Tolnai Napló, 1956. augusztus (13. évfolyam, 180-205. szám)

1956-08-14 / 191. szám

4. FALUROL-FALURA... Nagymányok Még ma is az az áldatlan álla­pot uralkodik Nagymányokon, hogy a kultúrház és a vendég­látóipar üzeme egy teremben van, aminek következtében nincs elegendő helyiség a kul­­tú­rmunkások részére. Többek között csak a színjátszókat, a táncosokat és a zeneszakkör tagjait tudják foglalkoztatni, ugyanakkor a többi szakkört kénytelenek elhanyagolni. — Szükség lenne arra, hogy a vendéglátóipar sürgősen más helyiséget keresne az üzemé­nek, mert ez egyébként is egészségtelen állapot. — így több alkalommal előfordul, hogy az épület nem a kultúra színhelye. A felszabaduló helyi­ségben hat teremhez jutna a kultúrház, amelyekben nagy­szerűen foglalkoztathatnának olyan szakköröket, amelyek foglalkoztatása a teremhiány miatt eddig lehetetlen volt. Ez egyébként bányász kultúrott­hon s ennek esetében állanak fenn ilyen problémák. Jó len­ne, ha a Pécsi Szénbányászati Tröszt sürgősen intézkedne, hogy Nagymányokon a bá­­nyászkultúrotthonban egész­ségesebb kultúrélet bonta­­kozhassék ki.Helytelen többek között az is, hogy a község­nek egyáltalán nincs kultúr­­háza. Ami rendezvény van a községben, azt az általános is­kolások rendezik a peda­­gógusok irányításával.Pedig el­kelne egy kultúrház bent a községben is. Ennek megol­dása elsősorban a tanácson múlik. A községi kultúrház megléte egyáltalán nem csök­kentené a bányászkultúrott­­hon látogatottságát,, mert egy olyan nagy bányásztelepülés­, mint Nagymányok, szívesen venné, hogy több színművet nézhetne és több hangver­senyt hallgathatna végig. Kismányok Nagyon hiányzik az össz­hang a falu nemzetiségi la­kosai között. Ezért feltétlenül szükség lenne a jó kultúrmun­­kára, ami közelebb hozná egy­máshoz a nemzetiségi lakoso­kat. A helyzet azonban az hogy a községnek nincs felnőtt színjátszó, tánccsoportja! — Ami kultúrmunkát végeznek a községben, azt Weisz János tanító az iskolásokkal végez­­teti. A fiatal fiúk és leányok adtak is több műsort, ami di­cséretére válik Weisz János tanítónak és maguknak a gyermekeknek. De ennyi mű­sor kevés. Ismeretterjesztő előadás meg egyáltalán nem volt az elmúlt fél esztendő­ben. Igaz, hogy a színielőadá­sok számát növelte a gyereiek és a juhépusztaiak szereplése de ez még mindig kevés. — A legjobban kifogásolható az, hogy nincs felnőtt kultúrcso­­port. Mert ha a fiatalok együtt szerepelnének, jobban összeszoknának, barátkozná­nak és a szülők körében is elhintenék a megbékélés mag­vait. Helytelen lenne a meglévő hibákért, ami kulturális téren felmerült a községben, Weisz János tanítót hibáztatni. Hely­telen lenne az is, hogy a fele­­lősséget a tanácsra hárítsuk, mert a tanács igyekszik min­dent megtenni. De egyedül egymaga képtelen a feladat megoldására. Az alapszervi DISZ-szervezetre hárulna eb­ben az esetben a nagy fel­adat, de a valóság az, hogy az állandó DISZ-titkári változá­sok következtében nincs DISZ élet a fiatalok körében. Mindezek ellenére javulás mutatkozik meg a község kul­turális életében. Mert amíg tavaly egyetlen műsort sem adtak a faluban, idén már több műsoros est megrendezé­sére került sor. Most végre több tízezer forintos költség­gel rendbehozzák a községi kultúrházat. Megérett tehát az idő arra hogy a tanács, a kultúr­munkások és a DISZ közös erővel igyekezzék meg­oldani a falu lakosai között felmerülő ellentéteket. Erre feltétlenül szükség van. KOVÁCS—MAJOR augusztus 19-én nyit a kultúrház Augusztus 19 én és 20-án este fél 9 órai kezdettel mutatja be a Szekszárdi Központi Művész­­együttes Miljutyin: Havasi kürt című operettjét. Érdekessége lesz az előadásnak, hogy közre­működik a mözsi Bartók Béla kórus, Ferencz József karnagy vezetésével. Az előadásban közreműköd­nek Kossuth Atanáz szerepében Czakó István, Paraszja szerepé­ben Latyak Károlyné, Oleszja szerepében Papp Lászlóné, Ma­yer Rezső Bogdán Szuszik igaz­gatót alakítja, Alexej őrmester szerepét pedig Balla Márton ját­­sza. Mint vendégszereplő Fin­­mann szerepében fellép Schiller Imre. A zenekart dr. Partos Já­nos vezényli. A darab díszleteit Ottóffi József készítette. Rendőrségi hír Schmidt-Gál János sárpilisi la­kos erősen ittas állapotban veze­tett motorkerékpárt a várdombi úton. Az úton egy gyermek sza­bályszerűen hajtott két tehenet, amelyeknek Schmidt-Gál János nekihajtott. A tehenek mellett haladó Huszár Károly honvédőt elgázolta, aki sérüléseibe bele­halt. Az ittas motorkerékpárve­zetőt is agyrázkódással szállítot­ták a kórházba. Bírósági hírek Mihályi György Szekeres Er­zsébettel 1950-ben házasságot kötött. Ennek ellenére Mihályi György 1955-ben egy más nővel ismét házasságra lépett és az anyakönyvvezetőt a katonai iga­zolvány felmutatásával félreve­zette. A szekszárdi járásbíróság Mihályi Györgyöt kettős házas­ság bűntette miatt 8 hónapi bör­tönre ítélte.* Dorogi Istvánná szekszárdi la­kos és nővére, Szlstecker József nővér régóta haragos viszonyban volt. Egy alkalommal Dorogi Istvánná Izlstecker Józsefnét egy darab fával úgy homlokon ütöt­te, hogy homlokán csonthártyáig hatoló folytonossági hiány kelet­kezett, amely 14 nap alatt gyó­gyult. A szekszárdi járásbíróság Dorogi Istvánnét súlyos testi sér­tésért 2 hónapi börtönre és 400 forint pénzbüntetésre ítélte. Az ítéletet felfüggesztették. M­O­ZI Garay Filmszínház: augusz­tus 13—15: A kapu bezárul. Ju­goszláv film. Csak 16 éven fe­lülieknek! Előadások kezdete vasár- és ünnepnap fél 4, 6 és fél 9-kor. Hétköznap: 8 és fél 9 órakor. Kertmozi: augusztus 13—15: Körhinta. Új magyar film. Előadások kezdete: este 9 órakor. . TOLNAI NAPLÓ &MÉNYMPTÍR 1850 augusz­tus 14-én szü­letett De­­mény György (Georges) ma­gyar szárma­zású Francia­­országban le­­telepedett fi­zikus, a film egyik jelentős út­törője (meghalt 1917-ben). Az 1892-ben feltalált és a párizsi Nemzetközi Fényképészeti Ki­állításon bemutatott „Phonos­­kop“-nak elnevezett készülé­kén felvételt készített egy be­szélő ember arc és szájmozgásá­ról és felvételeit le is vetítette. Ugyanebben az évben egy to­vábbi szabadalmát jelentette be. Ebben már megemlíti azt is, hogy a felvett képek egy fonográffal (beszélőgép) is ös­­­szeköthetők. Deményt joggal tekinthetjük a hangos film egyik úttörőjének. HÍREK — A nagyszokolyi kultúrcso­­port augusztus 20-án a „Dalol­nak a pacsirták“ című daljá­tékot mutatja be a község la­kosságának. — Elkészült a Jeges ár című riportfilm befejező része, az Árvíz után, amely Homoród község újáépítési munkálatai­ról, az újonnan felépült falu életéről mutat be érdekes ké­peket. A film rendezője Wie­dermann Károly, operatőrje Csák János. — Divatárukiállítást rendez a Divatáru Nagykereskedelmi Vállalat augusztus 18-tól 24-ig Budapesten a VI. kerület Sztá­lin út 11 szám alatti kiállítási helyiségében. A kiállításon be­mutatásra kerülnek az őszi— téli idény divatcikkújdonsá­gai. A budapesti divatárukiállí­tást rövidesen követni fogja az ország minden megyéjében, il­letve nagyobb városában rende­zendő őszi divatárukiállítás.­­ Szeptember 1-től 15-ig mutatják be a Bonyhádi Vörös­marty színjátszóegyüttes mű­kedvelői a Szabadság—szere­lem című daljátékot. Az ének­kari próbák már igen szépen haladnak és biztató remény van arra, hogy a bonyhádi mű­kedvelők ismét sok kedves es­tét szereznek a megye közönségé­nek. Az együttes a darabot előreláthatólag Hőgyészen, Gyönkön, Nagymányokon, Tol­nán, Szekszárdon, Bátaszéken, Dombóváron és Zombán mutat­ja be. Az előadás iránt máris igen nagy az érdeklődés. I­dni árán Várható időjárás kedden: Változó felhőzet, elsősorban­­nyugaton többfelé eső esetleg zivatar. Mérsékelt déli-délnyu­gati, később ismét élénk nyu­gati-északnyugati szél. Az év­szakhoz képest hűvös idő. Várható legalacsonyabb hő­mérséklet: 8—11, legmagasabb nappali hőmérséklet: 20—23, keleten 23—26 fok között. Apróhirdetések 500-as Reccs motorkerékpár eladó! Cím: Acsádi Lajos vil­lanyszerelő, Szedres. TOLNAI NAPLÓ Az MDP Tolna megyei Bizottság­a és a Megyei Tanács Lapja. Szerkeszti a Szerkesztőbizottság. Felelős kiadó: GYŐRE JÓZSEF Kiadja a Tolnai Napló Lapkiadó V Szerkesztőség telefonszáma: 20—10. Kiadóhivatal telefonszáma: 20—11. A szerkesztőség és kiadóhivatal címe­ Szekszárd, Széchenyi u. 18. Terjeszti: a Megyei Postahivatal Hírlaposztálya és a hírlapkézbesítő postahivatalok. Előfizetés postahivataloknál és kézbesítőknél. Havi előfizetési díj: 11 Ft. Szekszárdi Nyomda Szekszárd, Széchenyi u. 46. Nyomdáért felel: Odeoka Rezső. Telefon: 21—21. 1956 AUGUSZTUS 14. Simontornya győzött Nagymányokon, döntetlen a Bástya—Építők mérkőzés A megyei labdarúgó bajnok­ság harmadik fordulója is szol­gáltatott meglepetéseket, pedig ez a forduló „sima” fordulónak ígérkezett. A legnagyobb két­­ségkívül Simontornya nagymá­nyoki győzelme, hiszen az ed­digi két mérkőzésen a Kőrös­­csapat vereséget szenvedett. — Szekszárdon az első őszi rang­adó izgalmas küzdelmet hozott. A Bástya II. félideji hatalmas fölénye is csak egyenlítésre volt elegendő. A Szekszárdi Dózsa Dombóvárott nem iga­zolta Őcsény ellen mutatott for­máját és sima vereséget szen­vedett a Törekvéstől. Tolna ugyanilyen simán nyert a má­sik dombóvári együttes, a Hon­véd ellen. Bonyhádon a Bony­­hád—Máza mérkőzésen a má­sodik félidőben már gólokra tudta váltani fölényét a Vasas. Dunaföldvárra Bátaszék helyett 3 órakor távirat érkezett, amelyben közölték, hogy autó­busz hiánya miatt a csapat nem tud megjelenni a mérkőzésre, öcsényben a vendég paksiak győzelmével ért véget a mérkő­zés. — Eredmények: öcsény— Paks 1:4, D. Törekvés—Sz. Dózsa 6:1, Sz. Építők—Sz. Bás­­tya 2:2, Tolna—D. Honvéd 4:0, Dunaföldvár—Bátaszék elma­­radt, Bonyhád—Máza 3:0, Nagy­mányok—Simontornya 1:3. A bajnoki táblázaton a vesz­tett pontok szempontjából a Bástya előnye 1 pontra zsugo­rodott. Az elmaradt dunaföld­­vári mérkőzés, valamint Nagy­mányok hazai veresége révén (5 esztendő óta ez az első veresége otthon a bányászcsapatnak) né­hány eltolódás akad. A bajnok­ság állása a következő: 1. Sz. Bástya 16 104 2 45:15 2‘ 2. Bonyhád 169 4 3 43:22 22 3. Dunaföldvár 156 9 — 36:19 21 4. Nagymányok 169 2 5 60:28 20 5. D. Törekvés 16 10— 6 47:27 20 6. Paks 168 3 5 25:24 19 7. Simontornya 168 2 6 35:25 18 8. Máza 165 6 5 17:22 16 9. Sz. Dózsa 166 2 8 41:41 14 10. Tolna 165 3 8 26:35 13 1. D. Honvéd 164 3 9 23:36 11 12. Sz. Építők 163 5 8 21:34 11 13. Bátaszék 153 2 10 28:608 14. Őcsény 162 1 13 15:745 Szekszárdi Építők—Szekszárdi Bástya 2:2 (1:1) Szekszárd, 1200 néző. Vezet­te: Sólymos, Baja. Építők: Grei­lieh—Mohai, Kiss, Bencze—Ba­logh, Elekes—Takler, Fülöp, Gyetvay, Fehér, Zsoldos. Bástya: Ludas—Simon, Zádori, Tárnok—Kunszabó, Baka— Oláh, Domonkos, Benács, Lá­zár, Dézsényi. Az első szekszárdi rangadó hallatlanul izgalmas körülmé­nyek között, igazi rangadó han­gulatban játszódott le. Az első percekben jól kezdett a Bástya. A végrehajtó szerepét betöltő Benács több hatalmas lövése csak hajszállal kerülte el az Építők kapuját. Ezután azon­ban jobbára mezőnyjáték követ­kezett. A 20. percben az Épí­tők, a 25-ben a Bástya kapuja előtt adódott tömegjelenet, de mindkettő eredménytelenül. A 38. percben szép Építők ado­gatás után Gyetvay a kezét használta. A 42. percben várat­lanul szerzett előnyt az Építők. Ludas a 16-os közelébe futva lábbal akarta menteni, de az a befutó Takler lábáról a kapu közepén a léc alatt vágódott a kapuba. 1:0. A gólra megzava­rodott a Bástya védelem. Zá­dori lyukat rúgott s a tisztán álló Fülöp az ötösről a mérkő­zés legnagyobb helyzetében mellé gurított. Szünet után fölénybe került a Bástya. A helyzetek kihasz­nálásában azonban a csatárok igen gyenge teljesítményt mu­tattak. Domonkos és Lázár szinte alig vállalkoztak lövésre. Gólveszélyt csak Benács jelen­tett. Bástya támadások után váratlanul ismét az Építők lőtt gólt. A 15. percben Fülöp sarok­rúgását Fehér a jobb sarokba fejelte. 2:0. A gól után az Építők védelme önfeláldozóan igyekezett tartani a mind na­gyobb fölénybe kerülő Bástya együttesét. A 20. percben Be­­nácsnak sikerült a hálóba to­vábbítani a labdát. 2:1. A gól után szinte a mérkőzés végéig a Bástya kapujához szegezte ellenfelét, de az Építők sikere­sen védekezett és így a befeje­zés előtt 10 perccel sikerült Be­­nácsnak újabb gólt szereznie, amely az egyik bajnoki pont megmentését jelentette. A Bástya kétségkívül meg­levő technikai fölényét az Épí­tők határtalan lelkesedéssel egyenlítette ki. A Bástya lé­nyegesen több helyzetet terem­tett, de helyzeteinek kihaszná­lásában gyenge teljesítményt nyújtott. Jók: Zádori, Kunszabó, Baka, illetve Greilich, Kiss, Balogh. Bonyhádi Vasas-Mázai Bányász 3:0 (0:­J Bonyhád, 300 néző. Vezette: Pallós. Bonyhád: Kovács — Pálos, Horváth, Égi — Weissenburger Tóth — Hóbor, Endrődi, Loson­­czi, Szabó Péter. Máza: Zöld — Széles, Kovács, Kiss — Láng Rsdó — Marko­­vics, Miksa, Horváth, Kersák, Kádár. Bonyhád kezd és mindjárt az első percben veszélyeztetik a vendégek kapuját de Endrődi a kapu fölé vágja a labdát. A vendégek Kersák, Horváth ré­vén támadással válaszolnak, de Égi ment. A 8 percben ismét Endrődi előtt nyílik alkalom gólszerzésre, de Zöld kifutással ment. Ezt követően Losonczi öt lépéssel a kapu előtt lő fölé, majd Hóbor beadását Péter lövi a kapu mellé. A bányászok ré­széről Horváth lő kapu mellé. A 29. percben Hóbor—Losonczi támadását akasztja meg­­ há­zai védelem. Ezt követően Hor­váth, Markovics támadás gör­dül a kapu elé, végülis az utób­bi mellé lő. A II. félidőben az első gól az 5. percben esik, mikoris Los­sonczi szép beadását Endrődi a hálóba fejeli. 1:0. Ezek után a hazaiak egymás után vezetik a szebbnél-szebb támadásokat. A bonyhádi csatárok előtt jobb­ nál jobb helyzetek adódnak, de a mázai védelem, zölddel az élen, jól áll a lábán. A mázaiak a balszárnyukkal indítanak tá­madásokat. A 33. percben Szabó, Péter egymásnak ado­gatják a labdát, szaladnak le majdnem az alapvonalig, onnan Péter a tisztán álló Losonczy­­nak adja a labdát, aki kapás­ból, csavart lövéssel gólt lő. 2:0. A harmadik gól a mérkőzés utolsó percében esik, mikor Endrődi beadását Hóbor érté­­­kesíti góllá. 3:0. Jók: Égi, Horváth, Pálos, Lo­­sonczi, illetve Radó, Kiss Hor­váth. A játékvezető a mérkő­­zést jól vezette. ARATÓ AZ 1-ES SZÁMÚ SPORTREJT­VÉNY HELYES MEGFEJTÉSE 2: 1, X. 1, törölve, 1.2; 2: 1: 1: 2. <I> — cn CL '<d­e­X s O N­) ö ® _c­­ £ o 8^ Go ‘O N«/› © M C/>