Tolnai Napló, 1955. augusztus (12. évfolyam, 180-204. szám)

1955-08-16 / 192. szám

4 NAPLÓ Ovecskin: XXIII. — Hja, úgy! — Értse meg, Pjotr Illario­­novics, nem könnyen határoz­tam magam erre a lépésre. De kénytelen vagyok. Nem tehe­tek másként!... A feleségem sem megy, semmi áron nem megy a kolhozba. Mit te­gyünk, váljunk el talán? Ti­zenöt éve élünk együtt, gyer­mekeink vannak... — Ha magad átadod, ak­kor ... — Martinov kivette Korobkin görcsösen összeszo­rított ujjai közül a párttagsá­gi könyvét, kinyitotta a pán­célszekrényt, betette a köny­vecskét és kulcsra zárta az ajtót. — Egyelőre átveszem megőrzésre. De a titkársági ülésre azért meghívunk ... Szeretett volna most jól be­lelátni ennek az embernek a lelkébe, s ezért részvétteljes modort erőltetett magára, mint ha sajnálná a történteket. — És mit akarsz ezután ten­ni? Hogyan fogsz élni? Ezek után — úgy hiszem, magad is érted — nem maradhatsz a végrehajtó bizottságban veze­tő helyen. — Értem ... tudom ... Majd találok valami más munkát. Mégiscsak írástudó ember va­gyok, tapasztalt... Persze, olyan fizetést nem kaphatok... de a feleségem könyvelő, jó állásban van. Saját házunk és szép nagy kertünk is van... Megélünk valahogy. Martinov járkálni kezdett a szobában. — Azt mondtad, hogy a munkásosztályhoz vonzódtál? Miért nem mentél fiatal ko­rodban ,amikor még komszo­­molista voltál, Magnito­­gorszkba? Itt nálunk, Troick­­ban, milyen gyárak vannak?... A tintatartóhoz vonzódtál te, nem a munkásosztályhoz! Te, te kerületi írnok!... De kön­­nyen megváltál a párttagsági könyvtől! Nem bírta tovább türtőztet­ni magát. Az ajtóhoz lépett, könyökével könnyedén meg­lökte, hogy az kitárult és re­kedtes, fojtott hangon mond­ta: — Menj innen! Te élősdi! Korobbin meggörnyedve, mintha egyszerre fél méterrel alacsonyabbá vált volna, roggyant lábbal, kisomfor­­dált a szobából. A párttitkárság első ülésén kizárták a pártból. Ugyan­ezen az ülésen kizárták Fedu­­lovot is. Amikor közelebbről megvizsgálták ügyét, már nem volt kétséges, hogy ugyanolyan „kerületi írnok”, mint Korobkin, de amellett még szélhámos is. Kiderült, hogy nemcsak az épületfát „kapta”, amelyből a házát fel­építette, hanem még sok min­den mást is szerzett a „Harc” éléskamráiból és magtáraiból „önköltségi áron”. Ezért el­­sülyesztett minden feljelen­tést, amelyet ebből a kolhoz­ból a végrehajtó bizottságba küldtek és elfojtott minden kritikát. Fedulovot nemcsak a pártból zárták ki, de ügyét át­adták a bíróságnak is. Korja­­gin ügyének kivizsgálását — a vakbélgyulladás szimulálá­sával kapcsolatban — el kel­lett halasztani a kórházból való elbocsátása utáni időre. Egy hét elteltével minden kolhozban, amelyben tervbe­vették az elnök leváltását, megtörtént az új elnök meg­választása. Rugyenko, Gribov és Nyikolenko családostól új lakóhelyére költözött. A kerü­leti intézményekben az eltá­vozottak funkcióit ideiglene­sen helyetteseik töltötték be. Ezekben a napokban Marti­nov sok táviratot kapott, több­ször is felhívták telefonon a területi központból, sőt még Moszkvából is. — X. elvtárs a mi káde­reink jegyzékén van. Hogyan merte hozzájárulásunk nélkül más munkára áthelyezni? — Nézzék meg pontosan, milyen más munkára. Nagyon fontos munkára tettük. Nem limonádét árul valamelyik bó­déban. A tűzvonalba küldtük — kolhozelnöknek. — Ez önkényeskedés! A hang a telefonkagylóban kiabálni kezdett, Martinov pedig így válaszolt: — Tegyen panaszt a Köz­ponti Bizottságban. Mi úgy értettük a szeptemberi plénum határozatát, hogy küldjük a legjobbakat a kolhozba. Ha rosszul értettük, majd korri­gálnak bennünket. Tegyen pa­naszt, haladéktalanul és ne vesztegesse a drága időt! Ez után a beszélgetés rend­szerint megszakadt, a kagylót mindkét oldalon a helyére tet­ték. (Folytatjuk.) Falusi hétköznapok IV. Tulajdon kezünkkel A takarékos gazdálkodásnak, a minőség javításának feladatai a kendergyárakban Vállalatunk rostkikészítő te­lepei előtt a legfontosabb fel­adat a rendelkezésünkre álló nyersanyagból a lehető legtöbb és legjobb rostot adni a tovább feldolgozó iparnak. Tolna megyei üzemeinkben a legkedvezőbb anyagkihozatal és a készárú egyöntetű minő­ségének biztosítása érdekében a kenderkórót a feldolgozás minden fázisában osztályozni kell hossz, szín és egyéb lénye­ges feldolgozási szempontok alapján. Ennélfogva az idei ter­més beérkezésekor már a vago­nok kirakásánál szét kell osz­tályozni az anyagokat, minő­ség ázottsági igény és a fenti felsorolt szempontok szerint, így a kazlakba, — melyek a jövő évi feldolgozás nyersanya­gát tartalmazzák, — már minő­ségileg szétválasztott, osztályo­zott anyag fog kerülni, ami biz­tosítja a kóróból a legjobb anyagkihozatalt mind mennyi­ségileg, mind minőségileg. Hasonló elvet alkalmazunk a tavalyi termés idei áztatásá­­nál és továbbfeldolgozásánál. Nem lehet többé a kazlakból válogatás nélkül az áztatóme­dencékbe berakni a kórót. Min­den kévét meg kell nézni és a hozzá hasonló kévék csoport­jába rakni. A rosszul kötözött, felbomlott kévéket újrakötözik, ami selejtanyag és a kóc csök­kentését teszi lehetővé. A múltban a feldolgozási munka alapját képező áztatás befejezését csak az ezen mun­kálatokat irányító művezető ál­lapította meg. Idén ezt a nagy­­fontosságú tevékenységet már nem egyedül az áztatóműveze­tő, hanem a gyárvezető és a gépi feldolgozást vezető főmű­vezető együttesen végzi. Ilymó­­don elkerülhető a kellően ki nem ázott és így nehezen fel­dolgozható, vagy túlázott és en­nélfogva szakadékony, a jövő feldolgozás szempontjából csök­kent értékű anyagok termelése. A kenderrostok, így a ken­derszál és kóc termelésének befejező művelete tolna megyei üzemeinkben túlnyomórészt az úgynevezett vitorla-tiloló fel­­használásával történik. A fono­dák szennyezettségmentes tisz­ta anyagot kérnek. Üzemeink ennek a célnak az elérése érde­kében a tilolást olyan mérték­ben fokozták, hogy a tisztasági szempontot föléje rendelték a szálerősség, tehát az úgyneve­zett szakítóerő és egyéb nagy­­fontosságú tulajdonságok bizto­sításának. Hosszas kísérletezés után megállapítottuk, hogy különö­sen a nyári hónapokban, ami­kor a rostnak és pozdorjának szétválasztása aránylag kisebb mechanikai behatásokkal is el­végezhető, mellőzni kell a tilo­lás túlzott mértékét. Fokozot­tan törekedni kell magas sza­kítószilárdságú rostok gyártá­sára anélkül, hogy elhanyagol­nák a tisztasági szempontot. Ilyen módon takarékoskodunk az anyaggal mennyiségileg és minőségileg egyaránt, mert nemcsak jobb, de egyben több fenórostot kapunk. Tolna megyei üzemeink közül a dunaföldvári, szekszárdi és furkópusztai üzemek elég bő törőkapacitással rendelkeznek ahhoz, hogy tilolóknak tört­anyaggal való ellátásán felül készletek gyűjtésére is előállít­sanak jelentős mennyiséget. A hosszabb ideig raktározott úgy­nevezett pihentetett törtanyag a továbbfeldolgozás során ked­vező anyagkihozatalt tesz lehe­tővé, úgyhogy az ilyen törtkóró készletek gyűjtése — noha a külön kazalozás némi munka­­többlettel jár — sokszorosan megtérülő fáradságot jelent. ÁCS ISTVÁN főmérnök, Dunántúli Rostkikészítő V. ■ SPORT Közel 200 induló a szpártákiád megyei döntőjén Augusztus M-én, vasárnap rendezte a Megyei Testnevelési és Sportbizott­ság a falusi dolgozók szpártákiádjá­­nak megyei dötőjét. Ezen a versenyen azok a falusi dolgozók vettek részt, akik a helyi versenyeket megnyerve részt vettek a járási szpartákiádokon és ott I. vagy II. helyezést értek el. A megye járásaiból mintegy 200 sportoló érkezett Szekszárdra, hogy eldöntse az egye­s versenyszámok első helyezé­sének kérdését. Vasárnap reggel a Garay téri álta­lános iskolában gyülekeztek a spor­tolók, ahonnan katonazenekar pattogó indulóinak hangjai mellett vonultak a sportpályára. A járások versenyzői oszlopokban felállva sor­akoztak a labdarugópályán, majd a Himnusz hangjai mellett felhúzták a nemzeti­színű lobogót a­­ díszárbócra. Ezután Lépő László, az MTSB elnöke üdvö­zölte a megjelent falusi dolgozókat, majd Turgonyi Teréz a DISZ Megye­bizottság nevében üdvözölte a fiatalo­kat és tartott rövid beszédet. Ezután a közel kétszáz sportoló DIVSZ induló hangjai mellett elvonult, hogy elkez­dődjenek a különböző versenyszámok­­ban a küzdelmek. Az időjárás nem kedvezett a szpar­­tákiádnak, mert tíz óra körül elkezdett esni az eső, és az épp elég volt ahhoz, hogy az 500 néző, aki a­ szpartákiád versenyeit nézte, elhagyja a sportpályát. De nemcsak a nézők, hanem egyes versenybírók is az eső­­elöl a közeli öltöző folyosóján keres­tek menedéket. 12 óra körül az eső­ elállt és mire az utolsó versenyszá­­muk lebonyolítására került a sor, újból jó idő lett. A falusi fiatalok nagy lelkesedésről­, küzdeni akarásról tettek tanúbizonyságot a megyei dön­tőn, amelyek azt igazolták, hogy a falusi fiatalok szeretik a sportot.. A szpartákiád értékelésére, valamint eredményközlésére visszatérünk. Tarkál a szőlő a szekszárdi hegyeken A szekszárdi Béke termelő­­szövetkezet tagsága még nem végzett a csépléssel, mert a hetes eső akadályozta annak befejezését. Addig, amíg a la­pokon nem lehetett dolgozni, addig a szőlőben a soronkövet­­kező munkákat végezték. A porhanyó talajon könnyen ment a „vakarás“, ahogy a szekszárdiak a sarabolást ne­vezik. Az idősebb termelőszö­vetkezeti tagok közül öten, ha­tan állandóan a szőlőben van­nak és dolgoznak. Az öt holdas szőlőterületben a saraboláson kívül még egyéb fontos munka is akad. Az aratás ideje alatt sokat fejlődött és nőtt a­ lombo­zat, új hajtások és kapcsok haj­tottak ki. Ezeket a tápanyagot feleslegesen elhasználó része­ket le kell tördelni. A tetejezés után a megtisztított levelek kö­zül hamvasan húzódnak meg a tarkáló fürtök. A tetejezéssel egyidőben „aggatják“, raffiával felkötözik a rövidebb veszők földre csüngő tömött fürtjeit is. Október eleje bőséges szüretet ígér, 120 hektoliter bortermésre számítanak a tagok.­ Sz. Bástya-Tolnai Vörös Lobogó 3 : 0 (2 : 0) Szekszárd, 800 néző. Vezette: Szendrovics. Tolna: Ezer—Deák, Straubin­ger, Schäffler—Tihanyi, Bizony II.—Vass, Paszler, Krausz, Jóász, Pruzsina. Bástya: Ludas—Tárnok, Diófási, Horváth — Kunszabó, Gaál—Gabi, Hómann, Benács, Monori, Zérényi. A hazaiak a 7. percben 20 mé­teres szabadrúgáshoz jutnak, de azt Horváth mellé lövi. Nem sok­kal később Ludas az egyik ven­dég csatár lábáról szedi le a lab­dát. A 15. percben Ezer sarokra ment a Bástya csatárok elől. A 26. percben egy ártatlan Bástya tá­madás után Deák lábáról a hálóba jut a labda. 1:0 (öngól). A 32. percben Krausz jó helyzetet ront. A 37. percben 40 méteres szabad­rúgást Gaál Zérényi fejére teszi, aki szépen fejeli azt sarokra, de Ezer véd­. Fölénybe kerülnek a hazaiak. A 43. percben Straubin­­ger a hazai csatárok elől 5 mé­terről haza­ad, de a hazaadás rosszul sikerül és ez elég ahhoz, hogy máris 2:0-ra nöjjön a hazai­ak előnye. Tovább támad a Bástya és a II. félidő első perceiben egymás után éri el a sarokrúgásokat, de azo­kat értékesíteni nem tudja. A vendégek hátvédje, Schäffler le­sérül és csak hosszú ápolás után tér vissza a pályára, de sérülése miatt már nem tud beleszólni a játékba. A hazaiak támadnak és Zörényi lesen akad el, majd Pasz­ler elől Ludas lábbal ment. A 20. percben Gabi szépen kidolgozott labdáját Benács 6 méterről is csak az üres kapu mellé tudja lőni. Eldurvul a játék, a játéko­sok egymást rugdalják a pályán, de a partjelzők és a játékvezető minderről nem vesznek tudomást. Paszler kiugrik, kicselezi Ludast is, de még így sem sikerül gólt rúgnia. A 36. percben Gabi sarok­rúgására Ezer rosszul fut ki és azt Benács az üres kapuba fejeli, 3:0. A 40. percben újból bizony­talankodik Ezer, de a tolnaiak szerencséjére a Bástya csatárok hibáznak. Jók: Diófási, Kunszabó, illetve Joósz, Tihanyi. Bírálat: Az I. félidőben a tol­naiak még tartották magukat, sőt jól is játszottak, de a má­sodik félidőben, amikor már 10 emberrel játszottak (Schäffler sé­rült volt) letörtek, melyhez hozzá­járult a két öngól is. A Bástya csatársorból csak Benács volt ve­szélyes kapura. Szendrovics já­tékvezető ezúttal gyengén vezette a mérkőzést. Mindkét csapatból ki kellett volna állítani az egymást rugdaló játékosokat. HÍREK Kedd, 1955. augusztus 16. Névnap: Ábrahám. Ügyeletes gyógyszertár: 11/1. sz. áll. gyógyszertár. Várható időjárás kedden estig nappali felhőképződés, néhány helyen, főképpen a déli és a dél­utáni órákban még záporeső, zi­vatar. Mérsékelt légáramlás. A nappali felmelegedés kissé erő­södik. Várható legalacsonyabb hőmérséklet 15—18 fok, legma­gasabb nappali hőmérsék­let kedden 25—28 fok. Apróhirdetések — PERFEKT gyors és gépíró­nőt keres a Bonyhádi Zománc­­gyár. — KERESSE fel aug. 20-án a Szekszárdi Ünnepi Vásáron a Bátaszéki Épületkarbantartó KTSZ készáru pavilonját. Háló, konyha­bútor, kombinált szekrény, kana­­laskút, teknő, fűrészporos kályha, ruhafogas ! — KERESSE fel augusztus 20- án a Szekszárdi Ünnepi Vásáron a Dombóvári Fémtömegcikkgyár­­ó Vállalat készáru pavilonját, ahol háztartási eszköz és edényáru szükségletét minőségi áruból be­szerezheti. VÁSÁROLJ mindent egy helyen a szekszárdi Földmf­vesszövetkezet­­ben. Minden iparáru vásárlást írasd be a vásárlási könyvbe, év végén vásárlási visszatérítést kapsz. 1955. AUGUSZTUS 16. Dunaföldvári Honvéd - Szekszárdi Építők 3:1 (1:0) Szekszárd, 1000 néző. Vezette: Pogány. Dunaföldvár: Kovacsics — Dömény, Szauter, Dunai — Szilas. Erdélyi — Bakai, Szigeti, Horváth, Szabó, Kiss. Építők: Frei — Kiss, Fehér, Bencze — Pálinkás, Elekes — Tóth, Halena, Gyetvai, Zsoldos, Ellermaan. A mérkőzés elején Dunaföldvár tá­mad többet és az 5. percben Szigeti jó helyzetből fölé lő. Nem sokkal ké­sőbb Tóth labdája a vendégek kamt­ját elker­üli. Változó játék után Szi­geti átadásából Kiss lövését Frei ros­­­szul fogja és az a kapufáról a hálóba jut, 1:0. A gól után különösen a Hon­véd részéről szép, de eredménytelen mezőnyjáték folyik. Kiegyensúlyozott lesz a játék, az Építők hosszú, előre­­vágott labdákkal kísérletezik, de a vendégek védelme Szauterral az élen könnyen hárítja el azokat. A 34. perc­ben Halena szép lövését húzza le biz­tos kézzel Kovacsics, majd a 42. perc­ben Szabó lövése kerüli el az Építők kapuját. A II. félidő elején az Építők roha­moznak és az 5. percben Tóth lövése kapufáról pattan vissza. A következő percben Zsoldos közelről megszerzi az egyenlítő gólt. 1:1. Élénkül a látók irama. Az Építőik jobbhátvédje Kiss le­sérül és 25 percig tíz emberrel játszik a hazai csapat. A 10. percben Szabó a vendégek balösszekötő­je 5 méterről­ is mellé lő, majd ném sokkal később Zsoldos lövése kerüli el a vendégek kapuját. A 17. percben Szigeti elől Halena az utolsó pillanatban ment, majd Horváth éles lövését védi Freu Az Építők visszaesik, feljön a Honvéd és teljesen beszorítja a hazaiakat. A 29. percben egy kapufáról visszapatta­nó labdát Szabó közelről értékesít. 2:1 Jól játszik ebben az időszakban a­­ dunaföldvári együttes. Szépen, lapo­san teszik a labdát és közelítik meg a hazaiak kapuját. A 40. percben Szi­geti hatalmas lövést küld kapura, mely a bal felső sarokban köt ki. 3:1.. A hátralévő időben az eredmény már nem változik. Jók: Szauter, Szigeti, Dunai, Szilas, illetve Bencze, Gyetvai, Fehér. Bírálat: Az I. félidőben a hazaiak, a második félidőben a vendégek ját­szottak jobban. A Honvéd győzelme teljesen megérdemelt. Az Építők gyen­­gén játszott, különösen a két szélső fedezet — Elekes és Pálinkás, — va­lamint Ellermann tűnt ki e gyenge já­tékával. A vendégeknek a védelem az erőssége, a csatársorból a balszárny játéka tetszett a szekszárdi közönség­nek. A játékvezető jól vezette a mér­kőzést. Hatalmas meglepetések a megyebajnokság XVI. fordulóján A vasárnap lejátszott megyei lab­darúgóbajnokság XVI. fordulója hatalmas meglepetéseket hozott. Az az őcsényi csapat, amely az elmúlt vasárnap otthonában ve­reséget szenvedett, ezúttal Pak­­sot győzte le 2:1 arányban , amely az elmúlt vasárnap fölé­nyes győzelmet aratott Dombó­váron. A Nagymányoki Bányász ezúttal sem bírt a Bonyhádi Va­sassal és végül is csak 11-esből szerzett góllal tudta megtartani az egy pontot. Szekszárdon az Építők ellen Dunaföldvár a II. félidejű játékával megérdemelte­, győzött 3:1 arányban. A Szekszár­di Bástya Tolnát 3:0 arányban verte, míg a harmadik Szekszárdi csapat. • a Dózsa lelkes játéká­val Mázáról is el tudta hozni a két bajnoki pontot. Hőgyész meg­szerezte második győzelmét, mert a Dombóvári Bástyát 3:1 arány­ban verte meg. Dombóváron nagy küzdelem f­olyt a két bajnoki pontért, végül is a két jó képessé­­gű csapat megosztozott a bajnoki pontokon. Eredmények: Szekszárdi Építők — Dunaföldvári Honvéd 1:3, Szek­szárdi Bástya—Tolnai Vörös Lo­bogó 3:0, Nagymányoki Bányász— Bonyhádi Vasas 1:1, Szekszárdi Dózsa— Mázai Bányász 4:3, Őcsé­nyi falusi sportkör—Paksi Kinizsi 2H, Hőgyészi Traktor—Dombóvá­­ri Bástya 3:1, Dombóvári Törek­­vés—Simontornyai Vörös Lobogó 1:1. A bajnokság állása a XVI. forduló után: Szekszárdi Dózsa Hazai Szászvár, 500 néző. Vezette: Kovács. Dózsa: Spanicsek—Pólón, Far­kas, Nagy—Ihász, Vígh—Erdély­, Majnai, Dósai, Marosi, Pusztai. Máza: Zöld—László, Újházi, Ko­vács—Snetz, Láng—Széles, Henc­zi, Kersák, Radó, Kiss. A mérkőzés erősen felázott, nagy füvű pályán került leját­szásra. A 2. percben a mázaiak jutnak előnyös szabadrúgáshoz, Kersák mellé lő. Ebben az idő­szakban a játékot Máza irányítja, de eredménytelenül, mert Farkas jó érzékkel rombol minden eset­ben. A Dózsa sem várat sokáig magára, mert Ihász jól leadott labdáját Majnai Dósaihoz teszi, aki egy csel után a hálóba lő, 1:0. A gól után megélénkül a játék, mindkét kapu sokat van veszély­ben, dacára annak, hogy a labda sokat elakad a pocsolyában. A 15. percben Spanicseknek kifutás­sal kell mentenie, majd utána Ihász rosszul sikerült hazaadásá­ból majdnem gól lett. A 22. perc­ben a mazaiak szögletet rúgnak, Spanicsek röviden üti ki a labdát és a résen álló Radó hálóba lő, 1:1. Erre még nagyobb lesz az iram. A 23. percben Dósai elől az utolsó pillanatban csak becsúszó szereléssel ment Újházi. Nem sok­kal később Széles elfut a jobbszé­len és átadását Kiss értékesíti. 1:2. Három perc múlva Majnai át­adásából Pusztai a felső sarokba küldi a labdát 2:2. A II. félidőben mindjárt a há­zaiak lépnek fel támadólag, de a helyzeteket nem tudják kihasz­nálni, mert jól zár a Dózsa vé­delme. A 22. percben Farkas fe­leslegesen cselez, majd utána sza­bálytalanul lép közbe. A megítélt szabadrúgást Kersák értékesíti, 2:3. Egy perc múlva Farkas a kiállítás sorsára jut, mert a nézők felé mutogat. A 10 főre csökkent Dózsa szinte szárnyra kap és egy­más után vezeti támadásait, ami góllá is érik, mert Vigh szabadrú­gását Dósai ritkán látott lövéssel küldi a hálóba, 3:3. Mindkét csa­pat támad. A 30. percben Széles tiszta helyzetből lő mellé, majd utána még kétszer kell Spanicsek­nek önfeláldozóan menteni kapu­ját. Újból a Dózsa kerül fölénybe és a 40. percben Vigh szabadrú­gásában belefejelnek a hazai já­tékosok és a labda Irányt változ­tatva a hálóba jut, 4:3. Az utolsó 5 percben már az eredményen nem tudnak változtatni a játéko­sok mindkét részről már fárad­tak. Jók: Dósai, Ihász, Vígh, illetve Széles, Kiss, László. Bányász 4:3 (2:2) MOZI Garay Filmszínház: augusztus 16- ig A Pármai kolostor II. része kerül bemutatásra. Stendhal re­gényéből készült francia film. Előadások kezdete: vasár- és ün­nepnap fél 4, 6 és fél 9 órakor. Hétköznap: 6 és fél 9 órakor. Kertmozi: augusztus 15-től 17- ig, hétfőtől szerdáig. Szerelem engedély nélkül. Vidám csehszlo­vák film egy maradi apáról. Elő­adások kezdete: este 9 órakor. TOLNAI NAPLÓ Szerkeszti a szerkesztőbizottság Felelős kiadó: KIRÁLY LÁSZLÓ Kiadja a Tolnai Napló Lapkiadó V. Szerkesztőség telefonszáma: 20­10 Kiadóhivatal telefonszáma: 20-11. A szerkesztőség és kiadóhivatal címe: Szekszárd, Széchenyi u. 18. Terjeszti: a Megyei Postahivatal Hirlaposztálya és a hírlap kézbesítő postahivatalok Előfizetés postahivataloknál és kézbesítőknél Havi előfizetési díj: 11 Ft. Szekszárd­i Nyomda Szekszárd, Széchenyi u. 46. Telefon: 21-21 Nyomdáért felel: Odepka Rezső