Sport-Világ, 1906. január-december (13. évfolyam, 1-53. szám)

1906-02-04 / 6. szám

42. oldal. város diszkoszvető bajnokságát Fóthy Nándor (Aradi A C.), Pozsony sz. kir. város gerely­­­vető bajnokságát Mi­din István (Aradi A. C.) Pozsony sz. kir. város 220 yardos gátfutó bajnokságát Ni­ni­sec Gyula (Pozsonyi T. E.), Kassa sz. kir. város 100 yardos síkfutó baj­nokságát Hellmich Mik­sa (Ó­budai T. E.), Kassa sz. kir. város 10 angol mértföldes sík­futó bajnokságát Nagy József (B. Budai J. E ), és végül Kassa sz. kir város diszkoszvető bajnokságát Strausz Gyula (B. E A. C.) nyerte meg. Budapest bajnoka lett 200 méterre Bertalan Zoltán (M. A. C.), hármas ugrás­ban Gulyás Dezső (Főv. T. C ), 1 kilométeres gyaloglásban Sorgó Miklós (B. B. T. E.). Újpest bajnokságában: Szabó Kálmán (B. T. C.) győzött, míg Csepelsziget 100 yardos síkfutó bajnokságát: Heilmich Miksa (O. T. E.), távolugró bajnokságát: ifj. Somody István (B. E. A. C.), kalapácsvető bajnokságát Kovács István (B. E. A. C.) nyerte meg. A főiskolai sportegyesületek 1905 évi egye­temi bajnokságában, 100 yardon Polgár László (B. E. A K.), a távolugrásban pedig ifj. Somody István (B. E. A. K.) lett első, végül a Budapesti Athletikai Klub 1905. évi és a 100 yardos síkfutó bajnokságában Hell­mich Miksa (O. T. E.) győzött. A lefolyt sportesztendőben tehát a fenti harminc­két bajnokság közül a Budapesti Egyetemi Athletikai Klub színei tizenegyben győztek. A Budai Torna-Egyesület 4, a Magyar Athletikai Klub és az Ó Budai Torna- Egyesület 3—3, az Aradi Athletikai Klub, a Magyar Testgyakorlók Köre, a Posta- és Táviró Tisztviselők Sport-Egyesülete 2 — 2, a Pozsonyi Torna-Egyesület, Budapesti Athle­tikai Klub és a Fővárosi Torna-Egyesület pedig 1 — 1 bajnokságban aratott diadalt. Athlétáink számának gyarapításához a handicap és házi versenyeken kívül a csapat­versenyek erős mértékben hozzájárultak. Az előző év négy csapat­versenyével szem­ben múlt évben nem kevesebb, mint huszon­négy csapatversenyt rendeztek egyesületeink, a­melyekben 103 első díj került kiosztásra. A futó csapat versenyében a Budapesti (Budai) Torna­ Egyesület dominált.­­17 ver­senyben 28 első díjat nyert. Oly eredmény ez, mely a budaiak kitűnő athletagárdájának nemcsak tekintélyes számát, hanem kiváló­ságát is jó világításba helyezi. Mellette a Magyar Athletikai Club és a Magyar Test­gyakorlók Köre szerepelt szép sikerrel. A magasugró, súlydobó és diszkoszvető­ csapat­­versenyekben pedig a Budapesti Egyetemi Athletikai Club ebben az évben is megőrizte veretlenségét. Összefoglalva tehát athletikánk 1905 évi eseményeit, arra a következtetésre jutunk, hogy stagnálás, vagy pláne hanyatlásról szó sem lehet s ha a külföldi szereplések nyomán ért is bennünket olykor csalódás, ez nem a sportág visszaesésére, hanem azon körül­ményre vezethető vissza, hogy a külföld (speciell Németország és Ausztria) atlétiká­jában rohamos javulást konstatálhattunk, amelylyel szemben a magyar athletika ha­sonló arányú fejlődést felmutatni képtelen volt. A magyar athleták a múltban azért szerepeltek oly sűrűn győzelemmel, mert az említett országok athletikája a kezdetleges­ség fokán állott s csak az utolsó években mutatkozott nagy­obb arányú mozgalom e sportág fejlesztése érdekében. Athletikánk fejlődésének zsinórmértékét múlt évben tehát nem a külföldi, hanem a hazai eredmények képezték s ha ezeket tartjuk szem előtt s mérlegeljük az 1905 iki athletikai év esemé­nyeit, úgy csakis a fejlődés tényének követ­keztésére jutunk. H. A. Minden vendéglőben és kávéházban kérjük a „SPORT-VILÁG^-ot. ?».*»• *’l v.l­­ . ttt-f • EU*i »ti .»■ • .-r. .: i:: i. »• .• ■■ iSPORT-VILÁG ■ . .4500. u. sz. Egyleti tagok figyelmébe ajánljuk. Dús raktár különleges­ségek, fényképészeti készülékek és hozzá való összes e szakba vágó czikkek. W­ACHTL és IV . Eskü-út (­ (Klotild főherczegnő palota.) Egyleti tagok árkedvezményben részesülnek. TELEFON 27-91. TSA LOVAS NYIJLA okt. vívómester torna- és vívóterme BUDAPEST Nagymező­ u. 28., II. em. --­Tanítja az olasz­ és magyar kardvívást; olasz- és magyar intervívást; angol és amerikai ökölvívást (boxolás). .. Tornászás. Lelkiismeretes, jó tanítás reggel 7 órától este 10-ig.­­ Czéllövészet. — Czélszerű motorokat­­ szállít egyéni szükségletre átviteli-, világítási­­ és egyéb munka-czélra, legolcsóbb üzem-­ő költséggel.­­ Franczia és német gyárt­ .1 mányu Luxus Automobilokat előnyös fize- • tési feltételek mellett. 11 I Dr. Dietrich Sándor ) különféle motorművek képviselője ::­­ BUDAPEST, II. ker., Fő-utcza 18. •****»*». ««« — .». O • —,‘W—nmAnnn ! Sportegyleti tagok figyelmébe ajánljuk H­ellel Mihály VI., TERÉZ-KÖRÚT 19. SZÁM. Sportférfiak találkozóhelye. — Kitűnő billiárdok, előnyös kiszolgálás. — Valódi tiszta italok és az összes sportlapok. ===== TELEFON 31—30. Az összes football eredmények a »Sport Világ« kifüggesztett tábláján kizárólag itt láthatók. P 7 f­érfiöltönyt divatos szabással gyapjúszövetből készít mérték után finom kivitelben • 25 koronáért­­ Lichtmann Sándor szabómester BUDAPEST, VII., Rottenbiller­ u. 44. Vidékre minták bérmentve. Amerikai különlegességek és hordozható villamos lámpák tartalék elemmel ■ körömiért m A. I. T. A. Wittenberg Farkas BUDAPEST V., Nádor-utcza II. (Ezelőtt Schuk és Tsa.) | Pösztinger Nándor| v \ ' Megilletődve, szivünk mélyéig megrendülve vettük a lesújtó hírt, hogy a sportvilág egyik legszimpatikusabb alakja, a régi gárdának egyik legkitűnőbb aktív szerep­lője, Pösztinger Nándor nincs többé. Élete legjavá­ban, alig 10 hónapi boldog házasság után, 32 éves korában, egy hosszú és kínos betegség, gégetuberku­­lózis döntötte a korai sírba. És szomorodott lélekkel állunk meg e tragikum láttára, mely annyi jó barátot­­fakaszt őszinte könnyekre. Pösztinger Nándor még a nyolczvanas évek végén tűnt fel, midőn mint a „Sportkedvelő Ifjak Körének“ tagja, a M. A. C. Orczy-úti pályáján egy akadály­­versenyben lett győztes. Attól fogva egymásután nyerte a hosszútáv versenyeket, nem egy rekordot állítván fel. Legszebb győzelmei közé számíthatók a marathoni távon aratott első díja, továbbá a 3 angol mértföldes, melynek rekordját (17 p 7 mp.) csak Gillemot tudta egynéhány évvel ezelőtt megdönteni Időközben beteg lett, tüdővérzést kapott, mire néhány évre visszavonult az aktív versenyzés teréről. A millenáris évben azonban újra ott látjuk a porondon, a­hol a 400 méteres gát­versenyben legyőzhetetlennek bizonyult. Ezt a győz­hetetlenségét meg is óvta végig, előbb mint a III. ker. Torna- és Vivő-Egylet, 1897. óta mint az Ó-Budai Torna-Egylet tagja, melynek zászlaja alatt végképen kitartott. Közben a footballozás terén is kitűnt s e téren nem találván alkalmat saját egyletében működ­hetni, a B. -T G. akkoriban hires veretlen csapatában játszott. Visszavonulván az aktív szereplés teréről, tel­jesen klubtársainak kiképzésére fordította tehetségét. S valóban bámulatos volt az az önfeláldozás és ön­zetlen fáradozás, melylyel e tisztét végezte. Amateur­­ trénersége alatt kifejtett munkálkodása egyik legszebb jellemvonását, az önfeláldozást ékesen domborította ki. Az ő keze alól került ki Hellmich Miksa, az évekig verhetetlen rövidtávfutó, Nagy József, Dános Árpád, Strausz Gyula s az Ó-Budai Torna­ Egyletnek úgy­szólván egész fiatal gárdája. Ezen érdemeiből mit sem von le az, hogy tanítványai közül a­ legtöbben oda­hagyták anyaegyletüket, mely nem bírta őket úgy támogatni, mint a nagyobb és gazdagabb testvér­egyletek A­mi azonban minden sporteredménynél ismertebbé, közkedveltebbé tette, az személyiségének varázsa, társa­ságának vonzó ereje, csapongó jókedve, szikrázó szel­lemessége volt. Megtestesülése volt ő az igaz barátság­nak, az önzetlenségnek, mely sohasem nézi a maga előnyét; az odaadásnak, mely minden áldozatra kész, s a szeretetnek, mely mindig hajlandó nehéz óráinkban vigaszt, bajunkban segítséget, munkánkban támogatást adni. Bohém voltából fakadó humora, melyet kifogy­hatatlan gazdagsággal szórt, derűssé tett minden per­­czet, melyet társaságában tölthettünk Szelleme szik­rázott, gyújtott, csillogott-ragyogott, élvezetet szerezve minden velelévőnek. S közmondásos jó szíve, ragasz­kodása azokhoz, kiket szeretett, megnyitott előtte min­den szivet Igazi bohém volt, a ki nem ismeri a szomorúságot s kit nem kedvetlenit el soha az élet nyomorúsága. És megtartotta szellemének üdeségét, jókedvét mindvégig, kínos betegségének hosszú kál­váriáján keresztül is. Elkísérte őt végig a bohémek tragikuma is. A kórház rideg falai között, elhagyatva mindenkitől, a kit szeretett, hánykolódott álmatlan éjszakákon keresztül, kínok közt vergődve, mig végre a halál megváltotta szenvedéseitől. S nem volt, a ki virasszon haláltusájánál s a ki befogja megtört szemeit .... Temetésén impozáns módon nyilvánult meg iránta a közrészvét A hosszú óbudai utczákon keresztül, vele zarándokolt az emberek nagy serege, köztük az Ó-Budai Torna-Egyletnek mintegy 60 tagja, egyletük zászlaja alatt. A sírnál Barlai Oszkár mondott megható búcsúz­tatót, mely után a jelenlévők könyei között hantolták el a megboldogult sporttársat .- -wzi VWV ’/5V! Wv vív? Európa gyors- és műkorcsolyázó bajnoksága. Az első hölgy műkorcsolyázó bajnokság. Január 27-én vette kezdetét a három na­pig tartó bajnoki meeting Davosban. E ver­senyek bennünket különösen ifj. Urbáry Sándor és Kronberger Lily­­k. a. startolása miatt érdekeltek, bár előreláthatólag nem sok­­ reményünk volt, hogy az észak lakóival szemben sikert arassanak, mégis meg lehe­tünk elégedve a kis Lilyke — 6 induló közül 3-dik­­ eredményével és hisszük, hogy a baj­noki versenyeken szerzett tapasztalatait a jövő­ben sikerrel értékesítheti. A gyorskorcsolyázó