Sportul Sălăjean, iulie-decembrie 2022 (Anul 16, nr. 857-882)

2022-08-31 / nr. 865

Miercuri, 31 august 2022 Rezultatele și marcatorii din prima etapă a Seriei a X-a: Lotus Băile Felix - FC Bihor Oradea 3-4 Au marcat: Cristian Oros (6), Florin Pop (62), Gelu Ghitea (71), respectiv Sergiu Jurj (42), Răzvan Gurie (49), Ionuș Ban (57) și Andrei Chindrea (59) SCM Zalău - CSM Sighetu Marmației 4 - 0 Au marcat: Adrian Ștef (50 și 83), Vlad Moraru (61) și Raul Stanciu (90+2) Victoria Cărei - CSM Satu Mare 1 - 3 Au marcat: Luca Tincău (72), respectiv Fabian Moș (37 - autogol), Adrian Bura (59) și Cătălin Vaida (89) Minerul Ocna Dej - Gloria Bistrița 0 -1 Au marcat: Antoniu Manolache (35) Sportul Șimleu - CFR Cluj II 0 - 0 Etapa a ll-a se dipsută sâmbătă, ora 17.00, după programul: Gloria Bistrița - Sportul Șimleu - vineri CSM Sighet-CFR Cluj II CSM Satu Mare - Minerul Ocna Dej FC Bihor Oradea - Victoria Cărei SCM Zalău - Lotus Băile Felix Fotbal Liga a III-a -----­--------------------------------­SCM Zalău, din nou în fața fanilor Și în etapa a Il-a, gruparea zălăuană joacă pe teren propriu. Dacă în runda de debut a întâlnit o echipă nou-promovată, sâmbătă, elevii lui Cristian Lupuț au parte de un adversar mult mai dificil. SCM Zalău urmează să primească vizita bihorenilor de la Lotus Băile Felix, o echipă care în sezonul trecut a fost în play-off și a ocupat locul 3 în Seria a X-a Sâmbătă, ora 17.00. Stadionul Municipal. SCM Zalău - Lotus Băile Felix Ionuț Costinaș SCM Zalău a nimerit să joace două meciuri la rând pe teren propriu. Dacă în prima etapă a dat peste nou-promovata CSM Sighet, de care a trecut cu 4 - 0, în etapa a II-a, gruparea de sub Meseș pare să aibă un joc mult mai dificil. Sâmbătă, de la ora 17.00, elevii lui Cristian Lupuț dau peste Lotus Băile Felix. Adversara zălăuanilor este o “nucă tare” în Seria a X-a, care se luptă pentru calificarea în play-off, acolo unde a fost și în sezonul trecut, chiar în dauna Zalăului. Cele două echipe s-au luptat pentru ultima poziție ce duce în play-off, iar bihorenii au reușit să își asigure locul 4. Dacă SCM Zalău a început cu dreptul noul campionat, Lotus Băile Felix vine după o înfrângere în derby-ul cu FC Bihor. CS Lotus a pierdut cu 3 - 4 deși a deschis scorul încă din minutul 6. Dacă SCM Zalău se poate pregăti toată săptămâna pentru partida de sâmbătă, Lotus Băile Felix mai joacă un meci oficial miercuri, urmând să o întâlnească din nou pe FC Bihor, în turul II al Cupei României.Ținând cont că joacă pe teren propriu, SCM Zalău este favorită, având în vedere și valoarea jucătorilor de care dispune antrenorul Cristian Lupuț. La acest aspect punctează bine și echipa din Bihor, care are în lot jucători experimentați, Ionuț Costinaș Având o campanie puternică de achiziții în această vară, SCM Zalău are planuri mărețe în noul campionat și speră nu doar la play­­off ci chiar la promovare. Drumul spre atingerea acestor obiective a fost început cu dreptul, iar sâmbătă după-amiază, în prima etapă din Seria a X-a, elevii lui Cristian Lupuț au câștigat la scor cu CSM Sighetu Marmației.Scorul final a fost 4-0, dar gazdele au marcat toate cele patru goluri în repriza secundă. SCM Zalău a dominat jocul și în prima repriză și putea deschide scorul în minutul 21, însă Liviu Mihai a ratat un­ penalty. O șansă bună de gol a mai avut și Cosmin Meșter, care după ce a trecut de mai mulți adversari a pierdut mingea. în prelungirile primei reprize, CSM Sighet a trecut pe lângă o șansă bună, la o lovitură liberă, la care Aldescu a ieșit greșit, dar balonul s-a scurs pe lângă poartă.Mult mai preciși au precum Cristian Oros, Claudiu Codoban sau Alexandru Sorian. Acesta din urmă a jucat în sezonul trecut pentru SCM Zalău. “Avem un program bun la început de campionat, un program echilibrat, dar să nu uităm că avem mulți jucători noi și avem mult de muncit. Ne așteaptă un joc greu cu Lotus Băile Felix și trebuie să ne concetrăm pe acest meci”, spune antrenorul Cristian Lupuț, fost elevii lui Lupuț în repriza secundă. Intrat la pauză, Adrian Ștef a și marcat după 5 minute, cu o lovitură de cap din 6 metri, dintr­­o recentrare­a lui Vlad Moraru. înainte de acest gol, vizitatorii au avut o șansă bună, dar Aldescu a parat din situație de unu la unu. După doar 10 minute, SCM Zalău a marcat din nou. Bogdan Minteuan a șutat din unghi, dar portarul celor de la CSM Sighet a respins doar până la Vlad Moraru, care a înscris din 6 metri. Emoțiile au dispărut complet în minutul 83, când Raul Stanciu a pasat în fața porții, iar Adrian Ștef a avut de îndeplinit o simplă formalitate și a dus scorul la 3 — 0.Partida s-a încheiat cu o execuție de efect a lui Raul Stanciu care a prins un șut de la aproximativ 30 de metri, iar balonul s-a oprit în plasă.S-a terminat 4 - 0, iar SCM Zalău are un început perfect de campionat dar și moral bun pentru confruntările următoare. început perfect de campionat Formația antrenată de Cristian Lupuț are un start lansat în Seria a X-a, unde a început cu o victorie clară în fața nou-promovatei CSM Sighet, de care a trecut cu un categoric 4-0. Toate golurile s-au marcat în repriza secundă după un joc consistent al gazdelor pe faza ofensivă SCM Zalău - CSM Sighet 4 - 0 (0 - 0) Au marcat: Adrian Ștef (50 și 83), Vlad Moraru (61) și Raul Stanciu 90+2) SCM: Marius Aldescu - Ionuț Sălăjan, Cristian Jalbă, Cătălin Ion, Alexandru Cherecheș, Amir Jorga (81 Raul Stanciu), Vlad Moraru (62 Vadim Calugher), Cosmin Meșter (46 Bogdan Minteuan), Liviu Mihai (cpt.), Sergiu Pop (81 Mihai Doroftei) și Andrei Bangoi (46 Adrian Ștef). Rezerve: Bogdan Miron - Răzvan Botea, Andrei Șumlea și Iustin Ardelean. Antrenori: Cristian Lupuț (principal) și Claudiu Cornaci (secund) CSM Sighet: Bogdan Cherecheș - Raul Gherman, Dacian Dunca, Andrei Ofrim, Cristian Catrina, Cristian Gherasim (cpt.), Raul Novoselenski, David Andreas, Cătălin Tutuța, Gheorghe Gondiu și Simion Pop. Rezerve: Viorel Trifoi, Gabriel Ardelean, Dan Sorecan și Viorel Pătrășcan. Antrenor: Adrian leneși Moment special. Vasile Stâncel a dat lovitura de începere Fosta glorie de la Universitatea Cluj și Armătura Zalău a fost invitatul special­­la meciul de debut în noul campionat și a dat lovitura de start. Vasile Stâncel a primit din partea SCM Zalău un tricou, o minge cu autografele jucătorilor, dar și un fanion Ionuț Costinaș SCM Zalău a început cu dreptul noua ediție de campionat, iar sâmbătă după­­amiază, în prima etapă din Seria a X-a a câștigat cu 4 - 0 partida de pe teren propriu cu nou-promovata CSM Sighet. Meciul de sâmbătă a fost precedat de un moment special, care l-a avut în prim-plan pe Vasile Stâncel, fosta glorie de la Universitatea Cluj ,>­­ are totuși Armătura Zalău. Fostul fotbalist și antrenor a fost cel care a dat lovitura de start în aplauzele celor peste 400 spectatori. Din partea SCM Zalău, Vasile Stâncel a primit un tricou, o minge cu autografele jucătorilor, dar și un fanion cu SCM Zalău, care i-au fost înmânate de directorul executiv, Claudiu Bujor. “Trecutul nu trebuie uitat, pentru că trecutul ne învață cum trebuie să trăim prezentul, iar prezentul ne deschide noi oportunitățli pentru un viitor mai bun.Sănătate multă nea Vasile”, a transmis directorul executiv, Claudiu Bujor. Ajuns la vârsta de 78 de ani, Vasile Stâncel încă este implicat activ în activitățile sportive. Este arbitru în campionatul de minifotbal, dar și observator în cadrul AJF Sălaj. Vasile Stâncel a jucat fotbal la Universitatea Cluj, CFR sau Minerul Baia Mare. A antrenat mai multe echipe, iar ani la rând a antrenat Armătura Zalău în Divizia B cu care a obținut performanțe notabile. în anul 1971, pe vremea când evolua la Universitatea Cluj, Vasile Stâncel l-a anihilat pe marele Nicolae Dobrin, într-o partidă contra celor de la FC Argeș. Prezență numeroasă în tribune La primul meci disputat de SCM Zalău în noul campionat au asistat peste 400 de spectatori Ionuț Costina. Deși în sezonul trecut, SCM Zalău și-a ratat obiectivul și a evoluat doar în play-out, mulți iubitori ai fotbalului au rămas alături de echipă și pentru noua stagiune. Asta mai ales că în această vară, la echipă a fost o campanie puternică de transferuri, iar în noul sezon,­ gruparea de sub Meseș are planuri mărețe, chiar de promovare.în acest sens, publicul a venit în număr mare să vadă SCM Zalău la lucru încă din primul meci din campionat. Astfel, la partida cu CSM Sighet, în tribune au asistat peste 400 de spectatori. “Sunt 100% convins că doar prin rezultate putem să aducem publicul în tribune, încercăm să-i atragem în număr cât mai mare, dar acest lucru se poate doar prin rezultate bune. Prin obiective ratate și alte lucruri, oamenii se îndepărtează de echipă”, a declarat Cristian Lupuț. “SCM Zalău mulțumește spectatorilor prezenți la primul meci oficial din noul sezon al Ligii a IlI-a și, totodată, la prima victorie”, transmite SCM Zalău.