Tolna Megyei Népújság, 1957. április (2. évfolyam, 78-100. szám)

1957-04-25 / 96. szám

4 Bonyhádi MTE—Paksi Kinizsi 7:1 (4:1) Bonyhád, 300 néző. Vezette: Ligeti. Bonyhád: Krommer — Hegedűs, Hor­váth, Pálos — Felföldi, Péter — Váradi, Endrődi, Losonczi, Réder, Szabó. Paks: Rapp — Hauszmann, Hermann, Sztanó — Fetter, Pintér — Pál, Jerkó, Babai, Darnai, Somodi. A két csapatnak nehéztalajú pályán kell megküzdenie. A mérkőzés alatt is állandóan esik az eső. Ennek ellenére a kevésszámú szurkolótábornak változa­tos, szép mérkőzésben volt része. Mind­­járt a kezdetén látszott, hogy a hazai csapat magára talált. Felföldi és Réder új színt visz a csapat játékába. Az 5. percben máris eredményes a hazai csa­pat. Felföldi kihúzódik a jobbszélre, on­nan íveli be a labdát, amit Losonczi szép fejessel továbbít a hálóba. 1:0. To­vábbra is a hazai csapat rohamoz. Mé­gis az ellenfél ér el gólt. A jobbszélső lefut, beadása Babaihoz kerül, aki szép gólt fejel 1:1. Ettől kezdve mind­inkább kibontakozik a hazai csapat fö­lénye. A 27. percben szép támadás fut végig a pályán. Váradi bead Réder elé, aki nagy kapufát lő. (Gólt érdemelt vol­na). A 28. percben ismét Réder elé ke­rül a labda, aki most nem hibáz (2:1). A 40. percben ismét gólhoz jut a hazai csapat. Réder beadása száll Lo­sonczi elé, aki a hálóba bombáz 3:1 (Szép akció.) A 44. percben Endrődi eredményes. Labdájával két védőjátékos mellett elfut, és a kapust is kicselezve küldi hálóba a labdát 4:1. Kezdés után a bírói sípszó jelzi az I. félidő végét. A II. félidő kezdetén a paksiak so­rozatosan rohamoznak. Igyekeznek szé­píteni az eredményen. Azonban minden ámadásuk a jól záró védelemben el­akad. Később mindinkább feljön a ha­zai csapat. A 23. percben Rédei átadá­sából Szabó lő gólt 5:1. A 34. percben az üresen álló Losonczi elé kerül a labda, aki ezúttal nem hibáz 6:1. Bony­hád fölényét az igazolja legjobban, hogy a 44. percben az előrehúzódó középhát­véd Horváth fejesével állítja be a vég­eredményt 7:1. Bírálat: A hazai csapat nagyszerű, technikás játékával megérdemelten győ­zött. Ilyen játékkal még a kétszámjegyű eredmény sem lett volna meglepetés. A paksiak a nagy vereség ellenére sport­szerűen és szépen játszottak. Jók: Felföldi, Rédei, Horváth, Lo­sonczi, illetve Hermann, Darnai és Rapp. Tóth István levelező Dombóvári Törekvés—Simontornyai BTC 4:2 (2:1) Dombóvár, 300 néző, vezette: Völgyi (Szigetvár). Törekvés: Egyed — Kaposi, Halmos, Takács — Nagy, Kalmár — Gelencsér, G. Kiss, Gebhardt, Horváth, Magyar. Simontornya: Ferenczi — Sebestyén II., Sebestyén I., Kovács — Sebestyén HL, Pados — Mikulás, Kondor, Barócsai, Gazsó, Baum IV. Hűvös, esős időben indul a mérkőzés. Nagy a tét. Simontornyai támadással in­dul a mérkőzés és G. Kiss az ötösről a saját kapujába bombáz 0:1. (öngól.) Két perc múlva, az ötödik percben, a simon­tornyai 16-osról szabadrúgáshoz jut a hazai csapat, amelyet G. Kiss élesen lő és a labda Ferenczi hasa alatt jut a hálóba (1:1). Élénkül az iram és a 15. percben újból G. Kiss lesz eredmé­nyes. Egy 18 méteres szabadrúgásból megszerzi a Törekvés vezető gólját 2:1 Ezt követően Magyar, majd Gebhardt küld lövéseket kapura, de Ferenczi véd. A játékvezető sok szabálytalanságot el­néz és ítéletei sokszor fordítottak. Ez mindkét csapatot idegessé teszi. A II. félidőben a hazai csapat támad, a simontornyaiak nem adják fel a har­cot, rajtaütésszerűen támadnak, de a hazai védelemmel szemben a simontor­nyaiak nem bírnak. A 18. percben eldől a mérkőzés sorsa. Gebhardt kapásból hatalmas gólt lő Ferenczi kapujába 2:1. Mindkét csapat támad, sőt lövések is mennek kapura, de ezek eredménytele­nek. A játékvezető továbbra is sokat hibáz. A 37. percben Sebestyén I. 11-est vét, amelyet Gelencsér értékesít 4:1. (Ferenczi rajta volna a lövésen, de a labdát csak a hálóba tudta ütni.) A Tö­rekvés enged az iramból, a vendégcsa­pat feljön és a befejezés előtt öt perccel Baum IV. szépít az eredményen 4:2. Bírálat: A Törekvés a győzelmet meg­érdemelte. A játékvezető gyengén ve­zette a mérkőzést és helytelen ítéletei­vel mindkét csapatot sújtotta. Szép já­ték csak időnkint volt. Jók: Kaposi, Takács, G. Kiss, Geb­hardt, illetve Ferenczi (a négy gól elle­nére is), Sebestyén I. Kondor és Baró­­csai. Szekszárdi SC II.—Kajdacs 9:0 (5:0) Szekszárd, 200 néző. Vezette: Streer. Szekszárd: Bencze — Szloszár, Kázmér, Bosnyák — Simon, Baka — Lacz, Bá­tor­, Diófási, Zádori, Schlarb. — Kaj­dacs, Desák — Kovács, Vonori, Bogdán — Tóbiás, Földi — Molnár, Kovács, Ka­pás, Benkő. A mindössze tíz főből álló vendégcsa­pat ellen könnyelműen és különösebb igyekezet nékül játszott a technikai fö­lényben levő hazai csapat. Pedig úgy véltük, hogy egyik-másik játékos igyek­szik majd bizonygatni, hogy az első csapatban a helye. Ezzel szemben töb­ben azt­ igazolták, hogy miért nem kerültek be az első csapatba. A gólok a következő sorrendben estek: Zádori, Zádori, Schlarb, Zádori, Lacz, Kázmér, Simon, Kázmér, Bátori. (Schlarb a be­fejezés előtt két perccel a kiállítás sor­sára jutott.) TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG Egy kis statisztika a megyei bajnokok tornájáról Eddig 3—3 hazai és vidéki mér­kőzése volt Veszprémnek, Székes­­fehérvárnak és Szombathelynek, 2 hazai és 4 vidéki mérkőzésen vett’i részt Kaposvár és Pécsbányatelep, 4 hazai és mindössze 2 vidéki mér­kőzésen játszott eddig Zalaeger­szeg és Szekszárd. * Valamennyi vidéki mérkőzését elvesztette Szekszárd, Szombathely Zalaegerszeg és Pécsbányatelep, s a szekszárdi mérkőzésén kívül Ka­posvár is. Valamennyi hazai mér­kőzését megnyerte Veszprém, Szé­kesfehérvár, Kaposvár. * Szekszárd vasárnapi ellenfele: Szombathely 3 mérkőzésen jobb eredményt ért el, mint a szekszár­di csapat, egy mérkőzésen a Szek­szárdi S. C. szerepelt jobban. Íme otthon: (zárójelben Szekszárd ered­­ményei) Kaposvár 2:0 (0:3), Zala­egerszeg 5:1 (3:2). Vidéken: Magyar­óvár 0:6 (2:4), Pécsbányatelep 1:5 (1:10). A többi mérkőzés összeha­sonlítására nincsen lehetőség, mert egyik csapat otthon, másik idegen­ben játszott ugyanazzal az ellen­féllel.* Mérkőzésenként majdnem 5 gól esett eddig. A nagy góltermésben nagy része van a szekszárdi véde­lemnek, amely az eddigi mérkőzé­sei során átlagosan 5 gólt kapott, a csatársor viszont csak másfél gólt ért el. Olvasd, terjeszd a TOLNA MEGYEI Népújságot! 1957. ÁPRILIS 25. SPORTHÍREK A Szekszárdi Építők együttese az ün­nepekben Komlón szerepelt az ottani Béta-akna ellen. Az együttes Kiss és Elekes nélkül állt ki és 6:2 arányú ve­reséget szenvedett. Fadd nagyszerűen szerepelt a II. osz­tály keleti csoportjának véméndi rang­adóján. A mérkőzés 3:3 arányban el­döntetlenül végződött. Véménd pont­­ostezzése miatt a Szekszárdi SC került az élre.* Délnyugat-Magyarország labdarúgó válogatottja május 1-én Baján vendég­szerepel. A felnőtt keretben a Tolna megyei játékosok közül az alábbiak kaptak helyet: Rapp, (Paksi Kinizsi), Dormány (Nagymányok) és Gölöncsér (Dombóvári Törekvés). Az együttest az április 24-i rostamérkőzésen jelölik majd ki Pécsett. Ugyanakkor az ifjú­sági válogatott is szerepel Baján. Ebbe az együttesbe a nagymányoki Csárdást válogatták be.* A Labdarúgó Szövetség nyomatékosan fehívja a sportkörök figyelmét arra, hogy száz igazoláshoz 3 (és nem 2) fény­képre és minősítési könyvre van szük­ség. Minősítési könyv a nyomtatvány­­boltban szerezhető be 2 forintért. * Az Iregszemcse—Csibrák mérkőzésen az utóbbi csapat annak idején nem je­lent meg. Most tárgyalta a szövetség a mérkőzés elmaradásának az ügyét és a bajnoki pontokat az iregszemcseiek javára írta. Egyben elrendelte, hogy a bajnokság „őszi" mérkőzését Csibrák­­nak Iregszemcsén kell lejátszania. * A Tolna—Komlói Béla-akna mérkőzé­sen kiállított Schäffler tolnai játékost a szövetség fegyelmi bizottsága feddés­ben részesítette sportszerűtlen magatar­tása miatt. Magyarok Melbourne-ben RÉSZTVEVŐK BESZÁMOLÓI az előkészületekről, a versenyekről, versenytársakról. A RIPORTEREK TUDÓSÍTÁSAI­­ az érdekességekről, az olimpiai falu életéről. t SZAKÉRTŐK VÉLEMÉNYEI ( az ausztrál „titokról”, eredményekről, stílusokról. ÉLMÉNY SZERŰ SZÍNES LEÍRÁSOK az oda- és visszautazásról, a vendéglátásról. KÜLFÖLDI ÉS HAZAI FOTÓRIPORTEREK felvételei a győztesekről, helyezettekről. TELJES EREDMÉNYTÁBLA­ ÁRA KÖTVE 30.— FT, FŰZVE 25.— FT KAPHATÓ A KÖNYVESBOLTOKBAN —Hirdetésfelvétel a Kiadóhivatalban Szekszárd, Mártírok­ tere 15—17 Hirdetési díjszabás: Apróhirdetés hétköznap szavanként 1 forint, vasárnap 2 forint, az első szó duplának számít. Szövegoldali keretes hirdetés hasábonként, milliméte­renként 2.50 forint vasárnap 3 forint. A fentieken kívül közlünk kívánságra kishirdetést (keretes apró), gyászjelentést, filmhirdetést, vállalati, ügyvédi, orvosi közleményeket, stb. Vidékiek a hirdetés szövegét és az értejáró díjat pos­­­­­­tán is beküldhetik a kiadóhivatalhoz. Köszönetnyilvánítás A betegségek gyógyí­tására az orvos és az or­vosi tudomány hivatott. Az orvos és az ápoló munkaidejét, de sokszor még szabadidejének egy részét is a betegek kö­zött tölti és ezért hálával tartoznak neki a bete­gek. Idős ember vagyok, munkám következtében megbetegedtem és beke­rültem a szekszárdi kór­ház bőrgyógyászati osz­tályára. A kezelések után nem jól éreztem magam. Segítségért fordultam az ügyeletes ápolónőhöz es­te 11 óra tájban. Kéré­semnek az lett a követ­kezménye, hogy nem­csak az ápolónő sietett azonnal rendelkezésem­re állni, hanem dr. Fe­nyőházi Lászlóné és dr. Horváth Mária orvosok is. Nem találok szavakat még ma sem, amelyek­kel ki lehetne fejezni azt a szeretetet, önfeláldo­zást, segíteni akarást, emberiesség­et, amelyet velem tanúsítottak. És ez nem csak azon az egy estén volt így, hanem a kórházban töltött időm alatt végig. Dr. Horváth Mária többet tett velem és a többi betegekkel, mint akármelyik film or­vosi főhőse. Ugyancsak ezúton mon­dok köszönetet dr. Erdé­lyi János főorvosnak is, akinek magatartása szin­tén elősegítette vala­mennyiünk gyógyulását. Bencze József ________________Paks KÜLÖNFÉLE Az ön gyermeke is esé­lyese lesz a „gyermek­szépségverseny "-nek, ha a felvételt a Fényképész Szövetkezet (mozi mellett) készíti.________ Eladó egy db Hofherr stabil motor és egy nyolc­kalapácsos daráló. Szat­mári László, Szakály, Széchenyi út 131. ÁLLÁS­­ A Szekszárdi MÉSZÖV keres építésvezetői mun­kakörre fiatal mérnö­köt, vagy technikust. Je­lentkezés: Szekszárd, Rákóczi utca 2. APRÓHIRDETÉSEK A SZURKOLÓK KÖNYVÉBŐL A szorító körül is... Néhány évtizeddel ezelőtt történt, hogy egy izgalmas ökölvívó mérkő­zés után felismerhetetlenségig szét­vert arcú boxoló jött le a szorítóból. — Ki ez? — kérdezte mellettünk va­laki. — Ez a győztes — válaszolta a szomszédja. — S most képzelje el a vesztest. Azóta lényegében változott meg az ökölvívó sport. A szertelen „bu­nyóbóli” a magyar nevének megfele­lően, valóban ökölvívás lett. A szurkolók egy része azonban még ma is szereti az ókori gladiáto­rok küzdelmeit idéző, az ellenfél megsemmisítésével járó összecsapá­sokat. Ezeknek nem elég ha kedven­cük fölényesen győz. Üsd ki! Üsd ki! — harsogják — és csalódást jelent számukra, ha a vesztes ellenfél sa­ját lábán jön le a kötelek közül, s nem ájultan kell őt az öltözőbe tá­mogatni. Az ilyen elmaradt szurko­lók a „box“ őskorában tartanak, amikor a verseny romantikájához valóban hozzátartozott a „knockout“ magyarul: kiütés. Ma már nincs szük­ség arra, hogy a gladiátor héroszi pózba álljon a földön fekvő ellenfele mellett. Elég ha győz. Az ökölvívás is sport, méghozzá a javából, s mint ilyen elsősorban a sportolók harmonikus testi fejlődését, gyorsa­ságát, ügyességét, állóképességüket, de legfőképpen egészségük gyarapo­dását kell szolgálni. A vérmesebb szurkolók azért is szeretik a k. o.-val végződő mérkő­zéseket, mert ilyenkor nincs vita a győzelem körül. Ha azonban a „ki­ütés“’ elmaradt, akkor a pontozó­­bírák jó vagy rosszindulattal ado­mányozott pontszámai döntik el a mérkőzések sorsát. Az elfogult szur­kolók (s melyik szurkoló nem elfo­gult?) azonban még a legtárgyila­­gosabban működő pontozókkal sem szoktak egyetérteni. — Disznóság! A Kuksit megint „lepontozták“ — állapítja meg fel­háborodottan egy csinos vöröshajú asszony a hátunk mögött — pedig milyen jól „szurkált“. Kuksi tényleg sokat szurkált,“ de arra nem gon­dol a méltatlankodó, hogy a gyenge szurkálás nem „ütés“’“, a szabályok pedig csak a kellő erejű ütéseket ér­tékelik. Az elfogult szurkoló különben is csak egyet lát: szerinte az ellenfél mindig roggyant. Azt viszont nem veszi észre, hogy kedvencének min­den megmozdulása szabálytalan. Fe­jel, tenyérrel, alkarral vagy éppen meg nem engedett testrészre ütött, túl mélyen hajolt el s ráadásul nem tartotta be a vezetőbíró vezénysza­vát. A szurkoló általában érzelmileg kíséri figyelemmel a mérkőzést. Job­ban tenné, ha ő is pontozna és igye­keznék tárgyilagosan, a pontozás sza­bályai szerint megállapítani a győz­test. Sok ökölvívó-szurkoló azon­ban nem így ismeri a pontozás sza­bályait. Próbáljuk az alanti taná­csok szerint ellenőrző pontozással kísérni a mérkőzéseket. A versenyzők teljesítményét segéd­pontok segítségével kell értékelni. Minden szabályos ütésért, amelynek észlelhető ereje van, egy segédpont jár. Az erőteljesebb ütés, amely már meg is rendíti az ellenfelet két se­gédpontot jelent. Az olyan még erő­teljesebb ütés, amely földre küldi az ellenfelet, 3 segédpontot, sőt min­den három számolás, még külön egy-egy segédpontot is eredményez a leütő javára. Egy-két segédpontot a „belharc“ is eredményezhet annak a verseny­zőnek, aki sikeresebben fejezte be a belharcot. Legnehezebb pontot keresni a vé­dekezéssel. Bár nem lehetetlen. Két tiszta védekezést lehet egy segéd­ponttal értékelni. De az ökölvívás természetéből kifolyólag, a védeke­zés pontozással nem juthat kifeje­zésre. Minden menet végén a jobbik ver­senyző 20 pontot kap. Ellenfele an­­­nyival kevesebbet, amennyi pont­­különbség volt közöttük a menet alatt. A mérkőzés végén a pontokat összeadják. Az győz, akinek több pontja van. Egyenlő pontszám esetén az győz, aki többet támadott, szeb­ben, szabályosabban és jobban öklö­zött. Döntetlen csak körmérkőzéses, vagy csapatversenyben lehetséges. Persze ezzel a pár tanáccsal nem lettünk szakértői az ökölvívásnak. A szurkolóknak meg kell ismerniök az ökölvívás igazi szépségeit. Az ütés­csoportokat, technikai bravúrokat, a nagyszerű cseleket, taktikai fogáso­kat, a lábmunka jelentőségét, az írott és íratlan szabályokat. Ezt tanácsoljuk a hátunk mögött ülő csinos barna hajú asszonynak is. Ha ilyen szemmel nézi majd az ökölvívó küzdelmeket, nem fogja állandóan azt kiabálni, hogy: Ssd ki! Üsd ki! Lakatosmunkával forduljon a VASIPARIHOZ Mindennemű vasmunkát vállal Szekszárd, Széchenyi u. 13 Garai Filmszínház . műsora: Április 22-től 24-ig HAMLET Shakespeare „Hamlet" c. drámájának angol filmváltozat Előadások kezdete: Vasár- és ünnepnap: 4, 6 és 8 óra­kor. Hétköznap: 6 és 8 órakor. Pénztárnyitás: Vasárnap délután 3 órakor. Hétköznap: délután 5 órakor. A délelőtti pénztárnyitás változat­lan. VÁRHATÓ IDŐJÁRÁS csütörtökön estig: Változó felhőzet elsősorban délen záporeső. A hőmér­séklet lassan emelkedik. Várható legalacsonyabb hőmérsék­let szerdán éjjel: 5—7 fok között legmagasabb nappali hőmérséklet 15—18 fok. TOLNA MEGYEI NÉPU­TLAG A Magyar Szocialista Munkáspárt és a tanácsok lapja Szerkeszti a Szerkesztőbizottság Szekszárd. Mártírok tere 15—17 Telefon: 20­10, 20­11 Felelős kiadó: az MSZMP intézőbizottsága Szekszárdi Nyomda Telafon: 21-21