Szabad Szó, 1949. május (6. évfolyam, 98-122. szám)

1949-05-23 / 116. szám

Szerda, 1949 május 25 Csehszlovák Kevársaszág-Rom­án Népköztársaság 3:2 (2 2) Válogatott mérkőzés Prágában — 60000 néző Játékvezető: Töröki Csehszlovákia: Moravek — Kocourek, Rubas — Hanke, Marko, Pokorny—Hlavacsek, Pajicki, Bican, Prais, Simanszky. Románia: Traian Ionescu—Mihailescu, Farman—Bodo, Ritter (Marinescu), Bacut—Lungu, Spielmann, Váczy, Petsovsz­­ky, Filotti. ■ Válogatott csapatunk ezen a mérkőzésen lényegesen jobban játszott, mint legutóbb a lengyelek ellen. A csehszlovák labdarú­gás, amely ma egyike a legjobbaknak, nehezen tudott győzelmet aratni. A román válogatott ezen a mérkőzésen kétszer vezetett és csak a hajrában vesztette el a mérkőzést. A hazai csapat a győzelmet csupán nagyobb rutinjának köszönheti. Az első félidő­ben a román csapat lendült hamarább támadásba és a 13. perc­ben Váczy éles lövése a hálóba surrant (0:1). Négy perc múlva Hlavacsek a jobbszélen lefut, bekanyaro­dik és labdája a kapuba talált utat (1:1). A 30 percben ismét a mi csapatunk jut vezetéshez, Lungu kiugrik és helyezett lab­dája a hálóba vágódott (1:2). A 43­ percben Simanszky egyen­lített (2:2). Szünet után, az első percben Bican kitört és éles bombája a kapuban kötött ki (3:2). Testedzés A román Mépfeextá­rsasaifsz labdarúgó válogatott csapata Prágában tíz első félidőben hétszer vezetett, de a hajrában egy gól is alulmaradt a küzdelemben SIBES válogatott csapatunk pompás győzelmet aratott A válogatott mérkőzéseit­­ vasárnapján, a Román Népköz­ I társaság labdarúgó csapatai jól m­egállták helyüket. Az­­Álvá­logatott Prágában nagy küzde­lem után 2:3 arányú vereséget szenvedett, de nem játszott alá­rendelt szerepet. A csehszlovák csapatnak csak a hajrában siker­rü­lt a győztes gólt elérnie. „B“ csapatunk viszont vereséget mért a csehszlovák „B“ együttesre, ugyancsak egy gólkülönbséggel. A két válogatott mérkőzés ösz­­szesített eredménye 4:4. A temesvári labdarúgás kettős győzelmet aratott. Ifjúsági csa­patunk a fővárosi válogatott együttes ellen egy góllal győzött. A Városok Kupája küzdelmei se­m­ Temesvár A-tiga játékosok nélküli, kerületi labdarúgó játé­­k­osokból összeállított együtese 3:1-re verte Arad válogatott csa­patát, amely ezúttal is kényel­mesen, fölényeskedve, pepecselve,­­ „öregurasan“ jászott. A temesvári labdarúgás kettős győzelme mellett egy vereség is érte Temesvár labdarúgó sport­ját. A B-válogatott Zsombolyán alulmaradt a küzdelemben. A lab­darúgó mérkőzéseken kívül va­sárnap több Munkás Ifjúsági Kupa sportverseny is szerepelt a mű­soron. Ezek azonban kevés kivé­tellel nem feleltek meg a célki­tűzésnek. Az egyik versenyen mindössze hárman vettek részt. Ez igazán nem nevezhető tömeg­sportnak. A versenyeken nem láttuk sem a Munkás Ifjúsági Kupa bizott­ság kiküldötteit, sem más hiva­talos személyeket. Emiatt a futó­számok idejét nem mérték, a dobó számoknál szemmérték alapján mérték a távolságot, mely árt a Munkás Ifjúsági Kupa küzdelmei színvonalának. A Munkás Ifjúsági Kupa megyei bizottsága egyéb­ként szombaton vezetőségi gyű­lést tartott, amelyen a bírálat és önbírálat szellemében elemezték az eddigi eredményeket és elhatá­rozták, hogy a mai naptól kezd­ve megindul a komoly, céltuda­tos, tervszerű szervező munka, a további versenyek sikeres le­bonyolítása érdekében. Temesvár—Arad 3:1 (2:0) Temesvár: Zarici — Bran- Igi, Müller — Ferenc­zi­n, Rus, Flo­escu (Gál 31) — Jurca, Bí­ró I, Radstätter, Balázs, Grisics, Arad. Márki — Kai-penee, Docxnanov — Pák Zeienák, Ji­­van — Kovács, Stibinger, Po­­pa, Komáromi (Dumitrescu), ties. A fiatalos lendület és akarás ismét legyőzte a szív nélküli, gépies te­chnikát. Az aradi csa­pat tetszetős, technikás, de vér­szegény, erőtlen, pepecselő já­tékot mutatott. A temesvári fia­talok akarással és lendületes já­tékkal győzték le a nagyobb tu­­dású eltenf­elüket. A 6. percben Grisics szerzi Bukarest 3 2 1 0 6:3 5 meg a vezetést. A 12. percben Petrozsény 4 2 1 1 7:5 5 Biró lövése talál utat a kapuba Temesvár 4 2 0 2 9:7 4 (2:0). Szünet után a 12. percben Kolozsvár 4 1 2 1 8:6 4 felhőszakadás következtében a Medgyes 4 2 0 2 8:7 4 játék félbeszakad 30 percre.* Marosvásárhely 3 1 1 1 5:6 3 Utána Jurca háromra növeli a Nagyvárad 4 1 1 2 6:9 3 gólok számát, majd az utolsó­ Arad 4 1 0 3 8:11 2 előtti percben Stibinger beállít­ja a végeredményt. A győztes csapatban a véde­lem hasznosan játszott. A fede­zet sorban Bus és Ferenczi II, a csatár­láncban pedig Jurca és Balázs játéka tűnt ki. Az aradi csapatban Márki, Karpene, és Kovács keltett jó benyomást. A Városok Kupája többi eredménye Nagyváradon: Nagyvárad— Medgyes 2:1 (0:0). Petrozsényben: Kolozsvár— Petrozsény 1:1 (1:1). A táblázat a következő: A temesvári B válogatott veresége Zsombolyán Zsombolya vár­—Temesvár vás. 3:1 (0:0) Zsombolya: Petye — Ju­hász, Presser — Koch, Kol­bász, Puskás — Niculescu, Ba­logh, Mertens, Jung, Szél. Temesvár: Nicolici (Bi­ráescu) — Cserháti, Kovács — Mire, Gergely, Hegedűs — Ro­­su, Maghetiu, Secosan, Poian, Sava. A lelkesebb és határozottabb Zsombolyai csapat megérdemel­ten győzött. A temesvári „B” válogatott szépen, de eredmény­telenül játszott. Minden táma­dást túlkombinált. Az első félidőben egyik csa­pat sem tudott eredményt elér­ni. Szünet után a 3. percben Se­­cosan megszerezte a temesvári csapatnak a vezetést. A 11. percben Jung egyenlített. A 20. percben Mertensz, a 27. perc­ben Szél gólozott. A magyar nemzeti bajnokság eredményei Ferencváros—Vasas 7:2 (3:1) Budapest 35.000 néző je­lenlétében a zöld-fehérek bizto­san győztek és a győzelem után a Ferencváros bajnoknak te­kinthető, mert ha hátralevő összes mérkőzésein egyetlen pontot sem szerez, akkor sem képes egyetlen csapat sem utol­érni. A 9. percben Kocsis lőtte a vezetőgólt. A 12. pe­rben Deák a gólszerző (2:0). A 21. percben Budai eredményes (3:0). A 27. percben Szilágyi javít (3:1). Szünet után a 19. percben Deák növeli a gólok számát (4:1). Egy perc múlva­­szilágyi lő vigaszgólt (4:2). A 25. percben Kocsis, a 29. perc­ben Kocsis, a 32. percben Deák lő újabb gólt. Kispest—Szeged 7:0, Csepel —Szombathelyi MÁV 1:1, Új­pest—Kisteéi 9:1, Tatabánya— Soroksár 1:0, GSE—ETO 1:0, MTK—Sal ETC 4:2 (1:1). 7 A temesvári kerületi bajnokság eredményei TISZTELETBELI CSOPORT Szeszgyár Renác—Dinamo 2:1 (0:0), Muncitorul—Spartac 1:1 (0:1), Teba—Bánátul 2:1 (1:0), Libertatea Freidorf— CSU­T­H 3:2 (3:1). HALADÓ CSOPORT Ruházati Szakszervezet—CAM Della 2:2 (2:0), Vulturul Csá­ková—Racheta 2:1 (0:1), Chec­a­­na—Romitex 5:0 (2:0), Bor­­zova—Süketnémak 5:0 (2:0), Dinamo Rekas—Velus 2:0 (0:0). BARÁTSÁGOS EREDMÉ­NYEK Craiován: CFR Temesvár— Doljul Craiova 6:1 (4:0), CFR Temesvár—CFR Craiova 5:3 (3:0). Temesvár: CAMT—Meta­­loehimi© 1:1 (1:0). SZÁM® sm Románia B-Csehszlovákia B 2:1 (2:0) Válogatott mérkőzés a Köztársaság Stadionban Játékvezető: Sztojanoff Románia: Voinescu—Apolzan, Novac—Flamaropol, Zi­lahi, Socec—Farkas, Marian, Bartha, Nicusor, Paraschiva. Csehszlovákia: Jónak—Venglar, Kasnohorski—Mencz­­lik, Vicán, Benedikovcs—Putera, Voejvoda, Hemele, Zdarski, Stalmasek. A „B“-válogatott szép játék után értékes győzelmet aratott. Az első félidőben csapatunk nagy fölényben volt és egymásután vezette a szebbnél-szebb támadásokat. Helycsere után a vendég­csapat is magára talált, de nem tudott egyenlíteni. Az első f­élidőben a hazai csapat talál hamarább magára és egymásután több eredménytelen szögletet ér el, majd a 22. perc­ben Marian szökteti Nicusort, akinek lövése menthetetlenül a hálóba vágódik (1:0). A 30. percben Bartha kicselezi a védelmet és a labdát nagy erővel ,a kapuba zuditja (2:0). Szünet után kiegyenlített a játék képe. Mindkét csapatnak van sok veszélyes támadása. A 38. percben Hepele lövése nem téveszt célt (2:1). A román csapat ellentámadással válaszol, de Bartha és Farkas közelről a kapu mellé küldi a labdát. Temesvár ifj.—Bukarest efs. 1:0 (0-0) Temesvár: Crasovan — Petrut, Fodor — Erti (Nicolin), Munteanu, Cristescu — Kneip, Cadariu, Niculin (Juhász), Jäh­­ner, Széles. Bukarest: Nistor — Val­­ceanu, Mátéi (Macei) — Flo­­rescu, Baffberou­, Macei (Coz­­mac, Löbe, Barbulescu, Cotruti, Smarandescu, Mazilu (Tána­­sescu). A temesvári csapat második félidőben­­ határozottabb játéká­val megérdemelten győzött. A mezőnyben egyenlő ellenfelek játékát láttuk, de a vendégcsa­pat csatársora sok helyzetet ki­hagyott. A temesvári csapat vi­szont egy villámgyors akcióból te­­tte a győzelmet jelentő gólt. A győzelem ellenére a temes­vári csapat játéka nem volt meggyőző. A temesvári csapat játékába sok elemi hiba csú­szott be. A vendégcsapat labda­­kezelése sokkal jobb volt, mint a temesváriaké­ Az első félidőiben egyik csa­pat sem tudott eredményes len­ni. Mindkét csapatban baj volt a csatárok tudományával. A belső hármasok sok helyzetet hagytak ki. Szünet után Juhász játszik középcsatárt a temesvári csapat­ban és most jobban gördülnek a támadások. A 36. percben Com­i­ kihagy egy nagy hely­zetet, majd Cristescu szépen elő-­ adja Jáhnernek, aki szépen ki­teszi Szélest, a balszélső pom­­gás lövést zudit a hálóba, 1:0. AZ IFJÚSÁGI KUPA TOVÁBBI EREDMÉNYEI Resica: Resica—Lugos 8:1 (4:1). Nagyvárad: Nagyvárad —Arad 1:0 (1:0). ­powtski Padló NEMZETKÖZI KOSÁRLABDA MÉRKŐZÉSEK Kolozsvár: Varsó—Ko­­lozsvár 68:33 (39:12), Nagyvárad: Varsó—Nagy­várad 52:38. AZ ELECTRICA ATLÉTÁI ISMÉT JÓ EREDMÉNYEKET ÉRTEK EL Az Electrica atlétái vasárnap jól sikerült háziversenyt rendez­tek, amelyen több jó eredmény adódott. Ernst Luiza 524 cm-rel nyerte a női távolugrást, Wie­­selmaier 669-el győzött a férfi távolugrásban. Az 1500 méte­res futásban Pricop futott be el­sőnek a célba 4:19.2 eredmény­nyel. MOINA ORSZÁGOS CSÚCS­EREDMÉNYT JAVÍTOTT az 500 méteres futásban Ko­lozsvárott 1:06.1 idővel. Bukarestben a 3000 méteres akadályversenyben Firea Radu új rekorddal 9:27,4 idővel győ­zött. ORSZÁGOS BIRKÓZÓ CSAPATBAJNOKSÁG Lugoson: CFR Temesvár— CFR Lugoj 4:4. Aradon: AMTE—CFR Arad 5:2. Resicán: Metaloch­imie—Mun­citorul Lugoj 5:3, meglepetés. ASZTALI­TENISZ Temesvár. A csapatbaj­nokság vasárnapi eredményei a következők voltak: Első osztály: CSU—Electrica 5:2, Gyapjúipar—PTT 5:0, Nyomdaipari Szakszervezet— Textil Szakszervezet 5:2, CSU —Textil Szakszervezet 5:2. Második osztály: CSU II— Metalochimie 5:0, Metalochim­ie —Bánátus 5:0, Gyapjuipar II— Textil Szakszervezet­­ 5:4, Gyapjúipar—Nyomdaipari Szak­szervezet 5:0, utóbbi nem jelent meg, Rach­ta—Ruházati Szak­szervezet 5:1, Dinamo—Metaio­­chimie 5:0,