Szolnok Megyei Néplap, 1975. szeptember (26. évfolyam, 205-229. szám)

1975-09-24 / 224. szám

1975. szeptember 24. Kézilabda Bp. Építők—Tisza Cipő 15:12 (7:4) NB I B. női: Népliget, 100 n., v.: dr. Fülöp és Márki. Tisza Cipő SE: Csató, Religer (4), Borsos (3), Szabó (1), Kazinczy (3), Csordás (1), Miklósy, Beke, Gulyás. Edző: Ruják Endre. Az Építők védekezési hibákból 6:2-es vezetésre tettek szert. A második félidőt körültekintőbb játékkal kezdték a martfűiek, szorosan felzárkóztak, de a ha­zaiak nehézsúlyú beállósát csak szabálytalanul vagy egyáltalán nem tudták feltartóztatni. Egy fordulópontot jelentő helyzetben Szabó büntetőt hibázott. A martfűiek dobogós helyezési re­ményei a minimálisra csökkent. A cipőgyáriak csapatából csak a szinte hibátlanul védő Csatót és a sokrétűen játszó Borsost le­het kiemelni. — rk — Férfi KECSKEMÉTI ÉPÍTŐK— TISZAFÖLDVÁR 31:18 (14:8) NB I. Kecskemét, 200 n., v.: Czikkely László és Szűcs Mi­hály. Tiszaföldvár: Kugyel, Nye­ső (2), Fekecs, Felföldi (1), Dan­­ku I., Szabó (3), Szabados, Ne­mes I. (1), Bíró (3), Danku II. (8), Nemes II., Papp. A Tiszaföldvár szokásához hí­ven rögtön az első percben megszerezte a vezetést, s úgy tűnt, alaposan föladják a leckét a hazaiaknak. Fölváltva estek a gólok 5:4-es kecskeméti vezeté­sig, s úgy látszott, a vendégek sikerrel, legalább egy ponttal térhetnek haza. 6:4-es hazai ve­zetésnél azonban érthetetlen módon a földváriak védekezése fellazult, támadójátékukat türel­metlen kapkodás jellemezte. A Kecskemét ezt kihasználva egy­re jobban elhúzott, s az első félidő 14:8-ra alakult. A máso­dik játékrészben a Tiszaföldvár játéka mind védekezésben, mind támadásban egyre jobban vis­­szaesett. A sok eladott labdá­ból, kihagyott gólhelyzetből a Kecskemét sorra szerezte góljait, és 22:12-re húztak el a mereven játszó vendégektől, akik teljesen feladták a mérkőzést. —­­? NŐI SZOLNOKI MTE— KISKUNHALAS 14:11 (7:5) Szolnok, tiszaligeti stadion, v.: Schóber—Tüske. Szolnoki MTE: Jandácsik — Ficsur, Farkas E. (3), Fazekas A., Fazekas A. (5), Knerczer (4), Magyarné (2), Králik. Edző: Domonkos László. Az MTK-lányok ezen a mér­kőzésen javuló formában és az eddigieknél lelkesebben játszot­tak. A kapura lövés is jobban ment, bár még mindig elég sok volt a pontatlan dobás. Vég­eredményben megérdemelten szerezték meg a győzelmet. — Vi — Férfi OLAJBÁNYÁSZ—NAGYKŐRÖS 28:14 (12:7) Szolnok, tiszaligeti stadion, 200 néző, v.: Ajkavölgyi—Szenes. Olajbányász: Danyi P. — Nagy, Vass N. (5), dr. Szász (5), An­tal, Matuz (3), Kiss (2), dr. Szűcs (2), Szöllősi (4), Vass G. (4),­ Varga (2), Szintai. Edző: Kátai Ferenc. Nehezen lendültek játékba a hazaiak. A 8. perc­ben 3:3 volt az eredmény. Ettől kezdve az Olajbányász a szokott játékát nyújtotta. Matuz ért el látványos gólt, melyet még öt követett, amire a vendégek eg­­­gyel sem tudtak válaszolni. For­dulás után az Olajbányász ra­gyogó akciók sorát mutatta be eredményesen. Végeredményben a hazaiak ilyen arányban is megérdemelten győztek a sok hibával játszó nagykőrösiekkel szemben. — Szil! — Hegyei bajnokság Női felnőtt: Mezőtúri AFC— Kunszentmárton 10:3, Török­szentmiklósi Barneváll—Jászbe­rényi Tanítóképző 9:2, Jászla­­dány—Újszász 10:13. Sz. Traktor —Jászboldogháza 9:10. Női ifjú­sági: Tisza Cipó SE—Kunszent­márton 20:0, Tmiklósi Székács— SZMTE 17:3, Jászladány—Újszász 15:3, Sz. Traktor—Jászboldogháza 6:4. Férfi felnőtt: Újszász—Jászbe­rényi Lehel SC 21:19, Jászladány Sz. Spartacus 17:25, Tiszapüspöki —Kunszentmárton 22:23, Mező­túri AFC—Tmiklósi Barnevál 33:16, Tisza Cipő SE—Sz. Kilián FSE 18:8. Férfi ifjúsági: Újszász —Jászberényi Lehel SC 18:16, Ti­szaföldvár—Túrkevei AFIT 20:14, Mezőtúri AFC—Tmiklósi Székács SE 9:25, Tisza Cipő SE—Sz. Olaj­bányász 13:20, Jászladány—Szó. Spartacus 4:18. Atlétika Juhász Erzsébet és Egri Gyula országos ifjúsági bajnok A hét végén rendezték az országos ifjúsági atlétikai bajnokságot, melyen a Szol­nok megyei versenyzők ki­tűnően szerepeltek. A MÁV atlétái 42, a Székács DSK versenyzői 17 olimpiai pontot gyűjtöttek. Juhász Erzsébet a 100 méteres síkfutást 12,15 mp-s egyéni csúccsal nyerte , végig vezetve. A második napon a 200 méteres síkfutás­ban rajtolt, s az előfutamban klubtársával, Molnár Judit­tal vívtak nagy harcot Mind­ketten 25,6 másodperces időt értek el, s ez elég volt a dön­tőbe jutáshoz. Délután a leg­jobbak küzdelmében a két szolnoki lány állt az élre, s végül is fej-fej melletti küz­delemben a két első helyet szerezték meg. A fiúk közül Egri Gyula megyei ifi csúccsal nyerte a diszkoszvetést, 57,34 méteres eredményével fölényesen utasította maga mögé társait A törökszentmiklósi verseny­zők közül különösen a rúdug­rók jeleskedtek: Kocsis Gá­bor és Szerdahelyi János 350 cm-es teljesítménye a második, illetve a harmadik helyhez volt elég. Kosárlabda NB II Női: Szolnoki MTE—Debreceni VSC 87:36 (47:20). Szolnok, köz­­gazdasági szakközépiskola tor­naterme, v.: Kápolnás, Dobai. MTE: Czitán (28), Herczeg (18), Szekeres (16), Echbauer (14), To­ros (9), csere: Szántó (2), Ma­­jercsik, Pápai, Nál­i. Edző: Ba­logh Gyula. A Rádiné nélkül ki­álló SZMTE végig nagyszerű erőnlétben és lelkes játékkal győzött a fiatal debreceni együt­tes ellen. A II. félidőt sok ki­hagyott helyzet jellemezte. Férfi: Egri Finommechanika— Szolnoki Olajbányász 85:75 (52:39). Szolnok, közgazdasági szakközépiskola, 50 néző. V.: Balázs—Görgényi. Szolnok: Mé­száros (7), Majzik (16), Acsay (17), Pál Szabó (25), Kása (4). csere: Werovszky (2), Szabó (4), Kollár. Edző: Acsay Attila. Az előző heti gyenge teljesít­ményhez viszonyítva javult a Bányász támadójátéka, védeke­zésben azonban alapvető hibá­kat vétettek. Az egriek időn­ként tetszés szerint érték el ko­saraikat. A szolnokiak csak időnként közelítették meg tava­szi harcos játékukat. Nehéz so­rozat előtt áll az együttes, két­szer játszanak a fővárosban, ahol a papírforma nem sok esélyt ígér számukra. Ha sike­rül kilábalniuk a hullámvölgy­ből, akkor meglepetést is okoz­hatnak. Ehhez azonban az ed­digieknél sokkal fegyelmezettebb játékra lesz szükség. MOZI Szolnok Vörös Csillag: Még néhány perc a béke, Kert: Ki megy a nő után? Tallinn: Ma­gánbeszélgetés (14), Tisza: Lá­zadás a Bountyn I—n. (Dupla helyáron), Szandaszőlős Kert: szünnap. Jászberény Lehel: Ki­vándorlók (filmbarátok műsora), Kert: Botrány az operában, Mo­­presszo: szünnap. Karcag Déry­né: szünnap. Kisújszállás Ady: Kivándorlók (Filmbarátok mű­sora). Kunhegyes Szabadság: szünnap. Kunszentmárton Körös: szünnap. Mezőtúr Dózsa: Nona (14), Szabadság: Ne sírj tele szájjal. Béke: szünnap. Tisza­füred Tisza: Az édes élet I—II. (16, dupla helyáron, filmbarátok műsora). Törökszentmiklós Dó­­sza: Szerelmi bűntény (14), Hu­nyadi: szünnap. Túrkeve Vörös Csillag: Kashimai paradicsom (filmbarátok műsora). RÁDIÓ SZOLNOKI STÚDIÓ: 17.30—18.00: Műsorismertetés, hírek. — Vetik a búzát... Ba­logh György riportműsora. — „Meg kell a búzának élni” —■ Urbán Katalin népdalokat éne­kel. — 18.00: Alföldi krónika. — 18.15—19.00: Könnyű hangszer­szólók. — Zenés autóstop — köz­lekedési magazin. Szerkeszti: Forró Tamás. — Hírösszefoglaló, lapelőzetes, műsorzárás. SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP Asztalitenisz NB II Honvéd Kilián FSE—Buda­pesti Elektromos 18:7. Szol­nok, Kilián FSE tornacsar­nok. A mérkőzésre a nagy akarás és küzdőszellem volt a jellemző. A vendégek az első fordulóban meglepetésre 4:1- re vezettek. Ezzel azonban „el is lőtték puskaporukat”. A hazai együttes magabiztos versenyzéssel fölényes győ­zelmet szerzett. Győztesek: Milos (5), Nozicska, Rózsa (4—4), Fischer (3), Barta (2), ill. Soós (3), Mészáros J. (2), Nagy, Mészáros A. (1—1). A bajnokság utolsó — egyben rangadó — mérkőzése előtt a Kilián FSE az NB II. Gárdos csoportjában 2 pont előnnyel áll az élen, a rangadóra a Miskolci MTE ellen október 9-én kerül majd sor a Kili­án FSE tornacsarnokában. Jászberényi Lehel SC— Szolnoki Vízügy Dózsa 13:12. Igen szoros küzdelemben a végig vezető jászberényiek nagyobb küzdőképességük­kel megérdemelten szerezték meg a győzelmet. 8:8-as ál­lás után Háj­os — Győrit, Szarvas Kovácsot, Bene Fe­h­ért győzte le. A találkozón kiemelkedett a jászberényi Reisz Tibor teljesítménye, aki szettveszteség nélkül nyerte mérkőzéseit. Győztesek: Re­isz (5), Szarvas (4), Hájos (2), Gyurkó, Bene (1—1), ill. Lu­kács, Győri (3—3), Kovács, Fehér, Szabados (2—2). A Borsodnádasd és a Bp. ÉPGÉP már biztos kieső. A Salgótarján, a Jászberényi Lehel és a Szolnoki Vízügy Dózsa csapatai közül kerül majd ki a harmadik. Vízilabda Budapesten, a BVSC Sző­­nyi úti uszodájában továbbra is sikeresen szerepelnek a V. Dózsa legfiatalabb vízipóló­sai. Üttörő I. oszt. Szolnoki V. Dózsa—Tatabányai Bányász 12:0 (3:0, 1:0, 4:0, 4:0). G.: Pintér I. (7), Lengyel (3), Szabó (1), Szalai (1). Üttörő II. oszt. Szolnoki V. Dózsa—Vasas Izzó 7:3, (0:1, 3:1, 1:0, 3:1). G.: Hegmann (5), Kanizsa (2). Birkózás Túrkevei serdülők sikere Ózdon A túrkevei AFIT serdülő szabadfogású birkózói Ózdon, országos versenyen léptek szőnyegre, s értékes helye­zésekkel tértek haza. Három első, egy második és öt har­madik helyezést értek el. Eredményeik: 42 kg.: 3. Bí­ró L., 45 kg.: 3. Fábián, 53 kg.: 1. Szabó L., 57 kg.: 3. Csáki E, 62 kg.: 1. Sallai L., 3. Ratkai L, 67 kg.: 1. Finta Z., 72 kg.: 3. Rékasi I. ne­hézsúly: 2. Papp R. T Csak egy félidőn át volt jó a játék Magyarország utánpótlás-válogatott Ausztria utánpótlás-válogatott 2:0 (0:0) SZOLNOK, tiszaligeti stadion, 7500 néző, vezette: Serafino (olasz). MAGYAROR­SZÁG: Gujdár — Godán, Garamvölgyi, Czeczeli, Ebedli, Kereki, Fekete, Csapó, Szabó, Zombori, Magyar. Csere: 35. perc Ebedli helyett Pásztor. 70. perc: Fekete helyett Morgás. Edző: Szőcs János. AUSZTRIA: Feurer — Pospischil, Ebster, Mirnegg, Pajenk, Daxbacher, Widmann, Weigl, Hala, Bartosch, Schwarz. Csere: 78. perc Widmann helyett Pöll. Edző: Rudolf Sabetzer. A 81. percben Pospischil és Cze­czeli kiállítva. Remek napsütésben, meg­lepetésre álmos iramban kez­dődött a találkozó. Az oszt­rákokon nem látszott elfogó­dottság, s egy ideig úgy fut­balloztak, ahogy azt a mie­inktől vártuk volna: gyor­san, keményen, technikásan. A 13. percben Widmann az ötösről kapásból mellé bom­bázott. Egy perc múlva Fe­kete és Szabó elől Feurer látványos vetődéssel ütötte el a labdát. Egyre kemé­nyebb lett a játék, ámbár amint később kiderült, az igazi „csontzene” még hát­ra volt. A 20. percben a já­tékvezető téves lesen állított meg egy ígéretes magyar tá­madást. Az ellenakció végén Hala óriási lövését ütötte ka­pu fölé Gujdár. Sűrűsödtek az események: Csapó fejelt, — az osztrák kapus védett, majd Szabó kevergetett — eredménytelenül. A 25. perc­ben Feurer Csapó beadását a levegőben úszva csípte el. A sárga lapok sorát Schwarz nyitotta meg, elsőként neki mutatta fel Serafino. A ma­gyar csapatból hiányzott a karmester, az ötlettelen tá­madások nem sok veszélyt jelentettek a vendégek ka­pujára. A 32. percben Cze­czeli kapott sárga lapot, há­rom perc múlva a hátvéd volt ismét a főszereplő: egy szabadrúgás után gyilkos erejű lövésével a kapust ta­lálta telibe. Még ebben a percben Csapó hagyott ki nagy helyzetet, a védők fo­lyosóján mellé gurított. Két perccel az első félidő befe­jezése előtt Csapó remek egyéni akció során Szabó elé tálalt, aki ordító helyzetben Feurer ölébe gurította a lab­dát. Az összecsapás után a kapus rövid ápolásra szorult. A második félidő magyar támadásokkal kezdődött. Egy szöglet során Fekete került jó helyzetbe, ám lövésébe az egyik osztrák védő önfel­­áldozóan belevetődött. Az 50. percben gólnak tapsolha­tott a lelkes szolnoki közön­ség. Szabó egy lepattanó labdát elcsípett, átkígyózott a védelmen és úgy talált a hálóba, hogy lövése a kapu­fáról vágódott a gólvonalon túlra. 1:0. Egy perc múlva Szabó növelhette volna a magyar csapat előnyét, ám ismét egy védő állta útját. A magyarok sebességet vál­tottak, s a keménykedő osztrákokkal szemben jelen­tős mezőnyfölényt harcoltak ki.­Az 52. percben ugyan Pa­jenk bombaerős szabadrúgá­sát védte körülményesen Gujdár, majd egy perc múl­va Weigl elől hárított me­rész vetődéssel, ám a 65. percben ismét Szabó-gól kö­vetkezett. A középcsatár a védők gyűrűjében remek át­adást kapott, higgadtan fel­nézett, és ezúttal a másik kapufáról pattintotta a háló­ba a labdát. 2:0. A gól után Weigl kapott sárgalapos fi­gyelmeztetést, s ettől kezd­ve alig láttunk szabályos szerelést. Mindkét csapat törleszteni igyekezett, s a játék háttérbe szorult. A 72. percben Zombori kapura hú­zott, futtából lőtt, Feurer azonban nagyszerű reflexszel­ csípte el a lapos labdát. A 80. percben Gujdár nagy alakítása következett. Jó 25 méteres vágta után ros­­­szul találta el a labdát, s az felpattanva éppen a ka­pus ölébe hullott. A szabad­rúgás során Pöll került nagy helyzetbe, ám lövése a vető­dő Gujdárban akadt el. A 81. percben Serafino megelé­gelte a durvaságot: Czeczelit és Pospischilt kiállította. A kivonuló magyar csapat Szabó az első gólt lövi MAI MŰSOR KOSSUTH: 8.22: Harsan a kürtszó! —8.57: Koltay Valéria operettdalokat énekel. — 9.10: Egy címíró emlékiratai. Barabás Tibor re­génye folytatásokban. H. rész. — 9.28: Cigánydalok, csárdások. — 10.05: S.Nyitnikék”. Kisiskolá­sok­ műsora. — 10.40: Barokk muzsika. — 11.30: A Szabó-csa­lád (ism.). — 12.35: Tánczenei koktél — 13.20: Színes népi mu­zsika. — 14.00: Válaszolunk hallgatóinknak. — 14.15: Az Ifjú­sági Rádió bemutatója. Kurtág György: Játékok. — 14.40: Mo­zart: c-moll szerenád. — 15.10: Iskolarádió. — 15.53: Kóruspó­dium. — 16.00: A világgazdaság hírei. — 16.05: Diáktarisznya. — 16.36: Az élő népdal. — 16.45: Külpolitikai figyelő. — 17.10: Közvetítés a Magyarország- Ausztria EB selejtező mérkő­zésről. — 19.25: Budai Ilona és Tihanyi József népdalokat éne­kel. — 19.48: Gondolat. A Rádió irodalmi lapja. — 20.46: Bellini: A puritánok. Háromfelvonásos opera. — 23.38: A muzsika hang­ja. Részletek Rodgers zenés já­­tékából PETŐFI: 8.05: Zenekari muzsika. — Közben: 8.50: Tíz perc külpoli­tika (ism.). — 9.03: A zenekari muzsika folytatása. — 9.30: Mi van a varázsdobozban? — 10.00: A zene hullámhosszán. — 12.00: Donizetti-áriák. — 12.30: A 04, 05, 07 jelenti. — 13.03: Bartók­­művek. — 13.40: Orvosi taná­csok. — 14.00: Wolf Péter tánc­dalaiból. — 14.15: Barkácsolók öt perce. — 14.20: Bronislav Hu­­berman hegedül. — 14.30: Hírek. Körzeti időjárás. — 14.35: Édes anyanyelvünk. — 14.45: Örökzöld dallamok. — 15.30: Hírek. — 15.33: Operakettősök. — 15.53: If­júsági könyvespolc „Ami a szí­vedet nyomja”. Mai svéd gyer­mekversek. Horványi János írá­sa. — 16.03: A Bolgár Rádió mű­sorából. Tömegdalok. — 16.15: Csajkovszkij: Olasz capriccio (Budapesti Koncert Fúvószene­kar, vez.: Vaszy Viktor). — 16.30: Hírek. — 16.33: Műsoris­mertetés. — 16.36: Haydn: g-moll szimfónia. No. 39. (Magyar Ka­marazenekar, hangversenymes­ter: Tátrai Vilmos). — 16.57: Reklám. — 17.00: Ötórai tea. — Közben: 17.30: Hírek. — 17.33— 17.36: A Közönségszolgálat tájé­koztatója. — 18.00: Hírek. Időjá­rás. — 18.05: Külpolitikai figyelő (ism.). — 18.20: Fiatalok hullám­hosszán. — 19.42: Mit olvasha­tunk a Béke és Szocializmus c. folyóiratban? — 20.28: Nótáig — 21.15: Kis magyar néprajz. — 21.20: Holnap közvetítjük... — 21.40: Fejezetek az orosz nép történetéből. — 22.00: Sárai Ti­bor: II. szimfónia. — 22.20: Tánczene Varsóból. — 23.15: A Magyar Rádió esztrádzenekara játszik. — 23.38: Brahms: d-moll szonáta. TELEVÍZIÓ 8.05: Iskolatévé. Magyar iro­dalom (ált. isk. 6. oszt.). Ma­gyar népballadák. — 9.20: Ké­mia (középisk. I. oszt). Az anyag szerkezete I. — 9.55: Né­met nyelv (középisk. I—II—III— IV. oszt.). Jó étvágyat! — 10.20: Tévétorna (ism.). — 10.25: Delta. Tudományos híradó (ism.). — 10.50: Waldhaus­ utca 20. Magya­rul beszélő NSZK film (ism.). — 12.40: Játék a betűkkel (ism.). — 13.05: Iskolatévé. Magyar iro­dalom (ism.). — 16.53: Hírek. — 17.00: Reklámműsor. — 17.05: Magyarország-Ausztria (színes), labdarúgó EB selejtező mérkő­­zés. Közvetítés a Népstadion­ból. A szünetben: — Reklám­­műsor. — A Közönségszolgálat tájékoztatója. — 19.05: Bemu­tatjuk a Konténer Terminált. Közvetítés a csepeli Szabadki­kötőből. — 19.20: Esti mese. — 19.30: Tv-híradó. — 20.00: Kék fény. Riportműsor. — 21.00: Budapesti Művészeti Hetek. Mikrokozmosz. Apám Bartók Béla. ifj. Bartók Béla visszaem­lékezései. — 21.40: Művészeti magazin. — 22.30: Tv-híradó 3. 2. MŰSOR: 20.00: Szeget szeggel. Shakes­peare színművének francia film­­változata. Közben: Tv-híradó 2. Szőcs János edző optimis­tán nyilatkozott a találkozó előtt: — Sok gond nincsen, nyerni kell! Győzött is a magyar válo­gatott, de... Az első fél­időben kevés elképzelést véltünk felfedezni a mieink csatár játékában, gyengélke­dett a középpályás sor is, így az osztrákok magabiztosan hárították az erőtlen magyar rohamokat. Gujdár tudására nemegyszer szükség volt, hi­szen a vendégek között több nagyszerűen lövő játékost láthattunk. A második negy­venöt percben a magyarok ritmust váltottak, s ezt az osztrákok nem tudták át­venni. A felgyorsult játék egyre több hibára késztette védelmüket, s Szabó szem­­fülessége eldöntötte a talál­kozó sorsát. A jó nevekből álló magyar együttes adós maradt az emlékezetes já­tékkal, ám a célját elérte: nagyott lépett az Európa Bajnokságon a legjobb nyolc közé jutás felé. A magyarok közül Gujdár, Szabó és Csa­pó, a vendégeknél Feurer, Weigl, és Hala játszott jól. Serafino a számos sárga lap­pal sem tudta megakadá­lyozni a durvaságokat. Palágyi Béla