Sportul Popular, august 1959 (Anul 14, nr. 3452-3468)

1959-08-31 / nr. 3468

Fotbaliştii români au reuşit o frumoasă performanţă în cele patru întîlniri cu fotbaliştii polonezi Trei victorii şi un meci egal Varşovia: R. P. ROMINA (A) — R. P. POLONĂ (A) 3-2 (2-1) Bucureşti: R. P. ROMINA (B) — R. P. POLONĂ (B) 5-1 (2*9) Szczecin: R. P. ROMINA (T) - R. P. POLONĂ (T) 1-1 (1-1) Bacău: R. P. ROMINA (J) - R. P. POLONĂ (J) 2-0 (1-0) REPREZENTATIVA A DE FOTBAL A TARII NOASTRE A OBŢINUT O VICTORIE DE PRESTIGIU VARŞOVIA 30 (prin telefon de la ■frimisui nostru).­­ Prima garnitu­ră de fotbal a ţării a obţinut la Var­şovia, în faţa puternicei echipe a R. P. Polone, o victorie de prestigiu: 3-2 (2-1). Dînd dovadă de o inepui­zabilă energie, de mult calm, de o deosebită dorinţă de a învinge, ju­cătorii noştri au obţinut un succes pe deplin meritat­ Antrenorii A. Bo­­tescu şi Ilie Oană au şi ei meritul de a fi ştiut să îndrume cu mai mul­tă competenţă întreaga echipă. Cei trei debutanţi (Dridea, Seredai şi Mihăilescu) şi-au făcut cu prisosin­ţă istoria. In tot timpul meciului a existat o înţelegere perfectă între compartimente. Jucătorii noştri au impresionat prin jocul lor tehnic, prin tactica folosită, prin vigoarea acţiu­nilor lor. A fost un mare spectacol fotbalistic, aplaudat deseori de cei aproape 80.000 de spectatori, un spectacol fotbalistic în care victoria a revenit celor mai buni­ Trebuie a­­rătat că în ajunul meciului, pe adre­sa hotelului „Polonia“ — unde sunt cazaţi fotbaliştii noştri — au sosit numeroase telegrame din ţară în care fotbaliştii români erau încurajaţi în aceasta importantă confruntare a 1­r cu fotbaliştii polonezi.­­îndemnurile sportivilor din patrie au dat aripi ju­cătorilor noştri în acest dificil exa­men, pe care au reuşit să-l treacă cu mult succes. Meciul începe într-o notă de mare luptă. Chiar în primele minute de joc echipa noastră obţine două cer­nere. Apoi, un atac spectaculos cu participarea ■ lui Tătaru­, Dridea, Con­stantin şi din nou Tataru se termi­nă printr-un şut puternic la poartă al ultimului- In min. 5. Hachorek se accidentează şi este înlocuit cu Li­berda- Romînii au iniţiativa în con­tinuare. O deosebită impresie face fundaşul Popa, care înaintează de­seori cu mingea pînă la centrul te­renului, alimentînd înaintarea. La o astfel de acţiune a lui Popa (min. 8), mingea ajunge la Dridea, apoi la Onidu, care prelungeşte pină la Constantul- Interul drept al repre­zentativei noastre îl lansează apoi pe Tătaru care, deşi aflată în poziţie bună de şut în careul de 6 m, ezită să tragă, permiţînd portarului polo­nez să intervină. În min. 15 înregis­trăm un nou atac al reprezentativei noastre: mingea se află la Oaidă care trage în picioarele unui apără-' tor polonez. Mingea îi revine lui Oaidă care trage fulgerător. Porta­lul Sz'mkowiak, printr-un reflex spectaculos, salvează în corner. Și fazele se succed cu repeziciune en­­tuziasmîncf spectatorii- In min. 18 este rîndul polonezilor să producă panică în careul nostru: la un com­­er­ţ al echipei gazdă, balonul este respins de Caricas pînă în picioa­rele lui Raszkiewicz. Acesta trage la poartă, mingea se loveşte de Alihăi­­lescu şi ricoşează la Liberda, care trage peste poartă. Reacţia echipei noastre este promptă, soldîndu-se cu repetate atacuri la poarta poloneză. La un astfel de atac, în min. 26, deschidem scorul : de la Jenei min­gea ajunge pînă la Oaidă, care schim­bă cu Dridea. Acesta, calm, depă­şeşte doi apărători, „păcăleşte“ por­tarul şi înscrie în colţul drept : 1-0 pentru R.P.R. Şase minute mai tîr­­ziu polonezii egalează prin Pohl, în urma unei faze confuze : 1-1. Sfîrşitul reprizei se caracterizează prin noi ocazii ale echipei noastre. In ultimul minut al reprizei, Dridea primeşte o pasă de la Constantin şi înscrie spec­taculos cu capul: 2-1 pentru R.P.R. La 2 minute după reluare, polonezii egalează din nou, prin acelaşi Pohl, 2-2. Urmează un scurt moment de derută pentru echipa noastră, care îşi revine însă şi pune din nou stă­­pinire pe joc. In min. 55, Dridea — la capătul unei frumoase acţiuni per­sonale — înscrie cel de al treilea punct al echipei noastre, printr-un șut puternic de la 20 m : 3-2 pentru R.P.R. In echipa noastră sunt făcute T­­ROIEU (Continuare în pag. a 3-a) Noua formulă de înaintare a corespuns integral... ...Şi R. P. ROMÎNĂ B a întrecut R. P. POLONĂ B cu 5-1 (2-0) •Reprezentativa noastră secundă ne-a­ prilejuit ieri o deosebită sătis­­facţie prin victoria reuşită la un scor net, 5-1 (2-0) şi, mai ales, prin ma­niera în care a obţinut-o­­Deşi într-o formulă nouă de alcătuire, în special în linia de înaintare (care faţă de partida cu U R.S.S. R (de la Moscova a fost complet schimbată), echipa noastră B a făcut o partidă foarte bună şi pînă la urmă şi-a obligat ad­versarul să cedeze fără drept de a­­pel. Scorul reflectă în mod fidel di­ferenţa care a existat pe teren de-a lungul celor 90 de minute între Cele două echipe. Această diferenţă n-a apărut însă de la începutul meciului. Oaspeţii menţin vreme de 10—12 minute un echilibru în joc, dovedesc calităţi a­­tletice dezvoltate, acoperă cu uşurin­ţă terenul — mai ales mijlocaşii, care iau parte la acţiunile ofensive. Dar, curînd iniţiativa trece de par­tea formaţiei nostre, care — atentă şi sobră în apărare — acţionează din ce în ce mai omogen, mai iute şi mai variat în atac. Aceasta schimbă şi aspectul tehnic al meciului, care la început nu deschidea prea multe perspective. Fazele frumoase încep să abunde, mai cu seamă la poarta P. GATU . Por­tarul polonez Gronowski intervine la un corner (Foto: Gh. Stinea) Juniorii noştri puteau obţine o victorie la un scor şi mai categoric BACAU 30 (prin telefon). — Peste 10.000 de spectatori au luat loc în tri­bunele stadionului *23 August" din localitate pentru a asista la întîlnirea dintre echipele de juniori ale R.P. Ro­míno şi R.P. Polone.. Echipa noastră s-a impus încă de la început, printr-un joc rapid, cu des­chideri în adincime, care au obligat echipa poloneză să se apere cu străş­nicie. In min. 8 Năftănăilă driblează cîţiva apărători şi îşi încheie acţiunea cu un şut pe lingă portar, deschizînd sco­rul partidei: 1-0. In minutele ime­diat următoare înaintaşii noştri ini­ţiază o serie de acţiuni ofensive de foaia frumuseţei, care străpung apă­rarea oaspeţilor, dar pe care le ra­tează. Pină la sfîrşitul reprizei echipa RIP, Romíne domină cu autoritate (fundaşii se aflau pe linia de cen­trul), beneficiază de 10 cornere şi a avut cel puţin 6, ocazii clare de tot... Ţin­ând seamă de desfăşurarea joculuii din prima repriză se poate a­pecia că o diferenţă de 6 goluri în favoarea echipei noastre ar fi oglindit în mod just raportul de forţe de pe teren. In repriza a doua jocul s-a mai e­­chilibrat, oaspeţii contraatacînd peri­culos. Totuşi, cei care marchează sînt juniorii noştri. Dup­ă ce îli min. 47 Petescu, singur cu portarul, trage a­­fară, tot el are ocazia să-şi repare greşeala un minut mai tîrziu şi fă­­c­îndu-şi loc cu abilitate printre apără­torii adverşi înscrie plasat: 2­ 0, în min. 51­­şi 60 Michalik şi respectiv Kielek ratează ceaţii bune. Pînă la sfîrşitul partidei ech­ipa noastră domină categoric şi doar for­ma bună a portarului polonez Kras- Zinski (cel mai bun de pe teren) a împiedicat mărirea scorului. Arbitrul V. Mîicănescu a condus foarte bine următoarele formații : R.P. ROMINA, Florea-Ștefan. BOROȘ, Rădulescu—Bîtlan (Nicules­­cu), GERGELY III—PIRCALAB, Năf­­tănăilă, PETESCU, Sudan. Iacob (Harsoni), R.P POLONA : Karasrinski—Buc. ki, Gorski. Pipimének—Kajzerek, Siiskf—Kownleiv.Jii, Sfrazâkvfrski, KIE­LEK, Musialek, Grwizinski (Michalik). V. MIHU și I. IANCU cu espouneilii (Continuare în pag. a 3-a) ■PROLETARI DIN TOATE ȚĂRILE, UNITI­ VA V Organ al Uniunii de Cultura Fizica și Sport din R. P. Romina ANUL XIV Nr. 3468 ★ Luni 31 august 1959 ★ 4 pagini 25 bani „Turul ciclist al R. P. Român”* ION STOICA (Voința) învingător în prima etapă • 57 alergători şi 8 echipe la egalitate de timp, după prima etapă • Azi la ora 11,50, în Piaţa Universităţii, startul festiv al etapei a II a • La ora 12, la Casa Scînteii, start tehnic • Etapa a ll-a : Bucureşti* Ploeşti-Buzău-Focşani “,Turul ciclist al R. P. Române“, ediţia 1959, a început ieri dimineaţă în mijlocul unui viu interes. Pe circuitul de la şosea se aflau zeci de mii de spectatori, care au urmărit interesan­ta dispută oferită de participanţii la această mare competiţie sportivă. Ci­cliştii din cele trei ţări (R. P. Romînă, R. P. Ungară şi R.P.F. Iugoslavia) au dovedit de la început o bună pre­gătire, luptînd cu ardoare. învingătorul primei etape, tînăru­l ciclist Ion Stoica (Voinţa), a luptat cu o deosebită dîr­­zenie şi în finalul cursei şi-a impus din nou realele sale aptitudini de sprinter A fost un final pasionant care a entu­ziasmat pe cei prezenţi. Fără îndoială că de-a lungul celor 12 etape care urmează, „Turul ciclist al R. P. Romíno“, ediţia 1959, va rezerva pasionaţilor sportului cu pedale alte numeroase şi interesante faze. FESTIVITATEA DE DESCHIDERE A COMPETIȚIEI La ora 9,50 alergătorii s-au prezen­tat pe linia de start pentru a partici­(Continuare în pag. a 4-a) ION STOICA Maestrul emerit al sportului Simion Ismailciuc a cucerit titlul de campion european la canoe simplu viteză DUISBURG 30 (prin telefon de la trimisul nostru special). Campionatele europene de catacanoe desfăşurate pe „Bertasee“, frumosul lac din lo­calitate, au luat sfîrşit duminică seara. Canoiștii români au avut com­portări frumoase, pe primul plan situîndu-se maestrul emerit al sportu­lui, SIMION ISMAILCIUC, care a cu­cerit într-un mod impresionant titlul de campion eu­ropean la canoe simplu viteză. Simion Ismailciuc s-a impus chiar de la începutul cursei şi dato­rită pregătirii sale excepţionale a reu­şit să se distanţeze pe parcursul celor 1000 m din ce în ce mai mult faţă de adversarii săi principali, ma­ghiarul Party şi sovieticul Beliaev, tre­­cînd linia de sosire cu peste 4 se­cunde avans. Astfel, valorosul ca­­noist rom­ân a adăugat titlurilor sale de campion european, mondial şi olim­pic la dublu (împreună cu Dumitru Alexe) şi primul său titlu european la simplu, performanţă unică în ca­notajul mondial. Foarte bine a evoluat şi echipajul nostru de dublu Lavrenti Calinov—A­­chim Sidorov, deţinător al medaliilor de argint la campionatele mondiale de la Praga. Concurind In finala cn canoe dublu 1000 m, Calinov şi Siti­­rov s-au clasat pe locul 2, obţinînd medaliile de argint, iar In aceeaşi probă la fond au sosit pe locul 3 (unda­, liile de bronz). In fine, felicitări meriţi şi dublul nostru Dumitru Alexe— Alexe lacovici, care în proba de carad dublu viteză au cucerit locul 3 si m»* daliile de bronz. Iată cele mai bune rezultate înregi»« trate în finalele de sîm­bătă şi dumi­­nică : caiac dublu 10.000 m: 1. R.P.U* 41:05,8; 2. R.F.G. 11: 41:14,2, 3. R.P.U, 11 41:34,2. caiac simplu 10.000 m : 1*­­Iad­acky (R.P.U.) 45:03,1; 2. Anders­son (Suedia) 45:04,4; 3. Cziuk (RP.U.) 45:12,9. Canoe dublu 10.000 m: 1. U.R.S.S. 50:14,6; 2. R.P.U* 50:57,9 ; 3. R.P. Rom­înă­­ (Calinov— Sidorov) 51:06,3. Canoe simplu 10.000 m: 1. Party (R.P.U.) 53:23,3; 2. Hus­harin (U.R.SIL) 53:32,4; 3. Elias IR* Ceh.) 54:12,0; 4. Jehim Lipalit (R.P* Romina) 54:56,2 ; 6. Igor Lipalit (R.Pj Română) 55:39,3. Caiac simplu 500. m­ 1. Kaplaniak (R.P.P.) 2:02,9; 2. Ger­­ber (Suedia) 2:03,7; 3. Mészáros (R.P.U.) 2:04,0. Caiac simplu 500 ni (feminin); I. Kislova (U.R.S.S.) 2:21,3: 2. Beredina (U.R S.S ) 2:21,9f 3 Banhalfi (RP.U.) 2:23,6. Cai,sa dublu 500 ni : 1. R.P.U. 1:47,0; 2* RPU.II 1:49.3; 3. R.P.P. 1:50.2* Caiac 4 1000 m: I. R D.G 3'25 9 f 2 R.F.G. 3:28,7; 3. R.F.G. II 3:28,9* Caiac 4 10.000 m: 1. R.F.G. 36:33.6$ 2. R.F.G. II 36:35,0; 3. R D.G. 36:45.4, Caiac simplu 1000 m: Szöllösf (R.P.U.) 4:10,1; 2. Kiss (R.P.U. 11) 4:14,2 ; 3. Rodes (Anglia) 4:15.FU Canoe simplu 1000 m: 1. Simion Is­i­mailciu­c (R.P. Romînă) 4:5­ 6; 2* Party (R.P.U.) 4:58,8; 3. B­liae* (U.R.S.S.) 4:59,2 6 Igor Lipalit (R.P. Rocnîrnă) . Caiac dublu 1000 m : 1. R P.U. 3:41,1 , 2. R.P.U. H 3 44,4 . X REG. 3:45,4. Caiac dublu 500­ m (fora) : 1. U.R.S.S. 2:03,8, 2+ U.R S.S II 2:04,8, 3. R.F.G. 2:06,5* Canoe dutfm 1000 m: 1 R.P.U. 4:5­.»V 2. R.P. Romîh­î (Calinov—Sidorov) 4:57,0, 3. R.P. Romînă ff (Alexe—Ian­covici) 4:50,0. Caiac ștafetă 4x500 m­­­l. R.F.Cr 8:01,2, 2. R.P.U. 803,4. 3. R.P.P. 8:05,7. DAN GIRLE$T£Affi4. REPREZENTATIVELE DE TINERET AU FĂCUT REZULTAT EGAL SZCZECIN 30 (prin telefon). — In­­tilnirea dintre selecţionatele de tine­ret ale R.P. Polone şi R.P. Romíno, a prilejuit o partida­ vie, plină de mo­mente interesante. Ambele echipe au practicat un joc deschis, construind atacuri repezi şi spectaculoase. In ge­neral, apărările au excelat, am­hu­lînd numeroase ocazii de gol, ivite în cursul celor 90 de minute de joc. E drept, însă, că atît tinerii afaccinţi romîni, cit şi cei polonezi au fost destul de imprecişi în trasul la poartă. Meciul s-a­ terminat cu un rezultat de egalitate (1—1), consemnat încă din prima repriză. Scorul a fost des­chis în min. 21 de reprezentativa ro­mina prin Georgescu. Şase minute mai tîrziu, interul stînga polonez ftVyga reuşeşte să egaleze. Publicul asistă în continuare la o frumoasă luptă sportivă, în care acţiunile alternează la cele două porţi. Dar toate eforturile celor doua echipe de a modifica rezul­tatul răiuîni infructuoase, astfel că tabela de marcaj a arătat la sfîrşit un just rezultat de egalitate. Cele două reprezentative de tineret s-au prezentat în formaţiile următoare: R.P POLONA: KÓrneÍ<TKrzyza­nowski, Oslizlo, Jăbranowski—Pedzi­­p.ch, Nieroba—Sleniplowski, Borik, Herman, Myga. Bánja. R.P. ROMINA: Uțu-Nedelcu, Mo­­troc, Cojocarui—Tîrcovnicu, Tabarcea— Copil, Varga, Ene 11, Georgescu, Vă­carui,