Szózat, 1925. június (7. évfolyam, 123-143. szám)

1925-06-09 / 127. szám

1925 JÚNIUS 9 KEDD TESTEDZÉS Kitűnően sikerült a MOVE SOTE bajnoki tornaversenye (A Szózat tud ki­s adójától.) Akik azt hitték, hogy a huszadik század fiatalsága hátat fordí­torese­k, túrnának, csalódtak. A szabadtéri spor­tok rohamos elnépszerűsödése mellett is sok-sok tren vannak még, akik a sportok ősi formáját ma is szeretik s teljes szívvel szolgálják.. Nagy szó ez a tlai világban, amikor az emberek min­den­­tevékenységükből anyagi ellenszolgálta­tást akarnak kicsikarni s még szórakozásukból is pénzt szeretnének kisajtolni. Már pedig a torna legkevésbé tartozik azok közé s sport­ágak közé, melyekkel keresni lehetne. Látvá­nyosságnak szép- lélekemelő, a testet minden ízében­ fejlesztő, bámulatos- fegyelemre szorítja a művelőjét, de üzletnek egyáltalán nem mond­ható. És ha, megnézzük azokat az egyesületeket, melyek különösképpen a tornának hódolnak, egyetlen­:-egyet sem találunk közöttük olyat, melynek a labdarúgó csapata álamatőr lenne. A MOVE, UTE, BÖJE, BTC, NTE és a torná­szó vidéki egyesületek valamennyien jellegzete­sen magyar alakulatok s még véletlenül sem találunk közöttük — idegent Ezek a gondolatok foglalkoztattak bennün­ket,­ amikor a MOVE. ÚTE zsúfolásig megtelt tornatermében néztük a gyakorlatokat. Nehéz a­­'választás,, hogy melyiket említsük, melyiket emeljük ki. A budaiak kipirult arcú bájos höl­­gyeit. Vagy a hódmezővásárhelyi lányok piros­­pozsgás, napbarnította arcocskáit ! Rábízzuk a felületét a komolyképű pontozó­­ bírákra, akik az előbbieknek ítélték a pálmát. Lelkük rajta. A férfiak közü­l a negyven év körüli Szoyka Frigyest emeljük ki mi is, a szigorú bírák is. Az eredmények a következők: 1. Kezdők versenye nyújtón: 1. Abrudán (LASE), 2. Durst (BBTE), 3. Dürmayer (BTC). II. Kezdők versenye korláton: 1. Abrudán (LASE), 2. Soyk( M. OTE), 3. ifjabb Schm­id­­kuner (M. OTE). III. Kezdők versenye lovon: 1. Kunszt (BBTE), 2. Kőváry (BBTE), 3. Dürmayer (BTC). IV. Kezdők versenye gyűrűhintán:­­1. Kunszt (BBTE), 2. Péter (BBTE), 3. Benedek (BBTE). A KISOSz korlát 6­0s csapatversenyében: 1. Verbőczy rg. 82.76 p. (Csernay, Hizsnyay,­­Friedrich, Pelle, Gagics, Mirkva). 2. II. Érseki rg. a) csapata 81.68 P. (Bárdossy, Piussich, Ki­rály, Dedinszky, Dan Pescher). 3. II. Érseki rg. b) csapata. MOVE bajnokság (korlát, nyújtó, ló.) Baj­nok: Szojka Frigyes 54.16 p. Wagner János 51.75 p. (MOVE OTE.)" Férfi szabadgyakorlat csapatversenyben: 1. a MOVE OTE a) csapata (Szojka, Wagner, Schmidkunst, Baán.) A női szabadgyakorlat csapatversenyben: 1. BBTE 43.30 pont. 2. Hódmezővásárhelyi TVE 39.61 p. 3. MTE b) csapata. 4. M­ OTE 38.55 p. 5. BSE 37.57 p. Verseny után leveldi Kozma Mik­lós miniszteri tanácsos a MOVE OTE elnöke lelkes üdvözlő beszéd kíséretében osztotta ki a díjakat. A rendezés szakszerű, ügyes lebonyolításá­ért a lelkes MOVE OTE vezetőségen kívül Buday művezetőt illeti dicséret. Vidéki labdarúgók nagyszerű előretörése Diósgyőri VTK-FTC 2:2 (2:1)­­ Szombathelyi AK-Szegedi AK 4:0 (2:0) (A Szózat tudósítójától.) Vasárnap dél­után zajlottak le Budapesten az országos lab­darúgó bajnokság előmérkőzései, melyben két fővárosi és hat vidéki kerületi bajnokcsapat vett részt. A közönség igen szép számban ke­reste fel a pályákat ahol szép küzdelemben gyönyörködhetett. Különösen a diósgyőriek mutatkoztak be előnyösen, amatőr labda­rúgók kis szerencsével majdnem csúffá tették az ország egyik legjellegzetesebben álamatőr csapatát, mely még a meghosszabbított játék­időben sem tudott felülkerekedni. A szombat­­helyiek is igazolták nagy tudásukat. A fővá­rosban is megállnák a helyüket az első osz­tályban. A pécsiek nem érdemelték meg a sú­lyos vereséget. Az FTC—Diósgyőr mérkőzést kedden délután fél négy órakor ismétlik meg az Üllői úton. A vasárnapi mérkőzések eredményei: Szomabthelyi Atlétikai Klub—Szegedi Atlétikai t.ü .2:0). Az országos labdarúgó bajnokságért küzdő két csapat izgalmas mérkőzéséből megérdemelten ke­rült ki győztesként a­­ Szombathelyi AK csapata. Fő­városi színvonalon mozgó technikai és taktikai tudás­sal rendelkezik. Csatárai szépen kombinálnak és min­den helyzetből tudnak lőni. A szegediek főhibája a lassúság és a fogyatékos technika. Csak állított lab­dát tudn­a­k továbbítani. A szombathelyiek végig fö­lényben voltak. A vezető gólt a 32-zik percben Pallos balösszekötő rúgta. A 36-ik percben Krutzler szép be­adásából Takács rúgta a második gólt. A második fél­időben szinte félpályán folyt a játék. A 24-ik percben Holczbauer egyedül leszaladt és gólt rúgott. A 40-ik percben Horváth I. szegedi hátvédet a bíró feleselés miatt kiállította. A 41-dik percben Kruczler a negyedik gólt­ rúgta. Debreceni VSK—Soroksári AC 2:1 (1:0). A debre­ceni vasutasok csapata igen erős küzdelem árán tudta csak legyőzni a pestvidéki kerület bajnokcsapatát. A debreceniek főerőssége a közvetlen védelem, különösen Farkas kapus bravúros védései ragadták tapsra a közönséget. Diósgyőri VTK-FTC 2:2 (2:1). Az északkeleti ke­rület bajnokcsapata váratlanul erős és veszedelmes ellenfélnek bizonyult.. Játékosai pesti pályán szokat­lanul nagy lelkesedéssel és győzni akarással feküd­tek bele a küzdelembe. Technikai és taktikai fogyaté­kosságukat lelkesedéssel pótolták és csak a balszeren­cséjüknek köszönhetik az eldöntetlen eredményt. A vezető gólt a hatodik percben Felkér II. jobbösszekötő rúléta. A váratlan eredmény fellelkesítette a vasuta­­sokat és­ továbbra is erősen támadtak. Az FTC fejvesz­tetten kapkodni kezdett és csak a 17-ik percben nyo­­mtott fel ellenfele kapujához. A diósgyőri védelem erő­sen állt a lábán. A 39-ik percben Nikolsburger magas labdáját a kapus kivédi, a bíró mégis gólt ítél. A 41-ik percben a lelkesen küzdő vidékiek Felkér II. szép lövésével ismét megszerzik ,a vezetést. A második félidőben az FTC kerekedik felül. Kohnt hosszú lö­vései, sok nehéz helyzetet teremtenek, de Vass kapus mindent m­ent. A 17-i­k percben Kelemen Lajos lövése a vetődő kapus alatt a hálóba gurult Az FTC a ki­egyenlítés után erősen küzd a győztes gólért, hosszú­ideig egészen leszorítja ellenfelét, de eredményt nem tud elérni. A szabályok szerint 2-szer 15 percre meg­hosszabbítják a mérkőzést. A 4­. percben R­ikolsbur­­ger labdája a kapufáról pattan vissza. A 13-ik perc­ben Völker I. balszélső a kifutó Amsell mellett szabá­lyos gólt lő, a bíró azonban nem ítéli meg. MTK—Pécsi I. BTC 5:0 (3:0). A délnyugati kerü­let bajnokcsapata nem­ tudott megküzdeni a fővárosi bajnokkal. Játékosai még nincsenek olyan tudásbeli színvonalon, hogy a budapestieknek veszedelmes ellen­felei lehessenek. Az MTK góljait az első félidő ifl-ik percében Rastitovszky, a 30. és 35-ik percben pedig Molnár rúgta. A második félidőben a 6-ik­ percben Opata, a 12-ik percben pedig Habitovszky rúg újabb gólokat. Két elsőosztályú bajnoki mérkőzést is lebonyolí­tottak vasárnap Budapesten. A III. ker. TVE a pa­pírformák ellenére 3:0 (1:0) arányban győzte le a VÁC csapatát. Az Újlakiak góljait az első félidő 25-ik per­cében Horváth, a második félidő 40-ik és 43-s­­k percében pedig szintén Horváth és Skvarek rúgta. UTE—Törekvés 3:1 (1:1). Változatos iramú játék, főleg a második félidőben erős UTE fölény. Az első félidő 32-ik percében Török (UTE) lefutásból védhetet­­len gólt rúg, amit a 43-i­k percben Szántónak sikerült kiegyenlíteni. A második félidőben kidomborodik az UTE fölénye, Leitner magas beadását Lantos csak komorra tudja menteni A 20-ik percben újabb komor, kapu előtt nagy kavarodás támad, végül is Leitnernk sikerült a felső sorokba irányított labdával a további vezetést megszerezni. Újabb UTE-támadások következ­nek, amelynek eredménye J­eszmásnak a 35-ik percben rúgott gólja. A további ÚTE-támadásoknak csak a sö­tétség és a bíró sípja vett véget. A fővárosi csapatok közül a REAC Temesvárt mérkőzött a Politechniiká­val. Kertész és Kovács gól­jaival (2:0) arányban győzött. A Majnafrankfurtban vasárnap dőlt el a német birodalmi bajnokság. Az IFC Nürnberg nyerte 1:0 arányban a FSV Frankfurt ellen. A győztes gól a kétszer meghosszabbított játék­idő utolsó percében esett. — Norvégia Oslóban 1:0 (0:0) arányban győzte le Finnországot.­­— Az olasz bajnokságot az FC Bologna nyerte. Az I. osztályú labdarúgóbajnokság végeredménye Játszo­m! Győzütt Eldüntetlen Vesztett Adott gól Kapott gól Pontszf­ni Helyezés az I. fől­d végén Helyezés 1-2:1924-ben 1. MTK­_____22 2. FTC_____22 3. Vasasok 22 4. III. k. TVE 22 5. UTE______22 6. NSC______22 7. VÁC______22 8. KAC_______22 9. BEAC____22 10. Törekvés 22 11. Zugló _____22 12 BTC______22 182 2 65 : 118 3 37 : 107 5 38 :7 9 6 24 :7 8 7 29 :8 6 8 29 :7 8 7 19 :6 7 9 20 :7 4 11 21 :4 8 10 30 :4 7 11 23 :3 6 13 13 : 16 381 1 24 302 2 25 273 9 25 237 8 18 229 3 32 22 512 23 224 5: 28 19 610 45 18 1211 34 168 7 42 15 106 36 12 114 Egy bárok- tf­aéksz* 5-Sn sürgősen stílben épült SSSSSi­S S3 itt is eladó VII. Szent Domonkos­ utca 9. fldsz. Szauernál. A Magyar Úszó Egyesület országos úszóversenye. A MU­E vasárnap délután­­végig órakor rendezte orszá­gos úszóversenyét a M*vanapig*si Dunaágoin felállított uszodájában. A nehezen megközelíth­etk­­ pályára csak kisszámú közönség merészkedett ki, akiknek, ha a víz­­ hőmérséklete nem akadályozta volna a versenyzőket képességeik kifejtésében, szép és érdekes küzdelmek­ben lehetett volna­­részük, így azonban a versenyzők félig megdermedve, magyarbbára csak közepes ered­ményt tudtak elérni. Részletes eredmény: 100 méteres mellúszás: l­óverseny: 1. Barta (III. ker. TV­E) 1 p. 23.6 m­p. 2. Kehiday (JIA­ FC). 100 méteres hölgy hát­­úszó előny ver­seny: 1. Steiner LM (NSC) 1 p. 55.2 mp. (9 mp. hátrány). II. oszt. 3X50 méteres vegyes staféta: 1. FTC 1 p. él­o­p. 2. III. iker. TVE a) csapat. 3. III. ker. TVE b) csapat. IC0­ méteres úszás a honvédelmi minaniszter időleges vándordíjáért: 1. Bárány (MESE) 1 p. 5.2 mp. 2. Magyar (MTK) 1 p. 10.8 mp. 100 méte­res hölgy gyorsúszás: 1. Dénes Irén­ (NSC) 1 p. 35.2 mp. 2. Ulrich Hu® (MUE) 1 p. 37 mp. 200 méteres It. oszt. úszás: 1. Szabó (VÁC) 2 p. 49.8 mp. 100 méteres I. oszt hölgy mellúszás: 1. Fest Franciska (NSC) 1 p. 16 mp. 100 méteres I. oszt- hátúszás: Főverseny: 1. Horváth (MESE) 1 p. 27 m.p. 2. Vencel (FTC). 100 mé­teres II. oszt.­­hátúszás: 1. Oele (III. ker. TVE) 1 p. 36 mp. 3X50 méter I. oszt. hölgy gyors staféta: 1. NSC­ A) csapata 2 p. 15.4 mp. 2. NSC B) csapata: 3. NSC C) csapata. 1000 méter jubileumi emlékverseny a MOE, időleges vándordíjáért: 1. Szigritz Géza (MESE) 15 p. 9.6 mp. 2. Páhok (MTK) SC p. 5.2 mp. (Eperjessy or­szágos rekordja 1ő p. 05.6 mp.) I. oszt. bajnoki vízi­­póló mérkőzés: FTC—VÁC 16.0 (7:0). A Soproni FAC 25 éves. A Soproni Futball és Atlétikai Club nagy érdeklődés mellett egész napjo ki tartó ünnepséggel ülte meg fennállásának negyedszáz­­ados évfordulóját. Reggel kilenc órakor szépen sike­rült atlétikai versennyel kezdődött a nap, tizen­egy­­órakor a városházán díszközgyűlés volt Nitalics Mi­­livoj elnökletével. Ismertette a club negyedszázados történetét, amelyből kitűnik, hogy 415 mérkőzést ját­szott 263 játékossal. A mérkőzések közül 76 volt baj­noki, 175 barátságos, 136 nemzetközi, 18 díj- és serleg­­mérkőzés. Adott 1160, kapott 733 gólt. A díszközgyű­lést hatóságok, sportszövetségek, társadalmi egyesüle­tek üdvözlése fejezte be. A közönség lelkesen ünne­pelte a jubiláns clubot. Délután három órakor vala­mennyi soproni tanintézet katona zenével vonult a club pályájára, ahol a Soproni Torn­aegylettel látványos szabad- és szergyakorlatokkal györfyőzködtette a kö­zönséget. Hat órakor a jubilámia club első osztályú bajnoki labdarúgó mérkőzése következett a Tatabá­nyai Sport Clubbal. Az eredmény 3:1 (2:1) a tatabá­nyaiak javára. A KAOE országos atlétikai versenye. A millenáris sporttelepen vasárnap délelőtt és délután rendezte a KAOE országos atlétikai versenyét, melyet a sport­lapokban nagyhangú reklám előzött meg. Mindenki érdekes küzdelmeket és nagy mezőnyöket várt, ehelyett akaratlanul is egy közönségesebb színvonalú háziversenyt nyújtott a rendező egyesület. Nemcsak az ígért nagyságok maradtak távol a versenytől, ha­nem jobb atlétáit, köztük Gerát sem indította. Két versenyszámban pedig mindössze egy-egy versenyző akadt a „nagy küzdelemre“. Efölött a közönség termé­szetesen megbotránkozott s felháborodásának hangos tüntetéssel adott kifejezést. Joggal mondhatjuk, hogy a hasonló versenyek nem barátokat, hanem ellensé­geket szereznek az atlétikának. A műsor összeállítása minden ötletességet nélkülözött s ha még népes mező­nyök indultak­ volna, különösebb érdeklődést így sem lehetett volna felkelteni. Részletes eredmények: 200 méteres gátfutás hendikep. I. Braun (MTK) 27.8 mp. II. Ujfaluczky (FTC) 28.2­ mp. (Muskát feladta). 1500 méteres síkfutás másodoszt. I. Sárváry (MAC) 4 p. 30.8 mp. II. Bokor (MTK) 4 p. 32.4 mp. in. Leichtag (MTK) 4 p. 32.5 mp. Hármasugrás H. oszt. I. Benton, üt. (BBTE) 1224 cm. II. Braun (MTK) 1135 cm. HL Kri­­ger (FTC) 1176 cm. 200 méteres síkfutás II. oszt. Ru­­zicska (KAOE) 24 mp. II. Nagy (FTC) 24.1 mp. XXI. Körmendy (BBTE) 24.2 mp. Súlydobás hendikep I. Vágó (KAOE) 1379 cm. (250 el.). II. Dr. Pápay (MAO) 1324 cm. (185 el.). III. Takács (BEAC) 1298 cm. (250 el.). 460 méteres síkfutás hendikep. I. Gerő Mór (KAOE) (0 el.). 51.7 mp. II. Várkonyi (BBTE) (15 m. el.) 55.6 mp. 300 méteres síkfutás hendikep. Rózsa (MTE) 2 p. 9.8 mp. n. o. Magasugrás hendikep. I. Kellner (BBTE) 190 cm. (25 cm. el.). II. Kriger (FTC) 185 cm. (25 cm. el.). III. Udvardy (BBTE) 180 cm. (15 cm. el.). Távol­ugrás hendikep. I. Plavenszky (BBTE) 6­72 cm. (70 cm. el.). II. Dr. Timár (BTC) 653 cm. (30 cm. el.). III. Rácz (MOTE) 650 cm. (35 cm. el.). 100 méteres síkfutás hen­dikep I. Steimetz (KAOE) 10.9 mp. (250 cm. el.). II.­­ Fluck (BBTE) 11 mp. (180 cm. el.) III. Magyar (KAOE) 11 mp. (250 cm. el.). .Gerelyvetés hendikep. T. Szabó (MAC) 5845 cm. (800 cm. el.). II. Gyurkó (FTC­)­ 5414 (0 el.). III. Bertoldt (BBTE) 4940 cm. 500 cm. el.). 110 méteres gátfutás. I. Ujfaluczky (FTC) 17.7 mp. n. o. 4x100 méteres sí­­fétafutás. A) csapatok. I. KAOE 45 mp. II. BBTE 45.9 mp. III. FTC 46.2 mp. C) csapa­tok. I. FTC 48.7 mp. (BTC feladta). 5000 méteres sík­futás hendikep I. Nemes (MTK) 16 p. 17 mp. (140 m. el.). II. Király (ESC) 16 p. 18.8 mp. (0 el.). III. Vigh (FTC) 16 p. 55 mp. (150 m. el.).. Svéd stafétafutás. II. oszt. A) csapatok. I. KAOE 2 p. 7 mp. II. BBTE 2 p. 10.2 mp. III. MTK 2 p. 12 mp. B) csapatok. I. FTC 2 p. 10.4 mp. II. MBSE 2 p. 11.5 mp. III. BEAC 2 p. 12 mp. * — Olvassa el A Mag­yar Asszony legújabb számát