Tolnai Napló, 1955. szeptember (12. évfolyam, 205-230. szám)

1955-09-15 / 217. szám

4 Az adott szó valóra váltásáért Három brigád harca a bátaszéki vasútállomáson Ez év július 9-én tartották meg a X. országos vasútüzemi értekezletet. Tizedszer jöttek össze a felszabadulás óta a va­sút vezetői, élenjáró dolgozói, a párt és a szakszervezet képvi­selői, hogy megtárgyalják a vasút és a vasutas dolgozók előtt álló őszi forgalmi feladato­kat. A vasútüzemi értekezlet után igazgatóságonként meg­szabták a feladatokat és azokat Igazgatósági vasútüzemi érte­kezleten határozták meg. A X. országos vasútüzemi értekezle­ten elfogadott határozatnak végrehajtása minden vasutas dolgozóra kötelező, mind a ve­zetőkre, mind a beosztottakra. A X. vasútüzemi értekezlet ha­tározatai alapján vállalásuk tel­jesítéséért, „adott szavuk valóra­­váltásáért, három brigádban harcolnak a bátaszéki vasútállo­más forgalmi dolgozói. A brigá­dok közötti verseny első helye­zettje Zádor Ferenc forgalmi szolgálatvezető elvtárs brigádja, amely a vonatok átlagos terhe­lését 109, a kocsimozgatási egy­ségidőt 100, a kocsitartózkodási egységidőt pedig 112 százalékra teljesítette. A második Détári Géza brigádja, amely a vonatok átlagos terhelését 104, a kocsi­mozgatási egységidőt 100, a ko­csi tartózkodási egységidőt pe­dig 114 százalékra teljesítette. A harmadik dr. Erdélyi József brigádja, a kocsitartózkodási egységidő 109 százalékos telje­sítésével. A jó eredmények mellett hi­bák is vannak a menetrendsze­rinti indításban, amelyet egyik brigád sem teljesített, egyrészt kívül álló okok, másrészt a hely telen munkaszervezés miatt. A bátaszéki vasútállomás dolgozói a jövőben több gondot fordít­sanak a hibák kijavítására, amelyek igen jelentősen befo­lyásolják az őszi forgalom sike­res végrehajtását. A Minisztertanács határozata a burgonyabogár elleni védekezésről A meleg idő beálltával a burgonya­bogarak előbújnak és újból komoly gócfertőzése­ket okoznak, melyekkel nagy mértékben veszélyeztetik a jövő évi burgonyatermésünket Ezért ismételten felhívjuk a lakosság figyelmét, hogyha burgonyabogarat vagy lárvát találnak azonnal jelentsék be a helyi tanácsnál. A burgonya­­bogár vegyszeres irtását az állam minden termelő földjén díjmentesen végrehajtja. Na­gyon figyeljen mindenki a burgonya felszedésénél. Ha esetleg bogarat, lárvát, bábot találnak, azonnal jelentsék és a megtalált bogarat petroleumos folyadékban elpusztítva szol­gáltassák be. Minden termelő köteles a helyi tanács által meghatározott időben társa­dalmi úton szervezett keresés­ben résztvenni. A termelők által hetenként végzett egyéni keresésen kívül, szeptember 10—18-a között társadalmi úton szervezett keresést kell végrehajtani, mely minden termelőnek is kötelessége. Azok a termelők, akik a véde­kezési kötelezettségüket elmu­lasztják, a 154/1951. (VIII. 12.) M. T. rendelet értelmében büntetendő cselekményt kö­vetnek el. Ahol fertőzött gócokat ta­lálnak, ott a gócok fertőtlení­tését azonnal el kell végezni. Mivel a gócok felkutatása és megsemmisítése rendkívül fon­tos feladat, ezért a termelők is kötelesek bejelenteni, ha fer­tőzött gócot találnak. Dicséret illeti a Tengelic-szőlőhegyi gazdákat Bizony nagyon keveset hallot­tak eddig magukról a Tengelic­­szőlőhegyi gazdák. Ennek talán oka az is hogy eléggé távol, el­szigetelt csendes helyen laknak és dolgoznak, még­pedig jó eredménnyel. Szőlőhegy közigazgatásilag Tengelichez tartozik, önálló ta­nácsa nincs, csak vb. kirendelt­sége, amelynek vezetője Jan­­kuncz János elvtárs, a követke­zőket mondotta a kis település szorgalmas lakóiról. —­­Tengelic-szőlőhegyen több mint 200 gazda él és dolgozik példamutatóan. Egytől-egyik be­csülettel teljesítették gabonabe­adási kötelezettségüket. Több­ségük azonnal a cséplőgéptől vitte gabonáját, aki pedig akkor nem tudta, mert nedves volt a gabona a megadott határidőn belül igyekezett teljesíteni azt. A beadásban különösen a tanács­tagok, Mészáros József 7 és fél holdas, Nagy Lajos 8 és félhol­das és a helyi pártszervezet tit­kára Salzgruber Imre 12 és fél holdas dolgozó paraszt és még sokan mutatnak példát, akik be­csülettel teljesítették kenyér- és takarmánygabona beadási köte­lezettségüket. Megtudtuk azt is, hogy most egy éve nem volt még ilyen példamutató rend a szőlőhegyen. Tavaly még sok hátralékos volt. A jelenlegi ered­mény elérésében igen nagy része van Jankuncz elvtársnak, aki fáradhatatlanul látogatta az egyéni gazdákat és elbeszélgetett velük kötelezettségük teljesí­tésének fontosságáról. Jól dolgoznak a szőlőhegyi gazdák, ezért valamennyiöket dicséret illeti. NAPLÓ H­ÍREK Csütörtök, 1955. szeptember 15. Névnap: Enikő. Ügyeletes gyógyszertár: 11/1. sz. áll. gyógyszertár. Várható időjárás csütörtö­kön estig: hűvös, túlnyomóan borult idő, sokfelé újabb eső, mérsékelt szél. Várható legalacsonyabb hő­mérséklet: 11—14, legalacso­nyabb nappali hőmérséklet csütörtökön, 15—18 fok között. Apróhirdetések A DOMBÓVÁRI MÁV Fatelítő IV. dombóvári üzemébe 18 éven felüli férfi munkaerőt vesz fel. Kereseti lehetőség 700—1000 Ft­­ig. A jelentkezőknek bővebb fel­világosítást az üzemvezetőség adja meg. VÁLLALATOK! Állami Gazda­ságok, Termelőszövetkezetek! Te­her- és személygépkocsik, trakto­rok, stabil motorok, vetőgépek stb. javítását, garanciával so­­ronkívül vállalja a Faddi Fém­ipari és Vegyes KTSZ. Fadd, Rá­kóczi utca 4. sz. „PÉCSI MTOSFOSM“ szereplése Szekszárdim ! 1955 szeptember 19-én, hétfőn este 8 órai kezdettel Szabó Samu Kossuth-díjas, Kovács Anni, Takács Margit, Péter Gizi, Gyapay Yvette, Boross Dánes, Náday Pál és a Stúdió tánczene trió közreműködésével, vidám est lesz a Kultúrházban. A műsorra kizárólag hulladékpapír beadásával lehet jegyet kapni a M. (. H. Vállalat átieviel­ hír. MOZI Garay Filmszínház: szeptember 15-től 20-ig, csütörtöktől keddig: Gázolás. Új magyar film. Előadá­sok kezdete: vasár- és ünnepnap fél 4, 6 és fél 9 órakor. Hétköz­nap: 6 és fél 9 órakor. Kertmozi: szeptember 16-tól 18- ig, péntektől vasárnapig. Hintón­­iázó szerelem. Magyar filmvígjá­ték. Előadások kezdete: este fél 9 órakor. Olvasd, terjeszd a Tolnai napló!! TOLNAI NAPLÓ Szerkeszti a szerkesztőbizottság Felelős kiadó: KIRÁLY LÁSZLÓ Kiadja a Tolnai Napló Lapkiadó V. Szerkesztőség telefonszáma: 20­10 Kiadóhivatal telefonszáma: 20-11. A szerkesztőség és kiadóhivatal címe: Szekszárd, Széchenyi u. 18. Terjeszti: a Megyei Postahivatal Hírlaposztálya és a hírlap kézbesítő postahivatalok Előfizetés postahivataloknál és kézbesítőknél Havi előfizetési díj: 11 Ft. Szekszárdi Nyomda Szekszárd, Széchenyi u. 46. Telefon: 21-21 Nyomdáért felel: Odepka Rezső fwUSoldS (Magyar film) Dr. Csanády András az egyik budapesti sportklubban belesze­retett egy vonzó, sokaktól körül­rajongott fiatal nőbe. A nő — Zenthe Judit — eleinte kö­zömbösen fogadja a fiatal bíró érdeklődését, majd hirtelen megváltozik irányában és sűrűn keresi vele a találkozást. Kide­rül, hogy Zenthe Judit egy vala­mikor igen gazdag rózsadombi család leánya, jelenleg hivatá­sos gépkocsivezető egy állami vállalatnál. Egyik útja alkalmá­val a Mártírok útja és Török utca sarkán elgázolt egy idősebb munkásasszonyt. A fiatal bíró megdöbbenve veszi tudomásul, hogy szerelme esetleg vádlott­ként fog majd előtte állni. Bemutatásra kerül a Garay János filmszínházban szeptem­ber 15-től 20-ig. SPORT ÖKÖLVÍVÁS Zalaegerszegi Dózsa — Dombóvári Törekvés 13:7 Szeptember 11-én, vasárnap délelőtt 10 órakor, mintegy 400 néző előtt került megrendezésre a Zalaegerszegi Dózsa—Dombó­vári Törekvés ökölvívómérkőzés, i Zalaegerszeg edzője Kardos, Dombóvár edzője Farkas.­ Légsúly: Poór (Zalaegerszeg) mérkőzés nélkül győz Scheffer (Dombóvár) ellen. Scheffer át­esett súlycsoportján. Harmatsúly: Bacsa (Zalaeger­szeg) győz Rajna (Dombóvár) el­len. Az első menetben egyenlő a küzdelem. A második menetben: Rajna földre kerül Bacsa szabály­talan ütésétől. A harmadik me­netben Bacsa némi fölényt sze­rez és pontozással győz. Pehelysúly: Végh (Zalaeger­szeg) győz Kanizsai (Dombóvár) ellen. Az első menetben mindkét versenyző jól öklöz, de a máso­dik menetben Kanizsai feladja a küzdelmet. Könnyűsúly: Ruppert (Zalaeger­szeg) győz Rajczi (Dombóvár) el­len. Az első menet Rajczi fölényt hozott, a második menetben Rup­pert jobbegyenesétől Rajczi meg­roggyan, mire a mérkő­zésvezető Ruppertot hozza ki győztesnek. Kisváltósúly: Tóth (Zalaeger­szeg) veszt Darázsdi (Dombóvár) ellen. Az első menetben tapogató­zó játék folyik, a második menet­ben fölényt harcol ki Darázsdi, akit végül csak a gong ment meg a kiütéstől. A harmadik menet­ben Darázsdi ellenállhatatlan, vé­gül is Tóth feladja. Váltósúly: Gelencsér (Zalaeger­szeg) veszt Apáti (Dombóvár) el­len. Apáti már az első menetben jobb, ellenfelét kétszer is megin­tik szabálytalanságért. A második menetben folytatódik Apáti fölé­nye. Végül kiütéssel győz Ge­lencsér ellen. Nagyváltósúly: Gyökös (Zala­egerszeg) döntetlent ért el Som­lai (Dombóvár) ellen. A mérkőzés a találkozó legszebb mérkőzése. Somlai jobban használja ki a helyzeteket az első menetben, a második menetben mintaszerű, tá­madásokat mutatnak be a közön­ségnek. Somlai rákapcsol és né­mi fölényt harcol ki. A zalaeger­szegi öklöző is elemében van és a közönség felváltva tapsol. A harmadik menetben folytatták az igazi ökölvívás bemutatását, vé­gül is a mérkőzésvezető az igaz­ságos döntetlent hirdette ki ered­ményként. Középsúly: Varga (Zalaeger­szeg) győz Szajkó (Dombóvár) el­len. Szajkó átesik a súlycsopor­ton és a 2 pontot a zalaegerszegi versenyző kapja. A két ökölvívó barátságos mérkőzést vív egy­mással. Félnehézsúly: Tóth (Zalaeger­szeg) veszt Cseke (Dombóvár) el­len. Az első menetben élvezetes a játék. A második menetben még nagyobb az iram, de a nyu­­godtabb és stílusosabb Cseke fö­lényt harcol ki. A harmadik me­netben Cseke lerohanja ellenfe­lét, aki végü­l is feladja a küzdel­met. Nehézsúly: Pordi (Zalaeger­szeg) győz Farkas (Dombóvár) ellen. A két nehézsúlyú verseny­ző­­ már az első menetben nagy iramot diktál. A második menet­ben szépen feljön Farkas, techni­kája is érvényesül. A zalaeger­szegi versenyző többször szabály­talankodik, de a mérkőzésvezető nem figyelmezteti. A harmadik­­ menetben némi előnyt szerez Perdi és így pontozással nyeri a mérkőzést. Bírálat: Ha a dombóvári Törek­vés nem ad le négy pontot azért, mert két versenyzője át­esett a súlyhatáron, könnyen győzhet. Egri Pál levelező. Mázai Bányász—Dombóvári Törekvés 3:3 (0:1) Szászvár, 350 néző, vezette Paár. Máza: Zöld—Schnetz, Újházi, Kovács—Láng, Radó—Széles, Markovics, Kersák, Henczi, Kiss. Dombóvár: Halmos—Halmosi, Nagy, Kelenfi—Faragó, Kalmár— Simonfalvi, Molnár, Gebhardt, Horváth, Gelencsér. A hazaiak kezdenek, de a 7. percben váratlanul a vendégek érnek el gólt. Gebhardt kiugratja Simonfalvit, akinek gyenge lö­vése Zöld előtt felpattan és az elvetődő kapus fölött a hálóba jut. 0:1. A gól után a hazaiak támadnak, eredmény nélkül. Ké­sőbb Markovics beadását Kiss fölé lövi, majd ellentámadás vé­gén Simonfalvi lő mellé. Las­san állandósul a hazaiak fölénye, majd a félidő utolsó percében a vendégek is próbálkoznak. A félidő első perceiben a ha­zaiak veszélyeztetnek, de Kiss mellé lő. A hazaiak támadnak többet, mégis a vendégek érnek el gólt, amikor Gebhardt kitör, kicselezi Újházit és Zöldet és nyu­godtan a hálóba gurít, 0:2. Ellen­­támadás során a hazaiak szabad­rúgáshoz jutnak, majd Kiss nem hibáz, 1:2. A gól után a hazaiak maradnak támadásban. A 22. percben Kiss lövése a kapufát ta­lálja el, majd Kersák elől szedi fel a labdát Halmos. Közben a vendégek is próbálkoznak, de most már a hazai védelem, Ra­­dóval az éleh, jól rombol. A 29. percben szögletet harcolnak ki a hazaiak, Henczi beívelt labdá­ját a védelem kifejeli, de Henczi újból Kersák elé talál, aki biz­tosan fejel a hálóba. 2:2. Megin­dul a küzdelem a győztes gólért. Hol egyik, hol másik kapus forog veszélyben. A 40. percben Radó 20 méterre a kaputól kézzel érinti a labdát, a szabadrúgást Gebhardt a sorfal mellett a vetődő Zöld hasa alatt a hálóba lövi, 2:3. A hazaiak nem adják fel a küz­delmet, a 42. percben szögletet harcolnak ki a hazaiak, melyet a vendégek védelme újból szög­letre ment. A beívelt labdát Ker­sák gyönyörű fejessel a hálóba küldi, 3:3. Bírálat: Igen jó iramú mérkő­zést vívott egymással a két csa­pat. Jók: Henczi, Kovács, Marko­vics, Kersák, illetve Nagy, Hor­váth, Gelencsér. Ladó István levelező. Dombóvári Honvéd-Dombóvári Postás 3:0 (3:0) II. osztályú mérkőzés. A mérkőzés 5. percében a Honvéd megszerzi a vezetést Pap­­di révén, az elalvó Postás véde­lem mellett. A félidő végén újabb két Papdi gól az esemény. A má­sodik félidőben Huray, Tobak is hátramegy védelembe, de az eredményen már nem tud változ­tatni a szétesően játszó Postás. Az eredmény ilyen arányban is megérdemelt. Besenyei játékve­zető jól vezette a mérkőzést. Sebők 1955. SZEPTEMBER 15. Sportrejtvénypályázatunkon legtöbb találatot elérők névsora A szeptember 11-re kisorsolt labdarúgó mérkőzések közül — mint azt már közöltük — két mérkőzés elmaradt, így a sportrejtvényszelvényünkről négy mérkőzést kellett törölni, mivel azon az ifjúsági mérkőzé­sek is szerepeltek. A 6. számú sportrejtvény he­lyes megfejtése: X, törölve, 2, 2, X, törölve, X, X, X, törölve, törölve, 1. Annak dacára, hogy a törlé­sek miatt csak 8 mérkőzés ered­ménye számít, még sincs még 8 találatos sem. Hat találatot ér­tek el: Soós Pál Nagymányoki Bonyhádi István Bonyhád, Gün­ter Antal Bonyhád, idős Hencz János öcsény, Grünwald Pál Pincehely, Vindi István Szek­szárd, Horváth János Bonyhád, öt találatos: Bogdán Győző Dombóvár, Somogyvári Lajos Iregszemcse, Csunai Rezső Tol­na, Réti János Paks, Bankó Pál Paks, Schulteisz Károlyné Bony­hád, Kheim János Kismányok, Reiser Ádám Bonyhád, Károly József Simontornya, Szitkovics Éva Dunaföldvár, Paár László Kurd, Céh István Szekszárd, Sudár György Szekszárd, Sudár, Györgyné Szekszárd, ifjú To­­mecskó Frigyes Tolna, László Károly Szekszárd, Gimesi Imre Szekszárd, Csapláros Lajos Szekszárd, Potzner János Bony­hád, Ábrahám János Tolna, Mit-1. Simontornya—Sz. Dózsa. A simontornyai csapat az elmúlt vasárnap a szokottnál gyengéb­ben szerepelt, míg a Dózsa biz­tosan győzött öcsényben. Újra csak azt kell írnunk, hogy a si­montornyai csapatnak nem megy a szekszárdi csapatok ellen, ezért döntetlent, vagy minimális simontornyai győzelmet várunk. met: Sz. Bástya—Nagymányok if­júsági mérkőzés bányász győzel­met, míg a Simontornya—Sz. Dózsa ifjúsági mérkőzés hazai győzelmet ígér. cseriing József Hőgyész, Gyenes Sándor Tolna, Somogyi Géza Paks, Posch György Szekszárd. Dombóvári Kinizsi — Gyurik 3:1 (2:0) II. osztályú mérkőzés. Az első félidő 15. percében Né­meth révén 1:0-ra vezet Dombó­vár. A 30. percben G. Kiss révén megszületik a Kinizsi második gólja. A második félidőben a vendégcsapat rákapcsol, de a Kinizsi védelem jó lábon áll. Majd G. Kiss Révén újabb gólt­­ érnek el a hazaiak. Ezután a Ki­nizsi marad fölényben, de a helyzeteket a csatárok nem hasz­nálják ki. Befejezés előtt három perccel a gyönki csatárok ki­ugratják Hermant, aki a félpályá­ról elindul s a leálló védők mel­lett a kifutó kapus feje felett a hálóba juttatja a labdát. 3:1. Útmutató a 7. sz. sportrejtvény kitöltéséhez 2. Bonyhád—Őcsény. A bony­hádi csapat győzelme 100 száza­lékos. 3. Tolna—D. Bástya. A tolnai csapat nem utazott el Hőgyészre és olyan hangok hallatszanak, hogy Tolna visszalép. Ha mégis lejátszák a mérkőzést, úgy a tar­talékos Tolnának meg kell küz­deni a feljövőben lévő Bástya ellen a 2 pontért. 4. Dunaföldvár—Hőgyész. A dunaföldvári csapat mindig ve­szélyes, különösen otthonában. Ezúttal is simán megszerezheti a két pontot. 5. D. Törekvés—Paks. Nehéz mér­kőzés lesz. A Törekvés határo­zottan jó formát mutat, de ugyan­akkor a paksi csapat is tartja formáját. A mérkőzés előrelátha­tólag nagy küzdelmet hoz. Mind­három eredmény lehetséges. 6. Sz. Építők—Máza. Az Építők csapata több játékost vesztett és ha nem tudja játékosait a mér­kőzésre hazahozni, úgy minden bizonnyal a vendégcsapat győz, ellenkező esetben döntetlen kö­rüli eredmény is várható. 7. Sz. Bástya—Nagymányok. A Bástya Simontornya ellen jól ját­szott, de eredménytelenül, ugyan­akkor a nagymányoki csapat is tartja jó formáját. A mérkőzés bányász győzelmet, esetleg dön­tetlent hozhat. 8—9—10. A Sz. Építők—Máza Ifjúsági mérkőzés hazai győzel- Totó tanácsadás Az első oszlopban közöljük az OTP szekszárdi fiókjához szerda estig beérkezett legtöb­bet előforduló tippeket. A li­bán a Népsport tippjeit, a Hi­bán a Szabad Ifjúságét, s a IV-ben a Tolnai Napló tippjeit közöljük. I. II. III. IV. 1 Salgótarjáni V. —VI. Kistext 11x2 x­1­1 X­X1­2 Kecskeméti D. — Gödöllői D. 2x21­x2 122 3 Miskolci Tör. — Bp. Törekvés 221x­12 1 X2 4 Perecesi B.—Békéscsabai Bp. 1x12 1X1 1 5 Kaposvári K.—Komlói B. 22x1­x2­x2 X 6 Törekvés Sz.—Vasas Dinamó 1112 2x­1x2 12 7 Bp. Gyárépítők—Bp. Sport. 22x1 2x­1x2­x2 8 Nagykanizsai B.—Pécsi Tör. 11x2 1x1 X 10 Banik Osztrava—UDA Prága 221x­122 2 1t Sochaux—Bordeaux 11111 1 1 12 Nice—Lille 11t11 1 1 13 Spart. Trnava—Dinamó Prága 11x2 x1 1 X1 A 9. mérkőzés törölve, a 14, 15, 16. mérkőzéseken egyes várható.