Tolnai Napló, 1956. augusztus (13. évfolyam, 180-205. szám)

1956-08-28 / 202. szám

4. j eseménynaptár 1946 augusz­tus 28-án (10 éve) alakult meg a Koreai Munkapárt. 1918 augusz­tus 28-án (38 éve) alakult meg a Finn Kommunista Párt. 1949 augusztus 28-án (207­ éve) született J. W. Goethe, világhírű író. 1906. augusztus 28-án (50 éve) halt meg Thury Zoltán író és újságíró. — A Szovjetunióban nagy si­kerrel mutatták be a Halhatat­lan Garnizon című új szovjet filmet, amelynek cselekménye 1941 június 22-én kezdődik és beszámol Brest hősies védelmé­ről. A film főszereplői Krujcs­­kov, Mariskina és Javorszkij. — A Paksi Központi Művész­együttes színjátszó csoportja szeptember 1-én, szombaton, a Tanítónő eddigi sikeres bemu­tatói után, ünnepi vacsorát ren­dez a szereplők tiszteletére a kultúrház nagytermében 9 órai kezdettel. Időjárás Várható időjárás kedden: Dunántúlon néhány helyen zá­poreső, zivatar. Mérsékelt déli­­dél-nyugati szél. A meleg to­vább tart. Várható legalacsonyabb hő­mérséklet: 16—19, legmaga­sabb nappali hőmérséklet 31— 34, keleten helyenként 34 fok felett. CO&NA1 NAPLÓ H­ÍREK — Az elmúlt vasárnap a Paksi Központi Művészegyüt­tes Tolnán mutatta be a Tanító nő című háromfelvonásos drá­mát. —A tegnap estére hirdetett Fécsi Nemzeti Színház „Szabin nők elrablása“ c. előadást szep­tember 10-én tartják meg. — Eduard von Winterstein, híres német színész 85. születés­napja tiszteletére a DEFA Berthold Beissert rendezésé­ben filmet készített a nagy szí­nész életéről. A film jelenete­ket mutat be néhány nagy szerepből, így a „Bölcs Náthán“ és a „Piesco“ darabokból. — A zalaegerszegi Erdőké­mia és Gyantafeldolgozó üzem­ben fenyőkátrány előállításá­val kísérleteznek. A fenyőkát­rányt, amit a gumiipar használ­na fel, eddig külföldről vásárol­ták. Az első kísérletek siker­rel jártak és ha az üzemszerű gyártás megindul, évente 2 és félmillió forint értékű valutát takarítanak meg. Rendőrségi hír Simontornyán hosszú ideig nyugtalanul hajtották álomra fejüket a háziasszonyok, mert soha sem tudták, hogy reggelre kelve hány csirke, tyúk fog hiá­nyozni a fáradsággal és gond­dal nevelt baromfiállományuk­ból. A szőlősgazdák pedig kény­telenek voltak présházaikból mindent behordani, mert igen gyakran keserű szájjal tapasz­talták, hogy azokat éjjelente valaki megdézsmálja. Nem kicsi volt a nyugtalanság te­hát a simontornyai lakosság kö­rében e garázda tevékenységek következtében. Egy szép napon egy simontornyai lakos a vas­útra igyekezett, s azt látta, hogy a földművesszövetkeze­­ egyik redőnye fel van húzva. Ez feltűnt, és azonnal jelentette ezt a rendőrőrsön. A bejelentés után rögtön kiszállt a napos, ahol Pénzes Károlyt és Halbax Györgyöt tetten érte, amint a földművesszövetkezet árudáját fosztogatták. Rövid dulakodás után a segítségére siető őrs­parancsnokkal együtt Pénzest és Halbaxot ártalmatlanná tet­ték. Azóta mindketten elnyer­ték méltó büntetésüket és Halbax Györgyöt 6 évi, Pén­zes Károlyt pedig 5 év és 10 hó­­napi börtönbüntetésre ítélte a Megyei Bíróság, 53 rendbeli be­törés és lopásért. Ssamos Rudolf ! Amerikából jöttem... Kalandos történet (73. folytatás.) — ... A háború előtt jól ment a bor, mert az én szakmám szerelőlakatos. Tudod, annyit kerestem, hogy össze tudtam rakni néhány ezer dollárt és akkor jött egy ügynök és azt mondta: — Fater, az ilyen jó munkásnak, mint maga új ház kell... valódi kis villa a tó­parton ... Nono, azért nem dű­lünk mi olyan könnyen ... — Villa? Hm, nem is lenne rossz. De mennyiért? — Bagatel, ba­­gatel... húszezer és tizenöt­­ évi részletre. Ez volt negyven­ben. A feleségemnek nagyon tetszett, hát ráálltam. Gondol­tam, ötvenötre ki van a tör­lesztés és mégis vénségemre gyökeret vertem ... Tudod, mi­lyen ember lettem? ... Attól a perctől kezdve, hogy az első részletet befizettem, meghalt nekem minden barát, nem jár­tam sehova, csak gyűjtöttem, kapartam a dollárt... Még a negyvenkettes sztrájkból is ki­maradtam ... sztrájktörő let­tem, mert minden centet min­den dollárt tigriskarmokkal ka­partam magamhoz ... — Nem mondom, a társaim meg is utáltak, elvesztem, mint ember. Kapzsi lettem, kapzsibb, mint két milliomos ... Már tizen­négyezer dollár feküdt a ház­ban. Ez most volt három éve, amikor meghalt a feleségem. Szegény nem bírta ki a bána­tot és kuporgató életet, mert volt egy fiúnk, aki ott maradt valahol Európában... — Az aacheni csatában elnyelte örök­re a háború, és amikor a fele­ségem megbizonyosodott a har­madszori hivatalos értesítésre a fiú haláláról, nem bírta to­vább, néhány hónapra rá, fűbe­­harapott... Én meg tíz év után lenyeltem az első pohár whis­kyt és annyira rájöttem az ízés­re hogy azóta egyre nagyobb szomjúság gyötör ... Gyere fiú, fizetek neked is ... Vagy in­kább te ne igyál, vagy külön­ben úgyis mindegy, ha meg­éred a vénkort, így is úgy is idekerülsz, majd beprotezsál­­tak a hatóságnál, hogy adjanak koldulási engedélyt. Az öreg elmélázott egy pilla­natig, még a botját is elfelej­tette megkongatni. —... így volt fiú. A gyár egy szép napon leállt... Nem volt háború, tank sem kellett. Az utcára kerültünk.Mit bán­tam én? Jött az ügynök, hogy fizessek .. . — Egy whiskyre valót még fizethetek... — Ne vicceljen... De ha nincs miből fizessek ... Az ügynök erre ráírta a rész­­letfiztési csekkre: szanált fize­tésképtelen ... Három hónap múlva kirak­tak a házból, követeltem a be­fizetett összeget. Micsoda? Még követelni merészel? Nem elég, hogy tíz éven keresztül hasz­nálta a házat, nem elég, hogy a bank a legalacsonyabb kamat­tal adta nekem? Nekik lett iga­zuk, a perben nem fogadhat­tam ügyvédet, nem volt miből. El is vesztettem és még ma is fizethetem a perköltséget... A gyárba nem vettek vissza, új helyre nem mehettem ... Mit kezdjek az élettel, én kivénhed­­tem már a marakodásból, min­denütt annyi a fiatal, hogy ne­kem nem maradt más, mint ez a stand itt az utcán... — De tudod? Az anyjuk sze­­rint, mindent megiszok, amit lehet, mindent... Legalább addig érzem jól magam ebben az átkozott életben, amíg ré­szeg vagyok... Ha munkát nem is adnak, de ingyen leves­re elmehetek. Gyere egyszer velem legalább bevezetlek, ki tudja ,mikor szorulsz rá ... — meg a lakásomra is eljöhetsz. Unalmas vén pasingerek a lakó­társaim, de azért érdemes ve­lük jóban lenni... és te olyan szimpatikus fiatalember vagy. Hasonlítasz a fiamra ... Megígértem az öregnek, hogy egyszer feletlenül elkísé­rem a konyhára és meglátoga­tom otthonában a városi kol­dustanyán. Este elmeséltem Pista bácsi­nak, mit hallottam Dzsakitól. — így van ez, van, akinek sikerül, a legnagyobb rész azonban lemarad — és elko­­morodott az arca. — Mint az óceánon a nagy hal felfalja a kis halat. A háború alatt jól ment az üzlet, akkor a mun­kások is többet csavartak a tőkéből. Abban az időben, aki húsz éve kint volt , az vihette valamire. Nem sokra, legfel­jebb annyira mint én, mert én azok közé kerültem akik a mi fajtánkból a legtöbbre vitték. Azután a háború után is négy­öt évig, amíg a Marshall-köl­­­csön ment, addig jobban élt Kanada, mint a háborúzó Euró­pa ... de az oroszok békepoli­tikája most befagyasztott min­den hadi üzletet. A gyarmatokat Kelet egymásután lekapcsolja és itt áll meg a tudomány. A raktárak tömve, a vállalko­zók inkább a folyókba öntik a tejet, meg a búzát, mert nem akarnak engedni a haszonból, a nép meg elnyomorodik ... Pe­dig ez még csak a kezdet és a vad antibolsevista propaganda inkább a gazdaság; csődött hir­deti, mint a kereskedést a kommunista országokkal... — Nekünk is megemelték az adónkat az embereknek egyre kevesebb pénzük lesz, a ven­déglő rezsije meg igen magas, ha biztos munkát kapnék vala­melyik­­ gyárban, nyomban el­adnám a restaurantot. (Folytatjuk.) MOZI Garay Filmszínház. 1956 augusztus 28-tól augusztus 29- ig: Nyári valcer. Színes, zenés német film. Előadások kezdete vasár- és ünnepnap fél 4, 6 és fél 9-kor. Hétköznap: 6 és fél 9 órakor. Kertmozi. 1956 augusztus 27-től augusztus 29-ig: Anna a férje nyakán. Szovjet film. Előadások kezdete: este 9 órakor; TOLNAI NAPLÓ Az MDF Tolna megyei Bizottsági és ■ Megyei Tanács Lapja. Szerkeszti a Szerkesztőbizottság. Felelős kiadó: GYŐRE JÓZSEF Kiadja a Tolnai Napló Lapkiadó V. Szerkesztőség telefonszáma: 20—10. Kiadóhivatal telefonszáma: 20—11. A szerkesztőség és kiadóhivatal eíme: Szekszárd, Széchenyi u. 18. Terjeszti: a Megyei Postahivatal Hírlaposztálya és a hírlapkézbesítő postahivatalok. Előfizetés postahivataloknál és kézbesítőknél. Havi előfizetési díj: N­ Ft. Szekszárdi Nyomda Szekszárd, Széchenyi u. 46. Nyomdáért felel: Odepka Rezső. Telefon: 21-41. 1956 AUGUSZTUS 28. SPORT A Bástya és a D. Törekvés nyerte a XVIII. forduló rangadóit A megyei labdarúgás szur­kolóinak figyelme a XVIII. for­dulóban a két rangadó felé for­dult. Sorsdöntő volt ez a két mérkőzés a bajnokság alakul­­lására és a két mérkőzést en­nek megfelelő küzdelem is jel­lemezte. Dunaföldvárott a Hon­véd ellen a Bástya már az I. félidőben megszerezte 1 gólos vezetését s a II. félidőben már nem is változott az eredmény. Dombóvárott már könnyebben született meg a hazai csapat győzelme Nagymányok ellené­ben. A bányászcsapat az őszi idényben nem tud magára ta­lálni. Bonyhádon a bajnok­ság egyik komoly esélyese, a Vasas fölényesen győzött a másik dombóvári együttes ellenében. Tolna a Bástya után a Dózsát is vesztesen küldte haza. Máza két góllal nyert a bátaszékiek ellen. Öcsényben parázs vere­­kedés miatt a mérkőzés félbe­szakadt a II. félidő elején, pe­dig az őcsényi szurkolóknak ugyan nincsen okuk már az idegeskedésre. A félbeszakítás­kor a simontornyaiak két góllal vezettek. Szekszárdon az Építők nagy küzdelemben győztek a Paksi Kinizsi ellen. Részletes eredmények a következők: Sz. Építők—Paks 2:1, Dunaföldvár —Sz. Bástya 1:2, Tolna—Sz. Dózsa 2:0, Dombóvári Törekvés —Nagymányok 5:2, Máza—Bá_­taszék 3:1, Bonyhád—D. Hon­véd 6:1 Öcsény—Simontor­nya 2:4. (A II. félidő 10. percé­ben félbeszakadt.) A bajnoki táblázat élén a Sz. Bástya és Bonyhád áll jelenleg egyaránt 26—26 ponttal. Kön­­­nyen lehetséges, hogy éppen a következő fordulóban Szekszár­don sorra kerülő Sz. Bástya— Bonyhád mérkőzés dönti majd el, hogy közülük melyiknek si­kerül megszerezni a büszke bajnoki címet. Bár az is lehet, hogy mégsem közülük kerül ki az eddig legérdekesebben ala­kuló megyei bajnokság győz­tese. Hiszen a D. Törekvés, Nagymányok, Dunaföldvár és Simontornya is versenyben van még. A Törekvés dombóvári győ­zelme révén helyet cserélt a táblázaton Nagymányokkal. — Dunaföldvár veresége miatt pedig a 6. helyre esett vissza. Nem szabad azonban figyelmen kívül hagynunk, hogy Duna­­földvárnak van még egy elma­radt mérkőzése. A továbbiak­ban csak annyi változás van a táblázaton, hogy a két szek­szárdi csapat helyet cserélt egy (A II. félidő elején félbesza­kadt Öcsény—Simontornya mérkőzés 2:4-es eredményét a táblázat összeállításánál figye­lembe vettük.) A következő forudó mérkő­zései közül a kettős szekszárdi mérkőzés emelkedik ki. A Dó­zsa Dunaföldvárral, a Bástya mással, Tolna már az 5. őszi mérkőzése közül a negyedik győzelmét aratta. A bajnokság állása a következő: Bonyháddal mérkőzik ír­jd a bajnoki pontokért. A kettős mérkőzésen remélhetőleg, új idei nézőcsúcs születik majd. A forduló további párosítása a következő: Simontornya—Báta­szék, D. Honvéd—Máza Paks —Tolna, Nagymányok—Sz. Építők, Öcsény—D. Törekvés. Szekszárdi Építők—Paksi Kinizsi 2:1 (1:1) Szekszárd, 1000 néző. Ve­zette: Jónás. Sz. Építők: Greilich — Mo­hai, Kiss, Bencze — Bandi, Elekes — Takler Fülöp, Gyet­­vay, Fehér, Zsoldos. Paksi Kinizsi: Rapp — Hor­váth, Wolf, Hauzmann — Darnai Fetter — Váczi, Somo­­di, Jerkó, Lipót, Mészáros. Az I. félidőben a hazai csa­pat játszhat erős széllel hát­ban. Ennek megfelelően alakul is a játék. Az 5. percben Grei­lich Darnai lövését csak kiütni tudja, Mészáros újra a kapu elé ad, de Váczi a kapu torkából is fölé lövi a labdát. Ezután azon­ban jobbára a hazai csapat ro­hamoz, de a legjobb helyzetek is kihasználatlanul maradnak. A 7. percben Rapp Zsoldos lö­vését üti sarokra, a 10. percben teljesen egyedül megy el Gyetvay de közelről leadott lövése Rapp lábáról kipattan. A 25. percben Zsoldos hatal­mas bombáját Rapp kiüti, mi­közben maga a hálóba esik, így váratlanul esik a paksiak ve­zető gólja. A 35. percben So­­modi sarokrúgását Darnai be­fejeli. 0:1. A 37. percben az Építők Takler révén szerzi meg az egyenlítést. 1:1. A II. félidőben Paks irányít­ja a játékot. Lényegesen többet támad, m­int ellenfele, de a szekszárdi hátvédhármas vissza­veri a nem mindig átgondolt rohamokat. A 32. percben Somodi pergő labdáját vette ki a sarokból Greilich. Majd Darnai lövése adott munkát az ezúttal nem meggyőző szekszárdi kapusnak Már-már úgy látszott, hogy a küzdelem eldöntetlenül végző­dik, amikor a 42. percben Zsol­dos-Fehér—Gyetvay volt a labda útja és a középcsatár váratlan lövése Rapp hálójában kötött ki. A gól után az Építők rohamozott az utolsó percek­ben. Az I. félidőben a hazai, a másodikban a vendégcsapat támadott többet. — Azonban mindkét csapatnak támadósora igen-igen gyengélkedett.­­ Az Építők lelkesen romboló hát­védhármasának köszönheti a győzelmet. A hátvédeken kí­vül a többi játékos meg sem közelítette a Dózsa mérkőzésen nyújtott teljesítményét. Paks erősen tartalékos volt, ennek ellenére II. félideji fölénye ide­jén eldönthette volna a maga javára a mérkőzés sorsát,­­ azonban a vendégcsapatban is a csatárok gyenge napot fog­tak ki. »o © CL n t/>2 6O "n □ © c -í Ö ® *“ co N </> JX ©N LO N £ «»•ár V ■£oCL M >*c