Sport-Világ, 1910. január-december (17. évfolyam, 1-65. szám)

1910-09-05 / 48. szám

SPORT-VILÁG­ ­omból, hogy Mandel Menyhért több mint tíz éve az elnöke a körnek. Az egyesület tagjai megfestették érde­mes elnökük arcképét és azt egy példányban a kör helyiségében leplezték le, míg egy példányt átnyújtottak elnöküknek, a következő felírással: A Kispest Szentlő­­rinci K. K. tisztelete jeléül szeretett elnökének, Mandel Menyhértnek. Az ünnepelt’ elnök jelenleg 55 éves és versenyeken még mindig r­észt vesz. Eddig 18 díjat nyert, köztük hat elsőt, múlt évben Szent­ István napján megnyerte a szenior-verseny . Öt évvel ezelőtt 10,223 km-rel meg­nyerte az évi túra-díjat, úgyszintén a következő évben 98­7km-rel. Mandel Menyhért keze alatt egy egész új sportgeneráció nevelődött fel, amely elnökének buzdítá­sára szorgalmasan részt vesz a versenyeken. A kispestiek egylete kicsiny ugyan, de kerékpáros körökben nagy tekintélynek örvend, mit főképen agilis elnökének kö­szönhet. Kerékpáros egyesületeink az idei pályaversenyeken a következő eredményeket érték el: Ezenkívül a vidékiek és a külföldiek a következő eredmé­nyeket érték el a budapesti pályaversenyeken: A német kerékpárosszövetség (a Verband) legutóbbi ülésén egyhangúlag elhatározta, hogy a nem­zetközi kerékpárosszövetség világbajnokságain a néme­teket ért súlyos sérelmek miatt­­ a nemzetközi kerék­párszövetségből kilép. Sedan és Brüsszel között tegnap volt a belga amatőrök nagy távversenye (200 km), melyre mint értesülünk tizenegy ne­vezés érkezett, köztük: Tiberghien, Heusghem, Salmon, Thys, Dernytter, Benoit stb. Az eredményről lapunk zártáig tudósítást még nem kaptunk. A francia bold’or (az aranykerék) kerékpárversenyt 16- odszor tartották meg Párisban a Buffalo velodrómban. Nyolc kiváló kerékpáros versenyzett s első lett E. Georget 923 kim. és 200 méterrel; 2. Lafourcade 871 kim. 300 méterrel; 3. Suter 804 kim. 400 méterrel. Nat Butler Párisban a napokban a „pare des princes” pályán az egy órás „nemzetek nagy dijá“-ban a rekordok egész srozatát döntötte meg. Eredmény: 1. Butler 737 km. 2. Darra­­gon 75­7 km. 3. Lavalade 73­3 km. 4. Hens 60­7 km. Butler új rekordjai a következők: 20 km-re: 15­356 mp;a régi 16P 2-8 30 „ 23 yy 7-6 yy yy yy 24 .­13-6 40 „ 30 yy 53­­yy yy­­­y 32 yy 31.2 50 „ 38 yy 40­­yy yy *y 40 yy 39--60 „ 46 yy 36-2 yy yy *y 49 yy 23-4 Németországban a múlt héten a következő eredménye­ket érték el : Egy órás verseny motorvezetéssel: Kölnben 1. Stellbrinck 73'2 km. Chemnitzben 1. Walthour 77’9 „ 20 km-es verseny motorvezetéssel: Kölnben 1. Tommy Hall 17 p 30 mp Chemnitzben 1. Walthour 15 p 32 mp A steglitzi velodromban a Berlin nagydíjáért folytatott 100 km-es versenyben a győztes Dickentmann új világrekordot állí­tott fel, a­mennyiben 1 óra 13 p. 27 mp-nyi időt ért el. Atlétika BEAC: háziverseny jellege volt a MTK­ múlt heti atléti­kai versenyének, melyben az „E“ betűs fekete dressz 18 kép­viselője vett részt. Ezek: Rácz Vilmos, Jolbey Miklós,­ Wiesner Frigyes, Speidl Bódog, Schmidt Gusztáv, Penninger Gusztáv, Kell Kornél, Quittner Tivadar, Varga Jenő, Jávor Aladár, Sebő Sándor, Jaszinszky Lajos, Friedmann Vilmos, Pericht Rezső, László Imre, Makó Bertalan, Tomka Áron és Eperjessy Pál. Nagyon szépen szerepeltek a 100 yardos síkfutásban, mely­nek mindhárom előfutamában nyertek, és pedig Jolbey kényel­mesen végigsétálva 14­2 mp. alatt Ondrus ellen, Rácz 10 6 mp. alatt Rickert és Déván ellen, míg végül Wiesner 10­8 mp. alatt Jankovich és László ellen. A döntőben a 3 egyetemi atléta az 1., 3 és 4 helyet foglalta el. A 4-szer 1 h­ang. mades stafétafutásban az utolsó váltásig elég jól tartotta magát a MAC., de már a negyedik beatista, Wiesner, egyszeűen megfutott a MAC.-staféta utolsó emberétől. Az egy ang. mildes ötös junior csapatversenyben négy csapat összesen 26 emberrel indult: MTK. 8, MAC. 7, Törekvés 6 és BEAC. 5 tagjával vette fel a versenyt, amely csekély két pontnyi különbözettel a BEAC. javára dőlt el. Második a MAC, harmadik a Törekvés, negyedik az MTK. Kitűnő fegyelem és sporszerűség uralkodik a BEAC­ at­létái között, kiknél a MTK­ versenyén egy olyan eset sem fordult elő, hogy ahol nevezve voltak, ne indultak volna. Kívánatos volna, hogy ez a fegyelem a többi sportegyesületünk körében is el­terjedne. Az ezer méteres kizárásos stafétafutás volt a MTK múlt heti atlétikai versenyének egyedüli szépséghibája. Az első starthoz a Beac. és a Mtk. stafétái álltak fel. Az indító pisztoly­­lövése után a Beac. első embere remekül elindul, míg Mtk. állva marad s csak miután az egyeteminek 10—15 méter előnye volt, kezdett futni, hogy körülbelül 20—25 méter befutása után végleg feladja. Beac erre egy pillanatra szintén megáll, de a többiek biztatására újból futni kezd, vált, második emberük is befutja a kitűzött távot, azonban a harmadik beacista alig indul, megállít­ják, s a jury újból le akarja futtatni vele és a MTK­­ stafétájával a versenyt. A Beach természetesen nem áll kötélnek és a ver­seny elhalasztását követeli. A rendezőség végre sok alkudozás után a verseny többi számainak lebonyolítása után egy órával újra futtatja a stafétákat, de MTK most még ki se áll s igy a Beac-staféta walkoverban végigfutja a távot. Itt is volt egy újabb incidens, tudniillik, a Beac-staféta időre futott, természetes tehát, hogy egyáltalában nem mértek időt. Hegyi Kálmán, a BTC­ kitűnő gyaloglója, a MTK ver­senyen a 2 ang. mildes gyaloglásban harmadik lett Fridemann és Ráday mögött, azonban mégis­­ ő gyaloglása volt a legszeb­b — egyúttal a lehető legkorrektebb, amit a két BAK­ gyaloglóról egy­általában nem lehet mondani, mert pld. Ráday a fordulókban épen­­séggel nem gyalogoltak szabályszerűen, Friedmann végsportja pedig szemmel láthatólag nagyon is szabályellenes volt. Ifjúsági verseny: Rendezi a Magyar Athl. Club 1910. év szept 24-én a margitszigeti sporttelepen. Versenyszámok : 60 y junior — 100 y — 220 y — 402­25 m handicap — 1609 m junior síkfutások — magasugrás — távolugrás — rúd­ugrás — gerelyvetés és 4X100 m stafétafutás. Nevezni szept. 19-ig lehet Lázár József címere, Budapest III. margitszigeti sport­telep. A versenyen oly 17. évüket még be nem töltött egyének vagy középiskolai tanulók vehetnek részt, kik nyilvános verseny­ben még nem indultak. Tét számonkint és egyenkint 1 K- stafé­tára 5 K. Klubközi verseny lesz csütörtökön a lágymányosi pályán a Józsefvárosi TC és a Fővárosi Ifjak Rtl. K. között. A cseh bajnoksági versenyek vasárnap, e hó 11-én lesz­nek Prágában. Rendezi az Athletik Club Sparta. Ma van a ne­vezési zárlat. A Budapesti III. ker. Torna és Vivóegylet múlt vasár­napi házi versenyének eredményei : 1. 60 m. jun. 1. Fülöp Elek, 2. Wieszt Ferenc, 3. Schoss­­berger Nándor. II. Diszkoszvetés hand 1. Oderszky Ferenc, 4 m. e. 2. Guttmann József, 4 m. e. 3. Fülöp Elek ser. III.­­­alapácshajítás: 1. Fazekas János, 2. Guttmann József, 3. Paulin János. IV. 400 m. hand. 1. Pártos Béla, 15 m. e. 2. Wieszt Ferenc, 25 m. e. 3. Schmiedeg Zsiga ser. V. Távolugrás hand. 1. Pártos Béla, 40 cm. e. 2. Oderszky Ferenc, scratch. 3. Csáky József, 50 cm e. . X­VI. 800 m. han­d 1. Federith Herman, 35 m. e. 2. .Wieszt,­ Ferenc, 40 m. e. I. hely II. hely III. hely Pontok száma Törekvés SpE 26 16 10 120 Vándorkedv KK 13 13 17 82 Csillag KK3 4 4 21 Rákosszentmihályi KK (már megszűnt) 3 4 3 20 Kitartás KK1 4 1 12 Turul KK1 3 1 10 Kondor KK1 2 2 9 Világosság KK1 2 1 8 Kispest-Sztleriacik­k:­— 2 2 Fővárosi KK— — 1 1 Edison KK ■­ —1 1 Szombathelyi KK1 — 1 4 Osztrákok— 2 — 4 Németek— 1 2 4 3