Tolna Megyei Népújság, 1957. március (2. évfolyam, 51-77. szám)

1957-03-16 / 64. szám

4 KULTÚRHÍREK BONYHÁDRÓL Fény­képpály­ázat A Bonyhádi Járási Kultúrház fotó szakköre fényképpályázatot hir­det a megye foto­amatőrei részére. A pályázat feltételei: A pályáza­ton csak 18X24 centiméter méretű, szélnélküli, bármilyen felületű pa­pírra nagyított képekkel lehet résztvenni. Egy pályázó legfeljebb 10 darab jeligés képet küldhet be el­bírálásra. Zárt borítékban kell mel­lékelni a pályázó nevét és lakcí­mét. A nevezési díj képenkint 2 fo­rint. A pályázatok beküldési határideje május 20. A képeket a Bonyhádi Já­..­­ . • Március 24-én autóbuszkirándulást szervez a Bonyhádi Járási Kultúr­ház Pécsre. A kirándulásba bekap­csolódik a Foto-szakkör is, s a szak­kör tagjai a mecseki séta keretében fényképfelvételeket készítenek a májusi kiállításra. Este a Pécsi Nem­zeti Színházban a kirándulók a Ci­gányszerelem című operettet nézik meg.* Már többször hírt adtunk arról, hogy a Bonyhádi Járási Kultúrház színjátszói hol, milyen sikerrel mu­tatták be a Faun című vígjátékot Az együttes a jövőben, március ráji Kultúrotthon címére kell meg­küldeni. A pályázaton csak amatőr indul­hat. Hivatásos fényképész azon sem­miféle formában nem vehet részt. A felvételek tárgykörei szabadon vá­laszthatóak, azonban a felvételek­ben meg kell mutatkozni a művészi igényességnek. A pályázati anyag elbírálását szakemberekből álló bizottság fogja elvégezni, az alábbi díjak odaítélése mellett: 1 darab első díj 200 forint, 2 darab második díj 100 forint, 3 darab har­madik díj 50 forint. 16-án Sióagárdon, 17-én Hőgy­észen, 21-én Hidas, 23-án Mórágy, 24-én Kisdorog, 30-án Mucsfa, 31-én Cikó, április 6-án Szekszárdon, 7-én Aparhant, 13-án Gyönk, 14-én pedig Bonyhád községben mutatjuk be a darabot.­­ Igen nagy érdeklődés előzi meg Bonyhádon a Szekszárdi Központi Művészegyüttes vendégszereplését. Az együttes a Mária főhadnagy című Huszka operettel vendégszere­pel a közeljövőben Bonyhádon. A jegyeknek már több mint fele elő­vételben elfogyott. APRÓHIRDETÉSEK VÉTEL-ELADÁS Középhidvégi Kísérlet Gazdaság árengedmény­nyel nikotint ad el. — Cím: Kísérleti Gazdaság, Középhidvég. Szarvasagancsért legma­gasabb árat fizet Nagy Sándor késes és mű­­köszörűs. —• Szekszárd, Arany János u. 5. szám. 12 kat. hold szántóföld, gazdasági felszereléssel, épületekkel, eladó. Jóna József. Lók-puszta, u. p. Kiskorpád, Somogy me­gye. Gyapjúkártoló gép. ki­lenc hengeres, villany­meghajtásra is alkalmas, eladó Várong, Fő-út 77. szám alatt. ALLAS ALKALMAZÁS Az alsótengelici szociá­lis otthon április 1-re ke­res egy konyhalányt és egy s­ ápolónőt. Bentla­kás, étkezés kötelező. Jelentkezés Alsótengeli­cen, az otthon gondno­kánál. Többéves gyakorlattal rendelkező, szakképzett kertészt, 60 holdas gyü­mölcsösünk (almás) gon­­dozására, felveszünk. — írásbeli ajánlatokat Hő­­gyészi Gyapjútermelő Vál­lalat, Hőgyész címre ké­rünk. KÜLÖNFÉLE Mindennemű gumijaví­tást vállalok. Schmieder Lajos gumijavító, Garai tér 6. szám alatt. Mozi mellett. Értesíti a juhtartókat a Gyapjú- és Textilnyers­­anyag Forgalmi Vállalat szekszárdi kirendeltsé­ge, hogy a fonalcserét március 20-ával meg­szünteti, azonban kész­pénzes gyapjúátvétel to­vábbra is minden héten szerdán délelőtt lesz.__ Salak, nagy mennyiség­ben, az Ercsi Cukorgyár telepén, ingyen átvehető vagontételben is. A sa­lak kis- és nagyvasúti vágány mellett tárol. Cím: Ercsi Cukorgyár. Telefon: Ercsi G. Molnár Ferenc kelme­festő és vegytisztító üz­lete megnyílt Csokonai u. 9. alatt. (Megyei Tanács mögött.) UUUUUUUUUUIJU SZOMBATON 16tál Minden nap nyitva a Szabadság Szálló emeleti nagytermében a ZáHCűS &zéccdca<záUe$ty délután négytől a KOVÁCS­ BENCE-KALOCSA-PECHÓ tánczenekar játszik és LŐRINC ANIKÓ táncénekesnő énekel. Diétás-, francia-, hideg-és magyar konyha. Orvosilag előírt diétás étkezésre a helyszínen lehet jelentkezni. Figyelmes kiszolgálás ! Hidegtálak megrendelésre is! Különleges ételek és italok! Középhidvégi Kísérleti Gazdaság Hétről hétre tavaszi és nyári rendszeresen játsszon időszaki munkákra a LOTTÓN, munkásokat szerződtet mert csak úgy vehet részt biztosan a havi Feltételeket Középhidvégen érdeklődhetik meg. Gazdaság vezetősége ItoMERElBig-SORSClill! LOTTÓ sorsolás minden csütörtököni Lottó-szelvényét időben vesve meg és dobja b­e a latú—lottó kirendeltséget gyüjtőládáiba TOLNA MEGYEI NEPÚJSAG Szombat-vasárnapi sportműsor Indul a bajnokok tornája s a II. o. bajnokság KOSÁRLABDA Szombat délelőtt, délután és vasár­nap délelőtt Pécsett, az Egyetemi Sport­­csarnokban kerülnek lebonyolításra a területi középiskolás férfi és női kosár­labdabajnokság küzdelmei. Résztvevők: Fiúk: Bonyhádi Alt. Gimn., Kaposvári Táncsics Gimn., Veszprémi Kg. Techni­kum, Budapesti Piarista Gimn. — Lá­nyok: Szekszárdi Gimn., Siófoki Gimn., Pápai Petőfi Gimn. és Budapesti Veres Pálné Gimn. — Vasárnap délelőtt 10 órakor Pécsett: Pécsi Postás—Szekszár­di SC női, 11 órakor: Pécsi Postás— Szekszárdi SC férfi­ LABDARÚGÁS Megyei bajnokok tornája: Zalaegerszeg: Zalaegerszegi Ruhagyár —Székesfehérvári Vasas, Mosonmagyar­óvár; Mosonmagyaróvári TE—Pécsbánya­telepi Bányász, Szekszárd: Szekszárdi SC —Kaposvári MTE. Vezeti: Budán (Pécs). Veszprém: Veszprémi EAC — Szombathelyi Pamutipar. II. OSZTÁLYÚ BAJNOKSÁG: A DNYLASZ ezúton is közli, hogy a nyugati csoport szabad helyére Gyön­­köt, a keleti csoport szabad helyére pe­dig Őcsényt osztotta be. — Közli to­vábbá, hogy március hó 17-én a játék­vezetők még elfogadják a régi sport­orvosi bizonyítványokat, a 24­. forduló­tól kezdődően azonban már csak­ új sportorvosi igazolások vehetők figye­lembe. Keleti csoport: Szekszárdi SC — Őcsény, Véménd—Váralja, Fadd —Bölcske, Kaj­­dacs—Szedres, Nagydorog—Kölesd. Nyugati csoport: Döbrököz—Gyönk, Kurd — Csibrák, Hőgyész— Iregszemcse, Regöly—Kisdorog, Tamási — Ozora. Az NB I­I-ra készülődő megyei baj­nokságbeli csapatok sorra barátságos mérkőzéseket játszanak. Rosszul sikerült a Szekszárdi SC utolsó előkészületi mérkőzése Paksi Kinizsi—Szekszárdi SC 4:2 (2:0) Csütörtökön, Pakson játszotta az SZSC a megyei bajnokok tornájának a megkezdése előtt utolsó előkészü­leti mérkőzését. A csapat rendkívül könnyedén vette a mérkőzést és a lel­­kes paksiakkal szemben alul maradt. A második félidőben a paksi csapat már 4:0 arányban vezetett, amikor Domonkos szabadrúgásból ért el gólt, majd Kacsányi szabadrúgását juttatta a hálóba. Az edzőmérkőzésen csak a két fe­dezet állta meg a helyét. A két kapus: Frei és Ludas, valamint a védelem tengelyében Zádori rendkívül gyen­gén játszott. Rajtuk kívül a csatársor is teljesen széteső volt. Egyedül a H. félidőben szerepeltetett Lázár igye­kezete dicsérhető. Dombóvári Törekvés—Rákosrendező 3:0 (2:0) Dombóvár, 500 néző. Vezette: Paár­ (Országos vasutas kupamérkőzés) A Törekvés Egyed — Halmosi II., Hal­­mosi I., Marosi __ Kalmár, Nagy — Ge­lencsér, Csurgai, Takács, G. Kiss. Stras­­­szer összeállításban futott ki a pályára. A jóképességű pesti csapat ellen hatal­mas lelkesedéssel küzd a hazai csapat és már az 5. percben Gelencsérnek si­került gólt lőnie (1:0). Ezt követően to­vábbra is a hazai csapat marad táma­dásban és három perc múlva Gelencsér lövését a vendégcsapat kapusa szeren­csével menti. A 18. percben G. Kiss 18 méteres szabadrúgása a kapufát találja el, majd a 22. percben Csurgai lövését védi a vendégcsapat kapusa. A szórvá­nyos ellentámadásokat a hazai védelem könnyedén hárítja, majd a 33. percben Egyednek kell bemutatnia, hogy jó for­mában van. A félidő befejezése előtt 8 perccel G. Kiss lövését a kapus csak ki­ütni tudja és a jókor érkező Takács a hálóba fejeli (2:0). Az erős iramot a pesti csapat nem bírja és a tehetetlen csatársora különösen nem bír a helyi védelemmel. II. félidő 26. percében A második félidő első perceiben a vendégcsapatnak két gólhelyzete is van, de egyiket sem tudja kihasználni. Foko­zatosan újból a Törekvés veszi át a já­ték irányítását, de sokszor túlkombinál­nak. A 23. percben a hazai csapat ja­vára 11-est ítél a játékvezető, amelyet Gelencsér értékesít (3:0). Pár perc múlva a vendégcsapat szélsője jut jó helyzetbe, de a lövése elkerüli a kaput. A helyi csapat elégedett a három góllal, enged az iramból, de a vendégek is beletörődtek a vereségbe. A jóképességű vendégcsapatot a dombóváriak hatalmas lelkesedése fel­őrölte. A kitűnő, száraz salakpálya alkalmas volt a szép játékra. A vendég­csapat szépen játszott, míg a helyi csa­pat emellett lelkesen is. Az egész domb­óvári csapat dicséretet érdemel a lelke­sedésért. Sebők Gyula Nézzünk szembe bátran a tényekkel (Az 1956. évi legjobb atlétikai eredmények ismertetése) Befejező közlemény Hosszú téli hónapok anyaga volt az 1956. évi legjobb atlétikai eredmények ismertetése. Lassan megindul az 1957. évi mezei idény. Éppen ezért az ered­mények ismertetése után mintegy ko­ronaképpen hadd fűzzünk még néhány megjegyzést az 1956. évi férfi eredmé­nyekhez. Ezeknek a megjegyzéseknek — saj­nos — ismét az lesz az alaphangja, hogy a megye atlétikája az elmúlt esz­tendőben sem fejlődött. Két módszert alkalmaztunk ennek a kérdésnek a vizs­gálatára. Az egyik az volt, hogy a pontértéktáblázat alapján összehason­lítottuk a listavezetők eredményét, a másik pedig ugyancsak a pontértéktáb­lázat alapján összehasonlítottuk a 10-es átlagoknak az alakulását. A listavezetők eredményében némi javulás mutatkozik ugyan, mert a tavalyi 8720-as pontszám helyett 8822 pontot kaptunk, ha azon­ban a 10-es átlagoknak az alakulását vizsgáltuk, akkor ugyanilyen arányú visszafejlődést észleltünk. (5611—5526.) Meg kell azonban említenünk azt is, hogy az 5000 méteres síkfutásban, a 110 méteres gátfutásban, a 200 és 400 méteres gátfutásban, rúdugrásban és kalapácsvetésben nem volt meg az ös­­­szehasonlítási lehetőség, mert vagy 1955-ben,­­vagy pedig 1956-ban nem volt eredmény. Az egyes versenyszámok színvonala igen-igen eltérő képet mu­tat. Most is a 100 méteres síkfutás és a magasugrás jár elől, bár meg kell jegyeznünk, hogy a pontértéktáblázat kissé felértékeli ezeket a versenyszámo­kat. A listavezetők eredményét szembe­állítva, a következő táblázatot nyertük: 1. 100 m 767 pont 2. Magasugrás 746 pont 3. 1500 m 730 pont 4. Távolugrás 643 pont 5. 800 m 636 pont 6. Hármasugrás 610 pont. A többi már 600 ponton aluli ered­mény. Leggyengébben állunk a 110 mé­teres gátfutásban (198 pont), kalapács­­vetésben (328 pont) és a 200 méteres gátfutásban (390 pont). Összeállítottuk a tavalyi legjobb férfi eredményeket is.­­ Ezek között nyolc szekszárdi ,két-két dombóvári és báta­­széki, valamint egy-egy paksi, tamási és döbröközi versenyzőt találunk. A legjobb férfi eredményekről készített táblázatunkat az alábbiakban ismer­tetjük: 1. Török, Dombóvár, 100 m 11­4, 767 pont, 2. Szily, Szekszárd, magas 178, 746 pont, 3. Lőrincz, Dombóvár, 1500, 4:11.—, 730 pont, 4. Bács, Szekszárd, 1500, 4:13.2, 700 pont, 5. Németh, Szekszárd, Garamvölgyi, Bátaszék, Szeleczky, Szekszárd. 100 m 11­7, 678 pont, 8. Görbei, Szekszárd, Németh, Szekszárd, Harsányi, Döbrököz, Horváth, Bátaszék, magasugrás 170 656 pont, 12. Seres, Szekszárd, Galambosi, Szekszárd, 100 m 11.8, 650 pont, 14. Garamvölgyi, Bátaszék, távol, 651, 643 pont, 15. Bács, Szekszárd, 800 m, 2:02.2, 636 pont, 16. Gyimóthy, Paks, magas, 168, 635 pont, 17. Lázár, Szekszárd, Straub, Tamási, 100 m, 11.9, 624 pont, 19. Lőrincz, Dombóvár, 800 m, 2:02.9, 618 pont, 20. Görbei, Szekszárd, hármasugrás, 12.75, 610 pont. Egy-két hét múlva ismét a tetteké és nem az értékelésé lesz a szó. Fogjunk a munkához és lássuk, mit értek az ala­pozó edzések, kit sikerül majd idén is­mét kiemelni az ismeretlenség homályá­ból? De nézzük azt is, hogy ki hagyja majd el a Tolna megyei fészket, hogy beteljesedjék a Tolna megyei atlétika „sorsfeladata”: új és új versenyzőket nevelni az egyetemes magyar atlétikai élet számára. 1957. MÁRCIUS K. Ökölvívó mérkőzés Szekszárdon A Szekszárdi SC ökölvívó szakosztá­lyának meghívására a dombóvári ököl­vívók látogatnak el Szekszárdra. A mér­kőzésre vasárnap délelőtt 11 órakor ke­rül sor a megyei tanács klubhelyiségé­ben (Várköz utca). Két héttel ezelőtt a szekszárdi ököl­vívók Szekszárdon vereséget szenved­tek a bajaiaktól. Ezúttal szintén komoly ellenfelet kapnak a jó erőt képviselő dombóvári együttesben. A szekszárdi ökölvívóknak ezúttal alkalmuk nyílik majd az ökölvívást kedvelő szekszárdi közönségnek bemutatni fejlődésüket és küzdeni akarásukat. A vezetőség és a szurkolók bíznak a főként fiatal és kezdő ökölvívókból álló együttesben, és remélik, hogy újból győzelemsorozattal köszöntik majd a közönséget. Dombóvári MSE—Sásdi Petőfi 6:1 (4:0) Postás-pálya, 200 néző. Vezette : Besenyei. Nehéz, sáros, mélytalajú pályán Moósz — Kelemen, Csutorás, Halász — Tallósi (Papp), Kardos — Zámbó, Lehőcz, Tóth_ Hurrai_ Németh (Ha­­raszty, Horváth) összeállítású csapat, tál kezdődik meg a játék. Először a helyi csapat talál magára, bár a sásdi együttes is jól kombinál és szórvá­nyosan támad. A 10. percben a domb­óvári együttes Tóth révén 1:0-ra ve­zetésre tesz szert. Továbbra is a ha­zaiak irányítják a játékot és a 28. percben Németh lő újabb gólt. 2:0. A sásdi csapat heves ellentámadásokkal válaszol, de eredménytelenül. A 40. percben újból Németh lesz eredmé­nyes. 3:0. A félidő befejezése előtti percben Lehőcz lő újabb gólt. 4:0. A második félidőben mindkét csapatnál cserére kerül sor és már inkább küz­delem folyik a pályán, mint játék. A a vendégek érnek el gólt. 4:1. Négy perc múlva Lehőcz lő gólt. 5:1. Az utolsó negyed­órában mindkét kapu sokszor kerül veszélybe, de a csatárok mindkét részről sokat hibáznak. A mérkőzés utolsó gólját a 45. percben Lehőcz éri el. 6:1. Bírálat: A csúszós, havas, sáros pályán pontatlan átadások voltak és így nem hozott a mérkőzés szép játé­­kot. A hazaiak az első félidőben a vendégek a második félidőben voltak jók. S. GY. M­OZI — Garay Filmszínház: Márcus 14—18-ig Forró mezők: Régi magyar film. Főszerepben: Karády Katalin. Előadások kezdete: hétköznapi ne­gyed 6 és negyed 8 vasárnap: 3, 5 és 7 órakor. Pénztárnyitás: Vasár, és ünnepnap délelőtt 9—12-ig és délután 2-től. Hétköznap: délelőtt fél 11—12-ig, délután 4 órától. Vasárnapokon délelőtt 10—12-ig ugyanaz a műsor, mint délután. A Kajmódi Állami Gazdaság mezőgazdasági munkásokat keres, héthónapi szerződésre. Kereset tekintetében a mindennapi rende­letek az irányadók. Érdeklődni lehet a gazdaság köz­ponti irodájában. Kajmódi Állami Gazdaság TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG A Magyar Szocialista Munkáspárt és a tanácsok lapja Szerkeszti a Szerkesztőbizottság Szekszárd, Mártírok tere 15—17. Telefon: 20­10, 20-11 Felelős kiadó: az MSZMP intézőbizottsága Szekszárdi Nyomda Telefon: 21-21