Tolnai Napló, 1956. július (13. évfolyam, 154-179. szám)

1956-07-17 / 167. szám

4; KULTÚRHÍREK Lapunk július 13-i számában cikk jelent meg „A Képző­­művészeti Alap nem felel“ címmel. A cikk megjelenése után másnap többszöri sürgetés után megérkezett a Képzőművé­szeti alap válasza. A válasz szerint a Megyei Tanács rendel­kezésére álló 25 000 forint legfeljebb egy mellszoborra ele­gendő, mert Béri Balogh Ádám lovasszobrának előállítási költsége meghaladja a 100 000 forintot. A levélben azonban az Alap olyan kérdéseket vet fel, amelyeket Népművelési Osztály a többszöri levélváltás és sürgetés folyamán tisztá­zott. A Megyei Tanács Népművelési Osztálya a szobor ügyé­ben a napokban intézett megkeresést az Alap vezetőségéhez. TOLNA községben az Oktatásügyi Minisztérium, a Megyei Tanács Oktatási Osztálya és a helyi szerveknek a részvételével érte­kezlet volt. Az értekezlet megállapította, hogy a községben épülő új, mintegy 2000 lelkes városrésznek szüksége van új óvodaépületre. A mintegy félmillió forintos költséggel ké­szülő óvoda építésének megkezdésére előreláthatólag még ez évben sor kerül. Az óvoda minden követelményeknek meg­felelő 50 személyes állandó napköziotthonos óvoda lesz. TAMÁSIBAN július 2-án megbeszélést tartottak a járás, kultúrotthon igaz­gatói, népművelési ügyvezetői és a szakkör­vezetők. A meg­beszélésen a kultúrmunka tervszerűségéről,­­rendszerességé­ről és a módszerekről beszélgettek. Megbeszélték továbbá a nyári mezőgazdasági munkák segítésének lehetőségét és a kultúragitációs munka terén adódó feladatokat. REGÖLYBEN július 8-án szövetkezeti nap volt. A lakosság szórakoztatásá­ról a regölyi és a tamási kultúrház együttese és zenekara, valamint a Budapesti Ikaruszgyár kultúrcsoportja gondosko­dott. A szövetkezeti napon részt vettek a környező községek és tanyák lakói is. Az esti bálon a tamási kultúrház zenekara szolgáltatta a zenét. BONYHÁD Igen sok gazda és termelőszövetkezeti tag példásan veszi ki részét a munkában és az állam iránti kötelezettség teljesí­tésében. Ezeket minden vasárnap egy-egy hanglemezzel, vagy a zeneiskolások zenei műsorával köszöntik. Az illetőket már néhány nappal előre írásban értesítik, hogy jó munkájuk ju­talmaként vasárnap délelőtt 11 órakor hallgassák meg az ajándékműsort. A jelzett időben a községi hangoshíradóban ezek tiszteletére ajándékműsort sugároznak. Azért választot­ták ezt az időt és módszert, mert hét közben kevesen érnek rá meghallgatni, vasárnap délelőtt viszont mindig sokan van­nak a központban és így számos ember veszi tudomásul a küldött műsort. Ezzel is elő kívánják segíteni a kultúrház munkásai az élenjárók népszerűsítését. Felcsendült. • • ... Csak az első kapavágás csendülne már fel. A hidasi bővizű kénforrás­ról két hete írt riportomban ebben az egy mondatban sű­­rítettem a hidasiak, bonyhá­diak, nagymányokiak és a múlt vasárnap ott járt cikói­­ak sürgető óhaját is. És felcsendült... A hidasi bánya, brikettgyár és tanács többszöri megbeszé­lése után a múlt héten meg­kezdődött a munka, amely né­hány nap alatt megváltoztatta a kis fúrótelep képét. Gyerekek — lehetnek vagy huszonöten — most a földet ássák, lapátolnak és talicskáz­nak. Köztük van a nyurga Ba­ranyai Antal, a budapesti Ikarusz gyár ipari tanulója, aki szabadságát tölti szülő­falujában, aztán György Jó­zsef, Gera Imre és a kis fe­kete Pasztorcsek Feri, aki alig győzi, de azért vígan ke­rekez a megrakott talicská­val. Kijött segíteni a náluk idősebb Nagy Péter is, amott meg lányok forgatják a lapá­tot — Lovász Anna, Ágota a testvére és Szabó Rozika. Mélyül is állandóan a 33,30 szór 12 méteres medence, és szaporodik a szélein a kiter­melt földhalom, mert a társa­dalmi munkában nemcsak ezek a fiatalok, hanem a bá­nyászok, és azok vezetői -­­akik mit sem törődnek a fel­hólyagzott tengerekkel — is részt vesznek munkaidő után, s nem utolsó sorban a falu la­kói. Németh János parasztem­ber legelőször is felszántotta a strand medencéjének he­lyét, aztán elfuvarozta a lá­nya segítségével a kohósala­kot a fúrótelepről. Olaj József pedagógus és felesége, Meskó László postás és a kis Fricska János iskolásgyerek szinte minden nap kijár ide néhány órai lapátolásra és talicskázás­ra, mióta Nadabán György, a brikettgyár mérnöke elvégez­te a strand kitűzését... Mert nem mindegy, hogyan ássák a medencét, hisz úszóverse­nyek, vízilabdamérkőzések zaj i­ól is hangos lesz nemsokára ez a kis völgy. Weidinger Vilmos Bírósági hírek A Szekszárdi Megyei Bíróság Sz. Nagy Károly­né tanácsa a napokban tárgyalta Tóth Lajos bátaszéki lakos ügyét, aki több szúrással megsebesítette Kará­szi Lászlónét, volt élettársát, s annak jelenlegi élettársát, Me­zei Bonifácot. A bíróság Tóth Lajost erős felindulásban elkö­vetett kétrendbeli szándékos em­berölés kísérlete miatt egy évi bör­tönre és a Büntetőtörvényben meghatározott jogainak 3 évi időtartamra való elvonására ítélte. Apróhirdetések Építőipari munkára kere­sünk kőműves, ács, villanysze­relő, vízvezetékszerelő bá­dogos, vasbetonszerelő és férfi, női segédmunkásokat. Je­lentkezni lehet Szekszárd, Arany J. u. 13. sz., továbbá vil­lany-vízvezetékszerelő és bádo­gosok kivételével gyönki, si­­montornyai, paksi, bonyhádi és szedresi építkezéseinken. É. M. Tolna megyei Állami Építő­ipari Vállalat. Eladó! Hatszor hét méteres vízmentes ponyva 2200 forint­ért. Szabó Ferencné Csibrák 14. Egy pár jókarban lévő lószer­szám eladó. CIM Földműves­­szövetkezet, SIÓAGÁRD. TOLNAI NAPLÓ eseménymotor francia festő. 1846 július 17-én szüle­tett Mikluho —Makláj, N. N. orosz tu­dós és utazó. 160 évvel ezelőtt szüle­tett Corot, C, HÍREK — Egy millió forint értékű takarékbélyeget vásároltak 10 hónap alatt a Tolna megyei ál­talános iskolák tanulói. — Felavatták vasárnap este a dombóvári szabadtéri színpa­dot. — A Madéfalvi veszedelem című székelytárgyú színművet mutatták be vasárnap este a bonyhádi pedagógus szakszerve­zet színjátszói Tevelen. — A Képzőművészeti Kiadó megjelenteti Kopp Jenő „Kis­faludy Stróbl Zsigmond“ című munkáját. — Móricz Zsigmond színmű­vei a közeljövőben 4 kötetben jelennek meg. — A kislétszámú iskolák kö­zött a juhépusztai általános is­kolások lettek az elsők a takaré­kossági versenyben. Átlagban 385.50 forint értékű takarékbé­lyeget vásároltak. — Kisfaludy Csalódások cí­mű vígjátékát tanulják a bony­­hádvarasdi fiatalok. A bemuta­tóra előreláthatólag 2—3 héten belül sor kerül. — 5580 látogatója volt fél év alatt a teveli kultúrotthon mű­soros és ismeretterjesztő ren­dezvényeinek. — Az USA-ban olyan nagy sikerük van A léha asszony és Rómeó és Júlia című szí­nes filmeknek, hogy prolongál­ták őket. — Megállapították a magyar televíziós vevőkészülék árát. Az Orion tetszetős kivitelű készü­léke — képcsöve 17 coll átmé­rőjű — 5500 forintért kerül for­galomba. Az árusítást a szer­­vízüzlet megnyitásával egyidő­­ben rövidesen megkezdik. MOZI Garay Filmszínház július 15 —21-ig. Vörös és fekete II. rész. Francia film. Csak 16 éven felülieknek. Előadások kezdete vasár- és ünnepnap fél 4, 6 és fél 9-kor. Hétköznap: 6 és fél 9 órakor. Kertmozi: július 16—18-ig, hétfőtől szerdáig Szerelmi báj­ital. Olasz film. Előadások kezdete: este 9 órakor. időjár­ás Várható időjárás kedden: — Felhős idő. Több helyen zápor­eső, mérsékelt nyugati-észak­nyugati szél. A hőmérséklet alakulásában nem lesz lénye­ges változás. Várható legala­csonyabb hőmérséklet 13—16, legmagasabb nappali hőmér­séklet 21—27 fok között, nyu­gaton egyes helyeken 24 fok alatt. A Tolna megyei KISZÖV azonnali belépésre revizort ke­res. Jelentkezni lehet Szek­szárd, Széchenyi u. 53. Köss MÁSODVETÉSKÉNT muhar­széna termelési szerző­dést a Decsi Földművesszövet­­kezettel. Vetőmag biztosítva. Köss muharszéna termelési szerződést. Igényelj muhar­ma­got a Bátaszéki Földműves­­szövetkezetnél. A Terményforgalmi Vállalat a megye minden községében működő átvevőhelyein állandó és alkalmi jellegű fizikai mun­kaerőket keres felvételre. Je­lentkezni lehet a községekben lévő átvevőhelyeknél. Bérezés SPORT Tolna megyei ifjúsági válogatott—Somogy megyei ifjúsági válogatott 3 :1 (2:1) Pécs, 300 néző. Vezette: Darázsi. Tolna megye: Khisz — Klub, Csordás, Bosnyák — Völgyi Weiszenburger — Fodor, Flá­­ding, Szabó Oláh Moravek. Somogy megye: Csonka — Csabai, Győré, Bálla — Peresz­­teki, Vucskics — Sebestyén, Szentgróti, Szabó, Laki, Májer. Somogy megye kezd, de már az első percben Oláh, Szabó, Fláding támadása veszélyez­teti a somogyiak kapuját. A 7. percben Sebestyén rúg a kapu mellé. A tolnaiak balszárnyon támadnak és Moravek beadását Oláh lövi kapura, amelyet Csonka könnyen fog. A 15. percben Szentgróti Szabó indít támadást a tolnaiak ellen, ame­lyet Csordás jól hárít. A 20. percben Oláh tör ki, de hatal­mas lövése kapu fölé kerül. A somogyiak Szabó és Sebestyén révén támadnak. A 28. percben a tolnaiak kapuja előtt kava­rodás támad, melyet Bosnyák igyekszik hárítani, de a labda a lábáról a hálóba pattan. 0:1. (öngól.) Ezek után igen heves támadásokat vezetnek a tol­naiak, melynek gyümölcse a 33. percben érik meg, mikor Oláh beadásából Moravek a 16-os vonallal egy irányban, nehéz szögből kapura lő. 1:1. A tol­naiak még egy gólt érnek el, a kapus kirúgását Moravek jól leszereli és a szélen lefut, majd az üresen álló Oláhhoz továb­bítja a labdát, aki néhány lé­pést fut még a labdával, majd azt félmagasan a jobb sarokba lövi. 2:1. A II. félidőben a 2. percben Fodor fut le a jobbszélen, majd jó érzékkel középre adja a labdát, ahonnan Szabó kapás­­ból, mintegy 25 méterről, bom­balövéssel szerzi meg a tolnaiak harmadik gólját. 3:1. Most so­rozatos tolnai támadások követ­­keznek. A kapu előtt azonban a csatárok nem vállalkoznak lövésre. * A Somogy megyeiek főleg Szentgrótival az élen ve­zetik a támadásokat, melyek azonban a jól záró tolnai védel­men sorra megakadnak. Lany­hul az iram, a tolnaiak mintha belenyugodnának az eredmény­be és leállnak.. A 20. percben a bíró sípjelére egyperces ál­lással rótják le kegyeletüket a múlt héten szerencsétlenül járt Haár Pál Fejér megyei ifjúsági válogatott játékos iránt. A já­ték hátralévő részében, főleg a somogyiak támadnak és az utolsó percekben látunk jól felépített támadásokat. Bírálat: A tolnai csapat vég­re gólokban is kifejezte jó já­tékát. Khisz különösen a ma­gas labdák fogásánál tűnt ki. A hátvédhármas közül elsősor­ban Bosnyák és Csordás végzett jó munkát. Klub erőbírásával tűnt ki. Weiszenburger igen jól látta el feladatát a somogyi jobbösszekötő semlegesítésével. Völgyi fáradhatatlanul mozgott. A csatárok közül Szabó gólját tapsolta meg a közönség. Fle­ 0­ding okos cseleivel tűnik ki, Oláh és Moravec különösen az I. félidőben és a II. félidő vé­gén tűntek ki szépen vezetett támadásaikkal. Külön kell megdicsérni Fodort, aki a neki szokatlan helyen jól látta el dol­gát. A Somogy megyeiek közül Szentgróti, Sebestyén és Bálla játszottak jól. ARATÓ FRIGYES. Vízilabda Tolnai VS—Szekszárdi Vörös Meteor 6:3 (4:2) Szekszárd, 100 néző. Vezette: Lampek, Straubinger — Ganczer, Isgum — Szauter II. — Bolvári, Szau­­ter I., Váradi. — Szekszárdi VM: Bencze — Tollár, Pálinkás — Volner — Turányi Gyenes, Varga. Jól kezdett a szekszárdi csa­pat. Két kapushibából mégis Szauter I. révén a vendégcsa­pat tett szert 2:0-ás vezetésre. Ezután azonban a hazai együt­tes Volker révén kiegyenlített és Szauter kiállítása miatt em­berelőnyhöz is jutott. Ember­előnyét azonban nem tudta ki­használni és a félidő vége előtt Isgum és Szauter további gólo­­kat dobott. 4:2. Szünet után visszaesett a szekszárdi csapat. Tollár ugyan még szépített, de aztán a két Szauter fivér góljai­val ismét elhúzott a vendégcsa­pat. 6:3. A tolnai együttes végig jobb teljesítményt nyújtott és megérdemelten győzött. A szek­szárdi csapatnak voltak jó idő­szakai (mint pl. 2:0 után 2:2-ig), de aztán elemi hibákat vétet­tek. A mérkőzés területi baj­noki felnőtt mérkőzés volt. Tolnai VS—Szekszárdi VM 4:1 (3:1 Vezette: Lampek. Ifjúsági te­rületi bajnoki mérkőzésen a tolnai csapat nemcsak jobb úszástudása, de technikai fölé­nye miatt is biztosan győzött a szekszárdi fiatalok ellen. Gól­dobók: Keszthelyi Földesi (Szekszárd), Hipp, Koromvári és Hipp. A paksi járás szpartakiádja egyike volt a leggyengébbek­nek. Pedig a járás mind terü­letre, mind pedig lélekszámra tekintettel, a megye legnagyobb járásai közé tartozik. Az egyes versenyszámokban csak 1—2 induló állt rajthoz és így a szelektálási lehetőség és a küz­delem hiánya miatt nem szü­lethettek figyelemreméltó ered­mények. Hogy mégis 1—2 ver­senyszámban akadt olyan ered­mény, amellyel lehet majd ke­resni a megyei bajnokságon is, abban része van annak, hogy azokat régi versenyzők érték el. Részletes eredmények: ATLÉTIKA: Férfiak: 100 m: Kovács Puszta­hencse 12.3, Virág Pusztahencse 12.9, Takács Madocsa 12.9. — 800 m: Laposa Madocsa 2:26.7. Magasugrás: Kovács Puszta­hencse 160. Távol: Kántor, Györköny 545, Tarczal Madocsa 522 cm. Nők: Magasugrás: Boldog, Madocsa 115, Szintai, Madocsa 115 cm. KERÉKPÁR: Férfiak: Nyári, Németkér 38:36 (eddigi legjobb kerékpár­eredmény), Rédli, Dunaszent­­györgy, Samu, Györköny 39:56. Az ugyanakkor megrendezett Ságvári Endre ifjúsági sereg­szemlén néhány versenyszám­ban szintén született feljegy­zésre méltó eredmény. Fér­fiak: Gránátvetés: Gyarmati, Nagydorog 72.20. Távolugrás: Tingecz 526, 800 m: Amrózi 2:26.5. — Nők: Magasugrás: Pető, Nagydorog 125 100 m: Pető, Nagydorog 14.3. a szárító- és rakodóipari nor­ma szerint. Belépés azonnal. CUKRÁSZKÉSZÍTMÉNYEK megrendelhetők, alkalmi torták szeletekben is, a Tamási Föld­művesszövetkezet cukrászdájá­ból. Darabokból összeállítható szimpla sertésólak keményfá­ból 4 négyzetméteresek, kom­pletten felszerelve eladók. Föld­művesszövetkezet SIÓAGÁRD. Köss másodvetésként muhar­széna termelési szerződést a SIÓAGÁRDI Földművesszövet­kezettel. Vetőmagot biztosí­tunk. TOLNAI NAPLÓ Az MDF Tolna megyei Bizottsága és a Megyei Tanács Lapja. Szerkeszti a Szerkesztőbizottság. Felelős kiadó: GYŐRE JÓZSEF Kiadja a Tolnai Napló Lapkiadó V. Szerkesztőség telefonszáma: 20—11). Kiadóhivatal telefonszáma: 20—11. 4 szerkesztőség és kiadóhivatal címe Szekszárd, Széchenyi u. 18. Terjeszti: a Megyei Postahivatal Hírlaposztálya és a hirlapkézbesítő postahivatalok. Előfizetés postahivataloknál és kézbesítőknél. Havi előfizetési díj: 11 Ft. Szekszárdi Nyomda Szekszárd, Széchenyi u. 48. N­yomdáért felel: Odenka Rezső. Telefon: 21—21. 1956 JÚLIUS 17. Tisza Cipőgyár Martfű—Paksi Kinizsi 3:2 (1:1) Paks, 600 néző. A Martfűi Cipőgyár labdarú­­­gói régi ismerősök Pakson. Ez­úttal is ellátogattak egy barát­­­­ságos labdarúgó mérkőzésre. Az I. félidő elején a Kinizsi szép támadásokat vezetett, szép összjátékkal közelítette meg a Cipőgyár kapuját. A 15. perc­ben Somodi jó labdát kapott és nehéz szögből megszerezte csa­patának a vezetést. 1:0 a Ki­nizsi javára. Ezután feljött a vendégcsapat és pontos összjá­­tékot mutatott be. A Kinizsi védelme nagy munkában volt, de élén Hermannal mindent mentett. Mégis a 20. percben a vendégcsapat egy szép táma­dás végén kiegyenlített. A fél­idő végéig a vendégek igen so­kat támadtak, de újabb ered­­­­mény már nem született. Szünet után a Kinizsi ifjúsági játékosokat szerepeltetett. Most is a Cipőgyár támadott többet a Kinizsinél. Ezúttal is szépen játszott. A 18. percben mégis a hazaiak szereztek váratlan gólt Wolf lövéséből. 1:2. A gól után Martin sokat támadott, de eleinte a vendégcsapat csa­társora csak nem tudott meg­birkózni a jól záró hazai véde­lemmel. Az egyenlítő gólt 10 perccel a befejezéssel érte el a vendégcsapat s egy perc múlva a vezetést is megszerezte. Az utolsó 10 percben mindkét csa­pat kivette részét a támadások­ból, de az eredmény már egyik részről sem változott. Mohai KÖNYVISMERTETÉS Polevoj: Amerikai naplój­egyzetek Borisz Polevoj egy szovjet újságíróküldöttség tagjaként 1955 őszén több, mint egy hó­napon át bejárta az Egyesült Államok legnagyobb városait. Élményeiről benyomásairól, egyszerű emberekkel és neves nagyságokkal lefolyt találko­zásairól naplót vezetett. A könyv ezt a naplót tartalmazza változatlan formában, úgy, ahogy Polevoj friss benyomá­sait írásba öntötte. I,