Tolnai Napló, 1953. április (10. évfolyam, 77-101. szám)

1953-04-07 / 81. szám

I f A tavaszi vetésben a tamási járás tört az élre Szántásban, ■ százaléko,­> terv teljesüléssel. A járások között folyó versenyben sok még a javítanivaló, főleg az árpa vetés terén, valamint a szántási mun­­kák meggyorsításában. Főleg a szek­szárdi járásban kell fokozni a tavaszi árpa, a bonyhádi járásban pedig a zabvetést, a szántásnál pedig a dom­bóvári járásnak kell fokozni a mun­ka ütemét. Tavaszi árpa: Kissi 3 dombóvári járás (ki 7 második a tamási járás 41 1 harmadik a bonyhádi­­ járás 10 7 negyedik a paksi járás 34.7 ötödik a gyönki járás 31.0 hatodik Szekszárdi város ?2.0 hetedik a szekszárdi járás 26.1 sz­á­za­lék­os telj­es­í­tés­s­e­l. Első Szekszárd város 100.0 második a gyönki járás 72.1 harmadik a paksi járás 53.5 negyedik a szekszárdi járás 53.1 ötödik a bonyhádi járás 50.5 hatodik a tamási járás 48.1 hetedik a dombóvári járás 48.0 százalékos szántási tervteljesíté­sel. ZiA vetésben: Első a tamási járás 14. 2 második a dombóvrív­­janis 106.6 harmadik Szekszárdváros 98.0 negyedik a gyönkij U1* 97.0 ötödik a szekszárdi járás 93.5 hatodik a paksi járás­ 30.5 hetedik a bonyhádi járás 87.6 # ermvlis :■ ön*S/.*esdvind többsége teljesítette váll­alá­s­á­t Megyénk termelőszövetkezetei (cso­portjai) a felszabadulási héten meg­­sokszorozott erővel dolgoztak, hogy a tavaszi munkák csatájában rájuk há­ruló nagy feladatokat maradéktala­nul teljesíteni tudják. A március 31 -i értékelés szerint megyénk termelőszö­vekezeteinek többsége határidő előtt teljesítette vállalását. .4 termelőszövetkezetek vállalá­sá­val:. teljesítésében legjobb megyénk­ben a szakmlúti Aranykalász tszcs. Vállalásuk az volt, hogy március 6-ra elvégzik árpa és zabvetésüket, válla­lásukat március 1-re teljesítették. A cukorrépa és takarmányrépa vetését március 22.re vállalták, amit március 22-re 100 százalékban el is végeztek. Az apró magvak vetését 24 re vállal­­ták amit 23-ra teljesítettek. A vádo­lások utolsó pontjában a burgonya vetésüket április 4-re vállalták, amit április 2-án befejeztek. A vállalások teljesítésében, a len­getici Petöfi tsz is példát mutatott. — Március 3­-re a tavaszi munkákka kapcsolatos vállalásukat maradékta­lanul teljesítették. A példamutató ter­emrlócsoportok közé tartoznak még a de­csi Alkotmány, a tamási Vörös Szikra tsz, az udvari Pelőfi tszcs-k. Helytelen volna azonban szemet hunyni afelett hogy sok­ csoportun­k nem vallotta valóra a fe­szabadulási hétre tett ígéretét. A gerseny Vörös Nap tszcs vállalását mindössze 36 százalékra teljesítette. A nagydorogi Felkelő Nap tszcs 40 százalékra, a dunaszentgyörgyi Szabadság tszcs 43 százalékra, a nagyszokolyi Dózsa, s a döbröközi Petőfi tsz még ennyire sem teljesítették felszabadulási hétre tett vállalásukat. Azok a tsz.ek és tszcs , amelyek nem teljesítették vállalásukat, vegyenek példát az élenjáróktól. Kövessenek el mindent hogy a kora tavaszi magvak vetését április 10-re, a kitűzött határidőig maradéktalanul teljesíteni tudják. II 1 NI K­M KEDD, ÁPRILIS 7 V <i V­II­I. K­T­: S­­IVÓUYSZHIU AI­. 11/1. sz. All. gyógyszertár. NÉVNAP: Albert. IDŐJÁRÁSJIILIvII l iII. — A Meteorológiai Intézet jelenti: Vár­­­ató időjárás ma estig; f­elthőátvonu­ások, több helyen záporeső, esetleg zivatar. Mértéked, helyenként meg­élénkülő szél. A nappali hőmérsék­let nyugaton csökken. A várható napi középhőmérséklet: a dunántúli megyékben és a fővárosban 10 fok felett, másutt 10 fok alatt lesz, Válasz a ,,Le a bürokráciával az Anyák Boltjában " című cikkre A Tolnai Napló március 22. szá­mában Katona Miklós ,,Le a bürokrá­ciával az Anyák Boltjában" című cik­kében feltett kérdéseire a követke­­zőkben válaszolunk: ..Tudatában va­gyunk annak, hogy a minisztertanács anya- és csecsemővédelemről hozott hat­ározata óta erőteljesen megnöve­kedett az Anyák Boájának feladata. Az üzletben adták ki a határozat értelmében a gyermekkelerigyét. De a minisztertanács idevonatkozó határozatait nemcsak az Anyag Boltja dolgozóinak kell tudni és végrehajtó fei hanem a szedrest tanácsnak is amelynek az ingyenes kelengyére jo­­gosító utalványt helyesen kellene ki­­állítani, illetve bélyegzővel­­ ellátni. Helyesnek tartjuk, hogy Katona Mik­­lós harcol a bürokrácia elen, küzd a 480 perces munkaidő kihasználásá­ért, de hiányoljuk hogy nem említi­k meg cikkében azt, hogy névaláírásá­­­­val akarta helyettesíteni a bélyegzőt j arra való hivatkozással, hogy a ta­nács dolgozója. Ebből­­ azt következ­tethetjük hogy Katona elvtárs felü­letesen olvasta el a rendelkezést. Mi pedig éppen azért, hogy a visszaélé­seket megakadályozzuk, szigorúan tartjuk magunkat azok előrá­sához.­­ Bárki hiába próbálná igazolni magát­­ olyan anyakönyvi kivonattal, amely­­­­re­ a neve hiányzik és csak a szüle­tési éve van feltüntetve ezt éppen úgy nem fogadnák el, mint a fejbé­­lyegző­ Bsik­ üt­ -utalványt. Anyák Boltja dolgozói.“ NAPLÓ LEVELEZŐINK ÍRJÁK: T­­erm­előcsoportunk tagsága a felszabadulási héten igen ko­moly munkát fejtett ki. Az április 4. tisztelltére tett felajánlásunkat teljesítettük. Az­ őszi és a tavaszi búzát meghengereltü­k, a lucernát lejtrágyáz­tuk és meglogasoltuk, el­vetettük a haltacint, cukorrépát, 50 hold őszi gabonát is megfejtrágyáz­­tunk, 20 hold őszi mélyszántáson pedig elvégeztük a simítózást. A lucerna vetését objektív okok aka­dályozták, 160 kilogramm lucerna­­magból 100 kiló elveszett a vas­úton, így ezideig nem tudtuk azt elvetni. A legelőket azonban már megfogásoltuk, sőt a melegágyak­­ban is elvetettük a magvakat. Most igyekszünk továbbra is úgy dol­­gozni, hogy május 1-ét méltókép­pen ünnepelhessük. EGYED KÁROLY Felsőnyék, Vörös Csillag tszcs /IROMMEL ÍROM MEG, hogy termelőcsoportunk tagsága áp­rilis 4-e tiszteletére tett vállalását március 28-án teljesítette. A felszaba­­dulási héten 100 százalékig befejeztük a koratavasziak vetését, sőt olyan növényféleségeket is vetettünk m­e­lyek nem voltak tel a júniusunkban. A trágyahordási tervünket 3­00 százalék­­ra teljesítettük. Kilenc tagból álló szőlészeti brigádunk pedig március 28 án befejezt e 14 hald szőlő metszését. A tagság azonban nemcsak a mun­kából, de az oktatásból is egyre na­gyobb mértékben veszi ki részét. — Minden oktatáson egyre több hallga­tó jelenik meg. Csoportunk tagsága megérti, hogy nekünk kell példát mu­­tatni az I. típusú termelőcsoportok és egyénileg dolgozó parasztok felé, hogy azok a jó eredmények láttán saját maguk győződhessenek meg a nagyüzemi gazdálkodás helyességéről. Már eddig is több új belépő van a csoportunkban de reméljük hogy a betakarítási munkálatok után még nagyobb számban fognak jelentkezni felvételre, az egyénileg dolgozó pa­rasztok: BAKA FERENC párttitkár, Bátaszék, Búzakalász tszcs. * A pusztakenesei dolgozó pa­­­­rasztok is nagymértékben eleget tettek április 4-e tiszteletére tett fogadalmuknak. Több dolgozó paraszt a koratavasziak mellett a krumplit is őWetette március 17-ig. Ezek közé tartozik Csuprik József, Kész György, Madó János, Raus Ferenc is. Rátkai János sem ma­rad ki az élenjárók közül aki egész évi tojás- és baromfibeadási köte­lezettségét teljesítette. Eredmé­nyeink mellett azonban hiányossá­gok is vannak. Működik az osztá­y­­ellenség, nemrég lepleztük ’*e Sáf­rány Jánosáé 84 holdas kulákas­­­szonyt, aki igyekezett a dolgozó parasztok e­ől felvásárolni a lisztet és a cukrot. MARKÓ JÁNOSNÉ Pusztahencse, 4. 1 FELSZABADULÁSI héten mái.­C* kásák és parasztok egyformán bizonyították be szeretetöket a nagy Szovjetunió iránt. A MEZŐKER ki­rendeltség dolgozói is munkai­­ aján­lással ünnepelték meg hazánk felsza­­badulásának nyolcadik évfordulóját. A tét szabadulási hét befejezésénél meg is látszott az eredmény. Az egy főre eső átlagos teljesítés 116 száza­lék lett. Különösen jó eredményeket értek el egyes dolgozók olyanok, mint Csapláros elvtárs, aki 2SS száza­­lékra­­ teljesítette vállalását, vagy Ádám Béla raktáros, aki 15Q száza­lékos tel­jesítésével járult hozzá a fel­szabadulási hét sikeréhez. Busák Jó­­zsefné a Vorosin-mozgalom fejleszté­­sében 125 százalékos eredményt ért el. Jutalmának elismeréséül megl­apta a legjobb dolgozó címmel a vándor­zászlót. Márkvárt Ilona, a kultúrgár­­da legfiatalabb tagja is 100 százalé­­kot ért el, de hasonlóan Orbán János raktári dolgozó is. Eredményeinknél nem állunk meg, tovább fokozzuk azt. Meg akarjuk mutatni hogy bátor harcosai vagyunk a Magyar Dolgo­zók Pártjának, melynek vezetője a halhatatlan Sztálin legjobb magyar tanítványa, a mi drága Rákosi elv­társunk. MOLNÁR FERENCNÉ MEZŐKER Szekszárd. Elméleti színvonalunk emelését segíti elő az MAG­ . . MBAMOLGALTATAS 1353 ÁPRILIS 7 Szekszárd sportolói a felszabadulási em­­lékünnepségeken Amint szombati számunkban i­s ír­tuk, a megye sportolói is részt kértek a felszabadulás napja megünneplésé­ből. Szekszárdon a szovjet emlékmű megkoszorúzása előtt került sor a felszabadulási váltófutásra. Meglepe­tésre csak 3 férfi és 2 női váltó in­dult. Mindössze a diákok állítottak ki csapatokat. Ezúttal mind a két számot a Bástya versenyzői nyerték meg nagy különbséggel a Dózsa csa­­patai előtt. Részletes eredmények: — Férfiak: 1. Szekszárdi Bástya (Cser, Szűcs, Inhof, Kulcsár Varga, Polgár Pál, Farmosi Gacsályi, Somogyi) 5:84.6, 2. Szekszárdi Dóz­a I. 40 mé­ter, 3. Szekszárdi Dózsaa II. 300 m. — Nők: 1. Szekszárdi Bástya (Szűcs, Szieb Szakálas, Puiz, Marót­, Egresi, Szán­tó, Szent­­iványi, Győrffy, Tóka, Fazekas Benkó, Hradeczky, Baka) 6:40.8, 2. Szekszárdi Dózsa 15 méter. Délután a Garay-­éren a vártnál kisebb érdeklődés mellett kezdődött meg az ökölvívóviadal, amelynek ke­retében a Szekszárdi Dózsa verseny­zői a Nagymányoki MTH versenyzői­vel találkoztak. 1—2 mérkőzés után már nagy közönség vette azonban kö­rül a szorítót és élvezetes mérkőzé­sek után a hazai együttes 8:4 arányú győzelmet aratott a lelkesen küzdő vendégek ellen. A hazai csapatból Ta­kács Kaszás és Puiz, a vendégektől pedig Nagy öklözését lehet kiemelni. A hivatalos összecsapás­ után Budai és az országos bajnokságra készülő, dő Kaszás II. vívott bemutató mér­kőzést, majd újabb bemutató párok következtek mely mérkőzések győz­tese — amint azt Leposa sporttárs is megmondta — a sportszeretet volt. Utána kultúrműsor következett, majd a birkózók és a tornászok bemutató­jával­ ért véget a szombat délutáni sportműsor. A szekszárdi csapatok várakozáson felüli szereplése volt a IV. forduló eseménye A megyei labdarúgóbajnokság IV. forduóján általában a várakozásnak megfelelő eredmények születtek A bajnokság éllovasai IV. fordulóbeli akadályukat is biztosan vették és pil­lanatnyilag úgy látszik hogy ez év­­ben komoly versenytárs nélkül ma­radva egymás között döntik majd el az első két­­ sorsát. Meglepetésnél szá­­mít a másik két szekszárdi csapat győzelme. Az Építők a Lokomotív, a Petőfi idegenben, a Vasas szeme­*­lyében győzött le kemény ellenfelét és jutott újabb bajnoki pontokhoz. Simontornya Decsen is biztosan győ­zött. Dunaföldváron és Bátaszéken a Szpartakusz győzött, illet­ve Máza sze­rezte meg a bajnoki pontokat. Rész­letes eredmények: Szekszárdi Dózsa —Dombóvári Postás 7:2 (3:1) Dom­bóvár: Szekszárdi Petőfi—Bonyhádi Vasas 2:1 (0:0). Bonyhád: Szekszárdi Építők Dombóvári Lokomotív 1:0, Szekszárd: Simontornyai Vörös Lobo­­g­ó—Decsi S. K. 3:0 (0:0). Decs­­ — Nagymányoki Bányász­—Tolnai V. L. 6:2 (1:1) Tolna Dunaföldvári Szpar­takusz—Tamási Petőfi 10:2, Mázai Bá­­nyász—Bátaszéki Lokomotív 1:0 (1:0). A bajnoki tabellán a tavai,, jól szerepelt D. Lokomotív Bonyhád és Dunaföldvár még mindig a bajnoki táblázat II. felében foglal csak­ helyet. Igy azután a Szekszárdi Dózsa és a Nagymányoki Bányász pi'lanoing'- 1 ac» versenytárs nélkül áll. A bajnoki táblázat a TV. forduló után: 1. Szeksz. Dózsa 4­4 — 16 38 2. Nagyon. Bány. 44 ——20: 58 3. Márai Hány. 43 114: 76 4. Szeksz. Bp. 43 —1­7: 56 5. Simont. VL 42 117: 45 6. Szeksz. Petőfi 42 119: 95 7. Bátasz. Lók. 42 — 211:104 8. Domb. Post. 42 —214:194 9. D.­f. Snart. 41 1211: 73 10 Tolnai VL 41 12­9:163 11. Domb. Lók. 41­­ 3­7: 82 12. Bonya Vasas 41 —3 6: 82 13. Decs 4— —4 4:14— 14. Tamási 4— 4 3:22— Szekszárdi Építők—Dombóvári Lokomotív 1:0 (1:0) Szekszárd, 1200 néző. Vezette: Kleiber. Építők: Greulich — Frid­­­rich, Lehelvári, Nagy­­— Fehér, Vig — Máté, Kiss I, Kiss II, Zsoldos, Müller (EHerspann) D. Lokomo­tív: Pintér — Gál, Dömötör, Rábai — Varga, Borok — Kerecsenyi, Ge­lencsér, Bodoki, \ Iczkó, Eckert. Alacsony színvonalú mérkőzésen Zsoldos bombagóljával nyert az Építők. Az L félidő elején a vendé­gek támadnak, azonban az Építők védelme jól áll a lábán. A félidő végén a hazai együttes megy át támadásba és a 5­­. percben Zsol­dos hatalmas lövése a bal felső sa­rokba jut 1:0. A­­­ félidőben el­durvul a játék. Mindkét csapat rengeteg helyzetet h­agy kihaszná­latlanul Rábai kiállítása után sem tudja kihasználni a hazai csapat a kínálkozó helyzeteket, mert egyes játékosai elkészülnek erejükkel. Zsoldos még 5 kapufát lőtt a mér­kőzés folyamán- Jók, Lehelvári (a mezőny legjobbja), Grellich, illetve Pintér és Dömötör Simontornyai Vörös Lobogó— Decsi SE 5:0 (ü.ö) Décs, 600 néző, v­ezette: Ma­joros. Simontornya: Sípos — Sebestyén II, Sebestyén I, Bíró — Kondor, Baum III —­ Ányos, Mikulás, Baum II, Kugler, Baum IV, Decs, Csóré — Bagoly, Mihalovits I, Tóth — Tor­­nóczky, Schatzl — Mihalovits II, Németh, Kőfalvi, Bene, Gál. Az I. félidő elején a hazaiak irányítják a játékot Simontornya csak a fél­idő vége felé kerekedik felül, de gólt nem tud elérni A 1i. félidőben a­­6. pe­rcben Baum­­e­ 11-esből szerzi az első gólt. Utána­­ ü per­cen belü­l Ányos és­­ Kugler újabb gólokat szerez és ezzel el is dőlt a mérkőzés sorsa. Benét, aki hos­­szú eltiltás után most játszott elő­ször, a H. félidő 26. percében után­­iligásért kiállítoták. Jók: Ányos, Mikulás, Dobrádi, Baum IV, illetve Mihalovits K­, Tornóczky. Cseré: Szekszárdi Dózsa—Dombóvá­ri Postás 7:2 (5:1) Dombóvár, 600 néző. V­ezette: Pető. Dózsa: Csutorás — Berkes, Molnár Schlark — Novák, Kocsá­nyi — Dósai, Terebesi, Horváth­, Jánosik, Farkas. Postás: Kotok — Tobak, Takács, Lakatos — Csiz­madia, Csabai — Varga, Simai, Oravetz. 4 ig, Kiss. Már a 2. perc­ben gólt szerez Jánosik 1:0. Dósa: először a 17. percben talál a há­lóba 2:0. Ezután Oravetznek van alkalma szépíteni a 23. percben 2:1. A 56. percben azonban Dósai már háromra szoprítja a Dózsa góljai­nak a számát A II. félidő elején nagy erővel támad a Postás, azon­ban nem sikerül neki semmi. Ez­után Dósai percei következnek. A 12. és 17. percben lőtt góljai után Takács 11-esből még szépít, de az­tán a 5’. percben Dósai ú­jabb gól­ja és a 50. percben T­urai öngólja beállítja a végeredményt. Jók: Dó­sai, Berkes, Farkas, illetve N­urai és Csizmadia. Nagymányoki Bányász—Tolnai Vörös Lobogó 6:2 (1:1) Tolna, 2.500 néző. Vezette: Me­cseki. Nagymán­yak: Bajza —Tóth, Dormány, Takács — Baumgartner, Füzesi — Kinzi, Savanya, Rupa, Wéber, Fazekas. Tolna, Kovács — Schäffler, Verlang, Link III — Ele­kes, Link II —■ Isgum, Bajza, Glo­­ringer, Pruzsina, Bizony. N­pi olyan könnyen született meg Nagyará­nyúk győzelme, amint az az ered­ményből látszik. A 21. percben Baj­za a hazaiaknak szerzi meg a veze­tést 1:0. Utána is tolnai fölény ala­kul ki, mégis a 44. percben Répá­nak kapu előtti kavarodásból sike­rül egyenlítenie. A­­­ félidőben is a hazaiak kapnak jobban lábra. A 17. percben újra Bajza talál Nagy­­mányok hálójába. A 27. percben Fi­­esi labdáját Kovács bee­jti és ezzel a vendégek egyenlítenek. 2:2. Az egyenlítés után a tolnai véde­lem megzavarodik és a 29. percben Fazekas, a 55. percben Rupa, a 55. percben Füzesi, a 4. percben We­ber gólt lő és így válik nagyará­nyúvá a vendégek győzelme. Jók: Wéber, Savanya, Rupa és Dor­­mány illetve Schäffler, Yerüng és Link Ifi Szekszárdi Petőfi—Bonyhádi Vasas 2:1 (0:0) Bonyhád, 800 néző. Vezette: Ko­vács. Bonyhád: Guzsvány — Kar­sai, Horváth, Égi — Szerb. Forró —­­N­a.il. Szabó TI. Szabó I. Deák, Né­meth. Petőfi: Kárpáti — Diófási, Simon. Korsós — Balogh, Baka —• Cser, Lépő. Gál. C­ziráky Páva. Az félidőben változó játék folyik. Bonyhád támadásait a Petőfi vé­delme azonban jól rombolja. A­­ L félidőben a Petőfi kap jobban láb­ra. Mégis a 4. percben egy baloldali támadás után Szabó II a hazaiak­nak szerzi meg a vezetést 1:0 A 21. percben Cziráky egyenlít. Távoli labdáját a kapus elnézi és az fö­­lötte a hálóba jut 1:1. Nagy harc indul mer a győztes gólért. A 57. pc-Iimo Kgi m­iatt szabadot rúghat a Petőfi és azt Cziráky befejezi 2:1. lók: Lenő, Kárpáti, Cziráky, Páva, illetve Horváth, Szabó II., Deák. TOLNAI NAPLÓ felelős szeri­ észté: SOMOGYI LÁSZLÓ Feleli» ki#dé: KIHALT LÁSZLÓ A szerkesztőség e* kiaitohivats)­telefans»4m»i 20­10, 20­11 Szekszárd. Széchenyri­ ote* I* N­. N B­eSYszámliszériit 00,878 OOS-nál EISfizetési díj: havi (1.—­­ortet, B«r*ovsm*ovf) Szikre FNeo­ de Pici Meekár»» MiMk­.utc* tP­ »8- Telefont 20 2? A nyomdáén felelt MELLES REZ5G