Tolnai Napló, 1951. január-június (8. évfolyam, 1-150. szám)

1951-05-22 / 116. szám

Nagy lemaradások mutatkoznak a Tolnai Textil és Selyemgyár párosversenyében Áprilisban 79 ponttal vezet a Selyemgyár Dolgosó népttok harcol a fel­­emelkedésért, lelkesedik a tervért, amelynek a statisztikai számai is harc­ra mozgósítanak. A felemelt ötéves terv végrehajtása során gyáriparunk termelését nem 86,­1 százalékkal, ha­nem 210 százalékkal­­ növeljük,­ s a ne­hézipar termelése majdnem négyszere­se lesz az 19­19. évinek. Népünk élet­színvonala nem 35 százalékkal, hanem 50 százalékkal emelkedik, a nemzeti jövedelem 63 százalék helyett 130 szá­zalékkal nő. Ehhez azonban még szí­­vósabb munka, keményebb harc, és mindenekelőtt a munkaverseny kiszé­lesítése szükséges. Megyénk üzemei közül, számos áll párosversenyben egymással. A versenyeredmények azon­ban nem kielégítőek.­­Sok szempontból visszaesés mutatkozik. Ezt bizonyítja a Tolnai Textil­­gyár és a Selyemgyár közötti párosver­­seny első kiértékelése is. A két gyár vállal­ta, hogy havi tervét legalább 105 százalékra teljesíti. A Selyemgyár tervét 135, a Textil­gyár 102 százalékban teljesítette. A két gyár dolgozói vállalták az egy teljesített órára eső termelési érték 5 százalékos túlteljesítését a tervhez vi­szonyítva. A Textilgyár 104, a Selyem­­gyár 99 százalékban teljesítette válla­lását. A 100 forint összmunkabérre eső termelési érték 5 százalékos túlteljesí­tését is vállalta a két üzem. Ez a vál­lalás a Textilgyár részéről 119, a Se­­ly­emgyár részéről 124 százalékban lett teljesítve. A verseny pontjai közé tar­tozott a hiányzók és távollévők szá­mának csökkentése a tervhez viszo­nyítva 5 százalékkal. Ezen a téren szép eredményt ért el mindkét üzem. A Textilgyár 11, a Selyemgyár 39 szá­zalékos csökkentést ért el. A verseny­kihívás pontjai közé tartozik a hulla­dékcsökkentés is a tervhez viszonyít­va. Ezzen a téren nagy visszaesés mu­tatkozik mindkét üzem részéről. A Textilgyár 2 százalék hulladékcsökken­­tést­­­ tervezett és 4,4 százalékot gyártott, a Selyemgyár 2.­8 százalékot tervezett és 3.6 százalékot gyártott. A minőségjavítás érdekében a Textilgyár vállalta, hogy I. osztályú gyártmányát 65 százalékra emeli. Az összes gyártmányokhoz viszonyítva 80.2 százalékkal emelte a I. osztályú anyagok százalékát. A Selyemgyár vál­­lalta, h­ogy a rossz próbák számát 20 százalékkal csökkenti. A március ha­vihoz viszonyítva 22 százalékra csök­kentette. A két gyár vállalta, hogy a 100 és 100 százalékon alul teljesítők számát 30 százalékkal csökkenti. Ezen a té­ren mutatkozik a legnagyobb vissza­esés, mert vállalását sem a Textilgyár, sem a Selyemgyár nem teljesítette. A Textilgyár 3 százalékkal csök­kentette a 100 százalékon aluliak számát, a Selyemgyárban pedig 32 százalékkal emelkedett az alacsony teljesítést elérők száma. Ezen a téren is lásson hozzá mindkét üzem a hibák kijavításához, hogy a termelékenység emelésével segítsék öt­­éves tervünk sikeres végrehajtását. A két gyár vállalta, hogy a Nazarova­­mozgalmat bevezetik az üzemben. A vállalást egyik gyár sem teljesítette. A versenykihívás egyik pontja volt az újítások számának és forint értékének emelése. A Selyemgyárban április hó­napban 10.000 forint értékű újítást nyújtottak be a dolgozók, míg a Tex­­tilgyárban csak 4.500 forint értékű a benyújtott újítás. Összegezve a versenypontokat a Selyemgyár 149 pontot szerzett, a Tex­tilgyár 70 pontot. Ezideig a Selyem­gyár vezet a párosversenyben 79 pont­tal. Ez a verseny azonban még nem végleges, mert az április havi verseny­­pontokhoz május hónap versenypont­­jai is hozzá számí­tan­dók. A két gyár vezetősége megígérte, hogy mindent el­követ a munkaverseny érdekében, hogy a május 1. tiszteletére rendezett munkaverseny egyformán segítse elő a két gyár ötéves tervét és védje mind­annyiunk békéjét, erősítse a béketá­bort. Ehhez az ígérethez csatlakozzon a pártszervezet és a szakszervezet is. Kövessenek el mindent, hogy az állan­dó és szívós népnevelő munkával, a verseny ellenőrzésével és az előfelté­telek biztosításával, a hibákat kijavít­sák és szerves részesei lehessenek öt­éves tervünk, a béke terve megvalósí­tásának. Érdemes a burgonyát jól ápolni. A többszöri szakszerűen végzett töltö­­getéssel 30—60 százalékkal növeljük a termést. A gyomtalanítás és nyári porhanyítás további­­ 20—30 százalékos termés­növekedést jelent. Eddig az el­maradt burgonyaterm­ésátlagaink je­lentős megjavítását az egészséges ve­­tőgyom­ használata m­ellett ezekkel az eszközökkel biztosíthatjuk. Alkalmaz­­zuk a­ korszerű agrotechnikát ése egy­­be­n éberen ügyeljünk arra is, hogy a burgonya gondos ápolásának ered­ményeit mindenki élvezze. Mezőgazdasági tanácsadó Többszöri töltögetés — nagyobb burgonyatermés A burgonya lassan kel, s mivel a két földjét ültetéskor összetapossuk, a kikelés után azonnal fogatoljunk. A fogatolás felér egy darabolással és nyomában erőteljesebben növekszik a növény. Az első kapálást a kikelés után 8—10 nap múlva végezzük el. A sorok között fogatos kapával dol­gozzunk, a sorokban pedig könnyű vágottorrú, vagy Rapid-kapákkal pár irányítsuk a földet. A burgonyatermelés slk­ere attól függ, hogyan végezzük a töltögetést. A gumók földalatti, fiatal szárrészek­ben, úgynevezett „stólákon“ fejlőd­­?iek­. A töltögetéskor újabb és újabb stólák­ fejlődését tesszük lehetővé, ami újabb és újabb burgonyagumók képződését jelenti. Az első töltögetést a kapálás után akkor végezzük, ami­kor a föld jól átnedvesedett. Csak a nedve­s földet szabad a burgonya tö­véhez húznunk, mert száraz földben a földalatti hajtások nem növeksze­nek meg. A második töltögetést az első után 2—3 hét múlva végezzük. Ennél a munkánál is gondoskodjunk, hogy nedves föld jusson a burgonya tövéhez. Burgonya-termesztésünkben nagy hi­ba a töltögetések elmulasztása, vagy helytelen időben való végzése. Nagy termést csak gondosan, jól töltöge­tett burgonyából remélhetünk. Június­ban kerül sor rendszerint a második töltögetésre. Júniusban még poriul­­nyósít­juk és gyomtalanítsuk a burgo­nya földjét. Ezt a munkát júliusban ismételjük meg. Ilyenkor a sorokat könnyű kapával fellazítjuk a talajt és kiirtjuk a gyomokat. Júliusban végezzük el a burgonya toki választását. Bur­go­ny­atermeszt­é­süni: legnagyobb betegsége a vírus­­betegség, amely a burgonya egészsé­gének leromlását idézi elő. Júliusban járjuk sorra a burgonyatáblákat. Je­löljük ki a teljesen egészséges töve­ket. Ezek alól szedjük majd a jövő évi vetőmagot. A beteg, elszáradt, el­pirult töveket ilyenkor szedjük fel, a szárat égessük el, a gumókat pedig főzzük meg vagy takarmányozásra használjuk fel. A vírusbetegséget nagymértékben terjesztik a levéltől­vek is, és ezért fontos, hogy a beteg töveket mielőbb e Távolítsuk és az át­hurcolás veszélyét megszüntessük. Újabb felajánlásokat tettek a gyulaji Új barázda tagjai A gyulaji Új barázda tagjai felaján­lásokat tettek a további munkálataik elvégzésére. Felajánlásaikban megha­tározták, hogy milyen munka kellő időbeni és m­­inőségben­i elvégzésével akarnak még jobban hozzájárulni a magasabb terméseredményekért foly­­a­d­t harc sikeréhez. A növényfén­­­nyesztési brigád tagjai felajánlották, hogy minden­ növényápolási munkálatot a minisztertanács határozata alap­­ján 3 nappal előbb elvégeznek. A kellő időben és minőségben biztosí­tott növényápolási munkálatok feltét­lenül a magasabb termésátlagokat eredményezik. A gyulaji Új élet tag­jainak is ez a céljuk a jó növényápo­lás biztosításával. Minél magasabb terméseredményeket akarnak elérni, mert ezáltal nemcsak a tagság jöve­­delm­e lesz nagyobb, hanem ezen ke­resztül nagyobb mértékben tudnak hozzájárulni ötéves tervünk építésé­hez is. Az ú­j barázda kocsisai is azon van­nak, hogy munkájukkal minél iaggobb­ mértékben hozzásegítsék a csoportot a növényápolási és egyéb munkálatok kellő időbeni és minőségbeni elvégzé­séhez. Mazaga János kocsis­ brigádja elhatározta, hogy az eddigi 120 száza­­lékról 110 százalékra emelik teljesít­­ményüket és vállal­ják, hogy nemcsak mennyiségben, hanem minőségileg is a legjobb munkát végzik. Herceg Ferenc felajánlotta, hogy az eddigi két és fél Imid helyett ezentúl öt holdat kapál meg egy­­b'van rkckapával. Mazaga Ferenc takarmányos sem­ akar kimaradni ebből a felajánlási mozgalomból, mert ő is vállalásokat telt eddigi munkájának megjavítása érdekében. Elhatározta, hogy a kocsi­színt és a taka­rmányosk­a­mi­rát a leg­nagyobb rendben tartja, a takar­mánnyal pedig a lehető legnagyobb mértékben t­akarékoskodik. Ezek a felajánlások is egy-egy szi­lárd téglát jelentenek szocializmusunk építésében, mert termelés l'oko­ölll'ö,|ség ' csökkentését foglalják magukban. NAPLÓ PÁRTUIBER Értesítjük az összes pártszervezete­ket, hogy a középfokú politikai isko­la­ 7-es számú füzete megérkezett, sür­gősen vegyék át a városi pártbizottság oktatási osztályán. Városi Pártbizottság KEDD, MÁJUS 22 ÜGYELETES GYÓGYSZERTÁR: 11/1. sz. Áll. gyógyszertár. NÉVNAP: Júlia. — IDŐJÁRÁS JELENTÉS: Várható időjárás kedd estig: Változó felhőzet, többféle záporcső, esetleg zivatar. Mérsékelt nyugati, északnyu­gati szél. A hőmérséklet alig változik. Várható hőmérsékleti ér­tékek az or­szág területére: kedden, reggel: 10—14, délben 23—26 fok között. — Szabó József sárpilisi lakos 1 darab sertést vágott engedély nélkül, de emellett zsírbeszolgál­tatását sem teljesítette. A szekszárdi járásbíróság büntető tanácsa 3 hónapi börtönre és 500 forint pénzbüntetésre ítélte. — Tőszavác István bátaszéki lakost a szekszárdi járásbíróság büntető ta­nácsa 4 hónapi börtönre és 600 forint pénzbüntetésre ítélte, mert 2 darab birkát engedély nélkül vágott le és 3 birkabőrt nem szolgáltatott be a ható­sági bőrgyűjtőnek. — Szente Béniné bogyiszlói lakos engedély nélkül Tolnára szállított ten­gerit. A szekszárdi járásbíróság bün­tető tanácsa közellátás érdekét veszé­lyeztető bűntett miatt 300 forint pénz­büntetésre ítélte.­­ A rendőrség őrizetbe vette Péter Ádám és Péter János bonyhádi volt fakereskedőket, mert lakásukon körül­belül 250 ezer forint építési anyagot, nagyobb mennyiségű vasárut, benzint, olajat és mezőgazdasági szerszámokat rejtegettek. Mátyás Antal bátaszéki lakos egy darab sertést vágott engedély nélkül és másoktól kikészítés végett kapott I­ darab birkabőrt a hatósági bőrgyüjty, nnk nem szolgáltatta be. A szekszárdi járásbíróság büntető tanácsa a közel­látás érdekét veszélyeztető bűntett miatt 5 hónapi börtönbüntetésre, 2 évi közügyek­től való eltil­tásra és 1.000 forint pénzbüntetésre ítélte. — 3 hónapi börtönre és 300 forint pénzbüntetésre­ ítélte a szekszárdi já­rásbíróság büntető tanácsa Pintér Ist­­vá­nné ii­öcsé­ny­i lakost, mert 2 darab birkát vágott engedély nélkül, melynek husát feketén kimérte, és a bőrét nem szolgáltatta be. — 8 hónapi börtönre, 1.000 forint pénzbün­tetésre és 21 hold föles elkob­zásra ítélte Szabó János 31 holdas rer­gölyi kulákol a tamási járásbíróság bü­ntetőtanácsa, mert a hold földjének az őszi mélyszántását elszabotálta. 13.VI Mill's n Gólzápor az utolsó fordulóban Nagy mónyob veret­lenül nyerte a tavasi fordulót, 2. Simonfortiga, 3. S?. Építők Az utolsó forduló a csatárok nagy gólképessége jegyében zajlott le. Nem kevesebb, mint 59 gól esett, ami mér­kőzésenként több mint 8 gólt jelent. A sok gól amennyire dicséri a csatá­rok teljesítményét, éppen annyira ke­vésbé hízelgő a védelmekre. Nagymányok tavaszi elsőségét már nem veszélyeztette semmi, a lelkes bé­­csiek elleni mégis csak az utolsó per­cekben tette fölényessé győzelmét. Si­­montoríya a Meteor elleni mérkőzés­be adta bele minden keserűségét, két egymásután következő vereségéért. Az Építők, bár nem­ játszott a csapat olyan jól, mint azt a nagy szurkoló­­sereg elvárhatta volna, mégis győzött és így sikerült megtartania jobb gól­­aránya révén a 3. helyét. Dunaföldvár Tolnán is biztos győzelmet aratott. Bátaszéken vizipólóeredmén­y született a két vasutascsapat találkozóján, Fadd első csapatának csak fele szerepelt Mázán és így a bányászok kétszámje­gyű győzelmet arattak. A D. Postás könnyedén fektette kétvállra a paksia­kat. A tabellán az utolsó forduló után csak a hátsó régiókban következtek be lényegesebb változások. A D. Postás a 8. helyen végzett és felzárkózott Bonyhád és Tolna után, Máza pedig felment a 9. helyre, eggyel lejjebb szo­rítva Bátaszéket és a Sz. Meteort. Eredmények: Nagym­ányok—Decs 4:0, Simontornya—Sz. Meteor 9:2, Sz­épí­tők—Bonyhád 4:2, Dunaföldvár—Tol­na 3:1, D. Lokomotiv—Bátaszék 9:6, D. Postás—Paks 6:2, Máza—­Fadd 11:0. A TAVASZI BAJNOKSÁG VÉG­EREDMÉNYE: 1.Nagymányok 13 13 0 066:1326 2.Simontornya 13 11 0 246:13­22 3.Sz. Építők 1­> 8 3 233:2019 4.Dunaföldvár 13 9 1 344:2919 5.D. Lokomotív 13 8 2 350:26 18 6.Bonyhád 13 7­­ 1 543:32 15 7.Tolna 13 6 0 734:29 12 8.D. Postás 13 6 0 740:36 12 9.Máza 13 4 2 732:23 8 10.Bátaszék 13 4 0 923:43 8 11.Sz. Meteor 13 3 2 820:4­7 8 12.Paks 13 2 2 920:45 6 13.Fadd 13 1 3 920:78 5 14.Decs 13 2 0 11 21:47 4 Bonyhád is nyerhetett volna Sz. Építők—Bonyhádi Vasas 4:2 (0:1) Szekszárdi, vezette: Horváth. Fülledt májusi melegben, alig 1900 néző je­lenlétében az Építők középcsatára, Herr indítja útjára a labdát. Néhány percnyi játék után már kitűnik, hogy a bonyhádi 11 milyen friss, az Építők pedig milyen lanyha. Minden labdát a bonyhádiak érnek el előbb és az összecsapásokból is állandóan ők ke­rülnek ki győztesen. A bonyhádi hát­védek csirájában fojtják el a szek­szárdi csatársor erőtlen próbálkozá­sait, utána pedig 40—30 méteres rú­gásokkal dobják támadásba a csatár­sort, amely sok kellemetlen percet okoz a szekszárdi védőknek. Szeren­csére Wittner a helyén van és sok nehéz labdát tesz ártalmatlanná. A 15. percben akad az első gólhelyzet. Bonyhádi támadás után a jobbszélső ordító gólhelyzetbe kerül, de gyengén lő és Wittner könnyedén teszi ártal­matlanná a labdát. Egy perc múlva újra a szekszárdi kapu van veszély­ben, de Wittner kifutással ment. Köz­ben az Építők is szóhoz jut. A 16. percben Herr jó helyzetbe kerül, de kapufára lövi a labdát, amely onnan a kapus ölébe hull. A játékvezető, ál­talános csodálkozásra, gólt ítél, majd a bonyhádiak tiltakozására megkér­dezi a partjelzőt és utána kirúgással hozatja játékba a labdát. A második negyedórában annak ellenére, hogy változatlanul a vendégek játsszák az élénkebb futballt, az Építők is fel­jön. A 25. percben Herr jó helyzetet verekszik ki magának, de elnyomják a 16-os­on belül. A 28. percben Lehel­vári ejtett­ labdája a kapufára esik. A félidő utolsó negyedórájában ismét a vendégcsapat kerül fölénybe. A ha­zai védelem csak ü­ggyel-bajjal tudja menteni a meg-megújuló támadáso­kat, amelyek végre mégis góllá érnek. A 42. percben Fehér fedezetlenül hagyja Nagynémedit, a bonyhádi csa­társor felismeri a helyzetet, a bony­hádi gólzsák kiugrik, a szekszárdi vé­delem sakk-matt és Wittner is tehe­tetlen a középcsatár hatalmas lövésé­vel szemben. 0:1. Továbbra is nagy fölényben marad a vendégcsapat (•). csak a félidő vége menti meg a ha­zaiakat újabb góltól. Játék közben ér \­éget a megyei ökölvívóbajnokság ahonnan Sűrű sorokban ömlik a kö­zönség, ugyannyira, hogy a II. félidő kezdetére már közel 2000 néző vesz körül a játékteret. A II. félidőben megváltozik a játék képe. Mintha a bonyhádi csapat a saját maga által diktált iramot már kevésbbé bírná, az Építők viszont most nagyobb akarással küzd. A 4 perc sorsdöntő. A bonyhádi védelem 11-est viv^H^lyet Schmidt juttat r­endelter^^^»ér­c, 1:1. Továbbra is a hazai oH^Haarad támadásban ér a 10. perclőtt Lépő kavarodás után megszerzi a vezetést. Ez­ a hazaiak­nak szárnyakat ad, a vendégeket pe­­dig letöri. Bonyhád beszorul és az ál­landó hazai támadások után a 21 percben Lehelvári, a 38. percben pe­dig Herr eredményes és a hazai csa­pat már 4:1 arányban vezet, amikor a 39. percben Fehér hibájából Lützen­burger megszerzi a vendégek második gólját. A félidő végéig kiegyenlítet játék folyik. Bírálat. Két ellentétes félidőt lát­tunk. Az I. félidőben a vendégcsapat sokkal jobb volt, határozott fölényt tudott kiharcolni és bár a hazaiaknak is akadt helyzete, többgólos vezetés­sel is fordulhatott volna. A II. félidő­ben megváltozott a játék képe. A ha­zaiak erőnléte jobbnak mutatkozott­ és a sorsdöntő 11 -es értékesítése után nagy fölénybe kerültek. Az Építők gyengébb játékának az oka a két összekötőben keresendő. Lépő sérü­lé­­se miatt az egész mérkőzés folyamán meg sem közelítette önmagát, Baka pedig nem tudta feledtetni az örök­mozgó Czirákyt. A hazai csapatból Wittner, Visr, Schmidt és a két Balogh játéka érde­mel dicséretet, Bonyhád csapatából pedig a közvetlen védelem, Nagyné­­medi és Lützenburger teljesítményét lehet kiemelni. Dunaföldvár—Tolna 3is (Isi) Tolna, 1000 néző, toleHc­i Ignáczy Földváriak kezdenek s már az első percekben lehet látni mindkét csapat részéről ötletes támadásokat. Az 5. percben les helyzetben gólt ér a ven­dégcsapat, amit a játékvezető nem ad meg. A földváriak egymásután roha­moznak s minden pillanatban várható a gól. Mégis a hazaiak érnek el elő­ször gólt, mert Cser 5 méterről lő és a kapus a lába között beengedi az erőtlen levést, 0:1. A 30. percben Per­ges­ kicselezi a védelmek majd a labdát beadja középre és nehéz szögből Ga­zsó az ellenkező sarokba vágja, 1:1. A gól után még jobban rohamoz a ven­dégcsapat, de­ gólt ebben a félidőben már nem ér el. A II. félidő néhány erőtlen hazai tá­madással kezdődik, de­ a puskapor ha­mar elfogy. Ezután a vendégek táma­dásai egymás után gördülnek a hazaiak kapuja felé, de a védelem jól ment. A 8. percben Gazsó lesz eredményes. 10 méterről hatalmas lövése a kapuban köt ki, 2:1. A tolnaiak most csak szór­ványosan jönnek fel és látszólag bele­nyugodnak az eredménybe. Szép és­ öt feles játék után a 20. percben Szigeti erős lövését a kapus érinteni tudja. 3:1. A 30. percben Gazsó lesgólt es el. A vendégek támadásával ér 'éget a mérkőzés. BÍRÁS,AT: Az első félidőben a ha­zaiak bírták valahogy a játék iramát és csaknem egyenlő felek voltak. Kü­lönösen a védelem tartotta jól magát. A vendégek szép és ötletes támadásaik­kal tűntek ki és minden egyes játékos az utolsó pillanatig küzdött. Ha a csa­tárok nem pepecselnek a 16-oson be­n­l, lényegesen több gól esett volna. Jók: Gazsó, Szigeti, Szabados, illetve Schmiedt, Reicht, Oszkó és Link. A TOTÓ 12 TALÁ­LATOS SZELVÉNYE A­­ por­­fogadások május 20-i fordu­lóján 12 találatot ért el 26 pályázó. Ezek egyenként kb 2.988 forintot kap­nak. II találatot éri el 567 pályázó. 137 forintot kapnak. A 10 találatért szelvények száma 4.1­­9 drb. Fejenkénti nyeremény összeg 18.50 forint. Bp Honvéd—Bp Kinizsi I (S:2). Csepel— Hi­­­­asas 1 (cl), Sz. Petőfi—Dorog x (3:3). SíiI?ósh i-i.Ján Son--­ 1 (1:0). Sz. \. Laborc - P. Dinamó­­ (2:2). Cv. V. Meteor—Tata­bányai Építők I (3:2). Pécsi Lok.— N. Szikra I (2:P. Nyirepryk­.— Sál... 4 n-as 1 (2:0, M­ÍAG—Bp Szikia 2 (2:4). Gázművek— BD.SE 2 (1:4). Cantvasion—Elektrositos * (1:1).­­S­zen­tpéter—Bp Postás 2 (0:2). TOLNAI NAPLÓ Felelős szerkesztő: Gál PÁL Felelős kiadó: KIRÁLY LAS?. Ló Szerkesztőség te­lefonszáma: 22-10. Kiadóhivatal­­ elefonszáma: 20-10. Postatakarékpénzári csekkszámlái?.: 2S9-103. Előfizetési díj: havi ti.­­ forint Pécsi Szikra nyomda Fée*. Munkai­ty Mihály­ utca 10. a», r Telefon:­­20-27A nyomdáért felel: CIAROO$l JOZSFP.