Tolnai Napló, 1951. január-június (8. évfolyam, 1-150. szám)

1951-05-08 / 105. szám

4 Időben vessük el a kerti véleményeket, így biztosítjuk a bő termést Dolgozó parasztságunk a jól elké­szített talajmunkálatokon keresztül az idejében elvetett gabonaféleségekkel biztosítja a jó termés előfeltételeit. A jó politikai felvilágosító munka h­atására dolgozó parasztságunk 98 százaléka fejezte be a tavasziak veté­sét május 1-re. Vannak azonban olyan növényféleségek, amik a korai vetést nem hálálják meg, mint például a bab, ami ki van téve a kései fagyok­nak, ami különösen május első felé­ben szokott mutatkozni. Vigyáznunk kell a bab vetésével a lapályosabb helyeken is, ahol a talaj zárt és szélmentes, mert itt könnyen meg­­szorul a hideg. .A bab vetését egyes vidékeken a kialakult szokásoknak megfelelően de semmiképpen sem később vessük el, mint május 15, tehát május első felében vessük el a babot, mert ezzel a kikelés ideje túlhaladja a májusi fagyok idejét. Lehetőleg mindig őszi­szántásba vessük, amit a kigazosodás enlen a tavasz folyamán többször meg­fogasoltunk és porhanyósan tak­­unk. A bab szereti a mészdús talajt, ami gyorsan melegedő, középkötött. A sütevényes homokos, szikes és vi­zes talajon nem mindig megfelelően díszük, gyökerezése miatt köztes nö­vénynek ne termeljük, mert a másik növény rovására megy. A vetés előtt kiszórt foszforos műtrágyát meghálá­­ja, a frissen kiszórt istállótrágya azonban, túlzottan, hajtja, így buja lesz, keveset köt és a betegségek iram igen érzékeny. Ajánlatos a kap­palás előtt kataszteri holdanként ki­­szórni 25 kiló pétisót. A futóbabnál ajánlatos, 2 gépalja bab után egy gépalja korai érésű kukoricát vetni, hogy a széltől védje.­­ Az egyenletes kelés és fejlődés érdekében vigyáz­zunk a vetés mélységére. Semmieset­re se legyen több vagy kevesebb 5 vagy 7 centiméter mélységnél. A bab öntermékenyülő növény, nem kereszteződik, de mégis az egyes fajokat vessük külön, a technikai ke­veredés elkerülése végett A díszba­bok egymás között kereszteződnek, azért ajánlatos azokat egymástól leg­alább 500 méter távolságra vetni. A bokorbabot 40 centiméteres sortávol­­ságra, míg a karósbabot 70x70 centi­­méteres kötésbe vessük. A bokorbab­­nál kataszteri holdanként 40—50 kg, míg a karosbabnál 35—40 kilogramm vetőmag szükséges. A karósbabokhoz legalább 2 és fél méter magas karó­kat rakjunk, melyeket lehetőleg sá­tor alakjában erősítsünk egymáshoz. A meleg idők beköszöntésével leg­később május 15-ig be kell fejeznünk a dinnye és uborkamagok vetését is. A görög, sárgadinnyemagokat előze­­tesen fészektrágyázott földbe 2 centi­­méter mélységbe vessük, a cukor- és sárgadinnyénél egy-egy, a görögdin­­­nyénél pedig másfélszer-másfél fé­­szek távolságra 3—4 szemet vetünk. Uborkánál 1 méter sortávolság mel­lett a magot géppel vessük, kézi ve­­tés esetén 15 centiméter távolságra 3—4 magot tegyünk. Vetés előtt 100 kilogramm szuperfoszfátot és 50 kilo­gramm pétisót kell kiszórni. A papri­ka és paradicsom kiültetésének ideje május második fele, amikor a fagy veszélye elmúlt. A palántákat mag­­termesztés esetében 300 méterre külö­nítsük el a fogyasztásra szánt vegyes termeléstől. A paprikát 40x40 centi­méterre, a paradicsomot pedig 80x70 centiméter tőtávolságra ültessük. Az ültetést délutáni órákban, vagy bo­­rús időben kell végezni, vigyázva ar­­ra, hogy a gyökérzeten minél több föld marajon, mert ezzel biztosítjuk a palánták gyorsabb megéredését. A ki­­ültetés után alaposan öntözzük meg és utána árnyékoljuk. Sz. F. minden késedelem nélkül szakszerűen elvégezzük és ezáltal, mintegy, előfel­tételét teremtjük meg a magas ter­méseredmények elérésének. Megyei Tanács VB mezőgazdasági osztálya. Végezzük el gondosan a növényápolási munkákat gyapotvetéseinken! Tolna megye állami gazdaságai, termelőcsoportjai és egyénileg gazdál­kodó parasztjai a vetés lendületes beindításával és gyors befejezésével jó munkát végeztek. Nagy hiba volt azonban az eddig elért eredmények­kel megelégedni és most már ölhe­tett kezekkel várni a gyapot kikelé­sét. Az elvetett magvak csírázását és a­ vetés talaját állandóan ellenőrizni kel, hogy az előforduló hibákat idejé­ben észrevegyük és azonnal ki lehes­sen javítani. A gyapotnak legna­gyobb ellensége a talaj becsere­perlése. A talaj kérgesedése, a talaj tulaj­donságaitól és a lehullott csapadéktól függ. A talajkéreg igen káros, mert szárítja a talajt, megnehezíti a levegő hozzájutását a növény gyökérzetéhez és alatta befullad a kelő gyapotmag. A cserepedést tehát annak keletke­zése után legalább 2 napon belül meg kell szüntetni kéregtörő szöges­hengerrel, esetleg a sorokra kereszt­ben járt fogasboronával. Ha talaj­­cserepesedés bevonja a sziklevelek­et is, a fogasborona használata nem en­gedhető meg. Ilyenkor a cserepesedést kézi gereblyével kell megszüntetni. Ha a talaj a kelés és az egyelés kö­zött kicserepe­sedik és a kelés ki­elégítő, akkor megengedhető hosszab­bított vonóhoroggal a­ sorokba ke­resztbe járatott fogasborona. Nagy figyelmet kell fordítani a ke­lésre. Sok esetben előfordul, hogy hiányos az kelés. Ennek oka a mély, így igen csekély alátaJalás, a ve­tőmagvak elpusztulása, a hiányos ve­tés. A hiányos vetést minden esetben a legrövidebb időn belül ki kell pó­tolni. A pótlást elvégezhetjük kézi­­vetéssel, vagy egysoros vetőgéppel. A kézivetés úgy történik, hogy egy­mástól 90 centiméterre fészket vá­gunk kapával és abba 8—10 szem ma­got helyezünk. A fészkek mélysége meghaladhatja a maximális vetési mélységet, de a magvakat­ alátakaró földréteg semmi esetre se legyen 4 centiméternél vastagabb. A vetéshez 1­3 napok át át­váltott vízben clc­­áztatott magvakat használjunk. Az utánvetést legkésőbb május Évig kell elvégezni. Előfordulhat, hogy 1 méter távol­ságban csak 1 növény kel ki és a talajban alapos vizsgálat sem találunk egészséges csírázó magot. Ilyen eset­ben teljes újravetést kell végezni. Különösen a most lehullott váltakozó mennyiségű, helyenként záporeső következtében a hegyoldalakon lévő gyapotvetések kimosódtak. Ha a ki­mosás mértéke olyan, hogy újravetést kell alkalmazni, akkor azt a legrövi­debb időn belül el kell végezni. Má­jus 20 után azonban újravetést nem szabad végezni. A cserepesedés leküzdés után, ha a gyapot kisorolt, még a teljes kelés előtt el kell végezni a sekély sara­­bolást, hogy ezáltal lazább és gyom­mentes talajt biztosítsunk a ma gyenge gyapotnak. A gyapotnál is igen fontos, hogy a növényápolt munkákat a legmegfelelőbb időbe Ké évi börtönre ítélte a járásbíróság a feketénvágó Kis Sándor volt csendőrt Kiss Sándor győrkönyi lakos, 12 holdon gazdálkodik, volt horthysta csendőrszakaszvezető, egy hónap alatt 4 darab üszőborjút vásárolt meg to­­vábbtartás céljára. Kiss Sándor a 4 borjút a vétel után engedély nélkül levágta, feketén kimérte. Ezenkívül öt darab sertést hizlalása szerződésre lekötött, ebből egy darabot engedély nélkül eladott. Az 5 darab szerződéses disznóra az Állatforgalmi Vállalattól 1.000 forint előleget vett fel, ezzel szem­ben egy darab sertést engedély nélkül eladott, 2 darabot saját ré­szére levágott, ugyancsak engedély nélkül. A megma­­ra­dt 2 darab szerződéses sertést olyan hanyagul kezelte, hogy azok el­pusztultak. Amikor a Szekszárdról kiszállt rendőrség megkérte Kiss Sándor, volt csendőr szakaszvezetőt, hogy jöjjön velük a kihallgatásra, akkor futásnak eredt, majd később szembeszállt a nála kintlévő rendőrökkel, akik őri­zetbe vették és átadták az állam­­ügyészségnek, ahol előzetes letartóz­tatásba helyezték. A letartóztatás után rövid idő múlva le is tárgyalta a szekszárdi járásbíróság Kiss Sán­dor ügyét. Kiss Sándor volt csendőr sz a busz­vezetőt 2 évi börtönbüntetésre, 6 évi közü­gyektől való eltiltásra, 600 forint pénzbüntetésre, 1 hold föld elkobzására ítélte feketevágás és árusítás miatt. Az "ZU" súlyosbításért fellebbezőtt. NAP­L­O ■ BSMgSaSü MÁJUS 8. KEDD ÜGYELETES GYÓGYSZERTÁR: tl­l. sz. Áll. gyógyszertár. NÉVNAP: 47. Telefon: 13-53. — NÉVNAP: Mihály. ----- IDŐ­JÁRÁS JELENTÉS: Várható időjárás kedd estig: Hétfőn kevés felh­ő, száraz idő,­ éjjel vagy kedden délnyugat felől növekvő felhő­zet és a délnyugati megyékben már eső. Mérsékelt délnyugati szél. A hő­mérséklet alig változik. — Hauszmann János paksi kulák az elszámoltató bizottság elöl elrej­tett 6 mázsa tengerit, a kulák már több ízben, szabotálta a beszolgálta­tást, éppen ezért a szabotáló kulá­­kot a paksi, járásbíróság büntető taná­­csak. 1 évi börtönbüntetésre, 3 évi közügyektől való eltiltásra és 800 fo­rint pénzbüntetésre ítélte, emellett Paks területéről 1 évre­ kitiltották. — Osváth István kölesdi kulák 30 négyszögöl zöld rozsot lekaszált és ál­lataival megetette, hogy a népgazda­ságunkat ezzel is megkárosítsa, éppen ezért a szabotáló kulákot a gyönki járásbíróság büntető tanácsa 2 hónapi börtönbüntetésre ítélte jogerősen. — Becsületsértés bűntette miatt a szekszárdi járásbíróság büntető taná­csa 100 forint pénzbüntetésre ítélte Szűcs Ferencné tolnai lakost. — Hathónapi börtönbüntetésre, 600 forint pénzbüntetésre, 2 évi közügyek­től való eltiltásra ítélte a szekszárdi járásbíróság büntető tanácsa lopás büntette miatt Légrádi Zsuzsanna bu­dapesti lakost, mert egy esőköpenyt ellopott. — Bálint József szekszárdi lakost a szekszárdi járásbíróság büntető ta­nácsa tettleges becsületsértés büntet­te miatt 2 hónapi börtönre és 500 fo­rint pénzbüntetésre ítélte.­­ Hathónapi börtönbüntetésre, 500 forint pénzbüntetésre és 2 évi köz­­ügyektől való eltiltásra és a bor el­kobzására ítélte a szekszárdi járás­­bíróság büntető tanácsa özvegy Sar­kad Jánosné hőgyészi lakost, mert 12 hektoliter bort az elszámoltató bizott­ság elöl elrejtett. — Pálfi László bátai lakost a szek­szárdi járásbíróság büntető tanácsa 4 hónapi börtönbüntetésre és 600 forint pénzbüntetésre ítélte, mert engedély nélkü­l 1 darab sertést levágott, mely­nek húsát feketén kimérte. — A paksi járásbíróság büntető ta­nácsa 6 hónapi börtönbüntetésre, 5 évi közügyektől való eltiltásra és 500 forint pénzbüntetésre ítélte B. Hor­váth L­ászló fülöpszállási kulákot, mert Fü­löpszállásról engedély nélkül 1 da­rab sertést szállított. A közvádló a kulák ítélete ellen súlyosbításért fel­lebbezett. — Sertés beszolgáltatásának G. Nagy Lajos miszlai kulák nem tett eleget, ezért a közellátás érdekét veszélyez­tető bűntett miatt a gyönki járásbíró­ság büntető tanácsa 6 hónapi börtön­­büntetésre és 1000 forint pénzbünte­tésre ítélte jogerősen­.* Hat hónapi börtönre, 1,000 fo­rint pénzbüntetésre, 3 évi közügyek­­től való eltít­ásra ítélte a megyei bíróság fellebbviteli büntető tanácsa Túri János szaké­rt kulákot, mert az elszámoltató bizottság elöl elrejtet­t 619 kiló lisztet, 283 kHó búzát, 260 kiló árpát, 58 kiló napraforgót és 375 kiló csöves tengerit. — László Béla majosi lakost a szekszárdi járásbíróság büntető taná­csa 3 hónapi börtönbüntetésre és 200 forint pénzbüntetésre ítélte, mert Alajosról Mözsre szállított nagyobb mennyiségű burgonyát engedély nél­kül. 1051 MÁJUS 8 Nagymányok nyerte a rangadót! A XI. fordíló­­ban győztek: Dombó­vár, Dunaföl­dvá­r Sz. Építők, Tolna, Meteor és Bonyhád. A tavaszi évad vége közeleg. A csa­patok áttagában jól felkészültek a mér­kőzésekre, de végeredményben a na­gyobb tudás, rutin győzött minden mérkőzésén. A rangadót a bányászok nyerték meg heves küzdelem után. A D. Loko­motív pedig „gólzáporrá­“ győzte le a jóképességű mázainkat, ugyanígy Tol­­na Fadd ellten. Biztos győzelmet szer­zett Bonyhád, a Meteor a­­ második győzelmét ,aratta Bátaszék ellen. Az Építők újra szerencsével nyerték Pak­son, míg nagy harc után vérzett el a feljavult Postás Dunaföldvárott. EREDMÉNYEK: Nagymányok—Simontornya 2:0 (0:0). Dombóvári Lok~Máza 7:1 (1:1). Du­naf­öldvár—D. Postás 3:2 (0:0). Tolna —­Fadd 7:0­­(0:0). Sz. Meteor—Báta­­szék 1:0 (0:0). Sz. Spítök—­­Paks 5:1 (2:0). Bonyhád—Decs 7:1 (4:1). A BAJNOKSÁG ÁLLÁSA: 1. Nagymányok 10 10 53:1220 2. Simontornya 10 9 1 135:1048 3. Sz. Építők 1­1 6 3 225:1815 4. Dunaföldvár 11 7 1 339:2715 5. Domb. Lók. 11 6 2 635:1811­­ 5. Tolna 10 6—, 433:1912 7. Bonyhád 1­1 1­--539:2512 8. Máza 11 4 1 621:21 9 9. Domb. Postás 11 4__ 728:30­­ 8 1 ü. Bátaszék 10 4— 016:30 8 Ti. Sz. Meteor 1­ 2 2 716:34 6 12.­Fadd 11 1 3 719:61 5 13. Decs 1­1 2—■917:37 4 14. Paks 11 1 2 814:38 •11 ■ Nagpaloki Bányász $K—SiaMomyai BTC 2:0 (0:0) Nagymányok, 1300 néző. Vezette: Roméder. Két vasúti kocsit megtöltő szurkoló kísérte Nagymányiokra az SBTG csapatát vasárnap délután, hogy tanúja lehessen, annak a mérkőzésnek, amely eldönti a tavaszi évad elsőségét. A két csapat a következő összeállí­tásban futott ki a pályára: Nagymányok: Bajza — Takács, Né­meth, Tóth — Dorm­ány, Bikszegi — Wusch­ing, Pálfi, Giih, Weber, Faze­kas. Simontornya: Ferenczi — Cserna, Baum II., Roth — Dobrádi, Baum III. Sebestyén I., Berdek, Gerény, Baum I., Biró. Az I. félidő hatalmas iramban indul. Szinte percenként váltakoznak a tá­madások a két kapu előtt. Az 5. perc­ben Pálfi fejese száll el a jobb felső sarok mellett, de a 6. percben már simontornyai csatár küld szép lövést 16-osról a hiányolt kapura. Váltakozó, erős iramú játék jellemzi az I. félidőt. A védelem azonban mindkét oldalon erősen dolgozik s minden támadást si­kerül elhárítania. A 25. perc után pil­lanatnyi nyomás eredményeként a 27. percben Tóth a gólvonalról tud ktt menteni. A 28. percben Bajza sarokra tudja menteni Baum I. lövését. A 30. percben a nagym­ányoki csapat c­sár­ár­­váltással és Fazekas balszárnyra való állításával operál, s ezután a játék tel­jesen az egyenlő erők küzdelmét mu­tatja. A 30. perctől Wéber—­Girh és Pálfi lövései szállnak a simontornyai kapu mellett. A 41. percben Fazekas lövését Ferenczi szépen védi. Az ered­ménytelen küzdelem kapkodó-és terv­­szerű Her» játékot eredményez, de a vé­delem mindkét félnél kitűnően műkö­dik. A 44. percben az SBTG szabad­rúgása száll a sorfal mellett a ba­lka­­pufa mellé. A II. félidő mányoki fölénnyel in­dul. Az SBTG mintha fáradtabban ját­szana, kevesebbet támad, de támadásai veszélyesebbek. A­­ mányoki csapat gyorsabb, de a csatárok lövéseit bal­­szerencse kíséri. Igen feszült a han­gulat, mindkét tábor erősen biztatja csapatát. A 10. percben Wéber beadá­sából Tóth fejese száll be a hálóba, s a várva-várt gól megszületik, 1:0. A gólra azonban az SBTG játékosai tá­madásokkal válaszolnak, de Bajza minden lövést biztosan véd. Élénk és változatos játék bontakozik ki, de a csatársorok játéka továbbra is terv­szerűtlen, a védők játszanak egymás­sal. A 27. perctől kezdve meleg hely­zetek teremtődnek mindkét kapu előtt. Előbb Gi­­h 10 méteres lövése száll a kapu bal sarka felé, majd a BTC tá­madását­ Takács csak danccsal tudja elhárítani, .A büntető azonban fölé száll. A 31 percben mányoki támadás után Fazekas lő kapu fölé. A 32. perc­ben a BTC jobbszárnya akcióján Né­meth a gólvonalról a szögletre menti ki. Változatos, kemény játék után a 35. percben az SBTG ismét két sarok­rúgáshoz jut, de a mányoki védelem Bajzával az élen igen jól elhárít min­den akciót..A 38. perctől mányoki fö­lény észlelhető, melyet a 39. percben Pálfi beadásából Girh 3 lépésről­ ment.­hetetlenül érvényesít, 2:0. A második gól a BTC táborát letöri. A hátralévő idő a csatárok tervszerűtlen játékával telik el, s a végeredmény nem válto­zik. Bírálni: Az első félidőben egyenlő ellenfelek küzdöttek. A másodikban a honi csapat fölénye kezdett kidombo­rodni. Kemény és tervszerű­­en csa­tárjáték alakult ki mindkét oldalon. A közvetlen védelem mindkét oldalon jól működött. Ebben az arányban vég­eredményben a bányászok megérde­melten nyerték a nagy mérkőzést. Jók: Bajza, Takács, Dorm­ány és Németh, ill. Ferenczi, Cserna és Baum II. hata mas küzdelemben győzött a földvári csapat . . . Dunaföldvár —Dombóvári Postás 3:2 (0:0) Dunaföldvár, 1400 néző. Vezette: Ignáczy. — A Postás választ kaput, a helyi csapat kezd enyhe szél elle­nében. A vendégcsapat azonnal tá­madólag vonul egymás után háromszor is a helyi csapat ellen, de a védelem az utolsó pillanatban ment. A 15. percben Lakatos kézzel üti a labdát a 11-es tájékán, Szigeti II. a büntetőt rosszul irányítja és a kapus szögletre nyomja ki. A játék igen hullámzó, a kapusok nagy munkában vannak. A 42. percben Szigeti I. kapufát rúg, majd ezt megismétli Gazsó is. A II. félidőben a helyi csapat fer­geteges rohamokat indít a vendégek ellen. A 4. percben Bánhelyi egyéni játékával a labdát az ötösig viszi és a kapusba lövi. A 10. percben újra Bánhelyi lerohan, a labdát átadja a szélsőnek, aki magasan visszaadja és 4 méterről a kapuba fejeli. 0:1. A földváriak erősen rákapcsolnak, kissé idegesen játszanak a gól után. Flamm 20 méterről hatalmas kapufát rúg, majd Kotek Farkas lövését teszi ár­talmatlanná. A­ 23. percben Farkas jól irányított szögletét Bazsó fölé fe­jeli. A 25. percben Kozári átadását Szigeti II. 7 méterről a hálóba vágja, 1:1. Negyedórás játék után Szabados rúgja a szögletet, Kozárihoz kerül a labda, ki jól irányított lövéssel meg­szerzi csapatának a vezető gólt, 2:1. Alig múlik el 30 másodperc, máris megszületik az egyenlítő gól: a kapus kiszalad és Bánhelyi az üres kapuba emeli a labdát, 2:2. A csapatok nagy harcot folytatnak a­­ győztes gólért. Hol az egyik, hol a másik kapu van veszélyben. A Postás kapus, ki a me­zőny legjobb játékosa, bravúros védé­sekkel gyönyörködteti a hatalmas közönséget és sok tapsot kap. A 43. percben Farkas partdobását Szigeti kapja, majd átadja Gazsónak és a tömeg közül 1—2 lépést megugrik és a labda a hálóban köt ki, 3:2. A he­lyi csapat kapuja ezután mégegyszer veszélyben van, de a védelem ment. BÍRÁLAT: A helyi csapat elbiza­kodottan lépett a pályára. Többgólos győzelemre számítottak és ez majd­nem megbosszulta magát. A Postás csapat egész játék ideje alatt egyenlő ellenfél volt és a gyenge csatárjáté­koínak köszönheti, hogy több gólt nem rúghatott. Viszont a helyi csapat igen tetszetősen játszott, szemre is többet mutatott, de ezt a fölényt gólokban nem tudták kifejezésre juttatni. Mindkét csapat igen sportszerűen játszott, az egész mérkőzés alatt alig volt 3-4 dancs. Jók: Szauter, Fogarasi, Szigeti IL ül. Kotek (a mezőny legjobbja), To­bak, Lakatos és Bánhelyi. — Tojésbeadási kötelezettségének Tóth Istvánné, Tamási 20 holdas ku­­lák nem tett eleget és a beszállított tojás közé 20 darab záptojást tett. A rendőrség a kulák ellen megindította az eljárást. TOLNAI NAPLÓ Felelős szerkesztő: G A I. PÁL Felelős kiadó: K­i lí A I. Y LÁSZLÓ Szerkesztőség telef­onszámta: 22-10. Kiadóit Iratéi (elefonszá­m: 20-10 Po$f atakarékpénz­t sí ri zsekkszámlaez­ t 2S9-lPr Előfizetési díj: havi 11.— forint Pécsi Szikra nyomda Pécs. IW un kft .«v Mikei­ 1-nies to. •*. Telefon: ?0-2*A nyomdáért felel: GARDOSI JÓZSEF. ■ •­