Szolnok Megyei Néplap, 1980. december (31. évfolyam, 282-305. szám)

1980-12-16 / 294. szám

1980. december 16. I Sport-Sport-Sportl Halak a terítéken Azt hinné az ember, a vi­zek partján „fegyvernyug­­vás” van, mégis a vasárnap délelőtti­ megyei küldöttköz­gyűlésükön alaposan felka­varták mind az álló, mind a folyóvizeket a horgászok. Természetesen csak jelképe­sen fodrozódott a víz; az történt, hogy a megye több mint félszáz egyesületének és mintegy 16 ezer horgászá­nak képviseletében megje­lent küldöttek jócskán elvi­tatkozgattak a tanácskozás fórumán. Hogy mi volt az, ami a küldöttközgyűlésen egy kí­vülállónak is szembetűnt? Elsősorban az, hogy az intéző bizottság jóvoltából fölöttébb szervezett a horgászok szép számú hadserege. Egyébként Szolnok megyében mintegy háromszorosa a horgászok népsűrűsége, az országos át­lagénak. Jó vizeink vannak, mondhatnánk, akkor pedig mi ok volt a gyakori indula­tos kifakadásra? Nos, ebbe a nyugalmat kívánó sportág­ba is begyűrűztek bizonyos gazdasági tényezők. A jövő­ben drágább mulatság lesz a horgászás. Emelkedett a területi jegyek ára azokon a vizeken is, amely a Fel­­szabadulás Halászati Terme­lőszövetkezet kezelésében van. Méghozzá nem is cse­kély ez az emelkedés. Jó, mondhatná erre valaki, aki rajong ezért a sportért, meg a természetért, az a je­lentősebb áldozatvállalástól sem riad vissza. Viszont — és ezt már joggal kérdezték a küldöttek — milyen több­letszolgáltatást kapnak a borsosabb területi jegyekért? Sajnos, a „vízparti társ" kép­viseletében senki nem volt jelen, így számos nyitva ma­radt kérdéssel távoztak a küldöttek. Nekünk pedig, mondjuk meg őszintén, két­ségeink támadtak afelől, hogy kielégítő lenne az együttműködés a halászok és a horgászok között. Természetesen azóta meg­kérdeztük a másik felet is, és a Felszabadulás HTSZ ag­­ronómusnője választ adott néhány függőben maradt fel­vetésre. Véleménye szerint az ivadékok árának jelentős emelkedése indokolja a te­­rületijegy-áremelést, más­részt szolgáltatásként több és főleg jobb minőségű kis­hallal gazdagítják a jövőben vizeiket. Zömében úgyneve­zett kétnyaras halakat tele­pítenek, és 1981-ben telje­sül a horgászok régi óhaja is: megkezdik a folyó Tisza benépesítését is ivadékokkal. No, persze nemcsak a hal­gazdálkodás kapott hang­súlyt a közgyűlésen. Azt pél­dául örömmel hallottuk, hogy Sebestyén Géza személyében horgász válogatottja is van Szolnoknak, de a kunhegyesi Gál Lajosné is közel áll ah­hoz, hogy a válogatott tagja legyen. Az intéző bizottság beszá­molója nem kendőzte el a problémákat. Ezeket — köz­tük a Halászati Tsz-szel való jó kapcsolat kialakítását — addig kell szorgalmazni, míg tart a holtszezon, azaz a fegyvernyugvás a halak és a horgászok között. — Pb — Évadzáró a Damjanich uszodában A hét végén mintegy százötve­nen indultak Szolnokon a me­gyei úszó szakszövetség évad­záró úszóversenyén. A jól ren­dezett verseny felemás képet mutatott. Volt olyan szám, amelyben három időfutamot kellett tartani, de akadt két olyan is a lányoknál, ahol csak ketten indultak. A fiúk verse­nye hozta a nagyobb küzdel­met. A legjobban Szolnoki Pé­ter szerepelt, aki a 100 m-es delfin mellen első, a gyorsban pedig második helyezést ért el. Lányoknál már meggyőzőbbb volt az esélyesek győzleme. Ug­­rin Orsolya és Bede Mariann két-két első helyezést ért el: Bucsi és Losonczi 2—2 számban második lett. Kovács M. egy el­ső és egy harmadik helyezést szerzett. Kassai pedig egy-egy ezüst és bronz plakett birtokosa lett. Valamennyien a Szolnoki városi sportiskola versenyzői. Eredmények, fiúk: 50 m béka mell 1. Szabó 51.6, 2. Stefani­­desz 52.4, 3. Nagy Sándor 64.4, 100 m gyermek hát: 1. Kecskés 1.15, 2. Czompa 1.16, 3. Lőrinc 1.22. 100 m delfin gyors: 1. Hand­­lovics 1.18.6, 2. Szolnoki 1.20.6, 3. Szulyovszki 1.24, 50 m béka hát: 1. Baricza 50.4, 2. Kovács 51.2, 3. Szép Kiss 52. 100 m del­fin mell: 1. Szolnoki 1:39.8, 2. Ba­lázs 1.44.8, 3. Vidra 1.47.3. 200 m gyermek mell: 1. Czompa 3.04., 2. Hajdú 3.06.4, 3. Keskeny 3.12.8 mp. Lányok. 50 m béka mell: 1. Ugrin 50.8, 2. Kádár 50.8­, 3. Kassai 53.2. 100 m gyermek hát: 1. Bede 1:22.8, 2. Bucsi 1 :24.5. 100 m delfin gyors: 1. Kovács 1.22.5, 2. Losonczi 1.24.6, 3. Ritzinger 1.24.8. 50 m béka hát: 1. Ugrin 45.8, 2. Kassai 46.7, 3. Kádár 46.8. 100 m delfin mell: 1. Ritzinger 1.39, 2. Losonczi 1.41.1, 3. Kovács 1.42, 200 m gyermek mell: 1. Bede 3.22.8, 2. Bucsi 3.39.2 mp. A totó 50. heti eredményei SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 7 Labdarúgó NB II Ráfér a pihenő a csapatokra Kazincbarcika— Szolnoki MÁV MTE 3:2 (0:2) Kazincbarcika, 1500 n., v.: Dudás. Kazincbarcika: No­­vák — Farkas, Tamás, Hel­­gert, Fodor — Fekete, Kál­mán, Majoros — Szép, Pet­­rovics, Simkó. Edző: Szent­­marjay Tibor. SZMÁV MTE: Bartos — Porhanda (Barna a 80. percben), Csontos, Bo­rán, Tóth — Szántai, Földe­­si, Batári — László, Szatmá­ri, Nász. Edző: Gelei József. A 16. percben a Szolnok térfelén az egyik barcikai já­tékos kezére pattant a lab­da. A játékvezető továbbot intett, végül Majorost a 16- oson belül felvágták. A já­tékvezető „helyrehozta” hi­báját, nem ítélt büntetőt. A 23. percben megszerezte a vezetést a Szolnok. Szatmári szerezte meg a labdát a fél­pályánál, a 16-osig vezette, majd egy csel után László­hoz játszott, és a szélső lö­vése a vetődő Novák mellett a jobb sarokba gurult, 0:1. A 37. percben ügyetlenül haj­tottak végre egy kiugrást a vendégek. Simkó már csak Bartossal állt szemben, de a jó üztemben kivetődő kapus tisztázni tudott. A 40. perc­­ben újabb gólt ért el a MÁV MTE. Nász elfutott a bal oldalon, begurított, Lász­ló pedig egy csel után a ka­pu közepébe lőtt, 0:2. Szünet után a 48. percben Kálmán a felső lécet találta el. A 65. percben Kálmán 15 méteres lövése a jobb kapu­fáról pattant a hálóba, 1:2. Egy perccel később három szögletet is rúghatott gyors egymásutánban a Szolnok — eredmény nélkül. A 78. perc­ben egyenlített a BVSE. Jobb oldali szöglet után a 16-oson álló Petrovicshoz került a labda. A csatár egyet igazí­tott, majd a védők mellett elcsavarta a pettyest, amely a bal felső sarokban kötött ki, 2:2. A 84. percben Hel­­gert a bal kapufát találta el. A 90. percben megszerezte a győztes gólt is a hazai együt­tes. Majoros cselezte magát tisztára az ötösön, begurí­tott, és a jókor érkező Pet­­rovics a jobb alsó sarokba lőtt, 3:2. Az első félidőben taktiku­san futballozott a Szolnok. Átengedte a kezdeményezést a hazaiaknak, és fellazuló vé­delmük mellett gyors és kor­szerű akciókat vezettek. A hazaiak támadtak is, de elügyetlenkedték a lehetősé­geket, míg a MÁV MTE ügyesen kihasználta a gól­szerzési alkalmat. A szünet után úgy tűnt, hogy nem ér­heti meglepetés a vendége­ket, de a szépítő gól meg­hozta a BVSE játékkedvét. A hazaiak kapujukhoz sze­gezték a Szolnokot, sorra alakultak ki a veszélyes hely­zetek. A vendégcsapat már jóval kevesebbszer próbál­kozott ellentámadásokkal, és teljesen megszállta kapujá­nak előterét. A lelkesen és nagy akarással játszó Ve­gyész végül nemcsak egyen­líteni tudott, hanem az utol­só pillanatban a győztes gólt is megszerezte, összességé­ben a találkozót végigtámadó KVSE helyzetei alapján meg­érdemelte a győzelmet. Jó iramú és küzdelmes volt a mérkőzés. Jó: László, Baran, Tóth, Porhanda. — Kolodzeg — között Puskás vitte el a lab­dát, Bodonyihoz adott, aki a hazai védelem sakk-matt helyzetében nyolc méterről mellé lőtt. A hazai csapat nem erőltette túlságosan a támadójátékot, de középpá­lyás játéka is akadozott. Bo­donyi lőtt ismét mellé, majd Sárközi szögletei okoztak zavart a másik kapunál. Szünet után Tőzsér lőtt kétszer is kapura, de László a helyén volt. Feltűnt, hogy milyen­ szabadon szervezhe­tett a debreceniek nyurga 9-ese, aki a vendégek szinte minden támadásában mozga­tórúgó volt. A vendégek szervezett védekezésükkel, gyors-pontos adogatásokra épített ellentámadásaikkal jó benyomást­ keltettek. Az amúgy is szárnyaszegett ha­zai támadósor teljesen ütő­képtelenné vált, amikor az ebben a sorban elfogadhatót nyújtó Bachert Postás vál­totta fel. A mérkőzés végén a ven­dégek kitámadtak, góljuk a levegőben lógott. Fölénybe kerültek, a vergődő hazaiak kétségbeesett erőfeszítései az egyik pont megmentésére azonban sikerrel jártak. A várakozásokkal ellentétben a Lehel csalódást keltett, játé­ka elképzelés- és akaratnél­küli, de szerkezeti hibákkal is terhes volt, sok bosszúsá­got okozva szurkolóinak. — hoffer — Lehel SC—Debreceni Kinizsi 0:0 Jászberény, 100 n., v.: Ko­szó. Lehel SC: László — Ger­gely, Fényes, Lakatos, Czi­­gány — Fejes, Sárközi, Lu­kácsi — Pecha, Sebestyén, Bacher (Postás a 76. perc­ben). Edző: Kóczián Antal. D. Kinizsi: Varga — Vajda, Takács, Puskás, Tóth J. — Berki, Szabó, Tőzsér — Tóth E, Bodonyi (Kacsur a 46. percben), Orenstein (Tóth F. a 78. percben). Edző: Mol­nár János. A jól előkészített salakos pályán nagyszerű időben a Lehel került enyhe mezőny­fölénybe. A 10. percben Lu­kácsi iramodott meg közé­pen, cselei sikerültek, majd Sebestyén elé játszott, aki a kaputól mintegy tíz méterre nagy helyzetből mellé lőtt. Néhány perc múlva Fejes került helyzetbe, de kivárt a lövéssel, és szerelték. A ha­zaiak kapujánál is gólhely­zet alakult ki, amikor a té­továzó Czigány és Lukácsi A jászberényi Sárközi har­col a debreceni védőkkel Miskolci VSC—Karcag 1:0 (0:0) Miskolc, 300 n., v.: Kóró­­di. MVSC: Serfőző — Gyön­gyösi, Bobkó, Pincsák (Bu­­kovenszky G. a 46. percben), Krémer — Leiszt, Buko­­venszky B., Locher — Lipták (Zsíros a 79. percben), Egri, Török. Edző: Krompaszky Gyula. Karcag: Kocsis — Varga I., Sándor, Tüdős, An­tal — Hernádi, Szabó II., Erdei — Varga II., Kemenes, Tassi. Edző: Dóka János. Betegség, és egyéb okok miatt Debreczeni és Petró nélkül utazott az év utolsó mérkőzésére a Karcag. Ha­vas, jeges pálya fogadta a mérkőző feleket, és jó játék eleve nem alakulhatott ki. A két 16-os között váltakozó küzdelem folyt, enyhe hazai fölénnyel. A karcagiak biz­tonsági játékra törekedve ke­vesebb támadást vezettek. A félidő befejezése előtt part­dobás­ helyett szögletet ítélt a játékvezető. A beívelést Kocsis elvétette, majd a kapuba tartó labdát Erdei kézzel kiütötte. A megítélt büntetőt Kocsis hárította, ez­zel a félidő le is zárult. Fordulás után nem sokat változott a játék képe, csak a küzdelem lett valamivel hevesebb. A 62. percben mis­kolci támadás végén Buko­­venszky B. kapta a labdát, és megszerezte a vezetést, 1:0. A karcagiak mindent be­leadva küzdöttek az egyenlí­tésért. Ismét Tassi előtt nyílt lehetőség, azonban lövése ez­úttal is célt tévesztett. A já­tékvezető fordított ítéletei borzolták még a kedélyeket, de az eredmény már nem változott. A karcagi csapat ezzel a vereséggel — az újoncok kö­zött ugyan a legjobban áll­va — hárompontos hátrány­ba került a kiesés elleni küz­delemben. Nagy elhatározás­sal készültek a befejező sza­kaszra, azonban nem sikerült a kitűzött cél; az utolsó négy mérkőzésen öt pontot szerez­ni. A Miskolc elleni találkozó a karcagiak számára nem a legjobb előjelekkel indult, de a helyzetkihasználás nélkül nem is lehetett pontot sze­rezni. A közvetlen védelemre nagy teher hárult, mert sem a középpályán, sem elöl nem bírták tartani a labdát. A hazai pálya minden előnyét élvező MVSC végül, ha mi­nimális különbséggel is, de otthon tartotta az igen érté­kes két pontot. — szöllősi — Táblázatok NB II., KELETI CSOPORT A Honvéd Szabó L. SE—Bor­sodi Volán mérkőzés elmaradt. Eredmények: Hódmezővásár­hely—Nagybátony 2:1, Salgótar­ján—Hajdúböszörmény 5:2, H. Asztalos SE—Gyula 1:1, Ózd— Eger 2:0, Debreceni VSE— Szarvas 1:0, Gyöngyös—H. Papp J. SE 0:0. KÖZGYŰLÉS Tiszatenyői TSZSE, általános iskola 18. Labdarúgás AZ NBI állása 1. FTC 1911 6 243-1828 2. Videoton 1912 4 335-1928 3. Vasas 1910 6 340-2126 4. Bp. Honvéd 1911 3 534-19­25 5. B.-csaba 199 4 625-2122 6. NYVSSC 198 6 516-1222 7. Tatabánya 197 7 523-1821 8. U. Dózsa 197 7 535-3121 9. PMSC 196 6 721-2318 10. ZTE 197 3 930-3617 11. Volán SC 196 5 825-3117 12. Debrecen 196 4 918-2216 13. Csepel 195 5 922-2315 14. Rába ETO 194 7 820-2315 15. DVTK 194 6 915-2814 16. D­­ újv. 194 5 1024-4413 17. MTK-VM 193 6 1014-3012 18. Kaposvár 194 4 1121-4212 MŰSOROK ■ I___■ £ Színház A ? este fé szolnoki 1­8-kor: Szobaszínházban A születésnap: MoziI I Szolnok Vörös Csillag: A pap, a kurtizán és a magányos hős <14, (III. helyáron), Tallinn: Norma Rae, Tisza: ,,A” terem: örökség; „C” terem: Pofonok völgye, avagy Papp Lacit nem lehet legyőzni, Reptér: szünnap. Vegyiművek: Akiket forró szen­vedély hevít (16, III. helyáron). Szandaszőlős Terv: A férfi, aki szereti a nőket (16, II. helyáron). Abádszalók Petőfi: A biztosan ölő sárkány lady (16, III. hely­­áron). Jászberény Lehel: őszi maraton (14), Mopresszó: Bobby Deerfield (14). Jászapáti Tán­csics: Meghívás egy gyilkos va­csorára (14. III. helyáron). Kar­cag Déryné: Kaliforniai lakosz­tály (14. III. helyáron). Kisúj­szállás Ady: A szökött fegyenc. Kunhegyes Szabadság: Tűzharc (14. III. helyáron). Kunmadaras Petőfi: A fekete kard románca (14, II. helyáron). Kunszentmár­­ton Körös: Csontváry (14). Me­zőtúr Béke: Habfürdő, Dózsa: Szerelem szieszta idején (18). Szabadság: Gyilkos a tetőn (16, II. helyáron). Rákóczifalva Rá­kóczi: Kezedben a kulcs. Tisza­füred Tisza: Csere. Tószeg Pe­tőfi: Félénk vagyok, de hódíta­ni akarok (III. helyáron). Tö­­rökszentmiklós Dózsa: Luxus­bordély Párizsban (16. III. hely­­áron). Hunyadi: Bizalmi állás­ban (14. III. helyáron). Túrkeve Vö­rös Csillag: A veréb is ma­dár (16). Rádió SZOLNOKI STÚDIÓ 17.00: Hírek. — 17.05: Két dal, egy előadó. A Chichago együttes játszik. — 17.15: Úttörőhíradó: Szerkesztő: Cseh Éva. (Miért a szeretet ünnepe karácsony? — Ajándékkosár. — Karácsonyi irodalom.) — 17.30: Részletek Kodály: Háry János című daljá­tékából. Közreműködnek az Ope­raház művészei és a Szolnoki szimfonikus zenekar. — 17.40: Üzemilap-szemle. — 17.45: Kön­­­nyű hangszerszólók zongorára. — Közben: Napjaink. Palatínus Ist­ván jegyzete. — 18.00: Alföldi krónika. — 18.15: Az LGT fel­vételeiből. — 18.26—18.30: Hírös­­­szefoglaló. Lap- és műsorelőze­­tes. KOSSUTH: 8.27: Tűnődés a ..Gyorsuló idők-ben. — 8.57: Népdalok, nép­táncok. — 9.44: Zenés képes­könyv. — 10.05: MR 10—14. — 10.35: Romantikus zene. — 11.39: Szép remények. Folytatásos rá­diójáték Charles Dickens regé­nyéből VIII. rész. — 12.35: Tör­vénykönyv — az alkoholszondá­ról. Riport. — 12.50: A Rádió Dalszínháza. Loewe: My Fair Lady. — 14.06: Nóták. — 14.42: Arcképek a boglár irodalomból. — 15.10: Angol madrigálok. — 15.28: Nyitnikék. — 16.05: Film­sztárok énekelnek. — 16.27: Ma­gyar előadóművészek. Geiger György trombitál. — 17.07: Bo­gár Zsuzsika búcsúzik. Sütő András novellája.­— 17.31: Gu­lyás László: Este a fonóban. — 17.45: A Szabó család. — 18.15: Hol volt, hol nem volt. . . — 19.15: Lemezmúzeum. — 20­08: Domány András ausztriai be­szélgetései az osztrák gazdaság­ról. — 20.38: Színes népi muzsika. — 21.10: Orvostudományi újdon­ságok a Medicorban. — 21.40: Dohnán­yi Ernő saját feldolgozá­saiból zongorázik. — 22.20: Tíz perc külpolitika. — 22.30: Doni­zetti: A farsang csütörtökié. Eg­yf­elvonásos opera. — 23.33: Joscha Heifetz hegedül. Ema­nuel Bay zongorázik. — 0.10: Bálint János cimbalmozik. PETŐFI: 8.05: Indulók fúvószenekarra. — 8.20: Tíz perc külpolitika. — 8.33: Társalgó. — 10.33: Zenedél­­előtt. — 12.25: Látószög. —12.33: Melódiakoktél. — 13.28: A gyer­mekeknek írta Bartók Béla. — 14.00: Operaslágerek. — 14.30: Hí­rek. Körzeti időjárás. — 14.35: Tánczenei koktél. — 15.20: Könyvről könyvért. — 15.30: Örökzöld dallamok. — 16.28: Műsorismertetés. — 16.30: Hí­rek. — 16.33:* Csúcsforgalom. — 17.57: Reklám. — 18.00: Tip-top parádé. — 18.33: Beszél­ni nehéz. — 18.45 Barangolás ré­gi hanglemezek között. — 19.03: Kóczé Gyula népi zenekara ját­szik, Udvardy Tibor nótákat énekel. — 19.20: Legyen vilá­gosság! — 19.30: Csak fiatalok­nak! — 20.33: Mindenki könyv­tára. Bárány Tamás: Velünk kezdődik minden. — 21.03: Pati­ence. Részletek Sullivan operett­jéből. — 21.40: Táncmuzsika — XVII—XVIII. századi gyűjtemé­nyekből. — 22.00: Zeneközelben a hallgató. 3. MŰSOR: 8.30: Iskolarádió. — 9.30: Ko­vács Béla klarinétozik. Falvai Sándor zongorázik és a Bartók vonósnégyes játszik. — 10.31: Dzsesszfelvételeinkből. — 11.05: Pacius: Károly király vadásza­ton. Kétfelvonásos opera. — 12.38: Romantikus kórusmuzsika. — 13.07: Verses összeállítás a magyarországi cigány költészet­ből. — 13.37: Haydn-művek. — 15.00: Iskolarádió. — 15.30: Fran­ I Televízió 9.00: Tévétorna. 9.05: Iskolatévé. 10.55: Óvodások filmműsora. 14.25: Iskolatévé. 16.05: Hírek. 16.10: Ellery Quinn. Magyarul beszélő amerikai bűnügyi tévéfilm. A halálos ugrás. 17.05: Postafiók 250. Takács Mari műsora. 17.20: Mindenki iskolája. 18.30. ..Cuba­si . . .” 19.10: Tévétorna. 19.15: Esti mese. 19.30: Tv-híradó. 20.00: Sándor Mátyás. Tévéfilmsorozat. VI/2. rész. 21.00: Stúdió ’80. A Televízió kulturális hetilapja. 22.00: A pécsi körzeti stúdió és a barokk szerzők műveiből. — 16.25: Mi a véleményed? Politi­kai vitaműsor. — 16.45: Joan Sutherland operaáriákat énekel. — 17.28: Herbert von Karaj­an vezényli a Berlini Filharmonikus zenekart, közreműködik Lazarij Berman — zongora. — 19.05: Is­kolarádió. — 19.35: Modern írók portréi. Frank­ Jammes. — 19.55: Bernanrd Ladysz operaáriákat énekel. — 20.27: Zongoramuzsi­ka. — 21.21: Hangfelvételek fel­sőfokon. riport-dokumentum műso­ra. 22.20: Tv-híradó. 3. 2. MŰSOR: 17.25: Izvesztyija Kupa. Cseh­szlovákia—Svédország jégkorongmérkőzés. 19.30: Tv-híradó. 20.00: A rajz, mint fegyver. Svéd rövidfilmsorozat. VI/6. rész: Szemtől szembe Andre Gill-lel. 20.40: Operaváltozatok egy Goethe-témára. III. Mefiszto. 21.10: Tv-híradó. 2. 21.35: Izvesztyija Kupa. Szovjet­unió—Finnország jégko­rongmérkőzés.