Tolna Megyei Népújság, 1957. április (2. évfolyam, 78-100. szám)

1957-04-20 / 93. szám

4 TOLNA MEGYEI NÉPUÍJSÁG Itt a sportolók vasúti utazási kedvezménye Újra kedvezményesen utazhatnak versenyeikre a sportolók Régi kívánságuk volt a sportolók­nak, hogy kedvezményesen utazhas­sanak a sporteseményekre. Többéves harc most végre eredménnyel járt. A kormány 1007/1957. sz. rendelete értelmében felülvizsgálta az 1945 óta megvont kedvezményeket és ennek során a testnevelés és sport ügyeinek vitelével és az átszerve­zés lebonyolításával megbízott kor­mánybizottság javaslatára újra en­gedélyezte a sportolók kedvezmé­nyes vasúti utazását. A sportolók, a velük utazó sport­vezetők, edzők, gyúrók és a sport­orvos, valamint a versenybírák, ha sporteseményre utaznak, vasúti menetdíj-kedvezményben része­sülnek. Egytől három személyig a kedvezmény 33 százalékos, a négy főből, vagy ennél több személyből álló csoportok pedig 50 százalékos kedvezményt kapnak. A játékveze­tők és a versenybírák, akik gyak­ran egyedül kénytelenek utazni, szintén 50 százalékos kedvezmény­ben részesülnek. Vonatkozik ter­mészetesen a kedvezmény a ter­mészetjárókra is. Száz kilométer­nél hosszabb utazás esetén a ked­vezmény sebes, és gyorsvonatokra is érvényes. Az elvi döntés tehát megszüle­tett, a részletkérdések tárgyalása azonban még folyamatban van. Tisztázni kell még azt, hogyan ve­hetik igénybe a sportolók a kedvez­ményt. A sporthivatal most dolgoz­za ki a versenybejelentési igazolás rendszerét, amelynek alapján majd a kedvezményes vasúti utazást kérni lehet. Amint ezeket a kérdé­seket tisztázták, megjelenik a vég­rehajtási utasítás és a sportolók kedvezményesen utazhatnak verse­nyeikre. A vasúti kedvezmény engedélye­zése rendkívül nagy jelentőségű, különösen a mai helyzetben, ami­kor a legtöbb sportkör anyagi gon­dokkal küzd. A vasúti kedvezmény engedélyezése nagy könnyítést je­lent a sportolók számára, lehetővé teszi az országos és a területi baj­nokságok megrendezését, és hozzá­járul a sportélet fellendítéséhez. Ez az intézkedés is azt bizonyít­ja, hogy kormányzatunk nagy meg­értéssel igyekszik elősegíteni a magyar sportélet kibontakozását. A vasúti kedvezmény visszaállítása igen nagy anyagi segítséget jelent az egész sportoló tábornak. Paksi Kinizsi—Szekszárdi Építők 1:0 (0:0) Paks, 500 néző. Vezette: Tamás Paks: Rapp — Horváth, Hermann, Sztanó — Hauszmann, Fetter — Pál, Hirczi, Darnai, Jerkó, Babai. Építők: Greilich — Mohai, Zádori, Molnár — Kovács II., Elekes — Bencze, Kovács I., Kiss, Pegler, Takler. A helyi csapatnak kedvez a szerencse a választásnál és erős széllel támogatva vezeti rohamait. A 8. percben Fetter la­pos lövése a léc mellett megy el. Kapu­kirúgás után Bencze fut el a szélen, Hermann azonban beéri és szerel. A 10. percben Hirczi távoli lövése Greilich zsákmánya lesz. Az Építők nyolc-kilenc játékossal védekeznek, a Kinizsi-csatá­roknak nem sikerül a nagyszerű formá­ban levő és kitűnő érzékkel védő Grei­lich kapujába gólt rúgni. Az Építők csak ritkán jönnek át a felező vonalon, a 30. percben egy hosszú labdával Tak­ler elfut, Rapp eléje jön, a balszélső Rapp mellett akar kapura lőni, de a félmagas lövést sikerül Rappnak ugorva elcsípni. (Könnyen gólt érhetett volna el a vendégcsapat.) A 34. percben Dar­nai 25 méteres szabadrúgását védi szé­pen Greilich. A következő percekben egymás után hat sarokrúgáshoz jut a Kinizsi, de Greilich kitűnő érzékkel ök­löz és véd. A 40. percben Fetter ivett szabadrúgását Pál élesen fejeli kapura, de Greilich ismét véd. A félidő hátra­levő perceiben Greilichnek még négy­szer nyílik alkalma tudásának csillog­tatására. Szünet után a szél a vendégeket tá­mogatja és ezúttal többet is támadnak, mint az első félidőben. A közönség so­raiban ilyen vélemények hangzanak: még jó lesz, ha döntetlenre sikerül a mérkőzést kihúzni. Közben elered az eső. A Kinizsi azonban első hazai osztályozó mérkőzését meg akarja nyerni és fo­kozza az iramot. A 12. percben Darnai éles lövést küld szélről, a védelem fe­jéről pattan kapura a labda, de Grei­lich ismét véd. A 20. percben Kiss vá­ratlan lövését Rapp bravúrosan vetődve öklözi. (Szép lövés, szép védés.) Az idő múlik és gól egyik részről sem szüle­tik. Már csak 6 perc van vissza a mér­kőzésből, amikor Fetter lapos lövése a bal kapufán akad el, Greilich vetődik, Pál azonban rajta van és Babaival együtt sikerül a labdát a hálóba kotorni (1:0). Jók: Greilich (a mezőny legjobbja), Kiss, Kovács I., Zádori, illetve Hermann, Rapp, Darnai és Fetter. G. Gy. Máza, 500 néző. Máza: Szalai — Széles, Kovács, Schnetz — Láng, Kádár — Markovics, Kersák, Kiss, Henczi, Simon. Dombóvár: Csutorás I. — Kelemen, Csutorás II­, Németh I. — Halász, Kar­dos — Zámbó, Lehőcz, Hárai, Fenyvesi, Németh II. Az esőtől síkos pályán mindkét csa­pat játékosai sok hibával játszanak. A dombóváriak előrevágott hosszú labdá­kat küldenek csatáraiknak, de ez nem hoz eredményt. A 19. percig Kiss két­szer és Simon egyszer a kapusba, illetve a kapuban álló védőjátékosba lövi a lab­dát. A 21. percben Lehőcz lefutása je­lent veszélyt, de lövése kapu mellé száll, Hárai is egyéni játékkal kísérletezik, de a hazai védelem időben közbelép. Egy ártatlan támadásnál Kádár a kapu előtt 25 méterre kézzel érinti a labdát. A sza­badrúgásból Halász a meglepett Szalai feje felett gólt lő (0: 1). A bányászok erősen küzdenek az egyenlítésért, de Kersák, majd később Kiss lövését teszi ártalmatlanná Csutorás. A vendégek is próbálkoznak, de nem sok eredménnyel. A második félidőben a hazaiak szem­mel láthatóan erősen küzdenek a győ­zelemért. Állandó hazai fölény alatt Si­mon, Kiss és Markovics hagy ki gól­helyzetet. A vendégek beálltak védeke­zésre és a csatársorban csak Lehőcz,, Zámbó és Fenyvesi maradt. A 15. perc­ben Kersák egyéni játék után kicselezi a védelmet és az ötösről egyenlít (1-1). Megindul a harc a győztes gólért. Mar­kovics és Kiss egymásután hagyják ki gólhelyzeteiket. Végre Kiss a befejezés előtt három perccel elfut Csutorás II. mellett és lövése a hálóba talál (2:1). A hátralevő percekben a vendégcsapat mutat fellángolást, de a hazai védelem tartani tudja az eredményt. Bírálat: A hazai csapat Radó nélkül vette fel a küzdelmet, de még így is több góllal kellett volna győzni. Az ipa­rosok lelkesedése és sportszerű játéka dicséretet érdemel. Jók: Láng, Kovács, Kersák és Széles, illetve Halász, Csuto­rás II. és Lehőcz.­ ­ Takács László Hazai Bányász—Dombóvári IHSE 2:1 (0:1) VASÁRNAPI SPORTMŰSOR LABDARÚGÁS: Megyei bajnokok tornája: Székesfehér­vár—Pécsbányatelep, Mosonmagyaróvár —Szombathely, Zalaegerszeg—Kapos­vár, Szekszárd—Veszprém. Osztályozó az NB III-ba jutásért: Báta­­szék—Dombóvári Iparosok, Nagymányok — Máza, Dombóvári Vasutasok—Simon­­tornya, Bonyhád—Paks, Tolna—Duna­­földvár. II. osztályú bajnokság. Keleti csoport: Szekszárd—Kajdacs._____Véménd—Fadd, Bölcske—Kölesd, Váralja—Nagydorog, Szedres—Öcsény. — Nyugati csoport: Döbrőköz—Regöly, Kurd—Hőgyész, Iregszemcse—Ozora, Csibrák—Tamási, Gyönk—Kisdorog. ATLÉTIKA: Vasárnap délelőtt 9 órai kezdettel a sportpálya mögötti mezőn, Szekszárdon, Tolna megye 1957. évi megyei mezei futóbajnoksága. ÖKÖLVÍVÁS: Szekszárdi SC—Szentlőrinc barátsá­­gos ökölvívómérkőzés Szentlőrincen. Kosárlabda: Vasárnap délelőtt 10 és 11 órakor, a­­ Gimnázium—Paksi Kinizsi férfi és női Kinizsi sporttelepén került sor a paksi­­ mérkőzések visszavágójára. A mérkőzésekről az alábbiakban számolunk be: _ B. Gimnázium —P. Kinizsi férfi 40:34 mény mérkőzést láthatott a százfőnyi (31:20). Vezette: Pintér. Ed.: Molnár 14, .közönség, illetve Horváth 13. j P. Gimn. —P. Kinizsi női 21-14 (10-4). Már az első percekben nagy hajrába­n vezette­ Szentesi és Solymosi. kezdett mindkét csapat. A kosarak el­érésében mégis a Kinizsinek kedvezett a szerencse. Három perc után 7:0 volt az eredmény. Ezután a gimnázium egy­más után érte el kosarait és elhúzott 10—12 ponttal s végig kezében tudta Kd.: Boross 17, illetve Veri 1 7. Változó formában levő két csapat ta­lálkozása volt ez. A kisszámú eredmény gyenge csapatmunkát sejtet. A kosara­kat Boross és Verii egyéni jó, illetve tartani a_ játékot. Érdekes, pl­-kor ke- jobb formája eredményezte ' Csáklyás HIRDETÉSFELVÉTEL: Mártírok tere 15—17. **. alatt. Apróhirdetés díja hétköznap szavanként 1"— Ft, vasárnap 20 - Ft. Legkisebb hirdetés 10 szó. Telefons 20-10, 20-11, 23-15 " prohírdetések ALKALMAZÁS Férfiszabó szakmunkáso­kat állandóra felveszünk. Szabó KTSZ, Szekszárd, Széchenyi út 28._________ Azonnal felveszünk a dol­gozó kívánsága szerint meghatározott időre kő­műves szakmunkásokat, férfi segédmunkásokat komlói építkezésünkre. — Munkásfelvétel: Komló, Kendefőld ,.D" tömb, Ba­ja, Április 4. tér 10., vagy a járási, illetve községi tanácsok munkaerőgaz­dálkodási csoportjánál. — fi. M. Bács megyei Állami É­pítőipari Vállalat, Kecs­kemét, Bánk bán utca 1. Építőipari segédmunkásokat felvesz Építőipar; a pécsi, komlói, várpalotai munkahelyekre és a bánya, Komlóra. — Bővebb felvilágosítást adnak a tanácsok Hőgyész pontot vesztett 3 pontra nőtt Debrőköz előnye a II. oszt. nyugati csoportjában A VI. fordulóban lejátszott mérkőzé­­­seken általában az esélyes csapatok győztek. Kivétel a Hőgyész—Gyönk mér­kőzés, amelyen az esélyes hőgyészi csa­­pat nem tudta megszerezni a győzelmet. Dobroköz nehezen ugyan, de hazavitte a bajnoki pontokat Tamásiból is és így előnye most már három pontra nőtt Eredmények: Tamási—Döbrőköz 1-2 Re­göly—Kurd 3:6, Hőgyész—Gyönk 1:1, Ozora—Csibrák 4:0, Kisdorog—Ireg­szemcse 2:5. Szakáll— Nagyszokoly 2:1 (2:1 Nagyszokoly, 200 néző. A hazai csapat kezdi a játékot, de a vendégek rögtön átveszik az irányítást és már az 5. percben megszerzik a ve­zetést. Gól után erősödik az iram és egy baloldali támadás révén a nagy­­szokolyiak egyenlítenek (1:1). A nagy­­szokolyi védelem 11-est vét. A büntetőt a kapus kivédi, azonban a játékvezető újra rúgatja, mivel a kapus megmozdult. Az újból rúgás azonban a kapufán csat­tan. Nem sokkal később a vendégcsapat megszerzi a vezetést (2:1). A II. félidő­ben a hazai csapat a szél támogatásával erősen támad, de a szakályi védelem jól rombol. 1. Debrőköz 6 6 — — 19- 5 12 2. Kurd 6 4 1 1 24 12 9 3. Hőgyész 6 3 3 — 15- 9 9 4. Ozora 6 3 12 18 12 7 5. Gyönk 6 2 2 2 10 11 6 6. Iregszemcse 5 2 12 13:12 5 7. Tamási 6 1 2 3 15 18 4 8. Regöly 6 — 3 3 9 18 3 9. Kisdorog 6 — 2 4 12:27 2 10. Csibrák 5 — 1 4 8:19 1 VÉTEL-ELADÁS Sürgősen eladó Simontor­­nyán. állomáshoz közel, ártézi­ vízvezeték mellett, nemrég épült, szép, két­szobás, parkettás, fürdő­szobás, beköltözhető csa­ládi ház, 400 négyszögöl szőlő-gyümölcsössel, mel­léképülettel, pincével.­­ Nagy Jenő: Simontornya, Petőfi utca 29. Budapesti érdeklődőknek: 154—378 este.­­Olvasd, terjeszd a TOLNA MEGYEI stéfiutcá$út 1957. ÁPRILIS 21. Tolna megye 1957. évi középiskolás női röplabdabajnoka a Szekszárdi Közgazdasági Technikum csapata Részeredmények: I. j. 18:18, II. j. 21:16 Vezette: Pálinkás. A megyei röplabda szövetség el­fogadta Dombóvár óvását és a mér­kőzés újrajátszása mellett döntött. Csütörtökön 12.30-kor, a közg. tech­nikum tornatermében találkozott a két csapat, hogy végleg eldöntsék, ki legyen igazi birtokosa a bajnoki címnek. A csapatok felálltak, a kapi­tányok választottak. Dombóváré lett az „írás’’, így a szekszárdiak nyi­tottak. 4:4-ig szorosan kitartottak egymás mellett. Ezután a technikum 10:5-re elhúzott, majd 15:7 lett az eredmény. A még visszalévő 5 perc­ben sikerült Dombóvárnak 16:14-re szépíteni és az első játszma végülis döntetlenül végződött. A dombóvári lányok meg voltak elégedve maguk­kal, bizony nehéz volt behozni 8 pon­tot! A második játszma kezdő percei Dombóvárnak kedveztek. Nem tart­hatott sokáig a bizakodás. Kiegyenlí­tődött az eredmény s ettől kezdve, a 4—5 pontos különbséget a szekszárdi lányok végig megtartották. Tárgyi­lagos szemmel a dombóváriak játéka tetszetősebb volt. Kár, hogy emellé nem párosult a szerencse. Ez utóból ma Szekszárdnak kedvezett és így megérdemelten vették át az arany­érmeket. . CS »AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA Dunaföldvár sportjáért! A Dunaföldvári SE­ színjátszói újabb előadássorozatra készülnek A Dunaföldvári Sportegyesület színjátszócsoportja újabb előadás­­sorozattal indul a sportegyesület, ezen keresztül Dunaföldvár sportjá­nak támogatására. Galambos La­jos sportköri elnök rendezése mel­lett hosszú hetek óta lelkiismerete­sen készülnek a húsvétvasárnapra, amikor bemutatják Huszka Jenő Lili bárónő című háromfelvonásos táncos nagyoperettjét. Varró Gábor, Gallai János, Bán­földi Éva, Gazsó Józsefné, Gazsó József, Farkas Lászlóné, Szitkovics Éva Farkas László, Joó Lajos, Bog­MTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT­nár János, Pataki József, Pálfi An­na és még a többi sok szereplő» szívesen hoznak áldozatot, feláldoz­zák szabadidejüket ,hogy a szín­padon tudásuk legjavát juttassák a nézőknek. A sportegyesület színjátszói eddig több, mint 12 000 forint tiszta bevé­telt „játszottak” össze a sportolók­nak. A Lili bárónő nagyoperettel újabb 8—10.000 forintos terveik vannak. Minden dicséret a dunaföldvári sportegyesület színjátszóié. Sok si­kert kívánunk szereplésükhöz. Megkezdődtek a kosárlabda NB II. küzdelmei Az elmúlt vasárnap megkezdődtek a kosárlabda NB II küzdelmei is. A szekszárdi és dombóvári csapatok egymás elleni mérkőzéséről már szerdai számunkban részletesen be­számoltunk, most a csoport többi mérkőzését ismertetjük. Nők: Bajai Építők—Ganz Villamossági 54:31 (20:19), Füszért Bp.—Pécsi Me­teor 50:48 (30:22), Bp. MÁVAG— forduló. A Szekszárdi S. C. az áp­rilis 28-i fordulót Szekszárdon ját­­sza. A férfi csapatok a Pécsi Vasutas a női együttesnek a Bajai Vasutas Férfiak: Budapesti Vasutas—Pécsi Pedagó­giai Főiskola 73:68 (32:33), HM. Pe­tőfi—Pécsi Vasutas 97:46 (48:17), Nagykanizsai Vasutas—Pécsi Pos­tás 63:62 (29:21), Dombóvári Vasutas —Szekszárdi S. C. 75:49 (33:30). Az I. forduló után a bajnokság állása a következő: Szakipari Építők 47:28 (20:16), Szek­szárdi S. C.—Dombóvári Vasutas 114:26 (50:12), Bajai Vasutas—Bp. Magyar Pamut 50:35 (26:17).­prilis 21-én nem lesz bajnoki lesz az ellenfele. A férfitalálkozón tehát két vesztes, a nőin két győz­tes csapat találkozik. A kosárlabda NB. II. sorsolását később közölni fogjuk. 1. Szekszárdi S. C.1­1 — 1 14:262 2. Bajai Építők­­ 1 1 — 54:312 3. Bp. MÁVAG1 1 — 47:282 4. Bajai Vasutas1 1 — 50:352 5. Bp. Füszért1 1 — 50:482 6. Pécsi Meteor1 — 1 48:501 7. Bp. Magyar Pamut1 — 1 35:501 8. Bp. Szakipari Építők1 — 1 28:471 9. Bp. Ganz Villamossági1 — 1 31:541 10. Dombóvári Vasutas1 — 1 26:1141 Garay filmszínhíz műsora: Április 18-tól 21-ig G­R­AC­IE LA Argentin film Előadások kezdete: Vasár- és ünnepnap: 4, 6 és 8 óra­kor. Hétköznap: 6 és 8 órakor. Pénztárnyitás: Vasárnap délután 3 órakor. Hétköznap: délután 5 órakor. A délelőtti pénztárnyitás változat­lan. VÁRHATÓ IDŐJÁRÁS szombaton estig: Felhős idő, sokfelé eső, mérsékelt, majd megélénkülő délnyugati—nyugati szél. A talaj­­menti fagyok megszűnnek. Várható legalacsonyabb hőmér­séklet ma éjjel: öt-nyolc, legmaga­­gasabb nappali hőmérséklet 11—14 C fok között. TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG A Magyar Szocialista Munkáspárt és a tanácsok lapja Szerkeszti a Szerkesztőbizottság Szekszárd, Mártírok tere 15—17. Telefon: 20­10, 20­11 Felelős kiadó: az MSZMP Intézőbizottsága Szekszárdi Nyomda Telefon: 21-21