Heti Új Szó, 2017. október-december (23. évfolyam, 40-51. szám)

2017-12-29 / 51. szám

HETI ÚJ SZÓ_________________________________________________ RALLYE VB Francia pilóta ötödik világbajnok címe A rallye világbajnok címet idén Sébastien Ogier francia pilóta hódította el, aki 24 pont előnnyel vég­zett az összetett bajnoki táblázat élén. A VB idény­záró (13.) futamát Ausztrá­­liában bonyolították le, ahol belga győzelem szüle­tett. A sikernek azonban igazán nem az Ausztrál Nagy­díj nyertese, Thierry Neuville, hanem az ötödik VB-címét már korábban bebiztosító Sébastien O­­gier örülhetett, a belga spartoló ugyanis az össze­­s­rangsor második helye­zettjeként az idei bajnok­ság ezüstérmese lett. Az Ausztrál Rallye do­bogós helyezettjei: 1. Thi­erry Neuville (Belgium, Hyundai i20), 2:35:44,8 óra; 2. Ott Tanak (Észtor­szág, Ford Fiesta), 22,5 másodperc hátrány; 3. Hayden Paddon (Új-Zé­­land, Hyundai i20), 59,1 másodperc hátrány. A 2017. évi VB végső összetett bajnoki táblázatá­nak élcsoportja: 1. Sébas­tien Ogier (Franciaország, Ford Fiesta), 232 pont; 2. Thierry Neuville, 208 pont; 3. Ott Tanak, 191 pont. A 2018. évi Rallye Vi­lágbajnokság egyik szen­zációja, hogy a kilencsze­res világbajnok francia Sé­bastien Loeb a következő idényben visszatér a VB mezőnyébe. A 43 éves pi­lóta jövőre három futamon áll rajthoz a Citroennel: márciusban Mexikóban, áprilisban Korzikán és ok­tóberben Spanyolország­ban. Navigátora ezúttal is Dániel Elena lesz, akivel 2004 és 2012 között soro­zatban kilenc alkalommal lettek világbajnokok. Sé­bastien Loeb visszatérésé­ről augusztusban döntöt­tek, miután egy aszfaltpá­lyán kipróbálta a C3-as modellt. A szakág történe­tének legsikeresebb piló­tája elismerte, a WRC csá­bítása túlságosan nagynak bizonyult, hogy ellenáll­jon. "Az érzés, amikor egy rallye hétvégére készülök, az egyik legizgalmasabb, amit valaha tapasztaltam. Nagyon örülök, hogy ver­senykörülmények között vezethetek egy új modellt, ráadásul abban a csapat­ban, amellyel rengeteg si­kert elértem ''-nyilatkozta a legendás francia spor­toló. Sébastien Loeb pilóta először 1999-ben, leg­utóbb pedig 2015 januárjá­­ban állt rajthoz a rallye VB-n, és 78 futamot nyert. Mint nyilatkozta, a csapat­nál mindenki elégedett volt az idei teszteredmények­kel, beleértve őt is, ezért logikus lépésnek tűnt, hogy három versenyre visszatérjen, és ezt Yves Matton, a Citroen Racing igazgatója is megerősítet­te. "Nincsenek elvárásaim, csak élvezni akarom a fu­tamokat" - szögezte le Sé­bastien Loeb. MOTORKERÉKPÁROZÁS Spanyol versenyző negyedik VB-aranyérme A 2017. évi Gyorsasági Motorkerék­páros Világbajnokságon a királykategóri­ában az idény Valenciában sorra került utolsó versenyén dőlt el a világbajnoki ím sorsa. A futam előtt 21 ponttal vezető háromszoros világbajnok Marc Marquez és az első Moto GP-s VB-címére küzdő Andrea Dovizioso volt még versenyben a végső győzelemért. Az első rajtkockából a spanyol Marc Marquez indult, és a ver­seny nagy részében az első két helyen ha­ladt. Andrea Dovizioso csak a kilencedik helyről rajtolt, de már a futam elején felért az ötödik helyre csapattársa, Jorge Lo­renzo mögé. A francia Johann Zarco aztán megelőzte Marc Marquezt, és így halad­tak körökig. Aztán egyszer csak az addig óvatosan versenyző Marc Marquez a cél­egyenes végén kicsúszott a pályáról, de nem esett el. A spanyol végül visszajött az ötödik helyre, éppen a legnagyobb ellen­fele mögé. Andrea Dovizioso viszont né­hány körig bírta csak tovább, ő is kicsúszott, de ő fel is adta a versenyt, így már a futam közben eldőlt, hogy Marc Marquez 2013, 2014 és 2016 után 2017- ben is világbajnok lett. A géposztályok rangsorainak első három helyén a követ­kező pilóták végeztek: MotoGP Valenciai futam: 1. Dani Pedrosa (Spanyolország, Honda), 46:08.125 perc; 2. Johann Zarco (Franciaország, Yamaha), 46:08.462 perc; 3. Marc Marquez (Spa­nyolország, Honda), 46:18.986 perc. A bajnokság végeredménye: 1. Marc Marquez, 298 pont; 2. Andrea Dovizioso, (Olaszország, Ducati) 261 pont; 3. Mave­rick Vinales (Spanyolország, Yamaha), 230 pont. Moto2. Valenciai futam: 1. Miguel Oliveira (Portugália, KTM), 43:15.843 perc; 2. Franco Morbidelli (Olaszország, Kalex), 43:17.997 perc; 3. Brad Binder (Dél-afri­kai Köztársaság, KTM), 43:20.024 perc. A bajnokság végeredménye: 1. Franco Morbidelli, 308 pont, 2. Thomas Lüthi (Svájc, Kalex), 243 pont, 3. Miguel Oliveira, 24­4 pont. Moto3. Valenciai futam: 1. Jorge Martin (Spanyolország, Honda), 40:02.193 perc; 2. Joan Mir (Spanyolország, Honda), 40:05.953 perc; 3. Marcos Ramirez (Spa­nyolország, KTM), 40:06.070 perc. A bajnokság végeredménye: 1. Joan Mir, 341 pont; 2. Romano Fenati (Olasz­ország, Honda), 248, pont; 3. Aron Canet (Spanyolország, Honda), 199 pont. 2017. december 29., péntek (19.) A világrangsor élén álló Simona Halep bizonyított Első lett a thaiföldi karácsonyi tenisztornán A női profi teniszezők WTA-ranglistájá­­nak élén álló 26 éves Simona Halep két játszmában legyőzte (6-2, 6-3) a 25 éves cseh Karolina Pliskovát (WTA 4.) a thai­földi Huahinben rendezett Intercontinental World Tennis Thailand Championship nevű karácsonyi bemutató torna döntőjében. A román leány remek játékkal igazolta, hogy megérdemelten tartózkodik a világrangsor első helyén. Harmadik a magyar szár­mazású brit Konta Johanna (WTA JL) lett, aki a 3-4. helyért kiírt meccsen 6-3, 6-2 arányban múlta felül a lettországi Jelena Osztapenkót (WTA 7.). Az ázsiai rangos nemzetközi női tenisztornán a WTA-vilá­­grangsor élvonalába tartozó négy versenyző játszott, akik az elődöntőben a következő eredményeket érték el: Simona Halep - Konta Johanna 6-3, 6-3, Karolina Pliskova - Jelena Osztapenko 6-1, 6-4. MÉRKŐZÉSEK, ESEMÉNYEK • A temesvári első- és másodosztályú labdarúgócsapatok rövid téli szünet után elkezdik az alapozást a nehéznek ígérkező tavaszi idényre. Az I. Liga mezőnyébe tartozó ÁCS Poli 2018. évi első összejövetelére január 5-én kerül sor, 8-án pedig a brassó­pojánai téli ed­zőtáborba utazik. A két temesvári II. ligás együttes jövő évi első edzését ja­nuár 8-ra (Ripensia), illetve 15-re (ASU Poli) tervezték. • A Csíkszeredai HSC jégkorongcsa­pat idén tizedszer hódította el a Ro­mánia Kupát, miután a Galacon játszott döntő mérkőzésen 5-1 arány­ban legyőzte a Brassói Koronát. Har­madik a Gyergyószentmiklósi Progym lett, amely a helyosztó meccsen 6-5 arányban múlta felül a Galaci Dunáreát. • A Kicker szaklap újságírói a Lipcsei RB kapusát, a magyar Gulácsi Pétert választották a német Bundesliga őszi idénye legjobb hálóőrének. A dobogós helyre Gulácsi mellé Lukas Hradecky, a Frankfurt és Jiri Pavlenka, a Werder Bre­men kapusa került. A magyar futballvá­­logatott 27 esztendős tagja, a lipcsei együttes színeiben 16 mérkőzésen há­rom alkalommal nem kapott gólt és csu­pán egyetlen találkozón nem lépett pályára. Ro­v­atszerkesztő: Dudás József