Szolnok Megyei Néplap, 1956. április (8. évfolyam, 79-102. szám)

1956-04-10 / 85. szám

4 SZOLNOK MEGYEI NÉPI.AT H­Í­R­E­K ÜREGEK - Szaszkó József­né jászberényi tsz-tag szép időt megért, így mondják, ha korosodik az ember, ő például már túllépett a hatva­nadik éven. De a szép­ről lehetne beszélni. A nőnapi ünnepségükön elmesélte a fiatalok­nak, milyen nehéz éle­te volt a nőknek az ő fiatalabb korában. Hiába dolgoztak a nők éjt­ nappallá téve, még­sem volt igazi becsüle­tük. Bizony némelyik mai fiatal nem is tudja értékelni, hogy neki már mennyire más a helyzete. Tán még mo­solyognak is az örege­ken, ha erről szólnak. No, csak ne mosolyog­janak. Mert az öregek könnyen túltesznek rajtuk. Szaszkóné ugyanis szavai nyoma­tékául még azt mond­ta, versenyre hívja a 32 esztendős Sinka Bé­lánál a 200 munkaegy­ség elérésére. Ezt néz­ve azután igazán nehéz eldönteni manapság, hol is van a korhatár öregek és fiatalok kö­zött. Mert amint a fen­tiekből is látszik, le­hetnek ám az öregek is fiatalok .. ■. A Patay Mihály emlékkiállítás a nagy érdeklődésre való tekintettel április 15-ig még megtekinthető. — A Szolnoki Vízügyi Igazgató­ság dolgozói az árvízi károsultaknak nemcsak a helyszíni védekezés al­­kalmával adtak segítséget, hanem a gyűjtésiből is kivették részüket. A természetbeni adományokon kívül többen fizetésük 10—12 százalékát ajánlották fel. (Darvas Sándor, Szolnok.) ■— Az 56. sz. Autóközlekedési Vállalat dolgozói fizetésük 4 száza­lékát küldik el az árvízkárt szen­vedett lakosság megsegítésére. Ez az összeg mintegy 12.000 forintot tesz ki. Ezenkívül vállalták, hogy évi tervüket oly mértékben telje­sítik túl, hogy 100.000 forint ter­ven felüli nyereséget biztosítanak. Az összegeket negyedévenként be­fizetik az árvízkárosultak csekk­számlájára. (Csontos Dezső, Szol­nok.) —i A megyei földművesszövetke­zeti járási kulturversenyeken a túrkevei, a jászladányi, a kunhe­­gyesi és a tiszaföldvári szövetke­zetek kulturcsoportjainak táncosai kapták meg a „járás legjobb föld­művesszövetkezeti tánccsoportja” címet. — A kunhegy­esi Lenin Tsz tag­jai a tisztasági hónap keretében kihord­ták a központ udvaráról a trágyát, rendbehozták és kitakarí­tották az udvart. A fiatalok ré­szére röplabda-pályát építettek. Je­lenleg az ipari műhelyeket me­szelik. — Megyénk földmű­vesszövetke­z­etei 353 900 forintot fizettek be az árvízkárosultak megsegítésére. —Tiszafüred dolgozói 51 336 fo­rint készpénzt, 1530 kg. termény­féleséget, 11 szarvasmarhát, 195 to­jást küldtek az árvízkárosultaknak. Példát mutattak a segítésben a ter­mel­őszövetkezetek. — A törökszentmiklósi Petőfi Tsz tagjai befejezték a tavaszi búza és tavaszi árpa vetését. 20 hold búza és 50 hold árpa vetőmagot tettek a földbe. Az árvízkárosultak meg­segítésére többféle terményféleséget és élelmiszert gyűjtöttek. (Galsi Pál, Törökszentmiklós.) — A jászberényi Déryné kultur­otthonban a TTIT „Sport és egész­ség” címen előadást szervez április 10-én este 7 órakor. Előadó: dr. Borbényi Zoltán. Bejutottunk a járási d­öntőbe Kitartó szorgalommal készültünk a Ságvári kulturális versenyre. S nem eredménytelenül. Mi nem bi­zakodtunk el, mint vetélytársaink, akik így fogadtak bennünket: „Na és tudjátok legalább a táncot?” Mi azt feleltük, természetesen tudjuk, különben ki sem álltunk volna. Bár előre gondoltuk, nem leszünk elsők, hiszen először lépünk fel és lámpalázunk lesz. A versenyen mégis megálltuk he­lyünket. Elsők ugyan nem lettünk, de ez talán még jobban serkent bennünket a jobb eredmények el­érésére. Azért a mi csoportunk is tovább­jutott, bekerültünk a já­rási döntőbe. Jelenleg szorgalma­san gyakorolunk, hogy ott is mél­tóképpen képviseljük szeretett is­kolánkat. Nagy Katalin Tiszaföldvár, Gimnázium Megfent a „Filozófiai Értesítő” 2. száma Megjelent a FILOZÓFIAI ÉRTESÍTŐ c. dokumentációs folyóirat 2. száma. A folyóirat „Az ideológiai harc problémái az értelmiség körében’’ címmel közli H. Lefebvre és R. Garaudy vitáját. Gak: „A társadalmi és az egyéb érde­kek, és egybehangolásuk a szocializ­musban” c. cikkét, Kopnyin: „A kísérlet és szerepe a tudományos megismerés­ben” c. tanulmányát. A lap továbbá cikkeket közöl a mik­rofizika, a biológiai faj fogalom és a kibernetika filozófiai kérdéseiről. Köz­zéteszi Bessenyei György kiadatlan fi­lozófiai művének második részét. A szovjet, csehszlovák és angol filo­zófiai tudomány helyzeteiről szóló be­számolók egészítik ki a lapot. A lap előfizethető a 10/.920—70 számú csekkszámlán. Előfizetés félévre 12 — Ft, egy évre 24.— Ft, APRÓHIRDETÉSEK A MEZŐTÚRI Gépállomás azonnali be­lépésre, állandó munkára géplakatoso­kat, mezőgazdasági gépszerelőket, ko­vácsokat és műszaki ellenőröket nagy gyakorlattal és képesítéssel felvesz. Je­lentkezni lehet a Mezőtúri Gépállomá­son mindennap reggel 7—9 óráig. Csa­ládfenntartóknak háztáji földet bizto­sítunk. 10-es VIKTORIA lakkozott 4 sebessé­­es, mint az ÚJ. Igényesnek eladó. Ér­­eklődni: Tiszaföldvár, Kossuth 14­88, 'sak vasárnap)* PERFEKT gép- és gyorsírót és képe­sített könyvelőt azonnali belépésre felvesz az 51-es Autóközlekedési Vál­lalat, Szolnok, Verseghy út. A NAGYKUNSÁGI Állami Gazdaság Kenderesszigeti Központja végzett és gyakorlattal rendelkező agronomusokat és brigádvezetőket keres azonnali belé­pésre. _____________________________ A KISÚJSZÁLLÁSI Ady Termelőszö­vetkezetnek 2 db új 250 mm-es centri­fugál vízszivattyúja és 30 db új kézi tengeri ültetője eladó. GYORS­, gépírónő elhelyezkedne. De­­ményi Anna, Szandaszöllős, Tenyőszi­­get.__________________________ HÁZHELY eladó, kívánt nagyságban. MÁV sporttelep körül. Szolnok, Han­­zéli Pál u. 3. HÁZVEZETŐNŐNEK gyakorlattal elhe­lyezkedne gyermek mellé is. Szolnok, Gyopár u. 3. Varga Antalné. 118-as Ifo és 125-ös Csepel motorkerék­pár eladó. Abony, Szolnoki u. 38. A SZOLNOKI Belsped felvesz azonnali belépéssel hajtó és rakodó dolgozókat. Jelentkezni lehet Körösi út 34. Munkás­­szállásról gondoskodunk. Nyilb­ér* Tiszaföldvári X. sz. üzletben dolgozó, tőlem külön élő feleségemért, Csathó Istvánnéért sem erkölcsi, sem anyagi felelősséget nem vállalok. Csathó István Szolnok, Temető u. 30. •­ E rovatban közöltekért szerkesztő­ségünk és kiadóhivatalunk semmiféle felelősséget nem vállal, 250-es NSU Jó állapotban lévő eladó, papp, Szolnok, Sashalmi u. 29,11. ELADÓ 125-ös fekete-tankos, első-hátsó teleszkópos Csepel. Ára: 7300 Ft Jász­­kisér, Kossuth u. 8. — Mindennap 17 órától* ÖSSZEADÓGÉPET, szorzógépet és ko­moly írógépet vásárol állami vállalat. Ajánlatokat a kiadóhivatalba kérjük zárt borítékban. TISZAFÖLDVÁRON Országhegy I. u. 18. számú lakóház egy hold szőlővel el­adó. Érdeklődni a helyszínen* Szolnok megyei NÉPLAP politikai napilap A megyei pártbizottság és a megyei tanács lapja Szerkeszti a szerkesztőbizottság Felelős szerkesztő DÁVID FERENC Előfizetési ár 1 hóra: 0 forint Terjeszti a Megyei Hírlaphivatal Szolnoki Nyomdaipari Vállalat Szolnok, Malinovszki u. 19 Felelős vezető: Mészáros Sándor KÖZÉRDEKŰ KÖZLEMÉNY A Szolnok Megyei Tanács VB Munka­erőgazdálkodási Osztálya értesíti a me­gye dolgozóit hogy a városi és járási munkaerőgazdálkodási csoportok ápri­lis 1-től az alábbiak szerint tartanak félfogadást és munkakönyv kiállítási napokat: Szolnok város minden nap, Jászberé­nyi járás: hétfőn, szerdán, pénteken; jászapáti, törökszentmiklósi, kunszent­mártoni, kunhegyesi járások kedden és szombaton. A kisújszállási dolgozók a kunhe­gyesi járáshoz, a karcagi dolgozók a karcagi városi tanács sporü­gyi előadó­jához, a mezőtúri dolgozók a szolnoki városi tanácshoz, a túrkevei dolgozók pedig a törökszentmiklósi járási tanács­hoz tartoznak munkakönyv igénylés szempontjából* 1958. április 10. iVem sikerült a Törekvésnek Kecskeméten Kecskeméti Dózsa-Szolnoki Törekvés 3: 2 (1:2) Kecskemét, Kinizsi pálya, 4500 néző, vezette: Rigó L. (Salgótarján) (Serege— Csonka). Kecskemét: Bajai — Tordassi, Határ, Kerpesics — Jónás, Uzsoki II., — Kö­ves, Burza, Csordás, Laczi II., Pécsi, edző: Tomecskó József. Szolnok: Solti — G. Kiss, Fackelmann, Kegyes — La­zányi, Ragó — Héricz, Tóth, Horváth, Juhász, Iván. Edző: Kolláth Ferenc. Közel másfélezer szolnoki sportbarát kísérte el fiait a nagyfontosságú rang­adó mérkőzésre, mely mindvégig nagy­­iramú, izgalmas és helyenként színvo­nalas küzdelmet hozott. Kissé hűvös, napsütéses időben, laza talajú pályán a hazai csapat kezdte a játékot. Csatá­raik hatalmas erejű támadásokkal kö­zelítették meg a vasutasok kapuját. Az egyik ilyen támadásnál a jobbszélső Köves beadása a tisztán álló Csordás elé vágódott, aki azonnal lőtt és jól el­talált labdája az oldalléc mellett véd­­hetetlenül vágódott a hálóba. 1:0. Nagy volt az öröm a kecskemétieknél! Újabb parázs akciók­ következtek a szolnoki kapu előtt és a rendkívül veszélyes helyzetben Solti csak önfeláldozó be­dobással tudta megszerezni a labdát. A 4. percben vezette Szolnok az első ko­molyabb támadást, melynél a hazaiak büntetőt vétettek, de a jó szabadrúgás mellé ment. A 6. percben Iván egy jól­­sikerült kitörés után a kétségbeesetten feléje rohanó védők mellett a kapu al­só sarkába lőtte a kiegyenlítő gólt. 1:1. Ismét a Dózsa erősített és szoronga­tott, de most már a szolnoki védelem is jobban állt a lábán. Főként Solti jó védése volt megnyugtató. A 15. perctől kiegyenlített, de változatos volt a küz­delem. A Dózsa csatárjátéka gördülé­kenyebb és tetszetősebb volt — a Tö­rekvés támadósor darabosabban moz­gott. Mindkét védelem nagy munkában volt. A 26. percben Héricz jól elfutott, de Iván lövését védték. A 27. percben ismét Héricz adott be, Horváth nagy lövését Bajai kiejtette és a szemfüles Iván közelről a kapuba vágta a máso­dik szolnoki gólt. 1:2. Ettől kezdve a vendégcsapat játéka nyugodtabbá vált és a nagy erőbedobással küzdő Dózsa minden támadását könnyen verték vis­­­sza. Szünet után a szolnoki csapat játszott nappal szemben, ez nagymértékben za­varta védőinket és mindinkább Dózsa fölény alakult ki. A 3. percben a ki­tűnő Dózsa balszélső Pécsi áttört a vé­delmen és egyedül rohant Solti kapuja felé, amikor G. Kiss végső kétségbe­esésében a mezénél rántotta vissza. Szerencsére az eset kívül volt a 16-oson és így csak szabadrúgás járt érte. Ezt a szolnokiak hárítani tudták. Az ellen­­támadás során Iván nagy lövése oko­zott izgalmat. A 8. perc váratlan ese­ményt hozott. Az egyik Dózsa táma­dásnál Fackelmann a 16-os táján egy pillanatra tétovázott az elrúgással, Csor­dás elsodorta mellette a labdát és a jobbra mozduló Solti mellett az ellen­kező sarokba emelte a kiegyenlítő gólt, 2:2. A váratlan eredmény megzavarta a szolnokiakat. A hazaiak fergeteges rohamokkal, helycserés támadásokkal nagy fölénybe kerültek és a vasutas csapat védelme csak üggyel-bajjal tu­dott menteni. A 15. percben újabb ered­mény született, amikor a jobbra kihú­zódott Csordás váratlan, nagyerejű lö­vése a felső sarokba vágódott. 3:2. To­vábbra is inkább a Dózsa rohamozott, de a szórványos szolnoki támadások is veszélyesek voltak. Az utolsó negyed­órában ismét változatos volt a mérkő­zés és Tóth, Iván, Héricz kis szerencsé­vel gólt érhetett volna el. A 43. percben Iván áttörte magát a védőkön, a kifutó kapus előtt átvágta a labdát a jobbol­dalra, de Juhász az üres kapu előtt le­késett egy lépéssel és odavolt az utolsó egyenlítési alkalom. A győztes Dózsa minden tagja kitűnő formában, nagy lelkesedéssel játszott és megérdemelten nyerte a rangadót. A csapat legjobb része a két kitűnő fede­zet és a csatársor , elsősorban Csor­dás és Pécsi. A szolnoki csapat veresége ellenére sem keltett rossz benyomást A gyenge pontok kiküszöbölésével a jövőben is méltó ellenfele lehet a legjobbaknak is. Solti a kapuban minden védhetőt védett, bár szerintünk a második gólt kis szerencsével elháríthatta volna. A hátvéd hármasból ezúttal is Fackel­mann volt a legjobb. A második kapott gól viszont az ő „érdeme”. Kegyes kez­detben, G. Kiss a mérkőzés vége felé bizonytalankodott. A fedezet pár ezen a mérkőzésen csak helyenként állt fel­adata magaslatán. A játékidő nagyob­bik részében nem tudták feltartóztatni a kecskeméti csatárokat. A támadósor­ban Iván minden lehetőt megtett a jobb eredmény eléréséért. Két góljáért kü­lön dicséret illeti. Tóth szorgalmasan, becsületesen küzdött, de most sem lőtt Szolnoki Építők — Perecesi Bányász 2.291—2.260 Szolnok, József Attila úti pá­lya, vezette: Vörös. Sz. Építők: Sarka­­di, B. Kiss, Kalics, Fehér, Kelemen, Dobos. — P. Bányász: Utry, Mészáros, Székely, Orovecz, Lisoth, Kőhalmi. Az újonc hazai együttes végre azt a telje­sítményt nyújtotta ezen a mérkőzésen, amit már régen várnak a csapat szur­kolói. Végig igen érdekes és izgalmas küzdelem folyt a pályán s a formájá­ban nagyot javult Építők csapata meg­érdemelten nyerte meg a mérkőzést. Legjobb dobók: B. Kiss 412, Sarkadi 395, Kallos 393, Dobos 390, illetve Szé­kely 413, Orovecz 378, Utry 371 fa, kapura. Héricz egy pár akciója jól si­került, de lövésre ő sem vállalkozott. Juhász, amíg erejéből tellett, igyeke­zett, de a feladat túl nagy volt számá­ra. Elsősorban gyorsaságát és ruga­nyosságát kell javítania. Horváth telje­sen formán kívül van. Passzív, félénk játékmodora ebben a hatalmas küzde­lemben nem érvényesülhetett. A mér­kőzés megmutatta az együttes gyenge pontjait és helyes nívóra szállította le a vérmes reményeket. Levonva a ta­nulságot, reméljük, hogy Csábi és más küzdőképes játékos csatasorba állításá­val a jövő vasárnapi Budapesti Törek­vés elleni mérkőzésen újból jó csapat­munkának leszünk szemtanúi. A játékvezető nagyvonalúan és igaz­ságosan vezette a gyors iramú, küzdel­mes, változatos mérkőzést. A másfélezer szolnoki szurkoló ré­szére a mérkőzés nem hozta meg a várt sikert. Megnyugvással szolgálhat azonban a találkozó mindazok számára, akik szeretik a tiszta, nemes küzdelmet és tudják azt, hogy a sportban nem­csak győzni, hanem veszíteni is lehet. Győzzön a Jobb! Ezúttal Kecskemét volt a jobban felkészült. Az ottani vereség­ből vonjuk le a helyes következtetést és tanulságokat és javítsuk meg mun­kánkat. H. GY. KELETI CSOPORT lé Bp. Törekvés7 4 3___ 10: 3 11 2.Diósgyőr6 5— 122: 6 10 5.Kecskemét6 4 2 8: 3 10 4.KISTE­ST7 4 2 1 18: 8 10 5.Szolnok7 4 3 117:11 10 6.Bp. Spartacus7 3 4— 11: 8 10 7.Debrecen6 3 3 1 7: 58 8.Nagybátony7 3— 4 15:146 9.Gödöllő7 14 2 4: 86 10.Bp. V. Meteor6 2 1 3 9: 95 11.Salg. Vasas7 2 1 4 6: 15 12.Békéscsaba7 2— 5 7:114 13.Miskolc7 1 2 4 5:114 14.Ózd6 1 1 4 7:123 15.Pereces6 1— 5 6:132 16.Eger7 1— 6 9:302 Szolnoki Törekvés — Szolnoki Bástya 2.233—2.204. Szolnok, József Attila úti pálya, vezette: Balogh. Sz. Törekvés: Kátai, Dedrák, Vörös, Tóvizi, Papp, Ja­kab. Sz. Bástya: Bálint, Béres, Molnár, Zsíros, Magyar­, Milán. Nagy küzdel­met vívott egymással a két szolnoki csapat s a játék hevében jobbára gyen­gébb egyéni eredmények születtek. A rutinosabb Törekvés együttesének meg kellett küzdenie a győzelemért, hiszen az egyéni győzelmek aránya 4:2 a Bás­tya csapat javára. A mérkőzés nagy­számú szurkoló lelkes biztatása mellett végig sportszerű küzdelmet hozott. — Legjobb dobók: Dedrák 419, Papp 381, illetve Bálint 386 fa, Az Országos Béke Kupa teke-csapatbajnokságért A megyei labdarúgó bajnokságért A vasárnapi (április 8.) fordulóban akadt egy-két meglepetés, melyre so­kan nem számítottak. Ilyen volt a Kun­hegyesi Traktor 2:1 arányú győzelme a Szolnoki Kinizsi együttese felett. To­vábbá a Jászapáti Törekvés 1:0-ás győ­zelme a Szolnoki Törekvés II. ellen. JÁSZBERÉNYI APRÍTÓ VASAS —MEZŐTÚRI TRAKTOR 4:1 (1:9) Jászberény, 2000 néző, vezette: Balla. Jászberényi Vasas: Nikolicza — Udva­rias, Túri, Smid — Bonczi, Simon — Rétsági, Kovács, Waldeck, Szentannal, Bíró. Mezőtúr: Kerekes — Molnár, Gás­pár, Veres — Sulez, Takács — Csele, Csurgó, Máté, Gombás, Papp. Góllövők: Bíró, Rétsági, Bíró, Szentannal. Az első félidő nagyrésze mezőnyjátékkal telt el. A Vasas támadott többet. Bíró ve­zetésével szép támadások gördültek. Szentannal, Bíró, Szentannal, majd Wal­deck lövése kerülte el a mezőtúri ka­put. Ebben a játékrészben Mezőtúr csak szórványosan veszélyeztetett. A 22. percben egy Vasas támadásnál Bí­róhoz került labda, aki éles szögből, mintegy 18 m-ről a hálóba bombázott. 1:0. Tovább támadott a Vasas, de az eredmény a félidő végéig már nem vál­tozott. Fordulás után fokozódott a já­ték irama, feljött a Mezőtúr is, s a 18. percben egy gyors támadás Máté révén góllá is érett. 1:1. Teljes erővel folyik a játék és ismét a Vasas vette át a kezdeményezést. A Vasas csatárok több értékes gólhelyzetet hagytak ki. Egy baloldalon futó támadásból jobbra ke­rült a labda, a jó ütemben ráfutó Rét­sági a hálóba lőtt. 2:1. Tovább táma­dott a Vasas és néhány perc múlva Bíró lövése nyomán már 3:1 az ered­mény. A 42. percben Szentannal tör át a védőkön. Akadályozták, de a hálóba lőtt. 4:1. A Vasas javuló csatárjátéká­val megérdemelten győzött. Jók: Bon­­czi, Túri, Simon, Szentannal, Bíró, il­letve: Sulez, Takács, Csurgó és Gom­bás. Bálla játékvezető Jól működött: Jászberényi Vasas Ifi—Mezőtúri Trak­tor Ifi 4:2,• JÁSZAPÁTI TÖREKVÉS—SZOLNOKI TÖREKVÉS IL 1:0 Jászapáti, vezette: Kiss L. (Gyöngyös) (Budai G.—Tóth J.) Jászapáti: Horváth F. — Ecseki, Dobos, Utasz — Modla, Horváth M. — Ferenci, Kökény, Tóth, Varga, Szirte. Szolnok: Cselényi — Ist­­váni, Ozsvár, Bozóki — Lengyel, Fehér­vári — Csák, Józsa, Illés, Pintér, Csé­­nyi. A vendégcsapat kezdte a játékot, de nyomban a hazaiak vették át az irá­nyítást. Az 5. percben Tóth L. elé szállt a labda, aki megszerezte a hazaiaknak a vezetést. A félidő végéig változatos, kiegyenlített volt a játék. Fordulás után a hazaiak vezettek több támadást, de eredménytelenül. A második félidő kö­zepétől a szolnokiak bizonyultak jobb­nak, de a hazai védelem biztosan há­rított minden esetben. Az 55. percben a játékvezető Illés szolnoki középcsa­tárt kiállította. A vendégek tíz ember­rel is fölényt harcoltak ki, a kiegyenlítő gól azonban nem született meg. A lá­tottak alapján a döntetlen eredmény igazságosabb lett volna. A játékvezető szinte hibátlanul működött. Jászapáti Törekvés Ifi—Szolnoki Tö­rekvés ifi 2:0.* SZOLNOKI BÁSTYA—JÁSZBERÉNYI FÉMNYOMÓ VASAS 2:1 (1:1) Szolnok, Forgalom pálya, vezette: Le­­sán. Szolnoki Bástya: Krizsán — Szu­rovecz, Török, Rontó — Boros, Csaba — Cs. Farkas, Szerencsi, Tóth B., Pege II., Simon. Jászberényi Fémnyomó Va­sas: Lauer — Fehér, Turóczi, Apter — Gere, Elidesz — Gondos, Sebestyén, Mucza, Nagy, Szigeti. Góllövő: Tóth B. és Pege. Mindjárt az első pillanat­ban a Bástya indult támadásba, külö­nösen a balszárny veszélyeztet. A 15. percben a fölény góllá ért. Egy balol­dalra átívelt labdára Tóth Béla jó ütembe fut rá és jobblábas lövését Lauer csak érinteni tudta. 1:0. A ven­dégek csak szórványos támadásokat vezettek. Egy ilyen lefutás során a bal­­összekötő Nagy a késlekedő szolnoki hátvédek mellett a bal felső sarokba lőtt. 1:1. A gól után újra a szolnokiak támadtak és egyik összecsapásnál a teljesen új labda kipukkadt. Ezért 10 percig szünetelt a játék. A hátralévő 10 percben az eredmény már nem válto­zott. Fordulás után a Bátya szinte ka­pujához szögezte ellenfelét. A szolno­kiak cserét határoztak el. Pege jobb­szélre állt, Cs. Farkas pedig bal össze­kötő lett. A csere eredményes. Simon lefutotta a védőit és beadásából Pege vezetést szerzett a szolnokiak részére. A Bástya tovább támadt és ennek ered­ményeként Tóth Béla remekbe szabott góljával beállította a végeredményt. — Jók : Szurovecz, Török, Rontó, Boros, Csaba, Tóth B., Simon (a mezőny leg­jobbjai, illetve: Lauer és Nagy. Szolnoki Bástya Ifi—Jászberényi Fém­­nyomó Ifi 6:1.* TÖRÖKSZENTMIKLÓSI VASAS­SZOLNOKI TÖREKVÉS APF 4:4 (2:2) Törökszentmiklós, 800 néző, — vezette: Kovács. Törökszentmiklósi Vasas: Csi­kós — Balázs, Tóth I. Pintér — Mihók, Szabó — Fülöp, Márton, Kovács, Le­­sitz, Fekete. Szolnoki Törekvés APF: Bánhalmi — Fehér, Rózsahegyi, Földes — Rontó, Bagi — Szurovecz, Grázoán, Horváth, Kálmán, Magyar. Góllövő: Kovács (2), Fekete, Besitz, illetve: Hor­váth NI., Kálmán, Szabó (öngól). A ven­dégek ötletesebben játszó csatársora könnyen zavarba hozta az igen gyengén játszó Vasas védelmet. Az eredmény igazságos. Jók: Mihók, Márton, Kovács, illetve: Rózsahegyi, Szurovecz, Hor­váth. Törökszentmiklósi Vasas Ifi—Síelnek! Törekvés APF ifi 2:0. • UJSZÁSZI TÖREKVÉS—KARC­AGI SZPARTAKUSZ 1:1 (0:0) Ujszász, vezette: Horváth. Ujszász: Kes­lemen — Tóth, Fakas, Pataki — Forgó, Földi — Juhász, Nagy, Ungl, Pál, Kő­vári. Karcag: Borsós — Soós, Pallagi* Fazekas — Szabó, Székely, Narkana, Vernitz, Baji, Zilahi, Molnár. Góllövő: Vernitz, Kővári. Váltakozó iramú játék alakult ki, jobbára hazai fölénnyel. Az első félidő nem hozott eredményt. A hazai csapat több gólhelyzetét kihasz­nálatlanul hagyta. A második félidőben hazai támadással kezdődött a játék, a 28. percben Kővári révén a hazaiak megszerezték a vezetést. A hátralévő részben a vendégcsapat erősen táma­dott és a 45. percben Vernitz kiegyen­lített, 1:1. Jók: Tóth, Farkas (a mezőny legjobbja), Juhász, illetve Soós, Pallagi, Vernitz. Ujszász­ ifi—Karcagi ifi 1:0. . KUNHEGYESI TRAKTOR—SZOLNOKI KINIZSI 2:1 (1:0) Kunhegyes, községi sporttelep. Góllövő: Csizmadia, Szabó Gy., illetve: Szekeres. Magas színvonalú mérkőzésen megérde­melten győzött a hazai együttes. A Traktor védelme nagyszerűen működő­t ezen a találkozón és a szolnokiak min­den támadását hárítani tudta. A vendé­gek tehenikásabban játszottak, de el­bizakodottság látszott rajtuk. Jók: Kiss A., Szabó Gy: Szabó IL Kunhegyesi Traktor ifi—Szolnoki Ki­nizsi ifi 16:0.­ MARTFŰI VÖRÖS LOBOGÓ— TÖRÖKSZENTMÁ­CT.ÖSI BÁSTYA 3:0 (0:0) Martfű: Csendes — Katona, Seres, Pál — Varga, Szűcs — Kun, Mincza, Mező­­teleki, Mikus. Törökszentmiklósi Bás­tya: Ernst — Balpataki, Szecsei, Ráczi Kenyeres, Márton — Darvasi, Halak, Szűcs, Szakál, Kriston. Góllövő: Mező­­teleki, Bóka, Kun. Erős Iramú mérkő­zésen a hazai csapat korszerűbb táma­dó játékával rászolgált a győzelemre. Törökszentmiklósi Bástya ifi—Martfűi Vörös Lobogó ifi 3:0. ÚJRA ÉG AZ OLIMPIAI LÁNG A négyszeres világbajnok és a „Gumiember" Többi atlétánk szereplése is kielégítő volt. Magasugrásban a szegedi Csönczy Lajos harmadik helyezést ért el 175 cm ugrásával. (Az első helyet az amerikai Baxter 190 centiméterrel biztosította). Rúdugrásban Hauser 310 centiméterrel, súlydobásban Crettier Rezső 12,05 méter­rel lett negyedik. Atlétikában versenyzőink egy bajnoksággal­, egy harmadik, két ne­gyedik és egy ötödik helyezéssel Amerika és Anglia versenyzői mögött a harmadik helyet szerezték meg többek között a ren­dező Franciaország, Svédország és Német­ország előtt. Ezen az olimpián szerzett a német származású amerikai színekben indult Kraenzlin négy számban is világbajnok­ságot. A hatvan méteres síkfutásban 11 és 200 méteres gátfutásban, valamint tá­­volug­ásban lett első. Nagy feltőnést keltett a párizsi olimpián a helybolugrá­­sokban „gumiembernek” becézett Ewry lie. Úszószámokban is jól szerepelt Magyar­­ország. Az athéni olimpia kétszeres győz­tese, Hajós Alfréd visszavonult ugyan a versenyzéstől, de m­ár feltűnt utóda Hal­­may Zoltán személyében, aki 200 méteren és 400 méteren második, 1000 méteren harmadik helyezést szerzett és a szakér­tők már ekkor meglátták benne a követ­kező évek világviszonylatban is kiváló úszóját. Kardvívásban Iványi Gyula ha­todik helyet ért el. (A világbajnokságot a francia De La Folaise szerzete meg). Az eredmények, ha tekintetbe vesszük a századforduló sportlehetőségeit. A párizsi olimpián versenyzőink elé tornyosuló aka­dályokat, a magyar testkultúra fejlődé­sének jelentős állomásán mutatják spor­­tolóinkat. Az olimpiai gondolat azonban, mely négy esztendővel előbb évszázadok után újból felragyogott Athénban, Pá­rizsban nem talált méltó megbecsülésre*