Tolnai Napló, 1951. január-június (8. évfolyam, 1-150. szám)

1951-06-07 / 130. szám

4 Felavatták a biritói állami gazdaság új munkáslakását Apróabl­ak­ú, egészségtelen házak lát­hatók a zöld fák között, a paks szek­szárdi út mellett. Mintegy hiteles bi­zonyíték, úgy beszélnek ezek a kis viskószerű épületek a múltról. — Itt laktak a cselédek, idénymunkások — mondják visszaemlékezve a múltra De nemcsak itt a paksi út m­dtelti Hegyes-pusztán, hanem szerte az or­szágban a volt földesúri, vagy kulak birtokon, hasonló egészségiden háza­kat látunk. Ezek mind arról beszél­nek, hogy a múltban a dolgozók nem voltak munkájuk után megbecsülve. Amellett, hogy fizetést alig kaptak, egészségtelen lakásokban kellett egész detüket leélniük. A autót urai nem tö­rődtek a dolgozókkal, csak annyiban, hogyan lehet minél több profitot zseb­­revágni az ő verejtékes munkájuk mán. Ezekre emlékeztetnek Hegyes­­pusztán még meglévő viskók. A­ régi lith­onis maradványai, SS egészségtelen viskók egészen az alig épültek. A szemlélőnek önkénytelenül is szemébe tűnnek ezek. De, ha egy kicsit­ beljebb is megyünk a bokrok és fák között, még mást is látunk, ami már nem a múltra, hanem a ragyogó jelenre és a fényes jövőre mutat. Mint­ha­ ezt mutatná: „Ez az ötéves terv eredménye és ilyen már sokez­er van, de még ennél sokkal több is lesz." Ezekben a szavakban benne van az a szívós harc, az elszánt küzdelem, amit a kommunisták folytatnak a dolgo­zók széles tömegének segítségével egy még szebb és boldogabb jövő, a szo­cializmus építéséért. Egy csinos mun­káslakás emelkedik nem messze az út­tól, a facsoport szélén Ha beszélni tudna, bizonyára ezt mondaná: „Rövi­desen minden viskót eltörtünk a föl­­­színéről és helyüket mi foglaljuk el, mert mi korszerűen vagyunk megépít­ve és a dolgozók munka után kényel­­mesen pihenhetnek, szórakozhatnak szobáinkban. A kőművesek és az ácsok még az utolsó simításokat végezték rajta, ami­kor egy teherautó érkezett Szekszárd­inál, a Tatarozó Vállalattól. Egy má­sikon a minisztériumból jöttek. Szinte szokatlan a nagy sürgés-forgás, ami az új épület körül van. Az építő mun­kások is sokkal nagyobb lendülettel dolgoznak, még jobban igyekeznek mint eddig. Ma délután lesz az átadási ünnepély és ezért van itt ez a nagy sürgés-forgás. Az új épület előtt egy versenytábla is van, amelyen ez olvas­ható: Papp József, Kizer József szia­hanovisták, Heiszler brigád *215 százalék, Pach brigád 193 száza­lék- Pakulár brigád 192 százalék, Csabait brigád 190 százalék és még több hasonló kimagasló telje­sítményt elért brigád neve. Amint ké­sőbb kiderült, azért sikerült a Tataro­zó Vállalatnak a meghosszabbítóit ha­táridő előtt 2 héttel elkészíteni, mert az építők egymással versenyben dol­goztak, hogy minél előbb beköltözhes­senek a gazdaság dolgozói a lakásba. A Tatarozó Vállalat igazgatója nyi­totta meg az ünnepélyt. — Most már nem a nagyuraké, hanem a dolgozóké ez a gazdaság. Bizonyíték erre ez az új épület is —- mondotta. A földmű­velésügyi minisztérium képviselője ar­ról beszélt­, hogy a jövőben mind több és több ilyen lakást építünk. A megyei tanács képviselője emlékeztetett arra, hogy 2 évvel ezelőtt még ebben a gaz­daságban a Rajkék szőtték a terveket, hogy megdöntsék nálunk a dolgozó nép hatalmai és újból jobbágysorba uszítsanak bennünket. Az építésügyi minisztérium képviselője felszólalásá­ban elmondta, hogy az építőiparban mind szélesebb körben alkalmazzák a szovjet tapasztalatokat és ez teszi le­hetővé, hogy napról-napra újabb la­kóházak nőnek ki a földből. A biritói állami gazdaság dolgozói nevében Lászlóczki Teréz vette á­t az új épü­letet. — Mi, a biritói állami gazdaság dolgozói jó munkánkkal köszön­jük meg népi demokráciánknak ezt a békévS, szép otthont — mon­dotta. Az ünnepély után megtekintették a vendégek az épületet Kényelmes, vi­lágos, nagyablakú szobák, korszerű mosdóhelyiségek­ tárulnak a nézők elé. Egyöntetű volt az a megállapítás, hogy ebben az épületben meg lesz a dolgo­zóknak minden kényelem a pihenésre, minden szükséglet a tisztálkodáshoz és emellett a szórakozáshoz is. Miköz­ben körüljárták a vendégek a szobá­kat, elkészült az­ ünnepi ebéd is. Ebéd közben folyt tovább a beszélgetés. — Miért ide építették a régi épületek mögé, miér't, nem közelebb az árhoz?­­— kérdezgették többen Aztán megkap­ták a választ is erre a kérdésre:.— a régi épületek úgyis le lesznek rövide­sen bontva és az üléses terv kereté­ben új, ugyanilyen, vagy még szebb lakások épülnek itt is. Jelentősen csökkentek a könyvárak Dolgozó népünkben soha­ nem La­­pasaf­an­t erővel él ma a vágy az iga­zi tudás, a művelődés után. Ez a hatalmas mértékben, meginövekedeti igény népünk kulturális érettségének egyik breinte jele, s egyúttal OcuRar­­tc­rradalmunk elmélyedését jelenti. Népköztársaságiunk kormánya az eddiginél is fokozottabb mértékben létre­hozzáférh,étővé dolgozóink szá­mára a tanuláshoz, művelődéshez el­­eng­edh­ető illemül szükséges könyve­ket. Átlagosan 25 százalékkal csök­kent mintegy 600 szépirodalmi- tudo­mányos, ismeretterjesztő és ifjúsági könyv ára. Döntő jelentőségű az a tény, hogy május 1 ul­án megjelenő összes szépirodalmi, tudományos, is­meretterjesztő és ifjúsági mű már eleve csökkent áron jelenik meg. A könyvek árának jelentős leszál­­látása ötéves tervünk első évének nagy eredményeiből, munkásosztá­lyunk, dolgozó parasztságunk erő­feszítéseiből született. Ez az árleszál­lítás Pártunk kul­túrpolitikájának, kultúrafarad­almunknak újabb diada­la. Beszédbe bizonyíték arra nézve, hogy valóban f­elszámoltuk a volt uralkodó osztályok műveltségi mo­nopóliumát, s a kultúrát, a könyvet egyre fokozottabb mértékben az egész dolgozó nép tulajdonává tesszük. a szocialista ipar büszkesége a fénycső Az ötéves terv végrehajtásának egyik fontos tényezője a tökéletes világítás. A szocialista ipar büszke­sége a fénycső, biztosítja a nagy­méretű energiamig talkalidást, az egyenletes és káprázatmentes fényt, ami lehetővé teszi a munka fokozot­tabb termelékenységét. A fény­cső világí­t­ást népgazdaság­i szempontból a legszélesebb körben kívánatos bevezetni és ennek érdeké­­ben a budapesti Világítástechnikai Állomás folyó hó 10-én, vasárnap dél­előtt 10 órakor Dombóváron a Vasutasok Szabad Szakszervezetének székházában Bezerédj­ utca 21 szám alatt vetl­testképes előadást tart, amelyen a fénycsővirágzással kap­csolatban részletes tájékoztatást fog nyújtani. Az előadás rendkívül nagy fontos­ságára tekintettek nem csak az ipa­ri üzemek, hivatalok és intézmények képviselőit, de a város minden ha­ladó dolgozóját meghívják és szíve­sen­ látják a díjtalan e­lőadá­son. — A gyönki járásbíróság büntető­­tanácsa Németh Ferenc simontornyai lakos volt borbélymestert magánlak­sértés és életveszélyes fenyegetés miatt 5 hónapi börtönbüntetésre ítél­te. Tapasztalatcsere-értekezlet termelőszövetkezeteinkben Megyénkben június hó 10 és 17. napján, több községben tartanak ter­mel­őszöve­­keze­teink tapasztalatcsere, értekezletet, melyre a járás összes T­eg 11-a­s és III-as típusú termelő­­csoportjait­ meghívják. Így például 70-én Nagyszékely, Bála és Gyeink községekben lesz megtartva a ta­­pasztalatcsere-értekezlet. Ezen a na­pon az értekezl­et előtt Nagyszékely* ben a helyi színjátszó kultúrcsoport fogja szórakoztatni a dolgozókat. Bá­­te községben a megyei tanács DISZ színjátszói és a­ bábái tánc­cso­por­tok fognak szerepelni. Gyönkön a helyi színjátszó-együttes tán­ccs­oport­ja és a simontornyai színjátszó- é­s tánc­­eg­­ü­ttes fogja szórakoztatni a dolgo­zókat. .Június 17-án a szekszárdi Gőgös Ignác, n­­omboi Béke és a májusi Kossuth termelőszövetkezetek fark­jak a tapasztalti testre értékezletüket. Ezen a napon a szekszárdi Gőgös Trp­na< termelőszövetkezetben az érté­küz­let előtt a mözsi énekkar, a de­csi M.NDÉÉ s a no és, a bonyhádi rend­őrség színjátszó csoportjai szerepel­tek. A zom­bai Béke 1 «ermelős­zö­vetke­­­zetben a závodi lánc­ és a Bonyhá­di Zo­máncg­tár színjátszó csoportjai fogják szórakoztatni a dolgozókat. A majosi Kossuth term­ei leszö­ve­tik értés­ben az értekezlet előtt a Bonyhádi Hengermalom színjátszói és a nagy­­mányoki ének- és tánccsoportok­ban, repednek. T­e­r­m­­e­l­ő­szö­v­e­tk­e­zet o 1­11 k -ben a t­a­paszt­a­l­a­tcs­etre - ér­tek­e­zl­e­tn­ek igen nagy jele­nt­őség­e van azért, hogy a csoport dolgozói egymás kö­zött ismerkedjenek és munkamódsze­­reiket átadják. Az ilyen tapasztalat­­csere értekezlet után a csoport dol­gozói fokozottabb erővel tudják mun­kájukat vég­ezni. A fokozottabb jó­­min­őségi munkával magasabb ter­mést tudnak biztosíta­ni a csoport ré­szére és a népgazdaságunk fejlesz­tésére. A magasabb termés követike«­­terem népgazdaságunkat erősítik, hogy s nagy­üzemi konaktiv gazdasá­got meg több gazdategi géppel t­ud­­ju­k alá á lni. NAHÖ K­KTiu­EK Június 11-én este 8 órakor a Párt­­oktatók Házában .„tag- és tagjelen­­felvétel” címmel előadást tart fi­ncsik István elvtárs. Megyei, járási, városi pártvezetőségi tagok számára. Az MDP megyebizottság ágit. prop. osztálya értesíti a középfokú káder­képző tanfolyam részvevőit, hogy ré­szükre a konferencia június 9-én, szombaton reggel 9 órakor kezdődik Szekszárdig a Pártoktatók Házában, vidéken a járási székhelyeken. * az. CSÜTÖRTÖK, JUNIUS 7 üGAECETES GYÓGYSZERTÁR, 11/1. sz. Áll. gyógyszertár. NÉVNAP: R­ober 1. I­D­Ő­J­Á­R­Á­S­JELENTÉS: Várható időjárás csütörtök estig: f­el­hős idő, sokfelé újabb esővel, esetleg zivatarral. Mérsékelt, időnként meg­élénkülő szél. A hőmérséklet glig vál­tozik. Várható hőmérsékleti értékek az­ ország terü­letére: Reggel 11 —17, délben 21—24 fok között. — 7 hónapi börtönre, 1.000­­ forint pénzbüntetésre, 6 évi közügye­ktől va­ló eltiltásra és 6 hold földjének elkob­zására vélte a szekszárdi járásbíróság Nemes József decsi ,39 holdas kislakot, mert 412 liter borbeszo­lgáltatása­ el­szabotálta. — Vasárnap, június 10.én a szé­kesfehérvári kultúrcsoport vendégként szerepel Dombóváron. A dombóvári kultúrcsoportok nagy lelkesedéssel készülnek erre a kultúrelőadásra. — Nagy András 17 éves alsónánai lakos a faddi holt Dunában fürdés közben a Vízbe fulladt. Az állam­ügyészség engedélyezte a temetését. —­ Tari József és Neiner István szekszárdi kulákok a tojásbeadási kö­telezettségüknek nem tettek eleget. A bíróság megindította ellenük az­ el­­járást. — Falusi kultúrcsoportjaink a ter­melőszövetkezeti csoportok tapaszta­latcsere-értekezletén és falunapokon kultúrműsorral szórakoztatják dolgo­­zó parasztságunkat. Tamásiban és Németkéren a kultúrcsoportok nagy lelkesedéssel készültek ezekre az előadásokra. Vasárnap, június 10-én kultúrott­­hont avatnak Harc község dolgozói. A kultúrotthonsvgtásra meghívták a környék falvainak dolgozóit is. A kul­­túr'ollhon'avatásra a kultúrcs­oportok jól felkészültek, hogy nívós előadás­sal szóra­kot lathass­á­k és neveljék dol­gozó parasztságunkat. mi nanus ? Fényes győzelem Pécsen!. . . Sárközi ÁHG—•Domb, Lokomotív 4:2 (2:0) Decs, 1000 néző. Vezette: Pogány. Több, mint ezer néző gyűlt össze, hogy az új sportkör első szereplését lássa. A nézők megelégedéssel távoz­­­tak a mérkőzés után, mert a csapat valamennyi tagja mindent megtett annak érdekében, hogy győztesen hagyja el a pályát. Már az első percekben lehet lát­ni, hogy a decsi fiúk nem csügged­­nek. Elveszett labda után még na­gyobb lendülettel mennek, így a 10. percben az akarásnak meg van az eredménye. Albert, a jobbszélsőtől ka­pott labdát mellel fogja, egy cselt csinál és a nap legszebb gólját a há­lóba küldi, 1:0. A következő percben a decsi kapu van veszélyben. A kö­­zépcsatár megugrik, a kapus kifut és az üres kapu mellé lő. A 20. percben Mihalovics NI. szerzi meg a második gólt, 2:0. A vasutasok még kétszer vannak kitűnő helyzetben, de a csa­­tárok lövését nem kíséri szerencse, hatalmas helyzeteket hagynak ki. A II. félidő 6. percében már 3:0-ra vezetnek a decsiek, Mihalovics II. góljával. A játék hullámzik, hol az egyik kapu van veszélyben, hol a má­sik. Több sarokrúgást érnek el a csa­patok, de egyikből sem lesz gól. A 15.. percben Németh kapásból ér el gólt és 4:0 az eredmény! A 20. perc­ben a vasutas hátvéd kézzel érinti a labdát a 1a.oson belül, a megítélt K­­est Mihalovics a kapus kezébe lövi. A vasutasok mindent megtesznek, hogy javítsanak az eredményen. Szép lapos passzokkal próbálkoznak és az eredmény nem marad el. Egymás után két gólt érnek el, de ezekben a gó­lokban a decsi kapus is ludas, mert mindkét esetben a kifutással késett el. Bírálat: A d­ecsi csapat valamennyi tagja jól játszott. Nagy lelkesedéssel küzdöttek és a csatárok lövését sze­rencse is kísérte. Ezt nem mondhat­juk a vasutas csatárokról, mert a mérkőzés elején, három gólt is elér­hettek volna,­ha szerecséjük van. Az eredmény igazságosnak mondható így is. A decsiek még sok csapatnak fog­­nak kellemetlen csalódást okozni az ősz folyamán. Zsoldos két góllal mutatkozott be Szekszárdi Építők—Mázai Bányász 3:1 (0:0) Ideális labdarúgóidőben másfélezer néző előtt játszott a két csapat. Az Építőknél először került sor Zsoldos, az rfj szerzemény játékára, de játszott Schmidt is, a kaput azonban Frei védte. Az első félidő gól nélkül telt el, pedig mindkét csapatnak alkalma lett volna a vezetés megszerzésére. Az Építők többet, Máza veszélyeseb­ben támadott, azonban az Építők csa­társora a kapu előtt csődöt mondott, Máza veszélyes támadásait pedig a jól működő hazai védelem hárította. Már a 2­ percben 11-eshez jutottak a vendégek Fehér véletlen kezezése miatt. A megítélt büntetőt azonban Frei jó érzékkel elcsípte. Több, mind­két oldalon adódott jó helyzet után a 25. percben Fleri hatalmas fejese, a kapufán csattan. A 40. percben Frei egy nagy lövést kiejt, de rávetődéssel megszerzi a labdát. A II. félidő mázai támadásokkal indul. Már a 3. percben átjátsszék a a hazai védelmet, azonban a kínál­kozó helyzetet nem tudják értékesí­teni. A hazai csapat mind erősebben támad és a 10. percben megítélt sza­badrúgást Vígh jól íveli kapu elé és Herr fejesével szemben a mázai ka­pus tehetetlennek mutatkozik. A 15. percben Lehelvári jól fut el a szélen és beadásából Zsoldos megszerzi a második gólt. Alig­­ múlik el 5 perc, Zsoldos egy hátulról kapott labdával kiugrik és a hálóba lő. 3:0. Máza nem adja azonban fel és a balszélső átívelt labdájából a jobbszélső megszerzi csapatának az egyetlen gólját. 3:1. Bírálat: A hazai csapat mindkét félidőben jobban játszott ellenfelé­nél. Az első félidőben játszott csa­társor azonban képtelen volt tartani, a labdát és az összehozott helyzeteket sem­ tudta értékesíteni. A II. félidő­ben azután a csatársor új összeállí­tásában sokkal gólképesebbnek mu­­tatkozott és végeredményben a hazai csapat biztosan nyerte meg a mérkő­zést, bár Máza is rúghatott volna még gólokat. Máza egyébként jó teljesít­ményét 1—2 játékosának alattomos játékával lerontotta. A hazai csapat­ból Frei, Schmidt, Vígh és Zsoldos játéka emelkedett ki, míg a vendég­­csapatból a kapus és a középcsatás dicsérhető. könnyít győzelem . . . Bonyhádi Vasas—Bátaszéki Lokomotív 5:1(3:0) Bonyhád, 800 néző. Előre hajló idő­ben a két csapat a következő össz­eáfo­lásban vette fel a küzdelme­t. Bonyhá­di Vasas: Ásvány — Horváth, Hart­mann, Égi Link, Sziklai — lesz. Lakatos, Nagynémedi, Forró, Solti. Bátaszéki Lokomotív: Frei 11 — Né­meth, Fábik, Hován­szky — Halmai, Martin — Vércse, Sidlef, Szabó,­Frei I, Kiss. Kezdés után bálaszéki támadás.­Ti indul a játék. Az első percben Szabó fejese száll át Ásvány kapuja felett. A 2. percben a bonyhádi csapat indít szép támadást, de Solti óriási helyzet­ben 6 méterről az üres kapu mellé lő. Sorozatos bonyhádi támadások követ­keznek és a­­ 1. percben Bonyhád már a harmadik sarokrúgást rúgja, ered­ménytelenül. A 8 percben Lakatos 6 méterről küldött lövése száll el a báta­­széki kapu felőlé. A bonyhádi csatár­sor tervszerű, szép támadásokat vezet továbbra is. A támadások eredménye­­ként a 12. percben a 4. szögfelrúgás­­nál támadt kapu előtti kavarodásból Nagynémedi közvetlen közelb­ől a há­lóba lő, 1:0. A gólra a bátaszéki csa­pat eredménytelen támadással vála­szol. A 17. percben Bátaszék jut szög­lethez, melyet Ásvány Szabó fejéről csak öklözve tud menteni. Ez után­ nagy bonyhádi fölény alakul ki, mely­­nek eredményeként a 26. percben Nagynémedi beadását Solti védhet el­lenül lövi a hálóba. 2:0. Az el­ső fél­idő hátralévő részében továbbra is ál­landó a bonyhádi fölény, gól azonban csak az utolsó előtti percben szüleik, amikor Forró nehéz szögletből­­ apó­sán a jobb alsó sarokba helyezi a labdát. Szenés után a sérült Josz helyett Lützenburger játszik, akiknek szép be­adását az 7». percben S­olli értvényesít . 1:0. Ezután változatosabb lesz a já­­ték képe, de Bálaszék gólképtelennek bizonyul. A II. percben szü­letik m­eg a Vasasok ű­ gólja, amelyet Solti gyen­gén gurít a kapuba. 6:0. A 1H. perctől kezdve bálaszéki támadások következ­­nek. A játék eldurvul, a játékvezető Nagynémedít ,Szabót. Harárián ii fi­­gyelm­eztek­. A 10. percben a Lokomo­tiv becsületgólja* Frei­l. Scmí, BÍRÁLAT: Az elsd félidőben a bein­hadi csapat irányította a játékot, míg a II. félidőben kiegyenlítettebb volt a játék, főképpen azért, mert a bonyhádi csapat már elbizakodottan lépett pá­lyára. Az eredmény megfelel a muta­tott játék képének. Jók voltak: Égi, Kotzó, lakatos, Bonyhád, Bátaszékből pedig a közvetlen védelem. JÓSLATAINK A VASÁRNAPI TOTÓ­RA Az 1., 3., 3. mérkőzések elmaradnak, he­­ly­et111 k a pótmérkőzések­re kell tippelni, kiskunféle?) haza—Szolnoki Lokomotív. 1. v. — V­eszprémi Vasas—Veszprémi Lokomo­tiv: I. I. — Makói Lokomotiv—Szegedi l­o­tó-: \: 2. I. — Szentesi Kinizsi—Szeresi Rákóczi: x. 2. — Bp Lijra c-terié?—kinu.-i Húsos: 1. v. — Leningrád! Dinamó—Mo­­z­­k­a; Torpedó: 2. t. — Kinizsi—FŰM­­a (vízi­labda): 1. 1. — Vasas— Honvéd (vízilabda : 1. t. Csongrádi Petöfi—­Ve?cdi Honvéd II.: 2. I. Gvomrö—Monori Spitek: 1. 2. — Up.­lokomotn —Belsped: x. 2. — Ganz Hajó—El­.ett: 1. I. B. Hér Mihály 30 holdas bálái kulák 1930. gazdasági évben a cukor­répa felszedését elszabotálta. A szek­szárdi járásbíróság büntető tanácsa a szabotáló ku­lákot 3 hónapi börtönre 100­1 fonint pénzb­ün­elesre­telle. A kulák itélek­ ellen az ügyész súlyosbí­tásért fellebbezett. — Luka Jánosod simonb­ényai la­kosi a megyei bíróság feleMnüpi büntető tanácsa 6 hónapi börtönre 800 forint pénzbüntetésre és 2 évi közügyektől való eltiltásra vélte, arra nagyobb mennyiségű bolt e­lsikkasz­­tott! A MOZI MŰSORA: Üzethad Ifjúság: KIS KATALIN H4/.AV SAGÁ. Akciós jejry nem érvén­­e»! l'.lóa li. sok hétköznap: lél 7. lel o, TOLNAI NAPLÓ Felelős szcl'kcszlu: li­­­L P­Á­L Felelő* Kinde): K­I­R­A ! 1 L­A­S / L­0­e/evk«szio*éa leldonszáma: 22-10 Kiurlóhivatal (rlefons­zám­): 20­­0 Po»ta1.ikfirékpénz(­iri csekk*ranifw.: '2*0­1'. . Előfizetési díj: havi tt^— forint. réd­ Mnokacsy MihaH­utea to Pécsi Szikra ^­omda leleten: 20­2". L ínouidiért felel. GaRDOSI JOééEF r