Tolnai Napló, 1953. július (10. évfolyam, 152-178. szám)

1953-07-07 / 157. szám

4 NAPLÓ Példás büntetést szabott ki a megyei bíróság a szekszárdi magzate­lha­jtók ügyében Ott ülnek hatan a vádlottak pad­ján lehajtott fejjel, nem mernek a dolgozók küldötteivel, a nép bírái­val szembenézni. Súlyos bűn terheli lelküket. Gyilkoltak. Mert mi más­nak lehetne nevezni azt az aljas cselekedetet, amit ezek az embe­ri mivoltukból kivetkőzöttek elkö­vettek. Csírájában ölték meg az éle­tet. Most ott ülnek, némelyik közü­lük elsírja magát. Késő bánat.,, Az angyalcsináló, Sárközi Istvánná medinai ku­ruzsló. Ő volt az, aki a kiszemelt áldozatokat, a hozzáforduló pácien­seket elintézte. Igyekszik azt a lát­szatot kelteni, hogy „csak" ebben a két esetben bűnös. De amint a ta­nácselnök megkérdezi, hogy mutas­sa be, hogyan végezte a művi be­avatkozást, a legnagyobb gyakor­lottságról tesznek tanúságot moz­dulatai. Ez a véleménye a jelenlé­vő orvosszakértőnek is. Most bi­zony nem tetszenek neki az ügyész keményen vádló szavai. Maga is rosszul lesz szörnyű tettei felsorolá­sának hallatára. De bizony mikor a busás jutalmat zsebrevágta galád tettéért, nem fájt sem a szíve és egyéb betegség jelei sem mutatkoz­tak rajta. A kerítőnő, Póschné. A Masacska. így ismer­ték kulákkörökben ezt az elvete­mült asszonyt, aki most a gyerme­ke nevében könyörög kegyelemért. Bezzeg, mikor ő adott „jótanácsot" a hozzáforduló megtévedteknek, — nem gondolt a születendő gyerme­kekre, a legnagyobb értékre, a leg­nagyobb kincsre. Makacsul tagad és védekezik, csak akkor törik meg mikor a szemébe vágják, megcáfol­­hatatlanul szörnyű bűnét. Szerette, nagyon szerette a pénzt. De annál kevésbbé szeretett dolgozni. Addig, amíg becsületes dolgozók százezrei harcos munkában szállnak síkra gyárakban és üzemekben, szántóföl­deken és hivatalokban, a még boldo­gabb jövő, a még szivárványosabb holnapért, addig Póschné mások szerencsétlenségének, mások elke­seredettségének volt a vámszedője, az uzsorása. A jól végzett munka után, midőn az áldozatot kifosztotta, és még mulatott is, bort is hozott. A bűntárs, Jegesiné. Az egyik „áldozat" há­ziasszonya. Mint jó háziasszony, ő adta a tanácsot, hogy mit kell ilyen esetben csinálni, ő mutatta meg, hogy ki ért ahhoz, hogy emberi éle­tet még csírájában elfojtani tudjon. A bíróság előtt MNDSZ tagságával akarja bizonyítani a néphez való hűségét. Csak éppen tettei nem bi­zonyítják ezt. Mint MNDSZ-as­­­szonynak, azt kellett volna megma­gyarázni, a gyermeket váró anyák­nak, hogy a népi demokráciában nem kell félni a gyermektől, mert a dolgozó nép állama messzemenően gondoskodik a legdrágáb kincsünk­ről: a gyermekről. Igazi MNDSZ- asszonyaink így cselekednének. De nem úgy, mint Jegesiné, aki az el­hajtott magzatot a lavórból a WC- be önti. Az „áldozatok Vajjon valóban áldozat-e C­z­i­r­á­k­y Gizella és Lestár Piroska? Mi­lyen érzés támadhatott lelkükben midőn elhatározták magukat, hogy leendő gyermeküket elpusztítsák. A bűnnek nagy súlyát talán csak ak­kor érezhették igazán, midőn a vádlottak padján zokogva tettek be­ismerő vallomást. Hány anya áldoz­za életét gyermekéért, és ők leen­dő gyermeküket áldozták holmi jszÉ«v»rvSt­ 7otért. Keményen megfi­zettek értük. Mindketten hosszabb ideig az élet és halál között lebeg­tek, mert a laikus beavatkozás fer­tőzést okozott náluk. Csak az orvo­sok lelkiismeretes, odaadó munkája mentette őket vissza az életbe, mely­ben nem akarták részesíteni leendő gyermekeiket. De amelyhez ők oly görcsösen ragaszkodnak ... * „... a dolgozók követelik — hang­zik az államügyész szava — a dol­gozók követelik, hogy a nép bíró­sága elrettentő ítéletet hozzon. — Olyan ítéletet, amely meggondolás­ra készteti mindazokat, akik elvete­mült módon akarnak szembeszállni a természettel és nem riadnak vis­­­sza a leggaládabb tettek elkövetésé­től. Sújtson le az igazságszolgálta­tás keze azokra keményen, akiknek ténykedése megvetést és undort vált ki minden becsületes dolgozóból. Ez a bűncselekmény nem egyes szemé­lyek magánügye, hanem ügye ez egész dolgozó népünknek, akik féltő gonddal vigyáznak a meglévő és megszületendő gyermekeinkre, jö­vőnk nagy reménységére." * ítélethirdetés. Bűnösnek mondják ki az összes vádlottakat és az elnök rámutat az elkövetett bűncselek­mény társadalmi veszélyességére is. Sárközi Istvánná hat évet, Póschné 5 évet, Lestár Piroska és Cziráki Gi­zella 8—8 hónapot és végül Jegesi­né 7 hónapot kapott azért, mert te­vékenyen vettek részt abban a bűn­­cselekményben, amely a szocialista állam erkölcsi alapjait érintette. A teremben, mely zsúfolásig megtelt, az ítélet nyomán halk morajlás fut végig. A tenyerek ökölbe szorulnak, a vádlottakra megvető pillantáso­kat mérnek és és elégülten veszik tudomásul a nép bíráinak kemény, szigorú ítéletét. Ki a felelős a teveli gépállomás tervszerűtlen cséplőgép irányításáért? Megyénk területén az ősziárpa aratása befejezés előtt áll. Leg­több helyen, főleg a termelőcsopor­toknál már a cséplést is befejezték. Gépállomásaink jó vagy rossz mun­káján múlik, hogy az ősziárpa csép­lése, ezzel egyidőben a begyűjtés is mielőbb befejeződjön. A minisz­tertanács határozata világosan ki­mondja, hogy „a cséplést haladék­talanul meg kell kezdeni, min­denütt, ahol egy gép részére a fo­lyamatos üzemeltetéshez szükséges termény asztagba van hordva“, vagy elő van készítve a cséplésre. A teveli gépállomás igazgatója, Kozma Gyula elvtárs nem mond­hatja el nyugodt lelkiismerettel, hogy eleget tett a minisztertanács határozatának. A gépállomáson még július 2-án mintegy 10 cséplő­gép állott, mely az igazgató sze­rint második gép lenne egy-egy községben. Szerinte a termelőcso­portoknál is kint vannak a cséplő­gépek. Megnéztük, a kétyi Alkotmány tsz-t, hogyan állanak a csépléssel, mert az őszi árpa aratását már be­fejezte. Megtudtuk, hogy a gép­állomás igazgatója küldött is már hozzájuk cséplőgépet, csak nem azt amelyik a tsz-hez van beütemezve, még­hozzá a kiküldött gép etetők­kel volt ellátva, akik a géphez vannak szerződve. A cséplőmunká­sokat viszont a tsz saját soraiból adja, így joggal utasították vissza a hozzájuk küldött gépet. Az ered­mény az lett, hogy július 2-án még nem kezdték meg a cséplést, így beadásukat sem tudták teljesíteni. Súlyosbítja az esetet az, hogy tu­dott róla a járási és a megyei ta­nács is, Milosev és György elv­társak is. A megyei és a járási tanács me­zőgazdasági osztályvezetőinek bele­egyezésével irányították így a gé­pet. Hibát követett el a gépállomás vezetősége azért is, mert a gépek kiindításánál nem volt elég körül­tekintő. Nem vette figyelembe, hol lehet megkezdeni a cséplést. Ezért van az, hogy a kétyi Alkotmány tszcs-ben, mely készen állt az ara­tással, de csépelni nem tudott, mert nem volt gép. A zombai Béke tsz-nél viszont áll a cséplőgép, mert a tagság a búza és a rozs aratását szorgalmazza. De nem volt elég körültekintő a gépállomás vezetősége akkor sem, amikor Mucs­­fa község számára nem biztosított időben cséplőgépet, azt csak július 2-án este küldte ki. A dolgozó pa­rasztok pedig már előbb felkészül­tek a cséplésre, így joggal vetődik fel a kérdés, kit terhel a felelősség azért, hogy az őszi árpa cséplése nem történik meg időben. Ez pe­dig akadályozza az árpabeadási kö­telezettség időbeni teljesítését és a termelők is elesnek a gyorsbeadási jutalomtól. A paksi járás terménybegyű­jtői versenyre hívják Tolna megye járási begyűjtőit A paksi járási szövetség által megtartott terményfelvásárlói érte­kezleten a bölcskei körzeti földmű­vesszövetkezet madocsai szervezeté­nek terménygyűjtője és Berta Já­nos elvtárs, a nagydorogi termény­­gyűjtő kezdeményezésére, a paksi járás terménygyűjtői a megye járá­sait versenyre hívták az alábbi ver­senypontok alapján. 1. A begyűjtés megszervezésében tevékenyen, jó agitációs munkával közreműködünk úgy, hogy a „csép­lőgéptől a begyűjtőhelyre“ jelszó 100 százalékig érvényesüljön. 2. Begyűjtési tervünket a cséplés befejeztével, de legkésőbb augusztus 20-ra 105 százalékra teljesítjük ke­nyérgabonából. 3. A begyűjtést zavartalanul bo­nyolítjuk le. Úgy szervezzük meg, hogy a dolgozó parasztoknak ne kell­jen sokat várni és így idejüket más termelőmunkára fordíthassák. 4. A begyűjtött gabona minősíté­sére nagy gondot fordítunk, minősé­gi kifogás a begyűjtésnél nem me­rül fel. 5. Az O. T. által megengedett veszteséget 10 százalékkal csökkent­jük. 6. A begyűjtési adminisztrációt naprakész állapotban vezetjük, ezzel állandóan ellenőrizni tudjuk a terv­teljesítési százalékot. 7. A begyűjtési költségeket úgy irányítjuk, hogy az 1 mázsa kenyér­­gabonára eső költség a megengedett­nél alacsonyabb legyen. 8. A kiadott szállítási rendelkezé­seket előírásszerűen határidőre tel­jesítjük, a szállítási tervek és ren­delkezések szem előtt tartásával. Fenti versenypontok teljesítésével azt akarjuk elérni, hogy a begyűjtési terveket határidő előtt teljesítjük, ne legyen egyetlen szövetkezeti dol­gozó sem, aki ne tenne eleget az ál­lam iránt fennálló kötelezettségének, így jó munkánkon keresztül akar­juk biztosítani a dolgozó nép ke­nyerét és szolgálni a béke ügyét. Kemény József term. felv. Madocsa. Berta János term. felv. Nagydorog. TÖVIS ÉS BOROSTYÁN Angol film, Howard Spring regénye nyomán A film Howard Spring­monos című, ismert regé­­nyét dolgozza fel. Főhőse Hamer Radshaw, akit mint fiatal fiút ismerünk meg. A serdülő gyermeket öz­vegy édesanyja neveli. Iskolái elvégzése után Ha­­mer könyvüzletbe kerül, itt ismerkedik meg Marx tanításaival. Élete céljául tűzte ki: felvilágosítani az embereket­, megszabadítani őket a nyomortól, megér­tetni­ velük, hogy a tár­­sadalom berendezésében mindent meg kell változ­tatni. Megnyerő külseje, jó szónoki képessége rövide­­sen közkedveltté teszik a tömegek előtt Most már szabad az út a parlament­be. Itt indul el azon a dicstelen úton, amely a forradalmi szellemű Hát a munkások árulójává teszi. Megismerkedünk családi életével, szép fiatal felesé­­gével, Annál. Az asszony rajongva szereti férjét, egész életét feláldozza ér­te. Nemcsak szerető fele­ség, hanem haladó szelle­mű asszony is, aki elszán­tan küzd a nők egyenjo­­gúságáért. Férje pozíció­ját féltve, minden erővel vissza akarja tartani az asszonyt a tüntetéseken való részvételtől, melyek az ő képviselői tekintélyét, csorbítanák Ann börtönbe kerül. Az éhségsztrájk, és szenvedései a börtönben megölik a gyenge szerve­zetű asszonyt. A halálos ágynál ,,ham­i­­san hangzanak a férfi bú­csúzó szavai: „Szegénynek születtem, életemet a sze­­gényeknek szenteltem. Vál­tozott körülményeim nem változta: halnak meg en­gem.“ A halálos ágynál telt fogadalmat hamar elfelej­­teli vele a hatalomvágy. A közeledő háborút is sa­ját céljaira használja fel. Árulása nem marad juta­­lom nélkül: Radshaw „őfelsége minisztere”' lesz. Barátai elhagyják, a dol­gozók bizalmatlanok hoz­­zá. Az egyedül maradt 76 éves férfi levélben kéri a miniszterelnököt, adomá­nyozzanak neki rangot. A király bőkezűen, főúri ran­­got és birtokot adományoz neki. Angliában sem a múlt­ban, és a jelenben sem ismeretlenek azok a mun­kásáruló politikusok, akik saját érvényesülésükért eladják a dolgozókat. — De. — mint a filmben — a valóságban is hamar le­lepleződnek. 1953 JÚLIUS 7 II. félidei játékukkal rászolgáltak a vendégek a győze­lmre Hács-Kiskun megye — Szekszárd, 2000 néző. Vezette: Szűcs (Stréer, Ligeti). Góllövők: 13. Boros 1:0, 22. Hetesi 11-esből, 1­1.— II. félidő: 5. Boros, 35. Szivák. — Két héttel ezelőtt Tolna megye vá­logatottja nem várt 3:0-as győzel­met aratott Baján Bács-Kiskun me­gye együttese ellen. Ez a mérkőzés tehát mindenképpen visszavágó jel­leggel bírt. A mérkőzést megyeszer­­te nagy érdeklődés előzte meg, de az előrehajló idő miatt kisebb ér­deklődés mellett került sorra az összecsapás a vártnál. A sportpályára a tolna me­gyei együttes ment ki előbb. Vidám hangulatban várták a mérkőzés kez­detét. Dormány nem vállalta a já­tékot és így Korsósnak kellett kö­zépfedezetet játszania. Fél 6 órakor az alábbi összeállításban futottak ki a pályára a csapatok: Bács-Kiskun megye: Krizsán — Dusek, Várhegyi, Szirtes — Iles I, Zimmermann — Mátyás, Boros, Köves, Szivák, Ber­­náth. — Tolna megye: Ferenczi — Schäffler, Korsós, Farkas — Kacsá­­nyi, Füzesi — Somodi, Hetesi, Geb­hardt, Wéber, Fazekas. A mérkő­zés előtt a két szomszéd megye TSB elnöke virágcsokrot cserél, majd megindul a játék. Változatos játékkal indul a mér­kőzés. Hol az egyik, hol a másik ka­pu kerül veszélybe, a védelmek­ azonban jól állnak a lábukon. Az 5. percben nagy helyzetet hagy ki a vendégcsapat. Ihos hozza fel a lab­dát, azonban a 11-esről mellélő.­­ A 8. percben a túloldalon Wéber ke­rül jó helyzetbe, de az utolsó pil­lanatban tisztáznak a védők. A 10 percben Fazekas lövése a kapufát súrolva, hagyja el a játékteret. Lénye­gesen többet támad a hazai együt­tes, de a csatársornak nem megy a góllövés. Somodi kétszer is jó hely­zetbe kerül, de egyiket sem tudja kihasználni. Ezzel szemben a 13. percben Korsós mellett Boros átve­szi a labdát és 8 méterről fejma­gasságban a bal sarokba lő. Ferenczi rajta volt a labdán, de a váratlan lövés kicsúszott a ke­zéből, 1:0. A gól után nagy erővel támad a tolna megyei csapat. A 14. percben Gebhardt a bal felső kapufát találja el, ezután a vendégek védelme a 16-oson kezez, a játékvezető azon­ban nem minősíti szándékosnak. A vendégek védelme kézzel-lábbal igyekszik tisztázni a tolnai csatár­sor támadásait. A 18. percben Szir­tes kézzel fogja meg a labdát, He­tesi azonban fölé lövi a szabadrú­gást. A 20. percben Wéber kerül jó helyzetbe, de lesen fújja le a já­tékvezető. Még ugyanebben a perc­ben Köves jól lő, de Ferenczi el­csípi a veszélyes lövést. A 22. perc­ben egyelítünk. A 16-oson belül kezez a vendé­gek védelme. Hetesi fut neki a labdának és közvetlenül a léc alatt lövi hálóba. 1:1. A gól után tovább támad a tol­nai csapat. A 27. és 29. percben Wéber és Fazekas lő fölé. A 31. percben jól ugrik ki Mátyás és Farkas csak szabálytalanság áránt tudja szerelni. A szabadrúgást Fe­renczi mesterien kivetődve szerzi meg a belsők elől. Majd Gebhardt fölé lő. A félidő utolsó perceiben feljönnek a vendégek és Ferenczi minden tudására szükség van, hogy megmentse kapunkat az újabb gól­tól. A II. FÉLIDŐBEN teljesen megváltozik a játék képe. A vendégek veszik kezükbe a játék irányítását. Már a 2. percben Fe­­renczinek kell tisztáznia gólhelyzet­ben. Az 5. percben azonban újra a vendégek szereznek gólt. Boros a félvonal és a 16-os között kapja a labdát. Még pár lépést tesz. Tolna megye 3:1 (1:1) Ferenczi az alapvonalon ragad és Boros vagy 18 méterről mesteri gólt ragaszt a jobb felső sarokba. 2:1. A gól után az első 20 percben nagy fölényben játszanak a vendé­gek. Védelmünk teljesen fejvesztet­ten küzd. Nincs ellenszerünk a la­pos támadások ellen. Pár percre mi is szóhoz jutunk, de aztán ismét a vendégek jönnek és a 29. percben Bernáth lesgólt lő. A 30. percben egyenlíthetne a hazai együttes. Fa­zekas egyedül tör kapura, de lövé­sét Krizsán jó érzékkel nyomja a kapu fölé. Ezután több cserét esz­­k­özlünk. Kacsányi helyett Novák, Korsós helyett Dormány, Ferenczi helyett pedig Csutorás jön be. Dor­mány­t a közönség megtapsolja. Ve­le valóban megerősödik a védelem. A 35. percben azonban eldől a mér­kőzés sorsa. Szivák Csutorást is kijátssza s az üres kapuba gurít közvetlen közelről. 3:1. Az utolsó percekben mindkét együttes szerezhetne még gólt, de Gebhardt jó helyzetben fölé fejel, a másik oldalon pedig Csutorás jól őrzi a kaput. Bírálat: Két teljesen ellentétes fél­időt láttunk. Voltaképpen ugyanaz ismétlődött meg, mint két héttel ez­előtt Baján, most azonban, sajnos, fordított formában. Az első félidő­ben lényegesen többet támadott a tolnai csapat, de gólhelyzeteit nem tudta kihasználni ugyannyira, hogy egyenlítő gólunkat is csak büntető­­rúgásból tudtuk elérni. A II. félidő­ben teljesen megváltozott a játék ké­pe. Közvetlen védelmünk tehetetle­nül vergődött a meg-megújuló bács­­megyei támadásokkal szemben s nem volt ellenszere a bácsmegyei csatársor lapos átadásai ellen. A bácsmegyei együttes II. félidei játé­ka alapján a győzelmet feltétlenül megérdemelte. A győztes csapatból a kiskunfél­egyházi Várhegyi, a bajai Ihos, és a kecskeméti Boros és Zimermann játéka emelhető ki. A tolna megyei együttes egyéni teljesítményeit vizs­gálva, a kapusok megtették köteles­ségüket. Ferenczi bravúrosan védett s véleményünk szerint a második gólért sem hibáztatható Csutorásnak is jutott gól és néhány magas lab­dát szintén biztosan fogott. Hátvéd­hármasunk végig bizonytalan volt. Különösen a II. félidőben volt tehe­tetlen a vendégek lapos támadásai­val szemben. Dormány beállásával kétségkívül megerősödött ez a sor, de sajnos már későn. Dormányon kí­vül Schäffler volt még az, aki vi­szonylag még megtette a magáét. A fedezetek között Kacsányi, Füzesi, Novák volt a sorrend. Füzesi és Ka­csányi különösen addig játszott el­fogadhatóan, ameddig bírták erővel. A csatársorban találjuk a csapat leg­jobb játékosát Wéber személyében. Rengeteget dolgozott, sok támadás indított el s többször vállalkozott ka­puralövésre is. A csatársor többi tagja sem játszott rosszul, hiszen az első félidőben rengeteg gólhelyze­tet hoztak össze, de nem volt köztük egy csatár, aki a támadásokat be­fejezte volna. Már pedig ha a csa­társor egy mérkőzés folyamán egyet­len gólt sem tud összehozni, feltét­lenül része van a vereségben. A bácsmegyei csapat egyes tagjai az I. félidőben sportszerűtlen­ek voltak, a II. félidőre azonban már lehig­gadt a csapat. Végül a játékvezető működésével kapcsolatban azt je­gyezzük meg, hogy a már nálunk szerepelt Rozsnyai és Grulich, vala­mint a bajai játékvezetők lényege­sen jobb teljesítményt nyújtottak, mint Szűcs sporttárs, aki különösen az I. félidőben hibázott többször. A partjelzők működése is sok kíván­nivalót hagyott maga után. A hőgy­észi állami gazdaság építői a szemveszteség nélküli aratásért A hőgyészi állami gazdaság építő­brigádjának tagjai eddig is becsület­tel kivették részüket a növényápo­­lásból. Most, amikor a gazdaság ne­héz helyzetét látták a növényápolás terén, csatlakoztak a gépműhely dol­gozóinak lelkes vállalásához, amel­­­lyel a gazdaság aratási munkálatait akarják segíteni. Vállalást tettek, hogy szabadidejüket kint a területen az aratásban fogják eltölteni. Fel­hívják a gazdaság és más állami gazdaságok minden becsületes dol­gozóját, hogy kövessék példájukat, munkájukkal segítsék elő az aratás mielőbbi befejezését. MOZI: Július 6. 7, 8-án: TÖVIS ÉS BOROSTYÁN. Angol film, Howard Spring regénye n­yo­mán. Kezdések: Vasár- és ünnepnap fél 5, fél 7 és fél 9 órakor. Hétköznap fél 7 és fél 9 órakor. TOLNAI NAPLÓ Felelős szerkesztőt SOMOG­YI LASZ.LO Felelős kiadó: KTIULY LA «7.10 A szer­k­eszt­őség és kiadóii­vatar tett?íoi­s;íÁtö*i 20­10. 20­11. Szekszárd, Széchenyi­ utca 18 M. N R egyszámlaszé»: 00 Előfizetési di­j: havi 1­ — forint. Baranyamestvei Sitikre NyoicMa Pécs, Munkáccy Mihaly utca Kft. »*• Telefon: 20­27 A nyomdáért felel: MELLES 3FZS&. H­I­N­­E­K KEDD, JÚLIUS 7 ÜGYELETES GYÓGYSZERTÁR. 11/1. sz. Áll. gyógyszertár. NÉVNAP: Cirill. — IDŐJÁRÁS JELENTÉS: — Várható időjárás kedd estig: változó felhőzet, többfelé még záporeső, zi­vatar. Mérsékelt, a zivatar idején élénkebb szél. A meleg idő tovább tart. Várható hőmérsékleti értékek az ország területére: kedden reggel 16—19, délben 26—29 fok között.