Tolnai Napló, 1956. április (13. évfolyam, 79-102. szám)

1956-04-10 / 85. szám

4 KOREAI LEVÉL III. ... Az időszámítás utáni el­ső évszázadokban Koreában kezdett a feudalizmus kiala­kulni: a legfejlettebb népcso­portok nemzetközösséget ala­kítottak, így alakult ki a Ka­­kulvo, Pekpe, délkeleten pedig a Scilla közösség. Az V. szá­zadban az említett közösségek között állandó háborúk dúl­tak. A VII. században a Scilla népcsoport egyesült a kínai Than-dinasztiával és ismét háborút kezdett. 663-ban a Pekce-törzset, 668-ban pe­dig a Kakul­t semmisítették meg, így ez a törzs majdnem az egész félszigetet uralma alá kerítette. A háborúk befe­jezése után nagy fellendülés mutatkozott a gazdasági élet­ben, mely maga után vonta a kulturális felemelkedést is. — Ebben az időben a gazdasági alapot a föld feudális tulaj­dona képezte. A gazdasági hanyatlás a IX. században kezdődött meg, — amikor a parasztokat hatal­mas adókkal sújtották, s ez a parasztság teljes elszegénye­déséhez vezetett. A földesurak az uralkodóház ellen fordul­­tak, támogatta őket a bud­­hista egyház. Az ország több feudális nagybirtokká szakadt szét. A földesurak szemben­­álltak egymással. 918-ban Korea, középső részén kiala­kult a Koreo-királyság s ez 935-ben a­ Scilla-királyságot is meghódította. (Korea magas hegyet, szép vizet jelent.) Va­gon király sok földet adomá­nyozott a buddhista kolosto­rok számára, ezzel komoly té­nyezővé emelte őket. A X. század végétől sűrűen törtek észak-keletről rabló­bandák a királyságra, de Kang Kan Can, a hős tábor­nok vezetése alatt álló népi erők az ellenséget teljesen felszámolták. A XI. század második felében a háborúk hatására igen megromlott az ország gazdasági helyzete. A király és a hűbérurak ember­telenül elnyomták a paraszto­kat. 1231-ben a mongolok be­törtek az országba, 1232-ben azonban az együttes népi el­lenállás kiűzte őket. A hűbér­urak a nép harcait nem támo­gatták, így a mongolok ismé­telt támadása 1235-ben győ­zelemmel végződött. A mongolokat csak 1369- ben a kínai Min-dinasztia se­gítségével sikerült kiverni.­­ 1388-ban pedig Korea háborút kezd a Min-dinasztiával. (Folytatjuk.) Megjelent a „Filozófiai Értesítő" második száma Megjelent a Filozófiai Érte­sítő című dokumentációs folyó­irat 2. száma. A folyóirat „Az ideológiai harc problémái az értelmiség körében” címmel közli H. Lefebvre és R. Ga­­raudy vitáját. Gak: „A társa­dalmi és az egyéni érdekek, és egybehangolásuk a szocializ­musban” című cikkét, Kop­­nyin: „A kísérlet és szerepe a tudományos megismerésben” cí­mű tanulmányát. A lap további cikkeket közöl a mikrofizika, a biológiai faj­fogalom és a kibernetika filo­zófiai kérdéseiről. Közzéteszi Bessenyei György kiadatlan fi­lozófiai művének második ré­szét. A szovjet, csehszlovák és angol filozófiai tudomány hely­zetéről szóló beszámolók egé­szítik ki a lapot. A lap előfizethető a 10/920— 70 .sz .csekkszámlán. Előfizetés félévre 12.— Ft, egy évre 24.— forint. Apróhirdetések A TOLNA MEGYEI Villany és Épületszerelő Vállalat felvesz villanyszerelő szakmunkásokat és olyan ifjúmunkásokat, akik vil­lanyszerelő szakmában szeretné­­nek elhelyezkedni.________________ A sióagárdi Legeltetési Bizott­ság JUHPÁSZTORT keres azonnali felvételre. ZETOR vezetőket keres a Fácán­kerti Növényvédő Állomás azon­nali felvételre. Ha BONYHÁDON jár feltétlenül győződjön meg a Földművesszö­vetkezet Textilszaküzlete konfek­ció, textil, cipő, divatáru osztá­lyának bőséges áruválasztékáról. Továbbá a Földművesszövetkezet maradékboltja leértékelt árubő­ségéről. A tagok vásárlásaik után visszatérítést kapnak. TOLNAI NAPLÓ Szerkeszti a szerkesztőbizottság Felelős kiadó: GYŐRE JÓZSEF Kiadja a Tolnai Napló Lapkiadó V. Szerkesztőség telefonszáma: 20­10 Kiadóhivatal telefonszáma: 20­11 A szerkesztőség és kiadóhivatal eíme: Szekszárd, Széchenyi u. 18 Terjeszti: a Megyei Postahivatal Hírlaposztálya és a hírlap kézbesítő postahivatalok. Előfizetés postahivataloknál és kézbesítőknél Havi előfizetési díj: 11 Ft. Szekszárdi Nyomda Szekszárd, Széchenyi u. 46. Telefon: 21-21. Nyomdáért felel: Odepka Rezső Könyvf­alakban is megjelenik az SZDP XX. kongresszusának anyaga A Szovjetunió Kommunista Pártjának XX. kongresszusa iránt hazánkban is nagy volt az érdeklődés, ami e nagy ese­mény után sem csökkent: száz­ezrek olvassák és tanulmányoz­zák a kongresszus anyagát, rö­videsen pedig minden oktatási formában is megvitatják. Ezért a kongresszus anyagából N. Sz. Hruscsov: A Központi Bizottság beszámolója az SZKP XX. Kongresszusának és N. A. Bul­­ganyin: Irányelvek a hatodik ötéves tervhez címen két füzet­alakú kiadvány már meg is jelent. Hamarosan könyvalak­ban is forgalomba kerül a kon­gresszus anyagának jelentős ré­sze: a könyv a beszámolókat, a Központi Bizottság elnökségi tagjainak beszédeit, az irányel­veket és a határozatokat tar­talmazza. Félvászonkötésben, mintegy 700 oldal terjedelem­ben 25 forintos áron jelenik meg. ^SEMÉLYWTÉR ÁPRILIS | 1944 április . sp. i 10-én (12 éve) B fit K 3 Szovjet Had­­­­­sereg csapatai B ® felszabadítot­ták Odesszát. 1941 április 4-én (15 éve) alapították meg a Grúz SZSZK Tudományos Akadémiáját. Kedd Zsolt MOZI Garay Filmszínház: Április 9— 11-ig, hétfőtől—szerdáig: SCOTT KAPITÁNY. Angol játékfilm a Déli-Sark meghódításáról. Előadások kezdete: Vasár- és ünnepnap fél 4, fél 6 és 8 órakor Hétköznap fél 6 és 8 órakor. ÉRTESÍTÉS Az Építőipari Szövetkezet Veze­tősége értesíti a város lakosságát, hogy a lakosság szélesebb körű ellátása érdekében vállal­ kom­plett kislakás építést, valamint ta­­tarozási és felújítási javítási mun­kálatokat. Építő részlegeink ki­sebb munkálatokra is kimennek s a lakosság igényeit úgy minő­ségben, mint menyiségben támo­gatni óhajtjuk. Építő részlegeink a következők: kőműves, ács, villanyszerelő, vízvezetékszerelő, bádogos, asztalos, üveges, festő és mázoló, valamint rendelkezünk mezőgaz­dasági részleggel is kovács, bog­nár. Felhívjuk a lakosság figyel­mét, hogy újonnan megalakult szövetkezetünkön belül dekorációs és grafikai részleg is működik. Mindennemű díszítést, s ezzel kapcsolatos munkát vállalunk. Kérjük a lakosság szíves támo­gatását vagyunk Szövetkezeti üdvözlettel. Építőipari Szövetkezet Vezetősége Szekszárd. Id­őj­ár­á­s Várható időjárás kedden es­tig: a hőmérséklet emelkedik, kevesebb felhő, időnként élénk nyugati-északnyugati szél. Várható legalacsonyabb hő­mérséklet: 0—plusz 3, legmaga­sabb nappali hőmérséklet ked­den: 9—12 fok között. A fűtés alapjául szolgáló vár­ható középhőmérséklet: 4—7 fok között. TOLNAI NAPLÓ HÍ­RE­K — Az őcsényi kultúrcsoport a közelmúltban mutatta be nagy sikerrel Szigligeti Ede „Cigány“ című színművét, s az előadás teljes bevételét, 1022 forintot az árvízkárosul­tak megsegítésére ajánlották fel. — Az Állami Faluszínház e hó­napban, április 21-én tartja első előadását megyénkben. Ekkor a „Vándormadarak“ című operet­tet mutatják be Őcsényben.­­ Ebben az évben a Kínai Népköztársaság filmgyárai 36 játékfilmet készítenek, ezek közül 10 a falusi élettel foglal­kozik. Ezenkívül 36 népszerű­tudományos, 72 dokumentum­film és 72 híradó készül, vala­mint 72 külföldi játékfilmet szinkronizálnak.­­ Az értényi általános iskola tanulói pénzgyűjtésen kívül ruhagyűjtő hetet is rendeztek. Ezen a héten mintegy 78 darab különféle ruhaneműt gyűjtöt­tek össze, melyből 32 kis csoma­got készítettek. 21 csomagot már el is küldtek az Iregszem­­csén tartózkodó árvízkárosult gyermekek részére, körülbelül 45 darab ruhaneművel. Minden kis csomaghoz levelet mellékel­tek a tanulók, melyben kifejez­ték együttérzésüket a károsult tanulókkal. — A Magyar—Szovjet Barát­sági Hónap keretében a pince­helyi általános iskola tanulói ifjúsági baráti hetet rendeztek. A barátsági hét megnyitó ün­nepségén mintegy 170 tanuló vett részt és gyönyörködött az ünnepség után rendezett báb­színházi előadásban. Ez alka­lommal adták át a MSZT ifjú­sági rejtvénypályázatának dí­jait Pál Irma VIII. osztályos, Krézler Erzsébet, Érfalvi Ste­fánia és Deák Anna VII. osz­tályos tanulóknak. — Az elmúlt vasárnap a dombóvári fiúkollégium tanulói Tolnán és Faddon részt vettek a romeltakarítási munkálatok­ban. — Új magyar film készül Hazafiak címen. Jelenleg a film tárgyalási jelenetét forgatják, amelyen a császári erőszak tör­vénysértően halálra ítéli a ma­gyar szabadság és függetlenség harcosait.­­ A pincehelyi általános is­kola tanulói nagy szorgalom­mal készülnek a „Jávorfácska“ című mesejáték bemutatására. Az előadás bevételéből magne­tofont akarnak vásárolni az iskola részére. — Átlagban 2­20 forintot ajánlottak fel a Bonyhád—tu­­dományi úttörők az árvízkáro­sultak segélyezésére. — A várongi úttörők a Hó­fehérke című mesejátékot ad­ták elő, melynek bevételét, 207 forintot és a pajtások összegyűj­tött 205 forintját is befizették az „Úttörők az árvízkárosultak­ért“ csekkszámlára. — Táncmulatságot rendezett április 1-én az MSZT ta­mási helyi szervezete, melynek bevételét, 1200 forintot, az ár­vízkárosultaknak juttatta el. — A pincehelyi földművesszö­vetkezet dolgozói termelési ér­tekezleten határozták el, hogy fizetésük 6 százalékát ajánlják fel az árvízkárosultaknak, de a dolgozók közül többen, például Göttlinger, Krémer, Horváth és Krániczné kartár­sak ezenkívül még 100 forintot ajánlottak fel. S­PORT : Szekszárdi Bástya nyerte a rangadót Bonyhádon A megyei labdarúgóbajnokság 4. fordulója orkánszerű, fagyos szélben került lejátszásra. A kel­lemetlen idő komoly feladat elé állította a játékosokat, örvende­tes tényként kell megállapítanunk azt, hogy csapataink nagyobb részben sikeresen birkóztak meg ezzel a nehézséggel és meglepe­tésre általában szél ellen szere­peltek jobban. A legnagyobb érdeklődés ter­mészetesen a Bástya bonyhádi szereplését kísérte. A mérkőzésen hatalmas küzdelem alakult ki, s bár csak egyetlen góllal, de a Bás­tyának sikerült Bonyhádról is el­hoznia a bajnoki pontokat. Jól szerepelt ebben a fordulóban is a Dombóvári Törekvés (Őcsényt győzte le könnyedén), valamint a Dunaföldvári Honvéd is (a Sz. Dózsa felett aratott biztos győzel­mével). Meglepetésnek számít a paksiak Igna veresége Tolnával szemben. Döntetlen eredménye is akadt a fordulónak. Szekszárdon az Építők Nagymányok ellen, Bá­­taszéken pedig a B. Törekvés Si­­montornya ellen ért el döntetlen eredményt. Mázán a Bányász ismét nem tudott győzni otthoná­ban ezúttal a D. Honvéd ellen. Részletes eredmények a követke­zők: Bátaszéki Törekvés—Simon­­tornyai V. L. 2:2, Szekszárdi Épí­tők— Nagymányoki Bányász 2:2, Bonyhádi Vasas —Szekszárdi Bás­tya 0:1, Dunaföldvári Honvéd— Szekszárdi Dózsa 3:1, Tolnai V. L. — Paksi Kinizsi 4:1, Dombóvári Törekvés—Őcsényi S. K. 5:1, Má­zai Bányász—Dombóvári Hon­véd 0:0. A forduló után kezd széthúzód­ó soron következő vasárnapi forduló párosítása: Paks—Duna­­földvár, Sz. Dózsa—Bonyhád, Sz. Bástya—Máza, D. Honvéd—Báta­ni a mezőny. A Bástya ugrott az élre és a következő fordulóban további változásokkal kell szá­molni, hiszen Mára Szekszárdon a Bástya ellen, Bonyhád pedig a Dózsa ellen játszik Szekszárdon.. Meglepő, hogy Nagymányok és Simontornya idén milyen gyenge rajtot­ vett. Kénytelenek megelé­gedni jelenleg a 10. és a 11. hellyel. szék: Nagymányok—Tolna, Őcsény — Sz. Építők, Simontornya—D. Tö­­rekvés. A 4. forduló után a bajnokság állása a következő: 1.Sz. Bástya4 3 1 _ 11:47 2.Mázai Bányász4 2 2 — 7:26 3.Dombóvári Törekvés4 3 — 1 12:66 4.Bonyhádi Vasas4 2 1 1 11:65 5.Dunaföldvári Honvéd4 1 3 — 9:75 6.Szekszárdi Építők4 2 1 1­9:85 7.Paksi Kinizsi4 2 — 2 5:54 8.Szekszárdi Dózsa4 2 — 2 7:84 9.Tolnai Vörös Lobogó4 1 1 2 7:73 10.Nagymányoki Bányász4 1 1 2 7:83 11.Simontornyai V. L.4 1 1 2 6:73 12.Dombóvári Honvéd4 — 2 2 6:112 13.Őcsényi S. K.4 1 — 3 4:142 14.Bátaszéki Törekvés4 — 1 3 6:141 Szekszárdi Bástya—Bonyhádi Vasas 1:0 (0:0) Bonyhád, 800 néző. Vezette: Su­­tyor (Pécs). Sz. Bástya: Ludas—Diófási, Zá­­dori Tárnoki—Kunszabó, Baka — Oláh, Domonkos, Benács, Lázár, Cser. B. Vasas: Kovács—Szabó, Hor­váth, Tóth—Sterb, Forró—Flading, Losonczy, Endrődi, Hóman, Hóbor. A vendégek széllel szemben kezdenek. Az első támadást Kun­szabó beadásából Oláh vezeti, de Szabó ment. Néhány percig a Bás­tya támad. Később Szabó 18 mé­teres szabadrúgása megy fölé. Mindkét oldalról nagy a csapko­dás, sok a pontatlan leadás. A 20. percben Losonczy lő fölé, öt perc­re rá Benács labdája süvít el a kapu mellett. Endrődi jobb alsó sarokba tartó lövését Ludas vető­déssel védi. A csatárok ritkán lőnek kapura és lövéseik erőt­lenek. A II. félidő elején a hazaiak so­rozatos támadásokat indítanak, de a kapu előtt nem boldogulnak. A mérkőzés e részében a bony­hádi csatárok nem tudták kihasz­nálni a gólhelyzeteket. Sőt, a 11. percben Kunszabó beadásával Be­nács elfut és gólt lő, 1:0. Tovább­ra is támad a hazai csapat, de Endrődi és Hóbor nem találják fel magukat. A vendégek támadásai veszélyesebbek, de a bonyhádi védelem jól zár. A mérkőzés me­zőnyjátékkal ér véget. Bírálat: A mérkőzés, a­melyre az erős szél, erősen rányomta bé­lyegét, lanyha iramú, tervszerűt­len csapkodás volt. A vendégek jobban használták ki a széladta előnyt, ennek köszönhetik győ­zelmüket. Jók: Kunszabó, Oláh, Cser, il­letve Tóth, Forró, Arató Tolnai Vörös Lobogó—Paksi Kinizsi 4:1 (1:1) Tolna, 1500 néző. Vezette: Po­gány. Tolna: Ezer—Schäffler, Strau­­binger, Bizony I.—Joósz, Bizony II.—Vass, Bajza, Széles, Pruzsina, Berek. Paks: Rapp—Horváth, Darnai, Sztanó—Hauszman, Vida—Czobor, Bencsik, Somodi, Fetter, Váczi. Erős iramban kezdődik a mér­kőzés, és a 6. percben Vass nagy helyzetben fölé lő. Tolna támad többet és Rappnak többször láb­ról kell leszednie a labdát. A 15. percben a vendégcsapatnak adó­dik helyzete, de Somodi beadását Bencsik mellé lövi. Kiegyensúlyo­zott lesz a játék, mindkét részről szép támadások futnak végig a pályán. A 25. percben a paksi csa­pat Bencsik révén megszerzi a ve­zetést. A gól fellelkesül a vendég csapatot, sokat támad, de a tolnai védelem biztosan tisztáz. A 36. percben Bizony I. előre tör és erős lövését Rapp csak nehezen védi. Egy perc múlva Vass lab­dáját Berek hatalmas lövéssel küldi a kapuba, 1:1. Nem sokkal később Berek újra jó helyzetbe kerül, de Rapp bravúrosan ment. A 40. percben Darnai szabadrú­gását védi Ezer, majd Somodi lö­vése száll mellé. A második félidő tolnai táma­dásokkal indul, Joósz beadását Széles mellé fejeli, majd Váci lö­vését védi Ezer. Az 5. percben Somodi szabadrúgását Ezer kiüti, de utána Váci lövése emberbe akad. A másik oldalon Rapp tisz­tázza Bizony I. 35 méteres szabad­rúgását. A 7. percben Fetter meg­rágja Bajzát, amiért a kiállítás sorsára jut. Fokozódik az iram, mindkét részről több vészérve« belépés történik. A tolnai csapat átcsoportosít és Joósz a csatár­sorba megy. A hazaiak több szög­letet érnek el, de eredménytelenül Változatos támadások következnek mindkét részről. A 35. percben Bizony II. lövése kapufáról Széles elé kerül, aki nem hibáz, 2:1. Két perc múlva Joósz egyéni játék után a léc alá lő, 3:1. A gól után változatos játék alakul ki, majd a végeredményt a 40. percben Bi­zony I. állítja be, amikor 30 mé­teres bombája védhetetlenül köt ki a bal alsó sarokban, 4:1. Végig erős iramú, élvezetes já­tékot láthatott a közönség. A má­sodik félidőben a 10 fővel játszó paksi csapattal szemben Tolna felülkerekedett és biztosan nyert. A paksi csapat kezdettől végig szépen és jól játszott, azonban a csatársora nem bírt a tolnai vé­delemmel. Jók: Joósz, Schaffer, Bizonyl., Bizony II., illetve Darnai, Papp, Bencsik. Pogány játékvezető a mérkőzést jól vezette. Az 5-ös számú Sportrejtvény helyes megfejtése: X, X, 2, 1, 1, X, 1, 1, 2, 2. 1956 ÁPRILIS 10. Dunaföldvári Honvéd- Szekszárdi Dózsa 3:1 (1:0) Dunaföldvár, 800 néző. Vezette: Ignácz (Fejér megye). Dunaföldvár: Kovacsics—Putz, Erdélyi, Dunai—Fogarassi, Palkó —Horváth, Nichter, Szilas, Szabó, Kiss. Sz. Dózsa: Gajdos—Szloszár, Ihász, Nagy—Pólón, Vigh—Káz­­mér, Kacsányi, Ma­jnay, Bátor­, Erdélyi. Dunaföldvár több változtatást hajtott végre eddigi összeállításán. Dózsa viszont Felföldit volt kény­telen nélkülözni. Erős északi szél ellen kezdett a vendégcsapat. En­nek ellenére az első támadásokat a Dózsa jobbszárnya vezette. Du­nainak Kázmért kell szerelnie. A túlsó oldalon az 5. percben meleg helyzet alakul ki a Dózsa kapuja előtt, de a Dózsa védelem felsza­badít. Ezután a Honvéd támadásai következnek. Erdélyi hosszú lab­dát küld a jobbszélre, mely Hor­váth lábán irányt változtatva jut Gajdos kapujába, 1:0. A gól után is a Honvéd csatársor lendül tá­madásba, de a vendégcsapat vé­delme jól hárít. Mindkét csapat­nak akad ugyan még a félidő vé­ge előtt helyzete, de az eredmény már nem változik. A II. félidőben a hazai csapat szél ellen is több támadást vezet. A 13. percben szögletet rúg a Honvéd, de a Dózsa védelem a lábak között is tisztázni tud. A 16. percben születik meg a második hazai gól. Fogarassi kiugratja Kisst, akit a Dózsa védelem sza­­bálytalanul szerel. A büntetőt Sza­­b bő értékesíti, 2:0. A 20. percben úgy szépít a Dózsa, hogy Vigh szabadrúgása Kovacsics lábáról Bátori elé kerül, akinek lövése most már a hazai kapuba jut, 2:1. Mindkét csapat erősít a gól után. Különösen a hazai együttes vezet néhány pontos adogatásos táma­dást. A 35. percben Szabó—Kiss a labda útja és Kiss beállítja a végeredményét, 3:1. A viharos erősségű szél mind­két csapatot erősen zavarta. En­nek volt tulajdonítható, hogy az átadások­­­ nagy része pontatlan volt. A Honvéd lényegesen többet támadott, helyzeteit is jobban használta ki, s ennek alapján a győzelmet megérdemelte. Jók: Erdélyi, Szabó, Kiss, illetve a Dó­zsa teljes közvetlen védelme. Az ifjúsági mérkőzést a hazai együttes 9:0 arányban nyerte meg. Kovács Gyula n­to N v>­e ®­c­o S­co­p a . VI NW> 0N 5. SZ. rtrejtvény