Tolnai Napló, 1954. szeptember (11. évfolyam, 207-232. szám)

1954-09-14 / 218. szám

4 N A­P­C Ó Új lendülettel, új emberekkel kezdi a munkát a szekszárdi Béke tsz tagsága A PORT 1954 szeptember 8-án alapvető vál­tozásom ment keresztül a szekszárdi Gőgös Ignác tsz tagsága. Köztudo­mású, nemcsak a város, hanem az egész megye dolgozói előtt, hogy a Gőgös Ignác tsz-ben a legtöbb tag „Csáki szalmájaként“ kezelte a kö­zös vagyont. Nem törődtek a mun­kával, bitangba, gazba hagyták a szép jövedelmet biztosító szőlőterüle­tüket. A tsz becsületes tagjai között felmerült nem egyszer, hogy ez így nem mehet tovább, nem lehet, hogy a Görgös tsz szégyenfoltja legyen Szek­szárd városnak. Múltak a napok, az elégedetlenség nőtt, a munka nem ment, és egyszer betelt a pohár és a szeptember 8-án megtartott rend­kívüli közgyűlésen megszűnt a szek­szárdi Gőgös Ignác termelőszövetke­zet, hogy helyet adjon egy új tsz­­nek, amely új emberekkel, új szel­lemmel kezdi meg az életet. Ennek az új életnek zökkenőmentes megin­dulását segítette az őcsényi Béke tsz tagsága, akik vállalták, hogy a Gő­gös Ignác tsz becsületes tagjaival szekszárdi Béke tsz név alatt egy olyan termelőszövetkezetet fognak létrehozni, amely Szekszárd város­nak nem a szégyenfoltja, hanem büszkesége lesz. Az az út, amit a szekszárdi Béke tsz megalakulásáig megtett a Gőgös Ignác tagsága, nagyon kemény és ne­­héz volt és most már szükségesté vált, hogy a tsz-be nem valókat gon­dolkodás nélkül kizárják. A hajdani Gőgös Ignác termelőszö­vetkezetben egyszerűen nem vették figyelembe az alapszabály egy-két pontját. Az alapszabály kimondja, hogy a tsz-nek tagja lehet minden 1­6 éven felüli személy, tehát minden 16 éven felüli földműveléssel foglal­kozó családtagnak részt kell venni a munkáiban. Ez a Gőgös Ignác tsz-nél nem volt meg. Ha a közgyűlés hatá­rozatot hoz, akkor azt a tsz elnöké­nek végre kell hajtani, de nem úgy, ahogy azt Antal Mihály volt elnök tette. Az alapszabályban vannak fe­gyelmi tételek is: „megdorgálás, fi­­gyelmeztetés, munkaegység levonás.“ Ha ez nem elég, akkor az alapsza­bály ellen vétőket ki lehet zárni a tsz tagjainak soraiból. A Gőgös Ignác tsz-ben ez sem volt meg. Igen sokan csak arra törekedtek, hogy a saját zsebük tele legyen. Nem vették fi­gyelembe azt, hogy ez a gazdaság az övék és erre vigyázni kell, de nem úgy, ahogy ők vigyáztak. Ezen a közgyűlésen a Gőgös Ignác tagjai az őcsényi Béke tsz tagjaival egyetértésben elhatározták azt, hogy kéz a kézben, váll-váll mellett kez­dik meg az új, számukra boldogabb és békésebb életet. Kovács elvtárs­nő, az őcsényi Béke tsz párttitkára, a közgyűlésen elmondott hozzászólá­sában tömören és mindenki számára érthetően elmondta azt, amit az őcsényi Béke tsz tagsága mondani akart: „Komoly lépésre szánjuk el ma­gunkat. Mi azt akarjuk, hogy a Gő­gös Ignác tsz-nél ne 50 dekagramm búza jusson egy munkaegységre, ha­nem 2—3 kiló, vagy 5 kiló, mert mi tavaly is ennyit osztottunk, össze k kell fogni és nem pedig marakodni. Holnap úgy lépjen be a tsz-be min­­den tag, mint egy új ember. A „kö­zös" legyen mindig az első minden tag előtt. A mi utunkat már kitapos­ták. Vegyünk példát a Szovjetunió­ról, a világ legfejlettebb országáról, ha harcolunk, ekkor odajutunk, ahol a szovjet emberek vannak. Rajtunk múlik minden." És ezután a szekszárdi Gőgös Ig­nác becsületes tagjaiból és az őcsé­­nyi Béke tsz tagságából létrejött egy új tsz, szekszárdi Béke tsz név alatt, amelynek elnöke Áder János elvtárs. „Kedves Elvtársak! — mondotta az új elnök. — Olyan nap legyen ez a mai és olyan Béke tsz legyen a mi termelőszövetkezetünk, hogy példa­képe legyen a dolgozó parasztság­nak. Szeretném felhívni az elvtársak figyelmét, hogy szövetkezetünkben olyan fegyelmezettek legyenek, mint amilyen fegyelmezettnek egy termelő­­­szövetkezet tagságának lenni kell. — Amivel engem a tsz tagsága megbíz, azt betartom, de egyben megkövete­lem minden egyes elvtárstól, hogy tartsa be, amit a taggyűlés elhatáro­zott. Azt hiszem, hogy az elvtársak ismerik az alapszabályt és ennek be­tartását a legszigorúbban fogjuk kö­­vetelni. Befejezésül arra kérem az elvtársakat, hogy fegyelmezetten ve­gyenek részt az új termelőszövetke­zet munkájában. Részemről megígé­rem azt, hogy tudásom legjavával fo­­gom segíteni a termelőszövetkezetet, hogy minden egyes tagunk meg le­gyen elégedve." A közgyűlés végetért és a szek­szárdi Béke termelőszövetkezet tag­sága azzal a szilárd elhatározással tért haza, hogy másnap új erővel, nagyobb lendülettel kezdi meg a munkát. Megtartotta VII. küldöttgyűlését a tolna megyei KISZÖV Az elmúlt napokban tartotta meg VII. küldöttgyűlését a Tolna megyei KISZÖV. Megjelent a küldöttgyű­lésen Hérák elvtárs, az OKISz ré­széről, Baranyai elvtárs, a Megyei Tanács részéről, Gyere elvtárs a KISZÖV elnöke, valamint a KTSz­­ek küldöttei. A küldöttgyűlés az elnökség meg­választásával kezdődött. Majd Gye­rő elvtárs tartotta meg beszámoló­ját, melyben ismertette a KTSz dol­gozóinak eredményeit és a még fenn­álló hiányosságokat. Elmondotta többek között, hogy a megye­­ szövet­kezetei a II. negyedévi tervet 128 százalékra teljesítették, az előző ne­gyedévhez viszonyítva 2.550.006 fo­rinttal termeltek többet. A lakosság felé végzett termelés a II. negyed­évben az I. negyedévhez viszonyít­va 253.000 forinttal emelkedett. Az emelkedés főleg a késztermék eme­lésénél mutatkozik, míg a szolgál­tatás bizonyos mértékben csökkent. Emelkedés van a termelékenység vonalán is. Az első negyedévi 9828 forintos 1 főre eső termelési érték 1826 forinttal, tehát 11.654 forintra növekedett. A 128 százalékos ter­melési tervvel szemben a termelői béralap felhasználása 120 százalékos volt, ami 8 százalékos relatív meg­takarításnak felel meg. Ez a meg­takarítás forintban 278.000 forintot jelent. A termelés emelkedésével egyidejűleg a termelők átlagkerese­te is emelkedett. Az I. negyedévi 2750 forintos átlagkereset a II. ne­gyedévben 3365 forintra emelkedett, ami havi 1122 forintos keresetnek felel meg. Gyerő elvtárs beszámolójában megszabta a szövetkezet dolgozói­nak a további feladatokat. Beszélt arról, hogyan lehetne a szövetkeze­teknél még csökkenteni az önkölt­séget és tovább javítani az ered­ményeket. A beszámolót számos hoz­zászólás követte. A felszólalók el­mondották, hogyan akarják a továb­biak során még emelni eredményei­ket, mit tesznek a minőség megja­vítása, a termelékenység emelése, az önköltség csökkentése érdekében. Szegedi elvtárs, a Szekszárdi Építőipari KTSz elnöke elmondotta, hogy III. negyedévi termelési ter­vüket már teljesítették, szeptember 15-ig pedig éves tervüket is befe­jezik. Janó elvtárs, a Szekszárdi Cipész KTSz elnöke arról beszélt, hogy legfontosabb feladatnak te­kintik most azt, hogy a rendelők­nek ne 3—4 hónap múlva, hanem 3—4 hét után adhassák át a kész cipőket. S erre megvan a lehetőség, mert a KTSz dolgozói valamennyien túlteljesítik napi, illetve dekád ter­vüket. S ennek eredménye az, hogy a KTSz szeptember közepéig telje­síteni tudja III. negyedéves tervét. Pámer elvtárs, a Dunaföldvári Ci­pész KTSz küldötte elmondotta a szövetkezetnél még meglévő hibákat. — Sokkal többet kell törődnünk a dolgozók politikai nevelésével — mondotta. Ezenkívül még több hoz­zászólás hangzott el a küldöttek ré­széről. Gyerő elvtárs a hozzászólások után megállapította, hogy a VII. küldöttgyűlés elérte célját, majd megválaszolt a felszólalóknak. Vé­gül megkérte a gyűlésen megjelent elvtársakat, hogy az itt elhangzot­takat vigyék el a szövetkezeti dol­­gozókhoz , s közöljék velük, hogy mi is a teendő az elkövetkezendő hetekben, hónapokban. El I IS KI4 KEDD. SZEPTEMBER 14 ÜGYELETES GYÓGYSZERTÁR: 11/1. sz. Áll. gyógyszertár: NÉVNAP: Szeréna. — IDŐJÁRÁS JELENTÉS: Várható időjárás kedd estig: változó felhőzet, több helyen eső, zivatar, lassan mérséklődő szél. A hőmér­séklet nyugaton alig változik, kele­ten kissé még csökken. Várható hő­­mérsékleti értékek: kedden reggel nyugaton 10—13, keleten 12—15, délben 23—26 fok között. Szeretem engedély nélkül — színes csehszlovák vígjáték — Megyéinkben elsőnek a dombóvári filmszínház mutatja be a filmet szep­tember 16-tól. Mulatságos, fordulatos, Szlovákia mai életét megelevenítő film a „Sze­relem engedély nélkül.“ Megrajzol­ja, hogyan válik a maradi gondol­kodású régimódi nyugdíjasból olyan ember, aki nem áll már annyira tá­vol man­ életünktől és saját gyerme­keitől. Rebro, a takarékos, óvatos, előre­látó kispolgár típusa. Egész életén keresztül körülményesen, alaposan, de becsületesen dolgozott, s most, hogy nyugdíjazták, visszavonul szép kertes házába, hogy a horgászásnak, a vasárnap délelőtti poharazgatásnak és a kisebb kártyapartiknak éljen.­­ Emellett persze szeret templomba is járni és merev tekintélytiszteletet tart fenn családja körében. Felnőtt lánya és fia — az ő szemében — még ma is gyerekek. Beszámoltatja őket minden lépésükről. Nála az em­ber a hivatalnoknál kezdődik.­­ A maradi apa így hazudozásra szorít­ja a fiatalokat. Feró, a fia például rég otthagyta a tisztviselősködést . a bratislavai közművek szerelője, Ol­ga, a lánya, ugyancsak , kiugrott az fedésből, és a hajókormányos mun­káját tanulja. Mindketten jól végzik munkája­it, egyre többet keresnek, de az ál­lásváltoztatást nem merik bevallani apjuknak, csak a mama tud róla. Azt sem vallják be, hogy Vasárnap az együttes templombajárás helyett szí­vesebben mennek el kirándulni szí­vük választottjával. A komikus véletlen azután lelep­lezi ezeket a­­ mindentől elrugaszko­­dott“ fiatalokat. Az apa értelmetlen, ostoba rigolyái, szeszélyei, vallási elő_­ítéletei lassan halomra dőlnek. jelenet a „Szerelem engedély nélk­ül" című csehszlovák filmből. 1954 SZEPTEMBER 14 Meglepetések a huszadik fordulóban A megyei labdarúgóbajnokság 20. fordulójában a legnagyobb meglepe­tést a Szekszárdi Dózsa—Bonyhádi Vasas mérkőzés szolgáltatta, ame­lyen a Vasas együttese fölényes győ­zelmet aratott. Nagymányokon a bá­­nyászrangadón az elmúlt vasárnap vereséget szenvedett Nagymányoki Bányász kétszámjegyű győzelemmel bizonyította be, hogy csak múló ros­­­szullét volt elmúlt vasárnapi veresé­ge. Simontornyán a bátaszéki vasuta­sok alaposan alulmaradtak a Vörös Lobogóval szemben. Dunaföldvárott viszont az elmúlt vasárnap győztes tolnaiak voltak kénytelenek megha­jolni a Honvéd nagyobb tudása előtt. Szekszárdon az Építők érdekes mér­kőzésen fektették kétvállra a D. Lo­­komotívot, míg Dombóvári a Postás 2:0-as vezetés után sem tudott győz­ni a Szekszárdi Petőfi ellen. Pakson a hazai együttes nyert a Traktor el­len. Részletes eredmények: Nagymányo­ki Bányász—Mázai Bányász 11:0, Paksi Kinizsi—Hőgyészi Traktor 5:2, Simon­tornyai V. L.—Bátaszéki Loko­motív 6:0, Bonyhádi Vasas—Szek­szárdi Dózsa 5:0, Szekszárdi Építők— Paksi Kinizsi—Hőgyészi Traktor 5:2 (2:2) Paks, 1000 néző. Vezette: Majoros. Hőgyész: Petrányi — Gál, Herr, Zádori, — Ulrich, Hertész — Nich­­ter, Hegedűs, Trick II., Ulrich II., Pongrác. — Paksi Kinizsi: Dömötör — Horváth, Darnai, Borsai — Her­mann, Vida — Váczi, Wolf, Somodi, Frenák, Mészáros. — A Kinizsi kezdi a játékot és Somodi már a 2. percben az oldalhálót találja el. Kinizsi nyomás alakul ki és a hazai együttes már a 7. percben vezetést szerez. Somodi kapásból hátrafelé lőtt lövését Petrányi csak a kapu­­vonalon túl tudja megfogni. 1:0. A gólra Hőgyész heves ellentámadások­kal válaszol, de ezek a támadások csak a paksiak 16-osáig jutnak el. Rövid nyomás után ismét a Kinizsi harcol ki fölényt. A 31. percben is­mét góllá érik a Kinizsi nyomása. Mészáros erős lövését Petrányi ki­üti és másodszorra már Váczi nem hibáz. 2:0. Kezdés után Ulrich II. a jobbszélen lefut és beadásszerű éles lövését Dömötör be­védi. 2:1. A gól fellelkesíti a vendégeket és a befe­jezés előtt 1 perccel Tricknek sike­rül az egyenlítő gólt belőnie Dömö­tör hálójába. 2:2. A II. félidő elején mezőnyjáték alakul ki. Mindkét oldalon több sa­rokrúgásra kerül sor, de a csatárok egyiket sem tudják kihasználni. Ne­gyedóra után Váczi helyett Tanner áll be. A fiatal játékos lendületet visz a Kinizsi támadósorának játé­kába. A 23. percben szerez ismét ve­zetést a Kinizsi. Tanner nagyszerű labdájából Somodi az ötösről .­..érzi meg a vezetést. 3:2. A gól után nagy Kinizsi nyomás nehezedik a Traktor kapujára. A 34. percben Tanner is­mét a gól előkészítője. Tanner éles passzát Mészáros elcsípi és a kapu jobb oldalába lövi. 4:2. Két perccel később Mészáros nagy lövése a ka­pufáról pattan vissza. A mérkőzés utolsó perceiben ismét Tannner elő­készítője az utolsó gólnak. Mészáros elé tálal, aki visszajátszik Frenák­­nak s az a jobb alsó sarokba lő. 5:2. A mérkőzésen a Kinizsi irányítot­ta jobbára a játékot, de az I. félidő­ben Dömötör öngólja után szárnya­kat kapott a Traktor és ki tudta egyenlíteni a Kinizsi kétgólos elő­nyét. A II. félidőben Tanner három nagyszerű gólt készített elő és a Kinizsi végül is megérdemelten nyert. Jók: Vida, Mészáros, Somodi, illetve Petrényi, Herr és Ulrich II. Szekszárdi Építők—Dombóvári Lokomotív 4:1 (1:1) Szekszárd, 1000 néző. Vezette: Szendrovits. Építők: Greilich — Kiss II, Fehér, Nagy — Werner, Vígh, — Gyetvai, Marosi, Elekes, P­ruzs­ina, Krausz. D. Lokomotív: Halmos — G. Kiss, Halmosi, Ko­csis — Kelenfi, Szabó — Simonfalvi, Gelencsér, Hirczi, Horváth, Czibók. — Az I. félidő változatos játékkal telt el. Hamarosan kiderült, hogy az Építők még mindig hullámvölgyben van és a Lokomotív sem tudja iga­zolni a Nagymányok felett aratott győzelem után várható jó formát. Az 5. percben adódik az első nagy helyzet. Krausz lefutva bead, Ma­rosi lövése az üres kapuba menne, de Gyetvay megpenderíti a labdát, Dombóvári Lokomotív 4:1, Szekszár­di Petőfi—Dombóvári Postás 4:2, Dunaföldvári Honvéd—Tolnai Vörös Lobogó 4:0. A bajnoki táblázaton, a három szekszárdi csapat ismét együtt van. Úgy látszik azonban, hogy a 3. helyért folytatott küzdelembe egyik csapat sem tud beleszólni. Erre mu­tat, hogy a legjobbnak hitt Dózsa szinte ellenállás nélkül enged­­te át a győzelmet, a Bonyhádi Vasasnak. A hátsó régiókban Hőgyész a 13­. hely­re esett vissza. Paks és Dunstföldvár is megelőzte őket. A bajnokság állá­sa a 20. forduló után a következő: 1. N.-mányok 2016— 393,1734 2. S.-tamya 20115 457,:2927 3. Bonyhád 20114 550­:3026 4. Sz. Dózsa 20102 850 1í«22 5. Sz. Petőfi 19101 81Or1021 6. Sz. Építők 20101 942:4321 7. Tolna 189 2 747:4­520 8. D. Lók. 189 2 739:3820 9. Máza 208 21047:4913 10. Paks 207 21144:7116 11. D­földv. 196 5 845:5215 12. Hőgyész 207 1347:6914 13. D. Postás 203 31428:599 14. Bátaszék 204 11523:769 amely így a kapu fölé jut. A túlsó oldalon a 9. percben Hirczi yukat rúg a 16-osom Az első negyedórá­ban határozottan jobb a Lokomotiv, s a 15. percben érik góllá fölényes. Hirczi és Czibók összejátszása után Czibók nagyszerűen eltalált : a póst lövése a kapu bal alsó sarkába jut. 0:1. Kezdés után Krausz elől lábbal kell Halmosnak mentenie. Werner az üres kapura ível, de kivágják a labdát. A 26. percben Simonfalvi szabadrúgását Gelencsér a kapunak háttal pattintja kapura, de a lövés egy gondolattal elkerüli a kaput. Ezután lassan az Építők veszi át a játék irányítását. Marosi, majd Gyetvay lövése kerüli el Halmos kapuját. Majd két nagy tömeg jele­­netet úszik meg a D. Lokomotív védelme gól nélkül, de az nem so­káig várat már magára. Egy perc múlva a 37. percben Gyetvay érté­kesíti góllá a hazaiak fölényét, 1:1. A 39. percben előbb Krausz, majd Elekes lövését kell védenie Halmos­nak. A II. félidőben hatalmas küzde­lem folyik a győztes gólért. Látszik, hogy az a csapat nyeri meg a mér­kőzést, amelynek sikerül az első gólt rúgnia. Az Építők harcol ki jobbára fölényt, de a csatárok a legnagyszerűbb helyzeteket is el­ügyetlenkedik. Nincs, aki az „i“ be­­tűre feltegye a pontot. A II. félidő­ben cserél az Építők. Gyetvay he­lyére a fiatal Tóth áll be. Mind­járt jól mutatkozik be. Jól megy el a szélen, beadását Pruzsina kapufá­ra lövi, majd a visszapattanó lab­dát Tóth vágja fölé. Mind állandób­bakká válnak a hazaiak támadásai. A 37. percben születik meg a várva­­várt gól Pruzsina kiugratja Krauszt, aki majdnem az alapvo­nalról ad be. Tóth fejére száll a be­adás, s onnan meg Vígh lábán irányt változtatva jut Halmos kapujába. 2:1. A gól után nagy erővel támad­nak a hazaiak. A 41. percben Vígh 20 méteres szabadrúgásból szerez újabb gólt. Halmos az előtte állók­­tól nyilván nem láthatta az erős la­pos lövést. A 44. percben esik az utolsó gól. Ismét a fiatal Tóth megy el a jobbszélen és beadását a közép­csatárnak előrehúzódott Vígh a ka­pufa tövénél nyomta gólba. 4:1. Lel­kes játékával az Építők rászolgált a győzelemre annak ellenére, hogy még hullámvölgyben van az e­gyüt­­tes. Jók: Kiss, Vígh, Tóth, Fehér, illetve Kocsis, G. Kiss, Czibók és Hirczi. KORDÉLT- és kocsihajtókat, lóápolókat, szénatelepi segédmunkásokat azonnal fel­veszünk. Jelentkezés: Budapesti Építőipari Szekérfuvarozó Vállalat Budapest, VI. Mun­kácsi Mihály u. 21. sz. TOLNAI NAPLÓ Szerkeszti a szerkesztőbizottság Felelős kiadó: KIRÁLY LÁSZLÓ A szerkesztőség és kiadóhivatal telefonszáma í 20­10. 20­11 Szekszárd, Széchenyi­ utca­­ 8. M. N­B. egyszámlaszám: 00.878.065—38 Előfizetési díj: havi 11.— forint. Baranyamegyei Szikra Nyomda Técs. Munkácsy Mihály-ntcs 10 «7. Telefon: 20-27, nyomdáért fal­el i MELLES REZSŐ.