Tolnai Napló, 1955. október (12. évfolyam, 231-255. szám)

1955-10-04 / 233. szám

4 időszerű kérdések Műtrágyázással biztosítsuk­ 11 őszi vetéseink magas terméshozamát Ahhoz, hogy az 1953. decemberi párt- és kormányhatáro­zat által országos átlagban előirányzott kenyérgabona termés­eredményeket elérhessük, feltétlenül szükséges a jó talajelőké­szítésén kívül megfelelő mennyiségű és minőségű műtrágyát használni. A műtrágyaféleségeket a talaj adottságai és a növé­nyek tápigénye szerint kell alkalmazni. Földjeink igen jól értékesítik a poralakú szuperfoszfátot, a szemcsés szuperfoszfátot és a csontlisztet. A poralakú szuper­foszfátból őszi kalászosokhoz holdanként 120—160 kilogrammot használjunk, míg szemcsésből 80—100 kilogrammot, sorba vetve pedig 40—60 kilogramm már komoly eredményeket biztosít. A kalászosok fejlődését nagyban elősegíti, ha az őszi velgszán­ás előtt szórva, vagy vetéskor kombinált géppel visszük a talajba a szuperfoszfátot. Ezzel a foszfortartalmú műtrágyával biztosít­juk a növény foszforsav igényét. A szuperfoszfátnak az az elő­nye, hogy a gabona előbb érik be és így a szem nem szorul meg, továbbá növeli és tel­ebbé teszi a szemtermést. A kálisze­­gény homok- és táptalajokon nagyon fontos a kálisó haszná­lata. A tapasztalat azt mutatja, hogy a kálisó használata teltebb szem­érmést eredményez. A kálisó növeli a termények lisztes, keményítős anyagát és ellenállóbbá teszi azokat a fertőző beteg­ségekkel szemben. A kálisó használatának nagy előnye még az is, hogy a gabonának erősebb lesz a szára, így nem fenyegeti a megdőlés veszélye. A műtrágyaafélék használata következtében lénye­gesen jobb terméseredményeket érhetünk el. A zombai Szabad­ság Termelőszövetkezet műtrágyázott búzaföldje holdanként 21 mázsa szemtermést adott. Ugyanakkor az ugyanolyan minőségű műtrágyázatlan földön 16,20 mázsás holdanként! termés lett. A műtrágyázott területen vetés alá 100 kilogramm szuperfoszfátot és 40 kilogramm kálisót adtak alaptrágyának, majd a tavasszal holdanként 60 kilogramm pé­ isót fejtrágyának. A szuperfoszfát és a káliműtrágya termésfokozó hatását már számos kimagasló terméseredmény igazolta. Az idei időjá­rás igen kedvező az őszi vetésekre. Arra kell törekednünk, hogy ezt a­ kedvező helyzetet kihasználva a legsürgősebben végezzük el a vetési munkákat és a talajnak szuperfoszfát- káliműtrágya al­kalmazásával adjuk meg a jó termés eléréséhez szükséges táp­anyagmennyiséget. Váradi István A Tolnai Napló postájából Mindig több A tamási járás legjobb ter­melőszövetkezetei közé tarto­zik a Medgyespusztai Uj Élet TSZ. Tagjai jó munkát végez­nek. Kovács elvtárs, a járási fő­­agronómus örömmel közölte, hogy az Uj Élet TSZ már meg­kezdte a búza vetését, összesen 140 holdon vetnek búzát. Régen elvetették már 30 holdon az őszi árpát, amelyből 20 hold keresztsoros és 5 holdon a ro­zsot. A kendert letakarították, sőt, le is szállították már. Hol­danként 30 mázsás átlagtermést értek el. De kitűnőnek mond­ható 11 mázsás holdankénti magrépa termésük is. A vetés és talajelőkészítés a jövedelem mellett megkezdték a cukor­répa és a burgonya szedését. Burgonyából jó, 130 mázsás át­lagtermésre számítanak. Befe­jezték a silózást. 150 köbméter zöld silótakarmányt készítet­tek. Jól dolgoznak az Új Élet TSZ tagjai. Munkájuk által jö­vedelmük is állandóan gyara­podik. A jövedelem gyarapo­dását fogja segíteni az az újabb 3 hold gyümölcsös is, amelyet ez évben telepítenek még. El­ért eredményeiket látják még a kívülálló egyéni gazdák is, ezért egyre többen kérik felvételüket Az elmúlt hetekben 12 család, 23 taggal és 64 hold földdel csatlakozott az Új Élet Terme­lőszövetkezethez. A dunaföldvári Alkotmány TSZ-ben A dunaföldvári MNDSZ- szervezet tagjai az elmúlt hét keddjén együttesen megláto­gatták a helybeli Alkotmány termelőszövetkezetet. Első út­juk a dohánypajtába vezetett, ahol Veszenszki Mihály do­hányszakértő felügyelete mel­lett füzérbe fűzték a szorgal­mas asszonykezek a hatalmas levelű, üdezöld dohányt. Itt találtuk meg özv. Tamás Ist­­vánnét, a tsz Mari nénijét, aki — bár délután 4 óra volt — a 27-ik füzért fűzte, úgy mondta, hogy naponta 30—32 füzért is felfűz. A dohány fűzésében azonban Veszenszki Erzsébet vezet, aki naponta 100 füzért is felfűz, s ezért 5 munkaegy­séget kap, amely pénzértékben 300 forintot jelent. A dohány termése számítá­suk szerint 150 000 forintot jövedelmez. Az MNDSZ asszo­nyokat nagyon meglepték a látottak, különösen a kertgaz­daságban tapasztaltak, amely eddig 60 000 forintot hozott a szövetkezetnek. A süldőszállá­son 70 darab remek süldőt fogtak be i­sztalásra. Ezt látta Medics István is, a 6 holdas kisparaszt, aki nemrégiben négy társával együtt növelte az Alkotmány Termelőszövet­kezet taglétszámát. Kajcsy Lajosné EZER FORINT Ezer forint nagy pénz a kony­hán még akkor is, amikor számí­tunk rá, hát még olyankor, ami­kor váratlanul kapjuk. "A következő eset történt Kiss János döbröközi lakossal, aki egy holdon 364 mázsa cukorré­pát termelt. Ezért népgazdasá­gunktól 1000 forintos második díjat kapott. Szép az összeg nagysága, de még szebb az a megbecsülés, amiben a nép részesíti élenjáró dolgozóit. A pénz csak kis jele annak a sikernek, amit Kiss Já­nos elért. Minek köszönheti mindazt, amit kapott? Elsősorban saját szorgalmának, mert ez buzdítot­ta arra, hogy részt vegyen a 200 mázsás mozgalomban. Nem sza­bad figyelmen kívül hagyni azon­ban Kiss János tanulni vágyását sem, mert sok-sok esetben for­dult szakfelügyelőnkhöz jótaná­csért,­ amit nemcsak kért és meg­hallgatott, hanem meg is foga­dott. A szükség szerinti jó elő­munkálatokban, istállótrágyázás­ban, műtrágyában, gyakori ka­pálásokban, permetezésekben nem volt hiánya Kiss János ré­pájának. Követendő példa — dol­gozzunk szorgalmasan — tanul­junk, mert a tudás hatalom. Kaposvári Cukorgyár NAPLÓ Eseménynaptár 1895. október 4-én született Szergej Alexand­rovics Jeszenyin­siszta Olaszországa Abesszíniát, szovjet költő. 1935. október 4-én, ma 20 éve rohanta meg Mussolini fa­ KULTURNAPTÁR Filmszínházak műsora: Szek­szárd. Garay: Rózsa és csavargó Tolna: Feltámadott a tenger. Bátaszék: Tavasz a jégen. Ta­mási: Táncmester. Bonyhád: Rá­kóczi hadnagya. Dombóvár: A tér. Dunaföldvár Szerelem enge­dély nélkül. Paks: Gyárvár. Emellé nem írunk kommentárt Vicc, de mégis valóság. A bé­kekölcsönjegyzés ideje alatt tör­ténik. Kisfiú: Papa, hogy lehet az, mi mindig jegyzünk és soha nem nyerünk. Papa: Hát, hogyan is nyer­nénk fiacskám, amikor eddig csak jegyeztünk, de soha nem fizettük ki. HÍREK — Kiállítást rendeznek Szek­szárdon a Selyemtermeltető Szö­vetkezeti Vállalat Kísérleti Inté­zetében, a 75 éve szervezetten folyó Magyar Selyemgyártás megünneplésére. A kiállítást ok­tóber 5-én délelőtt 8 órakor nyit­ják meg.­­ A sárpilisi Sarló Kalapács TSZ-ben jól fizetett a kender, 25 holdról 1000 mázsa kendert szállítottak le a tsz-tagok. — A Tolnaszigeti Állami Gaz­daság gyümölcsösében új gyü­mölcspárolót építettek. — Az eredeti terv szerint az 1956-os évben kezdték volna meg Magyarkeszi községben egy tanteremmel, Kismányok községben két tanteremmel és a tolnai gimnáziumban két tante­remmel az iskolák bővítését. A munkálatokat a közeljövőben meg fogják kezdeni.­­ A tamási Vörös Szikra TSZ Gőgös Ignác brigádja elhatároz­ta, hogy számos állatonként 8 köbméter silótakarmányt készít. Időjár­ás Várható időjárás kedden estig kevés felhő, eső nélkül, mérsé­kelt délkeleti-déli szél, helyen kint reggeli köd. 1 Várható legalacsonyabb hő­mérséklet: északon 3—6, délen 6—9, legmagasabb nappali hő­mérséklet kedden 18—21 fok között. MOZI Garay Filmszínház: október 4-től 5-ig, keddtől szerdáig: Rózsa és csavargó. Finn játékfilm egy nagy énekes életéről. Előadások kezdete: vasár- és ünnepnap: fél 4, fél 6 és 8 órakor. Hétköznap: fél 6 és 8 órakor. Apr­óhir­d­etések • A DÉLDUNÁNTÚLI Áram­szolgáltató V. Igazgatósága Szek­szárd városában városi szerelőt keres, valamint 1 fő villamos ke­zelői tanfolyammal rendelkező elektrikust Bátaszékre. Fizetés a fennálló rendelkezések szerint. Je­lentkezni lehet minden nap 7 órától 15.30 óráig Szekszárd, Be­­zerédy u. 9. — AZONNALI belépésre kere­sünk egy szerelőt, egy vasesz­tergályost, egy hajóvezetőt, Pa­­lánki telephellyel. A hajóvezető részéről kisgépvezetői vizsga fel­tétlenül szükséges. Jelentkezni lehet: Vízügyi Igazgatóság Szek­szárd, Bezerédy u. 14. sz. TOLNAI NAPLÓ Szerkeszti a szerkesztőbizottság Felelős kiadó: KIRÁLY LÁSZLÓ Kiadja a Tolnai Napló Lapkiadó V. Szerkesztőség telefonszáma: 20­10 Kiadóhivatal telefonszáma: 20­11. A szerkesztőség és kiadóhivatal eíme: Szekszárd, Széchenyi u. 18. Terjeszti: a Megyei Postahivatal Hírlaposztálya és a hírlap kézbesítő postahivatalok Előfizetés postahivataloknál és kézbesítőknél Havi előfizetési díj: 11 Ft. Szekszárdi Nyomda Szekszárd, Széchenyi u. 46. Telefon: 21-21. Nyomdáért felel: Odepka Rezső 1955. OKTÓBER 4. SPORT A XXII. forduló után a Dunaföldvári Honvéd a második helyen áll a megyei labdarúgó bajnokságban A vasárnap lejátszott mérkőzéseken toüü érdekes eredmény született. Ilyen például a Paksi Kinizsi győzelme a Szekszárdi Bástya felett, vagy a Nagy­mányoki Bányász szoro­s eredménye a Mázai Bányász ellen. Simontorn­ya Bonyhádot 2:0-ra győzte le és ezzel a vereségével Bonyhád a tabellán a harmadik helyr­e került. Dunaföldváron az őcsényiek a 11. félidő 4. percéig 1:0-ra vezettek, végül 6:1 arányú ve­reséget szenvedtek. Szekszárdon az Építők ellen Hőgyész lelkesen küzdött és csak a befejezés előtt pár perccel, kapushibából tudta az Építők a győ­zelmet jelentő gólt megszerezni. Dombóváron a helyi rangadón a Dom­bóvári Törekvés 5:3 arányban győzött a lelkesen és jól­­ játszó, de gyenge védelemmel rendelkező Bástya ellen. Tolnán a hazai csapat a Szekszárdi Dózsát 3:1 arányban győzte le. Részletes eredmények: Simontor­nya —Bonyhád 2:0, Tolna—Szekszárdi Dózsa 3:1, Dunaföldvár—Őcsény 6:1, Dombóvári Törekvés—Dombóvári Bás­­tya 5:3, Szekszárdi Építők—Hőgyészi Traktor 2:1, Paksi Kinizsi—Szekszárdi Bástya 3:2, Nagymányoki Bányász- Mázai Bányász 2:1. A tabellán érdekes helycserék történ­tek. Dunaföldvár egy ponttal megelőz­te a Bonyhádi Vasast és így a II. helyre került. Bonyhád a Simontor­­nyán elszenvedett vereségével a har­madik helyre került. Paks helyet cse­rélt a Szekszárdi Bástyával, s így a negyedik helyen a Paksi Kinizsi, ötö­dik helyen a Szekszárdi Bástya áll. A hatodik helyen lévő Simontornyának szintén 28 pontja van, akárcsak a Szekszárdi Bástyának, de a gólaránya valamivel rosszabb. A hetedik helyet A bajnokság állása a 24 pontos Dombóvári Törekvés tart­ja. A Tolnai Vörös Lobogó a Dózsa felett aratott győzelmével a 10. helyről egyszerre a 8. helyre került. A kilen­cedik helyet a Szekszárdi Dózsa tartja 21 ponttal. A Mázai Bányász a 9. helyről a 10. helyre került. A II., 12., 13., 14. helyen álló Szekszárdi Épí­tők, Öcsény, Hőgyész és Dombóvári Bástya változatlanul tartja előző heti helyezését, a XXII. forduló után. Paksi Kinizsi—Szekszárdi Bástya 3:2 (1:0) Szekszárd, 700 néző. Vezette: Berta. Paksi Kinizsi: Rapp—Horváth, Darnai, Wolf—Váczi, Vida—Tan­­ner, Somodi, Hermann. Bencsik, Mészáros. Sz. Bástya: Asztalos—Kun­szabó. Tárnok: Zérényi—Gál, Baka—Gabi, Hóman, Benács, Zá­­dori. Cser. Érdekes küzdelmet vívott egy­mással az előző vasárnapi várat­lan hazai pontvesztéstől felpap­rikázott paksi és az elbizakodot­tan pályára lépő szekszárdi csa­pat. Az első negyedórában töb­bet támad a hazai csapat, de már a mérkőzés elején feltűnik, hogy a Bástya gyenge napot fogott ki. Már az első percben Bencsik elől kell mentenie Asztalosnak. A ka­pus kissé meg is sérül az eset­nél. Nem sokkal később Zérényi könnyelműsége miatt Tanner kö­zelről kapura emelhet, de a bal felső kapura ment, majd a védők felszabadítanak. Aztán Bencsik beadását üti ki Asztalos nagy­szerű érzékkel a belsők elől. A túlsó oldalon Benács és Darnai küzdelméből Benács kerül ki győztesen, de lövését Rapp védi. Az esetnél Benács megsérült és ezután már nem volt teljes ér­tékű játékos. A 13. percben Gál jó lövése a felső kapufáról pat­tan kapu felé. A 16. percben a vendégek vezetést szereznek. Zérényi őrizetlenül hagyja Tan­­nert, aki fejmagasságban mint­egy 8 méterről a jobb sarokba vágja a labdát, 1:0. A gól után a vendégek kerülnek fölénybe. Hevesen rohamoznak. A 22. perc­ben Somodi 18 méteres szabadrú­gása zúg a jobb kapufa mellett, majd kettő percre rá Hermann lövése süvít el fél méterrel a bal kapufa mellett. A 28. percben a hazaiak a kapu előtti kavarodást szerencsével ússzék meg, gól nél­kül. Kapufa után Tárnok vágja sarokra a labdát, majd Somodi 20 méteres szabadrúgását védi jó érzékkel Asztalos. A 42. perc­ben a tömegjelenet a paksi kapu előtt ismétlődik meg, de ered­mény nélkül. A 42. percben So­modi jól húzza el a labdát Tár­nok mellett, de a bátran kifutó Asztalos lábbal ment. A II. félidő vendégtámadások­kal kezdődik. Már az első percben Zérényi hibája újabb gólt ered­ményez. Hagyja, hogy Tanner át­vegye a labdát s Bencsikhez ad­ja, aki a kifutó Asztalos mellett megszerzi a második paksi gólt. 2:0. Nem sokáig várat magára a harmadik sem. Vida előrehúzód­va balszélről kapura ível és a labda Asztalos fölött a kapufát érintve fut a hálóba, 3:0. A gól után feljön a hazai együttes. Hó­man mellélő a 15. percben, de egy perc múlva Baka szabadrú­gását már nagyszerű érzékkel küldi a kapu baloldalába. 3:1. Megjön a közönség hangja. A 27. percben Gabi egyéni játékkal megy el a szélen, majd Hómantól visszakapja a labdát és kapura lő. A lapos lövést Rapp lábbal akarja menteni, de elvéti és a Bástya újabb gólt ér el. 3:2. A gól után nagy lendülettel támad a hazai együttes, de Zérényi az utolsó egyenlítési alkalmat is el­szalasztja, amikor egy szabadrú­gást mintegy 20 méterről néhány centivel kapu fölé bombáz. Paks hatalmas lelkesedéssel vetette magát a küzdelembe és a második félidő első negyedórá­jáig irányította is a játékot. A Bástya láthatólag elbizakodottan és a védelme — különösen a bal­oldali — igen sok hibával ját­szott a mérkőzés első felében. 3:0 után feljött a hazai csapat, de a csonka csatársor — Benács sé­rülése miatt statisztált — már nem volt képes arra, hogy a vis­­­szaesett vendégekkel szemben megfordítsa a mérkőzés sorsát. Jók: Darnai, Somodi, Bencsik, illetve Tárnok, Baka, Gabi. Szekszárdi Építők—Hőgyészi Traktor 2 :1 (1:1) Szekszárd, 300 néző. Vezette: Szendrovits. Építők: Greilich—Klózsi, Kiss, Bencze—Bandi, Fehér—Tóth, Cziráky, Takler, Gyetvay, Duska. Hőgyész: Endre—Reizer, Gál, Tarna—Juhász, Bősz—Lakos, Nichter, Tillmann, Trick I, Trick II. Alig 100 érdeklődő előtt indul a küzdelem. Eleinte jobbára csak mezőnyjáték folyik. A vendégek játszanak széllel hátban. Az első lövés csak a 7. percben megy ka­pura. Takler lövése azonban messze elkerüli a kaput. A túlsó oldalon a 13. percben sokkal si­keresebben próbálkozik bevenni Trick I. Greilich kapuját, közeli lapos lövése a jobb sarokba köt ki, 0:1. A szél ellenére is kiegyensúlyo­zott a játék, sőt, mintha a hazai csapat többet támadna. Hőgyész próbálkozásait a gyors és jól romboló Kiss akasztja meg. A 24. percben egyenlíthetnének a hazaiak, de Tóthi kivár és így oda a nagyszerű helyzet. A 29. percben egyenlít a hazai csapat. Tóth erős lövését Endre a bal sarokba ejti, 1:1 A 38. percben Tóth jó beadása nyomán Takler előtt nyílik helyzet, de gyengén fejel. A félidő utolsó perceiben az erősödő szél segítségével he­vesen támadnak a vendégek. Till­­mann hagy ki nagy helyzetet, majd Trick II. szabadrúgását nyomja kapu fölé Greilich. A II. félidőre Kiss és Fehér helyet cserél. Az első percben már Trick I. lövését kell háríta­nia a hazai kapusnak. A túlsó oldalon Takler távoli lövése okoz gondot Endrének. Mind nagyobb mezőnyfölénybe kerül a hazai együttes, de nincsen, aki a tá­madásokat befejezze. Az­ Építők védelme gyakran zavarba jön a hőgyészi támadások során. Egy ízben Tilmann hagy ki hatalmas helyzetet. A 13. percben Bencze a kapu­vonalról vágja ki a lab­dát. A 20. percben Bandi nagy­szerű beadását Gyetvay mellé­­fe­jeli. Mindkét csapatnak alkalma van eldönteni a mérkőzés sor­sát. A 32. percben Trick II. lövé­se a kifutó Greillchről pattan ki, majd Fehér szabadít fel a hő­gyészi nyomás alól. A túlsó ol­dalon Duska a kapufát találja el. A 43. percben dől el a mérkőzés sorsa, amikor Tóth szabadrúgá­sát Endre kiejti és a labda a hálóba perdül. 2:1. Két gyenge csapat küzdelmét hozta a találkozó. Mindkét csa­társor rengeteg helyzetet hagyott kihasználatlanul. Annak ellené­re, hogy a hazai csapat valami­vel többet támadott, csak két ka­­pushibából szerzett góllal dön­tötte el a küzdelmet a maga ja­vára. Jók: Kiss, Greilich, Bandi, il­letve Trick II., Gál. — ül CL '(D­ O ” z -£ N ■— «/> D 0) JEo <t> |— N co ‘O N V) Jt Q> M c/>