Sportul, septembrie 1970 (Anul 26, nr. 1009-1038)

1970-09-21 / nr. 1029

IMP* TUZ 9 (0403) STEAUA ! (I) RAPID­­ (X) Dacă am raporta nivelul jo­cului disputat ieri de echipele bucureştene Steaua şi Rapid la valoarea fobalului nostru şi am ţine seama şi de exigenţe­­logice, vizînd scara fotbalului Internaţional, ar rezulta pentru întîlnirea în cauză o notă care s-ar exprima în jur de 7,50. Pretenţii mai mari nu am pu­tea avea, deoarece cursivitatea jocului a fost deseori între­ruptă de greşeli de manevrare a mingii, iar precizia la poartă a lăsat de dorit. Nesatisfăcă­toare pentru Steaua, numai opt şuturi pe poartă, din 15 lovi­turi, în 90 de minute, iar, pen­tru Rapid, pe de-a întregul defi­citară , două lovituri pe poartă din care un gol, din 11 şuturi spre poarta lui Suciu. In­­schimb, nu am putea situa meciul nici sub 7,50 din cauză că echipele au prezentat ansam­bluri bine închegate, cu ac­cente moderne de joc, cu com­binaţii tehnice şi inteligente, care au justificat solidificarea noii feţe a fotbalului nostru.­­A­ceasta era şi de aşteptat de­­la două echipe fruntaşa din campionatul diviziei A. Partida Steaua—Rapid s-a încheiat la egalitate, 1—1, şi tabela de marcaj este în con­cordanţă cu realitatea de pe teren. Deşi fiecare din echipe ar fi putut, cu mai multe şanse în anumite faze de joc, să cîştige ambele puncte, o asemenea situaţie nu ar fi fost conformă cu efortul, capa­citatea şi realizările tehnice ale echipelor, în după-amiaza de ieri. Steaua, cu un ansam­blu mai închegat dar insu­ficient de alert. Rapid cu o formaţie mai sprintenă, însă mai pripită şi hazardată, iată caracteristici opuse care au ser­vit, totuşi spectacolul fotba­listic bine sortimentat. In aceste condiţii, menţiunea, care nu afectează scorul şi nu alungă ideea de echilibru al jocului şi de echitate a rezultatului, o primeşte — totuşi — Steaua, pentru a fi făcut bine faţă în­tftatru­ In condiţiile în care săptămîna trecută a făcut apre­ciatul efort de a juca la Lvov în Cupa cupelor şi de a ob­ţine o victorie In deplasare. Iată de ce a surprins startul vioi şi dominarea insistentă a militarilor in primele 15 mi­nute de joc, pînă cind vivaci­tatea lui Năsturescu a început să tragă echipa după el în atac. In min. 20, Steaua a pri­mit pe neașteptate gol. Mingea degajată cu putere de gigant de către Răducanu a ajuns in „treimea” militară pe capul lui Ciugarin. Stoperul militar n-a controlat-o bine şi a îndrep­­tat-o spre adversar, spre Nea­gu, care a folosit bine împre­jurarea ce i s-a oferit şi a şutat plasat. După acest gol, Rapid a beneficiat de două mari ocazii de a mări avanta­jul prin acelaşi Neagu. Cul­mea, internaţionalul rapidist a avut din nou şansa de a fi servit nu de parteneri, ci de adversari direcţi, de Hălmă­­geanu (min. 24) şi din nou de Ciugarin (min. 32). De fiecare dată din careu, Neagu a ratat posibilitatea de a oferi echipei sale victoria. Ieşită din strînsoare, Steaua a reacţionat mai în viteză de­cit o făcuse pînă atunci și nu­mai după un minut a egalat, datorită unei pase în adincime, bine servită de Dumitriu III lui Tătaru. Șut scurt, pe jos, gol­­lu­ în min. 32. Dan, în­furiat de faptul că l-a scăpat din supraveghere pe Tătaru, a fugit în careul advers, la un corner, și a fost cit pe aci să înscrie cu capul, în min. 37. Dar, cu două minute înainte de pauză, a fost rîndul militari­lor să treacă pe lingă majora­rea scorului, într-o fază rea­lizată excepţional de Ştefă­­nescu, însă nefinalizată. După ce a trecut în dribling de patru adversari, el a şutat puternic în Răducanu, mingea i-a revenit, un nou şut de această dată în Codrea şi apoi, degajare. După pauză, Jocul a scăzut în ritm şi în spectacol, cu toate că a debutat cu o fază în care Vigu a tras spectaculos la poartă şi Răducanu n-a putut salva decât In corner. în con­tinuare, doar trei minute au fost Incendiare. In acest in­terval de timp, din minutul 70 pină in al 72-lea, Steaua şi Rapid au mai avut cite o data posibilitatea de a ciştiga. In min. 70, Pantea, de la şase m, a trimis mingea puternic cu capul pe spaţiul porţii, Insă Ră­ducanu a apărat formidabil. In min. 72, Petreanu, de la trei metri de poartă, cu portarul Suciu căzut In urma lui, deci cu poarta goală, a ridicat min­gea peste bara transversală. Ca să fie, cum se spune la tenis, egalitate peste tot... Aurel C. NEAGU TABELA DE MARCAJ N-A GREȘIT •txHo» »S3 August", teren excelent) Treme Meal*, spectatori : 50 000. Au înscris­­ NEAGU (min. M) pentru Rapid si TATARU (min. 32) pentru Steaua. Raport de lovituri la poartă : l­—11, la cornere­­ 6—5, in favoarea­ echipei steaua. STEAUA : Suda T — Sătmăreana T, Ciugarin 9, Hătan­geanu 7, vigu 7 — Naom 7 (din min. 70 Negrea), stefănescu 9 — Pantea 7, Tătaru 9, Dumitr­u­­ 7, Manea 8 (din min. 03 Vlad) RAPID « Răducanu » — Pop 7, Lupescu 1, Dan I, Codrea 1 — Dinu 0 (din min. 06 Petreenu 5), Dumitru 7 — Năsturescu 8, Ange­­lescu 7, Neagu 8, Codreanu 8. A arbitrat AUREL BENTU ajutat de Dumitru Isăcescu şi Tome Vaafle, toţi «Un Bucureşti. »Trofeu» Petachowschi* (pentru puMM)­­ 18. la Aneret-reearr. — steaua — Rapid 8—1 (fr-1). POLITEHNICA 4(1) „U" CLUJ 2(1) Stadion S3 August, timp plo­ios, teren moale, alunecos. Spectatori cca. 10.000. Au în­scris­­ ADAM (min. 3 și 76), respectiv CUPERMAN (min. 62. 07), GOLIAC (min. 42) și INCZE (min. 64). Șuturi la poartă : 17—7 ; raport d­e cor­ners 5—6. POLITEHNICA î Iordache 7 — Romilă 8, Ianul 5, Stoi­­cescu 8, Simionaş 7 (min. 72 Lupea), Goliao 94­, Martea 7, Inezu 94, Cuperman 8, Lupu­­lescu 8, Moldovan 7. UNIVERSITATEA CLUJ : Moldovan 4 (min. 65, Totoianu 4) — Creţu 7, Pexa 8, Solomon 8, Cimpeanu 7, Munteanu 5 (min. 68 Stancel 6), Anca 7, Ardeleanu 7, Uitaleanu 7, Adam 8, Barbu 7. A arbitrat C. PETREA •irtftfiferi ajutat bine la li­nie de I. Gheorghiţă şi I. Hri­­safi (toţi din Bucureşti). Trofeul Petschowschi (pen­tru public) : 8 La tineret-rezerve . Politeh­nica Iaşi—Universitatea Cluj 0—2 (0—0). IAŞI: 20 (prin telefon, de la trimisul nostru). Cina ar fi cre­zut, la sfîrşitul primei reprize, cind echipa gazdă obţinea, cu di­ficultate, egalarea, că, în partea a doua a meciului, Politehnica îşi va deschide drumul spre vic­torie, intr-un mod atît de strălu­cit . Adevărul este că ieşenii au suferit chiar la Începutul me­ciului un şoc puternic, care avea să lase urme în jocul tuturor echipierilor. Dintr-o gravă gre­şeală a lui Ianul, care a trimis Înapoi mingea spre portar, acesta a respins balonul în picioarele lui Adam, care a şutat In coltul lung al porţii, deschizind scorul, In timp ce spectatorilor nu le venea să-şi creadă ochilor. Această fază neaşteptată, surve­­nind la început de joc, a dezori­entat formaţia ieşeană, care a comis în continuare şi alte gre­şeli. Oaspeţii au acţl°nat în primele 45 de minute foarte ordonat, practicînd un marcaj exact, des­­făşurind o bună circulaţie a ba­lonului şi luptând cu drrzenie (din păcate, uneori, şi neregula­mentar) pentru fiecare minge. Deşi Politehnica, susţinută de pu­blic, a forţat egalarea, ea n-a fost nici un moment aproape de acest scop în cele 45 de minute ale reprizei, în care, de altfel, n-a reuşit să trimită decât un singur şut pe spaţiul porţii. Şi acesta fără perspectivă. Dar por­tarul oaspeţilor n-a blocat ferm şutul lui Moldoveanu din min. 42, ci a intervenit defectuos, mingea sărindu-i din piept în faţa îna­intaşilor adverşi. O clipă de spe­ranţă — Cuperman şi Lupulescu nu reuşiseră să intercepteze ba­lonul — şi apoi un şut necruţă­tor al lul Goliac­s I—­. După pauză, un şut al lul Cu­perman, de la 20 de metri, avea să schimbe total aspectul jocu­lui. Realizând acest gol spectacu­los, Politehnica a preluat com­plet iniţiativa. Ieşenii au început să acţioneze cu aceeaşi sigu­ranţă şi dezinvoltură ca In ma­ciul cu Dinamo Bucureşti, de acum o săptămînă, oamenii lor de bază fiind Goliac — care şi-a asumat rolul de dispecer, înde­­plinindu-l cu mult succes — şi Inc­e, care şi-a presărat adver­sarii pe drum, in repetate slalo­muri irezistibile. A urmat o pe­rioadă de 15 minute, în care clu­jenii au fost pur şi simplu groggy. Aceeaşi apărare, care do­vedise atita calm şi luciditate in prima repriză, se pierduse acum cu totul. Trebuie să spunem, însă, că deruta din tabăra oaspeţilor a fost şi urmarea lipsei de Încre­dere In ultimul om, cel din poar­tă, fie că acesta s-a numit Mol­dovan, fie că a fost vorba de în­locuitorul lui, Totoianu. Dincolo de aceste greşeli de apărare ale oaspeţilor, care au uşurat marcarea golurilor, jocul din repriza a doua al ieşenilor a atins valori tehnice şi tactice dintre cele mai ridicate. A fost o repriză desfăşurată într-un ritm drăcesc, imprimat de gazde, dar la care au contribuit in final şi oaspeţii, după ce furtuna ieşeană se mai liniştise. Ultimele minute ale meciului s-au scurs, de altfel, în nota de revenire a clujenilor, care, după ce au redus scorul, ce ajunsese la un moment dat la 4—1, au fost din nou pe punctul de a marca, dar Romilă a intervenit providen­ţial. Jack BERARIU O REPRIZĂ DE AER PE DEALUL COPOEEEI „U" CRAiOvA MD NOROCOS şi totuşi imni----------0 MERITAT CRAIOVA, 20 (prin tele­fon, de la trimisul nostru). Prima apariţie a echipelor pe­­teren dezvăluie "ţie loc inten­ţiile tactice ale antrenorilor. Cind Ştefan Coidum utilizea­ză un 4+2+4, acum devenit clasic, este clar că el s-a pre­gătit să beneficieze de avan­tajul terenului, tot aşa cum antrenorul Bălănescu oare­cum indecis asupra strate­giei a abordat un 4+3+3 la­bil, aşteptînd să cunoască pe parcurs forţa craiovenilor. Izbucnirile craiovenilor au devenit evidente numai în fa­zele de finalizare, cind fără multă ceremonie au căutat poarta. Campionul incontesta­bil al acestor căutări, în ciu­da aparenţelor, nu a fost as­tăzi Oblemenco, ci Bălan care are meritul de a fi şu­tat cu şi fără ţintă cel pu­ţin jumătate din apreciabilul total statistic de 30 de lovi­turi spre poartă reuşite de studenţi. In primul sfert de oră pre­siunea discretă a craioveni­lor a crescut treptat în inten­sitate Pînă la nefericitul au­togol din min. 17, cînd la centrarea impecabilă a lui Martinovici, mijlocaşul San­du repliat, mult s-a înălţat ca pentru a trimite mingea în corner şi într-un superb picaj atletic, demn de un re-Stadion central, teren exce­lent, timp senin, frumos, spectatori 11 000. A înscris SANDU (min. 17, autogol), raport de șuturi la poartă 30—11, raport de cornere S—3. UNIVERSITATEA CRAIO­VA : Oprea 8 (min. 81 Pilcă)— Niculescu 7, Mincă 8, Deselni­­cu 8, Bîrlan 7 (min. 66 Sma­­randache 6), Strimbeanu 4, Ivan 8­, Martinovici 9, Das­­cu 7, Oblemenco 6, Bălan 7, JIUL­­stan 8 , Caramalis 6, Georgevici 6, Georgescu 7, Popescu 4, Dodu 7, Sandu 7, Peronescu 5 (min. 46 Ion Cons­tantin 6), Țurcan 5, Achim 7 (min. 49 Libardi 8), Naidin 8. A condus I. BOROŞ 'ir'ir’ir'ir, ajutat bine la linie de I. Sana şi G. Blau (toţi din Timişoara). »Trofeul Petschowschi" (pen­tru public) . 8. La tineret-rezerve : „U" Cra­iova—Jiul 4—0 (3—0). zultat mai bun, a înscris im­­parabil în propria poartă. La 1—0 REZULTATUL OB­ŢINUT NOROCOS DAR NU NEMERITAT—craiovenii au continuat asaltul, mobilizaţi în special de activitatea liniei de mijloc, în care Strim­beanu (mai ales) şi Ivan se dovedesc neobosiţi. Sandu, vinovat, încearcă să repare greşeala, se avîntă acum mai des în atac, creează mo­mente bune pentru petroşe­­neni, dar ocaziile rămîn ne­fructificate. Repriza a doua nu a cla­rificat lucrurile pe planul re­zultatului efectiv. Potrivit u­­nui mai vechi obicei, Strîm­­boanu, obosit, începe să faul­teze și după ultima culpă că­reia i-a căzut victimă Geor­gevici, este eliminat (ceea ce justifica nota pe care i-am acordat-o). Chiar rămasă în 10 oameni forţa de joc a echipei craiovene nu scade, dar nici nu se observă vreo tendinţă de a ameliora re­zultatul. Atacul Jiului, în schimb, se înviorează şi prin sîngele proaspăt pe care l-a primit (prin introducerea lui Cons­tantin şi Libardi) ceea ce pune acum probleme mult mai grele apărării locale. Din păcate echipa craioveană este cuprinsă de o oarecare blazare. Pe măsură ce trec minutele, localnicii se arată tot mai mulţumiţi cu o vic­torie pe care pe tabela de marcaj Ie-a oferit-o adver­sarul însuşi, dar pe care cu ceva mai mult efort şi-ar fi putut-o asigura şi singuri. înaintea jocului retur din „Cupa oraşelor tîrguri" de la Pecs, după părerea noastră, echipa craioveană nu este încă suficient pregătită a face faţă unui joc dificil în depla-Victor BANCIULESCU STEAGUL ROŞU 1(0) „NU DAŢI NOTE C.F.R. TIMIŞOARA O PREA MARI“... Stadionul Tineretului, teren ud, timp ploios, spectatori cir­ca 5 000 , a înscris IAMBOR (min. 66) , şuturi la poartă : 15—11, raport de cornere 4—6. STEAGUL ROŞU : Adama­che 7 — Ivăncescu 7, Jenei 6, Olteanu 7, Rusu 6, Şerbăno­­iu 7, Cadar 5, Necula 4 (din min. 46 Florescu 6), Balint 5, Ghergheu 6 (min. 63 Iambor 7), Györfi 8. C.F.R. Corec 8 , Donca 7, Mehedințu 7, Răcelescu 6, Spe­­riosu 6, Hergan 6, Chimiuc 6, Cioroparu 6, Nestorovici 8, (min. 68 Floareş), Manolache 8, Bojin 7. A arbitrat I. CIMPEANU (Cluj) ajutat la linie de T. Gaboş (Cluj) şi T. Andrei (Sibiu). Trofeul Petschotvski (pentru public) : 7. La tineret-rezerve : steagul roşu — C.F.R. 3—0 (0—0). BRAŞOV: 20 (prin telefon, de la trimisul nostru). Exigenţa antrenorului ti­mişorean Vorencovschi apli­cată notelor jucătorilor pro­prii ne-a descumpănit oare­cum. Feroviarii acţionaseră dezinvolt, cu o evidentă ten­dinţă de a practica un joc în continuă mişcare, orien­tat pe contraatac, mizînd pe incisivitatea lui Nestorovici, Bojin şi... clarviziunea lui Manolache. Ceea ce nu este puţin într-o partidă disputată în deplasare. De ce am men­ţionat pentru început jocul oaspeţilor ? Pentru că, pro­babil, asemenea majorităţii celor ce au venit la meci — sfidind ploaia torenţială — îi consideram pe timişoreni victime sigure. Pe parcursul meciului, văzând replica da­tă, am rămas surprinşi de vigoarea şi corectitudinea tactică cu care alcătuiau două linii succesive în apărare, ca apoi să se desfăşoare spre zona extremelor. Primii des­cumpăniţi au fost jucătorii echipei gazdă. , Steagul roşu a vrut, fi­reşte să cîştige, a fost în­­tr-o continuă hărţuială cu adversarul pentru a se im­pune, dar n-a avut malea­­bilitatea tactică pe care o poate naşte numai gîndirea jucătorului în teren. încer­când mereu şi mereu să stră­pungă apărarea oaspeţilor nu­mai pe centru (introducerea lui Florescu n-a însemnat nimic altceva), jucătorii bra­şoveni n-au putut obţine vic­toria decit cu chin, deşi do­minarea a fost de partea lor. Astfel, n-am putut nota faze clare de a înscrie la poarta lui Corec decit în min. 33 — centrarea lui Şerbanoiu s-a plimbat prin mijlocul ca­reului, unde nu se afla nici un coechipier decis de şut —, în min. 44, cînd Corec a boxat un şut puternic al lui Cadar şi în min. 85 cînd s-a consumat acţiunea cea mai spectaculoasă a atacului bra­şovean , după o dublă gafă a fundaşilor centrali timişo­reni Györfi îl deschide în diagonală ,pe Iambor, care a­­runcă mingea peste Corec, ieşit în întâmpinare, dar şi peste poarta goală. Golul, înscris de Iambor în min. 66, a fost consecinţa unui şut puternic al lui Şerbănoiu, expediat din afara careului de 16 m şi respins lateral de portarul oaspe, acolo unde se afla Iambor nesuprave­gheat. De ce a fost aşa de zgârcit antrenorul feroviarilor timi­şoreni, dacă părerea unani­mă a fost că aceştia au ju­cat bine ? „Pentru că sîntem la început de drum şi mai avem mult de mers în... A !“ Paul SLAVISCU -­ Spelttl) U. T. A. 2(0) PETROLUL 6 ARAD, 20 (prin telefon, de la trimisul nostru). — Pri­mire caldă făcută echipei campioane. Apariţia textiliş­­tilor pe teren este subliniată cu ropote de aplauze pentru isprava lor de la Rotterdam. Loto Pronosport oferă pre­mii egalilor campionilor lu­mii. , După această scurtă festi­vitate, U.T.A. a obţinut o victorie mai dificilă decit arată scorul. Arădenii au ju­cat prea relaxat, poate pen­tru că s-au resimţit după e­­fortul de miercuri. Au învins, totuşi, cu 2—0, dar cu siguranţă — după aspectul jocului — nimeni nu ar fi avut prea mult de obiectat, dacă tabela de mar­caj ar fi indicat chiar 1—1 în final. La 1—0, în min. 88, Lereter a salvat de pe li­nia porţii un gol gata făcut. Apoi, în min. 89, Axente a pecetluit scorul. Aşa e fot­balul... Priviţi şi raportul de lovituri la poartă şi cel de camere şi vă veţi convinge C.F.R. CLUJ 3(i) FARUL : 3(i) Stadion municipal, teren bun, timp răcoros, spectatori: 6 000. Au înscris : O. IONES­CU (min. 7 și 84), TUFAN (min. 24), SOOS (min. 56), I. CONSTANTINESCU (min. 67), CARAMAN (min. 80). Șu­turi la poartă : 19—7 ; raport de cornere : 8—2. C.F.R. : Mărculescu 5 — Burlacu 6, Cojocaru 7, Soos 8, Roman 6, M. Bretan 7+, Te­­gean 5 (min. 55 Vişan), Pe­­trescu 7, Soo 8, Fanea 6, O. Ionescu 9. FARUL : Ștefănescu 6 — Mustafa 6, Stoica 7, Antones­­cu 8, Pleşa 7, Tănase 7, Ba­dea 6 (min. 59 — I. Constan­­tinescu 8), Oprea 6, Tufun 6, Caraman 8+, Kalla 7. A arbitrat ALEXANDRU ALEXA +++++, ajutat la linie de I. Ciucă şi N. Stoi­­culescu (toţi din Hm. Vîlcea). Trofeul Fetschovschî (pen­tru public) : 9. La tineret-rezerve : C.F.R. — Farul 1—2 (1-1). CLUJ, 20 (prin telefon, de la trimisul nostru). Pare pa­radoxal, poate, dar această partidă, mediocră ca factură tehnică, a fost totuşi salvată de avalanşa golurilor, care a ţinut mereu sub tensiune atît echipele, cît şi spectatorii. Ce­feriştii au avut un prim sfert de oră fericit, cînd au şi marcat de altfel destul de re­pede. Petrescu a executat în min. 7 o lovitură liberă late­rală, de pe stînga, iar O. Io­nescu s-a înălţat peste pira­mida constănţenilor, dirijînd balonul în plasa lui Ştefănes­­cu: 1-0. Soc, la rîndul lui, a şutat în min. 14 în bară. Apoi, experimentaţii „lupi de mare ai Farului“ au strîns GOLURI MULTE, FOTBAL PUŢIN mai bine pînzele şi au primit mai liniştiţi furtuna dezlăn­ţuită de ceferişti. In min. 24, la o fază fixă, constănţenii au obţinut egalarea : Kalló a e­­xecutat cu dibăcie un corner de pe partea stingă, iar Tufan, nemarcat, a şters balonul cu tîmpla, trimiţindu-1 în colţul sting al plasei. Lupta a devenit mai aprin­să, după pauză, în min. 56, M. Bretan a executat o lovi­tură de colţ, iar „bătrinul Soos, venit din urmă, a în­scris cu capul, renăscind spe­ranţele în victorie ale coechi­pierilor săi. Dar Farul nu a cedat. Golul egalizator a fost opera tînărului I. Constanti­­nescu care, proaspăt intrat în echipă, şi-a semnalat imediat prezenţa printr-un­ şut violent de la 25 de metri sub bara transversală : 2—2. Oaspeţii nu s-au mulţumit numai cu atît. Ei au mai aplicat gazde­lor încă o lovitură care părea să fie cea de „graţie". Pri­mind o pasă în adincime de la Pleşa, în min. 80, Caraman a şutat necruţător, aducind avantaj Farului. Acelaşi Ca­ra­man l-a pierdut apoi pe drum pe Burlacu, l-a păcălit şi pe portarul Mărculescu, punîndu-i pe tavă mingea lui Ologu în faţa porţii goale. Acesta însă a irosit incredibil cea mai mare ocazie de gol a meciului. Patru minute mai tîrziu, ceferiștii au egalat, M. Bretan a centrat, iar O. Ionescu, într-o învălmășeală teribilă, a lovit cu capul ba­lonul, trimițîndu-l în plasă. George MH­ALACH­E Un spor al eficacitafii 21 DE GOLURI ÎN ETAPA A IV-a Dom Popescu a sărit la o minge înaltă, dar va rata posibilitatea de a înscrie Foto : A. NEAGU PROGRESUL e DINAMO BUC. O „VEDETA“ NU ȘI-A ONORAT... ETICHETA Stadion sit August", teren foarte bun, timp nord­­ spectatori — circa 80.000. Șuturi la poartă : 10—8 pentru Progresul, raport de cor­nere : 9—7 pentru Dinamo. PROGRESUL s Manta 8 — FI. Maitoescu T (min. 74 Rotaru 8­) Măndoiu 8, Grama 7, Dumbravă 7, Dinu Iordan 8, Beldeanu 8, R. Ionescu 8 (min. 5S Sandu Mircea 8), Raksi 7, Dudu Georgescu 1,­­ Matei 7, DINAMO 5 Constaninescu 7,­­ Cheran 6, Stoenescu 8, Dinu 6­ , Doleanu 7, Sălceanu 5 (min. 38 Nuţu 5), R. Nunweiller 7 (min. 89­­ Moldovan), Mustățea 5, Doru Popescu 5, Dumitrache 6, Both 8. A arbitrat C. BARBULESCU +++, ajutat la linie de C. Nicu­­lescu şi Gh. Retezan (toţi din Bucureşti). Trofeul Petschowschi (pentru public) . 7. î La tineret-rezerve ! Progresul—Dinamo Bucureşti 1—1.__________ „Vedeta* de ieri de pe sta­dionul 23 August a fost de­parte de a-şi fi onorat etiche­ta. N-am ajuns la această concluzie-adevăr, orientîn­­du-ne după scorul alb ră­mas pe tabelă după 90 de minute. Mai văzuserăm me­ciuri încheiate cu 0-0, de nota 10, dar acelea încîntaseră, realmente, tribunele prin tem­­po-ul alert, prin măiestrie în construcţia fazelor, prin ac­ţiuni de poartă care-ţi tăiau răsuflarea. Pe cinci ieri... Dacă am apela fie numai la o singură dată statistică, pre­zentă, parcă ca o acuză pe carnetul nostru de însemnări, şi tot ar fi elocventă. Iat-o ! primul şut pe spaţiul porţii în partida Dinamo-Progresul a fost înregistrat abia în re­priza secundă, mai precis în min. 51, cînd Radu Nunwei­ller (nota bene : un mijlocaş!), exasperat, probabil, de ra­teurile înaintaşilor, a ex­pediat balonul, cu sete, pe spaţiul porţii, din afara ca­reului mare. Au lipsit şuturile, cu sau fără adresă, au abundat — în schimb — compensaţie... ne­plăcută, faulturile (şi de o parte şi de alta, dar mai mult la Dinamo) ceea ce a dus, deseori, la o fragmentare a jocului în secvenţe bune de demonstrat... antifotbalul. Şi dacă n-am părut prea sur­prinşi, în startul partidei, la cele două intrări-demolate ale lui Dinu Iordan, acest Stilles din str. Dr. Staicovici, ne-au întristat, literalmente, repetatele atacuri neregula­mentare comise de Dinu (da, de experimentatul Dinu), asu­pra foarte tînărului Dudu Georgescu, adversarul direct, care, spre deosebire de fun­daşul naţionalei, venise să-şi susţină duelul, uzind de ta­lent şi fair-play. De unde a­­tîţia nervi, ieri, în jocul lui Dinu ca, de altfel, şi în evo­luţia celuilalt nume mare din formaţia dinamovistă, l-am numit, cu regret, pe Dumitra­­che ? Poate, într-o bună mă­tură, şi din neputinţa între­­gii echipe de a găsi, pe par-­ cursul partidei, antidotul la­­ tenacea şi bine organizata a­­părare a Progresului. Cînd, iată, El Mundial­ul, pentru cine a văzut, a repus în drep-­­ turi jocul pe aripi, Dinamo (şi nu numai ea) a rămas la lecţia „World Cup‘‘, înşirînd de-a latul terenului patru mij­locaşi, pe Mustăţea, Sălceanu, R. Nunweiller, Roth, şi ...nici o extremă. Nici cînd (min. 38) Nuţu l-a schimbat pe Săl­ceanu, în tactica echipei Di­namo n-au intervenit modifi­cări de structură, majoritatea baloanelor fiind dirijate, în continuare, spre cele două vîrfuri, Doru Popescu (mai a­­vansat) şi Dumitrache, ambii mai mereu izolaţi printre trei-patru apărători ai Pro­gresului. Fotbalul-calitate­a pe care l-am aşteptat, pe bună drep­tate, de la dinamovisti (cit a trecut de la usturătoa­­rea lecţie aplicată lui P.A.O.KL Salonic?)—ni i-a oferit, de­seori, în repriza a doua, Pro­gresul. Intr-adevăr, la raţionala dispunere a oamenilor în te­ren, Progresul a adăugat, în aceste perioade, o mişcare mai vie, cu şi fără balon, pre­cum şi mai multă luciditate. In special după Introducerea in echipă a juniorului Sandu Mircea, am asistat la o serie de acţiuni bine lucrate şi încheiate cu şuturi pe spaţiul porţii. Şi ne face o deosebită plăcere să consemnăm aici faptul că cele cîteva faze de real spectacol fotbalistic au fost opera tinerilor Beldeanu, Sandu Mircea, Dudu Georges­cu (mai ales el, un vîrf mo­bil, insidios, percutant) şi, a­­tît cît a jucat, fundaşul Ro­taru. Ce paradox să constaţi cum nişte tineri care abia bat la porţile consacrării s-au străduit să onoreze eticheta de partidă vedetă. In timp ce alţii, ca Dinu, ca Dumitrache... Gheorghe NICOLAESCU VICTORIA S-A HOTĂRÎT GREU... Stadion U.T.A. 7 timp frumos, vînt, teren excelent, spectatori 12.000. Au marcat : MOCANU (min. 52, autogol), AXENTE (min. 89). Șuturi la poartă : 13—10. Raport de cornore : 8—5. U.T.A. : Gornea 7 — Birău 6, Lerator 7, Pojoiul 7, Brasovschi 6 (min. 50 Schepp), Petescu 7, calinin 6, Dotrilde 6, Axente 8, Sima 5, (min. 84 Schiopu), Dumitrescu 6. PETROLUL : M. Ionescu 7 , Gruber 7, Sădi­, 5, Mocanu 7, N. Ionescu 6, Dincuţă 7, Cringaşu 5 (min. 84 Strea), Oprişan 8, Grozea 6, Juhasz 7, Petruț 5 (min. 64 Cotigă). A arbitrat GH. POPOVICI *+*■*••*•, ajutat la linie de C. Iofoiu şi N. Cătănoiu (toţi din Bucureşti). Trofeul Petschowschi (pentru public). 9. La tineret-rezerve : U.T.A.—Petrolul 2—3 (0—2), de echilibrul celor două for­maţii. Meciul în sine nu a depăşit nivelul unui joc me­diu. Dacă i-am acorda, to­tuşi, un calificativ, l-am puncta cu nota 6. La U.T.A. s-a resimţit lipsa lui Dem­­brovschi (accidentat), „omul de gol“. Petrolul se dovedeşte la fel de ineficace ca şi în alte jocuri. Azi a jucat bine în câmp, dar neconcludent în linia de atac. Startul ambelor formaţii este lent, am putea spune ca doi boxeri care se angajează ■într-o repriză de studiu. A­­bia în min. 15 se animă tri­bunele. Balonul se perindă în careul ploieştean, dar Du­­­mitrescu reia cu capul, din poziţie favorabilă, lingă bara laterală. Apoi, meciul intră din nou în anonimat. Petro­liştii domină mai mult mij­locul terenului, dar nu reu­şesc să se apropie de poarta lui Gornea. Min. 28 ar fi putut aduce primul gol al gazdelor, dacă Sima, excelent servit de cen­trarea lui Dumitrescu, nu ar fi trimis alături. Apoi, o centrare a lui Sima este re­luată de Domide tot pe lingă poartă. Gazdele reuşesc să spargă gheaţa abia după pauză, în min. 52 cînd Petescu deschi­de pe Axente , acesta trage. M. Ionescu nu reuşeşte să blocheze balonul şi... din pi­ciorul lui Mocanu, mingea ricoşează în plasă. In min. 63 un alt moment psihologic : Băii nu li faultează Pe Calinin în careu şi, evi­dent, 11 m­. Penaltyul este executat slab de Lereter, permiţind portarului ploieş­tean să trimită în corner. Pînă în final, nimic deosebit de semnalat. Iată că, în min. 88, Cotigă trage la poartă, iar golul pluteşte în aer, dar Lereter, răsărit ca din pămînt, salvează punctul, în penultimul minut, cînd o fază la poarta ploieştenilor ■părea compromisă, o minge respinsă de apărarea petro­liștilor ajunge la Axente, care, printr-un șut fulgerător de la 20 de metri, reia în plasă: 2—0. După aspectul meciului o victorie neconvin­gătoare, Ion OCHSENFELD DINAMO BACĂU 3(1) F. C. ARGEŞ O BACAU, 20 (prin telefon, de la trimisul nostru). De la în­ceputul jocului s-au văzut clar intenţiile piteştenilor de a miza, în această partidă pe două atuuri. Primul — apărarea, cu mijlocaşul Vlad pe post de fundaş central şi cu Olteanu în rol de libero; al doilea — contraatacul, sporind ca rapi­dele extreme Circi­um­­ărescu şi Jercan să prindă pe picior gre­şit apărarea gazdelor, iar bul­dozerul Iancu să-l execute pe Ghiţă. Dar, planul antre­norului Ozon s-a năruit ca un castel din cărţi de joc in nu­mai trei minute. In min. 14, în timp ce Jer­can încerca o străpungere pe aripa stingă, Crăciunescu are o scurtă altercaţie cu un coe­chipier la centrul terenului. Arbitrul Dumitrescu, atent, l-a sancţionat cu o lovitură indirectă, din care băcăuanii au obţinut un corner. Sorin Avram a executat excelent lovitura, şi Velicu — de lingă Crăciunescu — a înscris ne­stingherit cu capul : 1—0 pen­tru Dinamo Bacău. Peste trei minute, la o centrare a lui Avram, Crăciunescu a gafat din nou, împreună cu Vlad, şi Fană a marcat de la ciţiva metri de poartă: 2—0. Piteştenii nu s-au socotit încă înfrînţi, încercînd să re­ducă handicapul ori de cite ori au scăpat din „cleştele“ bă­căuan. Prepurgel a fost gata să speculeze o greşeală a por­tarului Ghiţă, iar Iancu, care ni s-a părut singurul atacant periculos al piteştenilor, n-a reuşit să fructifice ocazia ce i s-a ivit în mb.­ 40, şutind de puţin p© Ungă poartă o minge centrată de Jercan. La reluare, jocul a avut un singur sens, spre poarta lui Niculescu, argeşenii mulţumim­ ...ŞI PITEŞTENII AU SCĂPAT IEFTIN Stadion „23 August", timp noros, teren alunecos, specta­tori cca. 5 000. Au înscris : PANA (min. 17 şi 89) şi VE­LICU (min. 14). Raportul şu­turilor la poartă : 17—14 ; ra­port de cornere 11—3. DINAMO : Ghiţă 8 — Kiss 7, Nedelcu 7, Velic­u 8, Volmer 7, Vătafu 7, Hriţcu 8, Sorin Avram 9, Pană 8, Daniel Ene 8, Fiorea 8 (min. 75 Baluţă). F. C. ARGEŞ : Niculescu 8 — Pigulea 7, Crăciunescu 6, Olteanu 8, Ioan 7, Prepurgel 6, Vlad 6, Cîrciumărescu 6 (min. 70 M. Popescu), Roşu 5, Iancu 6 (min. 46 Dobrescu 5), Jercan 5. A arbitrat VASILE DUMI­TRESCU +++ + +■• ajutat la linie de Şt. Lazăr şi Gh. Motorga (toţi din Bucureşti). Trofeul Petschowschi (pen­tru public) . 7. La tineret-rezerve : Dinamo Bacău — F. C. Argeş 6—0 (3-0). A­du-se să... menţină rezultatul, în această parte a jocului, ei au renunţat şi la contraatacuri, expediind doar 4 şuturi la poartă. Dacă scorul nu a luat proporţii, lucrul s-a datorat numai intervenţiilor de ultim moment ale apărătorilor for­maţiei argeşene, pripelii gaz­delor şi­, şansei lui Niculescu. Atunci cînd nimeni nu se mai aştepta, în min. 89, Pană a reuşit să înscrie cel de al treilea gol, printr-un şut pu­ternic, la firul ierbii, de la 14 m­. Victoria formaţiei Dina­mo este pe deplin meritată şi ea ar fi putut­­ obţinută la un scor și mai sever. Pan VLAP). Pag.­­ 5*8