPI Dej. Grație acestor rezultate, CSS Zalău își consolidează poziția de lider în clasament, fiind urmată de CSS 2 Baia Mare și Academia de Volei Lazăr Marius, respectiv CSS LAPI Dej. De precizat este faptul că în vară, CSS Zalău s-a clasat pe locul 5 la turneul final al Campionatului Național de Minivolei. Miercuri, 22 decembrie 2021 Jf Voleibalistele de la Silvania Sport Șimleu, pe locul 1 în Campionatul Național de Cadete Sportivele pregătite de Ovidiu Teușan se află pe primul loc, având 3 puncte avans față de CSS Sighetu Marmației, grupare care are, însă, două jocuri mai puțin disputate Cristian Moldovan Voleiul este unul dintre cele mai iubite sporturi la Șimleu Silvaniei. Orașul de sub Măgura a avut ani de zile o echipă în Divizia Al la volei masculin, însă, odată cu dispariția celor de la Phoenix, clubul ACS Silvania Sport Șimleu Silvaniei ține flacăra aprinsă. Fostul antrenor-jucător de la Phoenix, Ovidiu Teușan se ocupă de destinele clubului și face o treabă excelentă, progresul fiind vizibil. în acest an, clubul participă cu două echipe în Campionatele Naționale de volei feminin, o echipă la junioare I și o echipă la cadete. Dacă pentru echipa de junioare I, acest an este unul mai mult de acomodare cu acest nivel, cadetele se află deja la al doilea sezon. Antrenorul avea așteptări mari de la acest sezon, iar elevele sale nu l-au dezamăgit, având un parcurs aproape perfect în turul de campionat. Cadetele au reușit patru victorii, suferind un singur eșec, fapt ce se plasează pe locul 1, având cu trei puncte mai mult decât următoarea clasată, CSS Sighetu Marmației. Ce-i drept, gruparea din Sighet are cu două meciuri mai puțin disputate. Una peste alta, la finele săptămânii trecute, elevele lui Ovidiu Teușan au avut ultimul meci din acest sezon, reușind o victorie cu 3 - 0 în fața celor de la CSM Power Volei Baia Mare. Fetele de la Șimleu continuă pregătirea și în această săptămână, urmând să aibă o mică pauză. Echipa de junioare I nu o duce prea bine, dar, trebuie menționat și faptul că jumătate din echipa sunt cadete. “Ne așteptam să avem un an bun la cadete, pentru că anul trecut, fetele au acumulat experiență, astfel că și rezultatele trebuiau să apară. Avem o echipă bună care a suferit o singură înfrângere în turul de campionat, restul fiind victorii cu 3 - 0. La junioare ne așteptam să fie un an greu, pentru că folosim jucătoare născute în 2004,2005 și chiar 2006, însă, ne-am înscris în campionat, din dorința de a rula lotul de cadete, pentru că trei cadete joacă în fiecare meci la junioare și acumulează experiență”, ne-a declarat Ovidiu Teușan. ACS Silvania Sport Șimleu Silvaniei se află în Grupa J în Campionatul Național de Cadete, alături de CSS Sighetu Marmației, CSS 2 Baia Mare, CSM Power Volei Baia Mare și Gloria Bistrița. La junioare, echipa din Șimleu a fost repartizată în Grupa G, alături de LPS Cluj Napoca, CSS 2 Baia Mare și CSS Sighetu Marmației. Rezultatele înregistrate de cadete: Power Volei B.M.­­ Silvania Sport Șimleu 0 - 3 ACS Silvania Sport - Gloria Bistrița 3 - 0 CSS Sighetu Marmației - Silvania Sport 3 - 0 ACS Silvania Sport - CSS 2 Baia Mare 3-0 ACS Silvania Sport - Power Volei B.M. 3 - 0 ACS Silvania Sport Șimleu Silvaniei: Roxana Maricaș, Iulia Tincău, Ilaria Tincău, Vanessa Komiati, Kovács Ștefania, Kira Geiger, Maya Ambruș, Luana Ardelean, Dora Fărcășanu și Alma Sârbe. Antrenor: Ovidiu Teușan