Szabad Szó, 1947. október (4. évfolyam, 224-250. szám)

1947-10-01 / 224. szám

Szabad Szó sportja A Kispest vezet a magyar baj­­nokágban A magyarországi NB I ben vasárnap hat mérkőzést já­szo­tak le. A forduló meglepetése a salgótarjáni vasutas csapat győ­zelme az MTK felett. Az Elek­tromos győzelme a Szoc. Bar­át­ság felett szintén megl­epe­te­snek számít, a többi mérkőzések az esélyesek győzelmét hozták. Részletes eredmények: Csepel—Szeged 2:1 (1:1), Elek­­tromos—Szoc Barátság 3:2 (2:1) salgótarjánsi BTC—­MTK 2:0 (0:0), Ferencváros—Mateosz 3:0 (0:0), Kispest—Győri ETO 6:1 (0:1), Vasas—Szolnok 1:0 (0:0) A bajnoki tabella állása: 1 Kispest, 9 pomnttal 2. Csepel 3 ponttal, 3. Haladás, 4. Vasas, 5. Szeged 7—7 ponttal, 6. Ferenc­város 6 ponttal, 7. Újpest 8. EMTK 5—5 pnttal 9. Mateosz, 10. MTK, 11 Elektromos, 12. Szoc. Barátság, 13. SBTC 1—41 ponttal, 14. Mogi­rt, 15. Szol­nok, 16. Győri Vasas ETO, 17.­­ Debreceni Vasutas SC 2—2 pont­­­tal Fővárosi csapatok fekete vasárnapja az A. ligában • Kilenc perc alatt öt gólt lőtt a Dermagant s fölényesen győzött A temesvári CFR továbbra is szeretk­afil Tízet A Nemzeti Bajnokság vasárnapi fordulója fekete vasárnapja volt a bukaresti csapatoknak. Az összes fővárosi csapatok, ak­ár otthon játszottak, akár idegenben, vereséget szenvedtek, kivétel a bukaresti CFR, amely nem játszott), mivel a kol­ozsvári Vasassal való mérkőzését a közigazgatási és egészségügyi hatóságok a kolozsvári járvány miatt betiltották. Kiválik az eredmények közül a Dennagant ragyogó fegyverténye. A marosvásárhelyi csapat idegen pályán a mérkőzés utolsó tíz percében ragyogó játékkal nemcsak, hogy kiegyenlített, hanem gólzáporral győzött. A temesvári vasutasok könnyen győztek a kolozsvári egyeterm­ist­úk felett. A bukaresti Juventus tehetetlen volt a petrozsényi oroszlánbarlingban. A Szabadság otthonában játszva lelépte az Acalt, a Ploesti csapata továbbra is tartja előkelő helyezését, mivel Bukarestben is győzni tudott a­ hadsereg csapata felett. Részletes eredmények: apufella.­­ Dermagant-Unirea Tricolor 5:1 (0:1) Pálfi bombája 1 1.-re nö­veli az eredményt\ ziirrA ■ n­­iaa nirAmen eeotton a neze is. maga mögött hagyja védelmet, futásbó­l lőtt­ labdá­ival tehetetlen az obori kapus. 1:1.­ Sinkó gólja a 15 percben bzálatja a végeredményt. Mindössze 9 perc tel­t el és a permagant csatársor öt gólt rv­­ott. A mérkőzés hátralévő per­eiben is a Dermagant volt t­ámadó­ fél. A közönség melegen ü ünepelte a levonuló Dermagant átékosokat. A mérkőzést a Der­­magant nagyobb technikája és endülete döntötte el. A védelem a csapat­ legjobb játékosa szalóky volt A csatársorban Jinkó és Csíki, valamint Incze I voltak jók. Pálfi gólratörő endülete teljes mértékben érvé­­nyesült. Az Unirea Tricolorból Enghel volt jó. CFR Temesvár—Universitattea :1 (2:1). A temesvári vasuta­­­k lépésben győztek a kétségbe­egetten védekező egyetemisták k­en. A temesváriak legjobbjai litter, Reuter és Avasil Kchioaie. 1 kolozsvári főiskolás csapatban ,uca dr. játszott nagy formát, Jiul—Juventus 4:2 (2:1). J­uventus tehetetlen volt a he­­tenként túl keményen játszó Jul ellen. — A petrozsényi­sapat a saját pályáján verhe­­ttsen. Szabadság—Acél 5:1 (1:0). Spi­elmann irányításával kényel­m­esen győzött a Szabadság. A csapat legjobbjai Spielmann, Zilahi és Ion Vasile voltak. FC Ploesti—ASA 2:1 (0:1). Antonescu 20 méteres szabadrú­gásból lövi az első gólt. Ma­­­nescu gyenlít, majd Pálfi, a ploes­tiek középcsatára a máso­­dik félidő 32. percében megszerzi a győzelmet. A mezőny legjobb­ A második félidőben feljön Dermagant. Szalóky teljesen semlegesíti az Unire Tricolor­­első hármasát, Sinkó és Incze endülete magával ragadja a satársort. A mérkőzés 76. per­cben vagyunk, amikor Sinkó kcselezi a védelmet, Incze II.­­ict játszik, aki egy csel után les lövéssel egyenlít. Az Unirea T­ricolor megzavarodik s a Der­­lagant két perc múlva Pálfi évén újabb gólt ér el. Az ókori­sapat teljesen elveszti a fejét, Románia marathoni futó baj­nokságát Babos nyerte meg 2 1 óra 56 perc 5 másodperces idővel 2. Vasiliu, 3. Anghed­★ I­I, Magyarország atlétikai baja­j­nokságait vasárnap tartották: 1 meg Budapesten. A fontosabb I eredmények: I 200 m. síkfutás: 1. Goldoványi , I 21.5 mp. 2. Csányi 21.7 mp. I 800 m síkfutás: 1. Marosi Test* I vériség 1 perc 54.9 mp. 1 Diszkoszvetés: 1. Klimt Vasas 1 47.24 m. 2. Józsa dr. 47.14 m. I 400 m. gátfutás: 1. Kiss Töt I­reksve 56.1 mp. I Távolugrás: 1. Puskás 690 cm. I Rúdugrás: 1. Zsitvai 380 cm. I 4X1500 m. síkfutás: 1. Vasas A. csapata 17 perc 0.1 mp. II A LABDARÚGÓ OLIMPIAI I TORNÁRA eddig 21 nemzet esd- I­patai jelentették be részvételvé- I két­ Angol szakkörök véleménye I szerint a világbajnokság meg i­s nyerésére leginkább az argentin, a svájci, dán és svéd csapatnak i­s van esélye. A magyar, cseh, spa- s a­nyol, francia csapat nem számít I hat győzelemre, mert legjobb I amatőr játékosaik hivatásosakká­ váltak. I Remek játék után, értékes győzelmet arattak a CFR kosarai és a Sporté Mentese ellen Marinescu (Bukarest) játékve­zető sípjelére a következő fel­állításban lép pályára a két csa­pat­sportál Stude­ntesc: Budeanu, Neagu, Dlugosch, Ionescu, Rusu. Csere: Marinescu, Ghitescu, Gri­gorescu, Beliioreanu, Popescu. CFR: Ferenc, Fülöp, Deák, Zöldi, Marosi. A CFR jut kezdés után 1 labdá­hoz, széthúzza ellenfelét és össz­­játék után Deák szerzi meg az első kosarat. Marosi scrip­csel sorozata után ugyancsak Deák a kosárdobó, majd személyiből Marosi dobása jelent újabb ko­sarat­ A főiskolások megzavart védelme mellett Marosi fordulás­ból, nehéz helyzetből újabb ko­sarat dob. A Sportul c­erel­és­­t kitűnően játszó Dlugosch lehetet­­len helyzetből meg­verzi a ven­dégek első, majd második kosa­rát. Változatos játék fejlődik ki A fővárosiak csapatában­ Dhi­­gosol jelent állandó veszélyt, a Lazár csapatnál Deák játszik kiv­­­­n,a 15:14 rányba nyeri a CFR lóan. 15:14 arányban nyeri a CFR a CFR ragyogóan és ötleteset játszik. A Sportul mind a fia játékosát felvonultatja, a­ CFR rém cserél. Ferencz és Zöldi szé­pen hozzák fel a labdát, szét,­húzzák az ellenfél védelmét, Ma­­rosi állandó helycseréivel meg is zavarja ellenfeleit és Deák biz­tosan dobja a kosarakat. Vég­eredményben a CFR 35:25 arány A mérkőzés első félidejében az szerzi a vezetést­ Utána tovább B. liga: Metallo Sport—Textila­reze I. nélkül játszó Derma­ is a hazai csapat támad, de a Sepsiszentgyörgy 2:0 (1:0), Cor­­int nehezen talál magára. Csa- Dormaganit-védelm, Szobosz­lai- cordia—Textila Buhusi 3:1 (1:1), Isora nem tudja tartani a val és Szalókyval az élén, de­ Metalo Chimic—CFR Turnu Se­bőét, az Unirea Tricolor he­­lyén van. Az első félidő 40 per­­verin 3:1 (1:1), Solvay—CFR isználva a védelem pillanatnyi tőben a szerencse menti meg a Torda 2:1 (1:0).­ibázását, Angu­el révén meg­­jDermag­antot egy újabb góltól­ * ________________ Az Unirea iközép citálja: kilór)(............ ......... [­[B ...._______ bah nyerte a mérkőzést 6l a két igen értékes bajnoki pontot. Kosárdobók:: CFR Deák 10 Fülöp 10, Marosi 9, Ferenc 1 6. 'Sportul Studentesc: Dlugosch 13 Ionescu 8, Badeanu 8. A vasutas csapat teljesen meg­ér­demeltan nyerte meg a mér­kőzést. Jól, okosan és fől­eg öt­letesen játszott. A Ferenc-Zöldi védelem, bár nem mindenkor tudta tartani a válogatott for­mában játszó Dlugoscht, feladata magaslatán állott. Ferencz Zsiga be­nyúlásaival, kitűnő helyezke­dése óriási előnyt jelentett csapa­tá­nak. Zöldi mintha halványab­­ban játszott volna a szokottnál, de így is jó volt.Marosi ötletes, színes játéka értékes pontokat szerzett csapatának. Deák volt a csapat legjobb játékosa. Fülöp mind egyénileg, mind összmunká­ban igen jót nyújtott. A Sportul Studentesc ,jó és fej­lett játékot mutatott. A csapat hibája az, hogy mindent Dri vor­ dira alapig. Az állandó csere azzal a kockázattal jár, hogy bár új erőket vet harcba, gyengíti ez összmunkát. Marinescu játékvezető egy két tévedéstől eltekintve, jól vezette a nehéz mérkőzést. it Nagyváradon a Viforul Dacia 50:31 arányban győzött a Car­­­men ellen. Medicina—Telefoane 46:19, Dennato—CCMV 55 :35 I VÁROSI FILMSZÍNHÁZ Csak 3 napig Csaa 3 napi© j. Falu rossza g Tóth Ede világhírű színműve filmen Darka Margit, Grefus Zoltán, íj Dajoukat Ilona, Rózsahegyi Kálmán, nagysikerű szereplésével az eddigi­­ legszebb magyar fimben kitűnő hangleadás. Friss híra­dó. Előadások imádó» •*. 5 7 és 9 órakor. Vasár- és ünnepnapi 3, 5, 7 óra 9-kor Az A. liga allasa a b. forauto man 1. CFR. Tem. 5 6 0 0 19:3 12 2. ITA 6 5 1 0 31:4 11 3. C­FC Potpesti 6 4 11 13:12 9 4. Juventus 6 3 1 2 20:11 7 5. Jiul 0 3 1 2 12:1 7 6. Dennagant 0 3­­ 2 13:11 7 7. Szabadság 0 3 12 15:13 7 8. MMSC 1 13 12 11:15 7 9. CFR Bukarest 3 0 2 18:3 6 10. Universi­tatea 6 3 0 3 9:13 6 11. Ciocanul '1 2 13 9:8 5 12. Vasas 5 113 10:12 3 13. Dennata 6 0 3 3 4:8 3 14. ASA 6 0 2 4 3:17 2 15. Acél 6 1 0 5 9:32 2 B. iBCgQ. Stirla—CFR 2:1 í?*fl ölJLV^I-iA----IV íj A. • hazai csapat támadásával kezdő. ■lile a játék. Vakarcs Nagyhoz játszik, az összekötő visszajás­­zik Vakarcshoz, a középcsatár ügyesen kitolja a labdát Balog­nak, aki helyezett, éles lövéssel már az első percben megszerzi csapatának a vezetést. A dec-a­­szent­mártoni csapat ellentámad­­dása folytán Orza kerül lövő helyzetbe. Közeli, de nem elég hős­­lövését Lungu kapu fölé üli. A szöglet útim Tana,­o durvcs­k­e hása miatt Domahidi lő bün­tetőt. Éles lövése alig szád­ kapu mellé. Állandóan a Sticla támad. Veszi három emberen is keresz­tül viszi a labdát, kiadja szélre, Aprodi elfejeli a védők előtt, majd, a kifutó Lungu mellett é­­s lö­véssel egyenlít. 1:1. A CFR csa­­társ­ora meglehetősen lanyhán és meggyőződés nélkül támad. Ba­logh szép beadása nem találja helyén a belső csatárokat. Vészi Orzához játszik, akinek éles lóvé. De atig kerüli el a sarkot. Hul­lámzik a játék, de inkább a vendégcsapat van fölényben. De m­ahidit nem tudja tartani a CFR védelem, bár hárman­­.~ raj- La vaj mák, lő, lövése kapufáról pattan ki és a befutó Laris éle­sen hálóba vágja a labdát. 2:1 A második félidőben tejesen ellaposodik a játék. A Sticla itt ott még mutat valamit, a CFR sorozatos hibákkal tűnik ki Va­keres fejberugja Bárokot, aljit vérző arccal visznek le a pályá­ról és orvosi segélyben kell fé­­sezsíteni. Mindkét csapatnak al­kalma lenne goimrax­­ont, de köl­­csönösen hibáznak. Állandó part­­dobások és bü­ntetőrúgások köz­ben ér véget a mérkőzés. A Sticla feltétlenül megérde­melte a győzelmet. Kevésbé rosszul játszott mint ellenfele Al csapat éa a mezőny legjobb já­­tékosa Domahidi. Mellette Vészi tűnt ki. A CFR ből Balogh igye­kezett. A fedezetsor teljesen cső­döt mondott. Mi­res—Vanatori de Munte 1:0 (0:0). Krakovszky góljával* szép játék után g­­őzög a Mures a, meglepően jól játszó katona­csapat ellen. ★ Nagyváradon tartották meg az országos tízpróba, ötpróba, valamint a női hárompróba ver­senyeket A tízpróba versenyt a nagyváradi Kiss nyerte meg, a­, ötpróba versenyt Kruppka, a női hárompróba versenyt pedig Ernst Lujza. K­e­r­4P*s­k­ed ofe „ ipieirosop« figyelmébe . A Hivatalos Lap szent. 23-i i­i számában elrendelt eg­­s Iges S» al de salai' (illetmény jegy­zék) n­apható a „SZapiiDSfiG“ iptón­ati Kérfivízí-tér/ 1 szám­ 1 Telefon :407. Trus Dost alá d­ie tit in numár ar conf. apr. Dir. Gen. Nyomatott a Bolyai Nyomda és Könyvkiadó Kft körforc­ósévén. Marosvásárhr!­’ —