Turista, 1966 (12. évfolyam, 1-12. szám)

1966-12-01 / 12. szám

Tájékozódási versenyek MEGVÉDTE BAJNOKI CÍMÉT A BP. PEDAGÓGUS NŐI ÉS A BP. SPARTACUS FÉRFI TÁJÉKOZÓDÁSI CSAPATA Nem kényeztette el a terepet kijelölő rendezőség az orszá­gos tájékozódási futóbajnoksá­gok csapatait. A Visegrád kör­nyékén rendezett küzdelmek színhelyét ugyanis elsősorban a nagy szintkülönbség jellemezte. A férfi OB mezőnyének 11 500 m-es útvonalán 1100 m volt a szintkülönbség, a női csapatok 8600 m-es, 800 m szintű pályán futottak a sok nyitott kérdésre választ adó versenyen. A női mezőny — most ismeretes — ezen az egy fordulón dön­tötte el a bajnoki cím sorsát, a férfiak pedig a csb. harmadik fordulóját futották, amely egyben a befejező fordulót is jelen­tette. Főként a férfiak mezőnyében történtek nagy „mozgások”, hi­szen — például — az utolsó fordulóban győztes OSC ezzel a szép eredménnyel a 8. helyről a 4.-re jött fel. A Bp. Spartacus az első két fordulóban elért kitűnő eredményével védte meg a baj­noki címét, hiszen a III. fordulóban nem sikerült helyezést sem elérnie. Végeredményben, a három forduló összesített eredmé­nye alapján, a Bp. Spartacus (Skerletz, Balogh, Schőnviszky L., Schőnviszky Gy., Orsi) nyerte az 1966. évi férfi országos bajnok­ságot, 6 ponttal, az Ó Dózsa (12 pont), a Bp. Honvéd (13 pont) és az OSC (18 pont) előtt. A kiesés sorsára a Bp. Pedagógus, az Ajka, a Veszprémi Haladás, a Testvériség és a Tipográfia jutott. A nők egyfordulós csapatbajnokságát biztosan, sőt fölényesen nyerte az ezúttal teljes létszámmal induló Bp. Pedagógus (Ba­lázs, Cser, Monszpart, Győri, Pál) együttese 7:05:14-es idővel. A második helyezett — erősen tartalékos — BEAC lányok ideje 10:08:07 volt, míg a harmadik helyen a Finommechanika 11:30:45- ös idővel ért célba. Skerletz Iván Cser Borbála a terepen DIÓSGYŐR ÉS DUNAKESZI AZ OB-BAN ! A tájékozódási versenyidény hajrája dön­tötte el, hogy melyik csapatok jutnak a leg­magasabb versenyosztályba, az OB I-be. Ar­ról már legutóbbi számunkban hírt adtunk, hogy Budapestről a Bp. Petőfi és a Ganz- MÁVAG együttese lépett előre, a Normafa és a Csillebérc környékén pedig — ahol a me­gyei bajnokcsapatok országos döntője került sorra — a Dunakeszi Mechanikai Labor és a Diósgyőri VT­K harcolta ki a feljebbjutást. A starthelyen jelentkező 21 vidéki csapatot rendkívül rossz időjárás fogadta és a zuhogó eső ,,kitartott” a versenyzők és a verseny­bírák mellett egészen a befejezésig. Maguk a versenyzők is igen nagy nehézségekkel kerültek szembe, de a bíráknak talán még nehezebb volt ezúttal a dolguk. — A térképeket is elmosta az eső — pa­naszkodott Bárány Lászlóné, a versenybíró­ság elnöke. — Azt hiszem, hogy az értéke­lésnél nagyon nehéz dolgunk lesz . . . így is történt, de azért elvégezték a lel­kes társadalmi sportemberek az értékelést is a megyei bajnokcsapatok döntőjéről, amelyen — a résztvevők örvendetesen megnövekedett létszáma mellett — a versenyzők figyelemre méltó fejlődésről adtak számot. Végered­ményben ez a sorrend alakult ki: 1. Dunakeszi Mechanikai Labor (Bokor, Győző, Danovszky) 4 helyezési pont, 2. Diós­győri VTK (Bokros, Spisák, Kerényi) 7 he­lyezési pont. Egyénileg az éjjeli verseny­számban Danovszky érte el a legjobb idő­eredményt (1:56.04), míg a nappali verseny egyéni győztese Erdélyi (Bélapátfalva) lett 1:25.51-es idővel. Az éjjeli versenyt 9500 m-es, 560 m szintű, míg a nappali versenyt 9950 m-es, 690 szintű, az esőtől és sártól nehéz pályán bonyolították le. — A feljutásnak eddigi módszere az idei bajnoksággal befejeződik — közölte Szőnyi László, a versenybíróság vezetője. — Jövőre Kelet-Magyarország és Dunántúl csoportel­nevezéssel 6—6-os mezőny alakul, amelyek első helyezettjei osztályozó nélkül kerülnek az Országos Bajnokság mezőnyébe. Ugyan­csak feljut az OB-be a Budapest-bajnokság első két csapata, tehát összesen négy együt­tes. Az 1967. évi OB négy utolsó helyezettje viszont kiesik az OB-ből. Úgy gondoljuk, hogy ez a rendszer inkább igazodik hazánk földrajzi helyzetéhez, másrészt növeli a sportszerű versenyszellemet mind a kiesés, mind a feljutás terén. Csak Monsxpart tudta megtörni a Vértesben a külföldiek siker­sor­ozatát Nagy érdeklődés kísérte a Bp. Spartacus idényzáró, immár hagyományos „No­vember 7.” tájékozódási versenyét, amelyre Oroszlány közelében, Kőhányáspusz­­tán, a Vértes hegységben került sor. A Nagy Októberi Szocialista Forradalom tiszteletére rendezett verseny minden tekintetben megfelelt az igényeknek: a sport­ág világviszonylatban is Jónevil versenyzői vívtak szép küzdelmet és a Bp. Spar­tacus rendezői munkája is magas színvonalú volt. A rendező Bp. Spartacus ugyan nem indított csapatot, hiszen versenyzőink ezúttal a rendezői szerepet töltötték be. Ez meg is látszott az eredményeken, mert a férfiak mezőnyében sem az egyéniben, sem a csapatversenyben nem sikerült magyar versenyzőnek. illetve csapatnak a győzelmet megszereznie, a férfi csapat­­versenyt, meglepetésre — a helsinki világbajnokságon győztes svéd válogatott tag­jaival megerősített svéd klubcsapat előtt — a csehszlovák együttes nyerte, fölé­nyes biztonsággal. A csehszlovákok remek szereplését bizonyítja, hogy Novotny személyében a férfi egyénit, majd a női csapatversenyt is északi szomszédaink nyerték. Novotny mögött honfitársa, Galik ért másodikként a célba, a legjobb svéd, Bengston, csak a 3. helyet tudta megszerezni. A roppant erős mezőnyben — amelyben még NDK-beli versenyzők­­ rajthoz álltak — a magyar versenyzők közül ezúttal is Monszpart Sarolta igazolta kivételes versenyzői képességeit. A kitűnő csehszlovák nőket is megelőzve, biztosan sze­rezte meg a női egyéniben az egyetlen magyar győzelmet. P­isszentkereszt körzetében, a Hosszúhegy terepén került sorra a II. osztályúak idényzáró versenye, amelyen — az I. osztályúakhoz hasonlóan — népes mezőnyök álltak rajthoz. A lapunk zártakor lebonyolításra került nemzetközi I. osztályú és a hosszúhegyi II. osztályú versenyekre a „Turista” legközelebbi számában még visszatérünk. hú­sz csapat indult a sopronkö­nny­éki száz­halmi erdőben rende­zett „Petőfi Sándor” tájé­kozódási versenyen. A Soproni Természetbarát Szövetség rendezésében 10.­ km-en távon került sorra a 20 csapat küzdel­me, amelyből végül az Erdészeti Technikum ki­tűnő képességű együttese került ki győztesen 1:25.53- mal, 2. Soproni VSE, 3. Soproni Postás. Érdekes, hogy a vasutasoknak ép­pen az ifjúságiak verse­nyében sikerült a vissza­vágás, ahol ez a sorrend alakult ki az élen: 1. SVSE, 2. Erdészeti Tech­nikum, 3. Széchenyi gim­názium. Férfi csapat: 1. Bp. Spar­tacus (Skerletz, Orsi, Schönviszky Gy. Schőn­viszky L.) 15:28.53, 2. Bp. Honvéd 16:12.21, 3. MAFC 16:32.01 Férfi egyéni: 1. Skerletz (Bp. Spartacus) 3:43.00, 2. Orsi (Bp. Spar­tacus), 3. Szabó (II. Dó­zsa). Női csapat: 1. MAFC 4:35.02.­­Csak a műegye­temieknek volt négy érté­kelhető csapatversenyzője. Női egyéni: 1. Cser (Bp. Pedagógus) 1:23.11, 2. Monszpart (Bp. Pedagó­gus), 3. Szabóné (Bp. Vö­rös Meteor). A felnőtt fér­fi II. osztályú csapatver­senyt a Bp. Pedagógus nyerte, 2. OSC, 3. MAFC. Egyénileg Imrényi (Bp. Pedagógus nyerte ) 2. osztályúak küzdelmét Tóth (OSC) és Sándor (BHSC) előtt. 19 Аж „Eötvös Loránd” immár hagyományos em­lékversenyt a Mátrában, Má­trafüred környékén bo­nyolította le a rendező BEAC. A nem túlságosan nehéz terepen főleg a nők mezőnyében született meg­lepetés: Cser Borbála le­győzte klubtársát, az ez­úttal „keverő” Monszpart Saroltát. A nívós verse­nyen a férfiak 15 pop m-es 800 m. szintű pályán fu­tottak, a nők távja 7250, szintje 380 m volt. Az eredmények :