Tolnai Napló, 1954. június (11. évfolyam, 128-153. szám)

1954-06-20 / 145. szám

PETŐFI SÁNDOR Mai keresztrejtvényünkben egyik legnagyobb költőnk, Petőfi Sándor verseiről, életéről van szó. Bekül­dendő a vízszintes 1, 18, 28, 49, a függőleges 1, 27. VÍZSZINTES: 1. Petőfi vers címe. 11. Földalatti út. 12. Viktor. 13. Sze­mélyes névmás. 14. Műveli a földjét. 18. ZL. 17. Tolnamegyei kisközség, melyben sokat időzött Petőfi. 21. Nem fent. 24. A vonatnak sok van (!). 25. Dativus rövidítése. 26. Talál­kozás az ... Szovjet film címe, de visszafelé. 28. Tolnamegyei kisköz­ség, itt lépett először színpadra Pe­tőfi. 29. Célozó. 32. Latin csont. 34. Tipor mássalhangzói. 35. Valahogy csak megvan. 36. Fordított zamat. 37. Felkavart dallam. 38. GD. 39. Tá­volodik. 41. Valamikor ilyen gyerek is volt. 43. OE. 44. Nem átvevő. 46. Minden kérdés megfejtése 2—2 pontot jelent. Beküldési határidő: 1954. június 27. Első ember. 49. Petőfi barátja, nála töltötte mézesheteit. FÜGGŐLEGES: 1. Petőfi vers cí­me. 2. Női becenév. 3. Kicsinyítőkép­ző. 4. Sokáig volt a tűzön. 5. Bam­ba. 6. Kiejtett betű névelővel. 7. Lángol. 8. Nagy­üzem. 9. Mö. 10. Hevülés. 15. Zab, szélei. 17. Döntő, szóró. 19. DUL. 20. Német helyeslés. 22. EA. 23. Gonosz nőszemély. 26. Dalolok. 27. Magyar festőművész, Petőfi közismert arcképét ő készí­tette el. 30. Gyilkol. 31. Nincs to­vább. 33. Rohant vala. 40. Végtelen Lali. 42. Női név, feles ékezettel. 44. Keresztül. 45. Kötőszó. 47. Dátum­rag. 48. Értékjelzés. Gyermekeknek A jó testvérek (Koreai népmese) A faluban élt egyszer egy paraszt­­ember a feleségével. Két fiúk volt. A gyermekek felnőttek és a szülők megöregedtek. Amikor Csan Mo — így hívták az idősebb fiút — húsz­éves lett, megházasodott. Csan Mo — ahogy az idősebbik fiúhoz illik — nem hagyta el öreg szüleit. Náluk maradt tovább is, hogy apja és anyja öreg napjaikra ne lássanak szükséget. Nemsokára megnősült a fiatalab­bik fivér is, Csan Su. A falu másik szélére költözött és kis gazdaságot akart teremteni magának. Ez azon­ban nem ment könnyen. Sok vesződ­séggel kunyhót épített. Nem volt semmi eszköze, amivel a földjét megművelje. Amikor végre ekét szerzett, nem volt pénze, hogy ök­röt vásároljon. Amikor nagy nehezen vett magának egy ökröt, akkor meg ahhoz nem volt pénze, hogy a föl­desúrnak a haszonbért kifizesse. Az­tán meg egymás után születtek a gyermekek. De Csan Su szorgalmas volt. Ko­rábban ment ki a munkára, mint a szomszédai és legkésőbben jött ha­za. Nem volt könnyű a fiatalabb testvér élete, de legalább olyan ne­héz volt az idősebb fiú sorsa is. Nemcsak feleségéről és gyermekei­ről, hanem öreg szüleiről is gondos­kodnia kellett. Igen szűkösen éltek a testvérek és sok gondjuk volt — a jó egyetér­tést mégsem zavarta meg semmi köztük. Egy őszi napon megnézte Csan Mo a rizskészletét és így gondolko­zott: — Sok rizsem nincs. Tíz zsák az egész. De Csan Su még kevesebbet aratott. Segítenem kell rajta, még­hozzá úgy, hogy ne vegye észre. Mikor besötétedett, Csan Mo a vállára vett egy zsák rizst és öccse házához vitte. Útközben találkozott egy emberrel, de sötét volt s nem tudta, hogy ki az. Testvére háza előtt letette a zsákot és hazament. Mikor Csan Mo hazaért, csodál­kozással látta, hogy még mindig tíz zsák rizse van. De nem sokat töprengett, hanem ismét vállára vett egy zsákot és elvitte a testvéréhez. Visszafelé jövet, ismét találkozott valakivel. De olyan sűrű volt a sö­tétség, hogy most sem ismerte meg, ki lehet az. Mikor Csan Mo haza­tért, újból meglepődött. Ismét csak ott állt hiánytalanul a tíz rizses zsák. Miféle csoda történhetett? Nos, ha még mindig van tíz zsák rizse, hát vihet még kettőt az öccsének. Újból nekiindult a szokott úton a falu másik vége felé. Ekkor várat­lanul előbukkant a hold és megvilá­gította az utcát. Amikor Csan Mo érmen fele úton volt, látta, hogy va­laki vállán egy teli zsákkal köze­ledik. Megismerte: az öccse volt. — Hová mégy ilyen késő éjszaka? — kérdezte Csan Mo. — Mondd meg te, hová mégy ilyen későn? — szólt Csan So, így aztán mindkét testvér előtt nyomban kitudódott a dolog. Csan Su is elhatározta, hogy segít a bátyján és megosztja vele, amije van. Boldogan nevettek és megölelték egymást. A zsákok ugyan nehezek voltak, de annál könnyebb volt a két testvér szíve. Mert a testvéri szere­tet és barátság még a legsúlyosabb terhet is megkönnyíti. 111 KEK VASÁRNAP, JÚNIUS 20 ÜGYELETES GYÓGYSZERTÁR 11/1. sz. Áll. gyógyszertár. NÉVNAP Ráfael. — IDŐ­JÁRÁS JELENTÉS: Várható időjárás vasárnap estig. — Változó felhőzet, néhány helyen zá­poreső, zivatar. Mérsékelt észak­keleti szél. A meleg idő tovább tart. Várható hőmérsékleti értékek vasár­nap reggel 17—20, délben 26—29, esgyes helyeken 29—31 fok között. Pár­t­h­í­r­e­k Értesítjük Szekszárd város és já­rás Párttörténet III. évfolyam hall­gatóit, hogy részükre június 21-én fél 9 órakor a Pártoktatás Házában ös­­­szefoglalót tartunk. Kérjük az elv­társak pontos megjelenését. MB ágit. prop. osztály. Az­ ALSÓSEPÉRDI Állami Gazdaság uni­verzális szerelőket azonnali belépésre fel­vesz. Havi 4 Ft-ért szállást biztosít. 8.40 Ft teljes napi bőséges étkezést ELADÓ ebédlő tölgyfából, konyhabútor, különböző háztartási cikkek. Tolna, Garay­­utca 49. NAPLÓ 1954 TÜNITJS 20 SPORTHÍREK Tolna megye úttörő labdarúgó bajnokságá­ban 36 csapat verekedett meg az első hely­ért. Az egyik ágon a hőgyészi görög álta­lános iskola nagy fölénnyel került be a döntőbe, mert a teveli általános iskolát 10:0 arányban győzte le. Erről a mérkőzésről már beszámoltunk. A másik ágon a dombóvári általános iskola vívta ki a döntőbe jutást, mert Dunaföldvárott is győzni tudott az ottani általános iskola ellen 3:0 ra. A döntő mérkőzést két fordulós formában bonyolít­­ja le a megyei Tanács Oktatási Osztálya és a vasárnap megrendezett első forduló Dom­­bóvárott a dombóvári általános iskola 2:0 arányú győzelmét hozta. A második mérkő­zésre csütörtökön került sor Hőgyészen. Kér­dés, hogy elég lesz-e a dombóvári pajtások kétgólos előnye. A Hőgyészen lejátszandó mérkőzés után Ignáczy György az MTSB Labdarúgó Társadalmi Szövetsége Ifjúsági Bizottságának elnöke és a megyei Tanács Oktatási Osztályának képviselője hirdeti ki a bajnokság végeredményét és nyújtja át a győztesnek és a második csapatnak az érem­díjazást.* A dombóvári középiskolás fiú diákotthon­ban élénk sportélet folyik. A kollégium 130 diákja 4 sportágban mérte össze erejét a kö­zelmúlt napokban: sakkban, labdarúgásban, asztaliteniszben és céllövészetben A sakk­­versenybe a tanárok egyik másika és be­kapcsolódott és a sakkbajnokság első két helyén Novák dr és Must révén tanárok vé­geztek. További­­ eredmény: 5:4. Somogyi és Szeder A labdarúgásban rendezett körmérkő­zést a III. szám­ú tanulóotthon nyerte a IV. és a II. számú előtt. A labdarúgóbajnokság­­ban részt vett Czibók, a Dombóvári Lokomo­tív fiatal balszélsője is, aki a diákotthon tanulója. Az asztaliteniszbajnokságok küz­delmei most folynak. Céllövő csapatbajnok­ságban a II. számú tanulóotthon győzött az I. és a IV. számú előtt. Egyénileg a diák­otthon igazgatója Pártay Gyula szerepelt legjobban. Fekvő testhelyzetből 10 lövésből 00 kört lőtt. Második lett Czibők 77 körös, harmadik Gulyás 66 körös eredménnyel. * Az Ifjú Békeharcos Úttörő tornaverseny országos döntőjén részt vett dombóvári álta­lános fiú és a szekszárdi általános leányis­­kolások Dombóvárnál és Szekszárdnál na­gyobb város csapatát megelőzve a 13., illet­ve a 14. helyen végzett.* Megindult a vizilabdabajnokság. A hírek szerint ebben szekszárdi csapat nem vesz részt, mert nem kapnak a játékosok kellő támogatást a sportkörtől. De még a rossz időjárás miatt felkészülési lehetőség sem volt. A tolnai csapat is rosszul kezdett. Ba­tán játszották első mérkőzésüket és az első félidőben annyira elmerevedtek a vízben, hogy a II. félidőt már le sem játszották. Az első félidőben a hazai együttes 6:1 arányban vezetett. •Se Tamási és Dombóvár úttörő sakkcsapatai­nak mérkőzéséből a tamási úttörők kerültek ki győztesen 7:3 arányban. Részletes ered­mények:­­ötös csapatok mérkőztek egymás ellen és minden pár két-két mérkőzést ví­vott egymással): Fábián—Schmidt 1:0, 1:0, Újvári—Vakó 1 :0, 0:1, Falner—Szabó 1:0, 0:1, Bársony—Mass­ 1:0, 0:1, Fábián—Schöff­­ler 1:0, 1:0. Nagyszerűen sikerült az első Traktoros-nap Hőgyészeti Kormányzatunk intézkedése folytán Hőgyé­szen is megtartották az első Traktoros-napot az elmúlt vasárnap. Az első Traktoros-nap méltó megünnepléséből Hőgyész sportolói is alaposan kivették a részüket. Nem kevesebb, mint 7 sportágban mérték össze erőiket a hőgyészi fiatalok a labdarúgó mérkőzésen kívül A Hőgyészi Traktor vezetősége minden di­cséretet megérdemel a jó szervező munkáért. Az első Traktoros-nap is azt mutatta, hogy a­­ hőgyészi sportkör jó úton halad a hőgyé­szi sportélet fejlesztése terén. Az­ ünnepségek reggel 6 órakor zenés éb­resztővel kezdődtek, majd a sportü­nnepségek 9 órakor indultak meg. Az egyes sportágak­ban elért eredményekről az alábbiakban szá­molunk be: Lóverseny: 1. Tribusz Ferenc, 2. Nyéki Dezső, 3. Diósi Lajos. Női kerékpárverseny: (Táv 10 km): 1. Új­vári Mária, 2. Pigler Anna, 3. Kling Erzsé­bet. Férfi kerékpárverseny: 1. Kiss Kornél, 2. Math­ Imre, 3. Ulrich Tibor. Motorkerékpárverseny. 125 kcm: 1. Vick­ Endre, 2. ifj. Szű­cs József. Motorkerékpárverseny. 250 kcm: 1. Szebé­­nyi Jenő, 2. Balogh Lajos. Sakk: 1. Újvári Károly, 2. Oszetszky György, 3. Veres Andrásné. Teke: 1. Pooh Antal, 2. Tóth Károly, 3. Hegedűs József. Atlétika Magasugrás: 1. Lő­rich György 165 cm, 2. Zádori László 155 3. Petrányi József 130. (Valamennyien a Hőgyészi Traktor labda­rúgói). Távolugrás: 1. Molnár Zoltán 543 2. Laka­tos Nándor 541, 3. Baranyai Dénes 500. Női mar«­sugrás: 1. Szabó Anna 127, 2. Poór Mária 122, 2. Jánosházi Éva 120. Női távolugrás: 1. Szabó Anna 449, 2. Schaller Teréz 429. Férfi asztalitenisz: 1. Babits István, 2. Endre István, 3. Götlinger István. Női asztalitenisz: 1. Újvári Márta, 2. Mes­ter Mária, 3. Bódi Irén. Labdarúgás: Hőgyészi Traktor—Tolnai Vö­rös Lobogó 3:2 (2:0). Megyei bajnoki labda­­rúgó mérkőzés. A II. félidő 25 percében botrány miatt félbeszakadt . Mázai Bányász—Dombóvári Lők. 2:7 (1:1) Máza, 600 néző. Vezette: Cserejátékvezető. Baranya megyéből. — Mázai Bányász: Zöld — Gyulay, Bánkuti, László — Láng, Radó — Markovits, Savanya, Gebhardt, Kersák, Henczi. — Dombóvári Lokomotiv: Halmos — Kerec­senyi, Kocsis, Kelenfi — Sipos, Pólyák — Simonfalvi, G. Kiss, Hirczi, Kiss, Czibók. Választásnál a vendégeknek kedvez a sze­rencse és a hazai csatársor indítja útjára a labdát. Már az első percekben hatalmas iram alakul ki. Hol az egyik, hol a másik kapu forog veszélyben. A 2. percben a vendé­gek szögletet rúghatnak, milyel Zöld szépen véd. Majd Gebhardt kiugrik a védők között, azonban Halmos felszedi elő­le a labdát. Szép, váltakozó játék folyik a pályán, néhány szabálytalansággal tar­kítva és a 7. percben a hazaiak szép táma­dást vezetnek. Azonban Kersák ordító hely­zetben fölébombáz. Ezután ugyancsak a ha­zaiak rúghatnak szögletet. Szöglet után a vendégek lendülnek támadásba, azonban G. Kiss az ötösről sem tud a hálóba találni. A ív percben, gólszerzési alkalom nyílik a ha­zaiak előtt Markovits szépen megy el vé­dője mellett már csak Halmossal áll szem­ben aki belevetődik a lövésbe. A visszapat­­tanó labdát azonban Markovits fölélövi. Egy perc múlva Gebhardt ugrik ki, azonban hosszan szökteti maflát és Halmos lábbal tud menteni. Enyhe hazai fölény alakul ez­után ki, ez azonban nem mutatkozik meg SPORT gólokban. Lassan feljönnek a vendégek, Hir­­czit csak szabálytalanság árán tudják sze­relni a védők. A közvetett szabadrúgást szögletre mentik. Sarokrúgás után a hazaiak támadnak. Gebhardt kiugrik, távoli, lapos lövését azonban Halmos védi. Percekig hol az egyik, hol pedig a másik kapu forog veszélyben. A 27. percben a vendégek sze­rezhetnék meg a vezetést, Zöld kifut a ka­puséból s a kapura tartó labdát Gyulay a gólvonalról vágja ki. A kialakuló hazai tá­madást csak szabálytalanság árán szereli a vendégek védelme mintegy 30 m-re a kaputól. Savanya íveli be a labdát, Halmos nagyon alá­fut, csak érinteni tudja, s a lepattanó lab­dát Henczi az üres kapuba gurítja. 1:0. A hazai csapat ezekben a percekben állandóan támad, de fölénye nem mutatkozik meg újabb gólokban. A játékvezető egyre többet téved ítéleteiben. Olyan ezeknek az ítéletek­nek a színezete, mintha a hazai csapatot nyomná és a közönség egyre idegesebb lesz. Dombóvár a lestaktikát alkalmazza. A ven­dégek támadnak ezután, szögletet harcolnak ki. Ezt azonban Kiss föléfejeli ,tuajd Czibók lő mellé. A túlsó oldalon viszont Gebhardt lövését a kapufa menti. Simonfalvi lövésé­nek irányzéka is rossz. A 30. percben Mar­kovits tisztán kapja a labdát, de kapu fölé bombáz. A következő pillanatban azonban már csak szabálytalanság árán tud szerelni a hazai védelem. A szabadrúgásnak Hirczi áll neki. A hazai védelem tétovázik a sor­fal felállításával. Hirczi bombalövése a ka­pufán csattan, majd Zöld fején irányt vál­toztatva a hálóban köt ki, 1:1. Mezőny­játékkal ér véget az I. félidő. A II. félidő mezőnyjátékkal indul. Most már sok durvasággal tarkítva. A 7 perc­ben Markovits lefutja a védelmet, szépen begturít és Gebhardt a hálóba pofozza a lab­dát, 2:1. Kezdés után a vendégek támadnak, azonban csak egy szabadrúgást rúghatnak. Ugyanez megismétlődik a másik oldalon. A szépen ívelt szabadrúgást Markovits fölélövi. A játékvezető és a partjelzők egyre többet tévednek. A 11. percben váratlan 11-eshez jutnak a vendégek. Hirczi Láng mellett próbál elhúzni, aki becsúszva igyekszik sze­relni. Mindketten buknak s a játékvezető — szerintünk túl szigorúan — a büntetőpontra mutat. Mind a játékosok, mind a közönség reklamál. A büntetőrúgást a kimozduló Zöld védi, az újrarúgást azonban már nem tudja fogni, 2:2. Ekkor 2 percig áll a játék. Kez­dés után a hazaiak rohamoznak. Látszik rajtuk, hogy meg akarják nyerni a mér­kőzést. A játékvezető lassan kiengedi kezé­ből a mérkőzés vezetését és tévedéseivel a végtelenségig idegesíti a közönséget. A já­­­ék teljesen eldurvul. Ennek következménye, hogy G. Kisst és Markovitsot a játékvezető le­­küldi a pályáról. A 22. percben Gebhardt egy előrevágott labdára startol, védője jó­val előbbre áll. A játékvezető érthetetlen mó­don lesz ítél. Közben a partjelző is int vala­mit. A játékvezető odamegy, de a felidege­sített bányászokat nem lehet féken tartani. A játékvezető látván a felindult tömeget, jónak látja a régi közmondáshoz ragaszkod­ni, ,,szégyen a futás, de hasznos*1 jelszó­val az öltözőbe menekül. Tehát a mérkőzés a 25. percben félbeszakad. Bírálat: Színvonalas mérkőzésnek indult, azonban a játékvezetők gyengéknek bizo­nyultak ahhoz, hogy kezükben tartsák a mérkőzést. A botrányra még majd visszaté­rünk. Lakó István levelező. A Sz. Petőfi gólaránnyal lett első az ifjúsági labdarúgóbajnokság tavaszi fordulójában Szerencsétlen körülmények összejátszása folytán már harmadik hete nem adtunk helyzetképet az ifjúsági labdarúgóbajnokság eredményeiről és a bajnokság állásáról. Ezért ez összefoglaló cikkünkben három hét eredményeit ismertetjük: XI. forduló: A Szekszárdi Dózsa tolnai és a Dombóvári Postás bátaszéki győzelme számít meglepetésnek. Kiderült azonban, hogy a Postás koron túli játékost szerepel­tetett és így a bajnoki pontokat a szövet­ség 0:0 gólaránnyal a Bátaszéki Lokomotiv javára írta. Eredmények: Mázai Bányász— Hőgyészi Traktor 4:0, Simontornyai VL.— Szekszárdi Építők 1:0, Nagfymányoki Bá­nyász— Dunaföldvári Szpartakusz 5:2, Dom­bóvári Lokomotiv—Bonyhádi Vasss 4:0, Szekszárdi Petőfi—Paksi Kinizsi 7:0, Dombó­vári Postás—Bátaszéki Lokomotiv 2:0, Szek­szárdi Dózsa—Tolnai­­ VL. 5:1. XII. forduló: A Sz. Dózsa legyőzi Simon­­tornyát, az Építők Dunaföldvárt. A forduló meglepetését a két listavezető: a Szekszárdi Petőfi és a Nagymányoki Bányász szolgál­tatja. Mindketten 4:4-es döntetlent érnek el a Hőgyészi Traktor, illetve a Dombóvári Postás ellen. A Petőfi Hőgyészen, Nagymá­­nyok ellenben otthonában, Nagymányok se­gítségére siet azonban az a körülmény, hogy a Postás csapatában ismét játszik Fajcsy TL, aki túlkoros és ezért a szövetség a mérkő­zés eredményét megsemmisíti és a bajnoki pontokat Nagymányok javára írja. Ezzel az intézkedéssel Nagymányok pontszámban be­érte a Petőfit, amely azonban továbbra is megtartotta elsőségét jobb gólaránya révén. Részletes eredmények a következők: Paksi Kinizsi—Tolnai VL. 3:2,­ Szekszárdi Dózsa— Simontornyai VL. 5:3, Szekszárdi Építők— Dunaföldvár 3:1, Dombóvári Lokomotiv— Bátaszéki Lokomotiv 6:1, Hőgyészi Traktor —Szekszárdi Petőfi 4:4, Nagymányoki Bá­nyász-Dombóvári Postás 4:4, Bonyhádi Va­sas-Mázai Bányász 0:0. XIII. forduló: Tolna hőgyészi pontveszté­­se és a Dunaföldvári Szpartakusznak a Szekszárdi Dózsa ellen elért győzelme szá­mít meglepetésnek. Egyebekben nagyarányú győzelmek jellemzik a fordulót, melynek során a riválisok mindegyike nagyarányú győzelmet arat. Részletes eredmények: Máza —Dombóvári Lokomotiv 6:0, Dombóvári Pos­tás-Szekszárdi Építők 6:2, Nagymányoki Bányász—Bátaszéki Lokomotiv 5:1, Simon­tornyai VL.—Paksi Kinizsi 4:1, Tolnai JVL­­—Hőgyészi Traktor 1:1, Szekszárdi Petőfi— Bonyhádi Vasas 5:1. Dunaföldvári Szparta­kusz—Szekszárdi Dózsa 5:1. A bajnokság tavaszi fordulóját tehát a Szekszárdi Petőfi együttese jobb gólarányá­val megnyerte a Nagymányoki Bányász és a Simontornyai VL. előtt. Tegyük mindjárt hozzá, hogy megérdemelten. A Szekszárdi Pe­tőfi fiataljai sokszor lényegesen gyönyör­­ködtetőbb játékkal lepték meg a közönséget, mint a felnőttek. Kiegyensúlyozott együttes, melynek volt ugyan három kisiklása, egyéb­ként azonban minden mérkőzését fölényesen nyerte meg. Gólarányuk nagyszerű. Megle­petésnek számít a Nagymányoki­­ Bányász szereplése. A kis bányászközség is olyan együttest tudott kiállítani a mérkőzésekre, hogy méltó társa volt a megyeszékhely leg­több ifjúsági labdarúgóinak. Simontornya és Máza szereplése ugyancsak kellemes megle­­petésnek számít. Ugyanakkor azonban van bőven kellemetlen eredmény is. Nevezetesen a Dombóvári Lokomotiv, a Tolnai VL. és a Bonyhádi Vasas, valamint a Szeksz­árd­i Dó­zsa gyenge szereplése. A Dombóvári Loko­motiv, a Bonyhádi Vasas és a Tolnai VL. az ifjúsági labdarúgó utánpólás fellegvára volt a múltban, éppen ezért tőlük lényege­sen jobb szereplést vártunk. Hátra van még a Szekszárdi Dózsa—Báta­széki Lokomotiv mérkőzés, amelynek ered­ménye még komoly kihatással lehet a baj­nokság végső sorrendjére a Dózsa szempont­jából különösképpen. A szekszárdi csapat győzelme esetén ugyanis az ötödik hellere ugrana fel. De a Bátaszéki Lokomotiv is ja­vítana valamit j helyezésén, ha sikerülne Szek­szárdon győzni«» . E mérkőzés nélkül az if­júsági labdarúgó­­»bajnokság következő, tavaszi állásaa Még csak felénél jártunk a bajnokságnak, de máris megállapítható az, hogy­ az idén hosszú harc után először kiírt ifjúsági lab­darúgóbajnokság fejlőődést eredményezett, a megye labdarúgó utánpótlásában, melynek ko­moly kézzelfogható eredményei és gyümölcsei valóban majd csak ,1—2 év múlva fognak csak jelentkezni. Alaptalan volt az a féle­lem is, hogy­ a mérkőzéseket, majd nem fog­ják a csapatok lejátszani, mert távolmara­dás miatt csak egyetlen mérkőzés maradt el. Emiatt kellett levonni­­ 2 büntetőpontot attól a Dunaföldvári Szportói kúsztál, amely a baj­nokság megindulása elő­tt a felnőtt bajnok­ságban való indulását attól tette függővé, hogy kiírja-e a szövets­ég az ifjúsági baj­nokságot. Ez is a sport­cör vezetésében ész­lelt hiányosságokra vezethető vissza és mi­után a Szpartakuszt a Honvéd vette át, minden remény megvan a­hhoz, hogy az őszi forduló még kevesebb zökkenővel bonyolód­jék le, mint a tavaszi. Ifjúsági labdarúgóink is természetesen a felnőttekhez hasonlóan lejátsszák vasárnap az őszi forduló első mérkőzését, hogy az­után két héten keresztül felkészüljenek az ifjúsági válogatottak tempjára. A mi reménységünk Az idei év legnagyobb sportsikereit Tolna megtve részéről a fiatal, halkszavú bonyhá­di fiú, Oláh Zoli aratta, második lett az országos ifjúsági ökölvívó bajnokságában. A kitű­­nő eredményig azonban hosszú volt az út, 1950-ben, 15 éves korában kezdett ököl­vívással foglalkozni. Egy barátságos mérkő­zésen szerepelt először s annyira megtetszett neki az a nehéz, férfias sport, hogy elha­tároztam ökölvívó lesz. Az első mérkőzésein elég sűrűn kapott ki, de ezek a vereségek nem törték le, hanem­ még keményebb mun­kára ösztönözték. A lassú fejlődés egyik oka az edzők gyakori váltogatása volt. 1952-ben a megyei bajnokságon sikerült megszereznie a harmadik helyet. Az ut­án a­ következő mérkőzéseken már mind több és több győzelmet arat, ezt elsősorban a ke­mény és fáradtságos munkájának köszönheti. Új edzőt kap Sándor Lajos személyében. A következő évben, 1953-ban először nyerte a megyei bajnokságot. Az országos bajnoksá­gon az első mérkőzését balszerencsével vesz­tette el. Ebben az évben még különböző kupa-versenyek­en vesz részt. Többek között megnyerte Dombóváron a Béke-kupa bajnok­ságot és a nyár folyamán a területi, később az országos Vasas Szpartákiádot is. A Vesz­prémben megrendezett Bakonyi-kupán is győ­zelmet arat. Ezután megkezdte a felkészü­lést a következő évre. Az előkészületi idő alatt nemcsak ökölvívással foglalkozott, ha­nem sokat mezeszefit és ez nagymértékben elősegítette állóképességét, a sikeres munka alapját így rakta le. Az idén a februárban meg­rendezett megyei bajnokságon fölénye­sen győz, de ugyanilyen eredményesen szere­pel a Dombóváron megrendezett területi bajnokságon is. Edzéseit fokozza, azonban az országos bajnokság előtt két héttel el­vették edzőtermüket s ez gátolta felkészü­lését. Az országos bajnokságon igen rossz sorsolást kapott, mert a másik ágon mér­kőzés nélkül jutott el ellenfele a döntőig. Három kemény mérkőzést kellett megvívnia a döntő mérkőzésig, ahol a rutinos pesti el­lenfele nagy harcban legyőzte. Az eredmé­nye így is kitűnő, második helyével nagy reményekre jogosít a jövőben. 1. Szekszárdi P­etőfi 131 0 1 2 52:10 21 2. Nagymányok 139 3 1 53:11 21 3. Simon­tornya 138 2 3 42:23 18 4. Máza 138 1 4 30:13 17 5. Domb. Lokomotiv 136 2 5 27:23 14 6. Tolna 136 2 5 25:23 14 7. Paks 136 2 5 22:25 14 8. Szekszárdi Dózsa 126 1 5 46:26 13 9. Dunaföldvár 134 3 6 22:299 10. Bátaszék 123 3 6 14:319 11. Bonyhád 133 2 8 15:308 12. D. Postás 133 2 8 14:34a 13. Sz. Építők­­ 132 110 15:245 14. Hőgyész 131 3 9 16:715 Oláh I. Zoltán MOZI Garay filmszínház. Június 21-ig: SZKAN­­DER BÉG. Színes történelmi film kasztrióta Györgyről, Hunyadi János harcostársáról. Kezelések: vasár- és ünnepnap: 4, 6 és 8 órakor, hétköznap: 6 és 8 órakor. AUTÓSZERELŐ szakmunkásokat felvesz a Szekszárdi Vas- és Fémipari Javító Vállalat, Szekszárd, DISZ-tér 5. Nőtlen munkásoknak szállást és étkezést biztosít. TOLNAI NAPLÓ Szerkeszti a szerkesztőbizottság Felelős kiadó: KIRÁLY LÁSZLÓ A szerkesztőség és kiadóhivatal telefonszáma­ 20­10, 20­11 Szekszárd, Széchenyi­ utca 18. M. N. B. egyszámlaszám: 00.878.065—38 Előfizetési díj: havi 11.— forint. Baranya m­egyei Szikra Nyomda Pécs, Munkácsy Mihály­ utca 10 «7. Telefon: 20-27. A nyomdáért felel: MELLES REZSŐ,